Grootste farmacieconcern ter wereld 10" 5* li9 GOED KOOP 'Bank behandelt medewerker als een beest' anden handhaven rking olieproductie Economie Actie tegen bio-industrie Irritatie bij boeren over mülenniumbrief 49 'Bertelsmann grootste muziekuitgever' Opwaardering drachme versoepelt Griekse deelname aan europroject 'Overschotten gebruiken voor lagere staatsschuld' Luchtvaart in conclaaf over prijzen vliegtickets 17 JANUARI 2000 VI op Davos doelwit van actie t Wereld Economisch Forum, de jaarlijkse 'zakentop' kt na Seattle het volgende doelwit van anti-globali- ten. Tien dagen voor de start van deze monsterjam- weeduizend kopstukken uit het zakenleven en de piclusief Clinton en de Indonesische president Wahid nbekende zaterdagnacht een aantal lawinepijlen op sgebouw afgevuurd. De schade bleef beperkt tot en- ivelde ruiten. Activisten onder de naam 'Anti-WTO- ontwrichtten in november ook al de ministerscon- i de WTO, de Wereldhandelsorganisatie, in Seattle. rijsverhoging sigaretten VS De grote sigarettenfabrikanten in de Verenigde ogen vandaag de groothandelsprijzen van hun pro dertien dollarcent per pakje ofwel bijna zeven pro- ns analisten zijn de extra inkomsten vooral bedoeld talen van de enorme schadeclaims in de VS wegens Isschade door roken. nd start offensief voor IMF-post fjpENDuitsland intensiveert zijn campagne om de st bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in aijgen. De regering probeerde tot nu toe alleen ach- men steun te verwerven voor haar kandidaat C. r, maar gaat nu openlijk in het offensief. Volgens de The Financial Times zijn voor vandaag veertig am- uitgenodigd zich op een briefing in Berlijn te laten over de kwaliteiten van Koch-Weser, nu ondermi- nanciën. vraag naar superjumbo Airbus' Europese vliegtuigbouwconsortium Airbus schat dat nde twintig jaar een markt is voor 1.200 vliegtuigen lande model A3XX, een superjumbo voor meer dan ers. Dat heeft topman N. Forgeard verklaard tegen- anse krant. Een formeel besluit tot productie van de niet genomen, maar Forgeard hoopt dat dat eind ëgin 2001 gebeurt. Het eerste toestel zou dan in 2005 jmen. :g met VW over verlies Rover' Duitse autofabrikant BMW is onderhandelingen be- t Volkswagen over samenwerking. Dit vanwege de verliezen in 1999 bij Rover, een dochter van BMW. het weekblad Der Spiegel. Rover maakte vorig jaar /an 2,5 miljard mark (1998: verlies 1,9 miljard). De Duden kunnen samenwerken bij de nieuwe VW-Po- Tt het artikel. Rover zou het chassis van de nieuwe n leveren en zo zijn vaste kosten meer kunnen sprei- u in mil de rechten op het merk Rolls-Royce kunnen zijn nu in handen van BMW. itofprijzen weer iets omhoog lenzine wordt vandaag één cent per liter duurder. iod gaat aan de pomp 2,36 gulden kosten, aldus Shell. Diesel wordt 1,4 cent duurder en kost vanaf 9 gulden. afvalverwerker naar rechter )rion uit het Friese Drachten heeft een rechtszaak ïen tegen de Belgische afvalwerkingsbêdrijven Fa- Watco en tegen het Spaanse Etrinsa. Deze bedrijven ichtmatig gebruik maken van procédés die door het jfje zijn ontwikkeld voor het verwerken van che- Orion is naar de rechter in Brussel gestapt. Die /raakte bedrijven dwingen om met Orion een nieu- comst te sluiten voor het gebruik van zijn knowhow, niet, dan moeten de bedrijven worden gesloten en gulden aan schadevergoeding betalen, zo eist Orion. virus Windows 2000 ontdekt t nieuwe besturingsprogramma Windows 2000 van Microsoft moet nog op de markt komen, maar het is er al. Dat zegt althans het Finse bedrijf. Het nieu- s 2000 wordt pas op 17 februari officieel geïntrodu- anderziekten emit te halen, zijn er echter zoge- :aversies op de markt. Volgens F-Sëcure werkt het in de nieuwe Windowsversie. Volgens de Finnen is rder ongevaarlijk. ica op overnametour t Spaanse telecomconcern Telefonica wil vier doch- in Latijns-Amerika helemaal in bezit krijgen. De i bieden Telefonica de Argentina, Telefonica del Pe- n Tele Sudeste Celular 800 miljoen nieuwe aande- waarde vertegenwoordigen