Kabinet wil macht senaat beperken Great! Van Aartsen blijft klungelen in Indonesië Overlever Bram Peper geeft het nog lang niet op Binnenland Rotavirus houdt baby's in couveuse Van harte! DAG 19 JANUARI 2000 q Tie stukken EU op website iurg Op de internetpagina van D66-europarlementari- p, |er Laan kan iedereen voortaan interne stukken van het p rlement (EP) lezen. „Het is bizar dat wij over documen- atteren en stemmen waar het publiek geen toegang toe aldus de Democrate. De stukken waarover in de ver- jn |de commissies van het EP wordt gesproken, komen ir o l pas tijdens of na de commissievergaderingen beschik- "let dgens Van der Laan is het zo 'vrijwel onmogelijk om aan issie deel te nemen op het moment dat je mening er nog doet'. Van der Laan is niet bang voor sancties. „Ik heb sei te recht om de stukken aan wie dan ook te geven en ik lijki toevallig via mijn website." aak in hol van de leeuw Gebrek aan lef kan de inbreker niet worden ontzegd die agnacht een videorecorder uit een Bredaas politiebureau nd kwart voor vier ging het automatisch inbraakalarm af bureau, waar op dat moment geen personeel aanwezig d. luveillerende agenten zagen dat aan de voorkant van het o raan de Vlaanderenstraat een ruit was ingeslagen met zijl ils lege fles rum. Uit de kantine bleek een videorecorder no neegenomen. jaar cel voor uitkeringsfraude dei Mensen die informatie achterhouden of opzettelijk igevens verstrekken aan uitkeringsinstanties om zo een dei |g te krijgen, riskeren binnenkort een celstraf van maxi- l er jaar of een geldboete van 100.000 gulden. De Eerste heeft gisteren ingestemd met het wetsvoorstel strafbaar- frauduleuze gedragingen. De strafbaarstelling van uitke- ude is nu nog in verschillende wetten geregeld. Minister geils van justitie wil dit nu allemaal onderbrengen in het Me ik van Strafrecht. De straffen die op zulke delicten staan te larmee ook omhoog. Ai itter Veghel langer vast sit £H_» De 17-jarige jongen van Turkse komaf die begin de- vijf mensen neerschoot op de school De Leijgraaf in sjes moet nog een maand in de cel blijven. De jongen pleeg- lag in een zaak van eerwraak een aanslag op de 19-jarige pre van zijn zus. De Bossche rechtbank heeft besloten dat de rnaar het Pieter Baan Centrum in Utrecht moet om zijn N< che gesteldheid te laten beoordelen. Vandaag wordt be- f ook zijn vader, die zijn zoon zou hebben aangezet tot d en een vuurwapen zou hebben gegeven, nog dertig anger in hechtenis moet blijven. legt 15-jarige moord ten laste p den* Een 15-jarige Leeuwardenaar moet straks voor de v komen wegens moord. De jongeman wordt ervan ver- Hnterdag een 27-jarige man te hebben doodgestoken. De taalde vrijdagnacht twee keukenmessen van huis. Vol- n advocaat Boonstra wilde hij zijn vader beschermen, kennissen van zijn moeder werd bedreigd. Zijn moeder f ai t daarvoor na een echtelijke ruzie naar die kennissen ge- d Toen het slachtoffer temidden van negen mensen een escalatie van geweld wilde sussen, stak de jongen een ftien centimeter diep in zijn rug. Het slachtoffer overleed •lel iekenhuis aan inwendige bloedingen, iet l* imebord van vijf kilometer u. Veilig Verkeer Nederland (WN) wil niet dat er in de gemeente Lingewaal langs de rijksweg Al5 ter hoogte afslag Leuven een reclamewand van vijf kilometer lang e p de wand, die vier meter hoog moet worden, zou an- maand lang een boodschap van het Aids Fonds prij cafflgens WN kan een reclamebord met een dergelijk afme- ïstige gevolgen hebben voor de verkeersveiligheid' om- gl de bestuurders afleidt van de weg en het zicht beneemt rv gen. WN weet zich in de strijd tegen de reclameüitin- 3e s de openbare weg onder meer gesteund door minister bos van verkeer, verscheidene provincies en de stichting de oep Reclame, als jiaantje kan meer opleveren' tss EN_i Het College voor Zorgverzekeringen adviseert mi- h( orst van volksgezondheid om bij jongeren met een bij- geen nominale ziekenfondspremie meer in te houden, tak onder de achttien jaar houden daardoor meer netto- Di er. Afhankelijk van het ziekenfonds gaat het om twee tot itjes per maand. De Stichting van de Arbeid, waarin vak- za ig en