'Kiezen voor kwekerijen' 49 oeverloos Rijn Vf.rnstrf.kk Alphense politiek reageert verdee 'Het wordt er niet democratischer i» KLEINE PRIJ; Jacobswoude wil minder nieuwe huizen in dorpskom Hoogmade De mooie kant van Hoogmade za - djL djXj-1 WOENSDAG 19 JANUARI 2000 TIM BROUWER DE KONING Er komt wat schot in het plan voor een nieuwe dorpskom in Hoogmade. Burgemeester Van Beek van Jacobswoude heeft de plaatselijke onderne mer Van Dinten gevraagd om een aanpassing van zijn plan voor een nieuw centrum. De plaatselijke ondernemer moet met minder dan de gewenste 45 huizen op de proppen ko men. College en wethouders hanteren als ondergrens 34 woningen. Van Beek wil aan de ene kant niet al te veel huizen op souperen uit de totale hoe veelheid die de beschermde Groene- Hartgemeente de ko mende jaren mag bouwen. ..Dat zou ten koste gaan van bouwplannen in andere ker nen zoals Woubrugge en Lei- muiden", zegt Van Beek. Aan de andere kant beseft de bur gemeester dat huizenbouw nodig is om het dure plan van de Stichting Ontwikkelings maatschappij Hoogmade be taalbaar te maken. De plaatse lijke ondernemers Van Dinten en Van Wieringen gingen uit van 45 huizen rond een dorpsplein tussen de Kerk straat en de Van Alcmaerlaan. Als de plannenmakers er in slagen het plan met minder huizen rond te krijgen, ver wacht Van Beek dat de ge plande bebouwing aan de kant van de Van Alcmaerlaan lager wordt dan in de huidige opzet. „Ik hoop dat er een woonlaag vanaf kan", zegt Van Beek. Zowel de ondernemers als de meeste politieke partijen maanden het gemeentebe stuur de afgelopen tijd tot spoed. Alleen oppositiepartij D66 in Jacobswoude is tegen stander van het initiatief van twee plaatselijke onderne mers. De andere partijen wil len de noodzakelijke procedu res in gang te zetten. Met na me de WD en CDA pleiten voor spoedige huizenbouw in het verpauperende dorp aan de Does. Om gang in de zaak te krij gen heeft Van beek de onder nemers voorgesteld een werk groep in het leven te roepen. Daarin moeten behalve de projectontwikkelaars ook ver tegenwoordigers van de ge meente zitting nemen. Li Terwijl elders de voorbereidingen voor grote projecten als de HSL en de verbreding van de A4 in volle gang zijn, biedt De Doespolderkade in Hoogmade nog steeds aan bl i k. foto wim dijkman Veroordeling lZ2 'piasdemons m DEN HAAG/ALPHEN AAN I 66-] 4n. I De Haagse politierei een veertigjarige be het asielzoekerscent ,nd phen aan den Rijn g oordeeld voor een >sg 'plasdemonstratie' meisje van vier jaa haar op 9 novembei tijdens een feestje v 31 naar het toilet gesli vrouwen die het kini ren, trokken de ma v beurt weer naar b kind bleek zeer ge 'Fc Noord-Afrikaan zit i ment vast in afwaï .e uitzetting. Hij krei twee weken celstral De aanklager had e „pi gevangenisstraf geëii Bromfietser l been bij aam ALPHEN AAN DEN RUN» ee Een 26-jarige bron Nieuwveen heeft z !BEN been gebroken bij ongeval in Alphen aa ats< Hij verleende gist lvve voorrang toen hij i zeri van Leeuwenhoek laf oprijden aan een 32 ies tomobilist uit Vooftek; slachtoffer is naar gebracht. Veense kwekers willen bescherming tuinbouwgebied ROELOFARENDSVEEN De gemeente Alkemade heeft het moeten ontgelden tij dens de jaarvergadering van de plaatselijke WLTO. Veel WLTO-leden vonden gisteravond dat het gemeentebe stuur eens duidelijk moet kiezen vóór behoud van een aantal tuinbouwgebieden en die gebieden beschermen. bestuur. Eén van zijn collega's suggereerde dat tuinders die braakliggende stukken grond ook zelf kunnen kopen. Bestuurslid Nico van Ruiten deelt de ergernis. Hij vindt dat Alkemade hierin veel actiever moet optreden. „De