Tegenstanders Pinochet grijpen laatste strohalm Is Arkan eigenlijk wel dood? Buitenland CDU-voorzitter blijft Kohl onderhield banden met Oost en West Brit mag kind alleen nog liefdevol9 slaan Chaotische Doema herkiest voorzitter INSDAC 19 JANUARI 2000 ahid heft anti-Chinese wetten op DjAi De Indonesische president Wahid heeft alle beperkin- ipgeheven die aan Chinezen in Indonesië waren opgelegd. 67 werden de Chinese minderheid alle culturele rechten lomen. Er mochten geen feesten meer in het openbaar wor- gevierd, Chinese scholen werden gesloten en boeken in het nees werden verboden. Het regime van de toenmalige presi- Suharto zou hiermee de integratie van Chinezen willen be leren en het Indonesische nationalisme willen versterken, naatregelen werkten de discriminatie van Indonesische lezen in de hand. Etnische spanningen, die geregeld resul- len in geweld tegen Chinezen, werden verder nog versterkt dat een deel van de Chinese minderheid een sterke econo me positie inneemt. Veel winkels, hotels en restaurants len door Chinezen geleid. anlanden beloven samenwerking \ii De premiers van Macedonië, Albanië en de Joegoslavi- republiek Montenegro hebben elkaar gisteren in het Mace- ische Ohrid nauwe samenwerking beloofd. De regeringslei- van de Balkanlanden waren bijeen om te spreken over een nsivering van hun contacten. De Balkanregio verkeert in e problemen na vier oorlogen binnen tien jaar. De Macedo- he premier Ljubco Georgievski, de Albanese premier Ilir hr« aen de Montenegrijnse premier Filip Vujanovic pleitten r vrede en stabiliteit in de Balkan en respect voor de men- 1 echten. Maar ze voegden daaraan toe dat de internationale leenschap meer steun moet geven. „We wonen dicht bij el- i, maar toch ver van elkaar af door blokkades en een slechte istructuur", aldus Georgievski. Hij noemde als voorbeeld de is tussen Montenegro en Albanië, die om politieke redenen steeds gesloten is. eoi ans echtpaar twee keer ontvoerd ami (Ai Stamleden in Jemen hebben gisteren een Frans echt- dat zij maandag hadden gegijzeld vrijgelaten, om de man rouw vervolgens meteen weer mee te nemen. De nieuwe roering volgde op een poging van de lokale autoriteiten de ilnemers te arresteren. Het leger had gisteren ten noorden de hoofdstad Sanaa de plaats ontdekt waar het echtpaar 04 d vastgehouden. De afgelopen jaren zijn in Jemen herhaal- k buitenlanders ontvoerd door ontevreden stamleden, die leze manier iets van de overheid gedaan willen krijgen. Dit willen de stamleden dat de overheid scholen neerzet in gebied. De meeste buitenlandse gijzelaars zijn ongedeerd ;elaten. In de strijd tegen de kidnappers heeft Jemen de af in jaren harde maatregelen genomen. Zo is er een specia- htbank in het leven geroepen en staat op ontvoering de Istraf. pnieuw onlusten op Lombok PRAMHet geweld tussen moslims en christenen op het In- esische eiland Lombok heeft het toeristengebied Singgigi likt. Volgens sommige berichten viel in een aantal hotels de om uit, nadat een discotheek in brand was gestoken. Zeker |hotel heeft zijn gasten uit voorzorg per boot naar Bali ge- rd. Ook in de hoofdstad Mataram was het zeer onrustig, ens het Indonesische persbureau Antara zijn de militairen in de hoogste staat van paraatheid gebracht. Jakarta wil komen dat het geweld op Lombok, dat maandag begon, nu slaat naar het belangrijkste toeristeneiland van de archipel, iduizend agenten en soldaten zijn van Balk naar Lombok gebracht. Lombok wordt overwegend door moslims be id, maar er leven ook veel christenen' en hindoes. Itiatief Clinton tegen vuurwapens ltiNGTON De Amerikaanse president Clinton heeft ongeveer miljoen gulden