werkgevers vertegenwoordigd zijn, schreef de mi- in erder dat jongeren door de ziekenfondspremie zo weinig all iden aan een bijbaantje, dat dit voor hen nauwelijks lo- En dat terwijl supermarkten en horeca zitten te sprin- dit soort personeel. - uro is er ook voor de doven 3 B£Lt De euro wordt van ons allemaal, zeggen ze, dus ook 8 doven en slechthorenden. Minister Zalm van financiën A arom gisteren op het Doveninstituut in Voorburg om een n e tv-spot te presenteren die doven en slechthorenden in itaal uitlegt dat ze een videoband of een cd-rom kunnen in waarop de komst van de euro wordt uitgelegd. Uiter- ird de minister tijdens de presentatie terzijde gestaan d !n geoefende 'spreker' van de gebarentaal. Voor blinden f htzienden is er een radiospot, foto anp ed oudenaarden a enpark sleept krant voor rechter Het Noorder Dierenpark in Emmen spant een kort ge il tegen het Algemeen Dagblad (AD). Inzet is een rectifi- n een artikel dat op 14 november in het AD magazine en. Daarin werd gesteld dat dierentuinen extra veel jon ken om bezoekers te trekken. Later zouden deze jonge veer worden gedood. Hoewel staatssecretaris Faber van iw begin december in antwoord op Kamervragen al liet lat er geen wantoestanden in dierentuinen voorkomen, de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen later toch cht tegen het AD in te dienen bij de Raad voor de Jour- Ie. Het Noorder Dierenpark vindt dit nog niet ver genoeg i eist rechtstreeks van het AD een rectificatie. t op B&O-bende l De politie in de regio Utrecht jaagt op een bende in die het voorzien heeft op geluid- en beeldapparatuur exclusieve merk Bang en Olufsen. De daders laten zich >r zware sloten en alarminstallaties afschrikken en lijken ind uit te zijn op de kostbare apparatuur. Het afgelopen in de provincie Utrecht zeker zeventig inbraken ge- waarvan dertig in Zeist, Bilthoven, Groenekan en omge- ,i enkele gevallen kwamen de daders meerdere keren te- de gestolen installatie was vervangen. Volgens de politie inbraken het werk van een organisatie. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diei Alleen tweederde meerderheid mag wetsvoorstellen verwerpen Het kabinet wil de macht van de Eerste Kamer verklei nen. Nu heeft de senaat nog het laatste woord bij wets voorstellen. Die positie moet worden afgezwakt door de senatoren alleen met een tweederde meerderheid het recht te geven een wetsvoorstel te verwerpen. Is de meerderheid kleiner, dan moet het voorstel terug naar de Tweede Kamer. Daarmee verdwijnt een voorstel niet direct in de prullenbak, zoals vorig jaar nog gebeurde in 'de Nacht van Wiegel' met het referendum. Dat leidde tot een kortstondige kabinetscrisis. den haag gpdbeurde. In 1983 werd besloten de senaat voortaan iedere vier Minister Peper van binnenland- jaar in zijn geheel te kiezen, se zaken wü verder dat de Eer- Daar komt de regering nu van ste Kamer weer om de drie of terug. Door de huidige manier vier jaar voor de helft wordt ge- van kiezen is de kans groter dat kozen, zoals het vroeger ge- er na de verkiezing van provin ciale staten (die de Eerste Ka mer kiezen) in de senaat een andere meerderheid ontstaat dan in de Tweede Kamer. In 'de Nacht van Wiegel' ver wierp een kleine meerderheid van WD en CDA in de senaat een wetsvoorstel voor het refe rendum, waar een meerderheid van de Tweede Kamer voor was. Eerder gebeurde dat ook bij het recht op deeltijdwerk. Om dergelijke problemen te voorkomen, moeten afgekeurde wetsvoorstellen een tweede kans kunnen krijgen. Nu mo gen de senatoren alleen maar 'ja' of 'nee' zeggen tegen een wetsvoorstel. In het laatste ge val moet de hele procedure dan opnieuw beginnen, wat al snel een vertraging van jaren bete kent. Het kabinet vindt dit al leen billijk als de Eerste Kamer echt in ruime meerderheid (tweederde) tegen is. Bij een ge wone meerderheid (zoals bij het referendumvoorstel, dat op één stem sneuvelde) moet een wetsvoorstel voortaan terug naar de Tweede Kamer, die het vervolgens kan aanpassen. Pe per twijfelt nog of de Eerste Ka mer na zo'n procedure alsnog het recht moet krijgen over het gewijzigde wetsvoorstel te stemmen. De