EU overweegt sancties tegen Moskou Vanaf 2ct/min It u verder dan u UJH Buitenland VS waarschuwen leger Indonesië tegen coup Blinden kunnen 'zien' met cameraatje en elektroden 'Omstreden donateur was te gast bij Kohl' :nexplosie in Israëlische stad Arkan, crimineel in oorlog en vrede Kobe herdenkt verwoestende beving 'Warmte en overbevolking bedreigen leven op aarde' \G 17 JANUARI 2000 5 i* 070 ■s-firavenhage W nergebied (het hart van de ielt niet alleen spotgoedkoop in uw eigen ïm), maar ook naar alle aangrenzende netnummergebieden (de bloemblaadjes), totale bloem vormt dus uw regio. Binnen uw regio belt u 's nachts en in het kend voor 2 ct/min ('s avonds 3 ct/min en overdag op 'kdagen 5,6 ct/min). Wilt u weten hoe groot uw regio Bel voor een brochure de ZelfSeïrviceLijn: 0800-0429. R-soldaat vast wegens moord Een 35-jarige Amerikaanse soldaat van de internatio- eJpenmacht in Kosovo, KFOR, is zaterdag aangehouden h e moord op een Kosovaars meisje van twaalf. KFOR- ,r nt Reinhardt heeft een grondig onderzoek naar de zaak Het meisje werd donderdag gevonden door een Ameri- atrouille. Volgens een woordvoerder van KFOR staat jj is vermoord. Autopsie moet aantonen of zij ook is t. Reinhardt toonde zich geschokt door de moord, hier om het geweld te stoppen. De wetenschap dat jnze eigen mensen mogelijk betrokken is bij moord e woedend" zei de KFOR-commandant in een verkla- soldaat is al meer dan twaalf jaar in dienst van de Ame- strijdkrachten. in voor autoverkeer gesloten Italiaanse miljoenenstad Milaan is vandaag verboden >or auto's. De regio Lombardije heeft het rijverbod op- vei -gens de luchtvervuiling die de toegelaten waarden al m; lang overstijgt. De maatschappij die het openbaar ver- 3in! ïlaan verzorgt, heeft het aantal bussen en trams ver- Bovendien hoeven de inwoners van de stad slechts je van nog geen twee gulden te kopen om de hele dag penbaar vervoer gebruik te kunnen maken. Wie het rertreedt, kan rekenen op een boete van 121.000 lire r 136 gulden). Het bestuur van Lombardije heeft in met de smog de burgers gevraagd de thermostaat in niet hoger dan 20 graden te zetten. De stijging van de temperatuur en de toename van de wereld bevolking vormen de grootste bedreigingen voor het leven op aarde. Als deze ontwikkelingen zich niet stabiliseren, gaat het bergafwaarts met het ecosys teem en kunnen we niet meer ingrijpen. Dat zegt het gerenommeerde World Watch Institute in Was hington in haar jaarlijkse rap port. Zoals het er nu naar uit ziet, zullen er in het jaar 2050 negen miljard mensen zijn. Vol gens de organisatie kan de groei beperkt blijven tot zeven mil jard, maar dan moet er wel sprake zijn van hulp bij geboor tebeperking en goede voorlich ting. Verder schrijft het insti tuut dat een klimatologische ramp kan worden afgewend als er meer gebruik wordt gemaakt van wind- en zonne-energie. Worldwatch-president Lester Brown waarschuwde ervoor dat de grote economische groei de westerse landen blind kan ma ken voor andere, minder aan gename ontwikkelingen. De stijgende aandelenkoersen en de prachtige vooruitzichten van de informatiemaatschappij hebben ook hun keerzijde. „Terwijl de Dow-Jonesindex stijgt, gaat de gezondheid van de aarde achteruit", zo zei hij. De Verenigde Staten zeggen aanwijzingen te hebben over een mogelijke staatsgreep tegen president Wahid van Indonesië. VN-ambassadeur Holbrooke zei erg bezorgd te zijn over een eventuele coup, die Indonesië 'enorme, en wellicht onherstel bare schade' zou