Leidsch Dagblad 'Zaak-Peper gaat om miljoen' K 19 EI3D Alcoholcontroles bij piloten Schiphol u Er Annie Palmen overleden Socialist Lagos wint verkiezingen in Chili 'Dood Arkan doet geen recht ;aan slachtoffers' Vliegtuig landt op huis VCL'ers vast na molesteren scheidsrechter 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 3AG 17 JANUARI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 JJ leler fatale klap bi ël bekent' 69, 2.8: ng koppèi -jarige Rotterdammer •kend dat hij de fatale «ft uitgedeeld die begin iaand het leven eiste 17-jarige student Da- Cotthem. Dat bevesti- innen binnen de poli andere drie verdachten hechtenis. !'»0 Bij klussers Vein De Gracht kan iedereen aankloppen 13 Hollandse liedjesmiddag in Alettahof slaat aan Qy Ritsma ondanks ,:ox tegenwind toch C Jv—Europees a kampioen 23 Inhaalduel komt te vroeg voor middenmoters ARC en Lisse teneus ijs Spanje Ing iten van Spanje is ge- door ijsblokken met dcht tot vier kilo. De vielen zaterdag in de van Valencia, zon- chtoffers of materiële te maken. Volgens een het onderzoeksteam brokken of van een gevallen of betreffen én van kometen. Eer- ige week kwamen ook 1 ficen van vergelijkbaar uit de lucht. ^muller wil de beurs leep- en bergingsbe- jsmuller overweegt een itering aan te vragen in IJbre om grote overna men te kunnen betalen. Ier wil de sleepboten- Cory Towage over te van de Britse Ocean Met deze overname Wijsmuller zijn tieed sprak Camerleden' lerikaanse vliegtuigfa- Lockheed heeft begin zeventig geprobeerd Kamerleden om te ko- blijkt uit geheime no- in de ministerraad op [ustus 1976 over de iat ve fd-affaire. Om wie het niet duidelijk. Wel zijn len van de Kamercom- Hen voor defensie in die tijd op bezoek *ge- ova onder medeweten van bert missie. A.AI Itelijk en Samenleving. van de Dag Iheid/Strips aant latst programma's 'erzicht KKWKKM ïajndvleeskroket voor slechts Gebakken of ongebakken van 17 t/m 23 januari 2000 Accountants stuiten op geldopname uit gemeentekas zonder duidelijke verantwoording De accountants van KPMG die onderzoek doen naar het declaratiegedrag van oud-burgemeester Peper van Rot terdam hebben voor 'minstens een miljoen gulden aan twijfelachtige posten' gevonden. Deze week krijgt minis ter Peper van binnenlandse zaken de mogelijkheid in een derde gesprek alsnog een sluitende verklaring te ge ven. ROTTERDAM GPD Peper heeft afgelopen vrijdag, toen de gemeentelijke onder zoekscommissie: hem met een deel van de feiten confronteer de, de meeste wagen niet be- wedigend beantwoord. De afgelopen dagen doken berichten op dat de accoun tants voor een bedrag van 'slechts' 100.000 gulden aan dubieuze uitgaven van Peper zouden hebben aangetroffen. MEXICO-STAD GPD-ANP De presidentsverkiezingen in Chili zijn gewonnen door Ricar- do Lagos. Hij wordt de eerste socialistische president sinds Salvador Allend e in 1973. Lagos behaalde 52,32 procent van de stemmen. Zijn riivaal, de rechtse populist Joaquin Lavin, kreeg 48,68 procent. Allende werd in 1973 bij de staatsgreep van generaal Pino chet vermoordl. Lagos (61) streed in de jare n tachtig tegen het bewind van de dictator Pi nochet. Hij werd gevangen ge nomen omdat hij ervan ver dacht werd te hebben meege daan aan een aanslag op Pino chet, maar werd wijgelaten. De Britse minister van bin nenlandse zaken Straw vindt nu toch dat het medische dossier over Pinochet ter inzage moet komen van de hinden en orga nisaties die tegein zijn vrijlating BELGRADO GPD-ANF' eikaseffect eigt leven' erikaanse World Watch e presenteerde gisteren tnber rapport over de 1st van het leven op Als we niet snel iets broeikaseffect en be- igroei, dreigt het de le kant op te gaan. DAAG 28 PAGINA'S _9,11,12,13,14 .19 t/m 28 Diverse westerse leiders be treurden gisteren de dood van Zeljko Raznatovic, beter bekend als Arkan, omdcit hij nu niet meer berecht kajn worden. „Ik betreur zijn dood omdat die be let dat aan de slachtoffers van zijn gruweldaden recht wordt gedaan", zo zei de Britse minis ter van buitenlandse zaken, Ro bin Cook. De beruchte Servische mili tieleider Arkan werd zaterdag middag in een hotel in Belgra do