Sullige' country dansers steeds professioneler WEER Alcoholcontrole piloten IV In de rij voor een handtekening van Bart Weeiv we(ji bijl MAANDAG 17 JANUARI 2000 COMMENTAAR Op Schipol is een Marokkaanse vlieger betrapt op dronkenschap. De man was onderweg naar zijn toestel toen de marechaussee (luchthavenpolitie) hem min of meer bij toeval tegenkwam. Zijn wat wankele gang verried hem. Een blaastest wees uit dat de veer tigjarige gezagvoerder stomdronken was. Het incident op Schiphol is het bewijs dat een alcoholcontrole voor piloten geen overbodige luxe is. Slechts weinigen stappen geheel op hun gemak in een vliegtuig. Hoewel vliegen een relatief zeer veilige vorm van vervoer is, blijft het voor de mens een wat onnatuurlijke manier van voortbewe gen. Bijna niemand vindt het echt fijn om in een onder druk ge brachte aluminiumkoker op tien kilometer hoogte met een snel heid van duizend kilometer per uur het luchtruim te doorklieven. Temeer omdat de bestuurder niet zichtbaar is. Als je de kans loopt dat die onzichtbare iemand ook nog eens dronken is, dan slaat je helemaal de schrik om het hart. Burgemeester Van Houwelingen van Haarlemmermeer, die ook de zorg voor de veiligheid van de omwonenden van Schiphol in zijn portefeuille heeft, wil dat er zo snel mogelijk een steekproefsgewij ze alcoholcontrole wordt ingevoerd. De Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers (VNV) daarentegen meent dat de sociale controle onder verkeersvliegers dusdanig groot is, dat het om een beperkt probleem gaat. Een alcoholcontrole zou geen nut hebben. Desondanks worden in de Verenigde Staten periodieke drankcon troles gehouden. Het feit dat deze controles nauwelijks iets opleve ren, doet de VNV af als het bewijs dat het om zeldzame incidenten gaat. Maar je kunt met evenveel recht beweren dat de controles wel degelijk een afschrikwekkend effect bezitten. Dat de onderlinge sociale controle niet altijd werkt, mag na het in cident op Schiphol wel duidelijk zijn. In Nederland zullen vliegers elkaar er eerder bij lappen dan in landen waar de hiërarchische verhoudingen in de cockpit veel scherper zijn. Alleen al daarom valt er veel te zeggen voor preventieve drankcontroles. Eerst nog zacht, later winters Het is opnieuw zacht weer ge worden in ons land. Gistermid dag steeg de temperatuur op Valkenburg tot 7,7, in Alphen a/d Rijn tot 7,2 en in Nieuw- -Vennep tot 6,9 graden. Van daag is het nog wat zachter ge weest en ook morgen verkeert het kwik met maximaal zo'n 8 graden in een anti-winterse sfeer. Morgenavond dringt van het noordoosten uit minder zachte en drogere lucht Neder land binnen. Tussen lagedruk boven Rusland en een honkvast luchtdrukmaximum ten westen van de Britse eilanden worden tijdens de tweede helft van de week met noord tot noordwes tenwinden luchtmassa's uit de poolstreken naar ons land ge transporteerd. Door luchtaan- voer over relatief warm zeewa ter (voor onze kust nog altijd zo'n 8 graden) verloopt de ver killing op leefniveau niet al te drastisch. Overdag wordt het nog altijd zo'n 4-5 graden en in de nacht komt het voornamelijk in het binnenland tot lichte vorst. Tegen het einde van de week wordt de koude luchtlaag der mate dik en de atmosfeer zo onstabiel dat de kans op sneeuw toeneemt. Vooral voor vrijdag en zaterdag oogt de si tuatie winters doordat, in de optiek van het Europese atmos feermodel, een storing over de Noordzee trekt. Uitzicht op standvastig winterweer is er vooralsnog niet aangezien de stroming op termijn weer naar het westen tot noordwesten neigt. De hogedrukblokkade op het midden van Oceaan duurt voort. Morgen is het dus nog zacht weer. Bovendien is het overdag zwaar bewolkt met van tijd tot tijd wat lichte regen en motregen. De noordwes tenwind is matig tot vrij krachtig, langs de kust enige