Schadeclaim tegen tabaksindustrie Tweede Kamer wil publieke omroepen tegemoet komen Binnenland Prins en bisschop achter tralies VVD zwijgt over kandidaat-commissaris Hulpverlening aan huis bij Amsterdamse boefjes kDAG 19 JANUARI 2000 toelgebruikers willen gsm Van de zevenhonderd Bredase rolstoelgebruikers die in rking komen voor een gsm-vergoeding hebben er al drie- *d een aanvraag ingediend. De bijdrage van de gemeente J inschaf van een mobiele telefoon is maximaal tweehon- ilden. Daarbij kan jaarlijks een beltegoed van 25 gulden gedeclareerd. Volgens een woordvoerder van de ge- Breda moet de nieuwe regeling bijdragen aan de maat- elijke participatie van gehandicapten. Islid met dood bedreigd i. De fractievoorzitter van de plaatselijke Schiedamse ^Gemeentebelangen is afgelopen weekeinde per brief met B d bedreigd. Onbekenden dreigden onder meer een bom §9 le auto van de 69-jarige H. Metaal te plaatsen. Die heeft fYl i aangifte gedaan. De anonieme brief lijkt verband te \*l i met de uitbreiding van bedrijvenpark Vijfsluizen bij de IÜ xtunnel. Gemeentebelangen Schiedam is voor uitbrei- jjk et als de grote meerderheid van de Schiedamse politiek, ^et een voorstel voor een mini-conferentie over het on- p, lijkt de partij de aandacht van fervente tegenstanders I plan op zich gevestigd te hebben. pepidemie groeit niet meer )AMHet aantal griepgevallen in Nederland is in vergelij- et vorige week gestabiliseerd. Nog steeds kampen 32 op i00 Nederlanders met het virus. Of het virus nog lang gro llen Nederlanders aan hun bed gekluisterd houdt, is prof.dr. A. Osterhaus van het Nationaal Influenza Cen- iet te voorspellen. Hij verwacht niet dat de griepgolf weer lemen. all se T! staties voor dubbele moord De politie heeft vier verdachten gearresteerd in ver liefde moord op het echtpaar Schneider, vorig jaar au- ,in Weesp. Dat heeft het openbaar ministerie in Amster- Jrtjsteren bekendgemaakt. Twee van de verdachten zijn vo- 3 jïek al in de kraag gevat en zijn inmiddels voorgeleid voor ier van justitie. De overige twee zijn maandag gearres- let OM weigert in verband met het onderzoek nader ;ntaar. Het echtpaar werd in de nacht van 13 op 14 au- in hun woonplaats doodgeschoten. Voorbijgangers von- ontzielde lichamen op een industrieterrein. ent verdacht van ontucht Op verdenking van ontucht met enkele van zijn Jeerlingen is gisteren een docent aan het Christelijk Ly- 'eenendaal door de politie aangehouden. De man, die lertig jaar bij de school werkzaam is, heeft zich volgens oud-leerlingen in het begin van de jaren negentig aan rgrepen. De zaak kwam aan het rollen, toen een voorma- linge in november 1998 contact zocht met de rector van plengemeenschap. irjtal dierproeven gedaald Igï Het aantal dierproeven is in 1998 opnieuw i j "gÊTzijn er 674.353 geregistreerd, ruim vijf procent minder stinglt jaar daarvoor. In 1978 werden nog ruim 1,5 miljoen nifl9in met dieren uitgevoerd. Dit blijkt uit het jaarverslag Vi de Rijksinspectie Welzijn en Volksgezondheid/Keu- ^DBflenst van Waren. Bijna tweederde van de proeven wordt op ratten en muizen. Verder worden vooral kippen en 'ebruikt. Cavia's, varkens en kwartels dienen op veel ,grJe schaal als proefdier. In 1998 werden 489 apen gebruikt nanstoeven, waarvan twee mensapen, ztjn tl '0 ja )0 uur _°1 )am« De Belastingdienst heeft 22 drugsrunners die in en ngdebtterdam zijn aangehouden een aanslag opgelegd van in ,3 miljoen gulden. Daarnaast moesten deze koeriers te- 1,8 miljoen gulden en 75 auto's afstaan. Dit is gebeurd in (te twee jaar van het zogeheten Alijda-project, een aan- drugsoverlast met name gericht op runners, dealers