van zo'n 18 miljard dol- Telefonica de Argentina heeft Telefonica al een dsbelang (51 procent). cste olielanden zijn hun wens om de spraken over pro- ing te verlengen t van dit jaar. Dit lister van Olie van k Saud Nasser Al- het OPEC-bestuur ok een aantal met is voor verdere )erking. nden houden de nds bijna een jaar prijzen te steunen, daartoe werd vorig genomen door de Saudi-Arabië, Ve- i en Algerije maar Financial Times: Fusie Glaxo en SmithKline Beecham Het Britse farmacieconcern Glaxo Wellcome en de Ame rikaans-Britse branchegenoot SmithKline Beecham gaan fuseren. De twee vormen op hun terrein de grootste on derneming ter wereld. Vanochtend bevestigden de be drijven de plannen. londen anpin 1998 ook al met elkaar, maar konden het toen niet eens wor- Het nieuwe bedrijf Glaxo den. Afgelopen vrijdag maakten SmithKline is mim 400 miljard ze bekend opnieuw in overleg gulden waard. De twee spraken te zijn. De fusie komt tot stand via een aandelenruil. De aandeel houders van Glaxo krijgen een kleine zestig procent van de nieuwe onderneming in han den en die van SmithKline ruim veertig procent. Door de fusie gaan mogelijk tienduizend van de in totaal 105.000 banen verloren. Het hoofdkwartier van het nieuwe concern komt waarschijnlijk in Londen, het bedrijf zal mogelijk worden bestuurd vanuit een nieuw kantoor in New Jersey. Al enige tijd is in de farmacie- sector een fusiegolf gaande. Onlangs gingen het Amerikaan se Monsanto en het Ameri kaans-Zweedse Pharmacia Upjohn samen. Eerder fuseer den Glaxo en Wellcome, San- doz en Cibba-Geigy, Zeneca en Astra en bundelden Hoechst en Rhone-Poulenc hun krachten. SmithKline' Beecham ont stond in 1989 door een fusie van het Amerikaanse SmithKli ne Beekman en het Britse Beecham. Tot zijn producten behoren het maagzweermiddel Tagamet en Nicorette, een mid del om van het roken af te ko men, maar ook tandpastamerk Aquafresh. Verder draait SmithKline voor een deel op de verkoop van het antibioticum Augmentin, het antidepressiemiddel Paxil en een nieuw middel tegen diabe tes, Avandia. Het bedrijf heeft ook een sterke afdeling met vaccins. Glaxo Wellcome ont wikkelde onder meer Zantac, internationaal het meest voor geschreven medicijn tegen maagzweren en de aidsrem- mers Retrovir en Zovirax. - President DNB: Amsterdam De dierenbeschermingsorganisatie Wakker Dier is gisteren in Amsterdam een publiekscampagne begonnen tegen de bio-industrie en voor diervriendelijke producten. Het winkelend publiek bij een Albert Heynvestiging kon vijftig procent korting krijgen op vegetarische vlees vervangers. De supermarkt was niet blij met de actie, juist omdat AH steeds meer overgaat op scharrelproducten. foto anp marc antonisse usselstein gpd ook door Mexico, dat geen lid is van de organisatie. Het akkoord zorgde voor een scherpe stij ging van de olieprijs van onge veer 10 dollar tot zo'n 25 dollar per vat (van 159 liter) nu. De afspraken lopen eind maart af. Over de duur van de verlenging valt een definitief besluit op de ministersvergade ring van de OPEC op 27 maart in Wenen. Venezuela had aanvankelijk gezegd de olieproductie te wil len opvoeren om het herstel van de schade van de overstro mingsramp te financieren, maar volgens de Koeweitse mi nister .schaart het land zich nu achter het besluit tot verlenging van de productiebeperking. Een ministeriële brief met raad gevingen voor eventuele pro blemen bij de millenniumwis seling aan bijna 60.000 boeren is bij tal van agrariërs volkomen verkeerd gevallen. Nog dagelijks komen bij de gewestelijke Land- en Tuinbouworganisatie boze reacties van boeren bin nen die zich door het ministerie van landbouw 'als imbecielen' behandeld voelen. De door minister Brinkhorst PAGE PLUS TISSUE TOILETPAPIER pak 24 rollen I IN HANDIGE DRAAGTAS I van XA3T ondertekende brief kwam bij de meeste boeren veel te laat bin nen en bevatte bovendien veel overbodige en onuitvoerbare tips, aldus de standsorganisa ties. „Een hoogst ongelukkige actie", vindt J. Luiten