.eiden Regio Plan voor 'oefenhuis' in Leiden 1 m L Leidse striptekenaar maakt multi-culti-boekje n i Het mysterie van het vergulde zwaard f i erim-manager wordt n gemeentesecretaris Metamorfose NEM-terrein meente is schuldig i solistisch gedrag' DAC 19 JANUARI 2000 i maakt stennis op straat Een 27-jarige Leidenaar is vannacht in de Jan Lievens- langehouden wegens het plegen van huisvredebreuk. De ste luidkeels toegang tot het huis van zijn ex-vriendin, •n zij weigerde. Hij maakte daarbij zoveel kabaal dat hij Untal buurtbewoners uit de slaap hield. Bij het oploopje volgens ontstond, sloeg hij één van de omwonenden in :icht. De politie rekende de man in. :onessenhuis heeft informatiezuil Het Diaconessenhuis Leiden heeft vanaf vandaag een i atiezuil. Daarop kan de bezoeker informatie vinden over jektijden, waar je kunt eten, het laatste nieuws en allerlei wetenswaardigheden. Er loopt nog een aantal andere en zoals: een kabelkrant- en videokanaal en televisies in itruimten van de poliklinieken. leiden connie van uffelen ige interim-manager J. jint binnenkort als tij- meentesecretaris in het Itadhuis. De post van lesecretaris kwam vrij de Vries met de jaar- was vertrokken. De as acht jaar lang de ambtenaar in Leiden. gemeentesecretaris (gevolgd door een inte- it zijn oorsprong in de eken naar het functio- de gemeentelijke or- die op dit moment in. Het is niet denkbeel- die onderzoeken ook hebben voor de taken {emeentesecretaris. Pas daar duidelijkheid over is, gaat de gemeente op zoek naar een definitieve opvol ger. De tijdelijke gemeentesecre taris is een zelfstandige interim- manager die in het verleden ondermeer bij het ministerie van binnenlandse zaken en bij accountantsbureau Deloitte Touche. Horn is gepromoveerd op een proefschrift over de ef fectiviteit van overheidsorgani saties en publiceerde in het blad Binnenlands Bestuur. De gemeenteraad kan zich de komende tijd nog uitspreken over de precieze taken van de interim-gemeentesecretaris. Op de aanstelling van de hoogste ambtenaar heeft de raad echter geen invloed: dat is een zelf standige bevoegdheid van bur gemeester en wethouders. Toen R. Paardekooper van de Wereldwinkel in de Burgsteeg op zondagmiddag 19 april 1998 uit zijn raam keek, viel het hem meteen op. Het was ver dwenen. Van de ene op de andere dag. Zomaar. Spoorloos. Het originele zwaard van de leeuw op de Burchtpoort. En nu, bijna twee jaar later, is het opeens weer opgedoken. Op steenworp af stand van de leeuw. Met kapot handvat en twee kale plekjes door afgebladderd bladgoud. Een Leidenaar vond het zwaard vrijdag in een vuilniszak in de Burgsteeg. Hij ging ermee naar het politiebureau, waar men al gauw contact op nam met de gemeente. Deze had immers aangif te gedaan van de diefstal van het vergulde zwaard. Na bestudering van het wapen bleek het inderdaad het origineel te zijn. Gisteren nam burgemeester Postma het officieel in ontvangst uit handen van de politie. Het leek wel alsof het was opgedoken in het kader van de actie 'Heb 't lef, wapens weg', zo grapte de burgemeester. „Het is een geschenk dat het weer op de juiste plek terug is. Geweldig! Het ziet er ongelooflijk mooi uit. En het is zwaar, dus het moet wel echt zijn." Waar het vergulde zwaard al die tijd is geble ven, is een groot mysterie. Het moet in ieder ge val niet gemakkelijk zijn geweest om het te ste len. De Burchtpoort is bijna zes meter hoog en heeft maar een smal randje om op te staan. Het uiteinde van het zwaard was met gesmolten lood en een pen in het handvat vastgezet. Bovendien was het lemmet weer- en stormbe- stendig, waardoor het ook onmogelijk naar bene den kan zijn gevallen. „Zou het een studentengrap zijn geweest?", vraagt J. Siere, verkoper in een van de winkels in de Burgsteeg, zich af. „Dat ze het vanwege al die ophef na de diefstal een tijdje stil hebben gehouden en nu hebben terug gelegd? Als een soort verlate vorm van gewetenswroeging..." Niemand die het weet. „Mis schien heeft de dief scrupules gehad en gedacht: laat ik het maar neerleggen", zegt een an dere winkelier in de Burgsteeg. „Dat