Kasparov ontsnapt maar net aan Piket eython erk uit en NOVO winterstop ivax komt >nditie tekort gen koploper IC heeft abonnement op remises tegen ZPB Regioploegen op rand degradatie Sport Zwemmers LZ 1886 behouden derde plaats IQ. DIRK KLOOS /LGB heeft de eerste d na de winterstop on een aantal afwezigen afgesloten (11-8). Idro, een debutant in de jasse, bleek fysiek wel en ander te kunnen, gde het toch af tegen de Joners. Halverwege de stond een 7-2 stand scorebord en was de zo goed als gespeeld, laatste periode kwam Idro nog wel iets terug, kwam echter niet meer raar. Topscorers De Twan Martijn (3), Mi ns (2), Bas Meegdes (2) iim de Ruyscher (2). het koploper VZC in d lang moeilijk ma- nederlaag viel uiteinde- 16-11 nog ruim uit. Mi- der Zeeuw was niet te over de voorbereiding weede competitiehelft, es en vakanties zorg- ior dat we niet optimaal trainen. Als je dan de wedstrijd de koploper een groot bad weet je moeilijk wordt. Volgen- krijgen we in ons eigen s op revanche, ik denk dan een beter resultaat behalen." verloor de wedstrijd in le part. Van 6-5 liep VZC ar 11-6. Knullige af- hoten gingen erin. In wiste periode werd de ld bepaald op 16-11. c ers Vivax: Serge Dietz m Tendeloo (2), Sjors (2) en Martijn Odems leed een teleurstellen- rlaag tegen Gouwestae- Na de sterke eindsprint winterstop en de goede in op het eigen toer- «i ige week waren de ver- jen hoog gespannen, ouvier was na afloop „We konden hier niet De mannen in het wit ke aanval van ons af, ns ongeveer 16 per- M i fouten, tegen De Gou- maar 3. Het was om gek van te worden. Ik heb de ploeg gecomplimenteerd met het feit dat ze het hoofd koel hebben gehouden. Blijft na tuurlijk wel staan dat we in de beginfase de kansen hadden moeten verzilveren. Dan kom je met 4-1, 5-1 voor en win je de wedstrijd." Gouwestaete kwam na 2-2 snel op 6-2. Katwijk knokte zich nog terug naar 6-5 maar had daarna geen kracht meer. Topscorer Katwijk: Dirk Haasnoot (2). Sassen hei m maakte het zich zelf onnodig moeilijk tegen Rot terdam. De eerste periode werd nog afgesloten met een 2-1 voorsprong, maar daarna ging het mis. Rotterdam kwam op 2- 5 en leek voor een verrassing te gaan zorgen. Sassenheim her vond zich op tijd. Onder aan voering van de jonge Thomas van den Nouland werd het vlak voor tijd 6-5. Topscorer Sassen heim: René de Bruin (2). Koudekerk kwam in de derde klasse niet verder dan 4-4 tegen De Lansingh. Halverwege het vierde part stonden de Koude- kerkers nog met 4-2 voor. Dit bleek niet genoeg voor de volle winst. Doelpunten: Werner Stolk (1), Sander Emeijs (1), Rob Westgeest (1) en Sander Flippo(l). Bij de vrouwen leed LZ 1886 een pijnlijke nederlaag tegen Njord. In Veldhoven was de; hekkensluiter met 9-6 te sterk voor LZ 1886. In de eerste pe riode werd de wedstrijd beslist (6-2). Marjo Boonstoppel: „De verdediging zat niet goed in el kaar, wat normaal toch onze sterkste linie is." Topscorer LZ 1886: Noeki Klein 3. De Zijl/LGB behaalde een 11-4 zege op KZC. Tot aan het laat ste part ging. het redelijk gelijk- op (6-4). Daarna gaf het surplus aan wisselspeelsters de door slag en liep De Zijl/LGB door drie prachtige boogballen van Esther Redegeld weg. De vrouwen van Alkemade ver loren de topper tegen Gouwe staete 2 met 6-2. Door deze ne derlaag is de eerste plaats in de tweede klasse voorlopig ver weg. Sterke start Nederlanders in Wijk aan Zee Eindelijk had hij een keer wit tegen Garry Kasparov. En voor het eerst sinds 1995 leek hij 's werelds beste schaker eens van het bord te kunnen vegen. Jeroen Piket, die in Wijk aan Zee altijd van zich doet spreken, was gistermid dag hard op weg naar een sensationele zege. Totdat hij in tijdnood twee mindere zetten uit zijn linkerpols liet glijden en in een remise vluchtte. WIJK AAN ZEE MARC KOK „Tegen