)e Spotvogels behoudt al 25 jaar hetzelfde 'karakter' (J |T Sport DE CLUB SLOOS sport GESPROKEN dee sloeg in als een bom. Vijfentwintig jaar geleden chten zo'n tweehonderd Leiderdorpse badminton- ;bbers een bijeenkomst die in het teken stond van lieuw te vormen vereniging waar zij hun favoriete konden beoefenen. Want waarom nog naar Leiden als er ook in je eigen dorp tegen de shuttles gesla an worden? CLUB van de WEEK Spotvogels lan op papier groeide uit van de grootste bad- inverenigingen van Ne- nd, met 350 leden in het lustrumjaar van De Spot- Maar net als de overgro- erderheid ontsnapte ook portclub niet aan vermin- i van het aantal namen op enlijst. Het goede nieuws eenderde van het huidige tal wordt gevormd door leden. „En dat het karak- de vereniging door al ren heen hetzelfde is ge it 'karakter' bedoelt trainer Carel Akemann de basis bij de jeugd in com- e met een prestatiege- ieid die niet op de eerste komt. „Eigenlijk zitten in een heel luxe positie jftig jeugdleden, want et algemeen bestaat die uit zo'n vijfentwintig spe- vertelt hij over de eerste ereigenschap. „En dat we Deen prestatiegericht zijn, bovenal een sociale en innende functie hebben, •rwel eens voor gezorgd een team is opgestapt en •en andere club vertrok- ndat wij ze niet de moge aam: De Spotvogels Oprichtingsdatum: 12 maart 1975 enaantal: 150, van wie vijftig jeugdleden tributie: 150 tot en met gulden (jeugd) en 260 in (recreanten en senio ren) enaanmelding: 0172- i87486 (Cor van den pepunt: Het eerste lus trumfeest in 1980 itepunt: Het opheffen e feestcommissie begin jaren tachtig VALLEND ANWEZIG i:Arenda Heemskerk dadjoe d: 15 jaar scholiere Heemskerk maakte ag haar debuut in het team van Madjoe. Dat rde niet onopgemerkt, tij maakte in de slotfa- ee doelpunten. Daar- lezorgde de speelster iet hoogste junioren- haar club op de valreep 16 gelijkspel. eer hoorde je, dat je in ste moest spelen? sdag kreeg ik het op de ig van de junioren te van mijn trainer Peter i later kwam Gé van der ook nog naar mij toe. tdagavond heb ik met ste meegetraind en toen ook al bij wie ik zou want het eerste speelt vet vaste vakken. ing het in de wedstrijd? vooraf wel best ze- ig. Ik moest veel naar mijn nagels waren er or na tien minuten wa- lenuwen weg. Ik werd oed opgevangen door Ekgenoten. Zij riepen in -diging extra naar mij moest doen en wanneer 'jt overnemen. Het liep jk heel lekker. Mijn da- is wel iets groter, maar niet zo goed. Alleen oen beetje gemeen. Er 'i wel heel wat strafwor- [geven, maar ik heb er n tegen gekregen. Ook oneel kon ik het goed dotfase maakte je zelfs oelpunten. peelden eerst twee om naar dat liep niet lek- dat wij overgingen op n één. met een speler de paal. Ik was het dus ik moest voor de '°n spelen en schieten. Jfste doelpunt was een °P en de tweede een af schot. Achteraf was ie- tevreden en ik heb ook r tentjes gekregen van l"erIk vond het wel lijkheden konden bieden om bijvoorbeeld meer te trainen. Ook bij de jeugd is dat een keer voorgekomen." Hoewel er vandaag de dag zo'n tweehonderd minder badmin tonners bij De Spotvogels spe len dan twintig jaar geleden, wordt de sport op twee locaties in Leiderdorp beoefend: In Op Dreef, de sporthal aan het Van Alphenplein en in De Does aan de Hoogmadeseweg. En dat zijn drie locaties minder dan in de begin- en hoogtijdagen van de club. Carel Akemann: „Rond 1980 was de club zó groot, dat we verspreid over vijf sporthal len en gymnastieklokalen moesten spelen. Omdat we te rug wilden naar maximaal twee locaties, besloten we contact op te nemen met de beheerder van de accommodatie in de Winkel hof. Samen met Veglo uit Lei den konden we daar de eerste tennisbaan gebruiken als vier badmintonbanen." Toen bij beide clubs het leden tal begon af te kalven, werd be sloten niet meer verder te shut- telen in de Winkelhof. „Ja, wat was de reden van die terug loop? Vooral de opkomst van andere sporten, denk ik. Spor ten als basketbal, volleybal en niet te vergeten golf werden toen ineens erg populair." Waar de jeugd ruim is vertegen woordigd, daar gaapt toch een aardig gaatje in de zogeheten middencategorie, de groep tus sen de zestien en de dertig jaar. Voorzitter Cor van