Bouwvakker in bijstand koning in Afrika WEER Herrie rond Schiphol Het Gesprek van de Dag Nederlandse man doiw vaker de boodschapp; Liefde op eerste gezi hier een hit, flop in Chf Barbra Streisand kondigt podiumafscheid aan WOENSDAG 19 JANUARI 2000 IDAC COMMENTAAR De nieuwe geluidszones rond Schiphol deugen niet, zo stelt het belangrijkste adviesorgaan van minister Netelebos inzake de lucht haven, de Commissie Geluidhinder Schiphol (CGS). Deze zones brengen de geluidsoverlast rond Schiphol tot 2003 in kaart. De omvang van de zones is door onder meer het baangebruik op Schiphol te beïnvloeden. Door een uitgekiend baangebruik kun je de geluidsoverlast in enige mate 'bijsturen'. Wie in de zone woont met de meeste hinder, heeft pech gehad. Als het aantal gehinder- den maar onder een bedacht aantal blijft. In de praktijk blijken de geluidzones als instrument ter beheersing van de geluidsoverlast absoluut niet te werken. Nog altijd wordt er met de zeer omstreden Kosten-methode gewerkt, genoemd naar de bedenker van dit systeem. Daarbij wordt geluid niet echt in de cibellen gemeten. Wat eigenlijk 'berekend' wordt, is het zeer sub jectieve begrip overlast. Via een ingewikkelde en voor de leek volstrekt ondoorzichtige for mule wordt op de kaart een lijn rond Schiphol getrokken. Het ge bied daarbinnen heet dan een zone waarin sprake is van een be paalde mate van overlast.'Dat het systeem omstreden is, is in het verleden vele malen gebleken. En ook nu weer is er, voordat de nieuwe zone van kracht is, trammelant over de getrokken lijnen op de kaart rond Schiphol. Hoewel eigenlijk alle partijen weten dat de geluidszone weinig zegt over geluid, blijft men bij gebrek aan een beter instrument bakke leien over de omvang van de zone of over het aantal woningen dat binnen een zone valt. Nu roepen milieugroepen en luchtvaart maatschappijen in koor dat de door de minister getrokken lijn niet deugt. Dat betekent vanuit het perspectief van de luchtvaartsector dat er niet voldoende ruimte is om te groeien. De milieubeweging vreest voor overschrijdingen van de zone en wil daarom een be perking van het aantal vluchten. Al met al is het hoog tijd voor een nieuw meetsysteem waarbij het geproduceerde geluid in een bepaald gebied als uitgangspunt dient. Overlast is niet te meten. Geluid wel. Iemand die in bijvoor beeld Leiden woont kan bij wijze van spreken meer overlast erva ren van vliegtuiglawaai dan iemand die onder de aanvliegroute van de Zwanenburgbaan woont. In 2003 wordt de nieuwe vijfde baan in gebruik genomen, waardoor er weer een geheel nieuw 'ge luidsplaatje' ontstaat. Een mooi moment voor de invoering van zo'n nieuw meetsysteem. Tot die tijd blijft er letterlijk en figuurlijk herrie rond Schiphol. Geen kind te bekennen Besefik opeens dat ik nog altijd geen letter heb gewijd aan een van de populairste, langstlopende en bekendste, dagelijks uitgezonden programma's met zo ongeveer de trouwste aanhang van Nederland. Inderdaad, Sesamstraat. Maar dat had u waarschijnlijk al begre pen. Een aangenaam kinderprogramma dat ook voor de ouders nog best te pruimen is. Je blijft er als volwassene niet voor thuis, laten we niet overdrijven, maar als het zo langskomt is het het aankijken meer dan waard. Waarbij de Nederlandse onderdelen eigenlijk nog het aardigst zijn. Laten we dat ook een keer verheugd vaststellen. De Amerikaanse filmpjes zijn ook niet beroerd, maar ze zijn vooral bedoeld om de kinderen iets bij te brengen. Om ze spelendenvijs, met een hoop gegoochel met appels, te leren tot 12 te tellen. Of om ze, aan de hand van een