'Zelfben ik tevreden en mijn vrouw ook' Agressie in de trein: probleem van NS én overhe Meningen Actie Kerkbalans in verkeerd gezelschap Tevreden over Schutte Eltax WOENSDAG 19 JANUARI 2000 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brie met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Onder het motto 'Geloven in groei' wordt tussen 9 en 23 ja nuari de jaarlijkse actie Kerk balans gehouden. Om daarop de aandacht te vestigen be stelden de Leidse kerken voor afgelopen zaterdag een adver tentie op de voorpagina. Die advertentie kwam terecht in een bericht over een her vormd pastor die veertig tot zestig jongens seksueel heeft misbruikt. Toen ik de krant zaterdagmorgen aan de ont bijttafel opensloeg was mijn eerste reactie: „O nee hè, hoe kan dit nou toch?" Dat was meer een wan hoopskreet. dan een vraag waarop ik het antwoord niet wist. Die bizarre samenloop is het gevolg van een bij alle Ne derlandse kranten strikte scheiding tussen de redactie en de advertentieafdeling. Die scheiding is bedoeld om te voorkomen dat adverteerders invloed krijgen op de journa listieke koers van de krant. De lezer moet de garantie hebben van onafhankelijke berichtge ving. Raakt een bedrijf dat bij on ze krant adverteert in op spraak, dan is dat niet van in vloed op de manier waarop de krant daarover schrijft. Wij journalisten kennen de in houd van de advertentiepagi na's niet en de advertentieaf deling weet ook niet wat wij schrijven. Wij krijgen van in gezonden mededelingen, de advertenties die op redactie pagina's verschijnen, slechts de maten door plus een tref woord. Die ruimte houden wij vrij en elders in het bedrijf worden, als wij klaar zijn, de advertenties op de pagina's gemonteerd. De misser van zaterdag leert ons wat de keerzijde is van de ze scheiding tussen redactie en commercie. Er moet een fi nale controle komen om te zorgen dat advertenties een neutrale plek krijgen en dat ze in geen relatie staan tot de re dactionele inhoud van de krant. De advertentieafdeling heeft inmiddels contact opgeno men met de opdrachtgever. Veel lezers hebben met ver ontrusting op dit incident ge reageerd. Zij krijgen uiteraard persoonlijk antwoord, maar ook een publiek excuus is op zijn plaats. Bij deze. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Raad Oegstgeest faalde door g(,r; anti-speculatiebeding vast te ste Op dinsdag 11 januari publi ceerde het Leidsch Dagblad een artikel 'Krokodillentranen ko men altijd achteraf, over de winst die een ambtenaar van de gemeente Oegstgeest zou ma ken door verkoop van zijn eer der van de gemeente gekochte huis. Ik merk daarover het vol gende op: 1. Tegenover een redacteur van het Leidsch Dagblad heb ik mij op geen enkele wijze -in welke bewoording dan ook - uitgelaten over de heer Den Ouden, de eigenaar. Overigens, de heer Den Ouden doet niets onrechtmatigs. 2. De gemeenteraad heeft in dertijd gefaald door speculatiebeding vast te zoals ik indertijd als voorzitter van LO heb \|ier steld. 3. Anders dan de herei en Van Eisen (PrO) ben mening dat de raad ee speculatiebeding bij de v als voorwaarde kan steil behoeft niet per se bij schrijving. Met wijziging spelregels tijdens het spi dat niets te maken, zo; houder Van Eisen bewec Mr. J J.L. de fractievoorzitter LO 199 Het Nationaal Fonds tegen Kan en het Koningin Wilhelmina Fes, Graag wil ik een reactie geven op een artikel dat op 18 decem ber in het Zaterdags Bijvoegsel van het Leidsch Dagblad ver scheen met als kop 'De vrije jongens en het goede doel'. Stichting Nationaal Fonds te gen Kanker heeft vanaf het mo ment van haar oprichting ge tracht om tot samenwerking te komen met het Koningin Wil helmina Fonds (KWF), waarbij afstemming van beider activi teiten een onderdeel zou kun nen zijn. Het overlegorgaan van de Nederlandse fondsen waarin dit eveneens mogelijk is, en waarvan het