van de landelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (LTO). Brief en brochure vielen op 30 of 31 december in de bus en bij sommigen zelfs pas op 3 ja nuari. „We hebben te weinig rekening gehouden met de drukte rond de feestdagen", er kent een voorlichter van het ministerie. „Maar we hebben maart '99 ook al een brief ver stuurd. Dit was een reminder." De belerende toon van de brief is bij veel agrariërs ver keerd gevallen. „Er staat 'Onge twijfeld hebt u wel eens van het millenniumprobleem' ge hoord...' alsof we imbecielen zijn", zegt woordvoerder Krom wijk van de Utrechtse LTO. Met name op twee 'adviezen' reageerden talloze boeren als door een wesp gestoken. 'Zorg voor ruwvoer voor een aantal maanden' terwijl elke veehou der een kuil- en hooivoorraad heeft tot in de zomer en 'Als de melkmachine niet meer werkt: Melk één keer per dag met de hand en zet de koeien droog met antibiotica' waardoor ze de rest van het seizoen geen melk meer geven. „Hoe melk je hon derd of tweehonderd koeien met dé hand?", vraagt een vee houder uit Lopik zich af. hamburg-gutersloh dpa-anp Het Duitse mediaconcern Bertelsmann wil nog dit jaar de grootste muziekuitgever ter wereld worden. Dat zegt topman Th. Middelhoff in het jongste nummer van het weekblad Der Spiegel. Om het doel te bereiken, moet Bertelsmann een ander groot muziekbedrijf overnemen. Bovenaan de kandidatenlijst staan het Britse EMI en Sony Music, aldus Der Spiegel. Bertelsmann staat nu op de vierde plaats. De grootste is PolyGram, dat in 1998 door Philips werd verkocht aan het Cana dese Seagram. Tot de grote vijf in de muziekbranche behoort verder Warner Music. Dit bedrijf is onderdeel van 3 VLEESWAREN schouderham pakje 150 gram Zuurstofarm verpakt. SI ELKE DAG GOED NIEUWS brussel-athene marc peeperkorn correspondent De opwaardering van de drqch- me met 3,5 procent afgelopen weekeinde vergemakkelijkt de deelname van Griekenland aan de euro. De bijstelling van de koers bevestigt de gezonde ont wikkeling van de Griekse eco nomie, de belangrijkste voor waarde voor toetreding tot de Europese eenheidsmunt. Het monetair comité van de Europese Unie honoreerde za terdag het Griekse verzoek om de drachme te versterken ten opzichte van de euro. De wis selkoers veranderde van 353,109 naar 340,750 drachme voor één euro, een revaluatie met 3,5 procent. De sterkere munt geeft de Griekse regering meer mogelijk heden de inflatie in toom té houden. Daarnaast kan de ren te omlaag van 8,5 procent rich ting het euro-niveau van drie procent. De duurdere drachme zal de Griekse exporteurs wel parten spelen. De bijstelling van de wissel koers wordt door EU-econo- men gezien als een teken dat Griekenland rijp is voor deelna me aan de euro. De nieuwe koers zou de definitieve zijn waarmee Athene als twaalfde EU-land tot de euro toetreedt. Athene zal in maart de offici ële aanvraag tot euro-deelname indienen, waarna de EU-rege- ringsleiders in juni het besluit nemen. Griekenland zal naar verwachting net als Nederland haar eigeri munt per 1 januari 2002 inruilen voor de nieuwe eenheidsmunt. Ook in twee andere niet-eu- rolanden, Zweden en Dene marken, tekent zich een omslag af. De Zweedse regerende soci aal-democraten spraken zich afgelopen vrijdag voor het eerst openlijk uit voor euro-deelna me. Een datum werd evenwel nog niet genoemd. Ex-verdachte in zaak D 'n Anwas sleept Rabobank Doetinchem opnieuw voor rechter Kerker T. Bazelmans wil zijn werk- bobank in Doetinchem terug. In ng dat overmorgen dient voor de (i Zutphen, eist hij op straffe van bm van 100.000 gulden per dag dat jgenheid wordt geboden weer nor- "tioneren op de afdeling beleggin- -las indertijd verwikkeld in het deba- nfjïeleggingsclub D'n Anwas, waardoor f vele miljoenen het schip in ging. beleeft zich vlak voor kerst betel ge- volgens zijn advocaat mr. F. Jurrius 'als een beest behandeld' en na deur gewezen. !tvan 1998 verspeelde de afdeling beleggingen van de Rabobank miljoenen guldens van D'n Anwas als