in het hoofd geschoten. De 47-jarige Arkan, die door het Joegoslavië-tribunaal was aan geklaagd wegens misdaden te gen de menselijkheid, overleed op weg naar h«et ziekenhuis. Ook twee van Ar kans lijfwach ten kwamen bij de aanslag om het leven. De gezant van de Verenigde Naties in Bosnië, de Amerikaan Jacques Klein, bestempelde Ar kan als 'een psychopatische massamoordenaar die model stond voor de zieke maatschap pij in Servië die mensen als hem toestaat te bestaan'. „Hui len om Arkan is zoiets als hui len om Eichmann." In Belgrado werd het afgelo pen weekeinde volop gespecu- BEVERWIJK ANP De zangeres Annie Palmen is na een langdurige ziekte zater dag op 73-jarige lleeftijd overle den. Palmen deed in 1960 en 1963 mee aan het Europese songfestival en het Eurovisie songfestival. Begin jaren '60 trad ze regelmatig op als Drika in de televisieshow De Boertjes van Buuten. Palmen groeide in 1948 uit tot een bekende Nederlander door haar radio-optredens bij de KRO. Ze had op dat moment al verschillende ta lentenjachten gewonnen. In november 1958 scoorde ze een hit met het nummer Ik zal je nooit meer vergeten. De speel doos, het lied waa.rmee Palmen op de dertiende plaats eindigde bij het Eurovisie Songfestival van 1963 in Knokke, staat op een verzamel-cd (1957-1997) van Nederlandse songfestival liedjes. Maar alleen al in de laatste drie jaar van zijn burgemeester schap gaat het om een hoger bedrag. Peper diende van 1982 tot 1998 in Rotterdam. De accountants hebben de commissie onder meer 'muni tie' aangedragen op het gebied van betalingen met de gemeen telijke creditcard en het opne men van geld uit de gemeente kas zonder duidelijke verant woording of terugbetaling. Over de laatste drie jaar van Pepers bewind is de meest concrete becijfering te maken, omdat in die periode de regels over het declareren waren aangehaald. In de eerste dertien jaar van zijn burgemeesterschap had Peper, zo stelt KPMG vast, ken nelijk niet de vaste gewoonte bonnen van zijn uitgaven in te dienen. Peper zijn ook belangrijke verwijten voorgehouden op het gebied van buitenlandse reizen. De accountants van KPMG hebben opgesomd dat op kos ten van de gemeente voor zeer grote bedragen reizen zijn ge maakt naar onder meer Indo nesië, Cuba, Singapore en Au stralië, die mogelijk grotendeels een privé-karakter hebben ge had. Straw voor vrijgave medisch dossier Pinochet zijn. Vorige week was hij tegen vrijgave van de gegevens. Het is niet bekend wat er nu gaat gebeuren, evenmin wat Straw bewogen heeft zijn me ning te herzien. Mogelijk is het de toenemende internationale druk tegen vrijlating van Pino chet en voor diens berechting wegens misdrijven tijdens zijn dictatuur. Het kan ook zijn dat Straw reageert op de uitspraken van een van de artsen die Pino chet in zijn opdracht onder zochten. Deze arts, de geriater John Grimley Evans, zei in een interview met de zondagskrant The Observer dat hij en zijn col lega's in hun rapport niet de conclusie hadden getrokken dat Pinochet wegens zijn gezond heidstoestand niet berecht kan worden. Straw had gezegd dat de artsen die uitspraak hadden gedaan en dat hij op grond daarvan 'geneigd' was Pinochet vrij te laten. leerd over de vraag wie er ach ter de duidelijk professioneel uitgevoerde moord zit. Het zou even goed om een afrekening in de onderwereld van de Servi sche hoofdstad kunnen gaan als om een moord met een meer politiek karakter. De Servische oppositie wees gisteren met de beschuldigende vinger naar het regime van de Joegoslavische president Milo sevic. Die zou Arkan uit de weg hebben laten ruimen, omdat hij te veel wist van Milosevic' ver antwoordelijkheid voor oor logsmisdaden in Kroatië, Bos nië en Kosovo. Volgens sommi ge geruchten zou Arkan op het punt hebben gestaan zich vrij willig te melden bij het Joego slavië-tribunaal. In een eerste reactie heeft een hoge vertegenwoordiger van het Servische regime gister avond iedere verantwoordelijk heid voor de dood van de ge vreesde militieleider Arkan af gewezen. „De staat heeft er niets mee te maken", zei Rad- milo Bogdanovic, bestuurslid van de regerende socialistische