Éi Branche blij met ondergang Plaza 'OKDEEL Altijd maar buiten rondzwerven is ook niks 0.99 4.99 4.99 3.89 Grootse plannen voor dorpskern Regio üderen hebben ïoefte aan luxe' TRAWEEKEND UPER DE BOER Voorschoten houdt vast aan bezuinigen pgr tiaalt elftal uit competitie rfRWOUDEHet bestuur van de Leidse voetbalclub VCL ;ravond besloten het vijfde team uit de competitie te elftal was zondag betrokken bij een vechtpartij na de tegen SJZ 8 in Zoeterwoude. De scheidsrechter werd geslagen. Volgens de politie waren de coach en een elers de boosdoeners. In werkelijkheid gaat het om ers van 17 en 19 jaar, die geen lid zijn van VCL en dus gerechtigd waren. Zij moeten binnenkort voor de unen. Secretaris G. van den Kerkhof van VCL: „Zolang les weten, willen we niet kort door de bocht gaan door meteen maar te royeren. We wachten de uit- n de tuchtcommissie af." sti v slachtoffer babbeltruc fpt iiïi; Een 83-jarige Voorschotense is gisteren het nd r geworden van een 'babbeltruc'. Twee jongens van ran f vijftien kwamen bij haar aan de deur in de Mulder- rti) een verhaal over een collecte. Toen de vrouw geld had '■8e roeg een van de jongens of hij een glaasje water mocht '1 v )e vrouw stemde daarin toe en merkte later dat er me ortemonnee was verdwenen. ns breken in voor Porsche 3or [tui Drie Voorschotense jongens braken vannacht in l'e< tobedrijf aan de Rouboslaan in Voorschoten om, naar een Porsche van dichtbij te bekijken. Een van de rtojj'erd rond een uur betrapt door een beveiligingsbe- b jongens (15,16 en 17 jaar oud) hadden van een v% sleutel gekregen, ide 11 mingen Bernhardlaan bijna klaar VO N NIENKE LEDECANC komen tevoor- uitzicht wordt ge let bed staat in ge- op zijn plek. De toe bewoners van de rgwoningen aan de ïhardlaan in Voor- ochten gistermiddag lemen in één van de Zo werd gevierd dat haar hoogste punt bewoonster K. loopt nog wat on- or het huis. „Waar toch die wasmachi- ieel mooi, maar wel ,rPi~ein voor zijn twee- g nu zeven kasten, die rie r ovtf kit ;r nooit in. En die hiernaast, die wil- maal afsluiten. Van- rivacy. Nou, we zijn pasgetrouwd stel?" :n haar man wonen Voorschoten, nu nog lofland. Ze behoren ie groep ouderen die aan de Prins Bem- :eeg toegewezen, idvertentie, die wo- ereniging Zijl en Jtwee maanden gele- e, kwamen ruim 150 inen. Er waren ech- /eertig huizen te ver- rvan twintig min of andig zijn en twintig dicatie hebben. Die wil zeggen dat ie anders naar een ihuis moeten, nu ïtandig kunnen blij- ïers van deze wonin- n altijd een beroep et nabijgelegen ver- Volgens directeur C. Noort van Zijl en Vliet was het ont staan van deze zorgwoningen hard nodig. „We hebben in Ne derland te maken met een enorme vergrijzing en Voor schoten gaat daar lekker in mee. Willen we iedereen de zorg kunnen bieden die hij of zij nodig heeft, dan moeten er maatregelen worden getroffen. Niet iedereen kan naar een ver- zorgings- of verpleeghuis. Een zorgwoning is een prima alter natief." Noort geeft aan dat vergrij zing niet de enige drijfveer is. „Het maatschappelijk beeld verandert. Ouderen anno 2000 hebben behoefte aan privacy, luxe en zelfbeschikking. Die kunnen we hier bieden. En dat het aanslaat is een feit. De ge middelde leéftijd van de men sen die hier komen wonen is 81. Dan kan je toch niet zeggen dat ouderen na hun 65ste ach ter de geraniums gaan zitten?" Noort pleit ervoor dat Voor schoten in de toekomst mini maal een keer per jaar een nieuwe zorglocatie erbij krijgt. Plannen om de aanleunwonin gen bij 't Hofflants Huys tot zorglocatie om te dopen, zijn in een vergevorderd stadium. .Animo is er genoeg", meent Noort, „Kijk naar het aantal re acties op deze huizen. We heb ben zoveel mensen moeten te leurstellen. De toewijzingsre- gels bepalen dat zogenaamde langstwonenden voorrang krij gen. Van de veertig nieuwe be woners aan de Bernhardlaan -zijn er twee die al vijftig jaar in hun huidige huis zitten. Voor ruim dertig van hen is dat der tig jaar. Kun je nagaan." 