fietsende clown of zo, op de verschillen tus sen hoger en lager te wijzen. Of voor en achter. Iets educatiefs, in elk geval. Machtig interessant natuurlijk voor die kleuters, maar als volwasse ne hoor je toch wel een zekere kennis van die begrippen te hebben. En mag ook het tellen tot 12 niet echt meer problemen opleveren. Des te aangenamer zijn dan de Hollandse bijdragen, die vooral zijn gericht op ontspanning. Met filmpjes uit Sesamstraat zelf: een bont gekleurd pleintje met gezellige woninkjes waarin vrolijke types als Meneer Aart, Paula, Sien en Lot wonen. Gek genoeg - voor een kleu terprogramma tenminste - is er in die straat zelden of nooit een kind te bekennen. Wel een pratende hond, een pratende muis en een pratende... tja, vogel zullen we maar zeggen. Auto's komen in Sesamstraat helemaal niet voor. Behalve dan een oud Lelijk Eendje, dat louter als speelwerktuig dienst doet. En dan zijn er natuurlijk nog de avonturen van Bert en Ernie - die weliswaar in Amerika zijn verfilmd - maar door Paul Haenen en Wim T. Schippers zo bijzonder zijn ingesproken, dat ze rustig als een Nederlandse bijdrage mogen gelden. Gek genoeg lukt het nau welijks om, als je Bert en Ernie hoort, daar ook inderdaad Haenen en Schippers bij voor te stellen. En die enkele keer dat het wel lukt, zijn het opeens Bert en Ernie niet meer. Tenminste, als je een volwassene bent. Kinderen hebben daar geen last van. Omdat ze minder weten en, inderdaad, veel meer fantasie hebben. Winter lijkt er aan te komen Voorlopig blijft het nog zacht, maar het Euromodel voorspelt een winters scenario dat zich volgende week moet voltrek ken. Daarbij dijt het hogedruk- gebied op de oceaan opnieuw naar het noorden uit waardoor de toch al tanende depressieac tiviteit aan banden wordt ge legd. Tegelijkertijd ontstaat bo ven Scandinavië een nieuw ho- gedrukfiliaal. Onder invloed van dit systeem gaat de wind uit het oosten waaien en kan koude lucht boven het oosten van Europa tot onze streken doordringen. Dat zou zowel op vorst in de nacht als overdag kunnen uitdraaien. Belangrijk is of deze optie door de overige atmosfeermodellen wordt over genomen. De Amerikanen de den dat gisteren niet. Hun nieuwste visie was vanochtend nog niet bekend maar de Duit se computers leken wel op de koude tour te gaan. Morgen wordt nog zachte lucht naar ons land getransporteerd. Met een west tot noordwesten wind, die aan de kust later toe neemt tot krachtig, worden luchtmassa's aangevoerd waar in de middagtemperaturen uit komen op omstreeks 7 graden. De lucht is bovendien vrij voch tig hetgeen wordt vertaald in wolkenvelden en plaatselijk wat lichte regen of motregen. De meeste nattigheid valt in het noordoosten. Dat deel van Ne derland bevindt zich het dichtst bij een front dat de overgang markeert tussen zachte en kou de luchtmassa's. Vrijdag en za terdag nemen de neerslagkan sen toe. Gisteren stond er aan de kust een krachtige tot harde noord tot noordwestenwind. Het weer knapte in de loop van de dag op. Tijdelijk vielen ji er zelfs flinke gaten in het wolkendek. Toen 's mid dags een zwak front pas seerde was er korte tijd sprake van neerslag. In Bloemendaal werd nog wat hagel gerappor teerd. In Nieuw- Vennep steeg de temperatuur van 6,2 in de nacht 8,3 over dag en op Schiphol werd -JlÉHËal het 8,5 graden. Amsterdammer Henk Otte zyvaait scepter over Volta-regio in Ghana Een gezette, werkloze, blanke man van middelbare leeftijd ploft neer op de bank om met zijn kinderen tv te gaan kijken. Hij is Togbe of Koning Korsi Ferdinand Gakpetor II van Ghana; in Nederland Henk Otte, een