I Een set hemels tennis voor uitschakeling lij Ajax is nog iets veranderd oppers uit paardensport op JIL 'Een zeventiger kan geen klassieker fluiten Sport Straathof maakt opnieuw tegenslag door Dubbelslag Schlesser in Dakar Rally ani ontkent geruchten over transfer lENSDAG 19 JANUARI 2000 iorgen tot en met zondag staat Lisse weer teken van de paardensport. Voor de ne- keer staat Jumping Indoor Lisse (JIL) op ■y,irogramma in de Bakker-hallen. Belangrijk- onderdelen van het evenement zijn de Neder- is stevig aan het doorgroeien. De belang de ïg van de vaderlandse springruiters neemt over hand toe. Vandaar dat bijvoorbeeld de orie 1.30 meter in twee poules van ruim 40 i lemers is gesplitst. ewel JIL door gebrek aan ruimte nog altijd volledig dressuurprogramma biedt, wordt lit jaar weer een volledig aangeklede dres- ee how gegeven op vrijdagavond, zodat ook dit in Nederland in populariteit stijgende onder deel van de paardensport wordt belicht. Zondag vanaf 11.00 uur staan de finales van het NFS- kampioenschappen gepland. Programma. Donderdag: 12.00 uur: Klassiek springcon cours met ingesloten barrage 1.30m; Klassiek springcon cours met ingesloten barrage 1.35m. 20.00 uur: Twee-Fasen wedstrijd 1.40m. Vrijdag: Vanaf 9.30 uur: Klassiek springconcours met inge sloten barrage junioren: Snelheid en wendbaarheidswed strijd 1.30m; Twce-fasenwedstrijd 1.35m; Twee-fasenwed- strijd junioren. 19.00 uur: Klassiek springconcours met bar rage 1.40m. 22.00 uur: showprogramma dressuur. Zaterdag: 8.30 uur: Progressief met ingesloten barrage 1.30m; Klassiek springconcours pony's; Snelheid en wend baarheidswedstrijd junioren: Klassiék springconcours po ny's; Springconcours 1.35m progressief met oarrage. 19.00 uur: Springconcours 1.40m progressief met barrage. Zondag: NFS-kampioenschappen: Finale springconcours 1.30m: Finale springconcours junioren; Finale springcon cours 1.35m; Finale springconcours 1.40m. Nóg een goed bericht voor Jaap Uilen berg, nadat hij vorige week van het Am sterdamse Hof al te horen had gekre gen, dat de leeftijdsgrens van 47 jaar voor scheidsrechters in het betaalde voetbal niet langer als norm gehanteerd mag worden door de KNVB. De Coopertetst in Pafos op Cyprus bleek onhaalbaar voor liefst dertien arbiters, terwijl drie scheidsrechters faalden bij de spelregeltest. Zij mogen de hen reeds toegewezen wedstrijden voor de eerste divisie de komende weken niet leiden. Over ruim een week krijgen zij een herkansing in Zeist. „Halen ze het dan weer niet, dan volgt pas in maart weer een mogelijkheid," zegt scheids- rechtersbaas John Blankenstein, die de namen van de gezakten niet wil noe men. Uilenberg,Schaap en Kardol ontbra ken nog in het grote gezelschap scheidsrechters en assistent-scheids rechter in het betaalde voetbal, dat de afgelopen week bijeen was in een trai ningskamp in Pafos. „Ook zij zullen eerst een conditietest moeten afleggen. Bij goed gevolg zullen ze dan eerst wat wedstrijden van tweede elftallen moe ten gaan blazen om ritme op te doen." Hij zegt niet geschrokken te zijn van de uitspraak van het Amsterdamse Hof. „Het kon twee kanten op, daar heb ik steeds rekening mee gehouden. Het in passen van de twee zal moeilijker wor den, want we hebben voor de achttien competitiewedstrijden twee scheids rechters over. We zullen volgend sei zoen tot inkrimping moeten overgaan." De KNVB moet op zoek naar andere gronden, waarop een scheidsrechter af scheid dient te nemen van het betaalde voetbal. De conditietest kan een schei ding aanbrengen. Maar Blankenstein vindt dat ook de esthetische kant telt. „Ik kan me niet voorstellen, dat een vijf tiger met een hangbuik op dit niveau blaast. Dat oogt toch niet? Aan de ande re kant gaat dit voor zeventigers als Frans Derks en Lau van Ravens weer niet op. Maar kan iemand van die leef tijd nog Ajax-Feyenoord fluiten? Er zal, mede door de conditietest, ergens een grens komen te liggen tussen de 50 en 60 jaar. Dat is niet erg, want de kwaliteit moet de doorslag geven. Dat moet