'Geen radar naar Indonesië' Heroïne-proef verloopt goed Binnenland Aanhoudingen bij enorme verkeerscontrole Den Haag 'Lockheed wilde Kamerleden omkopen' Hoofdofficier beslist over in beslag genomen taxi's 'Uitdeler fatale klap Daniël heeft bekend' AG 17 JANUARI 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbure erde Pers Diensten Ll e pakt groep van zestien belagers De politie heeft gistermorgen in het Kralingse Bos fdam een groep van vijftien mannen en een 19-jarige ^Aangehouden, nadat ze eerder drie Rotterdammers met HR knuppels hadden belaagd. De verdachten sloegen on- 3) i< r deuken in de auto van een 53-jarige Rotterdammer. echtpaar sloegen zij de portierruit van de auto in. Bij de t Ja ding van de verdachten trof de politie naast honkbal- or 1' s, ook diverse stenen, een mes en een ijzeren stoelpoot id Ft de ,r(i. belaagd op station Nijmegen cht Een groep van zo'n twintig jongeren heeft zaterdag- sm voor het NS-station in Nijmegen een 48-jarige inwoner 'ter Gelderse Eist belaagd. De man wist na een aantal Ma ;n en klappen te vluchten. Drie mannen zijn aangehou- Elstenaar arriveerde vroeg in de ochtend bij het station, gesloten was. Voor de deuren stond een groep jonge- dbt tegen de man begon te schelden. Daarop trapten enkele 'Lijeden de man en sloegen hem. Drie verdachten (19 tot 22 ger i aangehouden, het dej ;r bekent neersteken man 'ij5EtLi Een 15-jarige jongen uit Leeuwarden heeft aan de anti lekend dat hij een 27-jarige plaatsgenoot heeft neerge- ;a E Dat gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag in een hei ^eeuwarden. In de woning was een ruzie ontstaan waar- 'ndi gner, zijn ouders en het slachtoffer betrokken waren, sn t eeft uitgewezen dat de man door één messteek om het lige gekomen. De jongen wordt voorgeleid aan de rechter- Ma saris. Zijn vader en moeder zijn inmiddels op vrije voe- eld. air krijgt alsnog Kosovo-medaille ske Alle militairen en andere personeelsleden van defen- iebben deelgenomen aan een vredesoperatie in Kosovo, een nieuwe speciale herinneringsmedaille voor hun in- pntvangen de onderscheiding ongeacht het aantal dagen VA ihet buitenland verbleven. Ongeveer 6000 mensen ko lde or de medaille in aanmerking, aldus Defensie. Onder sd ook de ongeveer 700 militairen van de Koninklijke "i G acht die in december al een onderscheiding ontvingen H< een bijeenkomst in de jaarbeurs in Utrecht. Minister De [na an Defensie erkent dat bij die uitreiking het een en an- ind lisgegaan. Na afloop moesten veel militairen hun dank- diji igen inleveren, omdat zij er eigenlijk niet voor in aan- el" j kwamen, vol danders blijven in cel Marokko Iku Maar weinig Nederlanders die in Marokkaanse ge- po ssen verblijven, zullen hun straf in eigen land kunnen Idf i. Dit omdat zij de boetes niet kunnen betalen, aldus de ing Relaties van Gedetineerden. Op dit moment hebben :r tien van de circa zeventig gevangenen bij de Marok- ir ^autoriteiten een verzoek ingediend om hun straf in Ne- uit te zitten. Dat is in principe mogelijk sinds eind no- toen Marokko en Nederland het Verdrag voor over- van gevangenen ondertekenden. De vereniging ver- 30ffiat maar twee mensen kans maken naar Nederland te idf matig stadion Fortuna in brand In het oude stadion van voetbalclub Fortuna Sittardia, idert, heeft zaterdagavond een felle brand gewoed. De zo goed als zeker aangestoken. De brandweer rukte n h ot materieel uit. De schade is aanzienlijk. De politie la n 18-jarige jongen uit Sittard aangehouden op verden- ïaf brandstichting. De jongen zat op de tribune toen de ges ia de brandmelding de omgeving van het stadion afzet- aandert was sinds september vorig jaar niet meer als veifetadion in gebruik. Het