Kasparov krijg je heel weinig winstkansen en dan moet je ze eigenlijk pakken", gaf de 30-jarige Leiderdorper na afloop van zijn eerste partij in het Corus Chess Tournament toe. „Maar ik heb gewoon een leuke partij gespeeld en dat geeft me veel voldoening." Dat de meeste aandacht op de eerste dagen uitging naar Garry Kasparov was geen ver rassing. De charismatische Rus, die vanwege zijn energieke spel, expressierijke lichaamstaal en ongeëvenaarde grimassen een genot voor het oog is, is boven al een fenomenaal schaakta lent. Na zijn strafexpeditie in de eerste ronde tegen Viktor Kortsjnoi zou de titelverdediger ook wel even gehakt gaan ma ken van Jeroen Piket, zo was de verwachting. De schaakliefhebbers die niks wilden missen van het treffen Piket-Kasparov liepen elkaar haast onder de voet. De twee kemphanen toverden een fraai schouwspel op het bord. „Ik speel eigenlijk altijd met zwart ZWEMMEN Keeper Rob van Berkel van De Zijl/LGB laat dit schot van Aquapoldro nog door, maar zijn ploeg won wel. FOTO ERIC TAAL - te nederlaag LZ 1886 tegen De Robben 10«DIRK KLOOS ZPB troffen elkaar dit voor de derde keer. het spel staat er nog laar verliezen van de ;nt is toch pijnlijk. Bei- jen waren zich hiervan Na een aardige wed- eef de vraag wie de onbeantwoord, le gelijke spel was een de eerdere 8-8 en 12:12 11-11 in De Thermen ik n. Over de gehele wed- 6 zien een terechte uit slag, al zullen beide ploegen momenten hebben gehad waarop ze dachten de overwin ning voor het grijpen te heb ben. Zo kwam AZC met 5-3 voor en kreeg het vervolgens een man meer. Alphen scoorde niet en ZPB kreeg vleugels. De ach terstand werd nog in de derde periode omgezet in een 6-7 voorsprong. Nu wankelde AZC. De ploeg hervond zich op tijd en kon nog voor het begin van de vierde periode 7-7 laten aan tekenen. In de laatste zeven mi nuten bleven de titelkandidaten dichtbij elkaar. Tot 10-10 bleef AZC het initiatief houden. In de slotminuten, kwam ZPB weer op voorsprong. Kjell Boom zorgde voor de terechte 11-11 eindstand. Teammanager An- dré de Jeu had een spannende wedstrijd gezien. „Het wordt leuk. De ploegen ontlopen el kaar niet veel. Ik hoop dat wij nog iets verbeteren. Zo is het verheugend dat Joeri Stoffels weer enkele minuten meege daan heeft. Hij is weer gezond en bouwt zijn conditie op. Voor AZC natuurlijk een goede zaak." Periodestanden: 1-2, 5-3, 7-7, 11-11. Topscorer AZC: Bob Brebde (4). LZ 1886 leed een te grote ne derlaag tegen HZC/De Robben. In Hilversum bleek De Robben met 13-7 te sterk voor de ploeg van Rob Heemskerk. Na een voorspoedige voorbereiding leek er meer in te zitten voor LZ. De eerste periode verliep desastreus. Teammanager René Cramer: „Er ging een aantal spelers te gespannen het water in. Daardoor kwam De Robben gemakkelijk aan zijn doelpun ten." Na de eerste periode leid de HZC/De Robben met 6-2. De Leidenaars kwamen nog te rug tot 8-5 en 9-6, maar meer zat er niet in. Een domper voor LZ 1886. „Deze ploeg ligt ons niet", weet René Cramer. „We denken altijd een kans te heb ben, maar ik kan me niet herin neren wanneer we voor het laatst gewonnen hebben. Periodestanden: 6-2, 8-3, 11-6 en 13-7. Topscorer LZ 1886: Tjerk Cramer (4). LZ heeft zich op de derde plaats gehandhaafd in de verenigingscompetitie. De Leidse zwemmers bleven in Haarlem De Otter uit Bus- sum en Rapido uit Haarlem ruim voor. In de totaalstand van de B- competitie gaat Drachten aan de leiding, VZC Veenen- daal is tweede. De eerste drie promoveren naar de A-com petitie. In Haarlem boekte Lenne- ke van Schaik de beste resul taten. Zij verbeterde haar persoonlijk record op de 200 meter wisselslag met zes se conden. Mark Drenth en Louis van Schaarenburg droegen bij aan een goed teamresultaat door op de 200 meter vrije slag tweede en derde te