Tweede Kamer reageert voorzichtig op Pepers plan. WD'er Te Veldhuis kwam di- Minister van buitenlandse zaken wordt steeds verkeerd begrepen den haag jaco van lambalgen Het zit minister Van Aartsen niet mee. Steeds wordt de minister van buitenlandse zaken verkeerd begrepen en steeds gaat het over Indonesië. Dit keer zijn het zijn uitspraken over het Europese wapenem bargo en de vraag of dat embargo wel of niet moet blijven, die voor verwarring zor gen. Van Aartsen, die deze week Indonesië be zoekt, roept het wel over zichzelf af. Zondag verklaarde hij zo'n beetje met één voet op de vliegtuigtrap dat hij Hollandse Signaal had opgeroepen geen radarapparatuur voor het Indonesische leger te leveren. „Het is niet verstandig het wapenembargo van de EU eraan te geven", voerde hij toen aan. Dat embargo liep afgelopen maandag af, maar volgende week maandag bespreken de Europese ministers van buitenlandse zaken of er een nieuw verbod op de levering van militaire goederen moet komen. Van Aartsen is daarvoor. Dat zei hij tenminste zondag nog. Maar wat zei hij gisteren in Jakarta na ge sprekken met Indonesische ministers? „Het wapenembargo helpt de democratisering niet, maar hindert het. Dus moeten we daar naar luisteren." De minister is radicaal van mening veranderd, concludeerden toe hoorders. Nu wil hij de Indonesische presi dent Wahid helpen bij de democratisering van het leger en daarbij komt een embargo niet van pas. Maar de minister heeft helemaal niet be doeld dat een exportverbod van de baan is, bezweert zijn woordvoerster in Den Haag. Van Aartsen gaf slechts weer wat zijn ge sprekspartners hebben gezegd. „Hij is zelf nog niet aan een conclusie toe. Zo gaat hij nog met vertegenwoordigers van Molukse organisaties praten, en die hebben onge twijfeld een ander verhaal." Pas na al die gesprekken bepaalt de minister zijn stand punt, legt zij uit. Het kabinet doet daar vrijdag ook nog zijn zegje over en dan probeert Van Aartsen volgende week in Brussel zijn Europese collega's te overtuigen. Zoals het er nu naar uitziet wil Nederland inzetten op een be perking van de uitvoer van militaire goede ren naar Indonesië. Een compleet export verbod is niet meer haalbaar, nu begin de ze week bleek dat de andere Europese lid staten daar niets voor voelen. Het standpunt van de minister is dus niet helemaal duidelijk overgekomen. Het is bo vendien al de derdê keer dat uitspraken van Van Aartsen over Indonesië wagen oproe pen. Vlak na het begin van de onlusten in Oost-Timor moest hij al in de Tweede Ka mer komen uitleggen waarom hij in de EU niet volmondig voor het (eerste) wapenem bargo had gestemd. Van Aartsen zei het embargo toen achter de hand te willen houden om Indonesië te dwingen de komst van een internationale wedesmacht te ac cepteren. Die redenering kon de Tweede Kamer absoluut niet volgen. In december was het opnieuw raak. Toen was de aanleiding een ongelukkig geformu leerde brief van Van Aartsen aan de Twee de Kamer. Daarin zei hij Jakarta op alle mo gelijke manieren te willen helpen om een eind te maken aan de onlusten in de Mo- lukken. Nederland bood militaire hulp aan, luidde de snelle conclusie. Maar dat was dus niet het geval. Van Aartsen bedoelde niet meer dan er stond: hij wil Jakarta op alle mogelijke manieren helpen. Al met al is Indonesië geen gelukkig dossier van de minister. Keer op keer roepen zijn uitspraken wagen op. Voor een bewinds man die zich tot het uiterste inspant zo voorzichtig en genuanceerd mogelijk te opereren in de toch al gevoelige verhou ding met Indonesië is dat een zure consta tering. reet na 'de Nacht van Wiegel' zelf al met het idee om afge keurde wetsvoorstellen terug te laten sturen naar de Tweede Kamer bij minder dan twee derde meerderheid. „Het is een idee waar we eerst nog over moeten praten met onze collega's van de senaat", zegt Te Veldhuis nu. CDA-woord- voerster Van der Hoeven snapt niet waarom Peper de Eerste Kamer wil verplichten wets voorstellen terug te sturen naar de Tweede Kamer. „De senaat heeft een eigen verantwoorde lijkheid. Als die het ergens niet mee eens is, is die het ergens niet mee eens, ook