stadion zal nu eerder worden lan was gepland, aldus de politie. iste} verliest twee wielen cht» Een bus vol passagiers op weg naar de wintersport ijdagavond op de A2 in Maastricht bij het nemen van :ht de twee wielen van de linkerachteras verloren. De am hierdoor tot stilstand. Er deden zich geen persoonlij- ïvallen voor. Wel hadden de passagiers een behoorlijk loud. Ook het verkeer richting centrum liep flinke vertra- naf). De politie vermoedt dat de bouten van de achterwielen :d waren aangedraaid en vervolgens onder het rijden i o geraakt. Pas op zaterdagmorgen kwam er een nieuwe re lconden de passagiers hun reis richting sneeuw voortzet - he Vierhonderd voertuigen gecontroleerd Bij de grote politie- en douanecontrole werd ook een Cadillac Eldorado (verbruik 1 liter op 2 kilometer) aan een grondig onderzoek onderworpen. De eigenaar van het slagschip, met bontjas en ooglap, werkte bereidwillig mee. foto anp ed oudenaarden den haag anp De politie^-Iaaglanden heeft za terdagavond en in de nacht van zaterdag op zondag een groot scheepse controle uitgevoerd op verkeersdeelnemers in de Haagse binnenstad. Bij de actie waren meer dan honderd men sen van diverse diensten be trokken. De politie hield 31 mensen aan en nam onder meer negen slagwapens en klei ne hoeveelheden drugs in be slag. Het was de meest uitge breide controle die ooit in de regio Haaglanden plaatshad. Behalve de politie werkten ambtenaren van douane, rijks verkeersinspectie, marechaus see, Openbaar Ministerie en ge meente mee. Er werd gecontro leerd op tal van zaken: alcohol, drugs, wapens, openstaande boetes, apk, verzekering en we genbelasting. Tevens werd na gegaan of voertuigen zijn gesto len en of bestuurders en inzit tenden legaal in Nederland ver blijven. In totaal zijn vierhonderd voertuigen grondig gecontro leerd. De belastingdienst reikte voor 10.000 gulden aan aansla gen uit. Aan nog te betalen boe tes werd 3500 gulden geïnd en Minister Van Aartsen voor handhaving wapenembargo Minister Van Aartsen van buitenlandse zaken wil dat het defensie-elektronicaconcern Hollandse Signaalappara ten (HSA) afziet van de levering van radarapparatuur aan Indonesië. Het gaat om een order van 80 miljoen gulden. De bewindsman vindt dat het Europese wapenembargo tegen Indonesië, dat tot en met gisteren van kracht was, wordt verlengd. hilversum anp Tot en met gisteren was de le vering hoe dan ook verboden, omdat de Europese Unie dit najaar een wapenembargo te gen Indonesië instelde. Maar de EU zal dat embargo waar schijnlijk vandaag opheffen. Ju ridisch gezien mag HSA de ap paratuur dan leveren. Maar Van Aartsen zei gisteren in het Ra- dio-I-Journaal voorstander te zijn van handhaving van het wapenembargo tegen Indone sië. Het is volgens hem „op dit moment niet verstandig om dat wapenembargo eraan te ge ven." Van Aartsen wil dat HSA vrij willig afziet van de levering van de apparatuur aan de Indonesi sche marine. Het bedrijf zou zich volgens hem moeten afvra gen 'of het verstandig is om op dit moment dat materiaal naar Indonesië te verschepen'. Van Aartsen heeft minister Jorritsma van economische zaken ge vraagd hierover contact met HSA op te nemen. De bewinds man zei ervan uit te gaan dat ze dat heeft gedaan. Maar volgens een woordvoer der van HSA is dat nog niet ge beurd. Het bedrijf zal pas een besluit over de levering nemen als duidelijk is met welke argu menten Jorritsma het verzoek van Van Aartsen onderbouwt. HSA wacht in elk geval met de levering tot 'absoluut' zeker is wat er met het embargo ge beurt. Het bedrijf wil de ver houding met de Nederlandse overheid niet verstoren, aldus de zegsman. Van Aartsen is inmiddels naar Jakarta vertrokken voor een