is dan wel een beetje laat", zegt de eigenares van een nabijgelegen damesmodewin kel. „Er is nu al een nieuw zwaard opgezet." Dat gebeurde vorig jaar au gustus. Aan de hand van foto's en door ter plekke te gaan kijken, kon de Noordwijkerhoutse wa penverzamelaar S. Schermer Voest het origineel reconstrueren. Hij deed dat aan de hand van een achttiende-eeuws slagzwaard uit zijn collectie. Het gaat om een slagzwaard van 1.80 meter dat werd voorzien van Franse lelies, een weervaste coating en een laagje bladgoud. Het lijkt spre kend op het origineel dat in 1662 samen met de leeuw op de Burchtpoort is gezet. Dit origineel blijkt nu alleen veel korter te zijn. Namelijk 1.11 meter. Iets wat Schermer Voest al vermoedde. Hij vindt het 'fantastisch' dat het zwaard is terugge vonden. „Er is niets mooier dan iets wat origineel Burgemeester Postma kreeg het originele zwaard van de Burchtleeuw uit handen v i politieagente S. Bouwmeester. FOTO HENK BOUWMAN is terugvinden, want het hoort daar. Ik dacht: dat komt nooit meer terug. Ik vind het echt heel mooi." Dat vinden de meeste winkeliers en enkele be woners ook, maar het verhaal van de vuilniszak, vinden ze maar vreemd. „Vuilniszakken staan hier niet in de steeg. Die staan altijd op de brug, omdat de vuilniswagen de steeg niet in kan. Als iemand van ons een vuilniszak ziet liggen, word- t-ie meteen weggehaald", zegt een verkoopster bij een kinderboetiek. Anderen vinden het juist weer raar dat er iemand in zo'n zak kijkt. De gemeente is er nog niet uit of het origineel de replica nu weer gaat vervangen of dat het wel licht in een museum belandt. De replica is name lijk erg stevig aan de leeuw verankerd om een tweede diefstal te voorkomen. „Misschien is het niet zo gek om het origineel in een museum te plaatsen", zegt Y. Knijnenburg van een zaak pal tegenover de leeuw. „Dat doen ze in Florence ook: replica's in de stad en origi nelen in het museum." P. Veldhuijsen, eigenaar van Runnersworld ziet wel wat in een andere oplossing. „Het lijkt me een leuk idee als dezelfde wethouder, Alexander Pechtold, het weer onthult. En dan misschien met de koningin. Op 29 april." n Weer Gezellig/De Groenen: ontstaan na de uitlatingen van de wethouders Pechtold en Baaijens. Beiden hadden kort daarvoor gepleit voor verster king van de leidende rol van Leiden in de regio. LWG/De Groenen schrijft nu graag te willen weten hoe deze uitspra ken zich tot elkaar verhouden. De fractie vraagt zich verder af waarom de gemeenteraad nooit is geïnformeerd over de plan nen van de gemeente. De brief van LWG/De Groe nen is een reactie op de be kendmaking dat Leiden met de elf andere grote steden in de Randstad nauw gaat samen werken, in de komende maand op te richten Vereniging Delta metropool. Doel ervan is van de Randstad een samenhangend geheel te maken, met het Groe ne Hart als centraal stadspark. Verder wil de vereniging een lobby opzetten in de richting van Den Haag, onder meer van uit economisch oogpunt. Want het kabinet heeft volgens de deelnemende gemeenten te weinig oog voor de concurren tiepositie van de Randstad in Europa. (USTRA deelname aan de ver- Delta-metropool - een irkingsverband van landstadgemeenten - jiden zich weer schul- solistisch gedrag. De ide gemeenten, die 1 uitmaken van de ver zouden de houding len heel goed als be- kunnen ervaren. In f aan burgemeester en ers vraagt de fractie len Weer Gezellig/De om tekst en uitleg. :n vindt de fractie het lat de stad 'in zijn een- _iet nieuwe samenwer- jand stapt, kort nadat ester Postma in zijn irstoespraak nog zulke inde woorden had ge in de richting van de ide gemeenten. Hij zei t Leiden een tikkeltje ischikken om tot een ■?y\ imenwerking te komen egio. De burgemeester j le daarmee wat van de reg te nemen, die was Begeleiding probleemhuurders Leiden krijgt mogelijk een lowbudgethotel. Daarvan kunnen buitenlandse studenten gebruik maken, maar ook inwoners die tijdelijk geen dak boven hun hoofd hebben. Stichting de Binnenvest en de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) gaan onderzoeken of zo'n hotel