eiden Regio Randstad krachten Steden in bundelen ij buurtwerkmaatschappij De Gracht kan iedereeen terecht Na de inside-edge veilig onderuit De klant is koning, maar wat is er mis met het Rijk? Filatelisten wacht onzekere toekomst kG 17 JANUARI 2000 •971 1 bovenwoning Lange Mare n een woning boven een eetcafé aan de Lange Mare Jterpchtend rond half zes kort brand gewoed. De bewo- I [zichzelf a] in veiligheid gebracht toen de brandweer ar- i. Uit voorzorg zijn de buren aan beide kanten gewekt jtvuur dat snel was geblust, bleef tot één woning be- foken in bed is de vermoedelijke oorzaak van de brand. zonder reden geslagen •en 45-jarige Leidenaar is vrijdagavond in de Stevenshof inige reden in zijn gezicht geslagen. Hij fietste over de tnd ter hoogte van de bibliotheek in de richting van het mtrum. Twee jongens fietsten hem tegemoet en bij het i kreeg de man zonder enige aanleiding een harde klap ■zicht waardoor hij viel. Daarbij liep hij letsel op aan t. De twee knapen reden verder. Het slachtoffer heeft gedaan bij de politie maar kon de daders niet goed be- r :r invloed op snorfiets ten 35-jarige man is gisteren op de Nieuwstraat opge- r hoogte van de Burgsteeg kreeg de man op zijn snor- j aanrijding met twee fietsers. De politie vond dat hij inkel op zijn benen stond en wilde hem laten blazen. I man weigerde, werd hij aangehouden en meegenomen bureau. Daar bleek hij dusdanig veel te hebben ge- dat hij een rijverbod van 16 uur kreeg en een proces- iken in woningen oor de schuifpui aan de achterkant te forceren, kwam eker zaterdag een woning aan de Stokroos in de Meren- en. De bewoners missen audio-apparatuur. Ook een an de Haarlemmerweg werd door ongenode gasten Gisteren werd daar een raam geforceerd en werden heques buitgemaakt. loopwinkel Beatrixstraat open Indoor-skatelessen voor volwassenen in Leiden WIM WEGMAN De man van middelbare leeftijd stelt zich glunderend voor. „Goedemorgen, ik ben de Ne derlands kampioen skaten." Het ontbreekt hem niét aan zelfspot, zo blijkt wanneer hij met zijn flitsende trainingspak, snelle in line skates, knie- en el leboogbeschermers en knalro de valhelm de sportzaal inrolt, Maar helaas nog wel aan vol doende techniek. Maar daarom is hij deze zaterdagochtend ook naar de sporthal bij het Aquino- college gekomen, voor de eerste indoor-skatelessen voor vol wassenen. De lessen zijn een initiatief van de Skateschool Nederland. „Skaters hebben de naam vrij buiters te «zijn, mensen die zich nergens wat van aantrekken", zegt skateleraar Henny de Kok. „Daar willen we wat aan doen. We willen hun verkeersregels bijbrengen, maar vooral extra techniek. Zodat het ook voor de skater zelf veiliger wordt." Het eerste wat de leerlingen dan ook leren, na de eerste in leidende rondjes, is vallen. Op het eerste gezicht misschien niet echt stimulerend als je blij bent dat je je zo mooi overeind kunt houden op in line skates, maar wel heel erg nuttig. „Zorg dat je knieën licht gebogen zijn en hou je handen vooruit. Daarmee zorg je ervoor dat, als er wat gebeurt, je niet achter over maar naar voren valt, op je beschermde handen en knie- en." En nadat de leerlingen zich plat op hun buik voorover hebben laten vallen: 'O ja, zorg ervoor dat je vingers omhoog wijzen." De Kok laat zichzelf een keer vallen, waarbij hij zijn gekromde vingers over de vloer laat schuiven. „Denk je in dat dit ruwe straattegels zijn. Ik heb een keer gezien wat er dan met je vingers gebeurt. Dat is niet fijn." Na een rondje vallen krijgen de zeven leerlingen onderricht in een van de belangrijkste on derdelen van het skaten: rem men. Niet met het 'remschoen- tje' dat achterop een van de schaatsen zit - 'dat is niet zo ge weldig voor de vloer in een sporthal' - maar met een tech niek die snówplough heet. „Sneeuwploeg", vertaalt in structeur Henny de Kok voor één keertje. „Dat is ook een beetje de vorm van de bewe ging die je maakt. Je laat je be nen wijd uit elkaar gaan, je houdt je schaatsen schuin en brengt dan je voeten naar el kaar toe." Veel meer vertalingen volgen er niet. Want ook dat is een as pect waar de leerlingen snel mee geconfronteerd worden: de skatesport wemelt van de Engelse termen. 