tijd hard van sterkte. Tijdens het afgelopen weekeinde was het za terdag rustig weer met af en toe zon. Op een enkel licht buitje na bleef het droog. Gis terochtend was er hier en daar een vleugje zon; daarna was het bewolkt met af en toe wat motregen. Uitzonderlijk zacht was het op IJsland met maxima tot boven de 15 graden. Zaterdag avond werd het in Da- latangi zowaar 18,5 graden. Officiële status binnenkort een feit Het houdt niet op. Steeds meer Nederlanders raken verknocht aan het country- en western- dansen. De tijd dat naar verluidt alleen sulletjes aan deze dans zouden doen, is allang voorbij. Binnenkort krijgt de country- en westerndans zelfs een officiële status. „De Nederlandse dans- wereld heeft altijd heel sceptisch tegenover het countrydansen gestaan. Drie jaar geleden wilde ze nog niets met ons te maken hebben," zegt voorzitter Herman Falkenberg van de Dutch Country Western Dance Association. „Maar inmiddels kan ze niet meer om ons heen." MENSELlje Een hoop gebakken lucht Vroeger ging je naar de stad om de dingen te kopen die je nodig had en verder besteedde je je tijd aan nuttiger zaken. Maar dat is defini tief voorbij. Met de latere winkelsluiting en al die koopzondagen is winkelen veel en veel meer geworden. Voor de consumenten komt het nu neer op 'het voldoen aan een sociale en emotionele behoefte'. Voor de ondernemers is het niet langer een gevecht met concurren ten op hun specifieke terrein, maar overdrachtelijk gezien 'een 21ste eeuwse knokpartij in een café waarbij iedereen met iedereen vecht om de besteedbare gelden van de klemt'. Tenminste, zo werd het gis teravond verwoord in het VPRO-programma 'Rooksignalen uit de nieuwe wereld' dat op allerlei aspecten van het moderne winkelen inging. Alles wat tegenwoordig op de markt wordt gebracht, moet om suc cesvol te zijn 'exclusieve emotie uitstralenzo begreep ik. Het pro gramma zat boordevol met dat woord. Uiteraard is dat het speel veld van marketing-strategen, winkel-antropologen en aroma-goeroes. En ze kwamen dan ook volop aan bod. Het is volk dat ik wantrouw want ze verkopen zelden iets anders dan hol, En gelstalig koeterwaals. Handelsreizigers in gebakken lucht, dat zijn het. Het kopen van een auto blijkt voor alles een emotionele kwestie te zijn, verzekerde een Duitse expert, 'want de identiteit van de auto moet samenvallen met die van de klant'. Een Duitse aroma-specialiste deed uit de doeken dal de lucht in een bedrijf die van de vrije natuur dient te fijn, omdat de mensen zich daar het plezierigst bij voelen. Met geurstoffen kom je een heel eind. Een herenmodewinkel deed alles voorde 'harmonisering van de zinnen' van zijn clientèle. Het zou ook goed zijn als bedrijven zich gaan bedienen van regisseurs, zo meende een der goeroes. Winkels zullen steeds meer de richting van een soort theater opgaan: de klant moet verrast worden. Getoond werd een winkel die louter zeep verkoopt en dat presenteert of het banket is. Velen zoeken de koophuizen op uit een zekere behoefte onder de mensen te verkeren. Thuis hebben we maar 4,3 minuut per dag aandacht voor onze partner, zo rekende iemand die ervoor had doorgeleerd ons voor. Winkelen wordt daarom steeds meer een soci ale bezigheid. De toekomstige winkelier zou dan ook best eens 'een soort relatie-therapeut' kunnen worden. God-o-god. Johan Hui- zinga schreef halverwege de jaren dertig: 'We leven in een bezeten wereld en we weten het'. Hij wist nog niet half hoe bezeten. Morgen moet ik bij de groenteman winterpenen kopen. Normaal draaide ik mijn hand daar niet voor om, maar dat is nu voorbij. Het gaat een behoorlijk emotionele handeling worden. De Dutch Country Western Dance Association (DCWDA), opgericht in 1991, schat dat momenteel zo'n 250.000 Ne derlanders bezeten zijn van de country- en westerndans, on