en ïenaren door politie, justitie, gemeente en fiscus. oenenaanslag voor drugsrunners rlast van houtvergasser •til i 3C 'i-6i> 'u ke' bl ]us. idenberg Het in bedrijf nemen van de nieuwe houtver- 'sinstallatie bij de Amercentrale in Geertruidenberg gaat lende weken niet ongemerkt voorbij. Volgens Elektrici- roductiemaatschappij Zuid-Nederland EPZ zullen gere- lompluimen boven het bouwterrein hangen. Ook houdt ITIB Irijf rekening met de nodige lawaaioverlast. De bouw van tvergasser vergde een investering van bijna negentig mil- ilden. Jaarlijks verwerkt de installatie ongeveer 150.000 al- en sloophout. Dat levert voldoende stroom voor huishoudens, waardoor een besparing ontstaat van ton steenkool. >RDi ïrzuinige mini-computer atio !L: Promovendus P. Havinga van de Universiteit Twente- 1-LI en super-energiezuinige palmtopcomputer ontwikkeld. ert adloze mini-computer is twintig maal zuiniger dan de jon generatie palmtops. De besparing wordt bereikt door iuwe verbindingsstructuur, hardware en netwerkverbin- olgens Havinga leidt zijn uitvinding niet alleen tot ener- jaring, maar ook tot een betere kwaliteit van de palmtop. andicapten ten onrechte werkloos 'am Honderdduizenden gehandicapten hebben ten on- jeen werk. Dat komt door slechte wet- en regelgeving, twee procent van de Nederlandse werknemers is gehan- of heeft een chronische ziekte. Terwijl de deelname van licapten op de arbeidsmarkt met enkele aanpassingen op kplek kan worden opgeschroefd tot vijftien procent van )epsbevolking. Dat concludeert jurist A. Hendriks die aan de Universiteit van Amsterdam promoveert. rl< auffeur brandweer na irijding vrijgesproken ingv am/zandvoort AUARGOS ise Sta 3-jarige Zandvoorter, "1 ur bij de Amsterdamse le' eer, is gisteren door de ïrktx uk in Amsterdam vrijge- an<* van het veroorzaken cu^ie verkeersongeval toen zwaailicht en sirene od licht reed. Daarbij een vrouw haar onge- ind. 'uari kreeg de Amster- hrandweer een brand- van het Academisch va, i Centrum. De Zand- kreeg opdracht in de ndowagen de officier inst zo snel mogelijk t ziekenhuis te rijden, eze leiding kon geven brandweerlieden ter ij een kruising reed de ir door rood licht. Een 3las! biliste die de brand- der. gen ondanks het zwaai- at'flS s'rene niet hac* op- 408*1 botste er bovenop. Zij jewond en verloor haar tlli 'Producenten voegden stoffen toe om verslaving te vergroten Drie Nederlandse advocaten willen een schadeclaim in dienen tegen de Nederlandse tabaksindustrie wegens het opzettelijk toebrengen van letsel. „Verslaving is zelf al letsel. Nog los van de risico's op bijvoorbeeld longkan ker, zit je je hele leven te tobben", aldus de Haagse advo caat E. van Hilten. „Het was een geregisseerde industrie om mensen verslaafd te maken." den haag anpgere adem." De advocaten hebben eerst uitgezocht of er grond was om een claim in te dienen, voordat ze ziektekostenverzekeraars be naderden. ,,We begonnen van uit een intellectuele belangstel ling en ontdekten dat er genoeg gronden voor een schadeclaim zijn. We zijn nu in gesprek met verzekeraars, ik kan niet zeggen welke. Ik hoop dat we het nog dit jaar op de rails hebben." Van Hilten wil met de Amster damse letselschade-advocaten J. Beer en M. Zwagerman een claim indienen namens ziekte kostenverzekeraars. „Het is een verschrikkelijk lange weg om het voor slachtoffers te doen, want we moeten waarschijnlijk naar de Hoge Raad en terug. Als we een claim indienen voor een instelling, hebben we een lan- Van Hilten hoopt met een schadeclaim de ziektekosten van onder anderen longkanker patiënten vergoed te krijgen. „En smartengeld. Als je ziet dat mensen die