partij en voormalig minister van binnenlandse zaken. Pagina 5: Arkan, crimineel in oorlog en vrede sanjose Vier passagiers van een toeristenvliegtuigje zijn zaterdag in Costa Rica om het leven geko men door een ongeluk met een tweemotorig vliegtuigje. De ove rige veertien inzittenden raakten gewond. Het ramptoestel stortte kort na de start neer en belandde op een huis. Voor zover bekend zijn de bewoners ongedeerd ge bleven. Onder de gewonden uit het vliegtuig bevindt zich ook de voormalige directeur van de CIA, de Amerikaanse inlichtingen- 29 Kasparov ontsnapt maar net aan sterk spelende Piket In kringen rond de Tweede Kamer wordt gezegd dat de twijfels over de houdbaarheid van Pepers verweer toenemen. Binnen zijn eigen partij, de PvdA, nemen meer mensen af stand van de minister, omdat eraan wordt getwijfeld of hij in staat zal blijken zijn status van onkreukbaarheid overeind te houden. De woordvoerder van minister Van Boxtel, die vanwe ge de gevoeligheid deze taak van zijn collega Peper heeft overgenomen, wil geen inhou delijke reactie geven op de fei ten die de afgelopen dagen bo ven water zijn gekomen. dienst, Stansfield Turner. De 76- jarige Turner is in kritieke toe stand opgenomen in een zieken huis in San José. Turner was hoofd van de CIA tussen 1977 en 1981 onder president Carter. FOTO REUTERS JU AN CARLOS ULATE Stomdronken Marokkaanse vlieger toevallig gepakt schiphol richard mooyaaan Van de Marokkaanse piloot, die vrijdag avond stomdronken werd aangehouden op Schiphol, is abusievelijk niet het vliegbrevet in beslag genomen. Volgens de justitie in Haarlem had dat wel moeten gebeuren. De recent ingevoerde vernieuwde wet biedt de mogelijkheid het brevet op te eisen, als pi loten de indruk wekken onder invloed te zijn. Het college van procureurs-generaal studeert nog op de uitwerking van richtlij nen voor de controle op drankgebruik en de bestraffing daarvan. De luchtvaartpolitie wil vanaf het voorjaar piloten gaan contro leren op drankmisbruik. Burgemeester J. van Houwelingen van Haarlemmermeer is onaangenaam verrast door het incident. Volgens hem moet in het belang van de veiligheid snel drankcontrole op Schiphol worden ingevoerd. „Het is on begrijpelijk dat mensen die zoveel verant woordelijkheid dragen zich kennelijk niet kunnen beheersen", zo reageert de burge meester van de Schiphol-gemeente. De dronkenschap van de 40-jarige gezag voerder van Royal Air Maroc werd vrijdag avond laat toevallig opgemerkt. Leden van de marechaussee hadden zojuist bij een uitzetting een illegaal naar de gereedstaan de Boeing 737 met bestemming Tanger ge bracht, toen zij in de slurf de slingerende en naar drank stinkende vlieger opmerk ten. De marechaussee bracht hem naar de luchtvaartpolitie. Daar werd bij een blaas- test een extreem hoog alcoholpromillage van 2,2 vastgesteld, terwijl voor vliegend personeel wettelijk maximaal 0,2 promille is toegestaan (voor automobilisten ligt de grens op 0,5 promille). De man sloeg vol gens de politiewoordvoerder wartaal uit en wild^ met alle geweld terug naar het vlieg tuig. NR. 42210 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 VRAGEN ZOETERWOUDE JAN PREENEN De 19-jarige coach en een 17- jarige speler van het vijfde elftal van de Leidse voetbalvereniging VCL zijn gistermiddag door de politie aangehouden. Na afloop van de met 1-0 verloren wed strijd tegen SJZ 8 in Zoeterwou- de trapten en sloegen zij de scheidsrechter, een 50-jarige Zoeterwoudenaar, zodanig dat hij per ambulance naar het Rijnland Ziekenhuis in Leider dorp moest worden vervoerd. Aanvankelijk werd gedacht dat hij een been had gebroken. Bij onderzoek bleek dat het om een zware kneuzing gaat. Ver der liep hij een bult boven het oog op. De problemen ontstonden in de tweede helft, toen de arbiter twee spelers van VCL uit het veld stuurde. Eén van hen had driemaal hands gemaakt, de ander kreeg rood wegens schel den. De Leidse ploeg verweet de scheidsrechter partijdigheid en belaagde hem na het laatste fluitsignaal. De politie moest eraan te pas komen om hem te ontzetten. De coach en één van de spelers zitten nog vast en