der te verdelen in het couple- dansen en linedansen. Ander half jaar geleden bedroeg dat aantal nog maar honderddui zend. En de groep wordt almaar groter. „Het hoogtepunt is nog niet bereikt", zegt Nederlandse kampioene linedansen Kim Thijssens uit Roermond, al ver wacht ze dat de hype ook wel weer zal overwaaien. „Het line dansen en coupledansen blij ven bestaan, daarvan ben ik overtuigd, maar net als aerobics zal de aandacht ooit wel een keer gaan verslappen. Dat kan niet anders." Maar voorlopig geniet de 27-ja- rige Roermondse pr-mede- werkster nog van alle belang stelling rond de country- en westerndans. Onlangs werd ze Nederlands kampioen in de hoogste klasse, de 'advanced' van de 'gewone' categorie. Al leen een 'superstar' danst nog beter. Helaas voor Thijssens waren haar financiële middelen ontoereikend om naar de we reldkampioenschappen in het Amerikaanse Nashville, het mekka van de countrymuziek, te gaan. Ivonne van Loon uit het Brabantse Oss deed dat wel en werd afgelopen week we reldkampioen in de lagere klas se 'novice'. „Geweldig", reageert de 29-jari- ge Ivonne van Loon op de vele steunbetuigingen. „Ik ging er van uit dat na de terugvlucht niemand op het vliegveld van Brussel zou staan. Hooguit een oom of tante. Maar iedereen was gekomen. Het leeft enorm in Nederland, veel meer dan ik dacht. Keileuk is dat." Ook gis termiddag tijdens de huldiging bij haar sponsor, de manege Stal Swanenberg in het Bra bantse Schaijk, had de Ossense kapster geen reden tot klagen. Dik anderhalf jaar geleden vroeg haar moeder aan Ivonne en haar schoonzusje of ze zin hadden mee te gaan linedan sen. „Mam, waar heb je het over? Dat is toch niets voor ons?", was haar eerste reactie, maar ze liet zich toch over de streep trekken en was meteen verkocht. „Het is heel onge dwongen," vertelt ze over het linedansen. „Iedereen helpt el kaar. Er is weinig onenigheid omdat er nauwelijks wordt ge dronken en vechtpartijen ko men al helemaal niet voor." Kim Thijssens kent echter wel één voorbeeld van een uit de hand gelopen ruzie, maar ook zij zegt dat over het algemeen allemaal in goede harmonie verloopt. Een andere verklaring dat het linedansen momenteel zo populair is, is dat het gemak kelijk is te leren. „Iedereen kan het. Zelfs iemand in de rolstoel. Coupledansen, welteverstaan. Tot een bepaald niveau is het heel gemakkelijk. Daarna wordt het een conditieslag." „Als ik tegen mensen zeg, dat ik aan linedansen doe, word ik weieens uitgelachen. Ha, ha. Ze zien me dan al staan met mijn handen in mijn broekzakken. Over het linedansen wordt heel minnetjes gedaan, net als over bijvoorbeeld het klompendan sen. Ten onrechte. Het is hart stikke leuk en op sommige ni veaus zelfs erg moeilijk. Maar ik moet zeggen dat ik me de laat ste tijd steeds minder hoef te verdedigen. De countrydans wordt steeds serieuzer geno- Ivonne van Loon geeft een demonstratie country line-dancing. foto cpd cees zorn „Intussen bestaan er nog wel allerlei vooroordelen", zegt Kim Thijssens. ,,'Tuurlijk zijn er ook sullen die aan countrydansen doen. Een groot deel van de linedansers bestaat uit lulletjes- vollf, al mag ik dat misschien als pr-medewerkster niet zeggen. Die mensen dragen van die chaps (bruine leren broekspij pen over een spijkerbroek, red.) grote hoeden en jasjes met enorme franjes. Helemaal uit gedost. Net als de Amerikanen van ons denken dat we allemaal de hele dag op klompen lopen, denken zij dat de Amerikaanse cowboys de hele dag met van die chaps lopen. In heel veel gelegenheden wordt momenteel country- en westerndansen gegeven. Het is een echte hype. Kim: „Dat is een verdienste van het echtpaar Herman en Ria Falkenberg. Zij hebben het linedansen in Ne derland groot gemaakt. Her man werkte via het ministerie van defensie voor het Ameri kaanse