Soms is geluk nog heel gewoon Troy Douglas, gevangen in een nachtmerrie Sport René Eijkelkamp leert genieten op het kruispunt van zijn leven WOENSDAG 19 JANUARI 2000 Hij had een prachtige carrière. En nu hebben zijn kinderen een prachtige leeftijd. René Eijkelkamp waardeert zijn nieuwe leven, een leven waarin voetbal bijzaak is. Het roestige lijf krijgt rust, hij morst met tijd als met goedkope drank. Hij gaat columns schrijven. Wordt misschien wel trainer. door PAUL BERKHOUT Zijn benen languit, de voeten rustend op de hoek van de eettafel. Gympen en sport - sokken, een mok koffie bij de hand. Nee, hij heeft zich nog niet gewassen vanochtend. En ja, het was gezellig in zijn stamkroeg, gisteravond. Wat doet een voetballer als hij geen voet baller meer is? René Eijkelkamp staart uit het raam. Soms weet hij het antwoord niet, en soms weet hij het antwoord wel. Om te beginnen: hij doet niets dat hij als voetbal ler moest doen. „Ik heb achttien jaar alles afgezegd voor het voetbal, er al mijn ener gie ingestoken. Nu telt voorlopig alleen mijn privéleven. Omdat het nu kan. AJs er feest is, ben ik erbij. En ik heb nog nooit zo veel gekaart met mijn zwagers." Geen tijd, bel later maar terug, zegt hij dan tegen de televisiemaker. Ik kan nog niks be loven, vertelt hij de club die hem een con tract aanbiedt. Nee, zegt hij tegen de oud internationals die hem vragen om op 1 ja nuari in Haarlem te komen spelen. Op Nieuwjaarsdag drinkt René Eijkelkamp na melijk een nieuwjaarsborrel bij de familie. Nou ja, één... Hij heeft een grote familie. De voetballer die geen voetballer meer is gaat op zaterdagochtend met zijn dochter naar de manege. Op de fiets, de pony naast hem aan een touw, zij er bovenop. Een in spanning van jewelste voor de vader. De pony - "een grote hoor, net een paard', be- zweert-ie - is bang voor auto's en tractoren. „Voor je het weet slaat dat beest op hol." En René is weer geen held met paarden. „Maar ik begin het te leren, ik haal hem nu al zelf uit de stal. Ja, ik ben dit jaar aan het genieten. Ik wil ontdekken wat ik leuk vind." Wat hij zeker niet doet, is zich afvragen of hij het mist. „Ik ben niet iemand die zin heeft daarover na te denken. Wat ik mis schuif ik aan de kant, daar is toch niets aan te doen. Het is klaar, uit, afgelopen. Ik kijk met veel voldoening terug, en nu ga ik iets anders doen." Het is een rare gedachte: 36 jaar en het leukste deel van zijn leven is al voorbij. „Het is waar ik heb nooit iets leuker gevon den dan voetbal. Ik kan me niets anders voorstellen. Om tot je 35ste alleen met je hobby bezig te kunnen zijn, dat is een voorrecht. Maar er zijn meer leuke dingen. Het normale leven, bijvoorbeeld. Elke och tend om zeven uur rijden mijn zwagers hier langs, naar hun werk. En om vijf uur ko men ze terug. Daar moet je ook plezier in hebben, om dat alle dagen vol te houden." Hij bedoelt maar: ook zonder voetbal draait René Eijkelkamp: „Dat nieuwe doel komt wel. Het is ook geen goed voorbeeld voor de kinderen: een vader die altijd thuiszit." idie erd de wereld door. En hij heeft geduld. Doet een trainerscursus, houdt eens een praatje voor een sponsor, loopt stage bij Heracles. „Dat nieuwe doel komt wel. Het is ook geen goed voorbeeld voor de kinderen: een vader die altijd thuiszit." Hij heeft nergens voor geleerd en heeft geen flauw benul van wat hij kan. Het ver baast hem wel dat zo veel mensen hem nog nodig hebben. Dan gaat hij eens een avond ergens praten. „Zo uit de kop. Er schiet me altijd wel weer iets te binnen." Dan vertelt hij over Rob Jacobs, zijn vroe gere trainer bij FC Groningen. Hoe die 's avonds met de hondenriem over straat liep, terwijl Bello in de huiskamer stond te kwis pelen. „Dat noemen ze tegenwoordig stress." En wijst hij net zo makkelijk een vader te recht, die moppert dat hij niet meer komt kijken omdat die jongen van hem toch al tijd reserve staat bij