Hopeloze gevallen op de snijtafel Lesgeven was toch het mooiste Care for Women winnaar voorronde van Leidse Start Leiden Regio $i30zh3qn0 ;{qqo.- JAC 19 JANUARI 2000 Meester Ad Lankhout neemt afscheid van De Zwaluw ER POLS (d!' roepen alle kinde hij het schoolplein me| Vroeger was het Lankhout', maar de randeren. Ad Lank- cteur van basisschool w, draait al heel wat Veertig om precies id januari neemt deze se schoolmeester' af- h het onderwijs. O Lankhout zit er Ij alve uitgeblust bij. Ufeo noemen ze dat te- ig hè?", vraagt hij. ar heb ik absoluut ran." Hij zou best nog jaar door kunnen ir dat vond zijn vrouw joed idee. „Ze zei te- id, ik denk dat het nu beurt is' vertelt „en daar heeft ze kin." ïtbaar plezier en veel or humor dist Lank- ïe na de andere anek- (m schoolmeester op sschool tot directeur an de grootste basis- in Leiden, hij maakte "aal mee. Het begon ar geleden toen hij «ter werd op een schooltje in Ossenzijl, van zo'n driehonderd in Overijssel. De bus :ns in de vijf uur en dokter en ;ster waren er de he et dorp. „Daar stond broekie van 23 jaar de kortste keren had het helemaal ge- j richtte een gymnas- ging voor de kinderen orp op. In zijn eigen wel te verstaan. „De hoolbanken zetten we g neer en aan de bal let klaslokaal hingen op." Lankhout leidde de en een paar boe- op tot sportinstruc- de gymnastieklessen iginnen. paar jaar in Ossenzijl ben gegeven, besloot zijn geluk elders te 'Kluivenduiker' George Maat bepaalt geslacht, leeftijd en lengte van anonieme doden het front der wetenschap, dat is het streven van de ersiteit Leiden. En met succes. Niet zelden brengen e se onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de it. Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt ei warsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het lke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag George Maat. beproeven. Zijn vrouw, die hij kort daarvoor had ontmoet, gaf de doorslag. „Ze zei tegen me: 'Ad, ik wil van alles, maar ik wil niet hier blijven zitten.'" Lankhout vond werk in Lei den, een 'wereldstad' in zijn ogen. Hij begon hier op de Prinses Ireneschool, die nu niet meer bestaat, in de Professo- renwijk, dé buurt van die tijd. En dat merkte je wel eens. La chend vertelt Lankhout: „Soms vroeg zo'n moeder dan: 'Me neer Lankhout, weet u wel wie mijn man is?' Ik antwoorde dan: 'Nou, dat weet ik niet, maar Jantje heeft een vier voor rekenen, en volgens mij kwam u daarvoor.'" Na de Prinses Ireneschool begon Lankhout een zwerftocht door Leiden. Van de Professo- renwijk vertrok hij naar het Morskwartier. Daar wist hij als hoofd van De Beatrix de school tot een begrip in de wijk te ma ken. In 1975 gooide hij vervol gens zijn anker uit in de Meren- wijk, waar hij directeur van De Valkenier werd. In die periode richtte Lank hout kindertheater Ploef op. Tot op de dag van vandaag maakt dit theatergezelschap voorstellingen voor kinderen. Lankhout heeft zijn voorzitter schap inmiddels verruild voor de eretitel 'Vader van Ploef, maar zijn toneelambities leeft hij nog steeds uit. Ditmaal bij toneelvereniging Uteris Sa crum, waarvan hij ook weer voorzitter is. Na tien jaar aan het hoofd van De Valkenier te hebben ge staan, wilde Lankhout nog één keer helemaal opnieuw begin nen. Toen hem gevraagd werd of hij naar de Stevenshof wilde komen, hoefde hij niet lang na te denken. In 1985 begon hij daar met tachtig kinderen en vier man personeel op De Zwa luw. Hij organiseerde er een fan- cyfair, die al snel uitgroeide tot een jaarlijks wijkfeest. Befaamd is ook nu nog zijn 'Patatje van Adje', waaraan menig kind zich tegoed heeft gedaan. Het be zoek