leger in Nederland. Op die manier kwam hij in contact met de countrymuziek en - dans." Door de vele inspanningen van Herman Falkenberg wordt in het jaar 2002 het inmiddels tiende wereldkampioenschap country- en westerndansen in het Limburgse Kerkrade gehou den. Het is dan voor de eerste keer dat het WK niet in Noord - Amerika plaatsvindt, maar in Europa. Kim: „Uiteraard waren de Amerikanen er niet blij mee. Maar het is een internationaal evenement. Amerika kan daar geen blijvende claim op leggen. Of Kerkrade het Nederlandse Nashville wordt? Ik weet het niet. In Kerkrade worden in ie der geval al jaarlijks de Europe se kampioenschappen gehou den." Inmiddels kent Nederland al twee professionele linedansers. Zij, twee jongens van 18 en 24 jaar oud, verdienen hun brood met het geven met dansshows. Daarnaast wordt de country- en westerndans volgens Falken berg binnen enkele weken door de overkoepelende dansorgani- saties erkend als een officiële dansvorm. Ook de sportbond NOC'NSF overweegt de coun try- en westerndans tot een olympische sport uit te roepen. „Voor Sydney is deze erkenning te laat. Maar misschien dat we tijdens de Olympische Spelen van 2004 wel een demonstratie mogen geven." DULAN VAN VLIMMEREN seerd- in het Kurhauste Schf uitgeroepen tot Reism yi de Eeuw. De oprichter g. vaartmaatsQhappij Mar Pn werd door zijn collega' g boven onder anderen F g( Fransen (Arke) en Albe te man (grondlegger KLN ,d tot de vijfentwintig ge- den behoorden. In het port werd Schroder on als een visionair onder r vanaf 1958 - toen hijr g DC-3 de eerste vakanti jel vluchten op Mallorcaj p voeren - er zeer toe het ge dragen dat buitenland! >r kanties voor iedereen! ei werden. De voormalige g( dent-directeur van Ma Si derhalf jaar geleden tr el rug) kreeg van de circa wezigen topmensen ui branche een staande c zijn uitverkiezing beke gemaakt. ie ee De schatrijke Britse grapr bezitter NICHOLAS V% STRATEN moet wande oi laten op het landgoed k het duurste huis van G ai tannië bouwt. De 54-j< centrieke grondmagna aj hen. Hij heeft de wand ii< schreven als ,,walgeli|i sen tuig van de richel" Hoogstraten bouwt vol; Britse krant The Daily zijn Hamilton Palaceji/l aan de Engelse zuidku moet er 30 miljoen por dan 100 miljoen guide i. tafel leggen. In het gel jr een 200 meter lang m »r een mausoleum waar2 ai lijke resten en de kuns i pen die hij bezit, tot hi 7000 moeten blijven I g Over het landgoed looi a van ongeveer zeshonde waarvan wandelaars sir gebruik mogen maken Hoogstraten heeft heti ruim twee meter hoog' hek, prikkeldraad, een k een rij diepvriezers afg Een rehter in Londen li o een zaak die door de la r vereniging van langeaf i wandelaars was aange: i; bepaald dat het pad vola bliek open moet blijver st Hoogstraten moet eenWj 1600 pond en de kostf proces betalen. Van de spreekwoordelijke Hol landse nuchterheid is deze za terdagmiddag in Roelofarends- veen niets te merken. Nog voor half twee, het moment dat Bart begint met het signeren van het zojuist verschenen Big Brother- boek in boekhandel Veenerick, staan de fans al in de rij. De winkel in de woonplaats van Bart is te klein, een groot deel van de meute wacht geduldig buiten. Twee ingehuurde bewa kers zorgen ervoor dat niemand voordringt of blijft plakken. En Bart zelf? Die geniet van alle aandacht. „Nog wel." Het is de tweede keer sinds hij ruim twee weken geleden na een 106 dagen durend verblijf in het Big Brotherhuis een ont moeting heeft met fans. Een dag eerder deelde hij met zijn voormalige huisgenoot Ruud handtekeningen uit in een dis cotheek in Gemert. Langzaamaan begint de 23-jari- ge Bart iets te begrijpen van de hype rondom zijn persoon. „In het begin was het vreemd. Ik had er geen flauw benul van dat zo veel mensen naar het pro gramma keken. Intussen heb ik video's