zouden in de loop van de dag worden verhoord. De scheids rechter heeft gisteravond aan gifte gedaan van mishandeling. Volgens secretaris G. van de Kerkhof van VCL zal de club waarschijnlijk strenge maatre gelen tegen het tweetal treffen. „Morgenavond bespreken we deze zaak tijdens een bestuurs vergadering. Met de voorzitter heb ik al gesproken. Als het aan ons ligt, komen deze twee niet meer bij ons in actie. Zeker op dit lage niveau gaat het bij het voetballen om de gezelligheid. Daar hoort het belagen van een scheidsrechter niet bij." Groep hackers chanteert aantal multinationals LONDEN ANP Een groep hackers heeft inge broken in de computerbestan den van zeker twaalf grote in ternationaal opererende onder nemingen. De computerkrakers hebben vertrouwelijke informa tie gestolen en eisen nu bedra gen tot 30 miljoen gulden. Dit heeft het Britse blad The Sunday Times gisteren gemeld. Computerdeskundigen noe men het tot dusverre de ern stigste aanslag op de veiligheid van de ondernemingen in Groot-Brittannië. De onderneming Visa heeft afgelopen week toegegeven dat ze is gechanteerd. Hackers heb ben een groot bedrag geëist. De inbraak was in juli en Visa heeft volgens een woordvoerder aan gifte gedaan bij Scotland Yard en de Amerikaanse federale re cherche, FBI. Van eisers is niets meer vernomen. De misdadigers hebben co des bemachtigd die de sleutel vormen voor de programmerin gen van de onderneming. Ze hebben gedreigd het systeem daarmee te verwoesten. Als dat op een dag zou gebeuren, ver liest Visa tientallen miljoenen guldens. Visa heeft extra bevei ligingen ingesteld, maar is er niet gerust op. 071-5128030 HI1 WOORD IS AAN Andy Rooney Bedenk bij het voeren van een gesprek dat jij je eigen verhaal interessanter vindt dan wie ook. nu en dan wat regen Elzinga wil verkiezing voor burgemeester DEN HAAG HANS JACOBS De gemeenteraad krijgt de mo gelijkheid de burgemeester voor te dragen voor ontslag. Wethouders verliezen het raadslidmaatschap en in de grotere steden kan de burge meester voortaan rechtstreeks worden gekozen. Zo luiden de belangrijkste aanbevelingen die de commissie-Elzinga vanmid dag officieel heeft gepresen teerd. De voorstellen lekten in november al grotendeels uit. Voor de burgers van onder meer Alphen aan den Rijn, Lei den en Haarlemmermeer - ge meenten met meer dan 50.000 inwoners - betekenen de voor stellen dat de eerste burger in het vervolg rechtstreeks kan worden gekozen. De gemeente raad moet daarover besluiten. In de vier grote steden moet de burgemeester in elk geval direct wortlen gekozen. Nu geeft een gemeente meestal een lijstje met meerdere namen, waar de minister van kan afwijken. Bij grote(re) steden is de benoe ming van de burgemeester nu vaak een zaak van het kabinet. Wethouders moeten volgens de staatscommissie niet langer lid zijn van de raad, zodat ze niet meer meestemmen over (hun eigen) collegevoorstellen. Ja, ikwil een abonnement op het Leidsch Dagblad, j Naam: I I I I Postcode: Plaats: Telefoonnummer: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) In overleg met het openbaar ministerie in Haarlem werd de drankpiloot een trans actie aangeboden van 2500 gulden. Verder kreeg hij een vliegverbod tot zaterdagmid dag. Het toestel met 125 passagiers moest aan de grond blijven en kon pas zaterdag alsnog vertrekken. De piloot wacht ontslag. Hij vloog als passagier terug naar Tanger. Volgens voorzitter P. Griffioen van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvlie gers gaat het bij alcoholmisbruik onder vliegers om incidenten. „In de Verenigde Staten worden piloten al wel periodiek op drankgebruik gecontroleerd, maar daar wordt gemiddeld slechts één geval per jaar gevonden. De omvang van het probleem is dus beperkt." In Nederland bestaat een meldpunt voor tips over vliegers met alco holproblemen. „Collega's kunnen daar anoniem hun vermoedens kwijt", aldus Griffioen. Bank/giro nr: Handtekening j Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch®Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.leldschdagblad.nl 712141"400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1