ons etiket op het doosje zijn. Het stagneert alleen de doorstroming van talentvolle scheidsrechters. Minder bruikbare scheidsrechters zullen in de toekomst eerder afvallen." Blankenstein vermoedt niet, dat er na het 'Bosman-arrest' nu sprake zal zijn van een 'Uilenberg-arrest'. „Weliswaar heeft men de zaak vooral in Duitsland met argusogen gevolgd, maar het hoeft niet zo te zijn, dat deze uitspraak als ju risprudentie geldt in andere landen. Op termijn zal wel in heel Europa de leef tijdsgrens worden afgeschaft." FA ziet niets in 'copyright' iDEN Een copyright voor spelers op hun mooiste acties en •lpunten is voor de UEFA onbespreekbaar. Alisdair Bell, juri- :he adviseur van de Europese voetbalunie, noemt het een ial onwerkbaar plan. Hij benadrukte dat voetbal een team- irt is en geen individuele prestatie. „Wat te denken van de igever of de man die een gat trekt voor de doelpuntenmaker? welk percentage hebben zij recht? Nee, hiervoor bestaan i oplossingen. Nog even en ook de keepers gaan extra geld ■en voor een mooie redding." jderland oefent tegen Schotland Het Nederlands voetbalelftal speelt woensdag 26 april in hem een oefenwedstrijd tegen Schotland. Het duel begint 20.30 uur. Het duel geldt als voorbereiding voor EURO 2000. vankelijk zou Oranje tegen wereldkampioen Frankrijk oefe- maar die confrontatie werd uitgesteld. Nederland is tijdens EK namelijk in een groep ingedeeld met Frankrijk. iiick Boys verliest van Feyenoord-2 vuk» Quick Boys heeft het niet gered tegen het tweede van enoord, dat op Nieuw Zuid aantrad met de A-l. De Rotter- ïmers wonnen met 2-1 van de goed spelende, maar slecht de kansen omspringende Katwijkers. Een kwartier voor tijd je Peter Kruit de eer. In de slotfase kregen Hans van der invaller Martin Bekx en Glenn van Dam goede kansen op jelijkmaker. Tegen de verwachting in stond Katwijker Cor kevisser niet in het doel van Feyenoord. De talentvolle doel- i moest met de hoofdmacht mee voor de oefentrip naar kije. aradona in Cuba voor behandeling Diego Maradona heeft zich gisteren in Havana gemeld een langdurige behandeling voor zijn drugsverslaving te on- <aan. 'Pluisje' beloofde de Cubaanse bevolking een voetbal- lonstratie wanneer hij er fysiek weer toe in staat is. Cubaan- rtsen gaven aan dat een effectieve behandeling van drugs- laving tenminste drie maanden duurt. Het is de derde keer het voormalige wonderkind Cuba bezoekt. itronauts uitgeschakeld isj Het basketbalteam van Astronauts is in het toernooi om 11 iaporta Cup uitgeschakeld. De Amsterdamse ploeg verloor ie' eravond in Parijs in de return van PSG Racing met 75-70. a' gebeurde pas in de verlenging. Na de normale speeltijd was ,iai itand 62-63 in het voordeel van de Astronauts, die eerder de iswedstrijd met 60-61 moesten afstaan. Bij de rust leidde de lerlandse ploeg in Parijs nog met 36-31 ereldrecords zwemmen in Sydney iey De Australische zwemmer Ian Thorpe heeft in Sydney nej wereldrecord op de 200 meter vrije slag kortebaan verbe- n I. Hij tikte aan in 1.42,54. Het oude record stond sinds vorig met 1.43,28 ook al op zijn naam. Zijn landgenote Susan en leill verbeterde op de 200 meter vlinderslag hetwereldrecord: ,16. De oude toptijd (2.04,43) was sinds september vorig ook in haar handen. isloze 3-0 nederlaag bij Anderlecht Jeroen Straathof heeft de zoveelste tegenslag in zijn schaatscarrière te verwerken gekregen. Tij dens het trainingskamp in Calgary is zijn arm uit de kom geraakt. Wat de gevolgen zijn voor de we reldbekerwedstrijd die het komend weekeinde in Butte wordt gehouden, kon KNSB-topsportcoör- dinater Ab fa-ook gisteravond nog niet zeggen. „Het is gebeurd tijdens een 500 meter. Voor de zekerheid heeft hij maandag niet geschaatst. Je roen heeft wel gefietst." Straathof wist zich met moeite te plaatsen voor de world cup in Butte. Ruim een week geleden was Martin Hersman tijdens de NK afstanden de Leidenaar te snel af, waardoor Straathof op de mijl niet meer aan het wereldbekercircuit mag deelnemen. Op de 1000 meter kwam