•PORT Ritsma wint ondanks tegenwind ntoro een zacht [je voor Krajicek Katwijk is tot het eerste doelpunt beter dan Feyenoord I Protest Sanex tegen aanwijzen Janmaat DAG 17 JANUARI 2000 991 19 :t en Timman mede aan kop m zee Jeroen Piket en Jan Timman delen na twee ronden Corus-schaaktoernooi de eerste plaats met de top-drie H b wereld. Piket won zaterdag met zwart van de Armeense >nt Smbat Lpoetian en remiseerde in de tweede ronde m werelds sterkste schaker Gary Kasparov. De Leiderdorper tegen de Rus kansen, maar had te weinig seconden op de m ze te verzilveren. Zie verder pagina 29 ïann geeft goud weg SIS I Hoewel Gunda Niemann bij de EK schaatsen het we- I cord op de 5 kilometer verbeterde (6.56,84), kwam het af- goud terecht bij een Nederlander. De Duitse, tweede in ïdklassement, gaf na de huldiging van de 5 kilometer haar »n plak spontaan weg, aan een Nederlandse fan. Jitse Na- Makkum was de gelukkige. Hij is een vaste supporter van inn en had na de huldiging even contact met zijn idool, n verbijstering haalde ze haar medaille tevoorschijn en ze aan de Fries. Over het waarom van de actie wilde ze wijt. Zie verder pagina 21 ssure Michael Boogerd port* Michael Boogerd heeft bij een val tijdens een wan- enkele weken geleden een scheurtje in de rechterpols ipen. Dit wees onderzoek in een ziekenhuis in Amersfoort ïkeinde uit. De pols van de toprenner van de Rabo-wie- natie hoeft niet in het gips, maar wordt slechts getapet, rd kan daardoor de training gewoon voortzetten. Na de :hijnlijk onschuldige val van ongeveer een maand gele- eef Boogerd last houden van het betreffende gewricht, m besloot hij voor onderzoek naar het ziekenhuis te gaan. ibas heeft kans op titelgevecht orn Orhan Delibas heeft van zijn manager Wilfried Sau- de toezegging gekregen dat hij nog dit jaar om de we el (WfeC) mag boksen. De Nederlandse zwaarwelter kwam iet laatst zeven maanden terug in de ring. In Parijs verloor gevecht om de Europese titel, door een technische out van Mamadou Thiam. Voordat Delibas om de we el mag strijden, moet hij in maart eerst nog afrekenen met j idere tegenstander. Op een gala in het Duitse Magden- rijgt de Arnhemmer waarschijnlijk een Amerikaan tegen - ich. Brengt hij die partij tot een goed einde, dan verwacht het begin van de zomer voor de WBC-wereldtitel te mo chten. Krajicek verwacht 'andere koek' in volgende ronde prijzengeld ois dat de grote vedette ;k- en de modale prof - - zette een reeks uit ingen van Nederlandse rs in de Australian de schaduw. Het oran- n van honderd man- had heel wat te doen op me Park. Érd Krajicek, goed voor p jen gulden prijzengeld, de in 'no time' de met jij jgemoet geziene Frans- Fabrice de ir 1 van ildrang- ;ens de en telling e baan: 7-5. Sluiter, gulden, bracht bij zijn op het hoogste niveau lan Andrea Gaudenzi in rathon over vijf sets tot 3-6 6-1 3-6 6-3 13-11. loor verbaasde Kristie met ondubbelzinnige >p de als vijftiende ge- Duitse Anke Huber: 6-4 gebrek aan wedstrijd- n spijt. rland verloor in het stadium van de enkel drie routiniers. Jan Sie- was kansloos tegen de sche dubbelspecialist Voodbridge. De Rijns- pakte slechts acht 4-6 1-6 3-6. Het gaat net Siemerink maar aan i denkt hij nog niet. wel moeilijk het niveau ;rken waar je in zit." ida Hopmans, onlangs de halve finale in Auck- ruikelde over de Cana- ualifier Sonya Jeyasee- 6 6-3 1-6, waarna zij n gaan opmaken voor ibelspel met Seda Noor die zich door de Tsje- Adriana Gersi liet over- 6-3 3-6 3-6. trd Krajicek, negende ge in Melbourne, was eens Nederlands grootmees- nieuwe baanoppervlak ichtere ballen die de Au- spelers dienen te be ien, komen hem