Leidsch Dagblad Véél! Sale! Peper in de aanval tegen aantijgingen Bruiden dupe van faillissement Wedding Plaza 'Winter' in New York Pronk wil einde aan bouwen langs snelweg Helmut Kohl, de val van een Europese reus 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD ISDAG 19 JANUARI 2000 O OPGERICHT 1 MAART 1860 ister nu tegen enembargo ivilde hij het wapenem- tegen Indonesië hand toen weer niet. Uitein- al minister Van Aartsen litenlandse zaken zich zeker conformeren aan I-standpunt dat volgen- k wordt ingenomen. enpark sleept t voor rechter oorder dierenpark in sleept het Algemeen id voor de rechter van en reportage waarin de neldt dat dierenparken dieren fokken om ers te trekken. Is de golf dan worden de jonge s volgens de krant afge- Volgens de dierentuin aar niets van. 3 m tegen ksindustrie ocaten Van Hilten, Beer ragerman willen een claim indienen tegen derlandse tabaksindu- iregens het opzettelijk ïgen van letsel. Volgens ocaten is het oplopen n verslaving op zich al om een vergoeding te De advocaten willen ziektekosten en ngeld te eisen. ;rland koopt der A-merk in bijna heel Europa pere huismerken op- wonnen in Nederland aar juist de duurdere ten, de zogeheten A- terrein. Een onder- eert dat de ruimere van de Nederlander er zaak van is dat we in de larkt minder op de is letten. ;elijk grootste opgegraven inderen van de mogelijk te dinosaurus ooit zijn aven in het Zuid-Argen- ^atagonië. Het dier, een neter, behoort tot een lie tussen de 48 en 51 mat. Daarmee is hij eter langer dan de hon- on wegende Argentino- tot nu toe de grootste, svonden 'dino' stapte :hijnlijk tot 105 miljoen leden op aarde rond. Leiden buigt zich over mysterie van het vergulde Burchtzwaard 16 Bushalte voor scholieren op Katwijkse Parklaan moet weg 17 Voorschoten houdt ondanks kritiek vast aan bezuinigingen 18 Autohandelaren zijn 'doodsteek' voor ontwikkeling tuinbouwgebied Expositie over Lodewijk Napoleon in Rijksmuseum 21 Problemen worden er voor Jan Wouters niet minder op hazerswoude afke van der toolen Tientallen bruiden in de wijde omtrek van Leiden zijn met een niet passende bruidsjurk blijven zitten omdat Wedding Plaza op de Rijneke Boulevard over de kop is. Zij moeten de jurk bij een andere zaak op maat la ten maken. En dat kost ze honderden guldens meer dan wanneer Wedding Plaza dat zelf had gedaan. C. van Es uit Gouda is een van die toekomstige brui den. „Wedding Plaza had geregeld dat we bij de Bruidshoek in Leiden terechtkonden. Daar zijn we netjes geholpen. Maar wat bleek: de kosten gingen boven de vijfhonderd gulden uit. Ons is nooit verteld dat dat er nog bijkwam." De moeder van Van Es pro beert nu die onverwachte kostenpost op Wedding Plaza te verhalen. Bedrijfsleiders Durlacher en Ciere van Wedding Plaza betreuren dat er bruiden zijn gedupeerd. „Achteraf hadden we het misschien anders moeten oplossen. Het punt is dat andere zaken het volle pond vragen voor de vermaakkosten omdat de jurk daar niet is ge kocht. Wat anders tweehonderd gulden had gekost, kost nu vijfhonderd of meer." Bij De Bruidshoek in Leiden, die overuren draait om de gedupeerden te helpen, wordt Wedding Plaza hard veroordeeld. „De meisjes zijn voor de gek gehouden. Er is verteld dat ze hun jurk moesten ophalen en beta len omdat de zaak werd verbouwd. Vervolgens is de boel ineens dicht", zegt Van Haagen. „Er zijn zo'n vijftig vrouwen gedupeerd, voor zover we weten. Daarnaast hebben we signalen dat er nog meer klan ten rondlopen die nog nergens van weten." Bruidspaleis Borsboom in Den Haag maakt melding van zulke 'verdwaalde' klanten van Wedding Plaza, waarvoor