Heracles. „Zorg dat je er juist wel bent als het slecht gaat. Als hij straks bij Ajax speelt kan hij het wel al leen..." Recht voor zijn raap. Hij kan soms heel direct zijn. ,,Ik ben nooit bang geweest om op mijn bek te gaan. Voor mijn gevoel heb ik niets te verliezen." De underdog, dat zit er wel een beetje in. De anti-held uit Dalfsen. „Toen ik naar PSV ging zei ik het maakt me niks uit als ik een seizoen op de bank moet zitten. Zo maak ik het voor mezelf makkelijker. Maar in mijn achterhoofd wist ik dat ik de ambitie had om gewoon die plaats in het elftal te pak ken. Ik ben overal waar ik kwam met argus ogen bekeken. Wat wil je ook: een lange spits die niet kan koppen en zelden scoort... Maar ik heb het wel altijd waar ge maakt. Het afgedwongen door hard te zijn, door voor mezelf op te komen. Danl mijn zelfvertrouwen. Denk niet dat het vanzelf gaat. Hij v rs indruk wel, met zijn wat morsige, bt yt houding. Het is bij René Eijkelkamp j d vanzelf gegaan. „Ik heb heel wat dra sche momenten gehad. Dat ik dacht n ermee. Ik heb geleerd dat het belanj is hoe het in je kop zit dan wat je mt voeten kunt. Ik heb er zat gezien training alles konden maar in de we niks. Of die jongens die er alleen mt liepen, met hun Armani-pak en Por En voor belangrijke wedstrijden alti) beetje geblesseerd. Daar ben ik snel mee. Als ik op de training geen bal r dacht ik: dat kan zaterdag alleen ma ter gaan." Zo is hij door die voetbal] heen gewandeld. „Ik heb het nooit; zo serieus genomen. Meer geld, grot langen, het heeft me niet echt geraa hou het simpel: goed trainen, len." Hij is een optimist met een donkere Houdt van het zwartgallige in het le van melancholie en cynische humoiJS zijn de 'oneliners' van de stamkroeg etS! de waarheid wordt verpakt in een gi Want hij had echt liever middenin z )ar dorp, Dalfsen, gewoond, dan buiten L fascinerend vrij ook. Dalfsen loopt a* rode draad door zijn carrière. Hij isi echt weggegaan. En hij wilde er altij rugkeren. En waarom? „Dalfsen is cialer dan welk dorp ook. Maar wat in Heerenveen, of Amsterdam of Ni te zoeken? Hier ken ik iedereen." Hi het geluk in kleine dingen. Hier blijft ook een voetballer die gee bailer meer is, die uit zijn bed kan ki wanneer-ie wil en die in een mooie rijdt, die zes keer in het Nederlands speelde en in alle kranten heeft gest hier blijft ook die René Eijkelkamp gen van achttien die hij eens was. 7x dat verleden. „In deze regio ga je nie ,'n j makkelijk naast je schoenen lopen, kun je maar beter niet terugkomen, heb je nog echt sociale controle em er normaal tegen je aangekeken." Hij beschrijft de dag dat hij zich vres ongemakkelijk voelde toen hij de tril beklom in Gelsenkirchen. Had net b gemaakt dat hij zou stoppen, versie wel. Gingen de Schalke-fans staan e gonnen ze te zingen. Voor hem. „Ik niet wat ik met zoiets aan moet. Dai ^'r er als een boerenlul bij te kijken. Ik niet aan status. Ik hou wel van resp; „Wat me wel eens dwars heeft gezel het oordeel van de toeschouwers d; ci bailers hun geld zo gemakkelijk vert Natuurlijk vinden de fans het leuker dagelijks versleten het bos uit kome denk je niet dat een toptrainer als V. vijftien keer per week was gaan trail hij denkt dat zijn team daar beter va wordt? Echt, ik heb heel wat profs gi die het maximale eruit halen." Steekt er nog een op. Thuis. Hij plul^j dag; met zijn gezin. Hij went aan he van een nieuw leven. De chaoot Eijl kamp, die altijd zegt: bel mij terug, v ik moet bellen vergeet ik het. Hij mo gend een agenda hebben. Moet lere ruimen. „Ik ben een enorme rommi thuis. Daar schaam ik me wel eens laat alle kastjes open staan als ik me kleed. Mijn vrouw kan precies zien heb aangetrokken. Maar op een trai ben ik nog nooit te laat gekomen." Mijmert verder. „Twee maanden gi heb ik mijn voetbaltas vergeten bij Ik heb 'm vorige week pas opgehaali telt hoe zijn handdoek rook na al dit Besluit zich te gaan wassen: hij moe op de foto. Pr e 1 nul Troy Douglas (37) hangt een schorsing boven het hoofd van twee jaar. Gebruik van het spierversterkend middel nandrolon, luidt de aanklacht. De aüeet van Bermuda, die sinds de zomer van 1998 voor Oranje uitkomt, zegt onschuldig te zijn. Maar hoe gaat dat? „De mensen geloven je niet." Binnenkort buigt de tuchtcommissie van de KNAU zich over de zaak. door PIM VAN ESSCHOTEN Altijd een dromer geweest, een optimist. Het kind in hem moest altijd alle ruimte krijgen. „Ik voel me een gevangene", zegt Troy Douglas nu. „Ik voel de ogen op me gericht. Jij hebt het gedaan. Waarom? Ik heb het niet gedaan, maar de mensen gelo ven je niet." Vorige maand was hij op het Sportgala. Juist daar had hem het gevoel van een zaamheid bekropen. Juist daar, waar alle toppers hun erkenning kregen, had hij plotseling het pure plezier van de competi tie ineens zo hevig gemist. Daarom ook deed de ontmoeting met Erben Wenne- mars hem goed. Een arm om z'n schouder, een opbeurend woord. „Erben en ik", zegt Troy Douglas, „wij lijken op elkaar. Net als Henk Kraaijenhof bij mij, maakte coach Pe ter Mueller hem duidelijk dat hij tot de bes ten kon behoren." Wennemars en Douglas, daar is ook vaak iets mee. „Dat maakt je ook tot een kampioen. Anders verdien je het ook niet." Hij had zichzelf al zien staan op het podi um tussen de gevierden. „Had ik in Sevilla een medaille gepakt, had ik ook daar kun nen staan." Douglas, de dromer. Of toch werkelijkheid? „Man, het trainingskamp in Allicante was ongelooflijk! Henk zei me al leen maar niet al te opgewonden te wor den, niet te cool." Maar in Allicante - de laatste training voor de WK van Sevilla - werd de droom een nachtmerrie. Met één telefoontje en de me dedeling dat hij tijdens de NK van Apel doorn, twee maanden eerder, positief was bevonden. Nandrolon, ook hij. Net als Lin- ford Christie en Merlene Ottey. Hij vloog vanuit Allicante naar huis, naar Den Haag en piekerde over de vraag hoe die nandro lon in zijn urine terecht kon zijn gekomen. „How, how, how", bleef hij zich afvragen. Terug naar Apeldoorn, naar het laatste weekeinde van juni en zijn machtige sprint over honderd meter in 10,16 seconde. Hij pakte de nationale titel én een persoonlijk record. „Ik heb me nooit beter gevoeld. Ik voelde me als de leeuw, die de zebra op zich af ziet komen. Dood me maar, zei de zebra, nu of later, het komt er toch van." Vreemd. Troy Douglas had problemen thuis, waar het tot een breuk met zijn echt genote was gekomen. Hij voelde zich moe. At weinig, sliep slecht. „Maar zodra ik een warming up deed, was ik oké. Ik stond on der enorme stress, maar ik ben verslaafd aan stress. Ik ben heel sterk onder druk. Ik had de druk van thuis, maar ook van alles wat er fout was gegaan rond de estafette ploeg, de druk van hij is te oud." Douglas wijt de nandrolon in zijn urine aan de stress. „Ik ben sinds de zomer van 1998 negen keer gecontroleerd, alleen die acht ste keer - in Apeldoorn - was ik positief." Onschuldig? Bewijs het maar eens. Afge zien van advocaat Emile Vrijman, bemerkte hij ook al snel dat hij alleen voor die missie stond. Niet helemaal waar, zegt hij. „Mijn sponsor geeft me morele steun, ze hebben het contract ook niet verscheurd." En z'n manager? „Ach, ik begrijp het wel. Jos Her mens zit tot over z'n oren in het werk." Hermens zelf: „Waar we kunnen, zullen we hem helpen. We laten hem ook niet val len." Maar hij geeft toe, dat die steun tot nog toe niet uit de verf is gekomen. En zit daar ook een beetje mee in de maag. Douglas zelf vroeg z'n manager ook niet om steun of geld. Niet voor een haaranaly- se (kosten 500 dollar) die Vrijman voor hem regelde bij dr. Pascal Kintz in Straatsburg, expert op dit gebied. Ook niet voor nader onderzoek naar zijn voedingssupplemen ten (200 dollar) als mogelijke oorzaak voor het positieve plasje. Douglas: „Daar ben ik te trots voor. Ik had