KWF deel uit maakt, vereist indirect dat ons fonds al drie jaar actief is. Afstemming is alleen moge lijk wanneer het KWF hieraan meewerkt. Tot op heden is die bereidheid er niet geweest. De Stichting Nationaal Fonds te gen Kanker blijft vanuit het ver wezenlijken van haar doelstel ling zoeken naar mogelijkheden tot samenwerking. Onze mailingen worden een lange tijd vooruit gepland om zo goedkoop mogelijk te kun nen produceren en zo veel mo gelijk mensen nuttige informa tie te kunnen geven. Van con currentie tussen de fi fa kan trouwens geen spra!;a| Door het aanvullende k or van het Nationaal Fond Kanker kan alleen maar doelstelling beter word; 05 wezenlijkt, namelijk het den van kanker. De activiteiten van de|^ ting Nationaal Fonds Kanker - met een accf311 preventie, voorlichting, en wetenschappelijk on( naar niet-reguliere thera| zijn een onmisbaar on< in het belang van de pal er de kankerbestrijding in land. De Stichting Nationaal tegen Kanker houdt zit haar uitgaven uitdrukkel de door het Centraal Fondsenwerving gesteldile- van minimaal 75 procen ,u steden aan de doelstelli het fonds. Pas na drie m jaarverslag te hebben bracht, waarbij het fon doet aan de gestelde nol een CBF-keurmerk 1 Drs. C.N directeur Ni Fonds tegen Amst J I Kennen is wat anders dan hebt al; Dat stomme gebruik van het Even lachen? Mijn grooti k woord 'kennen' in plaats van kent een pruik op. Ik k ft 'hebben'; ik vind het nog altijd vriendin, een rotgezicht en een rotge- Het LD drijft met de hoor. 'Regio kent redelijk rustig mee. oud en nieuw' kopte het J. van Leidsch Dagblad op 3 januari. Ook ik wil graag reageren, maar dan iets positiever, op het be richt over de firma Schutte El tax. Ik rijd al een paar jaar met Schutte en ik ben tevreden. Om mij heen wonen mensen die met andere taxi-ondernemers rijden en die moeten ook wel eens lang wachten. Schutte is een groot bedrijf en iedereen in het bedrijf doet zijn of haar best. Er kunnen zich onverwachte probleempjes voordoen. Personeelstekort als gevolg van de de griepgolf bij voorbeeld. Maar de laatste maanden werkt alles uitstekend en alle chauffeurs zijn correct en beleefd. Vaak zijn de passagiers min der beleefd. Ik heb het meege maakt bij De Eendenkooi in Zoeterwoude, waar na afloop van een feest taxi's werden be stormd en men plaats nam in taxi's die helemaal niet voor hem of haar waren bestemd. Schandalig! En Schutte doet zijn uiterste best, daarvan ben ik overtuigd. Mevr. J. van Leeuwen, Leiden. Agressie in het openbaar vervoer is, in navolging van redeloos geweld, volop in de belangstelling. Deze belangstel ling bereikte een hoogtepunt bij een wilde staking annex werkoverleg van het rijdend personeel van NS. Dat het personeel naar dit middel grijpt, is heel begrijpelijk. Je zal OPINIE maar bedreigd wor den, bespuwd of ook terecht dat ze de minister aan spreken omdat het niet alleen een probleem is van de Nederlandse Spoorwegen en haar personeel, maar intussen een algemeen erkend maat schappelijk probleem is geworden. Wat zijn nu de specifieke proble men voor de NS en haar rijdend perso neel? In de eerste slagen. Je zal maar een goede collega in het ziekenhuis moeten opzoeken omdat deze gewond is geraakt door een agressieve reiziger die niet het fat soen heeft een kaartje te kopen. Of er ger: dat je naar een begrafenis moet van een collega die om het leven is ge komen door toedoen van een klant. Het is daarom terecht dat de vak bonden en de ondernemingsraad maatregelen eisen van de NS. Het is Anton Visser uit Ter Aar is conducteur bij de Nederlandse Spoorwegen. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over agressie in het openbaar vervoer. plaats is dat wat mij betreft het wer ken in dubbeldeks treinen. Als daar maar één conducteur op werkt, kun nen personen die dat willen gemakke lijk de conducteur onüopen. Dat is bij de introductie van de dubbeldeks trei nen ook onderkend en toen is beloofd dat er twee conducteurs op zouden komen. Dat voornemen is echter nooit uitgevoerd. Als een conducteur in de gaten heeft dat er personen voor hem of haar weglopen, kan hij of zij allerlei trucs uithalen om de wegloper in de val te laten lopen. Maar zoals het spreekwoord zegt: een kat in het nauw maakt rare sprongen. En die 'rare sprongen', die zijn juist het pro bleem. Nu kun je wel zeggen dat die con ducteur niet achter dergelijke reizigers moet aangaan, maar vergeet daarbij niet dat sommige reizigers het bloed onder de nagels van de conducteurs vandaan halen. Soms wordt de con ducteur door die zogenaamde 'weglo pers' bij het uitstappen ook nog eens beledigend nageroepen. Op zulke mo menten kan dat heel frustrerend zijn. Je krijgt het gevoel dat je domweg openlijk belachelijk wordt gemaakt en dat je dan ook geen echte middelen hebt om er iets tegen te doen. Voor deze personen past alleen maar een verhoogde controlefrequentie en een daarmee gepaard gaande verhoogde pakkans, gevolgd door een passend lik-op-stukbeleid. In krantenartikelen en nieuwsbrie ven van directie en medezeggen schapsorganen wordt bijna uitslui tend gesproken over hoe men denkt om te gaan met de gevolgen van agressie en het tegengaan van zwart rijden. Bijna niemand spreekt over de oorzaken. En dan bedoel ik niet het moeten werken op dubbeldeks trei nen. Dat probleem moet de NS zelf oplossen. Nee, de werkelijke oorzaak is natuurlijjk de verschillende catego rieën agressieve reizigers. Zo zijn er bijvoorbeeld personen die in een niet-roken-ruimte gaan zitten roken. Als in die ruimte mensen zitten Een treinconducteur aan het werk. die daar echt last van hebben, komt het niet zelden tot een handgemeen tussen de reizigers onderling. In zulke gevallen gaat het om onbeschofte per sonen, of om personen met een psy chische afwijking. Dan zijn er personen met een psy chische afwijking die in een trein stappen zonder enig kaartje, geld of legitimatiebewijs en bij aanhouding ongecontroleerd kunnen reageren. Gezien de maatschappelijke ontwik kelingen - de verharding van de maat schappij en de nood in de medische en psychische zorg - ben ik van me ning dat hier een oorzaak ligt waar de overheid zich iets van aan zou moeten trekken. Als laatste wil ik 'de kansarme mes sentrekker' noemen. Ik denk dat ie dereen het met me eens is dat er kansarme jongeren zijn. De redenen waarom iemand kansarm is, kunnen heel divers zijn. Van eigen schuld tot écht geen kans kunnen krijgen. Ook hier ligt een taak voor de overheid.Uit ervaring weet ik dat jeugdbeleid laag op veel politieke agenda's staan. Met prestigeprojecten scoort men nu een maal beter dan met het beschikbaar stellen van geld voor een professione le jeugdwerker. Een gevolg van dit alles is dat een rechter in de rechtszaal openlijk, het optreden van een conducteur na een steekpartij ter discussie stelt. 'Was het optreden van de conducteur tactisch wel slim?' wordt er dan gevraagd. Ui teraard heeft iedere conducteur in zijn of haar opleiding geleerd hoe om te gaan met bepaalde categorieën klanten. Maar conducteurs zijn ook maar gewone mensen. Ze reageren al lemaal anders en in de praktijk moet je het allemaal maar zién te regelen en op te lossen. Wie wil er tegenwoordig nog graag conducteur worden, zo vraag je je af. Gelukkig zijn er heel veel conducteurs die hun baan een wereldbaan vinden en een natuurlijk talent hebben om vele problepien op een voor henzelf fOT( .J prettige en veilige manier op ti sen. Maar wat me wel van he ef! moet: de procedure voor het a men van nieuw personeel ma ,ta eens worden heroverwogen. Er |sv namelijk altijd een praktijktoets jei nomen waarbij de sollicitant conducteur moet spelen en w acteurs voor lastige klanten s\ C Als je daar nooit iets mee te n hebt