niets is geregeld. Eigenaar Borsboom:,,Hèt gaat om de mooiste dag van je leven en dan loop je in de aanloop daar naartoe met je jurk onder je arm.De moeder van een andere toekomstige bruid zegt wel dat de kwestie goed is afgehandeld. „Eerst niet, maar later hebben we een goede regeling kunnen treffen en geld teruggekregen." new york Brandweerlieden lopen langs de rokende resten van de Presbyteriaanse kerk van Amsterdam in New York. Het gebouw is gisteren afgebrand. De kerk, in het noorden van de stad, onderging een grootschalige renovatie. De temperaturen onder het vriespunt bemoeilijkten de werkzaamheden van de brandweer, maar zorgden wel voor een apart effect aan het blusschuim. foto ap bruce squiers Minister huurt accountant in en weigert inzage declaraties rotterdam gpd De rechtbank in Alkmaar be paalde eind december dat Pe per al zijn onkostendeclaraties, gerekend vanaf het begin van zijn ministerschap in augustus 1998, ter inzage moet vrijgeven. De minister peinst er echter niet over deze uitspraak op te volgen. Peper vindt dat de pri vacy van hemzelf en zijn rela ties zwaarder moet wegen dan het belang van openbaarheid. Het rechterlijk bevel volgde op een procedure die was aange spannen door freelance journa list Berts uit Den Helder. Berts, parttime in dienst bij het week blad Nieuwe Revu, had met een beroep op de Wet Openbaar heid van Bestuur (WOB), een gedetailleerd inzicht geëist in Pepers declaratiegedrag bij het ministerie. De minister van binnenland se zaken, die al maanden onder vuur ligt wegens zijn declaratie gedrag als burgemeester van Rotterdam, legt de uitspraak met nadruk naast zich neer met verwijzing naar zijn eerdere ar gument dat bij inzage van origi nele bonnen en afrekeningen de privacy van derden in het geding is. Het gaat dan om per sonen met wie hij tijdens werk- lunches en -diners overleg voerde. Peper heeft ook fel uit gehaald naar de commissie die zijn declaratiegedrag als burge meester in Rotterdam onder zoekt. De minister beschuldigt de Rotterdamse Commissie Onderzoek van de Rekening (COR) van het lekken van infor- den haag gpd Bebouwing moet worden ge concentreerd in steden, niet daarbuiten langs snelwegen. Steden die bij elkaar in de buurt liggen, vormen samen een 'net werk'. De steden in het netwerk maken onderling uit wat in wel ke stad wordt gebouwd. De grenzen tussen bebouwing en groen gebied moeten weer scherper worden getrokken. Minister Pronk (ruimtelijke or dening) nam gisteren met deze stelling in een nieuwjaarstoe spraak voor de ANWB afscheid van het begrip 'corridor', waar in bebouwing 'gebundeld' werd voorgesteld langs autosnelwe gen. Pronk nam met zijn rede een voorschot op de vijfde nota over de ruimtelijke ordening, die komend voorjaar wordt ge presenteerd. In de discussie over de ruimtelijke ordening heeft het idee dat bebouwing zou mogen plaatsvinden in 'corridors' tussen de steden een poosje centraal gestaan. In de praktijk gebeurde dat ook al lang, wat leidde tot lintbebou wing van kantoren en bedrijven langs snelwegen. Pronk veraf schuwt dat. „Het mag op een aantal plaatsen druk zijn maar er mag geen gevoel van volte ontstaan." De minister wil nu een duide lijke keuze maken. Bedrijven die op goederenvervoer zijn ge richt, kunnen wat hem betreft nog wel een plekje krijgen op knooppunten aan belangrijke spoor- weg- en waterverbindin gen. Maar kantoren en woon huizen moeten in de bestaande steden komen. De minister keert daarmee terug naar de 'oude' visie van zijn ministerie. Pronk wil dat binnen zo'n ste delijk netwerk goed regionaal openbaar vervoer voorhanden is om