Straathof ten val, maar via een skate-off, vorige week dins dag in Heerenveen dwong hij alsnog een start plaats voor de world cup af. Arnoud Coenen werd toen tweede. Kan Straathof in Amerika niet rijden dan neemt Coenen, die als eerste reserve werd aangewezen, zijn plek in. Krajicek vreest nieuwe gang naar de operatiekamer foto archief/hans van weel Ajax moet het doen met de terugkeer van Ferdi Vierklau, die de gehele eerste competitie helft miste vanwege een ham stringblessure. Van zijn slag, pure verdedigers, heeft Ajax er- weinig. Maar ook Vierklau, nog lang niet op peil, kon gister avond tegen Anderlecht niet verhinderen dat Ajax de doel punten weer makkelijk weggaf. In de eerste helft kon zowel Alin Stoica als Per Zetterberg onge hinderd aanleggen en raak mik ken (2-0). Vroeg in de tweede helft tikte invaller Ioannis Anastasiou de derde Belgische treffer binnen (3-0). Bij het ontspannen tik kende Anderlecht, dat met zijn A-keus was gestart, liet trainer Anthuenis vijf wisselspelers op draven. Zij hebben nog geen minuut in de Belgische compe titie gespeeld. Maar ook zij ble ven tegen het onmachtige Ajax eenvoudig op de been. Ajax: Van den Ban; Vierklau. Van Halst (46. Nieuwenburg). Chivu. De Cler; Winter. Van der Gun (46. Wamberto), Dani; Laudrup, Machlas. Gronkjaer. Het Brabantse Berlicum kon uit zijn dak gaan voor een lang verbeid succes van Miriam Oremans in de Austra lian Open. De derde tennisdag in Melbourne Park ont wikkelde zich voor het overige echter tot een drama voor het Nederlandse toptennis. Gelijktijdig met de afstraffing van Sjeng Schalken door Agassi, verloor Richard Krajicek niet zomaar van de Fransman Escudé. Krajicek vreest eert nieuwe gang naar de operatiekamer. Die me dedeling legde een donkere schaduw over de kansen voor Oranje als het in februari voor de Davis Cup in Leipzig tegen Duitsland speelt. Na zijn vlotte opening maan dag tegen de Fransman Santoro stond Krajicek tegen diens landgenoot Nicolas Escudé he mels te tennissen: 6-2 in 26 mi nuutjes met zes aces en een winpercentage op de eerste op slag van 92. Direct bij het begin tekende de uitschakeling zich af. Bij een zijsprong schoot de pijn in de linkerknie. Krajicek was daarna niet meer met ten nis bezig maar alleen met zijn lichaam. „Ik hoopte met wat geluk in de wtedstrijd te blij ven", legde de aangeslagen spe ler uit. De 23-jarige Fransman rook bloed en liet niet meer los. Es cudé ging in hoog tempo serve volley spelen, zoals Krajicek in goeden doen meesterlijk kan. Fouten kon Escudé zich zat permitteren, Krajicek was niet bij machte te profiteren. De Fransman trok in de tweede set gelijk en won de derde met 6-1. Het belachelijke percentage van 33 voor de eerste opslag teken de het onvermogen van Kraji cek. De Muiderberger gaf de partij niet op. „Ik hoopte dat het op enig moment beter zou gaan, of dat er misschien een regenpau ze zou komen. Misschien kon ik mijn opslag houden, maar nee. Het was heel moeilijk positief te blijven. Escudé speelde het op zijn beurt goed, hij verdiende credit." Het einde aan Krajiceks lij densweg kwam met 3-6 in de vierde set. Na een kortstondige opfrissing vreesde hij voor een nieuwe operatie aan de linker knie. De ingreep van 1996 aan de rechter zorgde voor volledi ge heling van de kniepees, de operatie van 1998 aan de linker zorgde voor tijdelijke verlich ting. In de US Open van 1999, Wenen en bij touwtjespringen op vakantie in Marbella na de kerst schoot de blessure er in eens weer in. Fysiotherapie haalde het euvel telkens weg, maar nu het voor de vierde keer gebeurde, ging Krajicek uit van een operatie. „Ik ben tot een ingreep en de revalidatie bereid, omdat ik nog een tijd wil doortennissen. Ik weet niet wat de dokters in Ne derland beslissen maar voor mijn gevoel kan het niet an ders." Blessure doorkruisten het sportleven van de 1,95 meter lange en 88 kilo zware tennisser jaren achter elkaar. Zijn fysieke ongemakken begonnen met een schouderblessure. Krajicek moest zich in 1992 de halve fi