'Inside edge', 'outside edge', 'spin slot', zijn zo maar wat termen waarmee ze gedurende de vijf kwartier van hun eerste les te maken krijgen. „Ik zou ze graag vermij den", legt De Kok uit, „maar Nederlandse termen zijn er niet echt." En dan het bochtenwerk. Het voetje-over dat de 'Nederlandse kampioen' tijdens zijn eerste ronde in de zaal laat zien - 'net gisteren geleerd tijdens mijn eerste schaatsles', meldt hij la ter - kan de instructeur de ska ters nog niet echt aanbevelen. „Het is een lastige techniek op straat." Maar hij heeft wel een andere draaimethode voor hen. En een vrij verrassende ook. „Wat denk je dat er gebeurt als terwijl ik skate, mijn gewicht op mijn linkerbeen overbreng?", vraagt hij terwijl, stilstaand nog, flink naar links overhelt. „Dan ga je naar links, natuur lijk", antwoorden zijn leerlin gen in koor. Nou, let maar op." De Kok maakt vaart, ver: plaatst zijn gewicht naar zijn linkerbeen en zwiert tot verba zing van zijn skate-studenten naar rechts. De ervaring is later voor een enkele leerlinge zo bi zar, dat ze een kreet van ver wondering laat horen en bijna nog onderuit gaat. Na een uurtje oefenen met de V-houding en de inside-edge, mogen de leerlingen nog een keer flink vaart maken, een paar Zijn consumenten wel zo veel" beter af als overheidsbedrijven geprivatiseerd worden en nuts voorzieningen overgelaten wor den aan concurrerende bedrij ven? Het blijft een kwestie van geloof, zo bleek gisteren tijdens het 'Politiek café op zondag' in sociëteit de Burcht. Vertegen woordigers van elektriciteitsbe drijf EZH, de Consumenten bond, een semi-overheidsorga- nisatie (het Hoogheemraad schap van Uitwaterende Slui zen) en een deskundige van de Universiteit Leiden discussieer den daar over het thema 'Marktwerking of Overheid?' Maar vooral over de vraag: zijn we niet te ver doorgeschoten met liberalisering en privatise ring van nutsvoorzieningen en overheidsbedrijven. Nee, luidde het antwoord van EZH-directeur J. Ferwer. Wat hem betrof mocht er zelfs een schepje bovenop. Bedrijven zijn per definitie efficiënter en dus goedkoper en beter. En over de belangen van de consumenten hoeven we ook niet echt in te zitten. „De klant maakt de dienst uit. Die bepaalt wat hij wil hebben en wat niet. Niet de bedrijven doen dat." Lijnrecht daar tegenover stond L. Jonker van het Hoog heemraadschap van Uitwaterde Sluizen uit Noord-Holland. Jonker - oud-raadslid in Leiden - vroeg zich af wat er aan de hemd was met het imago van de overheid. „Er is zo veel be duchtheid om de overheid iets te laten uitvoeren. We doen lie ver een beroep op de consu ment, of desnoods consumen ten-organisaties, om de markt te controleren. Maar waarom eigenlijk?" Van het beeld van de controlerende consument klop te volgens hem trouwens niet zo veel. „Kijk naar de wirwar van tarieven in geliberaliseerde mobiele-telefoniemarkt. Welke gewone klant kan daar nog wijs uit." Wethouder M. Schultz, die samen met haar collega T. van Rij het slotwoord mocht spre ken in de discussie, noemde de mobiele telefonie weer als voor beeld waar de vrije markt de klant te hulp schiet. „Er zijn in middels bedrijfjes ontstaan die uitrekenen welke aanbiedingen het best zijn. Zo ontstaat een hele nieuwe economie." Van Rij geloofde dat er eerder sprake is van een maatschappe lijke golfbeweging, waarbij de overheid nu kennelijk even wat minder in trek is. „Overal