'Bruidsmode moet je met handschoentjes aanpakken „Aanstaande bruiden en bruidegommen moet je in de watten leggen. Het gaat om een stuk gevoel. Niet om het kopen van een spijkerbroek." Op de foto een model, dat een bruidsjurk van een Japanse modeontwerper showt. foto ap VERVOLG VAN VOORPAGINA De bruidsmodebranche haalt opgelucht adem: megasto- re Wedding Plaza is niet meer. Ten onder gegaan aan stapels niet betaalde rekeningen van met name de huur. „Nederland is niet rijp voor dit soort circussen", oor deelt voorzitter Borsboom van de Vereniging van Gere nommeerde Bruidsmodespeciaalzaken. HAZERSWOUDE/REGIO AFKE VANDERTOOLEN Met Wedding Plaza is een voor Nederland uniek concept een vroege dood gestorven. De zaak op de Rijneke Boulevard in Ha- zerswoude was een soort per manente trouwbeurs, waar aanstaande bruidsparen élles konden aanschaffen, van trouwkaart tot huwelijksreis en van bruidsjapon tot fotograaf. De twee jaar oude zaak is ech ter van het begin af aan bestre den door de reguliere bruids modebranche. Zo spande brancheorganisa tie Mitex een rechtszaak tegen Rijnwoude aan, omdat de win kel volgens het bestemmings plan niet op een bedrijventer rein thuishoort. Mitex won. Woordvoerder P. te Grotenhuis: „Er was sprake van oneerlijke concurrentie. De huren op een bedrijventerrein zijn veel lager dan in de binnenstad. Dit kan leiden tot het leeglopen van de stadsharten." Rijnwoude wilde desondanks haar best doen de winkel te behouden. Maar op de achtergrond speelt meer dan alleen deze for mele kwestie: een grondige af keer van het hele idee achter megastore Wedding Plaza. Dat blijkt onder meer uit de woor den van de Haagse bruidsmo- despecialist Borsboom en zijn Rotterdamse collega R. van der Velden. Beiden namen deel aan de rechtszaak tegen de ge meente Rijnwoude. Borsboom: „Heel het land is geschrokken van het idee bruids-megastore. De branche heeft gemeend: als dit doorzet, loopt het uit de hand. Dan is het zoiets als de Albert Heijn die zich ergens vestigt, waar door de kruidenier op de hoek kapot gaat. Bruidsmode moet je met handschoentjes aanpak ken. De branche is daarom nogal gebeten op reizende cir cussen en ander negatief spul." Volgens zijn collega Van der Velden speelt er nog iets anders mee: het feit dat de BV Wed- dingland Megastore eigenaar is van de fabrikant die 'hofleve rancier' van Wedding Plaza is. „Dat viel niet in goede aarde bij de branche." Dat laat onverlet; dat de Hazerswoudse zaak aan zijn eigen concept ten onder ij; gegaan: Aanstaande bruiden en bruidegommen moet je ij.i de watten leggen. Het gaat orn een stuk gevoel, niet om een spijkerbroek. De aanpak varn Wedding Plaza paste niet in de zienswijze van de consument.. Volgens bedrijfsleiders E. Durlacher en A. Ciere van Wed ding Plaza heeft de branche veel actiever meegewerkt aan hun ondergang. Durlacher: „De kornuiten bruidsmodezaken zijn ruiar de leveranciers ge gaan: als Wedding Plaza ook maar één bruidsjurk bij jullie koopt;, kopen wij helemaal niks meer. En tegen de bladen heb ben ?.e hetzelfde gezegd wat de adveirtenties betreft." Volgens bruidsmodespecia- list Borsboom is op een gege ven moment inderdaad een anonieme brief van die strek king aan de fabrikanten ge- stui'urd. „Maar dat mag ons nooit worden aangerekend." Briiidsmodefabrikant B. Sassen vam Elsa Rainbow wil niet be vestigen dat hij onder druk is gezet, maar ontkennen doet hij h.et ook niet: „Het lijkt mij niet verstandig hier op in te gaan." De beschuldiging van Durla cher eh Ciere wordt bevestigd cloor N. van der Meer van Koli- bri, een van de zaakjes die on derdeel uitmaakten van de 'trouwbeurs'. Hij heeft in no vember het zinkende schip al verlaten, en is verhuisd naar Den Haag. „Die tegenwerking is er geweest. Ik kon apart wel in de bladen adverteren, maar Wedding Plaza als geheel mocht dat niet." Directeur R. Klaarenbeek van het tijdschrift Bruid en Bruidegom ontkent dit. De Kolibri-eigenaar denkt niet dat tegenwerking van de branche Wedding Plaza heeft genekt. Hij wijt het faillisse ment aan zakelijke fouten. „Het had niet hoeven sneuvelen. Ik zit dertig jaar in