toebrengen. Holbrooke uitte zijn bezorgd heid tijdens een telefonische persconferentie met Indonesi sche journalisten in Jakarta. Hij gaf een duidelijke waarschu wing aan het adres van Indone sische generaals om zich afzij dig te houden. Een staatsgreep zou de economie grote schade berokkenen en kunnen leiden tot isolatie van Indonesië van de rest van de wereld, aldus de VS. Er is al enige tijd sprake van spanningen tussen het leger en president Wahid. Van het leger is bekend dat het een vrijere hand wil bij het aanpakken van geweld, zoals in de roerige regio Atjeh. Daar kwam het gisteren opnieuw tot hevige gevechten tussen soldaten en opstande lingen. Donderdag ontsloeg presi dent Wahid de omstreden woordvoerder van het leger, majoor-generaal Sudrajat. Sud- rajats positie was onhoudbaar geworden omdat hij openlijk zijn twijfel uitsprak over de zeg genschap van Wahid over mili taire aangelegenheden. De pre sident zou furieus hebben ge reageerd op die uitspraken. In de Indonesische media wordt ook druk gespeculeerd over het voornemen van Wahid om generaal Wiranto, de coör dinerend minister voor Veilig heid, te laten vallen. De oud opperbevelhebber van de strijdkrachten wordt verweten de rust in de archipel niet te kunnen handhaven. Wiranto wordt gezien als voorstander van een grote rol voor het leger in de Indonesische politiek. gende computer met de om vang van een woordenboek die aan een riem zit, neemt hij vol gens Dobelle dingen waar in de vorm van lichtpuntjes die door de elektroden worden geprodu ceerd. Door het beperkte aantal elektroden heeft de gebruiker het idee dat hij een zeer slecht ziend persoon is die zich in een tunnel bevindt. Maar na enige oefening is hij volgens Dobelle desondanks in staat zich te be wegen in een onbekende omge ving. Jerry, die zijn achternaam niet in de publiciteit wil, liet voor de televisiecamera's zien hoe hij een muts kon pakken en die op het hoofd van een etala gepop kon zetten. Hij kan let ters van vijf centimeter hoog le zen op een afstand van ander halve meter. Een Amerikaanse onderzoeker is erin geslaagd een blinde man te laten 'zien' met behulp van een minicameraatje dat is ver bonden met elektroden die in de hersenen zijn geïmplan teerd. Hoewel de blinde niet 'ziet' in de conventionele bete kenis van het woord, kan hij de contouren van voorwerpen en grote letters en cijfers tegen een contrasterende achtergrond waarnemen. Dr. William Dobelle demon streerde zijn 'oog' met mede werking van 'Jerry', een 62-jari ge man die op zijn 36ste blind werd na een klap op zijn hoofd. Met het op een bril gemonteer de cameraatje met ultrasone af standssensor, 68 elektroden in zijn hersenen en een 5 kilo we- Een van de sleutelfiguren in het omkopingsschandaal rond de Duitse partij CDU, de omstre den Canadees-Duitse wapen handelaar Karlheinz Schreiber, behoorde op 13 juni 1991 tot de gasten bij een lunch die door de toenmalige bondskanselier Helmut Kohl werd aangeboden. Hoewel Schreiber op de officië le genodigdenlijst niet voor kwam, begroette Kohl hem per soonlijk. Dat doet vermoeden dat hij op het allerlaatste moment een persoonlijke uitnodiging had gekregen van Kohl of van diens eregast, de toenmalige Canade se premier Mulroney. Dit schrijft de Duitse krant Bild vandaag. Het blad herinnert er aan dat Kohl eerder heeft ver klaard dat hij Schreiber nog nooit had ontmoet. In 1991 schonk Schreiber een miljoen mark in contanten aan de CDU. Penningmeester Kiep nam het geld aan. Kohl zei