van Herman van Veen aan de school was een ander hoog tepunt. Lankhout maakte zich on sterfelijk met zijn televisieop treden in 'Klassenwerk', een programma waarin scholen met elkaar streden. Hij wist daar zelfs de hoofdprijs weg te kapen met zijn hoofdreken kunsten. Toen zijn schoolvoet- balteam tot de landelijke finale wist door te dringen, was het Lankhout zelf die zijn team al joelend en schreeuwend door de wedstrijd heenloodste. Zijn voortdurende inzet bleef niet zonder resultaat. Ieder jaar schreven zich meer leerlingen bij De Zwaluw in. Voor het kerkfeest dat in de Pieterskerk gevierd werd, moesten er zelfs 1500 stoelen klaargezet worden. Meer dan zeshonderd kinderen met ouders kwamen daar kerst liederen zingen onder begelei ding van het koperensemble van K&G. Na afloop stond er een file van de Pieterskerk tot de Stevenshof. De kinderen zijn altijd Lank- houts belangrijkste drijfveer ge- 'Meester Lank hout' temidden van zijn leerlin gen. foto henk bouwman weest. „Toen ik drie jaar gele den stopte met lesgeven, heb ik het heel moeilijk gehad. Het mooiste wat ik in die veertig jaar gedaan heb, is toch het les geven aan kinderen geweest. Soms komen de kinderen nog wel eens naar me toe. 'Meester Ad', vragen ze dan, 'wilt u ons nog één keertje lesgeven?'" Het afscheid van de school valt hem zwaar. Van plan om te gaan zitten kniezen, is Lank hout echter niet. Hij zit alweer boordevol plannen voor de ko mende tijd. Twee tennisvereni gingen hebben hem al gevraagd iets voor de kinderen te organi seren en ook wil hij zich eens rustig op zijn toneelrollen voor bereiden. „En voor de verande ring eens niet in m'n de auto op de parkeerplaats, tussen de be drijven door." Tot slot gaat hij eens lekker genieten van zijn vrije tijd, samen met zijn vrouw. De Zwaluw is ondertussen nog steeds opzoek naar een nieuwe directeur. Want meester Ad blijkt onvervangbaar. ek is een oorafdruk? ;t worden onderzocht, - erechercheurs hebben inbrekers vaak een .jan hun luisterend oor ten op deuren en ra ider de vleugels van de e Unie kijken politie- en universiteiten in nd, Engeland en Italië mogelijkheden van in- itie via het oor. Het is ilste uitdaging voor fo- antropoloog George in Barge's Antropoligi- "entrum voor Fysische ie van het Leids tair Medisch Centrum, net onder andere de ïeschool in Zutphen hij het Nederlandse het onderzoek, niet in Leiden enige leid als 'kluivenduiker', in 1979 en 1980 enke- mbes opende in de vi ive Vrouwekerk (waar '5 e Nederlandse hoogle- 'logie, professor Scali- legraven) en de Pie- Maat kan van een ske in eslacht, de leeftijd, li- 'engte en ziektekundige Ij gen vaststellen. Met ir|erzoek naar de been- t vroeger eeuwen hielp cheologen bij hun re- tie van de Leidse ge- iis. Op het eiland gen onderzocht hij larders uit de zeven- euw die daar door het ivaren geconserveerd, •ende zijn medewer- de archeologie, omdat ledicus nieuwsgierig 'ziektes die in vroeger og onbehandeld voor- .,We weten dat we oeten geven om een m vitamine C te voor- en daardoor komt een Is scheurbuik niet meer voor gewrichtsslijtage 'dereen tegenwoordig behandeld. Om te weten hoe zulke ziekten zich ontwikkelen, moet je dus naar oude skelet ten kijken." Aan de vorm van het bekken bepaalt Maat het geslacht, de mergholte van opperarm en dijbeen, de schedelnaden en het oppervlak van het schaam- gewricht geven helderheid over de leeftijd en op basis van de pijpbeenderen valt de lengte van het lichaam uit te rekenen. Dat kan ook bij levende perso nen. Ook vluchtelingen doen een beroep op de onderzoeker. „Vluchtelingen die minderjarig zijn krijgen automatisch een voorlopige