nale van de Australian Open te gen Jim Courier gewonnen ge ven zonder een bal te slaan. Zijn opgang naar de wereldtop was voordien vertraagd door groeistuipen. Later waren het vooral de knieën die hem hin derden. Sjeng Schalken was in het Rod Laver Stadium voor de zes de keer ingemaakt door André Agassi (5-7 0-6 3-6) maar hij zat er na afloop vrolijk bij. „Ik heb alles gedaan wat in mijn vermo gen lag. Ik speelde heerlijk ten nis. Het was alleen niet genoeg. Agassi was zo ontiegelijk snel, daar kon ik niet tegen op." Schalken was niet ontevre den. De Limburger was het jaar goed begonnen, zette in Doha en Auckland wat resultaten neer en had in Melbourne weer eens pech in de loting met Agassi in de tweede ronde. „Ik heb hier altijd een kloteloting", zei hij. „Maar ach, nu snel naar huis en toeleven naar de Davis Cup. Daar gaan we er weer hard aan trekken. Kiefer doet gelukkig niet mee bij de Duit sers en voor Haas ben ik totaal niet bang." Schalken wist op dat moment niet dat Krajicek mogelijk niet aantreedt. Bij de Nederlandse vrouwen in de tweede ronde kon Kristie Boogert haar goede start - met de uitschakeling van de Duitse Anke Huber - geen vervolg ge ven. Ze verloor van de Zweedse Asa Carlsson: 5-7 3-6 na met 3- 0 te hebben voorgestaan in de eerste set. Na de uitschakeling van Jan Siemerink en John van Lottum bleek baan 19 het kerk hof van het Nederlandse top tennis. Miriam Oremans verkneukel de zich met een kwalificatie voor de derde ronde. De 27-ja- rige slagersdochter uit Berlicum versloeg de Joegoslavische San dra Nacuk in twee sets. Ore mans, flink afgetraind en einde lijk gezegend met een gunstige loting, heerste in de gehele par tij tegen een vrij onbekende te genstandster: 6-3 7-5. In de tweede set verontrustte een 3-5 achterstand haar totaal niet. „Ik speelde een stuk beter dan maandag", zei ze optimistisch uitkijkend naar de derde ronde als oud-Australiankampioene Mary Pierce haar tegenstand ster is. „Ik heb best een kans", zei Oremans. „In Zürich op een snelle baan heb ik al eens van haar gewonnen." Richard Krajicek veegt vertwijfeld het zweet van het voorhoofd. Een zoveelste knieblessure betekende een vroege uitschakeling in Australië. foto reuters De Fransman Sainct staat tweede bij de motorrijders. Jean-Louis Schlesser lijkt op weg naar zijn tweede eindzege op rij in de Dakar Rally. Met zijn overwinning in de twaalfde en langste etappe nam de Fransman de leiding over van de Japanner Kenjiro Shinozuka. In zijn Buggy raasde Schles ser met een gemiddelde snel heid van 127 kilometer per uur door het zand in Libië. Na een rit over 657 kilometer van Waw- el-Kebir naar Waha had hij op de finish een voorsprong van vier minuten en twintig secon den op de Spanjaard Jose Maria Servia. „We hadden gehoopt vandaag wat terrein terug te winnen en eventueel de leiding te pakken. Het is mooi dat het is gelukt. Maar de wedstrijd is nog niet gedaan. Er wachten ons nog altijd 3000 kilometer", aldus Schlesser. Bij de motoren eindigde Eric Verhoef opnieuw in de top tien. Na zijn zevende plaats van maandag kwam hij nu als acht ste over de finish. „Het was een prachtige etappe vandaag", keek Verhoef terug. „Door wat materiaalpech ben ik wel een paar keer verkeerd gereden. Ik heb het echt wel even benauwd gehad. Ik was echt even de weg kwijt." De dagzege ging naar de Zuid-Afrikaan Alfie Cox. De Spanjaard Joan Roma bleef on danks een zesde positie aan voerder van de tussenstand. Hij heeft een marge van 22 minu ten op de Fransman Richard Sainct, dinsdag vierde. Met een dertiende plaats in de etappe steeg Henk Knuiman naar een tiende stek in het algemeen klassement. Verhoef, die we gens een straftijd een terugval maakte, ging van de 40ste naar de 23ste plaats. foto ap De Oostenrijker Heinz Kini gadner moest de strijd staken De winnaar van de elfde etappe- en de nummer drie in de tus senstand kwam hard ten val. Hij liep daarbij een bekken breuk en een gebroken linker middenhandsbeentje op. henk houtink de tweede oefenwedstrijd fi