ook wel it. Santoro, een van de lastpakken voor het optennis, was in de Au- ie warmte al snel een itje. Drie setjes in 1 uur ninuten bij 21 aces. Op of dit een van de beste uit zijn loopbaan was, >rdde krajicek: ,,Ik speel- d maar dat kwam ook •antoro niet in zijn beste vas. Misschien had hij i blessure, hij serveerde eel zacht." e tweede ronde wacht w een Fransman, de ta- icolas Escudé. „Andere yerwacht Krajicek, die d eerder tegen hem Twee jaar geleden in ên toen won hij. Escudé Nederlandse kopman Rintje Ritsma viert het behalen van zijn zesde Europese titel met zijn collega bij de vrouwen, de Duitse Anni Friesinger. FOTO REUTERS r en Boogert verder, Siemerink naar huis maandag wel een groot plezier. Hij tikte de Amerikaan Jim Cou rier, tweevoudig kampioen op de Australian Open ('92-'93) uit het toernooi. Krajicek: „Van de tien partijen tegen Courier heb ik er negen verloren." Raemon Sluiter boekte in Au stralië eindelijk succes in, wat hij zo noemde, 'een grandslam- metje'. De 21-jarige Rotterdam mer sloeg zich door de drie kwalificaties, wat hem in Parijs, Londen en New York niet was gelukt. In de eerste ronde zocht hij onbevangen het bloed van Andre Gaudenzi, nummer 82 van de wereldrang lijst. Het theater dat de Italiaan maakte, liet hem koud, hoe warm het in vijf sets ook werd. Hij verstouwde onbewogen een matchpoint en haalde winst binnen met 13-11 in de vijfde set, na 3 uur 38 minuten harde labeur. „Ik wilde zo min mogelijk la ten blijken", legde Sluiter later uit. „Maar geloof me dat ik af en toe strontziek was. Ik wist dat ik hem kon hebben. De om standigheden stonden me aan en ik dacht steeds: speel maar gewoon." Aangevuurd door in. fel oranje uitgedoste supporters bestookte Sluiter Gaudenzi met dubbelhandige fore- en back hands. „Enkelhandig zou ik niet eens het journalistenkam pioenschap winnen." Sluiter kwam nooit meer van dubbelhandige slagtechniek af nadat hij als kind op het schoolplein met een veel te zwaar houten racket met ten nissen begon. Na zijn eerste ze ge in een grandslam hoopte hij in zijn eigen Rotterdam te mo gen spelen in het ABN Amro World Tennis Tournament als een 'local hero'. „Dan is het rei zen met lijn 4 naar centraal en dan de metro naai' Ahoy." Maar eerst krijgt hij in Melbourne de Australische lokale held Mark Philippoussis te bevechten. 'The Scud' luidt diens bijnam vanwege zijn opslagen als ra ketten. Sluiter: „Ballen van 230 kilometer per uur worden dat, hè." Australian Open, eerste ronde. Mannen: Krajicek (Ned/9) - Santoro (Fra) 6-1 6-2 7-5, Sluiter (Ned) - Gau denzi (Ita) 3-6 6-1 3-6 6-3 13-11, Woodbridge (Aus) - Siemerink (Ned) 6- 4 6-1 6-3, Agassi (VSt/1) - Puerta (Arg) 6-2 6-2 6-3, Henman (GBr/11) - Gol- mard (Fra) 6-7 6-3 7-6 7-6, Hill (Aus) - Karbacher (Dui) 6-4 6-2 6-2, Schuttler (Dui) - Marin (CRi) 6-3 6-3 6-3, Squil- lari (Arg) - Sirianm (Aus) 6-3 6-2 6-1, Woodruff (VSt) - Damm (Tsj) 6-3 7-6 6- 3, Escude (Fra) - Courier (VSt) 6-7 6-3 7-5 6-1, Jonsson (Zwe) - Diaz (Spa) 4-6 4-6 6-2 7-5 6-3, Zabaleta (Spa) - Man tilla (Spa) 6-1 5-7 6-3 7-6. Vrouwen: Boogert (Ned) - Huber (Dui/15) 6-4 6-4, Gersi (Tsj) - Noorlan- der (Ned) 3-6 6-3 6-3, Jeyaseelan (Can) - Hopmans (Ned) 6-2 3-6 6-1, Daven port (VSt/2) - Pitkowski (Fra) 6-3 6-1 Capriati (VSt) - Schwartz (Oos) 6-1 7-6, Petrova (Bul) - Sidot (Fra) 6-4 6-2, Irvin (Vst) - Morariu (VSt) 2-6 7-5 6-3, Sugiyama (Jap) - Maleeva (Bul) 7-6 7- 6,.Black (Zim) - Nemeckova (Tsj) 6-4 7- 6, Montolio (Spa) - McQuillan (Aus) 6-4 6-3. Rintje Ritsma heeft zijn zesde Europese allroundtitel voor de 'geopende deuren van de hel' moeten wegsle pen. De spanning deed dfnken aan