gehad, is het bijna ondo om daar goed doorheen te kome w' uitslag van deze test moet wat m treft minder zwaar worden gevv T Men kan beter kijken naar ien ei karakter en visie op bepaalde -1 en het omgaan met beplaade 'cr 01 tuaties' in de praktijk laten leren noods moet de opleiding maar I worden gemaakt. Of men laat d opgeleide conducteur eerst eer t als tweede conducteur dienst do dubbeldeks treinen. Is dat prol meteen ook voor een deel opgelo GE ANTON VISSEft Druk, druk, druk. Mensen hebben steeds minder tijd voor elkaar. Gezinnen en huwelijken lijden eronder, vindt het aartsbisdom van München. Het roept daarom echtparen op om meer tijd vrij te maken voor onder meer intimi teit en seksualiteit. Een wijze raad? Waar bemoeit de kerk zich mee? A. van Aarle, pastor bij de Wil- librord Pastorie in Oegstgeest: ,,De kerk heeft hier gelijk in. Men moet meer tijd aan elkaar besteden, iedereen heeft het maar druk met van alles en nog wat. Veel mensen zijn daardoor 's avonds moe. De kerk moet dit kunnen zeggen. Er wordt van de kerk gezegd dat ze tegen van alles en nog wat zijn, maar dat is niet zo. Seks is een gave en gift van God. Het maakt geestelijk sterker en men raakt er door in gesprek. Als er meer tijd aan seksualiteit wordt be steed dan is dat juist goed." G. van Dijk, seksuologe en ver bonden aan de Vakgroep Vrouwenziekten, Verloskunde en Voortplanting van de Uni versiteit Leiden: lk vind het een uitstekende uitspraak. Het verbaast me dat het bisdom zo iets zegt, maar ik ben er wel blij mee. Dit geeft voor mij aan dat ze seks niet meer alleen als voorplanting zien maar ook als lust en iets om van te genieten. Dat vind ik een mooie ontwik keling. Als je verliefd bent, heb je tijd voor elkaar en voor seks. Maar na een tijd gaat de ver liefdheid over en krijg je het druk met het huishouden en je werk. Dan wordt seks iets dat snel even tussendoor komt. Het wordt een routine, de zin in seks verdwijnt. Vrouwen heb ben veel meer behoefte aan in timiteit in een relatie. Mannen kijken meer naar het uiterlijk en vinden dat vaak belangrijker dan wat tijd voor elkaar nemen. Op die manier ontstaan er pro blemen binnen het huwelijk." A. Dronkers, voorzitter van de Stichting Media Overleg van Kerken in Rijnland (MOKER): gezopen. Ze hebben het altijd mis en nu dus ook weer. Men sen hebben het altijd al druk gehad. Maar dat is niet per se een nadeel. We hebben elkaar veel te vertellen als we elkaar zien. Mensen die gezellig met hun gezin in een buitenwijk wonen zitten, volgens mij al snel met een sleur. En als je on tevreden bent dan krijg je ook minder seks. Het is eigenlijk veel beter om elkaar minder vaak te zien dan elke dag." A. van Hoof, adjunct-directeur van de Stichting Date, een re latiebemiddelingsbureau „Onze stichting is sterk in het bij elkaar brengen van mensen, maar wat ze verder doen, daar bemoeien we ons niet mee. En intimiteit verschilt nogal per leeftijd. Onze jongste cliënt is negentien jaar en de oudste is 86. Oudere mensen hebben misschien al genoeg aan een kop koffie en een avondje ope ra, terwijl jongere mensen na de tweede afspraak gelijk be sluiten samen een beschuitje te eten. Zelfben ik tevreden met de intimiteit in mijn huwelijk en mijn vrouw ook. Vroeger werd ik geleefd door de maat schappij maar nu niet meer. Tegenwoordig neem ik tijd voor intimiteit. Ik vind het wel goed dat mensen meer tijd voor el kaar vrij maken want het leven is al vluchtig genoeg." L. Mellema, presidente van de vrouwen gespreksgroep Voor schoten: ,,Ik verbaas me over die kreten. Wat lost het op? Ik heb er geen hoge hoed van op. Nu staat het opeens in het te ken van seks. Laat de mensen elkaar eerst maar gewoon aan dacht geven. Niet alleen seks is belangrijk. Ze weten niet waar ze het over hebben, laat ze eerst zelf maar eens naar bed gaan. Wim Kan heeft ooit gezegd: als je