al is het met kleine meerderheid. Zo Oude discussie Schiphol laait op door nieuwe zone haarlem richard mooyman De nieuwe geluidszone rond Schiphol moet een einde ma ken aan de bekritiseerde overschrijdingen door het vliegverkeer. Maar het tegen deel lijkt het geval. In een ver nietigend advies aan minister Netelenbos (verkeer) waar schuwde de Commissie Ge luidhinder Schiphol gisteren dat ook overtredingen van de nieuwe zone onvermijdelijk zijn. Het kabinet wil dat Schiphol tot het jaar 2003 (als de vijfde baan klaar is) jaarlijks met 20.000 vluchten kan groeien. De nieuwe geluidszone is door Netelenbos getekend om zowel deze groei mogelijk te maken als de milieuhinder in toom te houden. De nieuwe grenzen mogen absoluut niet worden overtreden, zo heeft Netelen bos herhaaldelijk gezegd. Het gedogen van overschrijdingen, zoals in de afgelopen jaren, is voortaan uit den boze. De Commissie Geluidhinder Schiphol (CGS) voorspelt ech ter nu al dat het opnieuw uit de hand zal lopen. De nieuwe zone voldoet niet aan het uit gangspunt dat groei van het vliegverkeer moet zijn gekop peld aan een afname van de geluidshinder, aldus de com missie. De overlast zal ver schuiven, waardoor in onder meer Nieuw-Vennep, Aalsmeer en Assendelft de herrie zal toe nemen. Op grotere afstand krijgen Lisse en delen van Am sterdam te maken met meer la waai. Volgens CGS-secretaris Van der Pluijm heeft de luchtvaart branche ook zelf gewaar schuwd dat overschrijdingen van de nieuwe zone onvermij delijk zijn. „De sector is daar vrij eerlijk in geweest. Minister Netelenbos zal daarom moeten kiezen. Of meer luchtverkeer en minder milieu, of ze moet het aantal vluchten afknijpen." Netelenbos kan moeilijk om de kritiek heen, want de commis sie vormt op het gebied van la waaihinder haar belangrijkste adviesorgaan. Tot overmaat van ramp duikt opnieuw een ander oud pro bleem op: twijfel aan cijfers. De CGS plaatst een lange serie vraagtekens bij de gegevens die het ministerie heeft gebruikt om de nieuwe geluidszone vast te stellen. Tabellen over herrie per woonplaats ontbreken. De commissie beklaagt zich verder over de onduidelijkheid rond het exacte gebruik van startba nen, vliegprocedures en vlieg routes. Dat zijn cruciale facto ren bij het berekenen van de geluidshinder. Zo laait door de nieuwe zone de aloude discussie over de groei van Schiphol weer op. Pagina 2: Commentaar werkt een democratie." D66 vindt Pepers voorstel 'een stap in de goede richting'. Woordvoerster Scheltema blijft er echter problemen mee hou den dat ook in Pepers voorstel nog steeds 25 van de 75 senato ren een door de Tweede Kamer aanvaard wetsvoorstel in de prullenbak kunnen doen belan den. Ook de PvdA twijfelt of de ideëen van Peper wel ver ge noeg gaan. „Het is nog steeds de vraag of het wel wenselijk is dat de Eerste Kamer wetsvoor stellen verwerpt, met welke meerderheid dan ook", zo meent het PvdA-kamerlid Reh- winkel. WHISKY VOORDEEL Grant's Family Reserve Scotch Blended Whisky lOOcl Q 99 GALLGALL JENEVER VOORDEEL GALLGALL rotterdam wessel penning enjoopspanjersberg De aanval werd verwacht, want Peper geeft nooit op. Peper is een 'overle ver', zeggen ze op het Rotterdamse stadhuis. Een come back-kid, een cri sisbeheerser, een strateeg, die affai res rond een verkeerd gekozen korpschef (Brinkman) en een mislukt stadsfeest (Rotterdam 650) al eens op wonderbaarlijke wijze doorstond. Bovendien heeft hij een adviseur aan zijn zijde - Neelie - die bij orkaan kracht ook het liefst de kop in de wind gooit. Sinds deze krant vrijdag als eerste pu bliceerde over het verloop van het on derzoek naar het declaratiegedrag van de voormalige burgemeester, twijfelde het politieke wereldje alleen nog over het mikpunt van de aanval. Zou het de onderzoekscommissie worden? Of zou de minister zijn pijlen richten op de onderzoeksopdracht? Het is de onderzoekscommissie ge worden. De 'actie beschadiging onder zoekscommissie', die door enkele Rot terdamse politici reeds dit weekeinde werd voorspeld, is nu echt begonnen. Peper beschuldigt de Commissie On derzoek van de Rekening - een groepje van zes Rotterdamse raadsleden dat