binnen maximaal dertig tot veertig minuten overal bin nen dat netwerk te kunnen ko men. IKEA WinterSALE! O lot en met 80% korting op veel producten WinterSALE 'rt t/m 29 januari L® -235 45 32 (22 ct/min.) maak je eigen wereld Kaartje halen voor rechtszaak Chanel Naomi Blazoen 'eeuwige bondskanselier' raakt steeds meer bezoedeld ruswuk anp Justitie verwacht massale be langstelling voor de behande ling van de moord op de 7-jari- ge Chanel Naomi Eleveld. Daar om is besloten dat geïnteres seerden steeds een dag voor de zitting een kaartje moeten ha len. Chanel Naomi werd afgelo pen zomer vermoord nadat ze seksueel was misbruikt. Haar li chaam werd korte tijd later in de kruipruimte van een woning vlakbij haar ouderlijk huis in Assen teruggevonden. De be handeling van de zaak gaat met veel veiligheidsmaatregelen ge paard. Alleen familie en -in be perkte mate- mediavertegen woordigers mogen de zitting rechtstreeks bijwonen. Het pu bliek zit achter kogelwerend Het kan verkeren. Nog geen twee jaar ge leden leek Helmut Kohls unieke plaats in de geschiedenis van de Duitse en Europe se eenwording verzekerd. En ondanks dat niemand hem deze verworvenheden kan afnemen, begint zijn blazoen steeds meer bezoedeld te raken. En het is gezien de ontwikkelingen in Duitsland onduidelijk hoe diep 'de eeuwige bondskanselier' nog kan vallen. Gisteren zette Kohl zijn hakken nog stevi ger in het zand. Hij legde het erevoorzit terschap van zijn christen-democratische CDU neer. Kohl weigerde opnieuw in te gaan op de eis van zijn partij namen te noemen van mensen die de partij geld hebben gegeven. „Ik ben niet in staat mijn belofte te breken aan de personen die mijn werk binnen de CDU financieel hebben ondersteund", zei hij. De kanselier van de eenheid, de leider van het midden, de staatsman die Europa ver der bijeenbracht. Dit waren enkele van de loftuitingen aan zijn adres nadat zijn CDU in 1998 de verkiezingen verloor en hij het kanselierschap moest afstaan. De macht kwam in handen van een coalitie van SPD en Groenen. Kohl werd geboren in 1930 in Ludwigsha- fen. Hij was een van de eerste leden van de kort na de oorlog opgerichte Christelijk Democratische Unie (CDU) en klom via voorzitterschap van de partij in de deel staat Rheinland-Pfalz op tot minister-pre sident van deze deelstaat. In 1976 deed Kohl voor de eerste keer een gooi naar het kanselierschap. En verloor daarbij nipt van de zittende sociaal-de mocraat Schmidt. Van deceüiber 1976 tot oktober 1982 was hij voorzitter van de CDU-fractie in de Bondsdag. Na het gedwongen aftreden van Schmidt koos het parlement Kohl in 1982 tot zesde kanselier van het naoorlogse Duitsland. Bij de verkiezingen in 1983, 1986, 1990 en 1994 spraken de Duitsers steeds opnieuw hun vertrouwen uit in de regerende coali tie van CDU, CSU en liberale FDP, zodat Kohl kon aanblijven. Toen hij in 1982 aantrad als bondskanse lier werd hem geen glanzende toekomst voorspeld, maar Kohl bleef uiteindelijk bijna zeventien jaar aan de macht, zelfs langer dan de eerste Duitse bondskanse lier Konrad Adenauer, zijn grote voor beeld. Kohl verschoof het beleid naar rechts, om in het centrum te blijven han gen. Hij schrikte de samenleving niet op met ambitieuze hervormingsplannen. Hoewel steeds het einde van het tijdperk - Kohl werd voorspeld, regeerde de kanse lier door met een zelfverzekerde vanzelf sprekendheid. Pagina 7: Kohl onderhield banden met Oost en West NR. 42212 LOSSE NUMMERS/1,85 ZATERDAG 2,40 Werkloosheid onder 200.000 voorburg anp Voor het eerst in twintig jaar telt Nederland minder dan 200.000 werklozen. Het aantal geregistreerde werklozen kwam in het laatste kwartaal van vorig jaar uit op 189.000. Het aantal werklozen ligt nu 71.000 lager dan in dezelfde periode een jaar eerder. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek vandaag bekend gemaakt. HET WOORD IS AAN Dr. L. Schneller Het doet iemand zo goed geprezen te worden. enkele r buién 1750 175. -,74. 40% 50% 40% 20% 20% 40% Minister Peper van binnenlandse zaken is het gegraaf in zijn declaraties spuugzat. Hij heeft de tegenaanval geopend op de commissie die onderzoek doet naar zijn uitgaven ais burgemeester van Rotterdam. Bovendien negeert hij een rechterlijk bevel om inza ge te geven in de onkostenvergoedingen die hij als minister heeft ontvangen. matie naar de media. In een in middels ook alweer uitgelekte brief aan de commissie schrijft Peper dat de publicaties 'voor mij buitengewoon schadelijk zijn en een nadere verklaring van uw commissie vragen'. De minister stelt in zijn brief scherpe voorwaarden aan zijn verdere medewerking aan het onderzoek. Hij wil uitsluitend nog op een volstrekt geheime plek met de commissie praten, en dan alleen als hij vooraf de stukken krijgt waarover de on derzoekers hem aan de tand willen voelen. Bovendien heeft Peper zelf een accountant inge huurd die hem moet helpen de beschuldigingen te weerleggen. Pagina 3: Overlever Bram Pe per geeft het nog lang niet op 'Verdachte van moord op Risanne gestoord' leeuwarden anp De vrouw die wordt verdacht van de moord op de eenjarige Risanne Tingen lijdt vermoede lijk aan het Von Miinchhausen by proxisyndroom. Dat ver moedt althans een door het openbaar ministerie aangedra gen deskundige. Het syndroom is een stoornis die bij een vrouw of moeder voor kan ko men. Een eigen of andermans kind wordt wat aangedaan om zo de aandacht op zichzelf te vestigen. Vandaag werd de zaak tegen de vrouw pro forma behandeld voor de rechtbank in Leeuwar den. De verdediging noemt het rapport echter onrechtmatig, aangezien de deskundige nooit met de verdachte heeft gespro ken. De vrouw wordt ervan ver dacht op 20 september de twaalf maanden oude Risanne Tingen om het leven te hebben gebracht, terwijl de ouders van het kind de hond uitlieten. Twee kinderen overlijden aan nekkramp zeist-doorn gpd Twee kinderen uit Doorn en Zeist zijn vorige week aan nek kramp overleden. De familiele den van de patiënten hebben antibiotica gekregen. Een derde patiënt wordt behandeld in een ziekenhuis in Zeist. Eén van de overleden kinde ren kwam in een kinderdagver blijf in Zeist. De ouders van an dere kinderen die daar verble ven, zijn voorgelicht door de GGD Zuidoost Utrecht. De GGD onderzoekt of de nek- krampgevallen met elkaar te maken hebben. Nekkramp (hersenvliesont steking) is een ontsteking van de vliezen van de hersenen en het ruggenmerg. De ziekte wordt veroorzaakt door een bacteriële of virale infectie: de meningococ. De bacterie wordt verspreid door spreken en hoesten. De symptomen van nekkramp lijken op die van een zware griep: koorts, zware hoofdpijnen, misselijkheid en sufheid. Een ander kenmerk is dat patiënten de nek in een krampachtig gestrekte stand houden. In een aantal uren kan de ziekte tot de dood leiden. Jaarlijks krijgen in Nederland achthonderd tot duizend voor namelijk jonge kinderen, maar ook volwassenen, nekkramp of hersenvliesontsteking. Onge veer tien procent van de patiën ten overlijdt. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: m/v I Adres: I Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) J Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch®Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1