haalbaar is. Daarnaast denken ze aan een 'werkho- tel', waar voortijdige schoolverlaters wonen en (het zoe ken naar) werk combineren. Ook overwegen ze een oe fenhuis op te zetten voor probleemhuurders. Op die ma nier hopen ze te voorkomen dat woningbouwverenigin gen deze huurders op straat zetten. leiden Het NEM-terrein is al lang geen dorre zandvlakte meer. Bouwplan Fiore krijgt steeds meer vorm. Als alles klaar is, staan er 44 appartementen, 31 bedrijfswoningen, 18 eengezinswoningen en een elf verdiepingen hoge torenflat. Deze flat verrijst naast het spoor richting station Lammenschans. FOTO HENK BOUWMAN igratie van allochtonen het korps blijft achter ?ensen, vindt de politie, n heeft Teleac/NOT sa- et de Hermandad een serie ontwikkeld om ercultureel management de politie een nieuwe te geven. Toe maar. De bedoeld voor de direct gevenden van de politie- ouw op straat. Naast de is een een multi-culti- ontwikkeld. Een boekje arin striptekeningen die gse vooroordelen en linatie aan de kaak stel- ontwerper is Leidenaar lunder, striptekenaar, il- >r en cartoonist, r (41) is al jarenlang de tekenaar van de strip Campert in Het op Zondag, maakt een wekelijkse strip voor kranten bezorgers en doet ontzettend veel werk voor de politie. Zo verzorgt hij ook een strip in de korpskrant van de regio Haag landen (Den Haag en omge ving). Via het Nederlands Poli tie Instituut bereikte hem het verzoek het multi-culti-boekje samen te stellen. Hoe lang hij daaraan heeft ge werkt wil Klunder niet zeggen. De concurrent slaapt immers nooit. De Leidenaar is er in ie der geval in geslaagd een leuk, helder, overzichtelijk en onge twijfeld spraakmakend boekje te tekenen. En dat was precies de bedoeling. Een voorbeeld: ■delen maak je een goede keuze De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van d^ stad. Zet vier allochtonen op een rij tje in een politiebureau en (bij na) iedereen denkt dat het om vier arrestanten gaat. Fout, het zijn vier sollicitanten. Moraal van het verhaal: Zonder voor oordelen maak je een goede keuze. Ander voorbeeld: Een nachtdienst draaien met een donkergekleurde collega is prettig werken, want het is zo handig als criminelen hem of haar niet kunnen zien. Zwarten zijn dus uitermate geschikt voor undercoverwerk. Fout. Moraal van het verhaal: Beoor deel elkaar op kwaliteit en niet op kleur. De cartoons komen overeen met onderwerpen die in de televisiecursus aan de or de komen. Ze stemmen tot na denken, tot lachen en tot hui len. De bedenkers èn Sjaak Klunder hopen dat er zo over discriminatie wordt gepraat. In de cursus komt ook de vraag aan de orde wat een mulicultu- TEKENINGEN SJAAK KLUNDER reel team aan extra's oplevert. Daarnaast wordt er gekeken waarom de werving van alloch tonen meer aandacht nodig heeft. Er zou vaker en actiever moeten worden geworven. Zo is onlangs in Hollands Mid den een proef begonnen. De politie in Leiden en Gouda be nadert Marokkanen actief door naar ze toe te gaan. Teleac/NOT begint maandag 14 februari op TV2 met een vierdelige serie over intercul tureel management bij de po litie: Leidinggeven aan'een kleurrijk korps. In vier afleve ringen komt de aanpak in di verse korpsen aan de orde. De uitzendingen zijn wekelijks, steeds op maandag. De eerste uitzending staat gepland om 24.00 uur, de drie volgende om 23.45 uur. II II Beoordeel elkaar op kwaliteit en niet op kleur Kranten dumpen Het gebeurt geregeld dat er er gens in de stad weer eens een flink pak huis-aan-huisbladen of reclamemateriaal op straat wordt gevonden. De ene bezor ger is namelijk de andere niet. Onlangs was de gemeente de overlast zat en trad handelend op. Het was medewerkers van Wijkbeheer opgevallen dat er aan de Middelstegracht een paar keer een forse stapel krantjes was gedumpt. Wijkbe heer informeerde de sector Stadstoezicht die tot twee keer toe het bedrijf uit Noordwijk dat voor de verspreiding van de kranten verantwoordelijk is, waarschuwde. Opruimen alstu blieft, was het verzoek. Toen daar niet op werd gereageerd, verwijderde de gemeente de troep zelf. De rekening a 75 gulden