aan- vankelijk dat hij van die schen king niets afwist, maar Kiep vertelde daarop dat hij de par tijvoorzitter altijd op de hoogte had gehouden van dergelijke fi nanciële transacties. Drie jaar later gaf Schreiber de huidige CDU-voorzitter, Schauble, een enveloppe met 100.000 mark. Schreiber (65), die in Toronto woont, is momenteel het on derwerp van een uitleverings procedure. De Duitse justitie wil hem horen over een belas tingfraude die meer dan 25 mil joen gulden zou belopen. De Canadese pers heeft in die zaak ook Mulroney in een ongunstig daglicht geplaatst. Hij zou een deel hebben betaald van de borgsom die zijn vriend Schrei ber moest betalen om op vrije voeten te blijven. 'Ogen niet sluiten voor Russische fouten inzake oorlog Tsjetsjenië' De Russische regering moet er rekening mee houden dat ze nog deze maand te maken krijgt met sancties van de Europese Unie wegens de oorlog Tsjetsjenië. Dat zei de Portugese minister voor Europese zaken, Francisco Ma nuel Seixas da Costa, gisteren. Portugal is momenteel EU-voorzitter. LISSABON-GROZNY-MOSKOU Rtr-AFP-DPA-ANP De Europese leiders spraken vorige maand in Helsinki al af dat de ministers van buiten landse zaken op hun vergade ring van 24 januari mogelijke sancties zouden bespreken. Seixas da Costa zei dat korting op het economische steunpro gramma Tacis wijzigingen in de gemeenschappelijke strategie ten opzichte van Rusland wor den besproken. „Wij kunnen de ogen niet sluiten voor de fouten van Rusland." De oorlog in Tsjetsjenië gaat onverminderd door, zij het dat de rebellen in de afvallige Kauk- asische republiek hun tactiek hebben gewijzigd. De Tsje tsjeense leiding besloot gisteren met onmiddellijke ingang over te gaan van een 'stellingenoor log' naar een partizanenoorlog in het hele land. De Russische interimpresi dent Poetin zei zaterdag in een interview op de televisie dat de oorlog volgens plan verloopt, maar dat hij verwacht dat de strijd, waarin de inname van Grozny de 'eerste etappe' is, nog wel lang kan gaan duren. „Er is tijd en geduld nodig voordat wij een definitief suc ces kunnen behalen", zei hij. Die tijd is volgens hem nodig om 'onze basis onder de bur gers te verbreden'. Dat is vol gens hem een betere weg dan bombarderen. Gisteren werd vooral zwaar gevochten om de hoofdstad Grozny. De Russen zetten een grootscheepse aanval in op het centrum, het enige deel van de stad waar het Russische leger zich nog niet waagt. Artillerie beschietingen en luchtaanval len moeten volgens de Russi sche legerleiding de weg vrij maken voor een opmars van grondtroepen. Een hoge officier zei dat de inname van Grozny een kwestie is van hooguit nog enkele dagen. Er sneuvelen in de strijd te gen de rebellen veel meer Rus sische soldaten dan Moskou toegeeft, zegt het 'comité van soldatenmoeders'. Er zijn vol gens het comité zeker 3.000 do den gevallen, en niet 741 zoals de Russische statistieken zeg gen. Zo'n 6.000 soldaten zou den gewond zijn geraakt. weet niet wanneer het wil praten Syrië heeft nog geen besluit genomen over hervat- Ie vredesbesprekingen met Israël. Het overleg zou vol- ^merikaanse regering woensdag in de Verenigde Staten roorgezet. Damascus laat echter weten dat het eerst dzakelijke evaluatie' van de eerdere besprekingen wil De Israëlische premier Barak en de Syrische minister nlandse zaken al-Sharaa onderhandelden begin deze zes dagen in Shepherdstown bij Washington over vre- ite hangijzers in het overleg zijn de terugtrekking van i de bezette