Hoge kerkleiders bij oecumenische dienst in Roi Kerk en Wereld stoot bezit af Hl Geloof Samenleving Kinderen van één Vader WOENSDAG 19 JANUARI 2000 VANDAAG q Ridder Gerlach (twaalfde eeuw) uit Limburg I plunderde, roofde en verkrachtte dat het een lieve lust was. Tot hij het geloof vond. Als boe tedoening voor zijn verdorven leven reisde hij naar Rome en Jeruzalem, verzorgde zieken en droeg jaren lang een kriebelend kleed onder zijn harnas. Terug in het Geuldal, zijn geboortestreek, betrok hij een holle boom als woning en bleef er de rest van zijn leven als kluizenaar. De lokale bevolking was diep onder de indruk van deze be reisde man met zowel een ruig als devoot leven achter de rug. Vandaar dat hij steeds meer als adviseur in levens- en geloofskwesties optrad. Plaatselijke geestelijken zagen in hem een bedreiging en probeerden hem over te halen zich terug te trekken in de beslotenheid van hoge kloostermu ren. Gerlach bleef weigeren en stierf in januari 1172 als heilige met een feestdag op de 19de. Kerkleiders Egypte praten over geweld cairo Pope Shenouda III (1) en sjeik Mohammed Sayed Tanta- wi hebben op een conferentie over religie en verdraagzaamheid in de universiteit van Cairo opgeroepen tot meer begrip tussen mensen met verschillende geloven. De conferentie werd bijeen geroepen nadat religieuze conflicten in Egypte op 2 januari aan meer dan twintig mensen, vooral Koptische christenen, het le ven kostten. Shenouda is het hoofd van de Koptische Kerk in Egypte, Tantawi de geestelijk leider van de moslims, foto ap SoW-kerken Utrecht in federatie baarn De Samen-op-Wegkerken in Utrecht zijn sinds gisteren officieel een federatie. Daartoe hebben de hervormde Provinci ale Kerkvergadering en de gereformeerde Particuliere Synode gisteren in Baarn een overeenkomst getekend. Utrecht is na Noord-Brabant/Limburg, Zeeland, Friesland en Noord-Holland de vijfde kerkprovincie die de federatietekst vaststelt. De kerk provincie Utrecht telt 81 hervormde gemeenten, 53 plaatselijke gereformeerde kerken en vier lutherse gemeenten. Film over paus met Gandhi-ster rome Een Italiaanse televisiemaatschappij wil een film uit brengen over het leven van paus Johannes-Paulus II met Gan dhi-ster Ben Kingsley in de hoofdrol. Dat heeft het bedrijf Me- diaset bekendgemaakt. Een woordvoerster van het bedrijf meld de dat er onderhandelingen gaande zijn met Kingsley en de re gisseur van de Oscar-winnende film Gandhi, Sir Richard Atten- borough. Het Vaticaan heeft nog geen goedkeuring gegeven, maar Mediaset voorziet geen problemen. De film moet onder deel uitmaken van een serie biografische films over persoonlijk heden van de twintigste eeuw. Andere persoonlijkheden die mogelijk op het witte doek worden vereeuwigd, zijn de Sovjet dictator Stalin, de Italiaanse despoot Mussolini en Microsoft- oprichter Bill Gates. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Wezep (wijkgem. Drie), J. Maas te Oud-Beijerland. Bedankt: voor Springford(Cana- da, Reformed Church), voor Grand Rapids (VS, Providence Reformed Church) en voor We- kerom, H.van den Belt te Oud-AI- blas. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Uithuizermeeden, P.Ravensbergen te Bergambacht. Aangenomen: naar Brouwersha- ven-Zonnemaire, mw. J.E.Veer- man-Renkema, kandidaat uit Kampen; naar Winschoten i.s.m. Westerlee, B.L. van der Woude te Middelstum. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Wezep, J.M.de Groot te Zaandam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Meliskerke, A.J. Gunst te Benthuizen; voor Sche- veningen, J.B. Zippro te Moerka- pelle. VRIJE OUD GEREFORMEERDE GE MEENTEN Bedankt: voor Terneuzen, C.L. Onderdelinden te Oldebroek. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Aangenomen: naar Roden, K. van der Werf te Buitenpost. epd/dpa/afp/anp Leiders van 22 kerkgenootschappen hebben gisteren paus Johannes Paulus II geassisteerd tijdens de oecumeni sche dienst in Rome. Die werd gehou den ter gelegenheid van de Week van het gebed voor de eenheid. Tot de kerkleiders behoorden de anglicaanse aartsbisschop Carey, voorzitter Krause van de Lutherse Wereldfederatie en de oud-katholieke aartsbisschop Glaze- maker van Utrecht. Even opvallend waren de afwezigen. Het Oecumenisch Patriarchaat van Constantinopel, dat aan het hoofd van de Orthodoxe Kerken staat, en de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk hadden niet hun patriarch, maar een lagere geeste lijke gezonden. De Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC), de Baptistenwereldferatie en de Italiaanse protestanten waren afwe zig. Tijdens de dienst in de basiliek Sint Jan buiten de Muren in Rome opende de paus de vierde en laatste 'heilige deur'. Hij werd daarbij ondersteund door Carey en metropoliet Athanasios van het Oecumenisch Patriarchaat. De paus noemde de dienst van schrift en gebed een stap op weg naar eenheid van de Geest. „Wij weten dat we broeders zijn, weliswaar nog ge scheiden, maar we bevinden ons op de weg die leidt naar de volledige een heid van het Lichaam van Christus." In de liturgie waren lutherse en or thodoxe elementen ingevoegd. De ver schillende kerkleiders lazen bijbelge deelten en citaten van vooraanstaande christenen uit de kerkgeschiedenis, onder wie de door de nazi's vermoor de Duitse theoloog Dietri fer. Het bezoek aan Rome maker de afsluiting van zaamheden als president van Utrecht, het intern; band van Oud-Katholiekqld 12 februari legt hij zijn neer en gaat hij met emi achttien jaar aartsbis L Utrecht geweest. driebergen anp Het conferentiecentrum Kerk en Wereld in Driebergen stoot het landgoed en de gebouwen af om het vormings- en trai- ningswerk veilig te stellen. Dit heeft voorzitter J. de Jong van de stichting Kerk en Wereld ge- zegd. De verliezen moeten worden weggewerkt, aldus De Jong. De stichting zou dat uit eigen ver mogen kunnen doen, maar be sloot toch tot herstructurering. „We hebben ons afgevraagd of het verstandig is op de oude basis verder te gaan. Heeft een vormingswerker het meeste verstand van bijvoorbeeld cate ring?" Het bestuur kijkt nu op de markt of een meer professio nele instelling bereid is terrein en gebouwen over te nemen. Over dit voorstel heeft het stichtingsbestuur kortgeleden overleg gevoerd met het her vormd synodebestuur. Dat ging ermee akkoord. Kerk en Wereld is een hervormde stichting, die onder de hervormde synode ressorteert. De Jong ontkent dat de Nederlandse Hervormde Kerk voor de verliezen van Kerk en Wereld opdraait. „Wij zijn een onafhankelijke stichting." In de hele conferentiewereld zijn veel veranderingen aan de gang, zegt De Jong. Er zijn steeds minder vormingscentra. Een jaar of drie geleden stootte Kerk en Wereld al het vor mingscentrum De Keijenberg in Renkum af. „We hadden toen het idee: We redden het zo wel." Kerk en Wereld werd in 1945 door de Nederlandse Hervorm de Kerk gesticht als apostolair instituut tot vernieuwing van kerk en samenleving. Het geeft onder meer curussen op het ge bied van kerk en oecumene, milieu, de multiculturele sa menleving en de positie van vrouwen. De Keijenberg werd in 1946 door de Generale Dia- konale Raad van de Hervormde Kerk gesticht. Vorig jaar werd het Multidis ciplinair Centrum voor Kerk en Samenleving (MCKS), dat al ze ven jaar met Kerk en Wereld sa menwerkte, opgeheven. Het werk is in grote lijnen binnen Kerk en Wereld voortgezet. élk vind het zonde van mijn ha ren om een hoofddoekje te dra gen. Pas als ik oma ben wil ik er eentje. Sommige vrienden zeggen dat ik er toch eentje om moet maar van mijn moe der hoef ik daar niet naar te luisteren. Het is leuk om moslim te zijn. Nederlan ders en anderen praten soms vies. Turk- sen niet, want ze willen schoon blijven. Misschien mag je van