gemeente moet beslissen dat er de ko mende twintig jaar helemaal niets anders komt op die plek dan kwekerijen. Dat kunnen ze doen door middel van het be stemmingsplan. Geen huizen, geen autohandelaren, geen pa prikaverwerkingsbedrijven. Dat is de doodsteek voor je tuin bouwgebied." WLTO-voorzitter Ger Loos ging in zijn jaarrede in op het J ANNEKE DE JONGE Maar ze staken de hand ook in eigen boezem. „Er zit nog maar één vertegenwoordiger van de kwekers in de gemeenteraad. Dat moeten er meer zijn. Vaak weten ze daar helemaal niet waarover ze praten", zei een aanwezige. Een tuinder uitte zijn ergernis over het feit dat projectontwik kelaars steeds meer stukken tuinbouwgrond opkopen. „Kunnen wij geen grondbank oprichten om huizenbouw in de tuinbouwgebieden tegen te gaan?" vroeg hij aan het WLTO- IOP (Integraal Ontwikkelings Plan) voor de Veenstreek. Voor het opdoeken van versnipperde tuinbouwstreken en oprichting van nieuwe, rendabeler kassen- gebieden mogen gemeenten extra huizen bouwen van de provincie. Loos verweet de di verse gemeenten in het Groene Hart bekrompenheid. „Wees niet bang dat je de huizen kwijtraakt aan je buurgemeen te. Met deze overspannen hui zenmarkt maakt het niet uit waar die huizen terecht komen. Het is een win-winplan." Hij vond het daarom jammer dat de gemeentebestuurders niet aanwezig waren. Verder haalden de leden het bestuur over om de handteke ningactie tegen rijkswaterstaat onder alle tuinders in het Veen- se WLTO-gebied te houden. De organisatie wil rijkswaterstaat aansprakelijk stellen voor kwel- schade (het ontstaan van zoute wellen), het gevolg van de stort van grote hopen zand. De WL TO vermoedt dat tuinders deze schade de komende jaren lijden door'de aanleg van de HSL en de verbreding van de A4. Aan vankelijk was het bestuur van plan alleen handtekeningen aan De Baan en de Sotaweg te verzamelen. Volgens aanwezi gen hebben zoute wellen echter invloed op een veel groter ge bied. Veel aanwezige leden waren bang voor een verslechtering van de waterkwaliteit door de ontwikkeling van diezelfde twee verkeersaders. Volgens water schapsbestuurder Leo Rodewijk kan het waterschap daarvoor aansprakelijk gesteld worden. Het bestuur drong er bij de aanwezigen op aan om het wa terpeil te blijven meten en on middellijk alarm te slaan als er grote veranderingen zijn. Bijdragen van: Saskia Buitelaar, Janneke de Jonge, Tim Brouwer de Koning De extra rijstroken van rijksweg 11 blijken bedoeld voor skaters. In Ja cobswoude gaat een hang- container aan de wandel. Pyloonmalloot „Oplichters! Wegpiraten!" Er is al veel gezegd over de blunde raars van rijksweg 11, inclusief de slalompaaltjes. Maar nog niet genoeg. „Streepsukkels! Pyloonmalloten!", krijgen poli tici en rijkswaterstaat naar hun hoofd geslingerd. Hoor die au tomobilisten eens mopperen over de maagdelijke asfaltbaan naast de file. „Wegafzetters! Mis (tlicht)punten!" En met hetzelf de drama op het laatste stuk rijksweg in het vooruitzicht doen ze er in Alphen en Bode graven nog een schepje boven op. „Hardleerse fileschlemie len!" Maar ieder nadeel heeft een voordeel, zo ook het weg kwijnende asfalt op de linker baan. Want wie de auto laat staan kan razendsnel van A (lphen) naar B(odegraven) of Z (oeterwoude). Met de inmid dels stoffige slogan 'Pak de fiets, dat kost je niets!' kan de milieu minister scoren én het gestun tel van zijn verkeerscollega Ne telenbos een beetje wegpoet sen. Zij kan uit de voeten met een moderne variant: 'Op de skate ben je er voor je 't weet'. Kindercontainer Ooit dienden zeecontainers voor transport. Al die wasma chines uit Spanje stuk voor