gekeken, het boek gele zen en heb ik kennis gemaakt Om iets terug te doen voor zijn trouwe fans signeerde Bart zaterdag in de plaatselijke boekhandel in zijn woonplaats Roelofarendsveen het zojuist verschenen Big Brotherboek. foto eric taal met de hele Nederlandse pers. Iemand rekende mij voor dat twaalf miljoen mensen nu we ten wie ik ben." Bart zit op een hoge kruk, zodat iedereen hem goed kan zien. Voornamelijk meisjes tussen de tien en vijftien jaar duwen hem in de Veense boekhandel een boek of papiertje onder zijn neus voor een handtekening. Voor iedereen neemt Bart de tijd. Hij schrijft zijn naam en de naam van de fan op. En als hij voor de zoveelste keer op de fo to moet, slaat hij spontaan zijn arm over de schouders van zijn bewonderaar en tovert een lach tevoorschijn. Bart is vriendelijk. „Maar dat is niet moeilijk, want iedereen is aardig voor mij." Toch kan hij ook treiteren, zo blijkt als een meisje giechelend een boek voor hem neerlegt. Bart tekent niet, maar leunt met zijn ge zicht op zijn handen en kijkt haar indringend aan. Het meis je kleurt hoe langer hoe roder en voelt zich ongemakkelijk. Een bewaker grinnikt. „Wat een kreng", mompelt hij. René Koek van boekhandel Ve enerick loopt met een stralende glimlach door zijn zaak. De 350 boeken die hij heeft ingeslagen gaan als zoetje broodjes over de toonbank. Nooit eerder was het bij hem zo druk. „Ooit is Youp van 't Hek hier wezen signeren, maar hij trok lang niet zo veel mensen als Bart." Koek kent zijn beroemde plaatsgenoot persoonlijk, net als diens ou ders. Toen het Big Brotherboek verscheen, was de uitnodiging aan Bart om te komen signeren dan ook snel de deur uit. Bart ging er op in, om zo iets te kun nen terugdoen voor zijn trouwe plaatsgenoten. Van de televisie omroep Veronica mocht het, als hij er niets aan zou verdie nen. Op aanraden van zijn moeder, die weet dat haar zoon intussen hartstikke moe is, stopt Bart na vijf kwartier met handtekenin gen zetten. Boven wacht hem nog een stapel gereserveerde boeken die hij ook nog van zijn naam moet voorzien. Afge schermd van de vele fans komt hij daar bij met een biertje. Bart beantwoordt op zijn gemak nog wat vragen, maar over Sabine (zijn vriendin in het Big Bro therhuis) laat hij zich niet uit. „Dat is privé. Vóór Big Brother vroeg toch ook niemand er naar?" Bart neemt zich voor om de ko mende weken eens rustig na te denken over wat hij nu gaat doen. In elk geval moet hij woensdag naar Keulen voor een persconferentie over een Duits Big Brotherprogramma. Verder neemt Nederlands nieuwe held zich voor om de vele post van fans te beantwoorden. Hij wil ook graag skilessen en andere buitenactiviteiten geven, zoals zijn ouders en manager Gabriël voor hem bedachten. Zij richt ten voor hem het bedrijf Big Bart op. Of er nog andere aanbiedingen op hem wachten, weet hij niet. Hij wijst naar zijn twee mobiele telefoons op zijn bureau die hij vrijwel onaangeroerd kan laten. „Er zijn maai- dertien mensen die mijn nummer weten. Ga briël regelt dat allema het eigenlijk helemaal ressant om te weten o g biedingen zijn. Intere vind ik hoe het hoe he mijn ouders gaat en o broertje het redt op sc Wat hij met de 250.0Ö! gaat doen die hij kreej ronica weet hij nog sti Ruud en Willem krijge 15 mille. De rest staal privérekening. „Geldi S langrijk", zegt hij. „Ik het Big Brotherhuis uitdaging en niet voot Als ik een telefoontje, ben gehad met de me dat er iemand in mijn ving was overleden, v een weggeweest." Beneden in de winkel de allertrouwste fansj in de hoop nog een gl: hun idool op te vange migen zeggen: wat ee kul", zegt de elfjarige van den Haak uit Oud ring. „Maar Bart is eet Nederlander en dar. is leuk om hem gezien tl ben." MARIETA KROFT» Leven uit de frituur Of ik niet beter kan stoppen met het nutti gen van