Ijax op weg naar de hervat- a ran de competitie ging gis- k ond verloren. Na het nipte id tegen het nationale team Tunesië (2-1) volgde een d( oze nederlaag tegen de ;t sche koploper Anderlecht de|w toonde tegen Anderlecht tekortkomingen als in cc atste maanden van het af- >en jaar. Het was opnieuw hoopgevende avond voor ra|te|"s, van wie in het vervolg k de competitie prestaties it en verwacht. Hij kan zich n aken voor een zwaar pro- ima, te beginnen met het [al fduel van 28 januari bij Ro- d(Vervolgens zijn Heeren- :elCambuur, PSV en Willem tegenstanders in de com- ldt8' n 'uters reageerde rustig na :lli verlies tegen Anderlecht. hebben behoorlijk hard getraind. Dan is het logisch dat de spelers steeds een stapje te laat komen. Het accent ligt nog niet op de wedstrijden." Nog steeds kan Wouters slechts dromen over zijn ideale opstelling. Hoewel het er vorige week op het trainingskamp in Tunesië even de schijn van had, is de gekwelde coach nog niet van zijn blessureproblemen verlost. Gisteravond ontbraken doelman Fred Grim, Frank Ver laat, Richard Witschge, Richard Knopper en Shota Arveladze. Van dat vijftal zijn Grim, die in Tunesië een blessure aan de vinger opliep, en Verlaat (ham string) vrijwel hersteld. Het is echter de verwachting dat Ver- laat het moeilijk krijgt in de concurrentiestrijd met de Roe meen Cristian Chivu. Knopper bleef aan de kant met een lichte blessure, die hij overhield aan de oefenwedstrijd van het twee de team een dag eerder tegen Helmond Sport. Voor Arvelad ze, voor de winterstop aan zijn De problemen zijn er voor Jan Wouters niet minder op geworden. knie geopereerd, komt de her vatting van de competitie te vroeg. Zorgwekkender was voor Wouters gisteren de afwezig heid van Witschge. De linker middenvelder kampt officieel met een lichte terugslag, nadat hij leek hersteld van een lies- 'i wil helemaal niet weg bij c Hij wil zijn in 2001 aflo- de contract juist verlengen, verhalen over een transfer Atletico Madrid doet hij als 'bullshit'. Hij ontkent )ti l klem dat hij een contract k ft afgesloten met Atletico drid. lanager Gil y Gil, zoon van voorzitter, verklaarde dat o ge week voor de rechtbank d ladrid. De transferrechten van de Portugees zouden in handen zijn van handelsmaat schappij Van Doorn Interna tional, die de Ajacied zou heb ben verkocht aan de Spaanse club. Dani is woedend over het verhaal dat door Gil y Gil de wereld in werd gebracht. Hij laat zijn zaakwaarnemer, de Portugees Vega die ook de be- langeh behartigt van Barcelo- na-vedette Luis Figo, de zaak uitzoeken. De middenvelder zou in juli 2001, wanneer zijn contract af loopt, naar Atletico vertrekken. „Mijn naam wordt in verband gebracht met Atletico, terwijl ik zelf van niets weet", sprak Dani in Brussel, waar hij met Ajax een ofenduel speelde met Anderlecht. „Het is een grote leugen! De manager van de club heeft een valse getuigen verklaring afgelegd. Ik wil niet naar Atletico! Ik heb daar niets te zoeken. Bovendien zit ik er aan te denken mijn contract bij Ajax te verlengen." blessure. Lieskwetsuren als die van Witschge kunnen echter zeer hardnekkig zijn. En zo is er bij Ajax vooralsnog niets veranderd. Jan Wouters moet alweer schuiven en gaten opvullen. Oók omdat Ajax er tij dens de winterstop niet in is ge slaagd nieuwe spelers aan te trekken. Wouters zou er vooral graag een rechtsbenige verdedi ger bij hebben. De voornaam ste Nederlandse gegadigden voor die vacature waren Fer nando Ricksen (AZ) en Joos Valgaeren (Roda JC), maar ken nelijk kon Ajax hen niet bij de subtoppers losweken. Wouters lijkt er in te berus ten. Hij gaat ervan uit dat hij met de huidige groep de com petitie hervat. „Nieuwe spelers moeten echte versterkingen zijn", zei hij in Brussel. „De spelers die we op het oog heb ben zitten nog vast bij hun clubs. Het blijkt allemaal niet zo eenvoudig te zijn. Het heeft geen zin daar verder over te praten. Ik spreek alleen over de spelers die ik nu heb."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21