stuk op het schip laden, dat gaat zo schuiven. Een stap verder en de container werd gebruikt als op slagruimte: waarom die was machines er meteen uithalen als je ze nog niet nodig hebt? Je zou die oerfunctie van het stalen hok bijna vergeten, in deze tijd waarin gemeentes er massaal jongeren in laten han gen. Tv's en bankstellen hoorde je nooit klagen over tocht en en duisternis, maar de hangjonge ren des te meer. Gelukkig voor hen liet wethouder Mieke Dam- brink zich vorig jaar snel uitleg gen dat de jongens en meiden blijer zijn met een droge zolder dan met een tochtig blik Maar wat te doen met die zee container? Het Jacobswoudse gemeentehuis heeft geen be hoefte aan extra opslagruimte. Het zou trouwens niet eerlijk zijn omdat het ding met wel- zijnsgeld betaald is. In haar on eindige wijsheid dacht Mieke plotseling aan de Leimuidense Kindervakantieweek. Voor de duidelijkheid: de kids hoeven er niet hun boterham in op te eten. De container wordt ge bruikt waarvoor hij is bedoeld. Sotahof 45 Het is voorbij. Karrenvrachten met rozen en tracheliums met bestemming Sotaweg 99 zijn niet meer. Voortaan geen hordes koopgrage bloemenver kopers om zes uur 's ochtends voor de deuren van de veiling hallen in Roelofarendsveen. Detafleur haalde vorig jaar al de batterij uit de klok en vergat de bloemen vervolgens water te geven. Je hoeft in de Veen niet uit te leggen wat er dan ge beurt. Maar niet getreurd: nummer 99 zal niet voor eeuwig verstoken blijven van een bloemetje. Over een jaar of drie zien we de hya cinten al prijken achter de ra men van Sotaweg 99 E. De tuin van Sotahof 45 staat vol met ro zenstruiken, in de Sotaflat rijgt een meisje een ketting van ma deliefjes en aan de Sotagracht 14 verrast een man zijn vrien din met een prachtig herfstboe- ket. De Veen vergrijst niet, dankzij Detafleur. Wieg Wie horen er in dit rijtje nog tekening maarten wolterink meer thuis? Peuters (van Pippeloentje); Jongeren (van Stek); Volwassenen (het enige echte Dorpshuis); Grijsaards (het mortuarium) Inderdaad, de allerjongsten hebben nog geen stek in het nieuwe pand aan de Dorps straat in Hazerswoude-Dorp. Een gemiste kans voor de ge meente Rijnwoude, die zich met wat meer visie had kunnen profileren als de gemeente die verzorging biedt van de wieg tot het graf. Maar misschien lukt het in de herkansing alsnog. Wat te den ken van een consultatiebureau of een verloskundigen-praktijk naast Pippeloentje? De naam van het pand gonst al maanden door Hazerswoude: de Blok kendoos. ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR Sommige Alphense politieke partijen vre zen Amerikaanse toestanden als burgers invloed krijgen op de burgemeesterskeu ze. Maar het voorstel van de commissie Elzinga voor een gekozen burgemeester oogst ook bijval. Van de Schilden (WD):„De gekozen bur gemeester klopt van geen kant met de voorstellen van Elzinga om de eindverant woordelijkheid bij de raad te leggen en het college op afstand te houden. Een burge meester moet zich profileren om kiezers te trekken. Geen van die voorstellen hoeft er wat mij betreft te komen. Dat de burger zich van de politiek afkeert, komt door za ken zoals die ellendige rijksweg 11 en on veiligheid op straat. Het Rijk moet die pro- helemen aanpakken. De commissie Elzin ga wil herrie in de tent, zodat de burger er weer op af komt. Méér discussie? Dank je de koekoek, we moeten geen ruzie maken over zaken waarover we het over eens ziin. We moeten samen het collegeprogram uitvoeren." Voogd (CDA): „Geen goede zaak. Ik wil een burgemeester die op zijn kwaliteiten wordt gekozen en geen popie-jopie tafere len. Want