uitgetrokken in de strijd tegen misdaden Irbij vuurwapens worden gebruikt. Clinton wil honderden i politiemensen aannemen en vuurwapens beter registre- „Wij willen mensen die de wet breken een duidelijke bood- p geven. Wie met een vuurwapen een misdaad pleegt, zal voor een zeer hoge prijs betalen", aldus Clinton. Clinton ligde zijn plannen aan in Boston. Hij bezocht de stad sa- met minister van justitie Janet Reno naar aanleiding van door Washington gesteund programma dat het geweld in on aanzienlijk heeft teruggebracht. Het aantal moorden in ad daalde in 1999 tot het laagste peil in 38 jaar. In 1990 len in Boston nog 132 mensen omgebracht. Dat waren er in g maar 31. In Boston werken politie, de kerk, de ge- nte en leiders van jeugdbendes samen. rider niet in regering Oostenrijk Na ruim drie maanden politieke impasse wordt de Oos- ijkse coalitie tussen SPÖ en ÖVP voortgezet. Afgelopen it stemden de sociaal-democraten unaniem en de conser ven met een grote meerderheid voor verlenging van het al ien jaar durende bondgenootschap. Daarmee is de ex- n-rechtse FPÖ van Jörg Haider, tweede bij de verkiezingen, veroordeeld tot de oppositiebanken. Na de parlementsver- ingen van 3 oktober ontstond een patstelling in de Alpenre liek. De ÖVP was bij die verkiezingen derde geworden ach- le SPÖ en - met vierhonderd stemmen verschil - de FPÖ. tevoren had ÖVP-voorman Schüssel aangekondigd in de ositie te gaan als zijn partij niet tweede zou blijven. Presi- tKlestil wist zijn partijgenoot Schüssel echter van een even ecoalitie met Haider af te houden. odseskaders Colombia slaan toe Extreem-rechtse doodseskaders hebben in het noor van Colombia 26 boeren vermoord. Het was niet duidelijk im de boeren werden geliquideerd, maar mogelijk gebeur- at omdat er in het gebied veel aanhangers van linkse rebel- [roepen wonen. De linkse milities van het Nationale Bevrij- |sleger ELN en de Revolutionaire Strijdkrachten van Colom- -ARC vechten met de rechtse milities om de controle over nvan Colombia. De doodseskaders worden gefinancierd rgrootgrondbezitters en de overheid, de linkse groepen be- ïhun strijd met drugsgeld. President Pastrana beloofde be- 'orig jaar met vredesonderhandelingen een eind te maken de al veertig jaar durende burgeroorlog in het land, die 35.000 mensen het leven heeft gekost. nerikaanse rakettest mislukt hington Een test van het Amerikaanse leger om een inter- önentale raket met een onderscheppingswapen uit de lucht hieten is vanmorgen mislukt. De proef boven de Stille Oce- was een belangrijk ijkpunt voor de ontwikkeling van het tvoor nationale raketverdediging (NMD). Dat is de opvol- Van 'Star Wars', het ruimteschild tegen kernwapens waar de irikaanse president Reagan in de jaren tachtig van droom- De reden van de mislukking kon het Pentagon nog niet ge- Het falen van de test kan gevolgen hebben voor het stand- tvan president Clinton, die deze zomer knopen wil door- ten over het miljarden kostende NMD. In oktober 1999 luk- Hi proef met het door de firma Raytheon ontwikkelde wa- wel. Het ministerie heeft nog enkele vergelijkbare tests ge- eduwe Schindler krijgt pensioen ÏLaires.; Emilie Schindler, de 92-jarige weduwe van de 5e zakenman en jodenredder Oskar Schindler, krijgt toch een pensioen van de Argentijnse staat. Minister Sorani van enlandse zaken zei gisteren dat de vrouw recht heeft op waardig leven, door de bijdrage die zij heeft geleverd aan redden van joden tijdens de holocaust. Onder de voorgan- van Sorani genoot de weduwe Schindler een staatspensioen Hiim 2.000 gulden per maand. De uitkering werd na de re- vu 'ngswisseling in december vorig jaar