gevolg van verkeerde beleg gingen. Bazelmans werd in eerste aanleg door de bank aangemerkt als één van de hoofdschuldi gen van het debacle. Bazelmans vocht dit in een rechtszaak aan. Hij stelde dat de verliezen niet het gevolg waren van de dalende beurskoersen. Hij kreeg gelijk van de rechter. De Rabobank moest hem van elke blaam zuiveren en eerdere negatieve uitlatingen rectifi ceren. De langdurig zieke Bazelmans was eind vorige maand dermate hersteld dat hij weer voor halve dagen wilde gaan werken. Na overleg met zijn ARBO-arts en een psycholoog meldde hij zich op 22 december. Volgens raadsman mr. F. Jurrius werd de Doetin- chemmer alleen in een kamer geplaatst en mocht hij die niet verlaten. Hij kreeg aanvankelijk geen materiaal om te kunnen werken. Daarnaast had het personeel een spreek- en informatieverbod tegen Bazelmans gekregen terwijl directeur Van Lynden weigerde met hem te praten. Tenslotte mocht Bazelmans niet langer van de dienstin gang gebruik maken. Op de tweede werkdag vroeg Bazelmans een on derhoud met een lid van de Ondernemingsraad. Deze meldde dat hij een spreekverbod had opge legd gekregen. Tenslotte werd de telefoon op de kamer van Bazelmans weggehaald en werd hem volgens zijn raadslieden zelfs nadrukkelijk verbo den van het toilet gebruik te maken. De juridische adviseurs vroegen het bedrijf direct om een verklaring van deze maatregelen. Ze kre gen te horen dat Bazelmans met ingang van 27 december niet meer welkom zou zijn. Directeur Van Lynden ontzegde Bazelmans per die datum de toegang. Bazelmans advocaat Jurrius stelt verrast te zijn dat de informatie over het te voeren kort geding is uitgelekt. „Ik begrijp niet waarom Bazelmans zo wordt aangepakt. De bank is nota bene door de rechter gedwongen hem van iedere blaam te zuiveren." In het kort geding van enkele maanden geleden waarin Bazelmans rectificatie eiste, werd door de toenmalige advocaat van Bazelmans melding ge maakt dat er langdurig gefraudeerd zou zijn op de bank ten tijde van de D'n Anwasaffairé. Des gevraagd stelt Jurrius dat hierin mogelijk een ver klaring gevonden zou kunnen worden. Woordvoerder E. van Doeselaar van Rabobank Nederland wil niet op de handelwijze van de bankorganisatie of het kort geding ingaan. „Dat doen we nooit als het om cliënten of medewer kers van ons gaat." ruswuk anp Het begrotingsoverschot moet worden gebruikt om de staats schuld te verminderen. Dat kan door het te storten in het AOW- spaarfonds, zegt president N. Wellink van De Nederlandsche Bank (DNB) in De Volkskrant van zaterdag. De bankpresident vindt storting in het spaarfonds van de AOW 'verstandig' met het oog op de vergrijzingsproblematiek vanaf 2010. Groot voordeel is bovendien dat het vermogen dat in dit fonds wordt opgebouwd van de staatsschuld mag worden afgetrokken. Het enige nadeel is volgens Wellink dat de overheid in economi sche slechtere tijden geen geld uit dit fonds kan halen. Over de besteding van het begrotingsoverschot is een politieke discussie ontbrand tussen de regeringspartijen PvdA, WD en D66. PvdA en D66 in de Tweede Kamer willen een deel gebruiken om extra investeringen te doen in onderwijs, zorg en armoedebestrij ding. Ook premier en PvdA-leider Kok is hier voorstander van. Wellink neemt hiertegen stelling. Hij is niet tegen meer geld voor onderwijs en zorg, maar dat geld moet worden gevonden binnen de bestaande uitgaven van het rijk. Daar zit volgens hem ruimte genoeg. De WD wil vasthouden aan de zogeheten Zalm-norm. Minister Zalm vindt dat nieuwe uitgaven alleen uit besparingen op bestaan de uitgaven mogen.worden betaald. amsterdam-geneve De luchtvaartmaatschappijen overwegen de prijzen van hun tickets op te schroeven. Daar mee willen ze een deel van de hogere kosten voor kerosine doorberekenen aan de reizi gers. De duurdere brandstof is een gevolg van de aanhouden de prijsstijging van ruwe olie op dé wereldmarkt. Begin februari komt de stuur groep van de IATA, de overkoe pelende organisatie van