zaken, dan zie je dat snel genoeg." Maar hij wil niet in details treden. Adviesbureau onderzoekt centrum Zoeterwoude ZOETERWOUDE JAN PREENEN Een aantrekkelijker en vooral levendiger dorpsplein, een overzichtelijker indeling van het winkelgebied, betere par- keermogelijkheden in het cen trum en afsluiting van smalle straten voor doorgaand verkeer. Dat is een greep uit de plannen die burgemeester en wethou ders van Zoeterwoude hebben voor het centrum en het zuide lijke gedeelte van het Dorp. Voordat het college met voor stellen komt, maakt het service- en adviesbureau 113 uit Zoeter- meer ('een eenmansbureau met een open visie en veel crea tiviteit', aldus de gemeente) een analyse met adviezen voor dit gebied. Met de opdracht is twee ton gemoeid. Het is de bedoeling om daarna nieuwe bestem mingsplannen te maken, die ongeveer drie ton kosten. Hoe veel geld de gemeente moet uit geven voor het uitvoeren van de plannen en wanneer met die werkzaamheden wordt begon nen, is nog niet bekend. In elk geval denkt de gemeen te aan grote veranderingen. Vooral in de dorpskern, waar verscheidene winkeliers te ken nen hebben gegeven dat zij de ruimte te klein vinden en op zoek zijn naar andere locaties. In een voorstel aan de commis sie grondgebied, dat donder dagavond aan de orde komt, staat onder meer dat van een duidelijk herkenbaar winkel centrum geen sprake is: „De winkelzijde van de Dr. Bouw dijkstraat geeft het beeld van een achterkant van een winkel' gebied, terwijl dat bij de ont wikkeling van het winkelcen trum niet de bedoeling was." Om die situatie te verbeteren, gaat Bureau 113 onderzoeken of verhuizing of nieuwbouw van winkels haalbaar is en of de 'dooie' hoeken of straten kun nen verdwijnen. Tevens wordt bekeken of de verkeerscircula- tie en het parkeren verbeterd kunnen worden en of monu- mentale gebouwen en mooie stukjes van de dorpskern, die nu nog in de verdrukking zit ten, meer tot hun recht kunnen komen. Hoewel de kern en het zuide lijke gedeelte van Zoeterwoude- Dorp tegen elkaar aan liggen, willen B en W eerst (en liefst nog vóór de zomer) een goed overzicht van de problemen en de mogelijkheden in 'Dorp- Zuid'. Dit gebied ligt tussen de Korte Miening, de Zuidbuurtse- weg, Swetterhage en de Dr. Kortmannstraat. „Het bestaat uit buurtjes waartussen onvol doende samenhang bestaat. Die moet er wèl komen. De wij ken moet levendiger worden en de kwaliteit van wonen en ver blijven beter. Het gebied dient een nieuwe impuls te krijgen. Verpaupering moet worden te- Het bureau gaat ten slotte na of de Dr. Kortmannstraat, die ondanks snelheidsremniende maatregelen nog 'de uitstraling heeft van een provinciale weg' kan worden veranderd in een wijkontsluitingsweg. VOORSCHOTEN «JAN PREENEN PvdA, Groenlinks en in] min dere mate CDA hebben cr gis teravond vergeefs op aange drongen de bezuinigingen in Voorschoten te versoo pelen. Wethouder Verschoor (finan ciën) houdt ondanks enkele meevallers vast aan he t terug dringen van het tekort„Onze positie is nog niet ij?;ersterlc Daarom gaan we op (Je inge slagen weg verder." Begin deze maand bleek uit de najaarsnota, dat Voorscho ten er beter voorstaat dan een paar maanden geleden werd gedacht. Bij de begrotingsver gadering ging de gemeente uit van een tekort over 1999 van bijna drie miljoen gijlden. Na een aantal meevallers is het tekort nog maar 881.000 gul den. Voor fractievoorzitter Har laar van Groenlinks was dat geen verrassing. Hij stemde in november al tegen de bezuini gingen. Gisteravond kreeg hij steun van het CDA en de PvdA* „Er liggen de nodige wensen van alle partijen. Ge zien de meevallers die er nog aan zitten te komen, moet er toch iets mogelijk zijn", aldus fractieleider Carabain. Verschoor vond dat de raad zich rijk rekende. Tegenover de meevallers zette hij enkele grote projecten zoals in de verkeersnota en het waterbe heersplan. Voorschoten ver wacht dit jaar een tekort van twee miljoen gulden en vol gend jaar 13 miljoen. Tieneropvang in kelder van 't Groot Proffijt iiuiiv/iupvaug, m jvv/iuwi