waar de overheid zich terugtrekt, is ze gedwongen een woud aan regels achter te laten. Kijk maar naar de gezondheidszorg. En de manier waarop burgers invloed moeten houden, is dat wel zo efficiënt? Moeten ze straks lid worden van een reizigersver eniging, een vereniging tegen overbodige verpakkingen en noem maar? Dan oefen ik liever invloed uit door een keer in de vier jaar te stemmen. Op voor waarde uiteraard dat de over heid dan wel haar werk doet." LEIDEN HANNEKE VAN BOCHOVE Saai. Dat is vaak het woord dat postzegelverzamelen bij men sen oproept. Maar toch zijn er genoeg liefhebbers. De Leid- sche Vereeniging van Postzegel verzamelaars heeft 550 leden en viert vanavond, 17 januari, haar zestigjarige jubileum. Ondanks het enthousiasme binnen zijn vereniging denkt voorzitter E. van Rooij dat nóg een keer zestig jaar er. niet in zit. „Uiteindelijk worden we door de tijd ingehaald. De uitgifte van postzegels zal veranderen. Het kan twee kanten op. Of er komen minder bijzondere post zegels door het toenemende ge bruik van e-mail, of de PTT blijft mooie zegels uitbrengen." Wat Tante Pos gaat doen in de toekomst, hoopt Van Rooij te horen tijdens het jubileum feest van de vereniging. „A. Jo- chems van de PTT komt een le zing geven over de toekomst van de filatelie." Door het toe nemende gebruik van e-mail (elektronische post per compu ter) wordt de traditionele post bezorging in elk geval minder. „In Amerika hebben ze een me thode waarbij de postzegel mis schien helemaal verdwijnt. Je moet dan inloggen op een be paalde site op internet. Daar staat een streepjescode die op de envelop wordt gescand. Van je rekening wordt tachtig cent afgeschreven", zegt Van Rooij. Maar het is niet alleen maar somberheid troef. „Met de komst van de euro komt er ook een euro-postzegel. Je kan dan een hele nieuwe collectie verza melen." Hoe het ook gaat in de toekomst, de vereniging zal voorlopig nog wel even blijven bestaan. „Als de postzegels ver dwijnen, dan kan er altijd nog onderling geruild worden en je kan er met andere filatelisten over praten", aldus de voorzit ter. In september staat een ten toonstelling op het programma. Er zal een werkstuk te zien zijn van bijzondere postzegels die de stad Leiden in beeld bren gen. Verder zijn er nog andere postzegejverzamelingen. Met de tentoonstelling hoopt de yereniging nog meer leden te werven. Wethouder Pechtold opent de feestavond in de recreatie zaal van verzorgingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorde- wierlaan. Behalve de lezing van A. Jochems is er vanavond ook een kleine tentoonstelling over de geschiedenis van Leiden, ge toond in foto's, kaarten en postzegels. Skaters trekken hun baantjes in de sporthal bij het Aquino-col lege. FOTO TACO VAN DER EB vertrouwenwekkend uit. Dat beetje meezit, de straat op." vindt De Kok ook. „Volgende En daar is het de skater toch week gaan we, als het weer een allemaal om te doen. De twaalf grote steden in de Randstad - waaronder Lei den - gaan nauwer samenwerken om de concurrentie positie van Nederland in Europa te versterken. Op 5 fe bruari wordt door de steden de Vereniging Delta-metro- pool opgericht. De vereniging wil van de Randstad een samenhangend geheel maken met het Groene Hart als centraal stadspark. De ideeën van Delta-metropool zijn niet echt nieuw: nog meer economische activiteiten in de Randstad, de achterlandverbin dingen openhouden en een uit gekiend vervoersysteem tussen de steden. De vereniging wil een lobby opzetten richting Den Haag. H^et kabinet heeft, volgens de randstedelijke wet houders, te weinig oog voor de concurrentiepositie van de Randstad in Europa. Uitgangspunt in de discussie rond de Delta-metropool is dat de Randstad als het gaat om be reikbaarheid, economie en so ciale