burger- luchtvaartmaatschappijen, bij een voor de jaarlijkse vergade ring. Dit jaar is de bijeenkomst vervroegd, omdat de olieprijs nu 25 dollar per vat bedraagt, ongeveer twee keer zo hoog als een jaar geleden. Tijdens de vergadering van de stuurgroep, waarin de toon aangevende luchtvaartmaat schappijen zitten, is ook KLM van de partij, aldus de IATA. KLM laat weten in verband met de concurrentiepositie nog geen verhoging te willen aan kondigen. Bertelsmanns Amerikaanse rivaal Time Warner. Time Warner kondigde begin vorige week een mammoetfusie aan met internetaanbieder Ame rica Online (AOL). Bertelsmann heeft een belang van 0,7 procent in AOL en zal dat verkopen. De waarde ligt rond een miljard dollar. De Duitsers zitten met AOL verder in de gezamenlijke onderneming AOL Eu rope. Der Spiegel meldt verder dat AOL-topman S. Case Bertelsmann vorig jaar oktober heeft aange boden te fuseren. Maar de eigenaars van het Duitse concern, de Bertelsmann-stichting, verko zen liever zelfstandig te blijven. JACOB SLEUTELBERG Leeftijd: 49 Beroep: schrijver Burgerlijke staat: ongehuwd Kinderen: geen Auto: geen ('En eergisteren is mijn fiets gejat') Hobby's: lezen over auto's en schilderen Jacob Sleutelberg heeft sinds een paar weken een woning. Daarvoor zat Sleutelberg in het Sinaïcentrum in Amersfoort waar hij werd behandeld voor zijn zogenaamd post-trauma- tisch stress-syndroom. Het le ven van Sleutelberg was lange tijd nogal chaotisch. Als succes volle flink verdienende mana ger en organisatie-adviseur raakte hij in 1994 in de emotio nele problemen toen zijn vriend en een goede collega kort na elkaar overleden. Nadat hij een jaar als kluizenaar leefde en geen rekeningen meer betaalde kwam hij op straat te staan. Daarna zwierf hij een paar weken rond. Via een dag verblijf kwam hij uiteindelijk weer aan een baan en een flat. Daar schreef hij het boek 'De Deftige Zwerver'. Daarna raakte hij toch weer in de problemen en liet hij zich vrijwillig opne men. De laatste aankoop van Sleutel berg is de complete inrichting van zijn nieuwe huis in Amers foort. Via de gemeente heeft hij een renteloze lening gekregen van 5.000 gulden. In twee we ken tijd heeft hij alles gekocht. „Het is niet veel geld voor een heel huis, maar als je slim shopt lukt het wel", zegt Sleutelberg. „Ik heb natuurlijk veel tweede hands gekocht, maar heb nu echt alles. Van wasmachine tot lampen, van theedoeken tot kleine televisie. Ik ben wel trots op mijn aankopen. Twee weken geleden stond deze flat nog leeg en had ik alleen wat kleren. Nu kan ik hier leven en verder wer ken aan mijn tweede boek." Sleutelberg is een groot liefheb- Jacob Sleutelberg. foto gpd joris den blaauwen ber van auto's. Hij leest er veel over en kan min of meer kenner genoemd worden. Toch is zijn slechtste aankoop ooit een au to, een Alfa Romeo. „Het was 1975 en de Alfa's waren toen héél slecht", legt Sleutelberg uit. „Ik had al een Alfa en kwam op de AutoRAI een vertegen woordiger tegen die mij toch een gloednieuwe aan wist te praten. Ik leverde mijn oude in en legde er 10.000 gulden bij. Na drie maanden vielen de spiegels eraf en kreeg ik de ra men niet meer dicht. Technisch deugde er korte tijd later ook niet veel meer aan. Het kostte me een vermogen om de auto aan de praat te houden. Na een tijdje begon hij ook nog aan alle kanten te lekken. Ik heb nog even overwogen om er cham pignons in te gaan kweken, maar daar heb ik helaas geen verstand van." Zijn beste aankoop deed Sleu telberg ongeveer in dezelfde tijd. „Er was een jongen waar ik nogal omheen draaide. Op een gegeven moment hoorde ik hem het derde pianoconcert van Rachmaninov fluiten. Ik heb toen dat concert op elpee voor hem gekocht. Nou dat was een succes. Vanaf dat moment waren we eigenlijk samen en dat hebben we twintig jaar vol gehouden tot hij door een auto ongeluk om het leven kwam. De elpee werd in die twintig jaar een keer omgewisseld voor een cd." den haag alex bogers

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7