onverwacht gestaakt. de Tweede Wereldoorlog vestigden Oskar en Emilie zich in i' entinië, maar zij gingen in 1960 uit elkaar. Schindler keerde 'gnaar Duitsland, waar hij in 1974 overleed. In 1993 werd hij |erfelijk door de film 'Schindler's List' van Steven Spielberg. indler wist tijdens de oorlog zeker 1.200 joden van de dood BERLUN DPA-ANP De voorzitter van de Duitse oppositie partij CDU, Wolfgang Schauble, blijft op zijn post. Dat bleek gisteren na af loop van urenlang intern partijberaad over het schandaal rond illegale par- tijgelden die de Duitse christen-de mocraten tot op het bot hebben ver deeld. Oud-bondskanselier Kohl legde gisteravond onder zware druk wel zijn functie als erevoorzitter neer. De 59-jarige Schauble leek voor aanvang van de vergadering te zinnen op het aanbieden van zijn ontslag. Na urenlange discussie stelde de partijtop zich evenwel op achter de omstreden partijvoorzitter. Het bestuur dreigde in zijn totaliteit op te stappen als Schauble gedwongen zou worden te vertrekken. De partijvoorzitter wierp zich na afloop van de vergadering op als de man die de gehavende CDU uit het drijfzand zal trekken. De crisis in de CDU begon in no vember 1999 toen een voormalige penningmeester bekendmaakte dat wapenhandelaar Schreiber in 1991 een miljoen mark had gedoneerd in ruil voor politieke gunsten. Al snel kwam de naam van Kohl bovendrij ven. Na aanvankelijke ontkenningen gaf hij toe een paar miljoen te hebben aangenomen en illegaal te hebben doorgesluisd, maar hij weigert de na men van de donateurs te noemen. Daarvoor werd hij gisteren geslachtof ferd. Naar verluidt zou Kohl des duivels zijn over de afgebrokkelde steun van de partijtop. Volgens het weekblad Der Spiegel zou Kohl nu met gelijkge zinden het vloerkleed onder Schauble willen wegtrekken. Schauble erkende kortgeleden dat hij 100.000 mark had aangenomen van Schreiber. Hij zou het geld netjes hebben doorgegeven aan de penningmeester, en pas later hebben gemerkt dat de ton niet in de boekhouding is terug te vinden. VERVOLG VAN VOORPAGINA Ook in het buitenlandse beleid werden andere accenten gelegd. Hij voelde niet zo veel voor een onafhankelijke opstelling tussen de supermogendheden, maar be schouwde zich vooral als bond genoot van de Verenigde Staten. „Wij zijn geen reizigers tussen Oost en West", zei hij. De hernieuwde nadruk op de band met de VS betekende niet dat de banden met het Oosten werden doorgesneden. „Op grond van onze ligging en onze geschiedenis zijn wij Duitsers verplicht zowel met West als Oost goede betrekkingen te onderhou den." Hij was de eerste kanselier die in Moskou uitvoerig over de Duitse hereniging sprak. Volgens Kohl was het Duitse vraagstuk niet een afgesloten hoofdstuk. „De wil tot eenheid van onze na tie is op den duur sterker dan muur en prikkel{iraadzei hij. Uiteindelijk maakten de verande ringen in de Sovjetunie zelf, de hereniging van Oost- en West- Duitsland mogelijk. Na de Duitse hereniging had Kohl nog één groot doel. Hij wil de het werk van Adenauer afron den: de eenwording van Europa. Met de wens voor een 'Haus Eu ropa' motiveerde hij op zijn 67e verjaardag zijn wens om in 1998 opnieuw een gooi naar het kan selierschap te doen. Dat bleek een brug te ver. En nu heeft Kohl zelfs zijn ban den met de partij die hij bijna 25 jaar leidde op scherp gezet. Wel iswaar heeft hij nog niet definitief met de CDU gebroken, maar het ere-voorzitterschap gaf hij giste ren woedend terug. Helmut Kohl: Des duivels over gebrek aan steun uit partijtop. foto ap fritz reiss Minister Straw stelt definitief besluit over vrijlating uit Tegenstanders van de voormalige Chileense