bouwvakker in de bijstand. In West-Afrika zwaait hij de scepter over de lommerrijke Volta-regio, waar hij koning is van tienduizenden Ewe. Nederlandse mannen doen veel vaker boodschappen dan hun soortgenoten in Duits land en Engeland. Dat is ken merkend voor de hoge 'vrou welijkheid' van onze samen leving. Die staat in schril con trast met Amerika, Japan en veel Zuid-Europese landen, waar mannelijkheid bepalend is. Geld, winst en prestatie drang zijn daar belangrijker dan zorg voor zwakkeren en goede relaties. Dat zegt professor Geert Hof stede, organisatiepsycholoog aan de Universiteit Maas tricht, die onderzoek doet naar cultuurverschillen. Hof stede onderscheidt typisch mannelijke en vrouwelijke landen. Nederland behoort met Denemarken, Zweden, Noorwegen, Finland en Por tugal tot de samenlevingen waar de kwaliteit van het le ven belangrijker wordt ge vonden dan materiële be hoeften. „Men werkt er om te leven en leeft er niet om te werken", zei Hofstede giste ren in een lezing voor het Universitair Centrum Gen- derstudies van de Rijksuni versiteit Groningen. Volgens de hoogleraar zijn burgers in landen met een hoge vrouwelijkheid tevrede nen Uit die landen bekleden méér vrouwen een functie in de politiek. Hofstede noemt het echter een misverstand dat véél werkende vrouwen een teken van emancipatie zouden zijn. „In geen enkel tjRCj lerL rlemi atter aldui land ter wereld gaan werken, puur o y het leuk vinden. Het uit noodzaak." De contrasten tussei met een overheerser t< nelijke of vrouwelijki t< zijn die tussen prest! relaties, geld en ijver en zorg, en coi en compromis. Mate Gebi succes is bij uitstek in landen als Japan, enigde Staten, Italië, rijk en Zwitserland, machtsverschillen, tussen de seksen, 2 ter dan die in het ten van Europa. Ook ten volgens Hofstede dia van die landen ir, geweld dan in Nedei j_ In ons land en in Sca zijn vrouwen mind kelijk van mannen, len er doorgaans de| omvang. Grote verse zijn er in het ondenv ui Nederland is een student de norm. voldoende zijn we zegt Hofstede. „In At gaat het om de beste Falen op school ramp." De Universil tricht deed onderzot Amerikaanse meisje; ons land studeerdei opvattingen over pr geld en succes blijke r 'mannelijker' dan se jongens. 0 aal te Gebr 1 ignai ndk\ bure I rveill 0 taan ij Is Ie* nojneeg P M tatgeve ?t gtel 1 er jat heeft raui ide i van i- Mik var itte it^ I vijf 1 moe iNI d Henk Otte en zijn Ghanese vrouw Mamaa Awa Mepeyo Kpui in vol ornaat in hun Amsterdamse huis. Henk Otte (43) is zo Hollands als hij maar zijn kan. Hij is ge boren en getogen in Amster dam, net als zijn ouders. Hij woont met zijn vrouw en twee kinderen in een rijtjeshuis in Gein en een doorsneeleven zou hem goed hebben gepast. Maar toen hij met zijn Ghanese vrouw in 1995 haar woonplaats bezocht, werd hij herkend als de reïncarnatie van de overle den chief, de grootvader van zijn vrouw. „Mijn beide broers waren er bij toen mij werd gevraagd koning te worden", gniffelt Otte. „Toen ik vertaalde wat er gezegd werd, stikten ze bijna van het lachen: 'Jij, een koning? Ha!"' Wanneer zijn broers tegen woordig meegaan naar Ghana, zien ze hoe Otte op een troon wordt rondgedragen en om stuwd wordt door juichende menigtes. Er wordt getrommeld en gedanst, in een surrealisti sche optocht die al verschillen de malen op de Nederlandse tv te zien is geweest. Het gebied waarover hij de scepter zwaait, ongeveer 70 ki lometer ten oosten van de hoofdstad Accra, omvat een veertigtal dorpen met ruim 100.000 inwoners. Het rijk zat 17 jaar lang zonder leider totdat de Nederlander tot koning