worden. Dieu- wertje Vermeulen werd tweede op de 100 meter rug slag in een tijd van 1.10.80. HRIS HARTMAN winterpauze van een hervatten de volleybal de competitie. De man- i Leython en NOVO be- hun plaats in de subtop ervvinningen op respec- Shot en BS/DOS. De van Gemini/Kange- de twee RW-ploegen- het met minder doen. ?n in de elfde competi- ieen nul aan de broek. (Kangeroes moest zijn re erkennen in het iets ranglijst staande o Voorburg 2. In de n tweede episode was er jks sprake van krachts- Gemini verloor deze 15-13 en 16-14. Coach j'-j jlsema: „Ons probleem keer de passing. Door ten aan het eind van its gingen we onderuit, weede set verspeelden een 14-9 voorsprong, n volleybalden we ver- s ijk, maar vervolgens de- dat goede spel weer te- u >r een aantal onnodige 'n de laatste set ston- steeds achter. Die ging ~12 verloren." De ko peken wil Halsema Lu- w Luinen opstellen als tero. Halsema: „Daar- n ik aanvallend ook an- pen." De volleybalsters van RW konden in de uitwedstrijd tegen lijstaanvoerder Tonegido Voor burg 3 geen enkele set winnend afsluiten. Met Lieuwe van der Meulen weer als coach op de bank kreeg het Rijnsburgse team in eerste instantie weinig vat op het degelijke spelletje van de equipe uit Voorburg: 15-5. Later ging het wat beter, al moest RVV ook in de beslis sende fase van de tweede en derde reeks zijn opponent voorrang verlenen: 15-10 en 15-12. Aanvoerster Esther Har- tog, die geblesseerd vanaf de kant toekeek: „Het had naar mijn mening wel wat fanatieker gekund. Tonegido is een team dat bestaat uit ervaren speel sters die in het verleden op een hoger niveau hebben gevolley bald. Maar echt flitsend was het niet wat die ploeg liet zien. Wij maakten de fouten en dat was precies wat zij wilden." De mannenploeg van Ley thon nam in de winterpauze af scheid van de Deen Sören Bis- gaard. Door de komst van Peter Sniekers (Thorn) en Alex Las- sche (Haaksbergen) kwam de selectie echter weer op peil. In de strijd met het op de vierde plaats staande Shot kwam Ley thon alleen in het eerste bedrijf in moeilijkheden. Toen die hin dernis eenmaal genomen was (15-13), ging het een stuk beter: 15-10 enl5-6. Omdat Ton Ver woerd. ontbrak, mocht Rob van Daalen het als 'libero-nieuwe- stijl' proberen. Die functie bleek de routinier op het lijf ge schreven. Mede door de goede passing van Van Daalen be waarde Leython de rust in de gelederen. Coach John Groen: „Dit was onze beste wedstrijd van het seizoen. We hebben heel geconcentreerd gespeeld. De pass was solide en we ver dedigden goed." Presteert Leython tot dusver naar behoren met een derde plaats, ook NOVO doet het goed. De equipe van coach Frans van den Berg nikte op naar de vierde stek door een 3-0 overwinning, in Schoonho ven bewerkstelligd, op BS/DOS. Net als Leython ging NOVO naarmate de partij vorderde be ter spelen. Van den Berg: „In de eerste set hebben we de kat uit de boom gekeken. Die wonnen we uiteindelijk met 15-13. Daarna bleven we geduldig on ze kansen afwachten. Na een 10-10 tussenstand wonnen we de tweede set met 15-10 en via 5-5 de derde met 15-7. Het ging allemaal vrij overtuigend. Het belangrijkste vind ik dat het als team de goede kant op gaat. De spelers hebben iets voor el kaar over." NOVO kon tegen DOS niet beschikken over Erik- de Muinck. Spelverdeler Niels Groen van Leython passeert het blok van Shot. De Leiderdorpers wonnen het duel van hun concurrent overtuigend met 3-0. Met de RW-mannen blijft het tobben geblazen. Zaterdag verloren zijn de uitwedstrijd te gen Protos kansloos met 3-0. Setstanden: 15-11, 15-7 en 15-7- RW was voor deze gele genheid met een uitgebreide selectie present. Maar liefst elf spelers bonden de strijd aan met de Utrechtse studenten, die net als RW de punten hard nodig hebben. In de eerste set had