vcui i vjiuui a ïoinji SW Hutspot zak 500g J^T Bullas wit, rood of rosé fles 0.751 6J75 King Cuisine Indonesische pikante kip met rijst f of varkensvlees met ketjapsaus en rijst bak500gM?" -»> Abee rundvlees-, zalm of kip/kerrieschotel bak600g4r67 igen zi|n geldig t/m 22 januori 2000 TIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Ze zijn te groot voor het servet en te klein voor het tafellaken. En daardoor vallen ze een beet je tussen wal en schip. Thuiszit ten bij vader en moeder op de bank vinden ze niks en cafés en discotheken zijn voor hen nog 'verboden terrein'. De Oegst- geestse scholieren van 12 tot en met 16 jaar vinden de nieuwe tieneropvang in de kelder van multicultureel 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein 13 dan ook 'een uitkomst'. „Tot voor kort was er voor ons in Oegst- geest helemaal niks te doen. Dat we hier twee middagen in de week naartoe kunnen is dus een hele verbetering", zegt Erik, een van de zeven tieners die na 'een even vermoeiende als oer saaie schooldag' in 't Groot Pr offijt komen 'uitblazen'. .Altijd maar buiten rondzwerven is ook niks. Vooral in de winter. Hier hebben we tenminste ons eigen honk, hier voelen we ons thuis." Dat hun tweede huis alleen maar op maandag- en woens dagmiddag van half vier tot half zes open is, vindt het zevental dat op het Rijnlands Lyceum, Duinzigt en de Leidse LTS zit 'een slechte zaak'. Marit, het enige meisje in het gezelschap, wil dat de kelder van het Groot Proffijt snel alle dagen voor hen open gaat. „Wij willen hier elke dag terecht kunnen. In ieder geval ook op dinsdag, want dan valt er voor ons in de wijde om geving helemaal niets te bele ven. Op die dag is snackbar 't Haasje, waar wij meestal op een speelautomaat foto-playen. Tafelvoetbal en darten zijn populair bij de jongeren die gebruik maken van de tieneropvang in 't Groot Proffijt. dicht. Trouwens, hier in onze kelder moeten we ook zo'n fo- toplayer krijgen. En een pool biljart." De jongens beamen haar pleidooi. „Op dit moment moe ten we om te poolen altijd he- potje tafelvoetbal, het darten - le-maal naar Warmond", zegt niet meer dan logisch na het Eyzo. „Het zou wel aardig zijn vorige week gehouden wereld als we hier voortaan kunnen kampioenschap - mateloos po- poolen." pulair bij de tieners. De flipper- Deze middag is na een kort kast in de hoek blijft onaange- foto mark lamers roerd. De bezoekers hebben deze keer geen muziek meege nomen. Daardoor is het relatief stil. De rust wordt alleen door broken door een enkele kracht term bij een karige oogst tijdens het darten of de woorden 'mongool, jij bent' als de vol gende aan de beurt is om te gooien. Met eerst maar twee, daarna vier en uiteindelijk zeven tie ners is het volgens jongeren werker Erik Wieffering deze middag sowieso 'extreem rus tig'. „Het is echt absurd stil. Normaal gesproken komen hier toch .minimaal tien jongeren, als het er niet meer zijn. Mis schien had een aantal van onze bezoekers een slecht rapport en mogen ze daarom minder de straat op. Of hebben ze een proefwerkweek of de griep." Maar het gaat volgens Wieffe ring in het jongerenwerk niet in de eerste plaats om de kwanti teit. „De kwaliteit staat voorop. Ik heb liever een minder groot publiek met wie ik het goed kan vinden dan een half louche tent, die veel minder frisse ty pes aantrekt. Daarvoor is het jongerenwerk ook niet bedoeld. Alcohol en drugs zijn hier abso luut verboden. Met die regels verschaf je meteen duideUjk- heid en houd je gespuis buiten de deur." Toch kan in principe ieder een van de kelder in 't Groot Pr- offijtx gebruik maken. Wieffe- ring:x„We hebben bewust geko zen voor een vorm van open jongerenwerk, dat voor ieder een vrij toegankelijk is. Wij leg gen de tieners, in tegenstelling tot hun ouders en hun docen ten, niet allerlei verplichtingen op. Dat zou alleen maar een drempel tussen mij en hen op werpen. En dat is niet goed, want ik ben tenslotte ook hun vertrouwenspersoon en vraag baak."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17