werd uitgeroepen. De Ewe, een groep stammen met een gemeenschappelijke taal, maken ongeveer 10 pro cent uit van de Ghanese bevol king van 18,5 miljoen. Volgens de eigen overlevering komen zij van de oostelijke oevers van de rivier de Aklakpa in Togo. Kro kodillen droegen hun eerste ko ning over het donkere water van de rivier naar de overkant om zijn rijk te stichten. In Afrika draagt Otte een kroon en koninklijke gewaden en woont hij in een huis dat speci aal voor hem is gebouwd. Hij voelt zich al tot Ghana aange trokken vanaf zijn kindertijd, waarin hij las over de geografie en de geschiedenis van het land. Later, zegt hij, voorspelde een Ghanese waarzegger dat hij een machtige positie zou berei ken. Tijdens een bezoek aan Mepe, het geboortedorp van zijn vrouw, vertelde een g nezer Otte dingen over zijn le ven die hij volgens de Neder lander onmogelijk kon weten. Dorpelingen staarden hem aan en zeiden dat zijn 'aura' hun herinnerde aan de overleden koning. Kinderen en bezoekers, die soms dagenlang gelopen hadden, kwamen in drommen pm hem te bekijken. Op een avond kwamen de leiders van Mepe hem meedelen dat hij was uitverkoren. „Ze vroegen mij hoe ik het zou vinden om koning te worden", zegt hij. „Ik keek hen aan en dacht: 'Jullie zijn volslagen gek geworden'." Hoewel hij erover denkt naar Ghana te verhuizen, is Otte zich ervan bewust dat het leven als koning niet alleen maar plezier is. In Mepe bijvoorbeeld is het voor hem taboe om in het openbaar te eten of drinken. Hij kan geen handen schudden met het 'gewone' volk en hij wordt overal vergezeld, zelfs naar het toilet. Vooralsnog zijn telefoon en fax de enige middelen waarmee Otte vanuit Amsterdam deel neemt aan gemeenschapsbe sluiten. Ook zamelt hij donaties in voor het onderwijssysteem in de regio en heeft hij een lading speelgoed verstuurd. Anders dan vele andere buiten landers, vooral hulpverleners, die in Ghana tot „ontwikkeling- schiefs" zijn benoemd en een louter ceremoniële kroning on dergaan, is de positie van Otte er een met gezag. Op de vijfde verjaardag van zijn kroning in augustus zal hij een traditionele installatieplechtigheid onder gaan, een ritueel dat weken kan duren. Otte gelooft niet in reïncarnatie, mythes of spirituele genezing. Maar in de loop der jaren heeft hij zijn westerse scepsis laten varen en hij is er met zijn on derdanen van overtuigd geraakt dat zijn benoeming bepaald is door een hogere macht. „Als je er over nadenkt is het best wel raar", zegt hij. „Maar er zijn sommige dingen die wij niet kunnen begrijpen." ANTHONY DEUTSCH ASSOCIATED PRESS Liefde op het eerste gezicht is geen mythe maar 'heerlijke' realiteit, zwijmelt ruim 90 pro cent van de Nederlanders. Als een blok vallen voor een ander bestaat wel degelijk, zo stelt 86 procent van de mannen en maar liefst 93 procent van de wouwen. Vlinders in je buik en een hoofd vol onrust. Wat doe je ermee in ons polderland? Eenderde geeft eraan toe en kiest voor het avontuur; de rest denkt aan thuis en zet zich 's avonds met een uitgestreken gezicht weer achter de piepers. Het Romantiek Rapport 2000, een wereldwijd onderzoek van de Canadees-Amerikaanse uit gever Harlequin, 's werelds grootste verspreider van ro mantische boekjes (zoals de Bouquetreeks), toont onverbid delijk aan dat maar weinigen ongevoelig zijn voor Amors pij len. Zes op de tien wereldbur gers gelooft in liefde op het eer ste gezicht. Maar je moet een Mexicaan zijn om er ook voor te willen gaan. In dat land ge ven verhoudingsgewijs de meeste mannen en vrouwen er aan toe. In Nederland worden wij er wat