Golan-hoogvlakte in ruil voor veiligheids voor de joodse staat, de toekomstige diplomatieke de toegang tot waterreservoirs en de vaststelling van de irt grenzen tussen beide staten. Ie ronde Finland noodzakelijk rn De eerste ronde van de Finse presidentsverkiezingen eren duidelijk gemaakt dat er een tweede ronde nodig 1 gaan tussen de liberale oppositieleider Esko Aho en 1-democratische minister van buitenlandse zaken Tar- in. Op 6 februari moet duidelijk worden wie van deze ipvolger wordt van de zittende president Martti Ahti- overige vijf kandidaten lagen ver achter. De conserva- ementsvoorzitter Riitta Uosokainen, aanvankelijk fa- ram op de derde plaats. De voormalige VN-gezant voor isabeth Rehn (Zweedse Volkspartij) kreeg slechts 7,9 R Bij de vorige presidenstverkiezing haalde kij in de eer- 22 procent van de stemmen en in de tweede ronde e9 ent. Ze legde het daarmee net af tegen Ahtisaari. da vrijhaven voor terroristen Canada lijkt een vrijhaven te zijn geworden voor terro- jroepen. Diverse media citeerden dit weekeinde een :lijk rapport van de Canadese geheime dienst CSIS tt staat. De buitenlandse groeperingen zouden mis- cen van het open immigratiesysteem. Volgens de CSIS leer dan vijftig groepen en 350 individuele terroristen t |ja uitvalsbases hebben. Daaronder zouden de Srilan- imil Tijgers, de Palestijnse Hezbollah, de Koerdische e Islamitische Jihad zijn. Ook Algerijnse terroristen nuit Canada opereren. De laatste weken zijn diverse opgepakt bij het passeren van de Canadees-Ameri- aiens, verdacht van het voorbereiden van aanslagen, ndering van de VS zouden nergens ter wereld zoveel che groepen onderdak hebben als in Canada. Kobe Met het aansteken van 6.432 kaarsjes in bamboepijpen, eentje voor iedere dode, is vanmorgen in de Japanse stad Kobe de ver woestende aardbeving van precies vijf jaar ge leden herdacht. Onder de deelnemers aan de plechtigheid waren kroonprins Naruhito en premier Obuchi. De premier zegde de inwo ners van de havenstad in het westen van Ja pan toe dat de regering hen financieel zal blij ven steunen. Hij herinnerde eraan dat er nog steeds mensen zijn die de klap van de beving niet te boven zijn en nog geen nieuw leven hebben kunnen opbouwen. Vrijwel alle we gen en spoorwegen zijn inmiddels hersteld. De lokale economie is echter de klap nog niet te boven. Volgens een recent onderzoek van een krant zag tien procent van de inwoners van Kobe zijn inkomen met ongeveer 10 pro cent dalen. Een op de vijf is niet in staat de eindjes aan elkaar te knopen. foto reuters kimimasa mayama Arkan, met in zijn hand een echte tijgerwelp, poseerde in 1991 met zijn Tijgers' voor een op de Kroaten veroverde tank. foto ap in oorlogen in Kroatië (1991), Bosnië-Herzegovina (1992- 1995) en mogelijk ook vorig jaar in Kosovo. Arkan zocht, net als zijn hooggeplaatste connecties van het tanende regime, bij het uiteenvallen van Joegoslavië in de Groot-Servische gedachte een excuus om door te gaan met malafide praktijken. Arkan deed vuil werk voor het regime en kreeg daarvoor veel bewe gingsvrijheid voor zijn illegale zaken. Het jaar 1992 was een door braak voor Raznjatovic. Hij werd tot nationalistisch parle mentslid gekozen en verwierf grote populariteit met zijn strijd tegen de verminking van de Servische natie. Hetzelfde jaar stelden de VN sancties in tegen Joegoslavië en dat betekende het begin van vele jaren van enorme winsten uit de smokke larij. Arkan was een huurling van het regime en had weinig op met