RW kans op de winst, maar bij 9-11 keerde het tij. Protos, een jong team dat het moet hebben van zijn enthousi asme, gunde de Rijnsburgers geen punt meer. Ondanks de FOTO ERIC TAAL extra mankracht, bestaande uit Dennis Schoneveld, Ron de Mooy, Arnoud van Zuylen en Dennis Glasbergen, kwam RW in de twee volgende speldelen niet aan te pas. Trainer Piet van Rijn: „Met name op de midden- aanval van Protos moesten we het antwoord schuldig blijven." tegen Garry, wat ontzettend af zien is. Als je dan een keer met de witte stukken mag spelen, dan moet je er gewoon voor gaan", wist Piket. „Ik probeerde Kasparov daarom te verrassen met een voorbereide variant. Maar vergeet het maar. Hij ken de weer eens alles. Ongelooflijk. Kasparov had het over ene Ave- rkin, een schaker uit het Bot- winnik-tijdperk, die deze partij- opzet ergens in de jaren vijftig gespeeld zou hebben. Averkin, daar heb ik echt nog nooit van gehoord. Dit typeert maar weer eens de kracht van Kasparov. En het verschil met een Jeroen Piket." Dat 'het beest uit Bakoe', één van Kasparovs vele bijnamen, ook maar een mens is, bleek in het middenspel. Zijn 27ste zet was een regelrechte blunder, hetgeen Piket aangreep om voordeel te verkrijgen. Groot meester John van der Wiel, die in de commentaarzaal als expli cateur optrad, maakte zijn ge hoor duidelijk dat de wereld kampioen in de penarie zat. Het goede Nederlandse nieuws verspreidde zich als een lopend vuurtje richting speelzaal, waar het analyserende publiek in vervoering raakte. De tijdsdruk bleek uiteinde lijk een te groot obstakel voor Piket. De Leiderdorper, die na zijn winst in de eerste ronde op de Armeen Lputian veel zelfver trouwen uitstraalde, maakte een verkeerde inschatting en liet zijn opponent ontsnappen. Dit tot teleurstelling van het publiek. En Piket zelf. „Als ik hem had gepakt was het na tuurlijk helemaal feest. Maar ik voel me niet ongelukkig. Deze interessante partij zie ik als een goede ervaring." Met anderhalve punt uit twee partijen heeft Piket de eerste plaats in handen. Hij moet deze plaats echter wel delen met de mondiale top-3 Kasparov, An and en Kramnik. En Jan Timman. De Amsterdamse grootmeester zag zaterdag wel iswaar een fraaie stelling tegen Anand in remise verzanden, een dag later scoorde hij dank zij een zwaarbevochten zege op Lputian zijn eerste volle punt. Vooral de favorieten Kramnik en Anand - hij speelde gisteren de Nederlandse Bosniër Pre- drag Nikolic weg - zullen door Kasparovs hachelijke avontuur tegen Piket gesterkt zijn in hun strijd tegen de titelverdediger. Kasparovs grootste concurren ten zijn gebrand om een geheel eigen interpretatie te geven aan de toernooislogan 'Same game, new name'. Hetzelfde spel, nieuwe kampioen. Badmintonners Wassenaar eerste afdaler BADMINTON PETER KLEIN Er komen zeker geen 'Leidse' kampioenen dit seizoen in de landelijke badmintoncompeti- tie. Met vierdedivisionist Was senaar is er inmiddels wel een eerste degradant naar het dis trict. Weinig kansen op behoud zijn er voor de hoofdmacht van Flair, dat de rode lantaarn draagt in de eerste divisie, voor het derde team van de Alphen- se vereniging, dat in de derde divisie met 6-2 verloor van Conquesto, en voor Shuttle woude, dat de tweede kandi daat is om af te dalen uit de vierde divisie. Bij Flair hoopt men na het ge lijkspel in Arnhem tussen ESCA en United uit Venlo toch op die kleine ontsnappingsmogelijk heid, die er op papier in ieder geval nog is. Het 6-2 verlies te gen Smashing, waarmee de ploeg uit Wychen de titel in de eerste divisie greep, was inge calculeerd. Bij ESCA - dat de Al- phenaren bij een zege op Uni ted al direct had laten degrade ren - verscheen een gelijkspel op het scoreformulier. Flair heeft nog twee wedstrijden te gaan en kan via overwinningen op