den Bogaard weet waar het door komt en wat er aan gedaan kan worden. Hij vertelt: „Veel mensen in die leeftijd verhuizen uit Leider dorp of krijgen gewoon belang stelling voor andere dingen. En blijkbaar is de instroom niet groot genoeg om dat op te van gen. Daarom proberen we de oudere jeugd meer te laten in tegreren met de seniorenspe lers, door ze bijvoorbeeld sa men te laten trainen. Daarnaast nodigen we senioren uit om de jeugd te begeleiden, om op die manier te proberen het gat op te vullen." De Spotvogels, genoemd naar de kleine, bruin-gele zangdier tjes, is met zeven teams in di verse competities vertegen woordigd. Het hoogstspelende team komt uit in de hoofdklas se van de districtscompetitie, en bezet momenteel de derde stek op de ranglijst. „Tot vorig jaar speelden ze nog landelijk, maar door een herindeling van de competitie zijn ze op dis trictsniveau terecht gekomen", zegt de preses. „Als we weer te rug kunnen komen in de vierde klasse landelijk, hoop ik dat de belangstelling voor het bad minton weer toeneemt. Dan gaan we ook proberen om het niveau van de lagere teams meer te laten aansluiten op dat van het eerste." Door meer na druk te gaan leggen op het re- creatiebadminton, wil de club proberen het aantal senioren spelers te vergroten. „Het zou mooi zijn als we mensen die ooit competitie gespeeld heb ben, terug kunnen krijgen bij de recreanten." Toch, het behouden van de grote jeugdgroep noemt Van den Bogaard 'de grootste uitda ging'. „Door middel van het uitreiken van deeldiploma's willen we de kinderen echt op leiden. Aan de verschillende kleuren op de shirts kun je zien hoe ver iemand al is. En dat sti muleert de andere spelers enorm." De jeugd behouden en door groeien aan de seniorenkant. Mede dankzij de bouw van een nieuwe sporthal in De Bloe- merd, waar negen badminton banen komen te liggen, zou het moeten kunnen voor De Spot vogels. Introductietrainingen voor potentiële leden staan daarom op het programma. Een kwarteeuw De Spotvogels: De Spotvogels 3: Carla van der Heiden, Alex van Akker, Nobi Moeshart en Wendy Vlasveld (v.l.n.r.), de teamgenoten van de gebelesseerde Henri de Goot. TEAJUIvan de WEEK Spotvogels 3 krijgt sportmaieriaal aangeboden door: Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 Waar bij de hoogste teams nog wordt ge keken naar de capaciteiten van de spe lers, daar mogen de lagere teams zichzelf samenstellen. Zo ook het derde van De Spotvogels. Henri de Goot is al sinds de vijfde wedstrijd geblesseerd, maar weet precies waar het om draait in zijn team. „Ons team is er een redelijk goed voorbeeld van dat deze vereniging op gezelligheid is gebaseerd. Het is mijn eerste jaar in dit team en ik had de overgang wel iets forser verwacht, wantik kom van een studenten badmintonclub. En als het ergens om ge zelligheid draait, is het natuurlijk daar wel. „Het leuke van het spelen in competitiever band is het feit dat je jezelf wel verplicht om echt je best te doen", vertelt De Goot. „Als je op de baan staat, wil je uiteraard ook echt winnen. Maar het blijft een vrije tijdsbesteding. dus je wilt wel lol hebben. De gezelligheid krijg je er gelukkig vanzelf bij." Ook voor zijn teamgenoten Wendy Vlasveld en Alex van Akker is dit het eerste seizoen bij De SpoWogels. „De droppot wordt altijd meegenomen door Carla van der Heiden, die hier al jaren speelt", zegt De Goot. Het derde team speelt in de vierde klasse van de districtscompetitie en heeft een re delijk succesvol seizoen (bijna) achter de rug. Zo werd vrijdag met 6-2 van Hazers- woude gewonnen. „Bij de thuiswedstrijden probeer ik altijd aanwezig te zijn zegt de geblesseerde. „Dan kan ik dus de nobele taak van het tellen voor m'n rekening nemen. Maar het volgende seizoen, dat pas weer in septem ber begint, wil ik natuurlijk weer meespe len. Trouwens, dat De Goot snel in de club in- tregeerde, weet-ie nog wel: „AI na tivee, drie weken werd me gevraagd of ik nog wat ex tra's wilde doen", lacht hij. „Dat zou hele maal geen probleem zijn, zeiden ze. „Ik denk dat veel mensen heel goede herinneringen aan die vijfentwintig jaar hebben", zegt Carel Akemann. Het jubileum jaar wordt op 18 februari nog eens onder