politiek. Vrijwel al zijn daden stonden in dienst van meedo genloze zelfverrijking. De bur gerslachtoffers van Arkans etni sche zuiveringen werden be roofd en de oorlogswoekeraar Raznjatovic 'vergezelde' de mi litieleider overal. De Servische schlagerzangeres Svetlana 'Ceca' Velickovic huw de de rijke Raznjatovic in 1995. Ze trouwden met gestolen pracht en praal. Ceca's liedjes zijn uitvoerig ten gehore ge bracht in de bussen en treinen die Albanese Kosovaren in 1999 naar Macedonië deporteerden. De zingende weduwe blijft ach ter met een fortuin en zeven zo nen uit de drie huwelijken van Raznjatovic Ze heeft ook de lei ding over Arkans succesvolle voetbalclub FK Obilic. Het leven van de zaterdag ver moorde Joegoslavische gang ster Zeljko Raznjatovic, alias Ar kan, is er een vol zware misda den geweest. Arkan begon als tiener met zakkenrollen in het Belgradose Kalemegdanpark, maar hij stapte snel over op ge wapende overvallen. Hij werd naar verluidt in 1982 freelance moordenaar voor de geheime dienst en verviel bij de recente oorlogen in het voormalig Joe goslavië tot de gruwelijkste oor logsmisdaden. Raznjatovic opende begin jaren tachtig een patisserie in Belgra do. Het is echter moeilijk voor te stellen dat hij echt iets sma kelijks wilde presteren in zijn leven. Het beroven en vermoor den van burgers tijdens het bloedige uiteenvallen van Joe goslavië lag hem beter. De ter reur tegen burgers werd direct gevolgd door zwarte handel in maffiastijl. In deze stijl ging Ar kan zaterdagavond op 47-jarige leeftijd ten onder. De vader van de in Brezice, Slo venië, geboren Zeljko was een hoge officier bij de Joegoslavi sche luchtmacht. Hij zou de ge heime dienst in de jonge jaren van zijn wanhopig criminele zoon te hulp hebben geroepen om nog iets van het delin- quentje te maken. De geheime dienst zou verwoed hebben ge poogd Arkans geweld vorm te geven. Het zou het gemak ver klaren waarmee hij in de jaren zeventig als bankrover uit bui tenlandse gevangenissen ont snapte en begin jaren tachtig, terug in Joegoslavië, een relatief veilig bestaan kreeg. De naam Arkan, die roofkat be tekent, zou van valse identi teitspapieren afkomstig zijn die de geheime dienst de jongeman gaf tijdens of vlak na zijn mis lukte bankroverscarrière in West-Europa. Naar verluidt is hij door de geheimde dienst als huurmoordenaar ingezet. Ver der was Raznjatovic huisvader en zakenman en hij werd voor zitter van de supportersvereni ging van de voetbalclub Rode Ster. Dit kwam hem bij het uit breken van de oorlog in 1991 van pas, want de ergste hooli gans bleken enthousiaste recru- ten voor Arkans militie, de Tij gers. De militie is berucht geworden door wreedheden tegen burgers itrum van de Israëli- adera zijn vandaag imexplosie vijf men- id geraakt. De burge- :ei dat de aanslag lijk het werk was van militanten'. De Isra- dio meldde dat één man ernstig gewond was ge raakt. De explosie had plaats bij een bankgebouw in de buurt van de markt van Hadera, een kustplaats in het noorden van Israël. Getuigen spraken van een relatief kleine explosie. Een paar voorbijgangers die een shock hadden opgelopen wer den ter plaatse behandeld. De verantwoordelijkheid voor de aanslag was vanmorgen nog niet opgeëist. De Israëlische premier Barak waarschuwde vorige week dat radicale Pales- rijnen zullen proberen met aan slagen het hernieuwde vredes overleg met Syrië te saboteren. 0172 en a/d 079 Zoetermeer t 0252 Hillegom

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5