aids hebben gekre gen door een bloedtransfusie, drie ton krijgen, zegt dat iets over de bedragen." Van Hilten benadrukt dat de kracht van een schadeclaim schuilt in het opzettelijk ver slaafd maken aan tabakspro ducten. „De producenten heb ben doelbewust stoffen toege voegd om de kans op verslaving te vergroten. Het gaat daarbij om zestig giftige stoffen, onder meer rattengif en benzeen. De hele wereld staat daarover op z'n kop, behalve Nederland. Vreemd." den haag gpp De meerderheid van de Tweede Kamer wil de publieke omroepen tegemoet komen door de bevoegdheden van hun netredacties te verster ken. Die redacties moeten meer invloed krijgen op de plaats waai- en het tijdstip waarop hun programma's worden uitgezonden. Op die ma nier willen de partijen voorkomen dat de net coördinator, benoemd door de Raad van Be stuur van de NOS, teveel macht krijgt. PvdA, D66, CDA, Groen Links en de SP hopen zo de onrust en de ontevredenheid weg te ne men die bij de omroepen is ontstaan over de nieuwe omroepwet (concessiewet). Alleen de WD lijkt vast te houden aan de wet zoals die er nu ligt. Ook een uitzendvergunning (concessie) voor tien jaar in plaats van de in de nieuwe omroep wet gestelde vijf jaar is voor de meeste partijen aanvaardbaar. Alleen de PvdA wil er wel de voorwaarde aan verbinden dat na vijf jaar de activiteiten van de omroepen worden geëvalu eerd om te zien of ze nog wel de juiste pro gramma's maken. Naar aanleiding van de door staatssecretaris Van der Ploeg (media) ingediende concessiewet heeft de Vara gedreigd uit het publieke bestel te stappen. Dit zorgde voor flinke opschudding, zowel in Hilversum als in Den Haag. „De poli tiek heeft in zo'n geval de taak te bekijken hoe de omroepen tegemoet gekomen kunnen wor den, zodat de rust terugkeert in Hilversum", meent PvdA-Kamerlid Van Zuijlen. Om duidelijkheid te scheppen over de be voegdheden van de omroepen en de door de Raad van Bestuur van de NOS benoemde net coördinator wil Van Zuijlen een zogenoemd netstatuut instellen. „Zo kunnen we de bemoei zucht van de Raad van Bestuur, waarover veel onrust is ontstaan, terugdringen." De PvdA neemt in dit debat een sleutelrol in vanwege haar traditionele banden met de Vara. De afgelopen week is daarom druk gespecu leerd over de wijze waarop de partij de omroe pen tegemoet zou willen komen. Verder dan ex tra bevoegdheden voor de netredacties en de instelling van een netstatuut wilde Van Zuijlen niet gaan. Staatssecretaris Van der Ploeg laat pas mor gen weten of hij bereid is deze voorstellen van de Kamer over te nemen en zijn wet te wijzigen. den haag De genodigden bij de officiële bijeenkomst van de nieuwe hulporganisatie Cordaid, onder wie prins Claus (links) en bisschop Simonis (rechts), lijken zich achter tralies te bevinden. Ze luisteren in de Lutherse Kerk in Den Haag naar een toespraak van minister Herfkens van ontwikkelingssamenwerking bij de presentatie van Cordaid, dat ontstond uit een samengaan van de katholieke ontwikkelingsorganisaties Bilance, Memisa en Mensen in Nood. Prins Claus stelde er gisteren de webside (een pagina op internet) van Cordaid officieel in gebruik. foto wfa engel lameder Volop geruchten over opvolging Leemhuis-Stout van Zuid-Holland den haag hans jacobs haags redacteur Jan Franssen houdt zijn mond stijf geslo ten. Er is een opvallende post in het open baar bestuur vrij en de naam van de ambi tieuze burgemeester van Zwolle wordt weer genoemd. Dat was ook al het geval toen er een nieuwe commissaris moest komen in Friesland, en toen Rotterdam en Utrecht een burgemeester nodig hadden. Nu wordt Franssen getipt als opvolger van