dictator Au- gusto Pinochet hebben gisteren een laatste strohalm ge grepen om te voorkomen dat hij wordt vrijgelaten. Pro testen noopten de Britse minister van binnenlandse za ken Straw zijn definitieve beslissing over het lot van de oud-juntaleider uit te stellen. LONDEN ANP-Rtr-AFP-DPA Straw liet vorige week weten ge neigd te zijn de oud-dictator te rug te laten keren naar Chili, in plaats van hem aan Spanje uit te leveren. Hij baseerde zijn uit spraken op medisch onderzoek. Landen, organisaties en perso nen kregen van de bewindsman tot gistermiddag om met argu menten tegen de lating te komen. Na een protestmars door Londen dienden mensenrech tenorganisaties als Amnesty In ternational een officieel protest in. Amnesty is van mening dat het medisch onderzoek van Pi nochet, waaruit zou blijken dat de ex-dictator te ziek zou zijn om terecht te staan, 'verdacht' is. De organisatie baseert zich daarbij op onafhankelijke me dische experts. De actievoer ders willen inzage in het me disch dossier van Pinochet. Ook Isabel Allende, de nicht van de vermoorde socialistische president Allende, kondigde aan bezwaar aan te zullen teke nen tegen de mogelijke vrijla ting van de oud-dictator. Door al deze protesten zag Straw zich gedwongen het definitieve be sluit met zeker enkele dagen uit te stellen. Chili is nog altijd overtuigd van de aanstaande vrijlating van de dictator, die sinds 1998 onder huisarrest in Groot-Brit- tannië staat. Het land stuurde een militair vliegtuig om Pino chet terug naar huis te vervoe ren. Het lot dat hem daar staat SARAJEVO HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT Een van de daders van de moord op Arkan is volgens twee Servische regeringskranten gepakt. Hiermee lijkt de Joegoslavische president Slobodan Milosevic berichten te willen ontzenuwen dat zijn eigen regime achter de moord zit. Erg overtuigend klinkt het allemaal echter niet. Het moet een merkwaardige arrestatie zijn geweest, tenminste zo valt op te maken uit de vage berichten die de kranten Politika en Vecernje Novosti publiceerden. De gis teren door de Servische politie gearresteer de man, zo meldt Politika, is zwaar ge wond en buiten bewustzijn. Hoe de man is gearresteerd, wordt niet duidelijk. Nie mand snapt ook hoe de bewusteloze ver dachte er in slaagde om vier dagen geleden - de moord gebeurde immers afgelopen zaterdag - .weg te komen van de plaats van het misdrijf. Hoe de man zich al die tijd heeft weten te verstoppen en waarom de politie hem niet eerder kon pakken, blijft tevens een raadsel. Volgens Politika is de nu aangehouden verdachte slechts een 'hulpje' van de daadwerkelijke moordenaar. Die hoofdver dachte is nog altijd spoorloos. De Servi sche politie blijft volharden in haar weige ring om enig commentaar te geven inzake de moord op Arkan. Het aantal aanvallers, het aantal afgevuurde kogels en het exacte aantal doden en gewonden is daarom nog altijd niet bekend. Maar voor Politika is de arrestatie van de bewusteloze verdachte al genoeg om direct te beweren dat het nu duidelijk is dat de Servische autoriteiten niets met de dood van Arkan van doen hadden. Een verdach te is immers gearresteerd, zo schrijft de krant. Verder ridiculiseert Politika de door velen geopperde bewering dat Arkan wellicht uit de weg is geruimd zodat hij tenminste niet voor het Joegoslavië-tribunaal tegen Milo sevic zou getuigen. Arkan beschikte over veel materiaal dat nogal belastend is voor de Joegoslavische president. Beide man nen staan op de lijst van verdachten van het Haagse tribunaal. Toch lijkt het niet waarschijnlijk dat Arkan het op een akkoordje had willen gooien met het