de aandacht ge bracht door middel van een cli nic waarbij een aantal topbad- mintonners een training en de monstratie op muziek zal ge- I ven. „En op 12 maart, de op richtingsdatum, organiseren we een dag voor alle gahandicap- I ten in Leiderdorp", besluit Ake mann. „Dat zal wel deels im proviseren worden, maar de vorige keer was het ook een groot succes." TEKST RAYMOND GRIMBERGEN FOTO HIELCO KUIPERS Sportieve stap. Januari 2000. FOTO STEFANIE UIT DEN BOOGAARD De Belg Thomas Buf- fel over zijn toekomst bij Feyenoord in Hu- mo: „Nu Feyenoord zo goed presteert in de Champions Lea gue, zullen allicht heel wat spe lers interessante aanbiedingen krijgen uit het buitenland. Dat maakt de weg vrij voor een heel nieuwe lichting. Idem: „Er is nog steeds een groot ver schil tussen Nederland en Bel gië. Niet alleen zijn de tegen standers en de trainers beter, ook de velden voor de jeugd zijn pico bello. In België was het vaak om te huilen. Ik heb het in Nederland dikwijls meegemaakt dat we gewoon op het A-terrein mochten spelen. Men is er gewoon veel ernstiger mee be- Het grote Belgische talent Stein Huysegems in Humo: „Neem de eerste minuut van de WK-finale in 1974. Die Hollan ders mogen de bal rustig rond spelen, niet één Duitser die ook maar probeert hen te blokkeren. Saai dat dat is, niet te geloven. Als ik dat vergelijk hoe ik soms word aangepakt, denk ik: In die tijd stelde voetbal toch niet al te veel voor. Urko Pardo y Sevilla, de Belgi sche reservedoelman van Bar celona in Humo: „Duizenden Catalanen geven jaarlijks een fortuin uit om Ri- valdo en Kluivert te zien. Ik hoef het gordijn van mijn slaapka mer maar opzij te schuiven en ze staan op twintig meter van mij hun spieren los te gooien. Idem: Ronald Koeman heeft mij pas sen aangeleerd, want tegen woordig moeten alle doelman nen van Barcelona een voorzet over dertig meter precies in de voeten van een verdediger of middenvelder kunnen afleve- Voormalig Vitesse-trainer Herbert Neumann over de hei melijke kritiek van zijn assis tenten in Sportweek: „Het zou laag zijn om hier een verhaal te vertellen en de zwar tepiet naar ex-medewerkers te schuiven. Dan ben ik slecht be zig. Hun kritiek is gewoon de druppel geweest. Maar verra den? Ik was meer verrast door mijn verkeerde inschatting. Idem over Vitesse-voorzitter Karei Aalbers: „Ik heb hem, toen ik wegging, nog wel gezegd dat, als hij al leen de trainer vervangt en structureel niets verandert, de kans groot is dat het weer mis gaat." Idem: „Op een bepaald moment las ik op een woensdag in een voetbal weekblad een column. Het ging over buitenlandse trainers en hoe weinig die toevoegen aan het Nederlandse voetbal omdat ze een krankzinnige mening over voetbal hebben. Een jaar later zijn alle buitenlandse trai ners weg. Dit zijn feiten, het is geen pathologische analyse van iemand die paranoïde is. Ik vond het op een bepaald mo ment heel eng." Voormalig PSV-doelman Jan van Beveren in Voetbal Inter national: „Mensen komen bij je en je schuift ze zo aan de kant. Je luistert niet, hoort niets, bent to taal vervormd. Arrogant? Nee, arrogant gemaakt. Het werkelij ke leven ken je niet. Ik weet nu hoe moeilijk het is om duizend gulden te verdienen. Toen kon je drieduizend gulden krijgen als je voor de klanten van V&D pe nalty's wilde stoppen. Idem: „Je vindt het de normaalste zaak om in een dure auto te rij den, dat je in een restaurant niet betaalt. Ik hoop dat de spelers van nu zich realiseren dat ze in een droomwereld leven. Alles wat ze mogen en kunnen heeft alleen met de voetballerij te ma ken. Niet met je kwaliteiten als mens. Idem: „Als je alle bedragen hoort die in het voetbal omgaat, vind ik het vreemd dat ze geen stuiver overhebben voor een keepers trainer. Iedereen gaat er prat op dat PSV een begroting heeft van zeventig miljoen gulden, maar ze vallen daar over vijfduizend gulden. Dat is voor mij heel moeilijk te volgen. PSV-doelman Ronald Wa terreus in Voetbal Internatio nal over de aandacht van de pers: „Dus ik ben een bekende Neder lander. Ik wil het niet zijn, maar ik ben het wel. Vandaar dat ik niet altijd even vrien- delijk ben.S

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25