'Opsporen borstkanker van levensbelang' 3k" !ti r gn n. Stortvloed ontwikkelingen medische wetenschap Gezondheid Ziek MAANDAG 17 JANUARI 2000 REDACTIE. MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA De dokter is ziek. Wanneer u deze column leest, lig ik in een smal en hoog bed bij te komen van een operatie aan mijn blaas. Die operatie was nodig omdat ik op een nacht plotseling bijna niet meer kon plassen en volgens de uroloog zonder deze ingreep af hankelijk zou worden van tabletten. Dan word je snel oud, dacht ik. Dit ongemak is nog het gevolg van een hernia in mijn rug, waar aan ik vorig jaar werd geopereerd. Ik realiseer mij, terivijl ik dit opschrijf, dat het mij, evenals de meeste andere artsen, gemakke lijker valt te schrijven over een operatie aan zoiets als hernia dan over een ingreep aan mijn blaas. Alsof her eerste iets heldhaftigs 'hij zal wel weer gauw beter worden heeft en het tweede iets vies 'als ie maar niet incontinent wordt'. En het heeft natuurlijk ook niets aantrekkelijks om met een katheter in een ziekenhuisbed te liggen of zo rond te moeten scharrelen, dat niemand in de gaten heeft dat je met een zak aan een slang rondloopt. De verpleegkundige van de verkoeverkamer heeft mij aangeraden een paar uur plat op mijn rug te blijven liggen. Dit om te voorko men dat er lekkage optreedt uit het gaatje waardoor de verdoving is toegediend. Zo lig ik goeddeels bewegingloos in bed en heb ik niets te doen - helaas is deel 6 van Voskuil nog niet uit. Ik kan mijn benen optrekken en net als de uil uit een kinderboek je denken dat er enge beesten in mijn bed zitten, die weer verdwij nen als ik mijn benen weer strek, maar met dit spelletje kan ik mij niet lang vermaken. Behalve het infuus dat in de zogenoemde waakstand langzaam druppelt en de binnendringende geur van voorgekookte spruitjes valt er niets te beleven. Ik bedenk mij dat die groente vandaag vast en zeker niet op het menu staat, maar sinds mijn eerste co-assistentschap, toevallig ook in de Ma- riastichting, ben ik ervan overtuigd dat deze geur een vaste plaats op de gang van elke afdeling van elk ziekenhuis heeft gekregen. Ik heb dus alle tijd om te kijken naar het witte plafond en de kale witte muren. Het doet mij denken aan een van de verhalen uit de bundel 'Het rode kippetje' van kinderboekenschrijver en illustra tor Max Velthuijs. 'Krokodil en meesterwerk' heet het en het gaat zo. Olifant is net verhuisd en gaat bij krokodil een schilderij uit zoeken om zijn woning op te vrolijken. Hij vindt alle schilderijen even mooi en kan geen keuze maken. Krokodil belooft aan Oli fant voor hem een bijzonder schilderij te maken. 'Er staat niets op, het is helemaal wit', constateert Olifant verbijsterd, wanneer hij het schilderij komt halen. Krokodil adviseert Olifant om zijn ogen te sluiten en te zeggen wat hij graag wil zien. Olifant volgt dit advies op en hij krijgt re zien wat hij wil zien. Hij is zeer gelukkig met zijn witte schilderij tot hij merkt dat hij ook allerlei voorstellingen, zoals landschap pen, windmolentjes en mooie zusters kan oproepen, terwijl het schilderij niets eens in de buurt is. In de keuken, in de tuin of in zijn hoge smalle bed ziet hij zo de mooiste taferelen. Olifant voelt zich bedrogen en wil het schilderij ruilen. Op geen enkel schilderij is echter zoveel te zien als op het witte meesterwerk van Krokodil. En Olifant besluit om het te houden. Zo begrijpt u dat het kijken naar een wit pla fond de fantasie prikkelt en niet alleen zo maar plezierig kan zijn, maar ook de genezing bevor- S Fï dert. De dokter is over een paar dagen weer ge- jnezen. WOUTER VAN EWIJK. psychiater Deens onderzoek wekt verbazing bij Nederlandse specialisten Deense statistici betwisten het nut van vroegtijdige opsporing van borstkanker. Er is volgens hen geen betrouwbaar bewijs dat screening het sterftecijfer drukt. Het Landelijk Referen tiecentrum voor Bevolkings onderzoek op Borstkanker in Nijmegen is onthutst over de ze opstelling. Jaarlijks sterven er in ons land 3500 vrouwen aan borstkanker. Dat aantal is de laatste jaren vrij stabiel. In het jaar 2003 echter zal het aantal vrouwen dat aan de ziekte overlijdt met zeven honderd zijn verminderd. Computermodellen hebben dit aangetoond. Die uitkomst staat haaks op de recente publicatie van twee Deense onderzoekers in het gezaghebbende Engelse medisch tijdschrift The Lancet. De afname van het aantal sterf gevallen in Nederland