rillerig van en gaan daarna over tot de orde van de dag. Lastig is tca g' 't, griezelig zelfs of ai gevaarlijk. Vandaar d ft zeer braaf uit het om naar voren komen, ter nog niets vergelelfcel Chinezen, die in met beweren zich niets de op het eerste gezi nen voorstellen. Ooi en Finnen blijken ov meen koele kikkers. De meeste kans op wachte 'soul-mate' het werk of in het gaat het van kriebelt ogen, het lijf en de de door 6628 onderv 22 landen ingevulde verder dat Zuid-Ami Zuid-Europeanen scrupules hebben ali een seksueel avontui j, Amerikanen en Enge er daarentegen mass de vlucht. Wie een hart heeft en uit is 0[ tuurtje, loopt gegarai blauwtje in Japan. J welgeteld 1 procent! aan seks. De paus niks vinden, maar in doen zij daar bepaalt 11 moeilijk over: bij vee cent is het meteen 'Uil afsla; e p dc gilde b gen. ;sde boa aa itjes ig ei erde ider En bi dit 5 Het ziet ernaar uit dat Barbra Streisand haar loopbaan als podiumzangeres in 2000 definitief wil beëindigen. Na haar optreden tijdens de millenniumnacht in Las Vegas, goed voor een opbrengst van bijna 30 miljoen gulden, heeft de Ameri kaanse filmster haar buik vol van de kri tiek aan haar adres. De Amerikaanse ster staat overigens bekend om haar haat liefdeverhouding met de media. Volgens de Britse omroep BBC heeft Streisand in een vraaggesprek met het omroepblad TV Guide Magazine gezegd dat ze voor optredens niet langer vol doende motivatie kan opbrengen om het beste uit zichzelf te halen. De 57-ja- rige veelzijdige artieste verklaarde dat haar prioriteiten tegenwoordig anders Ramkoers Nederland was altijd synoniem met overleggen. Als we er niet uitkwamen dan gingen we om de tafel zitten (cr,hij een kap koffie met een specu- V; laasje. Dan lukte het meestal wel. Het was handjeklap van hoge heren achter gesloten deuren. Soms had het iets van de paardenmarkt. Dus achteraf bleek het paard vaak enigszins kreupel en zakte het weldra doorzijn hoeven. Maar trots ivaren we zeer zeker op de democratie van overleg waarmee we de zaken regelden in dit drassige landje, hi elk geval vloeide er zelden bloed. Dat behoort intussen alle maal tot de vorige eeuw. Ik zou het voortaan liever willen hebben over de 'dreigdemo- cratie'. Het democratische zit hem erin dat ieder van ons op zijn beurt dreigt. De graad van HAN MULDER liggen. „Toen ik 29 jaar oud was wilde ik in alles de beste worden. Nu wil ik voor al de beste persoon, echtgenote en moe der zijn. Ik ben niet meer zo ambitieus." Hoewel de Amerikaanse ster volgens de BBC in het vraaggesprek aangaf het rondreizen voor optredens te willen op geven, is ze contractueel gehouden nog een reeks optredens af te werken. Zo wordt ze in maart verwacht in Sydney en Melbourne. Dat zullen volgens de BBC overigens Streisands eerste optre dens buiten het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten zijn. Streisand, die in 1998 trouwde met ac teur James Brolin, werd in de jaren zes tig razend populair als zangeres en actri ce. Ze schitterde zowel in tal van films heftigheid verschilt. Zo heeft meneer Frits Becht sinds zijn jonge jaren met een bijzonder goede neus moderne kunst gekocht en daarmee een vermogen ver zameld. Niet alleen voor bij hem aan de muur, want drieduizend schilderijen en beeldhouwwerken krijg je zelfs in de grootste villa niet opgehangen en neer gezet. Dus leent de heer Becht ze uit aan allerlei musea. Dat is goed voor die mu sea, maar ook voor meneer Becht, want die is ze even kwijt en als het Stedelijk Museum ofKröller Miiller ze mooi ge noeg vinden om ze tentoon te stellen is dat nooit slecht voor de