problematiek gezien moet worden als één geheel. De Randstad is dan vergelijkbaar met wereldsteden als Londen, Parijs en New York. Volgens de Leidse wethouder T. van Rij, die sinds 1998 bij de discussie be trokken is, is het van groot be lang om de Randstad als geheel te bekijken. „Dan besef je dat de kracht van het gebied tussen de grote steden minstens net zo belangrijk is voor het overleven van de grote steden als de kracht van de steden zelf en zie je hoe belangrijk het is dat het Groene Hart openblijft." Grotere gemeenten en instel lingen zonder winstoogmerk kunnen lid worden van Delta metropool. De Amsterdamse wethouder D. Stadig (Ruimtelij ke Ordening en Volkshuisves ting) wordt voorzitter van de vereniging. Naast economische activiteit wil de vereniging in het Groene Hart meer ruimte maken waarin water zijn gang kan gaan. Er moet een groot natuur- en recreatiepark komen voor randstedelingen, door Delta-metropool Waterrijk ge noemd. Het aantal afslagen op inter nationale autoroutes moet wor den beperkt, aldus Stadig. Dit zou alleen maar leiden tot meer. bedrijvigheid en woon-werk- verkeer, waardoor de routes verstopt raken. In de steden ko men meer compacte woningen. Voor een huis met tuin verwijst Stadig mensen naar Almere. Daarnaast zou achter de dui nen, aan de oevers van de Am- stel en de Vecht en in het Groe ne Hart ruimte moeten komen voor landschappelijk wonen. Als de grote steden hun zin krijgen en ook de rijksoverheid de Randstad meer als een ge heel gaat zien, heeft dat gevol gen voor de manier waarop bij voorbeeld het vervoer in de Randstad wordt gefinancierd. Nu nog krijgen de regio's geld voor de aanleg van wegen en openbaar-vervoersvoorzienin gen. Het gevolg daarvan is dat dat geld ook in de eigen regio wordt besteed, terwijl het 'tus sengebied' - bijvoorbeeld de verbinding Leiden-Amsterdam - vergeten dreigt te worden. Volgens Van Rij ligt in die ande re financiering voör Leiden het grote voordeel van een inten sieve randstedelijke samenwer- king. bochten draaien en expres, maar in de goede houding, val len. Het ziet er al behoorlijk n spandiensten ver klusjes voor de kleine 'e werkzaamheden ten goede komen aan en het liefst worden ird door (langdurig) 3n uit diezelfde wijk. Zo de activiteiten van g Buurtwerkmaat- j Stadsdeel Midden De iet beste wórden om it. ht is gehuisvest aan de tegracht 38 tegenover lis Pancrat. Coördina- tnette Pels, werkzaam •ijl Bedrijven (DZB) kan ken over vier mensen Melkertbaan: Twee één vrouw die de n tegenover de Meelfa- heert en iemand in al- dienst. teuten zijn er voor klei ne karweitjes in de buurt voor mensen met een minimumin komen. Mensen die een vak man niet kunnen betalen. „Maar we zijn niet concurre rend", aldus Pels. „Want we kunnen namelijk niet alles zelf. Van gas en licht blijven we bij voorbeeld af. Een klein verhui- zinkje doen we weer wél omdat we een busje hebben. Een plantenbak aan een gevel be vestigen, kan ook want daar verfraaien we de buurt mee." Het geld dat binnenkomt gaat in een pot. „Want kostendek kend zijn we nooit." Een mooi voorbeeld van één van de activiteiten van De Gracht was de Kringloopwin kel. Deze werd op een gegeven moment zo succesvol dat de zaak verder ging onder de naam Het Warenhuis op indu- nder grote belangstelling is zaterdag de nieuwe kring el aan de Beatrixstraat officieel opengegaan. De winkel er jaar geleden in Buurtcentrum de Kooi aan de Drift- ter kwam er aan de Lage Rijndijk een aan de winkel en uitzoekcentrum. Beide draaiden volgens de initia ls boven verwachting. Maar met de verhuizing van de aar Beatrixstraat 15 hopen ze nog meer klanten te trek- sorteercentrum verhuisde eveneens naar de Beatrix- het pand op nummer 43. Wethouder Jan Laurier de zaak zaterdagochtend. Volgens vrijwilligster Annie b