ook nog wat spaargeld. Savings for a rainy day." Vorige maand was er goed nieuws voor Douglas. In de supplementen werd niets gevonden. En uit de haaranalyse kon vol gens Vrijman worden opgemaakt dat er geen sprake was van gebruik van nandro lon. Het wachten is nu op de zitting bij de tuchtcommissie, die eerst in december al zou worden gehouden. „Van een datum", zegt de atleet, „weet ik nog niets. Daar komt mijn boosheid ook voor een deel van daan. Het is niet meer in mijn handen. Ik moet wachten, maar het is wel mijn toe komst." Kauffman: „Maar niet wij zijn de reden van het uitstel, dat is gebeurd omdat zijn raads man daarom vroeg. We hebben dat ver leend, ook om hem de kans te geven tot verweer. En vergis je niet, de IAAF zit ons op de huid. Ze vragen hoe het nu zit. Of we al een uitspraak hebben gedaan." „Ook in Sevilla", zegt Kauffman, „zijn we dagen in de slag geweest met de IAAF. We wilden weten cf de uitslag van de doping- test alleen zo kon worden geïnterpreteerd dat er sprake was van gebruik van nandro lon. Er spee'den immers meer van die za ken, dus vroegen wij ons af of het wel zo betrouwbaar was. Maar volgens dr. Christi- ane Ayotte van het IOC-dopinglab in Mon treal was er geen ruimte voor twijfel. Toen konden we niet anders dan Troy schorsen. Anders had de IAAF dat wel gedaan." Vrijman: „We weten nog zo weinig van de herkomst van nandrolon." Hij betwist daarom ook de stelligheid van Ayotte. De IAAF staat een waarde van 2.0 nanogram van de lichaamseigen stof in de urine toe. Maar dr. Douwe de Boer. de Nederlandse collega van Ayotte in Lissabon, pleit bij voorbeeld al voor een maximale waarde van 10.0. „En deskundigen in het lab in Keulen denken al aan 10.0.20", aldus Vrij man. Uit de rapportages maakt Vrijman op dat de meter bij Douglas op 5.8 is blijven Troy Dou glas: „Ik moet wachten, maar het is wel mijn kÉÉI toekomst." FOTO ANP steken. Vrijman zou De Boer graag als ge- tuige-deskundige willen oproepen. „Maar dat mag niet. In een rondschrijven van het IOC is het de verschillende lab-direc niet toegestaan tegen elkaar te getui Kh Douglas vraagt zich af waarom de vi fi lende bonden van op nandrolon bel nda. atleten, niet tot een gezamenlijk ond besluiten. „Waarom zeggen ze niet:l -,s mijn atleten, mijn bread and butter trapt: hier is iets aan de hand." Hij z „Denk jij dat de Nederlandse zwem! dit laat gebeuren met Pieter van der "f1 U JO" ln,{ genband? Arne Ljungqvist, vice-voorzitter vanfc IAAF en lid van de anti-dopingcomi van de IOC, heeft inmiddels laten w u dat haaranalyses nergens in de sport da den erkend als bewijs van schuld of schuld. Kritiek kreeg Vrijman bovendien vai j|°i NeCeDo, waar hij ruim een jaar gele b! nog directeur was. Zijn opvolger Pie Ver der Kruk vindt dat de advocaat welt toontje lager kan zingen. 'Wie zegt n vendien, dat die haar van Douglas zi Ra komstig was?' ide Nee, Vrijman laat zich niet afschrik!: zegt te kunnen aantonen dat het wel lijk om een haar van Douglas ging. I ms Ljungqvist betreft? „De IAAF mag eli onderzoek doen dat het maar nodig 51 Waarom zou Troy dan niet met aair onderzoek mogen komen?" Vorige week reisden zijn vaste maatftn: guel Jansen en de Belg Patrick Steve naar warm Australië, om met Henk enhof te trainen. Voor Sydney, voor Olympische Spelen waar Douglas n( op hoopt. Zelf moest hij hier blijven 17 wachting van het voorkomen van zij ew „Dat is moeilijk, ja. Maar dat maakt 4 een kampioen als je je daar doorhee Ik train nu hard, om net zo fit te zijn r als ze terugkomen." „In oktober, toen heb ik de adetiekj j, Daarna ben ik toch weer begonnen, gedisciplineerd, maak plezier, hield zichzelf voor. „Ik was vet en lui, mat een paar sessies was ik aJ weer de ch der." Nog is zijn optimisme ongebroken., over is, begin ik opnieuw. Ik weet da hier sterk uit zal komen. Het is eenj eenzame strijd."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22