de tijden van Ard Schenk en Kees Verkerk. Tot grote opwinding van het Noorse publiek in het sfeervolle Vikingskipet in Hamar manifesteerde de Noor Eskil Ervik zich als bijna-reuzen- doder. Ritsma, die zich tijdens zijn rit op de 10 kilometer ergerde aan een openstaande deur, was alleen hoogst verbaasd dat zijn grootste concurrent de 10.000 meter nogal tegenvallend afsloot. „Die liet hij maar raar lo pen." deur open stond in het Vikings kipet. Hoewel de voor de titel vrijwel kansloze Ids Postma zei niets gemerkt te hebben, wond Ritsma zich er over op. Hij had last van windstromingen. „In de bocht voelde ik telkens een koude tegenwind. Ik riep tegen HAMAR JOHANN MAST Sinds lange tijd was er weer eens sprake van een internatio naal allroundtoernooi, dat van de eerste tot en met de laatste klappen op het ijs spannend en opwindend was. Bovendien was het een ouderwets Noors- Nederlands gevecht. Zeker toen Ritsma's streven om Ervik na de 1500 meter op afstand te zetten volledig mislukte, leek alles nog mogelijk op de afsluitende 10 kilometer. Ritsma's trainer Geert Kuiper en teambegeleider Jillert Anema moesten op de schaatser uit Lemmer inpraten om diens geloof in eigen kun nen niet te zeer te laten slinken. „Zelfs als ik vijftien seconden mag verliezen op Ervik wordt het nog heel moeilijk om te winnen", voorspelde Ritsma zaterdag Tijdens zijn race op de 10 ki lometer tegen Ids Postma merkte de perfectionist Ritsma tot zijn grote ergernis dat er een Geert (Kuiper) dat hij er iets aan moest doen." Kuiper kon niet verstaan wat Ritsma riep, maar KNSB-arts Hans van Kuik spoedde zich naar de plek. Volgens Ritsma liepen juist in de fase dat de deur open stond zijn rondetij den omhoog. Ritsma putte niet temin energie uit zijn ergernis, maar stond er op dat de KNSB een officiële klacht over het voorviel indiende bij de Inter nationale Schaats Unie (ISU). Topsportcoördinator Ab Krook deed dat. „Het is hier blijkbaar nodig dat de Nederlanders de deuren bewaken. Onvoorstel baar", foeterde de Europees kampioen. Ritsma verwees zelfs terug naar de Olympische Spelen van 1994, toen hetzelfde zou zijn gebeurd. Ritsma wekte de sug gestie dat er opzet van de No ren in het spel was. „Als je een wedstrijd organiseert, moet je je neutraal opstellen. Voor het zelfde geld zetten ze een keer de machines uit." Ritsma is een schaatser die gruwelt bij de gedachte dat hij op de 10 kilometer voluit moet gaan. Liever neemt hij bij de voorgaande drie afstanden al zoveel afstand op de concur rentie, dat hij een ruime voor sprong heeft. Deze overwinning deed hem denken aan zijn zege bij het wereldkampioenschap van 1996. Toen had hij op de afsluitende 10 kilometer slechts enkele tellen voorsprong op Ids Postma. Ook Postma maakte HAMAR PETER VAN DER HULST De Sanex-schaatsploeg dient vandaag bij de KNSB een protest in tegen de aanwijzing van Sicco Janmaat als officiële reserve voor de we reldkampioenschappen allround in Milwaukee. De ploeg van Europees kampioen Rintje Ritsma vernam gisteravond tijdens het afsluitende ban ket dat de KNSB Janmaat al een ticket naar Mil waukee in het vooruitzicht heeft gesteld, als Gianni Romme zich ook afmeldt voor het we reldkampioenschap. Romme liet dit weekeinde het EK in Hamar aan zich voorbijgaan, omdat hij in de voorbe reiding werd geveld door een zware griep. Hij heeft inmiddels de training hervat, maar heeft nog geen besluit genomen over zijn deelname aan het WK in Milwaukee (4-5 februari). Neder land mag dankzij de achtste plaats van debu tant Janmaat in Hamar drie schaatsers afvaardi gen naar de WK. Naast Romme zouden dat lo gischerwijs Ritsma en