dat risico loop je dan, dat men sen vanwege hun vlotte babbel burge meester worden. Kijk maar naar Ronald Reagan, die het van halfmislukte filmster tot president van de Verenigde Staten schopte. Burgers kiezen iemand op zijn presentatie, ze kunnen immers niet het hele proces volgen. Het zou daarom beter zijn als een groep burgers die dat wél volgt, een voordracht doet aan de raad." De Leest (D66): „Ik heb in alle situaties een voorkeur voor rechtstreeks gekozen burgemeesters, dus ook in kleine gemeen ten. Die hebben er misschien juist wel eer der recht op, want in kleine dorpen is hij vaak nog de vader van de gemeente. Dan is het belangrijk om draagvlak te hebben. In de grote stad is de burgemeester veel meer een manager, die losstaat van de be volking." De Groot (Groenlinks): „Een gekozen burgemeester is een slechte zaiak. Hoe moet dat in de praktijk? Wie krijg je en op welke punten gaat hij of zij campagne voeren? De burgemeester heeft met alge mene zaken nu eenmaal niet zo'n span nende portefeuille. De procedure met een vertrouwenscommissie die gesprekken voert met kandidaten, werkt prima. Ik heb daar bij Schoofs benoeming ingezeten. Bovendien heeft de raad veel invloed, want die stelt de profielschets op. Ik hecht zeer aan een onafhankelijke voorzitter van de gemeenteraad, naar wie je gemakkelijk toe kunt stappen als er wat is." Tigelaar (RPF/GPV): „De aanbevelingen lijken me op het eerste gezicht ee ve manier om bestuurlijk te Maar voor de burgemeesters! toch liever een voordracht van Want dan blijft de burgemeester partijen staan en wordt zijn polii rmi niet als middel in de verkiezing bruikt." Verschuur (Alphense Stadspajuui is nog niet zo'n dom idee, want gers zelf kiezen, zoeken ze iema het regio. Niet dat ik over Schoof wai 1-21 heb hoor. Hij komt uit Heiloo, het hartstikke goed. Maar ik den en het gemakkelijker is als je de van een gemeente kent. Burge dan achteraf ook niet te zeuren.' Vrij (lijst Donna Vrij): „Ik b;rj< bang voor dat een rechtstreekse u 1< een populistisch figuur oplevert;4/ er juist toe bijdragen dat burgei siaster worden over lokale politi ;r 4 er dan ook zeker niet op tegen." Zandvliet (PvdA): „Met alleen zen burgemeester ben je er ncbsii begrijp dat dat onderwerp tot d var ding spreekt, maar het rapport andere zinnige aanbevelingen contact tussen burgers en politic idie teren. We moeten vernieuwii na] schuwen, Thorbecke is ooit ooi gonnen. Al weet ik niet of Elzi3C honderd jaar ook een standbeeld vvk iub Wethouders over plannen commissie Elzinga Wethouders krijgen in de plan nen van de commissie Elzinga een andere positie. Zij hoeven van de hoogleraar staatsrecht geen deel meer uit te maken van de gemeenteraad. Ook vindt de commissie dat wet houders van kleine gemeenten meer geld moeten krijgen. Hier onder geven vier wethouders van kleine gemeente en één van een grotere gemeente hun me ning. Wethouder Luuk Beelen (WD) van Alkemade: „Wethouders van buiten de gemeente aan trekken is geen goede zaak. Vooral in kleinere gemeenten is het belangrijk om een wethou der te hebben die binding heeft met de plaatselijke omstandig heden. Ik vind dat een wethou der bovendien deel moet blij ven uitmaken van de gemeen teraad. Je moet toch verant woording kunnen afleggen? Het wordt er met de plannen van Elzinga niet democratischer op. Dat wethouders in de kleinere gemeenten te weinig verdienen, is wel zo. Als je het zou opscha- len, krijg je meer keuze in kwa liteit. De bereidheid om een goed betaalde baan in te wisse len voor een minder betaalde baan in de hobbyachtige sfeer zal groter worden." Wethouder Frank Uljee (CDA) van Rijnwoude: „De commis sie Elzinga komt met goede plannen. Persoonlijk denk ik dat je met een salarisverhoging van wethouders meer mensen, vooral uit het bedrijfsleven, be reid kunt vinden. Bij de over heid is het zo dat je altijd kunt terugkeren in je oude functie. In het bedrijfsleven, waar ook veel deskundigheid zit, is daar over minder zekerheid. Stel dat er in het bedrijf wordt gereorga niseerd, dan ben je wellicht één van de eersten die eruit ligt om dat je er op dat moment niet bent. Verhoging van het salaris kan een laatste zetje voor ie mand zijn om zo'n risico te ne men en voor het wethouder schap te kiezen. Los van het geld is het het allerbelangrijkste dat je het werk leuk vindt. Daarmee staat of valt je func tioneren. Wethouders van bui ten aantrekken die geen lid zijn van de gemeenteraad, zoals El zinga voorstelt, is ook een goe de optie. Daarmee kun je de deskundigheid in een gemeen tebestuur vergroten. In onze gemeente is het tot nu toe geen probleem geweest om gemoti veerde wethouders te vinden." Wethouder Born (Gemeente Belangen) van Ter Aar: „Voor mij komt het plan van de com missie Elzinga te laat. Ik stel mijn zetel deze maand ter be schikking omdat ik naar Wou brugge verhuis. Op basis van de huidige gemeentewet kan ik niet anders, want ik vertegen woordig de Ter Aarse kiezers die op Gemeente Belangen stemden. Als Elzinga zijn zin krijgt, hoeven wethouders niet meer per se uit de gemeente raad te komen. Maar stel dat er wethouders la Elzinga komen, dan nog zie ik mij niet meer te rugkeren. Overigens moet ik nog zien of alle aanbevelingen uit het rapport het halen. Ik vermoed dat raadsleden er moeite mee hebben als wet houders los van de raad komen te staan. Maar voor wethouders lijkt me het een voordeel om niet alles te hoeven terug te koppelen naar de gemeente raad. Een hogere vergoeding voor wethouders van kleine ge meenten juich ik toe. Nu kan een wethouder er alleen veel tijd insteken als de rest van hun dagelijks leven dat toelaat. Offi cieel staat er een halve dagtaak voor. Met minder kun je sowie so niet toe. Als het inkomen van een wethouder omhoog gaat, hoeft hij zich ook niet te gene ren om wat meer tijd aan het wethouderschap te besteden." Wethouder Mieke Dambrink (WD) van Jacobswoude: „Ik zie het nog allemaal niet gebeu ren dat gemeentes wethouders van buiten de raad mogen aan trekken. Als je dat doet, moet je concurreren met het bedrijfsle ven. Nu is het nog zo dat men sen het werk als wethouder leuk moeten vinden, maar als je de politieke binding wegneemt, wordt het veel zakelijker. Het idealisme verdwijnt dan." Wethouder Frank Dales (D66) van Alphen aan den Rijn: „Ik ben enthousiast over de aanbe velingen van de commissie. Op dit moment hebben we in theo rie een monistisch stelsel, waar in de gemeenteraad en het col lege één bestuur vormen. Maar in de praktijk zie je een schei ding tussen college- en opposi tiepartijen. Partijen kunnen nu dus geen keiharde oppositie voeren, want ze maken deel uit van het bestuur en 1 verantwoordelijk. E voorstellen maken i tussen mensen die mensen die contro duidelijk. Als colle meer macht, want n stel hoeft eerst voor de commissie. Wethouders moi tijd in hun achterhoi dat ze verantwoord) afleggen. Als je die scheiding wilt in de tiek moet je conseqi de burgemeester da king laten kiezen. Di dan ook op politieke j, ten kunnen profiler dat hij of zij vervol] de politieke partije moet gaan naar Hij presenteert zijn de gemeenteraad er dan zijn vertrouwen ken." nd bij 4 Vos bier Pak 6 flesjes a 30 cl van 6.49 voor

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18