marktwaarde. Zo groeit het vermogen van meneer Be cht nog eens extra zienderogen en ieder een is blij. Ook staatssecretaris Ver meend van de belastingen, want die gaat vermogensbelasting heffen op alle kunst die verzamelaars niet in hun ei gen optrekjes hebben uitgestald. Logisch lijkt me. Een Appel is net zo goed vermo gen als een aandeel van Aegon of een huis minus de hypotheek). Schande, Barbra Streisand. foto anp als televisie- en theaterproducties en verkocht werelwijd miljoenen platen. In 1962 maakte ze haar Broadwaydebuut in de weinig succesvolle musical 'I can't zegt Becht. Hij dreigt nu alle schilderijen uit de musea terug te halen en naar het buitenland te verhuizen. Ook de Nederlandse topvoetballen drei gen. Ze moeten straks over de grote EK- -successen (even aannemende dat die er komen) geiuoon als iedere beschaafde burger inkomstenbelasting betalen en dat zint de heren niet. Die dreigen ook. Met wat precies is minder duidelijk dan bij Becht. Het verwende stel is tenslotte al naar het buitenland vertrokken om het grote geld. Dus die benen en die vaak ontevreden kop daarboven zitten al in Barcelona en Milaan en je kan wel dreigen om bij de EK2000 penaltys te gaan missen om de fiscus te pesten maar ik heb Clarence Seedorf zelden anders zien doen. De taxiwereld is natuurlijk één latente poel van dreigementen. Tk loop al sinds jaar en dag met een grote bocht heen om dat doorgaans in juchtleer gehulde gil de, maar sinds ze elkaar fysiek naar het leven staan, te beginnen in Amsterdam, get it for you wholesale'. Twee jaar later schoot haar ster als een komeet omhoog met haar rol in de theaterproductie 'Funny Girl'. In haar loopbaan verwierf de actrice tal van prijzen, zoals een Tony Award in 1970 en een Oscar in 1977 voor haar compositie 'Evergreen' in de film 'A Star is Born'. Ook behaalde ze succesen met rollen in andere films, zoals Funny Lady, The Main Event en Yentl. Als zangeres maakte Streisand overigens maar zelden haar opwachting op een podium. neem ik de tram of ga lopen. Het dreigen van de heren neemt bloedstollende vor men aan en wie hun verkeersgedrag kent als zelfgekroonde koningen van de weg die weet dat het ze menens is en bindt een beetje in al heb je voorrang bij het stoplicht. Trouwens, in Friesland lig gen nu zelfs al twee busondernemingen op ramkoers, allebei op zoek naar de krenten in de balkenbrij. Het wachten is op de eerste frontale botsing. Privatise ring is één ding, moord en doodslag daarentegen een ander. De VARA dreigt. We dreigen allemaal en zelfben ik geen uitzondering. Dus als ik tevergeefs hoog en laag gesprongen heb, dreig ik mijn abonnement op internet op te zeggen, omdat de lijn altijd bezet is, of ik dreig het restaurant te verlaten als de kelner mij na een kwartier nog geen oog waardig acht. Dat is dus vrij heid. Maar ik zit dan wel zonder inter neten meteen hongerige maag, want ook in de dreigdemocratie zijn er rangen en standen. MENSEL SBS 6 heeft de laatst! kandidaten geselectdj Bus', het rijdende brcf Big Brother. Na drie'fl gen' in de Beekse Bel afgelopen weekeinde! tal overgebleven vanl didaten die waren gel 400 die zich in decef den opgegeven. Ded door naar de derde e' lectieronde voor 'dei den zondag 30 janual 21.25 en 22.30 uur) in het tv-programma' Selectie', dat wordtg dove teerd door SYLVANA aron dag 31 januari toten etv- 4 februari en van 7 te uaal februari kan de Nede nw, ker per avond zijn ste ;rd c brengen op één van c ;n ge bleven kandidaten, w itzie bus met tien passagif op zondag 13 februar

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2