Ids Postma, de nummers één en drie van het EK zijn. Sanex is van mening dat bij een afzegging van Romme Martin Hersman een kans verdient om zich te plaatsen voor de WK. De rijder van Sa nex zag de start van zijn seizoen in duigen val len door een rugblessure. gisteren tot het laatst nog een kleine kans op de overwinning, maar de Fries kwam na een matige laatste afstand niet ver der dan het brons. Ritsma klaagde ook over de staat van zijn schaatsen. „De aanloop naar het EK toe was niet echt geweldig. Mijn schaat sen gingen deze week weer ka pot en ik reed hier op materiaal dat niet bij me hoort. Ik reed op mijn oude linkerschaats en op een nieuwe rechter." Eerder in het seizoen ging Ritsma's schoen al stuk. In Hamar schaatste hij noodgedwongen op nieuwe buizen. „Dat kwam vreselijk ongelegen. Ik bleef wel rustig na de 1500 meter, maar de volgende keer win ik liever weer wat gemakkelijker", zei Ritsma. „Het was een prachtig toernooi, geweldig voor het pu bliek, maar ik moest dieper gaan dan ik wilde." Na zijn verrassend sterke 1500 meter schaatste Ervik, de Noorse hoop voor de toekomst, een toch tegenvallende 10.000 meter. Kernploegcoach Gerard Kemkers vond dat de Noor tac tisch faalde. Ervik kon in de slotronden nog aanzetten. Zelf vond de Noor ook dat hij een tamelijk slechte race reed. „Ik was teleurgesteld, omdat ik be ter kan. Maar met het zilver ben ik beslist tevreden. Ik hoop dat ik Ritsma in Milwaukee kan pakken" De Fries rekent zelf meer op concurrentie van. Gianni Rom me, die het EK1 door ziekte moest missen. „Ik vond dat Es- kil de 10 kilometer raar liet lo pen. Dat deed hij vorig jaar ook al, toen hij eerst de 5 kilometer won en daarna viel. Het is alle maal nog zo wisselvallig. Dan denk je dat hij fluitend wint en dan bakt hij er niks van. Maar hij is wel een kampioen voor de toekomst." Naast Ritsma en Postma schaatste de Nederlandse de butant Sicco Janmaat een be vredigend toernooi. De schaat ser uit Abcoude werd achtste en verzekerde Nederland daar mee van de derde startplek bij het wereldkampioenschap in Milwaukee. Janmaat zei er op te rekenen dat Romme tijdig her steld is van zijn ziekte. „Als dat niet zo is, dan heeft Martin Hersman volgens mij wel recht op een skate-ofF', zei Janmaat, „al heb ik hier redelijk wat laten zien. Als ze mij zomaar aanwij zen, zal Martin wel aan de bel trekken." Janmaats coach Kemkers vond dat zijn pupil te beschei den was. „Sicco zegt dat wel heel leuk, maar ik vind dat de bond zo snel mogelijk iemand moet aanwijzen als Romme niet op tijd fit is. Sicco is niet klaar om een skate-off bij de World Cup te rijden. We heb ben een commissie topsport en die moet nu ook de verant woordelijkheid nemen. Daar zijn ze voor." KATWUK GERTJAN VAN GEEN In wedstrijden tegen professionals proberen amateurvoetballers nog al tijd verklaringen te geven voor een (te) grote nederlaag. Ook de voetballers van Katwijk poogden uit te leggen hoe Feyenoord zes keer kon scoren op 'De Krom'. De uitleg liep uiteen van 'lullige tegendoelpunten' tot 'we waren tot het openingsdoelpunt beter'. Maar voor de uitslag (0-6) hoefde niemand zich uiteraard te schamen. Voor wedstrijden tegen Feyenoord loopt het dorp nog altijd uit. Ruim 3500 man bevolkten de volgepakte tri bunes zaterdag om de jubileumwed strijd van de vorig jaar zestig geworden club tegen de landskampioen te aan schouwen. Zelfs op de 'vuilnisbelt' achter het doel - doorgaans de plaats waar supporters van Quick Boys hui zen als de derby in de hoofdklasse A wordt gespeeld - hadden zich enige aanhangers van (vermoedelijk) de ri vaal verschanst om Feyenoord luid keels aan te