driedaags bezoek aan Indone sië. Van Aartsen zal een ont moeting hebben met onder an deren de Indonesische presi dent Wahid. Deze heeft intus sen verklaard geen behoefte te hebben aan militaire hulp van Nederland om de orde op de Molukken te handhaven. „Ik weet niet of Nederland daarin is geïnteresseerd, maar ik ben er niet in geïnteresseerd. Hoe minder de Nederlandse rege ring op dit moment aan militai re hulp geeft, hoe beter", zei hij. vijf mensen zijn ingesloten om dat ze nog een vrijheidsstraf hadden 'uitstaan', meldt de po litie Haaglanden zondagoch tend. De controleurs hielden ook twee Polen aan die illegaal in Nederland verblijven. Boven dien trof de douane vuurwerk aan en twee vlindermessen. Een aantal wagens bleek onte recht met een buitenlands ken teken te rijden en twee wagens bleken gestolen. Nog eens tien wagens waren niet verzekerd en bij een controle onder 38 taxi's werden 26 processen-verbaal geschreven. Acht bestuurders verkeerden onder invloed. Ze kregen direct een boete. De actie begon zaterdag avond rond 20.00 uur en duur de tot circa 02.30 uur. Auto's werden willekeurig geselecteerd voor de controle. Aan het begin van de fuik werd meteen het kenteken bekeken. Daarna stortten politieagenten en douaneambtenaren zich op au to, bestuurder en eventuele an dere inzittenden, soms bijge staan door snuffelhonden. De strak georganiseerde controle verliep in een ontspannen sfeer. Onderzoek naar cocaïne-import den haag anp De korpsbeheerders van de grote steden staan toch recher cheurs af aan een speciaal team dat onderzoek gaat doen naar de grootschalige cocaïne-im- porten begin jaren negentig. Eerst wilden de korpsbeheer ders geen mensen leveren, om dat dit lopende onderzoeken naar de georganiseerde mis daad in de knel zou brengen. De Tweede Kamer heeft op het onderzoek aangedrongen na bevindingen van de Kamer- commissie-Kalsbeek. Die con stateerde dat criminele infor manten samen met corrupte overheidsambtenaren waren betrokken bij de invoer van ze ker 15.000 kilo cocaïne. den haag anp De Amerikaanse vliegtuigfabri kant Lockheed heeft begin ja ren zeventig geprobeerd Twee de-Kamerleden om te kopen. NRC Handelsblad meldde dat zaterdag op grond van een ko pie van geheime notities van de ministerraad op 20 augustus 1976 over de Lockheed-affaire. Om welke Kamerleden het ging, blijkt daar niet uit. Wel is be kend dat de KVP'er J. van Eisen en de WD'er A. Ploeg van de Kamercommissie voor defensie naar Lockheed waren gereisd zonder medeweten van de an dere leden van de commissie. In de Lockheed-affaire werd onder meer de echtgenoot van toenmalig koningin Juliana be schuldigd van het aannemen van steekpenningen van ruim 1 miljoen dollar. Prins Bernhard heeft altijd ontkend geld te heb ben ontvangen. De geheime notities zijn handgeschreven aantekeningen van de secretaris van de minis terraad J. Middelburg. Het ver slag is volgens NRC gedetail leerder en openhartiger dan de officiële notulen. Die zijn na twintig jaar wel in te zien door onderzoekers, de notities van Middelburg pas na 25 jaar. De bewindslieden tonen zich in het verslag geschokt over de be vindingen van de commissie. In de aantekeningen ver woordt Westerterp, toen minis ter van verkeer en Waterstaat, in één zin de omkoping. Den Uyl lijkt dat te bevestigen door die te herhalenLockheed heeft ook pogingen gedaan om Ka merleden om te kopen." Wes terterp zegt dat hij geschokt is. Vlak daarna wijst hij op de schrijvende Middelburg met de vraag wat de status is van de notities. „IJskastnotulen",' ant woordt Den Uyl dan. Leomroepbi jdragei s afgeschaft idat betekent /oor u Waarschijnlijk hebt u het al gehoord: de omroepbijdrage (oftewel het kijk- en luistergeld) is per 1 januari 2000 afgeschaft. U was de omroep bijdrage altijd bij vooruitbetaling verschuldigd. Nota's die in 1999 werden ,j verzonden, kunnen daarom voor een deel betrekking hebben op het iaar 2000. Hoe weet u waar u aan toe bent? 