ging naar Noordwijk. Overigens weigert de gemeente om over een boete te spreken maar heeft het over schoon maakkosten. Het is wel eens eerder voorge komen dat een bezorgorganisa- tie is aangesproken op kranten die niet op de juiste plek te recht kwamen. De normale procedure is dan dat die orga nisatie de verantwoordelijke bezorger daar op aanspreekt en dan wordt het probleem opge lost. Voor zover bekend is het in Lei den de eerste keer dat de ver vuiler betaalt als het om pa- pieroverlast gaat. eric-jan berendsen* leiden onno havermans De Binnenvest en SLS gaan nauwer samenwerken om Lei- denaars te helpen die 'tijdelijk een steuntje in de rug kunnen gebuiken'. Dat doen ze onder meer door projecten van bege leid wonen voor jongeren uit te breiden. Daartoe tekenden ze vanmiddag een intensieverkla- ring. „We kunnen elkaar weder zijds versterken", legt directeur L. Keppel van de Binnenvest uit. „Wij zorgen voor opvang en begeleiding van mensen die in moeilijkheden raken, maar daarbij zijn we afhankelijk van woonruimte. En die heeft de SLS." De twee stichtingen werken al langer samen in het Leidse sociaal pension. Begin decem ber begonnen ze een perma nent slaaphuis voor daklozen. De SLS zorgde voor de (tijdelij ke) lokatie aan de Nieuwsteeg, de Binnenvest voor de begelei ding waarin zij is gespeciali seerd. „Dankzij de samenwer king hoeven wij ons minder be zig te houden met huur en on derhoud van panden en kun nen we ons richten op de hoofdzaak: het begeleiden van mensen die moeite hebben hun eigen plek te vinden in de sa menleving." Zo vangt de Binnenvest via het zogeheten Beverproject huurders op die in financiële problemen zijn geraakt. „We saneren in een half jaar tót ne gen maanden hun schuld en proberen zo de huurachter stand in te lopen. Maar bij een aantal mensen lukt dat niet en die komen dan meestal in de crisisopvang terecht. Dat willen we natuurlijk voorkomen. Hoe eerder wij bij de woningbouw vereniging iets kunnen doen, hoe beter. "SLS-directeur L. Johnson ziet de samenwerking met de Binnenvest als een logi sche stap. „Wij hebben als jon- gerenhuisvester ook te maken met mensen die moeite hebben zelfstandig te leven. De bewo ning is intensief en niet-con- ventioneel, vaak met gemeen schappelijke voorzieningen en andere normen wat betreft ge luid en dagindeling. Wat dat betreft komt het werk van de Binnenvest dicht bij onze stiel. Verder hebben we ook altijd ge- 'Crisisopvang bijna permanent vol' Stichting de Binnenvest fun geert onder meer als vangnet voor psychiatrisch patiënten en verslaafden die er niet in slagen zelfstandig te wonen. „Maar ook jongeren lopen vaak vast, bijvoorbeeld met geld, als ze voor het eerst op zichzelf gaan wonen. Die be geleiden we ook", aldus Bin nenvest-directeur L. Keppel. De Binnenvest heeft mo menteel 21 plaatsen plus vier kinderbedden in de crisisop vang en 15 plaatsen in het slaaphuis. „De crisisopvang zit bijna permanent vol", al dus Keppel. Zij ziet in een lowbudgethotel dan ook een mogelijkheid de opvang wat lucht te geven. Tijdelijk dak lozen die hun zaken inmid dels weer enigzins op orde hebben, zouden via zo'n ho tel de overstap kunnen ma ken naar de huur van een woning. meubileerde accommodatie voor bijvoorbeeld buitenlandse studenten, die korte tijd in Lei den verblijven. Een lowbud gethotel kan dergelijke woon ruimte scherp geprijsd aanbie den aan verschillende groe pen." De SLS is met de gemeente Leiden in gesprek over de loka tie van het permanente slaap huis. „De ervaringen met de Nieuwsteeg zijn positief, ook al omdat we geen negatieve gelui den horen. Maar we willen niets foiceren", aldus Johnson. „Daarnaast zoeken we contact met de gemeente, de Kamer van Koophandel, het Arbeids bureau en bedrijven om te kij ken of we door middel van een werkhotel de kansen van vroeg tijdige schoolverlaters op de ar beidsmarkt kunnen verbete ren." Om de samenwerking te on derstrepen overhandigde John son vandaag een bedrag van vijfduizend gulden aan Keppel, bedoeld om medewerkers op te leiden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13