assistentie krijgt van accountants van KPMG - nu van het stelselmatig lekken van informatie. Verrassender is een andere actie van Peper. Gisteren maakte de minister bekend dat hij 'op eigen kosten' een accountant inhuurt om aantijgingen van de onderzoekscommissie te weer leggen. Peper koos voor de reken meesters van het gerenommeerde kantoor PriceWaterhouseCoopers, ter wijl de onderzoekers al maandenlang samenwerken met de forensisch ac countants - speurders naar financiële wandaden - van KPMG. KPMG tegen PriceWaterhouseCoopers: dat kan nog een mooie wedstrijd worden. Als erkend overlever toont de minister lef. Gisteren legde Peper een vonnis van de rechtbank naast zich neer om dat hem op grond van de Wet Open baarheid Bestuur dwong inzage te ge ven in al zijn declaraties als minister. Peper's persoonlijke woordvoerder Matthijsse vat in een reactie samen dat het 'niemand iets aangaat met wie Pe per op zijn ministerie eet'. Journalist Dick Berts, die de rechtszaak had ge wonnen, zegt het desgevraagd 'nogal tragisch' te vinden dat de minister die ambtshalve ook waakt over de over- heidsintegriteit, een overduidelijk rechtbankvonnis negeert en weigert daadwerkelijk inzage te geven in z'n declaraties. „Misschien", stelt Berts vast, „is Peper om politieke redenen aan het tijdrekken. Maar dat neemt niet weg dat hij glashard zijn achterste afveegt met een vonnis van de recht bank. Ik zie dat als sabotage. Als zoiets gemeengoed wordt, houdt de demo cratie in mijn ogen op te bestaan." En dan was er nog die brief. Die brief over lekkende onderzoekers, afgelopen zondag aan de keukentafel thuis in Wassenaar geschreven. In die inmid dels ook alweer uitgelekte brief aan de onderzoekscommissie schreef Peper dat de publicaties 'voor mij buitenge-' woon schadelijk zijn en een nadere verklaring van uw commissie vragen'. Dat het Algemeen Dagblad zaterdag óok nog eens een foto publiceerde van een gesprek tussen Peper en de com missie, druist volgens de minister in 'tegen alle afspraken over het vertrou welijke karakter van het gesprek'. Voor deze week staat nog een gesprek gepland. Wat Peper betreft zal dat plaatsvinden 'op een locatie die beslo tenheid en rust garandeert voor een serieus gesprek'. Over zo'n lokatie moet de minister nog in de slag met de commissie, maar commissievoorzitter Van Ravesteyn-Kramer wil wel reeds kwijt dat commissieleden zich van de prins geen kwaad weten. „De commis sie is niet lek en KPMG lekt ook niet." Vorige week viel een gesprek van Pe per met de commissie volledig in het water, doordat de minister vlak voor de afspraak het Rotterdams Dagblad onder ogen kreeg met details over de onderzoeksresultaten. Hij wist op dat moment nog niets over de bevindin gen van de accountants. Op die basis verschijnt hij geen tweede keer, zo heeft hij laten weten. Voor een volgend gesprek wil hij inzage in de dossiers van de COR. Dit zal het onderzoek, dat toch al meer tijd kost dan de onder zoekers dachten, nog verder vertragen. Peper schrijft de commissie ook dat hij voor zijn verdediging 'assistentie' zal krijgen vanuit het stadhuis in Rotter dam. Een woordvoerder van burge meester Opstelten erkent dat voor alle Rotterdamse (oud)bestuurders die door de commissie zijn ondervraagd, in het stadhuis een helpdesk zal wor den ingericht. „Als zij bepaalde zaken nog feitelijk willen uitzoeken, dan moet dat kunnen.' Blijft nog een vraag open: Wie zorgde ervoor dat die boze brief over het ver meend lekken van onderzoekers uit lekte naar de pers, naar NRC Handels blad in dit geval? Dat moeten de on derzoekers zijn geweest, suggereert Peper. „De minister begrijpt ook niet hoe het kan", zegt zijn woordvoerder. Amsterdam De kinderafdeling van het Amsterdamse Slotervaartziekenhuis kampt al sinds september met een voor Europa unieke versie van het rotavirus. Vijftig baby's in couveuses zijn ermee besmet en moeten een week langer blijven. De tien dagen oude Omaira heeft het ergste achter de rug. Omdat het virus leidt tot heftige diarree, krijgt zij via een infuus vocht toegediend. foto anp evert elzinca

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3