oorlogstribunaal en tegen Milose vic had Willen getuigen. Immers, als Arkan naar Den Haag zou zijn gekomen dan was hij - getuige tegen Milosevic of niet - so wieso veroordeeld tot levenslang. Gezien de duizenden doden die hij en zijn para militaire formatie, de Tijgers, op hun ge weten hebben, lijkt het onmogelijk dat Ar kan enige strafvermindering zou hebben gekregen van Den Haag in ruil voor infor matie over Slobodan Milosevic. Oftewel; het had voor Arkan geen enkele zin om naar Den Haag af te reizen. Het is dus nog altijd niet zeker dat het Milosevic-regime Arkan uit de weg heeft geruimd. Het lijkt er wel veel op, dat zeker, maar er zijn nog teveel stukjes in de puzzel zoek. Interessant detail is verder nog dat de Ser vische krant Blic meldt dat Arkan zijn moordenaars vlak voordat ze het vuur openden hartelijk zou hebben gegroet. Dit zou duiden op een criminele afrekening. Arkan zou de daders hebben gekend. Maar opnieuw geldt: niets is zeker. Want of Ar kan ook daadwerkelijk de daders heeft ge groet wordt niet duidelijk. Een bewakings camera heeft de moord wel geregistreerd, maar niet op band opgenomen. De speculaties rond de moord op Arkan lijken er voor te zorgen dat Servië nu een 'Wie vermoordde Arkan?'-mysterie heeft. Eén dader, twee daders? Gepakt of voort vluchtig? Criminele afrekening of doodses kader van Milosevic? En dan is er nog een hele andere theorie. Arkan is helemaal niet dood. Hij zou de aanval zelf in scène hebben gezet om zo uit de handen yan het oorlogstribunaal te blijven. Het Joegoslavië-tribunaal merkte eerder deze week al op dat de Verenigde Naties eerst maar eens moeten vaststellen dat Arkan werkelijk dood is, voor ze de aanklacht tegen hem laten vallen. Wordt vervolgd. Hillary Clinton blijft bij Bill Hillary Clinton heeft gisteren bezworen dat zij de rest van haar le ven wil doorbrengen met echtgenoot Bill, die door zijn huwelijkse ontrouw vorig jaar bijna het presidentschap van de Verenigde Sta ten verspeelde. „Ik ben al meer dan de helft van mijn leven met mijn echtgenoot samen. Dit wordt het 25ste jaar van ons huwelijk, we hebben zó veel gemeen, zó veel samen doorgemaakt en er is veel liefde in ons gezin. Ik ben zeker van plan de rest van mijn le ven met hem door te brengen", zei zij in een vraaggesprek met een tv-station in Buffalo. De First Lady, die zich voorbereidt op haar verkiezingscampag ne voor een senaatszetel van New York, gaf de reactie nadat haar in het gesprek was voorgelegd dat veel mensen er van uitgaan dat de Clintons na afloop van de ambtstermijn van Bill zullen schei den. Meestal gaat Hillary Clinton vragen over haar huwelijk uit de weg. Wel heeft zij in het verleden gezegd dat er nog steeds liefde bestaat tussen haar en haar echtgenoot. Hillary Clinton is van plan zich volgende maand officieel kandi daat te stellen voor de Senaat, en heeft gezegd te hopen dat haar man en dochter er bij kunnen zijn als zij de aankondiging doet. LONDEN DPA-ANP De Britten mogen hun kinde ren niet meer slaan met stok ken, pantoffels, riemen, Spaanse rietjes en andere voorwerpen. Dat staat in een gisteren gepresenteerd wets voorstel van het ministerie van volksgezondheid. Ouders houden wel het recht hun kin deren met de hand te tuchti gen. Britse pressiegroepen reageerden teleurgesteld. Zij vinden het een 'gemiste kans' om slaan van kinderen hele maal te verbieden. Volgens onderminister John Hutton kennen de meeste ouders echter heel goed het verschil tussen een klap 'in liefdevol en zorgzaam verband' en een bruut pak slaag. De wetsherziening is een gevolg van een uitspaak van het Europees Hof voor de Mensenrechten. Die vond in 