is het re sultaat van het landelijk bevol kingsonderzoek, gericht op vroegtijdige opsporing van borstkanker. Of zoals de Nij meegse radioloog dr. J. Hen driks zegt: „Je moet de tumor zo dicht mogelijk bij zijn ont staan 'vangen'." Hendriks, verbonden aan het Academisch Ziekenhuis Nijme gen, waar ook het Landelijk Re ferentiecentrum voor Bevol kingsonderzoek op Borstkanker is ondergebracht, noemt de op stelling van de Denen 'onge fundeerd en kwalijk'. „Stel dat tien procent van de vrouwen op basis van zo'n bewering af haakt, omdat het onderzoek zo genaamd toch niets uithaalt, dan overlijden er straks zeven tig vrouwen meer." Samen met Engeland en Zwe den zijn wij in Europa koploper op het gebied van landelijk borstkankeronderzoek. In ons land dateert dat vanaf 1990. Het onderzoek richt zich op vrou wen in de leeftijd van 50 tot 75 jaar. Deelneming is vrijwillig en gratis. Elke twee jaar is er een herhaling. Tachtig procent van de vrouwen die wordt opgeroe pen, geeft hieraan gehoor. Dat zijn vrouwen die geen klachten hebben. Die ondergrens van vijftig jaar is gekozen, omdat er bij jongere vrouwen vaak nog veel klier- weefsel in de borsten aanwezig is. Hendriks: „Dat maakt de ontdekking van tumoren door middel van een mammografie haast onmogelijk. Later zijn tu moren veel beter op te sporen." Borstkanker is in Nederland de tweede doodsoorzaak bij vrou wen, na hart- en vaatziekten. In het kader van de landelijke screening worden jaarlijks 9000 'verdachte' plekken ontdekt; bij dertien op de duizend vrouwen die voor het eerst komen. Bij het herhaalonderzoek na twee jaar gaat het om zeven op de duizend vrouwen. Nadere dia- gnostisering - een tweede mammografie, een echo en het weghalen van verdacht weefsel met een punctie - moet aanto nen in hoeverre het daadwerke lijk om kanker gaat. Tussen het ontstaan van borst kanker en het moment dat de vrouw door zelfonderzoek van haar borsten een 'knobbeltje' voelt, liggen gemiddeld twaalf jaar. De tumor is dan meestal groter dan anderhalve centime ter. In een eerder stadium is hij meestal niet te voelen. Bij een mammografie worden op de röntgenfoto tumors met een doorsnee van een tot an derhalve centimeter al gezien. Dat is zo'n drie jaar eerder dan wanneer vrouwen ze zelf kun nen ontdekken. „En dat is dus tijdwinst. Toch bestaat er dan al tien tot vijftien procent kans op uitzaaiingen", aldus Hendriks. Opvallend is trouwens dat vrouwen in Engeland een tu mor later ontdekken dan Ne derlandse vrouwen, terwijl Zweedse vrouwen een tumor meestal in een eerder stadium voelen. Hendriks: „Zweedse vrouwen zijn kennelijk toch iets vertrouwder met hun lichaam dan vrouwen bij ons, terwijl Engelse vrouwen misschien wat preutser zijn." Het vroegtijdig opsporen van borstkanker kost jaarlijks circa zeventig miljoen gulden. Daar staat tegenover dat straks ze venhonderd vrouwen minder aan borstkanker sterven. De ra dioloog: „Dat betekent 100.000 gulden per vrouw die niet over lijdt. Met een gemiddelde leef tijdsverwachting van nog tien jaar, gelet op de leeftijdsop bouw van de doelgroep, is dat 10.000 gulden per gewonnen le vensjaar." Gentherajo, tegen grijs hal, )ER erh. les Ki inderf rd roei muizi Tier ik die 'n form< nd< a, Binnenkort bij de gentherapie voor om de eigen haarlde jj te krijgen. Een eerst gezet. Japanse wete pers zijn erin geslaa kleurpigment in de len van albino muiz herstellen. Dat gebe f door de basenvolgoi jj een afwijkend gen haarzakje te verani is de eerste keer dat lukt, aldus een artiki ture Biotechnology maand. Traditionele genthei brengt meestal een genenvolgorde in, a vulling op de functie [jj beschadigde gen. De j< ners ontwikkelden e een andere aanpak men dat genherstel. repareren zij direct i spronkelijke mutatie 'g, genenvolgorde in pl< een compleet nieuw te bouwen. Deze r strategie werkt bij van pigmentatie in te huidcellen van alt muizen (melanocyti gj Door een afwijking i rosinase enzym te w kan het pigment mei wel gemaakt word behandeling is nu op de haarzakjes v de muizen. Enkele w |"e, injectie van de stof d >j gen repareert staken j|, le gekleurde haren d n in de behandelde ge Testen bewezen dat plekken het DNA van nase plus de activitei enzym waren herste e. pigmentatie duurde genoeg slechts driei en bleef beperkt tot haren. Maar de ond kers denken dat een tere manier van re se toediening aan zakjes kan leiden tot de resultaten. lOS-JOL Net. igiom e acht: :ueel lepro :ie: S an