kroketten en bamischijven, wilde een functionaris van de hoofdredactie van deze krant weten, dan me aan te melden voor een clinic die ertoe leidt dat ik in juni weer eens een halve marathon loop. Alsof de reuzenpanda van bamboe kan overschakelen op soepstengels omdat dat het Wereld Natuur Fonds beter uitkomt. Via mijn moeders kant is het bloed in onze familie door overerving nu eenmaal verrijkt met frituur vet. Mijn vroegste jeugdherinnerin gen bestaan uit het dagelijks ha len van een zak patat mét bij een snackbar die om voor mij van zelfsprekende redenen "Van 't Zelf de'heette. Daarvoor gold een vast ri tueel: Omdat mijn moeder haar aan huis gekluisterde ouders ver zorgde, brachten wij een deel DICK VAN DER PLAS van de dag bij opa en oma door. Aan het eind van elke middag trok opa, die vanwe ge versleten heupen niet meer van zijn stoel kwam, heimelijk zijn portemonnee onderzijn broekband vandaan om het be zoek aan de frietenbakker te financieren. Na de patat gingen we naar ons eigen huis voor de broodmaaltijd (tussen de middag hadden we al warm gegeten), waar mijn moeder steevast voor ons nog een kroketje of een frikadel bakte omdat het anders op de boterham maar een flauwe boel werd. Wij hielden thuis we! van een hartigheid- je, zoals zij dat mocht uitdrukken. In mijn middelbare schooltijd zat opa (oina was al overledenin een verpleeg huis bij ons om de hoek en haalde ik mijn ilagelijkse zak friet op weg naar huis bij een leverancier die eigenlijk jan van der Plas (geen familie) heette, maar wij alleen kenden als Jan Patat. Daarna naar huis voor de broodmaaltijd met beleg van Mo ra en Beckers. Mijn snackhoogtijdagen be leefde ik in militaire dienst waar 's mor gens om half tien bij de koffie de frikadel-, len, kroketten en hamburgers al in een warmhoudkastje op ons lagen te wachten. Niets lekkerders dan een kop koffie en twee broodjes frikadel op je nuchtere maag. Het onweerstaanbare van deze snacks was dat ze al kant en klaar op je lagen te wachten. Om die reden kon ik ook nooit een automatiek voorbijlopen waar je voor een gulden een luikje kon opentrekken met daarachter een halfzachte, lauwe na sibal, Ook bij het bezoek aan de bedrijfs kantine van deze krant wenken de reeds gefrituurde Kwekkeboom-kroketten je met grote stappen voorbij het salade-eiland met de rauwkost. De opa in dat verpleeghuis-om-de-hoek werd door mijn moeder dagelijks opge zocht met een riante boodschappentas waarin van alles zat om de uitgebalan ceerde maaltijden van de diëtiste aan te vullen. Stukken rook- en leverworst, schaaltjes gele en bruine vla, maar vooral veel in handzame stukken gesneden frika dellen en mini-kroketjes, die verstopt in Tupperware-schaaltjes als meegesmokkel de drugs aan opa werden gevoerd. Toen hij aan het eind van zijn leven het bed moest houden en vrijwel in coma was ge raakt, ging zijn mond nog open als mijn moeder er de meegebrachte frituunvaren voorhield. „Pa hield nu eenmaal altijd al van een hartigheidje", vertrouwde zij dan het verbijsterd toekijkende verplegend per soneel toe. Of dit alles niet een ongezonde levenswijze bevordert?, zal de moralistische lezer op dit punt wellicht willen opperen. Mijn opa ging als achtjarig jongetje rwar zee, deed tientallen jaren als stuurman op de visserij het zwaarste werk dat er bestond, nam el ke dag graag een paar borrels en had de hele dag een vuistdikke sigaar in zijn mond. Hij werd 97. Maar hij was wel zo slim om zich nooit op te geven voor welke hard- loopclinic dan ook. De ook in land zeerp ziekenhuis verliest opt belangrijke heta; vertrek van Clooney V en Juliann* lies (Nurse way), houd [r Kellie Mart voor gezien die de rol dente Lucy vertolkt, tfi einde van zoen „ietsji gaan doen het entertai persbureai

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2