God wel vieze din gen zeggen maar ik durf het niet. Wat God nou precies doet weet ik niet. Ik weet wel dat mensen die schoon blijven en niet gelogen hebben, naar een ander land gaan. Wie heeft gelogen, stom was en niet naar zijn moeder heeft geluisterd, die wordt verbrand. Maar God schrijf dat allemaal niet zo snel op, hoor, alleen als het heel erg is. Sommige kinderen la chen andere kinderen uit, bijvoorbeeld gehandicapten. Als je dat doet dan krijg je later zelf zulke kinderen. Vroeger ging ik naar de moskee maar nu niet meer. Het was altijd op zaterdag en zondag, dus ik had bijna geen vrij. Mijn vader zei toen dat ik niet meer hoefde. Ik heb wel meegedaan aan Ramadan. Je moet dan heel lang niet eten. Dat is een beetje moeilijk, 's Nachts om vijf uur moest je je bed uit om te eten. Daarom deed ik het ook alleen maar op zaterdag en zondag en in de kerstvakantie, anders kun je niet goed naar school. Met kerst hadden we eten op school. Sommige moslimkinderen gingen daarom niet, maar ik wel. Kerst hoort er ook bij. Als wij een feest hebben, dan komen de Nederlandse kin deren ook, dus ik ga ook naar kerst. Sommige mensen gingen in de Ramadam ook bidden tot God. Ik weet niet wat je dan moet zeggen, want ik spreek geen Arabisch. Dat ga ik nog wel leren, alleen weet ik nog niet wan neer. Ik wil ook Engels leren en heel veel andere talen, want later wil ik piloot worden. Hongaars verdedig 'J voor Hi i handlal boedapest anp g( De Rooms-Katho in Hongarije b verdedigd tegen een mis voor de se premier Laszl sy, die in 1946 wi logsmisdaden wi cuteerd. Op vei de ultrarechtse partij Waarheid werd zondag in een mis gehoudi gedachtenis aan tie van Hitlers h in Hongarije. Tweede Wereldo antwoordelijk vo voering van antii wetten in Hong dens de Holocau ongeveer zesho zend Hongaars omgebracht doo en Hongaarse fas Overlevenden denvervolging vanwege de mis oorlogsmisdadig kritiek geuit kerk.Volgens hul Antal Spanyi is niet terecht, was een christf doopte man dii einde van zijn le ontkend dat hij was", zei Spanyi hij schuldig was dan had hij het een mis, zoals daar dat heeft, niets onchristelijl Met hulp van vluchtte Bardoss einde van de oe Duitsland, werd hij aan Hor geleverd voor ee Daarbij werd hij veroordeeld. Woordvoerder zarovits var van Joodse Gemi pen in Hongariji het verschrikke mensen juist Bai len rehabiliterei joden als niet-jc ben tijdens de Wereldoorlog gi der zijn bewind, ze mis hebben seerd, doen het mensen die de ii berg veroordeeld misdadigers willi literen", zei Lazai WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Finland: Eerst nog enkele opklaringen, maar in de loop van woesndag vanuit het zuidwesten toene mende kans op sneeuw. Koud met maxima van -8 graden in het zuiden tot circa -20 in het noor den. Denemarken: Van tijd tot tijd zon en voorname lijk in het zuidwesten kans op een winterse bui. Tamelijk veel wind. Maxima rond 3 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wolkenvelden, hier en daar ook zon en kans op mist. Overwe gend droog. Maxima tussen 4 en 8 graden. België en Luxemburg: Woensdag af en toe zon en een enkele bui. Donderdag meer be wolking en af en toe regen. In de Ardennen valt de neerslag meestals sneeuw. Maxima rond 5 graden, in de Ardennen iets boven nul. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en in de heuvels in het oosten kans op enkele sneeuwbuien. Donderdag in het noordwesten mogelijk wat regen. Maxima van iets boven nul in de oostelijke departementen tot 6 graden in het westen. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden en vrijwel over al droog. In het zuidoosten waait vooral woensdag een straffe Mis tral. Maxima tussen 0 en 5 gra den, aan zee in in de Provence tussen 6 en 12. Spanje: Aan de Golf van Biskaje wolken velden en meest droog. Elders vrij zonnig, maar aan de Costa's in het zuidoosten en zuiden toe nemende bewolking en later kans op wat regen. Maxima tus sen 6 en 11, aan de zuid- en oostkusten 15 graden. Portugal: Zonnig bij maxima van 10 gra den in het binnenland tot 15 aan zee. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden en later mis schien een bui. Eerst veel wind. Maxima rond 14 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perio den en droog. Middagtempera- tuur geleidelijk iets hoger. Woensdag van omstreeks 18 gra den in het noorden tot tegen de 25 in het zuiden. Tunesië: Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Maxima aan zee tussen 11 en 15 graden. Madeira: Afwisselend zon en wolken en een kleine kans op een bui. Maxima rond 17 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden, ook kans op een bui. Middagtemperatuur rond 20 graden. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien, in hogere stre ken sneeuw. Een straffe en kou de noordelijke wind. Maxima overwegend enkele graden boven het vriespunt. Oostenrijk: In het zuiden zonnige perioden. Elders bewolkt en van tijd tot tijd sneeuw, in sommige dalen wat regen. Vooral hoog in de bergen veel wind. Maxima rond het vriespunt. Zwitserland: Weerrapporten 19 januari 07 DONDERDAG 20 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.37 Zon onder 17.03 Maan op 16.23 Maan onder07.52 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.35 14.52 02.08 14.25 Laag 10.46 23.15 10.27 - 22.56 bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen Jl. hagel L lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in —1000— hecto pascal O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 33 23 00 31 24 0.0 17 8 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) W. F REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 Familieberichten: 023- 023- 5320 216 Redactie. 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-531 ADVERTENT Maandag t/m vrijdag v, 071- 5356 230 RUBRIEKSADVER Maandag t/m vrijdag v, 071- 5143 545 ABONNEMEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een mach# het automatisch afschrijven»! abonnements- geld, ontvang betaling. VERZENDING Voor abonnementen die pe worden verzonden geldt ee aan portokosten per verschijn LEIDSCH DAGBLAD OPL Voor mensen die moeilijk li hebben of blind zijn (of een leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws V Dagblad op geluidscassette informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken I Auteursrechten voo Dagbladuitgever^ In het noorden bewolkt, af en toe wat sneeuw en maxima iets bo ven het vriespunt. In het zuiden zonnig en met fhn maxima oplo pend tot ruim 10 graden. Vooral hoog in de bergen veel wind. Polen: Half tot zwaar bewolkt en af en toe sneeuw. Stevige en koude noordwestenwind. Middagtem peratuur iets onder nul. Hongarije: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur rond het vriespunt. Italië: Perioden met zon, in het zuiden mogelijk een bui. In het noorden eerst veel wind. Middagtempera tuur omstreeks 8 graden, op Si- cili en in het zuiden rond 12. Corsica en Sardinië: Woensdag nog veel wind. Verder geregeld zon en droog. Maxima ongeveer 13 graden. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen, in de bergen ook sneeuw. Later van het noor den uit droger en opklaringen. Maxima uiteenlopend van een graad of 5 in het noorden tot 13 in het zuiden. Malta: Geregeld zon en mogelijk een bui. Tamelijk veel wind. Middag- temperatuur omstreeks 14 gra den. Turkije en Cyprus: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen, misschien ook onweer. In de bergen in het noor den sneeuw. Daling van tempe ratuur. Woensdag maxima uit eenlopend van een graad of 3 op de Dardanellen tot 14 op Cyprus. z i K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezo feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendiensl INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14