was de toeloop daarna 'gigantisch'. „De kassa heeft jachter elkaar constant gedraaid." FOTO TAG& VAN DER EB r Oldtimerfestival Veteranen uit begin vorige eeuw, stijlvolle klassieke iren, maai- ook jonkies van 25 jaar oud. Iedereen die de f e automobiel een warm hart toedraagt, is op 29 en 30 ja- elkom in de Groenoordhallen op het Super Oldtimerfes- den. Te zien zijn onder meer: het enige exemplaar van 'FIAT Weinsberg Limousette uit 1960, en een Jaguar XK luit 1952, waarvan er maar 6721 zijn gemaakt. Ook zijn ramen met onderdelen, tijdschriften, boeken, folders ie ituren. De Groenoordhallen zijn op beide dagen open R ot 18 uur. Toegang voor volwassenen: 15 gulden, kinde- 4 tot en met 12 jaar: 7,50 gulden. eens een keer leuk willen spe len. Momenteel wordt er aan de Middelstegracht gedacht over een dagopvang voor dak- en thuislozen. „Slaapplaatsen zijn voor die categorie elders gere geld", weet Pels. „Maar over dag vervelen zij zich. We hopen dat de dak- en thuislozen hier karweitjes kunnen doen of aan activiteiten willen deelnemen. Zodat zij worden voorbereid op een 'gewone' baan in de maat schappij." Heb 't lef De actie 'Heb 't lef. Wapens weg' heeft in heel Nederland 13.826 wapens opgeleverd. Vooral slag- en steekwapens zoals stiletto's, vlindermessen en boksbeugels verwisselden van eigenaar. Van 13 december tot en met 24 december kon den bij alle politiebureaus in ons land straffeloos wapens worden ingeleverd. In politiere gio Hollands Midden kon dat zelfs tot en met 31 december. Uiteindelijk zijn er in Hollands Midden 563 wapens ingele verd. Daarmee eindigen 'wij' boven in de middenmoot: Van de 25 politieregio's op de elfde plek. Koploper wapeninleve- raars waren de inwoners van Rotterdam Rijnmond met 1575 wapens. Goede tweede werden de inwoners van Middent en WestBrabant (1382). De meest vredelievende mensen wonen blijkbaar in Zeeland: 108 inge leverde wapens. De Zeeuwen wprden gevolgd door de Gooi en Vechtstreek (152) en Zaan streek Waterland (166). ERIC-JAN BERENDSEN strieterrein de Waard. En dat ging weer ten koste van de be kendheid van De Gracht omdat de 'loop' emit was. Daarom wordt er aan de Mid delstegracht hard gewerkt aan andere activiteiten. Zo is er sinds vorig jaar zomer een fietsherstelwerkplaats waar eenvoudige reparaties worden uitgevoerd maar waar ook een tweedehands karretje kan wor den gekocht. Die fietsen wor den vervaardigd uit wrakken die door de politie of gemeente worden aangevoerd. Voor de goede orde: Er worden daar door de uitbater van de werk plaats geen tweëwielers aange- ko.cht, zodat er geen gestolen fie'tsen in de roulatie komen. Een bekend gezicht in De Gracht is Simon Platteel. De bekende Leidenaar, impressa- rio, organisator en kandidaat nachtburgemeester is op vrij willige basis door DZB aan de Middelstegracht gestationeerd. Hij heeft er een eigen offset- en zeefdrukkerij en grafische ont- werpstudio. Platteel drukt naast posters ook al een aantal wijkkranten. „Het is mijn be doeling nog meer wijkkranten hier centraal te gaan drukken. De apparatuur is er." Daar naast houdt hij zich bezig met autobelettering en het bedruk ken van kleding. „Ik richt me ook op de kleine beurs. Vooral studenten die dezelfde kleding willen dragen. Denk maar aan huizen, disputen en jaarclubs." Daarnaast dient De Gracht ook als garage. De methadonbus en Buurt Mobielbus hebben er hun stalling en aan de Spelen- kar wordt momenteel de laatste hand gelegd. Het is de bedoe ling dat de met speelgoed vol geladen Spelenkar gerden door een DZB-chauffeur naar kinde ren toegaat, die weinig tot geen speelgoed hebben maar toch Simon Platteel en Jeanette Pels bekijken een proefdruk in De Gracht aan de Middelstegracht. FOTO TACO VAN DER EB

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9