'Taxioorlogin Amsterdam LEKKER VERS VOOR DE HALVE PRIJS ch Broccoli, 500 gram, vanvoor 124 Ch Hamburgers, kilo, van J&A8 voor 7.99 100 gram, vanJ^fTvoor 0.82 01 Zaanse snijder, heel, van^59"voor 1.29 Kom snel naar de winkel voor nog meer van deze aanbli 2e VOOR DE HALVE PRIJS 2 pakken Verkade Sultai._ vanjt^voor 3.73 2 pakken DubbelFrisss, van>6ffvoor 2.68 2 pakken Page Plus toiletpapier, vanvoor 9.73 >iuskaart geldig t/m 23 Januari as. di t amsterdam gpd Alle geregistreerde particulie ren, bedrijven en instellingen krijgen persoonlijk bericht. Wij voorzien u graag van de juiste infor matie. Daarom krijgen alle geregistreer- den vóór 1 april a.s. bericht in de vorm van een eindnota. U hoeft dus niet zelf contact met ons op te nemen. Er zijn drie mogelijkheden: L Hebt u in 1999 al omroepbijdrage betaald voor 2000? Het door u te veel betaalde bedrag wordt u dan voor 1 april terugbetaald. 2. Bent u nog omroepbijdrage verschul digd over 1999 en/of voorgaande jaren, dan krijgt u van ons een nota met daar op het nog verschuldigde bedrag. U dient dit bedrag volgens de wettelijke regels alsnog te betalen. 3. Ten slotte is het ook mogelijk dat u niets meer hoeft te betalen, maar ook niets terugkrijgt. Ook dan krijgt u van ons bericht. Wij hopen u hiermee voldoende te heb ben geïnformeerd. De Amsterdamse politie heeft zaterdagnacht twee taxi's van de Taxi Centrale Amsterdam (TCA) in beslag genomen en de chauffeurs gearresteerd. De chauffeurs hadden volgens de politie een taxi van concurrent Taxidirekt klemgereden. Een van hen moest een nacht in de cel verblijven wegens verzet te gen zijn aanhouding. Zes ande re chauffeurs kregen tijdens controles door een politieteam een rijverbod van negen uur wegens overtreding van de Rij- tijdenwet. Vrijdagnacht kregen vijf chauffeurs een rijverbod vanwege dezelfde overtreding. De hoofdofficier van justitie Vrakking moet nu beslissen wat er met de in beslag genomen taxi's gaat gebeuren. Afgelopen week liet Vrakking weten dat er snelrecht toegepast wordt bij nieuwe incidenten tussen taxi chauffeurs. Uit protest tegen de inbeslag name verzamelden zo'n drie honderd chauffeurs zich zater dagnacht in de buurt van het hoofdbureau van politie aan de Marnixstraat. Ze beschuldigden de politie ervan vooral de werk nemers van TCA te controleren en de concurrentie ongemoeid te laten. Volgens de politie de den zich tijdens deze demon stratie 'enkele schermutselin gen' voor. Zo werden van enke le taxi's van Taxidirekt de ruiten ingeslagen en vielen er klappen tussen de chauffeurs van de twee bedrijven. „Maar een op geroepen peloton van de Mo biele Eenheid hoefde uiteinde lijk niet te worden ingezet", al dus de politiewoordvoerder. De verscherpte controles werden eerder deze week aan gekondigd door burgemeester Parijn, die liet weten genoeg te hebben van de 'taxioorlog' die op dit moment in de hoofdstad woedt. Sinds de invoering van de nieuwe Taxiwet per 1 janua ri, die meer concurrentie moge lijk maakt, gaan chauffeurs van TCA en Taxidirekt elkaar regel matig te lijf. De chauffeurs voe len zich gedupeerd omdat zij soms tonnen voor een vergun ning hebben betaald die nu niets meer waard is. amsterdam anp De experimenten met de verstrekking van heroï ne op medisch voorschrift aan chronisch ver slaafden verlopen goed in Amsterdam en Rotter dam. De ruim 180 drugsverslaafden houden zich redelijk goed aan het protocol van het onder zoek. Zo is de opkomst bij