verblijfsvergunning. Daarom maken sommigen asielzoekers hun papieren zoek. Aan de botten kun je niet exact aantonen hoe oud ie mand is, bij de een is de rijping sneller dan bij de ander. Maar je kunt vaak wel vaststellen wat de kans is dat iemand ouder vdan 18 jaar is of niet." Tijdens de groei wordt kraakbeen om gezet in bot. De immigratie dienst let op een schijfje kraak been aan het uiteinde van het sleutelbeen, dat bij volwasse nen is verdwenen. Maat haalde zich enkele jaren geleden de woede van half Rijnsburg op de hals, door te concluderen dat de beenderen die daar op het voormalige ab dijterrein waren gevonden niet van Floris V kunnen zijn. De teleurstelling over het dreigen de verlies van dit stukje vader landse geschiedenis kwam tot uiting in neerbuigende opmer kingen in de richting van de onderzoeker, maar Maat maalt daar niet om. De wetenschap kan nu eenmaal niet iedereen bekoren. Trouwens, echt naam maakte Maat als gerechtelijk antropo loog. Wat betreft het onder zoek naar niet geïdentificeerde stoffelijke resten is zijn deskun- George Maat. digheid onomstreden. Het Ne derlands Forensisch Instituut voorheen het Gerechtelijk La boratorium in Rijswijk roept gemiddeld een keer per maand zijn hulp in als ergens een zak met lichaamsdelen of een ver koold lijk is gevonden. „Hier komen de hopeloze gevallen. Als de brokstukken binnen zijn dan weten we meestal binnen een week of het gaat om een man of vrouw, hoe oud hij of zij was en ongeveer hoe lang. Als je die gegevens hebt, kun je op de lijst vermiste personen kijken naar overeenkomsten. Als je dan iemand denkt te hebben gevonden, kun je DNA vergelijken met dat van een fa- foto hielco kuipers milielid van de vermiste." Volgens Maat wordt in onge veer de helft van de gevallen de identiteit van de dode gevon den. „Het valt in zo'n dichtbe volkt land niet mee om een lijk weg te moffelen. Het komt steeds vaker voor dat iemand in stukken gehakt wordt ge vonden of dat een drugkoerier in zijn auto langs de snelweg wordt doodgeschoten en in brand gestoken. We hebben in middels een microscopische methode om naar de veroude ring van het botweefsel te kij ken. Dat kan zelfs bij verbrand materiaal." Afgelopen zomer deed Scot land Yard een beroep op Geor ge Maat en zijn collega Raphael Panhuysen bij het indentifice- ren van tientallen lijken in massagraven in Kosovo. „Er zijn maar weinig deskundigen, ook in Engeland, dus ik moest voor drie weken in dienst tre den bij de Engelse koningin. We waren met een man of twintig van de anti-terreurbri- gade: fotografen, ballistici, ad ministratieve en fouragemede- werkers plus de patholoog, die de doodsoorzaak vaststelt. Fa milie en dorpelingen stonden erbij om meteen aan het graf de doden te identificeren. Dat lukte bij de helft, maar de an dere helft was te zeer verminkt of verbrand en dan is sectie op de botten nodig. Dan haal je later de familie er nog eens bij." „Uiteindelijk komt het wel te recht, al heb ik soms twijfels. Het stinkt walgelijk aan zo'n graf en die mensen liggen er minnetjes bij. En de familie wil iemand hebben om te treuren en te begraven. Er lagen veel jonge mensen, maar ook heel erg veel ouderen. Ze hebben gewoon alles wat ze konden ra ken neergeknald. Ik heb vaker slachtoffers van moordpartijen gezien. Als het er dan honderd keer zoveel zijn, nemen je her sens dat gewoon niet meer op. Het wordt geen routine, maar er komt meer afstand. En je probeert gerechtigheid te krij gen, dat sterkt wel." „Schrijnend is het dat we al leen op plaatsen kwamen waar een verdachte bekend was en er dus vervolging kon worden ingesteld. Op andere plekken liggen ook mensen en