1998 dat een Britse vader die zijn negen jaar oude stiefzoon met een stok 'herhaaldelijk en heftig' had geslagen de men senrechten had overtreden. De Britse rechtbank sprak de man eerder op basis van een wet uit 1861 vrij. Pas vorig jaar werd het slaan van kinderen op alle Britse scholen afge schaft Tegenstanders van Pinochet demonstreerden gisteren bij het parlementsgebouw in Londen tegen de mogelijke vrijlating van de Chileense oud dictator. De kruisen vertegenwoordigen de mensen die tijdens het militaire regime van Pinochet verdwenen zijn. foto ap alastair grant te wachten is allerminst zeker. De nieuw gekozen socialisti sche Chileense president Ricar- do Lagos liet in een interview met de BBC weten de zaak-Pi- nochet niet te zien als een van zijn belangrijkste prioriteiten. „Iedereen in Chili weet hoe ik tegenover het regime van Pino chet sta. De vraag is echter niet wat de president vindt, maar wat hij moet doen om ervoor te zorgen dat de tribunalen hun vonnissen kunnen uitvoeren", aldus Lagos. Een rechter in Chi li heeft de afgelopen twee jaar de handel en wandel van de voormalige juntaleider onder zocht. Het is aan hem om te be palen of er voldoende grond is voor een rechtszaak. MOSKOU Rtr-DPA De afgevaardigden in de gisteren voor het eerst bijeengekomen Tweede Kamer van het Russische parlement, de Doema, hebben de gematigde communist Gennadi Seleznjov opnieuw gekozen tot voorzitter. De eerste bijeenkomst van de in december gekozen 450 afgevaardigden verliep uitermate chaotisch. Seleznjov won de strijd om het voorzitterschap zeer makkelijk. Verscheidene kandidaten, onder wie de voormalige premiers Pri makov en Stepasjin, trokken zich op het allerlaatste moment terug uit de race. Meer dan een derde van de afgevaardigden verliet woedend de vergaderzaal. De weggelopen Doema-leden beschuldigen de Communistische Partij en het pro-rege- ringsblok 'Eenheid' er van achterkamertjespo litiek te bedrijven. Het voorzitterschap van de volksvergadering zou door een deal tussen die twee groeperingen allang vergeven zijn aan Seleznjov. Primakov kon het niet anders onder woorden brengen dan dat het 'een complot, een echt complot' was geweesL Een andere politieke voorman die de zaal verliet, noemde het 'een vernedering voor de Russische de mocratie en voor het electoraat'. Seleznjov kreeg uit eindelijk 285 afgevaar digden achter zich. twee Dcema-Ieden wa ren tegen hem en zeven onthielden zich van stemming. In het parlement vormen de com munisten, die het beleid van ex-president Jeltsin jarenlang hebben tegengewerkt, nog steeds de grootste fractie. De hervormingsgezinde en pro-regeringspartijen, waaronder het blok 'Eenheid', hebben sinds 19 december wel een meerderheid in de volksvertegenwoordiging. Daardoor kan de nieuwe president Poetin waarschijnlijk gemaldcelijker samenwerken met de Doema. De waarnemend president sprak gisteren voor de stemming over een nieuwe voorzitter de afgevaardigden toe. Hij zei te hopen op een constructieve samenwerking met de Doema, en vroeg de parlementariërs persoonlijke ambities opzij te zetten en geen poli tieke gevechten te voeren. De waarnemend president verklaarde dat het economische be leid dat zijn regering gaat voeren 'gematigd liberaal' zal zijn. De overheid moet volgens hem een goed investeringsklimaat in het land creëren, onder meer door het doorvoeren van justitiële her vormingen en het aannemen van maatregelen tegen monopolies. Tegenover verslaggevers buiten het parlement verklaarde Poetin dat het uitgesloten is dat er in Rusland opnieuw een dictatuur zal worden gevestigd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7