de vorig jaar afgetreden Zuid-Hollandse commissa ris van de koningin, Leemhuis-Stout. Franssen laat via een woordvoerder weten geen enkel commentaar te willen geven op de berichten daarover in de media. „Zijn naam duikt steeds weer op als er een vacature is", merkt de Zuid-Hollandse ge deputeerde Houtman (SGP) op, „maar hij is niet de enige. Er is een rijtje met kandi daten die steeds weer worden genoemd, zoals de oud-WD staatssecretarissen Erica Terpstra en Robin Linschoten." Het minis terie van binnenlandse zaken mag deze da gen dan allerlei voorstellen doen over meer openheid in het openbaar bestuur en gro tere betrokkenheid van de burger bij de aanstelling van burgemeesters en provin ciebestuurders, voorlopig gaat de benoe ming van een nieuwe commissaris nog als vanouds. Dat betekent, achter gesloten deuren en in diepe stilte. De grote politieke partijen hebben de com- missarisposten netjes verdeeld. Volgens CDA-gedeputeerde Dekker bestaat er dan ook geen twijfel over de politieke kleur van de opvolger van Leemhuis-Stout. Het wordt iemand uit de WD, die ook waarne mer Luteijn mocht leveren. „Al vind ik dat persoonlijk minder belangrijk dan de in houd", zegt Dekker. Het CDA heeft met hem in ieder geval niet gesproken over eventuele kandidaten. Gedeputeerde Van Ruijven-van Leeuwen (CDA) vraagt zich af of Leemhuis-Stout wordt opgevolgd door een vrouw. De voormalige commissaris was de enige vrouw onder de twaalf pro vinciehoofden. Volgens een WD-Kamerlid is dat geen vanzelfsprekendheid. De liberalen hebben in eigen kring naar de meest geschikte kandidaat gezocht, en die kandidaat - die vervolgens bij de vertrou wenscommissie van de provinciale staten langs moet - hoeft beslist geen vrouw te zijn. De aanstelling van Leemhuis-Stout, als opvolger van de naar Amsterdam ver trokken Schelto Patijn, laat trouwens zien dat kandidaten niet alleen afkomstig zijn uit de vierkante kilometer rond het Haagse Binnenhof. Leemhuis was waterschapsbe stuurder. Maar in de wandelgangen van het provin ciehuis en het parlement en op recepties en partijbijeenkomsten wordt druk gevist naar namen van kandidaten. „Er zijn maar een paar mensen op de hoogte en die hou den goed hun mond", weet het Leidse WD-Tweede-Kamerlid Brood. En als Franssen op het verlanglijstje staat van pro vinciale staten zal hij de laatste zijn om dat in dit stadium toe te geven. D$ verdediging stond bij de behandeling van de zaak uit voerig stil bij het ontbreken van wettelijke voorschriften voor ambulances en brandweer- en politiewagens die door rood rij den. De officier van justitie meende dat de chauffeurs van dergelijke voorrangsvoertuigen er rekening mee moeten hou den dat andere weggebruikers hun 'toeters en bellen' niet ho ren en zien. Hij vond daarom dat dergelijke auto's maximaal 'met fietssnelheid' door rood licht zouden mogen rijden. De officier eiste wegens onvoor zichtig rijgedrag twee weken voorwaardelijke gevangenis straf, een boete van 1.500 gul den en een voorwaardelijk rij verbod van zes maanden. Volgens de rechtbank is niet aangetoond dat de chauffeur destijds te hard reed. Ook heeft de rechtbank laten meewegen dat andere automobilisten, die uit dezelfde richting kwamen als het slachtoffer, de zwaailich ten en sirenes wel hebben op gemerkt. TOM JANSSEN V erpleegkundige mag visite lopen groningen gpp Meer carrièremogelijkheden voor verplegend personeel, art sen die meer tijd hebben voor moeilijke zaken, maar vooral tevreden patiënten omdat zij voldoende aandacht krijgen. De inzet van de nurse practitioner, een verpleegkundige die dok- terstaken overneemt, biedt gro te voordelen. Vandaag