de fami lie probeert je over te halen om ook hen te identificeren, maar daar ben je niet voor gekomen. Dat is moeilijk te verkopen en dat geeft natuurlijk emotie." Zelf is Maat diep onder de in druk van wat hij aantrof op Spitsbergen..Archeologie is interessant, maar ik kan er echt niet bij griezelen. Maar die wal visvaarders waren met zoveel toewijding begraven. De maten hadden hun uiterste best ge daan om hen verzorgd achter te laten. Als je dat driehonderd jaar later ziet, dan roert je dat toch wel." LEIDEN LESLEY GRIETEN Het bedrijf Care for Women van C. Martens uit Hillegom heeft gisteravond de finale bereikt van de Leidse Start, een wed strijd voor beginnende onder nemers. Tijdens de drukbe zochte tweede voorronde in Holiday Inn, versloeg Martens de bedrijven Renofix uit Sas- senheim en Espana Aqui uit Leiden. Martens maakt in de fi nale op 9 mei kans op onder meer 10.000 gulden. De strijd om de publieksprijs was deze keer bijzonder spannend, deze trofee ging met één stem ver schil naar C. Eppink van de winkel Espana Aqui. Martens gaf een uiterst pro fessionele presentatie van haar bedrijf. Met Care for Women richt ze zich op vrouwen in de overgang. Met ruim een mil joen vrouwen die op dit mo ment in de overgang zijn, is ze verzekerd van een grote doel groep. Ruim dertig procent daarvan heeft namelijk dermate ernstige klachten dat de kwali teit van hun leven negatief wordt beïnvloed. Op zakelijke toon vertelde Martens dat haar bedrijf moeilijk in een hokje te stoppen is vanwege de vele ac tiviteiten van Care for Women. •Zo is er een uitgeverij die een zelfhulpgids uitgeeft, een on derzoeksbureau, een winkel voor medicijnen en een postor derbedrijf dat de geneesmidde len bij de klant brengt. Boven dien leidt Care for Women spe ciale overgangsconsulentes op die na hun opleiding een prak tijk beginnen. Inmiddels zijn er vier consulentes actief en vol gens Martens is er een aantal van tweehonderd nodig. Care for Women is volgens Martens en de jury een bedrijf met po tentie. Nadat ze over de eerste zenu wen heen was, vertelde C. Ep- De drie vrouwelijke deelnemers aan de Leidse Start, met van links naar rechts, J. van der Togt van Renofix, C. Eppink van Espana Aqui en win nares C. Martens van Care for Women. foto mark lamers pink vol passie over haar liefde voor Spanje en hoe ze die com bineert met ondernemen in haar winkel Espana Aqui. Voor veel mensen is de Spaanse win kel aan de Hogewoerd al een begrip. Eppink maak te van de ge legenheid ge bruik om te vertellen dat de Hoge woerd weer aan het terug komen is als winkelgebied. Met een schuin oog naar de aanwezige wethou der Schultz van Haegen van Economische zaken sprak ze de hoop uit dat dit door goed overleg met de gemeente nog verder kan worden verbeterd. In de pauze van de voorronde kon het publiek kennis maken met een deel uit het assorti ment en het was dan ook druk bij de gratis wijnen en tapas. Geen hapjes van J. van der Togt van Renofix uit Sassen- heim, maar zij trakteerde het publiek op haar directe en hu moristische presentatie. Ze schroomde niet om tijdens haar enthousiaste verhaal over het starten van Renofix tegen de schenen van de spon sors van de Leidse Start te schoppen. Zo was volgens van der Togt de bank niet altijd even behulpzaam en is het plaatsen van advertenties aan de prijzige kant. Adverteren doet ze liever via de carnavals vereniging van haar man. Vol trots sprak ze over haar twee jongens die de kozijnen en dak kapellen plaatsen die Van der Togt verkoopt. Helaas voor Van der Togt viel ze niet in de prij zen, al kreeg ze van juryvoorzit ter F. Holsteijn wel de titel 'moeder van