moedigen. Voorzitter Jaap van der Bent had naast het zestig-jarig bestaan van de vereniging nóg een klein jubileumpje gevonden. Het was op de kop af 12,5 jaar geleden dat Katwijk aan zijn op mars was begonnen. Bij de indertijd in de derde klasse uitkomende club trad Kees van der Plas als hoofdsponsor aan en de resultaten zijn bekend. Kat wijk promoveerde in een mum van tijd naar de hoogste afdeling van het zater dagvoetbal en vierde niet veel later de eerste algemene landstitel. Het was ook Van der Plas die de grootste hand had gehad in het contracteren van Feyenoord voor dit extra feestje. De BMW-dealer kon als lid van de busi nessclub de Rotterdammers naar ver luidt vooc een 'zacht' prijsje naar Kat wijk halen. Dat Feyenoord zonder zijn interna tionals aantrad, mocht de pret niet drukken. Ook bij de landskampioen heeft het griepvirus toegeslagen, wat de absentie van Bert Konterman en Kees van Wonderen verklaarde. Ook trainer Leo Beenhakker hield gedwon gen het bed, terwijl Jean-Paul van Gas tel (geblesseerd), Bonaventure Kalou (interlandverplichtingen met Ivoor kust) en Julio Ricardo Cruz (aandach tig toeschouwer achter het glas van de bestuurskamer) eveneens niet binnen de lijnen kwamen. Hoewel onwennig-doordat bijna de volledige as van het elftal ontbrak, be schouwde Feyenoord het duel niet als verplicht promotioneel nummer. Het verdedigde professioneel, waardoor Katwijk slechts minieme kansjes kreeg. FOTO KEES VAN HOOG- DALEM De Krombewoners werden echter geenszins weggespeeld en konden zelfs aardig combinatievoetbal spelen. „We hebben ze aardig partij gegeven", zei Barry Dubbeldeman na afloop. De spits, net als Pieter Slootweg en Björn Raven ooit zelf speler van Feyenoord, had uiteraard een moeilijke middag te gen oud-ploeggenoot Ferry de Haan. „Maar dat gold voor iedereen", meen de de topscorer. Feyenoord maakte binnen 25 minu ten duidelijk dat een Katwijks stuntje niet tot de mogelijkheden zou gaan behoren. Een aantal tempoversnellin gen leidde meteen tot doelpunten. Pe ter van Vossen opende met een fraaie volley de score. Patrick Paauwe en Jon-Dahl Tomasson voerden de score op. De lob van Radoslav Samardzic voor 4-0 was van ongekende schoon heid, terwijl Eby Smolarek (de zoon van) en weer Van Vossen in de slotfase de eindstand bepaalden. Dat laatste was zuur voor trainer Wim van Zwam, die het liever bij de vier tegengoals had gelaten. „We heb ben achterin gedurfd één op één ge speeld. Wij zijn er de ploeg niet naar om voor de pot te gaan liggen, tenzij we daartoe gedwongen worden." Positief voor Katwijk was de inval beurt voor Peter van Duijn na een lan ge blessureperiode. Katwijk kan de centrale middenvelder goed gebruiken nu Vincent Bon, zaterdag de beste man bij Katwijk, de komende drie duels geschorst is. Van Zwam: „Van Bon haalt in de competitie te gemak kelijk kaarten, omdat hij nog wel eens een te hoge tackle wil inzetten. Van daag heeft hij geen overtredingen no dig gehad om duels te winnen. Laat dat een les voor hem zijn." Katwij'k - Feyenoord 0-6 (0-3). 12. Van Vossen 0-1, 16. Paauwe 0-2, 24. romasson 0-3, 62. Samardzic 0-4, 85. Smolarek 0-5, 89, Van Vos sen 0-6. Scheidsrechten Sieberl. Toeschou wers: 3500. Katwijk: Hugo van Duijn (Varkevisser); Heij- mans (Bouwmeester), Van der Meer (Hajji). Robbers (Peter van Duyn), Kwestro (Guyt); Pronk (Slootweg), Bon, Van der Plas; Raven (Molenaar), Dubbeldeman (Vooys), De Ridder. Feyenoord: Dudek (Graafland); Buffel (Buys), De Haan, Paauwe, Rzasa (Graf); Bosvelt, To masson, De Visser; Cairo (Smolarek), Van Vos sen, Samardzic (Boutahar),

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19