de tweemaandelijkse metingen gemiddeld 85 procent. Verder waren er tot nu toe geen medische complicaties tijdens de behandeling en deden zich evenmin grote problemen voor met de openbare orde en veiligheid. Dat blijkt uit een voorlopige analyse van de experimenten, meldde de Centrale Commissie Behandeling HeroïneVer- slaafden zaterdag in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Amsterdam en Rotterdam waren de eerste twee steden die in de zomer van 1998 begonnen met de experimenten, met 180 patiënten. Begin vorig jaar gaf de Tweede Kamer toestemming voor uitbreiding naar Groningen, Heerlen, Utrecht en Den Haag. In totaal zullen 625 chro nische heroïneverslaafden zeven dagen per week heroïne krijgen, van wie 375 de drugs roken en 250 spuiten. Gedurende zes tot twaalf maanden gebruiken ze de drugs in de behandeleenheden en krijgen ze daarnaast nog methadon. Doel is om te kijken of de behandeling bij de doelgroep zelf aanslaat en het bestaan van de chronische verslaafden verbetert. Inmiddels zijn de eerste patiënten alweer af van de heroïne op recept. Of de behandeling effectief is, blijkt op langere termijn, want ook de situatie na stopzet ting moet worden onderzocht. In 2001 komen de resultaten van het onderzoek beschikbaar. In Nederland zijn naar schatting 25.000 heroï neverslaafden, met een gemiddelde leeftijd van rond de veertig. Ongeveer 70 tot 80 procent van de heroïnejunks neemt deel aan een soort hulp verleningsprogramma. De rest is niet of niet meer in contact met de hulpverlening. Het expe riment is bedoeld voor junks die buiten elke re guliere zorgbehandeling vallen. Nieuwjaarspuzzel De uitslag van de Nieuwjaarspuzzel is: 'Met zo'n verleden moeten we wel in de toekomst geloven' De winnaars zijn: Simone Waal, Hoge Rijndijk 33, Leiden P. C. Bol. Bachstraat>326, Leiden Mw. Brinks. J. van Campenlaan 122, Leiden A. Sevenster-Bol, Burg. Ketelaarstraat 31, Warmond Anita Menken, W. Alexanderstraat 28, Zoeterwoude P. J. Fritz, Wederikkreek 9, Leiderdorp J. H. Imanse, Rietstraat 25, Lisserbroek Mw. J. P. van Kleef, Van Slogterenhove 5, Sassenheim W. Schellingerhout, Beneluxstraat2, Koudekerk aan den Rijn M. Grimbergen, Rijndijk 334, Hazerswoude maassluis gpd Een 23-jarige Rotterdammer heeft bekend dat hij de fatale klap heeft uitgedeeld die begin deze maand het leven eiste van de 17-jarige student Daniël van Cotthem. Dat bevestigen ver schillende bronnen binnen de politie. De bekentenis van de Rotterdammer biedt de andere drie in voorarrest zittende ver dachten vooralsnog geen voor deel. Allen blijven in hechtenis. De vier betrokkenen wordt 'doodslag in vereniging' ten las te gelegd. Daarop staat maxi maal vijftien jaar cel. De verdachten behoren tot een vriendenclub die in Maas sluis een beruchte reputatie heeft. Twee broers werden al in november aangehouden nadat ze in hun woonplaats een 34- jarige stadgenoot zonder reden in de Maassluise haven hadden gegooid. Ook is de tweeling al eerder opgepakt wegens open lijke geweldpleging op NS-sta tion Vlaardingen-Oost waar ook Daniël zijn fatale klap opliep. Bij andere gelegenheden wer den ze gesnapt voor het plegen van vernielingen op dit knoop punt van het openbaar vervoer. Ze gooiden er ruiten in en sta ken vuilnisbakken in brand. Ook^ heeft het tweetal andere vernielingen gepleegd en heb ben ze zich diverse malen schuldig gemaakt aan diefstal len. Student Daniël van Cotthem liep op vrijdag 7 januari een klap op toen hij zijn vriendin Loes Ippel naar de trein bracht. Het stelletje werd lastig gevallen en ingesloten door een groep van zeven jongeren. Daniël overleed twee dagen later in het Dijkzigt-ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3