de renovatie'. DE ORGANISATOREN VAN HET LEIDS SUCCES! flABNAMRO lilt Arenthals Chaudron 8 n belastingadviseurs HART VOOR DE ZAAK Leidsch i@> Dagblad tdeLeidsch DagbladAllCH I LY LiY ANNO 1900 Vrijdag 19 Januari LEIDEN - Reeds wordt in onze gemeente door de Leidsche Katoenmaatschappij een ruim gebruik van electrische beweegkracht gemaakt, verder heeft de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij een electri sche kraan voor het heffen van zware lasten, worden de meelfabriek, de broodfabriek 'De Vereeniging' en de sajetfabriek van de firma Vervoort en Van Cranen- burg electrisch verlicht en zijn er 7 gasmotoren, to taal met 58 paardekrachten voor de voortbrenging van stroom (in hoofdzaak voor licht) opgesteld. Uit alles blijkt genoegzaam, dat electriciteit naast het gas een plaats inneemt en deze in de naaste toe komst belangrijk grooter belooft te worden. De voordeelen van het electrisch licht zijn: gemak bij het aanbrengen en in behandeling, gevaarloos heid en afwezigheid van verontreiniging en tempera- tuurverhooging der lucht. Voor lokalen, waar veel menschen bijeenkomen, voor ziekenzalen, schouw burgen en sommige fabrieken is het boven elk ander verlichtingsmiddel te verkiezen. Mode en zucht naar reclame werken verder het ge bruik van dit licht in de hand. ANNO 1975 „ipuu Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch agfolad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie Zaterdag 18 januari WARMOND - Dat de dienst gemeentewerken de tuin van de burgemeester in onderhoud heeft is een zaak die voor nogal wat discussie zorgde. CDA-fractielei- der Tulp meende de oplossing gevonden te hebben bij de profielschets voor een volgende burgemeester. Deze zou een hartstochtelijk tuinman moeten zijn. Heemskerk (Progressief Warmond) wilde niet wach ten op die nieuwe burgemeester. Hij stelde voor de collegevergadering in de burgemeesterstuin te hou den en de problemen al wiedend te bespreken. Bur gemeester De Vreeze zei dat hij er helemaal geen be zwaar tegen had op een woensdagmiddag in spijker broek in de tuin te schoffelen - in het weekeinde moet hij zich bezig houden met de gemeentelijke za ken - maar dan zou toch een deel van zijn werk blij ven liggen. „Wat is duurder, een uur van de burge meester of een uur van de tuinman?" was zijn vraag aan de raad. Daarop gaf niemand antwoord. Het laat zich dan ook niet moeilijk raden. DEN HAAG - Terzake van belediging van Surinaam se en Antilliaanse rijksgenoten in ons land heeft de procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof van daag tegen de 45-jarige Haagse boekhouder Joop Glimmerveen een gevangenisstraf geëist van vier maanden, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Als lijsttrekker van de Neder landse Volksunie bij de Haagse gemeenteraadsver kiezingen in mei vorig jaar had Glimmerveen een pamflet verspreid met in de tekst onder meer kreten als: 'Den Haag moet blank en veilig blijven. Weg met de Surinamers en Antillianen die op onze werk kracht en welvaart parasiteren. Hagenaars, sluit u aaneen. Help mee onze stad te bevrijden van de plaag van Surinamers en Antillianen'. LEIDEN - De jeugdka- pel van de Vredeskerk vierde feest, omdat de kapel tien jaar be stond. Eind vorig jaar hebben de jongeren een bazaar georgani seerd om op die (ple zierige) manier een rolstoel bij elkaar te krijgen. Ruim 1100 gulden kon gistermid dag door het kapel raadslid, mej. De Waal aan mej. Van Gelder van huize De Weipoort worden aangeboden. De leid ster van de jeugdka- pel, mej. Lagerwerf kijkt toe. foto archief leidsch dagblad

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15