de laatste speeldag bij Uni ted en in de uitgestelde wed strijd bij ESCA alsnog langszij komen. De ploeg uit Alphen zal ook nog eens ruim moeten win nen, omdat beide concurrenten over een beter wedstrijdgemid delde beschikken. Tegen Smas hing wonnen NK-deelnemers Peter van den Berg en Bas van Zeist het mannendubbel. Bian- ca Dijkstra en Robert-Jan Ha- mersma waren in de mixed sterker dan de kersverse kampi oenen. Voor het tweede en derde team van Flair eindigde de competitie eveneens in mineur. De Alphense reserves kwamen in de derde divisie bij midden moter Delft 3 niet verder dan een gelijkspel. Daardoor blijft de tweede plaats, die keuzepro motie had kunnen opleveren, buiten bereik. Flair 2 startte heel matig met een 0-3 achter stand. Pieter van Maasdam, Cees-Jan van Vliet en Sonja Id- zerda verloren hun singles. Pe tra Bos-Knoester pakte met 13- 12, 13-11 moeizaam het eerste punt. Edwin Dierckxsens voeg de daar met Van Maasdam winst in het mannendubbel aan toe, maar het vrouwendubbel ging verloren. Via de gemengd- dubbels van Idzerda met Van Vliet en Bos-Knoester met Dierckxsens werd het gelijkspel alsnog afgedwongen. Flair 3 stuitte op een met 'good old' René Lagerwaard versterkt Conquesto en werd dank zij die 'toevoeging' (lager waard versloeg Marco Overes) op een nederlaag getracteerd. Mirette de Lijster (op de plek van de geblesseerde Nicole Mosterd) en Marcel Fauth (spe lend voor de zieke Wouter de Lijster) kwamen evenmin tot een zege, maar Elise Zandstra bleef overeind. In het mannen dubbel van Fauth met Martin Voskuilen (winst van de eerste en voorsprong in de tweede game) en het vrouwendubbel (16-17 verlies in de derde game) waren er volop kansen. Alleen de mixed van de beide invallers leverde nog een puntje op. Op ponent Conquesto zal via een zege in de laatste speelronde op het reeds gedegradeerde Schoonhoven - en daaraan twijfelt niemand - de degrada tieplaats in de derde divisie aan het uitgespeelde Flair 3 over doen. Voor BC Wassenaar is na de 5-3 nederlaag bij Delft 5 het doek gevallen. Het team speel de pas voor de tweede maal dit seizoen in een complete opstel ling. Monique Hilgeman kon niets verweten worden. De Wassenaarse bleef ongeslagen in haar enkelspel, dubbel met Charlotte Los en mixed met de weer teruggekeerde John van Egmond. Frank van Leeuwen en Joost van Klink bleven op nul staap. BC Lisse verloor in dezelfde klasse met 7-1 van de nieuwe kampioen Hoornse BV 3. Rogier Moorman redde de eer voor de bollenstrekers. Paul van der Hulst verloor zijn drie partijen in drie games. Net als Wassenaar zal ook Shuttlewoude in afdalen naar de districtscompetitie moeten berusten. De Zoeterwoudse for matie greep tegen Drop Shot 2 de laatste strohalm niet en ver loor met 3-5. Jaco Lemmerzaal won zijn eerste single van het seizoen, maar Danny Plug moest zijn tegenstander felici teren. Ilse Spierings pakte wel weer haar enkelspel, maar de jeugdige Danny van Noort kon haar seizoenscore van één sin glezege niet verdubbelen. Het derde punt kwam op naam van Lemmerzaal en Plug. Shuttlewoude kan alleen via een overwinning op kampi oenskandidaat Conservatrix/Velo 4 nog langs zij Apollo komen. Die stunt wordt bij de club uit Roelof- arendsveen echter niet ver wacht. Bij Delft 4 voegde Apollo via een gelijkspel nog een punt aan haar totaal toe. De vrouwen scoorden. Thea Turk won - on danks matchpoints tegen - haar enkelspel, de mixed met Ruud Bakker en het samenspel met Ilse van der Meer, die eveneens haar single winnend afsloot. De nummer drie van de rang lijst, Veglo, kwam met 3-5 te kort tegen Conservatrix/Velo 4. Randy Thepass scoorde hon derd procent in zijn drie partij en: single, dubbel met Björn Hofkes en mixed met Monique Borsboom.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27