krijgen de eerste vijf van het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG) hun diploma. Het hoofd van het opleidings centrum van het AZG, Petrie Roodbol, weet zeker dat de nurse practitioner (np) steeds vaker in ziekenhuizen, ver pleeghuizen, dokterspraktijken en andere medische instellin gen zal worden ingezet. „Dit is de toekomst. Er komt een arts entekort. Goed opgeleide, zeer ervaren verpleegkundigen gaan daarom de eenvoudiger dokter- staken overnemen." Kinderen leveren steeds meer problemen op amsterdam carine neefjes In Amsterdam stort de hulp verlening zich op de groeien de groep minderjarige boef jes. Zij maken zich schuldig aan diefstal of vernieling, maar zijn nog te jong voor strafrechtelijke vervolging. De hulpverlener aan huis, die behalve het 'crimineeltje' ook ouders, broers en zussen flink onder handen neemt, moet uitkomst bieden. Op het politiebureau in een buitenwijk van Amsterdam zit ineengedoken een klein jon getje. Hassan, net negen jaar, heeft voor de vierde keer geld uit de portemonnee van de juf gejat. Met onmiddellijke in gang is hij definitief van school gestuurd. De politie belt zijn ouders, maar die wei geren hem op te halen. Uit eindelijk brengt Khalid El Ghalbzouri (32), hulpverlener bij het project Nieuw Perspec tieven Jonge Jeugd, het joch naar huis. In het Marokkaanse gezin treft hij een troosteloze toestand aan. Vader en moeder liggen op de bank, het huis is vies. Een baby met stinkende luier kruipt over de vloer. Na eerst letterlijk met veger en dweil orde op zaken te hebben ge steld, vertelt de hulpverlener - zelf ook Marokkaan - het ge zin dat hij drie maanden lang aan huis wil komen. Acht tot tien uur per week, met als be langrijkste doel er voor te zor gen dat Hassan niet meer steelt en weer naar school gaat. Hassan is één van de twee honderd kinderen onder twaalf jaar die vorig jaar in Amsterdam West zijn aange houden wegens diefstal, ver nieling of bedreiging. Tachtig procent van de klantjes heeft 'een kleurtje': ze zijn in Neder land geboren maar hebben één of twee buitenlandse ou ders. Niet alleen Amsterdam wor stelt met deze groeiende groep minderjarige boefjes. In Den Haag en Rotterdam is het aantal kinderen dat straf bare feiten pleegt gestegen tot zo'n vijfhonderd per jaar. Ook in Utrecht is sprake van een toename. Het strafrecht biedt geen uitkomst voor minderjarige 'crimineeltjes'. Zij mogen niet worden ver volgd. Daarom komen politie en hulpverlening met allerlei projecten om hen op het rechte pad te helpen. De me thode van Nieuw Perspectie ven in Amsterdam, waarbij de hulpverlener 'voor al uw problemen' aan huis komt, is uniek. Nieuw Perspectieven is er op gericht het kind normaal te laten functioneren in zijn ei gen omgeving. De hulpverle ner komt bij de kinderen thuis en brengt de rest van de familie in kaart. In het geval van Hassan maakte dat al gauw duidelijk dat ook zijn oudere broers geregeld met de politie in aanraking zijn geweest. Vader werkt al zes jaar niet meer en zou psychi sche problemen hebben. Toen hij onlangs een baan weigerde, is zijn uitkering voor de helft stopgezet. Het team van vier 'interven tiewerkers' die Arabisch, Ber bers (stamtaal in Marokko), Surinaams en Turks spreken, kan 64 gezinnen helpen. Daarmee krijgt slechts één derde van de tweehonderd boefjes begeleiding. Die kost, inclusief negen maanden na zorg, zevenduizend gulden per klantje. Als het project, dat nu een paar maanden draait, succesvol blijkt zullen de ministeries van justitie en binnenlandse zaken hopelijk met meer geld over de brug komen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5