het spel niet speelt, dan moet je ook niet met de knikkers spe len. Ik ben een nuchter mens en realiseer me dat ik na een aantal jaar als presidente van de gespreksgroep de beurt moet doorgeven. Als de paus dat nou ook zou doen, die is niet weg te branden. Loopt hij daar met zijn gekreukelde jurk. Dan denk ik: man, ga toch ge nieten." HANNEKE VAN BOCHOVE Maak tijd vrij om van el kaar te ge nieten, advi seert het aartsbisdom van Mün chen. „Ik heb geen zin om daar com mentaar op te geven, want de uitspraak komt uit een hoek waar nog in een andere tijd wordt gedacht. Mensen zijn oud en wijs genoeg om zelf te weten wat ze doen. Het is niet aan de kerk om te zeggen wat goed is voor een mens. Dit is niet een punt waar de kerk ad vies op kan geven. Zeker niet als zo'n kerkelijk gezag het celi baat zo hoog in het vaandel heeft staan. Ik zou zeggen: waar bemoeien ze zich mee." K. Bertels, sociaal filosoof aan de Universiteit Leiden: „Ik heb heel weinig tijd want ik ben met een haastklus bezig. Heel kort dan. De katholieke kerk is wel heel laat met deze uitspraak. Ie dere intellectueel weet dat mensen weinig tijd hebben voor elkaar. De katholieken hebben heel lang onder christe lijke en burgerlijke verdoemenis geleefd. Ze worden zich nu pas bewust van de realiteit van de moderne wereld." G. de Koning, is samen met zijn vrouw eigenaar van hotel De Koningshof in Noordwijk: „Een drukke baan wil niet altijd zeggen dat je geen tijd voor el kaar hebt. Wij zijn nu gesloten, want wij zijn een seizoensbe- drijf. Je weet wanneer het druk is en daar kun je je sociale leven op aanpassen. Maar ook wan neer het druk is, moet je tijd vrij maken om aan elkaar te beste den en er samen af en toe op uit te gaan. Je moet uitkijken dat je niet geleefd wordt, want dat gebeurt al snel. Er zijn altijd wel mensen die ons werk kun nen opvangen. Je moet zoiets wel organiseren, maar als je dat goed doet, valt er altijd wel iets te regelen." L. Nijessen, huisarts in Alphen aan den Rijn: „Iedereen mag zo'n uitspraak doen, wat mij betreft. Maar ik vind het heel goed dat de katholieken het zeggen, want zij hebben een conservatieve kijk op het leven. Ze zijn een soort hulpverleners en weten ondanks hun celibaat wat een mens nodig heeft. Ik heb wel een drukke fulltime baan maar heb het geluk dat ik een praktijk aan huis heb. Tus sen de praktijken door heb ik daardoor genoeg tijd over voor mijn vrouw. Ik heb ook een huisarts in opleiding in dienst die de zaken kan waarnemen zodat ik wat meer vrije tijd heb." E. Izaks, van therapiepraktijk voor psychosociale en geeste lijke begeleiding in Voorhout: „Er zit een kern van waarheid in, maar het gaat niet alleen om intimiteit en seksualiteit. Niet alleen echtparen maar ook partners met een partnerschap moeten over alles kunnen com municeren. Bij liefde hoort niet alleen lust. Liefde is ook met el kaar leren omgaan, elkaar ne men zoals je bent. Het is een beetje raar dat deze geluiden van katholieke kant komen. Het gaat wel wat ver dat ze iets in die richting loslaten. Interes sant wordt het pas als ze voor behoedsmiddelen toestaan of als priesters mogen trouwen. Het gaat wel de goede kant op." P. van Kralingen uit Leiden. Zijn vrouw is purser: „Ze heeft toevallig net twee lange reizen van zeven dagen en acht dagen naar Bombay en Bangkok ach ter de rug, maar normaal ge sproken is ze maar drie of vier dagen van huis. Dan heeft ze wel een jeüag als ze thuis komt waardoor ze pas de volgende dag weer aanspreekbaar is. Dan willen de kinderen ook nog aandacht, en dan ben ik pas aan de beurt. Ik vind deson danks niet dat ik iets tekortkom. Maar nog meer intimiteit en seksualiteit? Altijd als de katho lieken hun mond open doen, komt er iets stoms uit, een on zinnige opmerking. Ze hadden de avond ervoor zeker te veel

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20