bij ederl; d pelprt ?n,le N :ie:S iS-Joi twerl ctuali loorlc erie p jnsei iand( irenc ten w, 'lf loon. orden as ondf jdagf een ,e| w rech i.. Li PETER DE JAEGER» Radioloog J.Hendriks: „Stel dat tien procent van de vrouwen afhaakt omdat het onderzoek zogenaamd toch niets uithaal.t, dan overlijden er straks zeventig vrouwen meer." foto cpd man> aart inda. ers. I achtl ngen. De medische wereld kende deze eeuw een duize lingwekkende ontwikkeling. Van de röntgenstraal via de MRI-scan naar de genetische technologie. En na de aspirine en de penicilline is er nu zelfs een pil die bij rokers de zucht naar een sigaret wegneemt. Een bloemlezing van een eeuw medi sche mijlpalen. De Friese huisarts Greidanus dacht in 1901 dat het zo ongeveer was gedaan met ontwikkelingen in de geneeskunde. Hij schreef: 'De laatste 50 jaar is er zo veel gebeurd, dat maken we nooit meer mee.' Grei danus kon niet weten dat honderd jaar later hart, le ver en longen, desnoods in combinaties, worden ge transplanteerd. De geneeskunde onderging welhaast een gedaanteverwisseling. In zijn tijd had Greidanus al reden voor opwinding. De rol van de bacterie als ziektekiem was ontdekt. Hygiëne werd het toverwoord. De hoge sterfte van moeders en pasgeborenen op kraamafdelingen was verleden tijd, toen artsen voor een inwendig onder zoek simpelweg hun handen gingen wassen. Tyfus, tuberculose, difterie en de gevreesde gonorroe kre gen gestalte onder Duitse microscopen. Vooral de Fransman Pasteur zette in de vorige eeuw de medische wereld op zijn kop. Hij toonde aan dat ziektekiemen door verhitting worden gedood en in troduceerde de mogelijkheid van vaccineren. In Amerika werd de gele koorts succesvol bestreden. En de eerste stappen op het terrein van narcose waren gezet; opereren was niet langer een kwelling. De twintigste eeuw bracht een stortvloed aan ont wikkelingen. Het bestaan van bloedgroepen werd ontdekt. Momenteel zorgen netwerken van bloed banken voor voldoende voorraad. In ziekenhuizen worden honderden transfusies per jaar uitgevoerd. Medici met een oog voor techniek ondersteunden de vooruitgang van de geneeskunde met ingenieuze vindingen. Zo nam de Nederlander Willem Eintho- ven in 1903 elektrische pulsen waar in de hartstreek. De onderzoeker prutste net zo lang tot hij zijn 'snaargalvanometer' had. Het daarmee gemaakte Electrocardiogram, kortweg ECG, gaf de elektrische signalen in de hartspier weer. Sindsdien kunnen car diologen het hartinfarct aantonen. De Duitser Wilhelm Conrad Röntgen was ook zo'n uitvinder. Op 8 november 1895 ontdekte hij bij toe val zijn 'X-stralen', die hij uit bescheidenheid zelf geen röntgenstralen noemde. De betekenis voor de diagnostiek bleek enorm: een blik in het lichaam was mogelijk geworden. De ene na de andere vinding volgde. Vooral vanaf de Tweede Wereldoorlog nam de techniek een geweldi ge vlucht als gevolg van de industriële revolutie. De De MRI-scan snijdt het lichaam als het ware 'in plakjes' en geeft het grafisch weer. Daarmee is het mogelijk tu moren op moeilijke plaatsen zoals in de hersenen waar te nemen. foto ».gpd marco hofste röntgenfoto bleef belangrijk, maar de recent ontwik kelde MRI-scan gaat verder: die snijdt het lichaam als het ware 'in plakjes' en geeft het grafisch weer. Tumoren, maar ook ander onheil kan op moeilijke plaatsen zoals in de hersenen worden waargeno men. Greidanus had honderd jaar geleden nog een aantal eenvoudige maar effectieve hulpmiddelen. Hij luis terde met een stethoscoop naar de ademhaling en legde twee vingers op de borst of rug van de patiënt om er vervolgens met de andere hand op te kloppen. Dit gebaar waarmee de Franse wijnboeren contro leerden hoe vol hun vaten zaten, bleek ook effectief om de longinhoud te beluisteren. Artsen gebruiken de stethoscoop en het kloppen nog steeds. Maar de techniek gaf de arts veel geavanceerdere in strumenten. Naast het ECG van Einthoven zijn er nog zeker twee Nederlanders die een internationaal erkende bijdrage leverden. Een daarvan is Zernike, die met zijn 'fasencontrastmicroscoop' het onder zoek enorm vergemakkelijkte. Een andere Nederlan der, die anders dan Zernike en Einthoven geen No belprijs ontving, is Willem Johan Kolff. Deze nog le vende internist knutselde in de oorlogsjaren op de zolder van het Kamper ziekenhuis de eerste kunst nier in elkaar. Hij maakte het mogelijk bloed van gif tige stoffen te ontdoen, een van de functies van de nier. Ontelbaar veel nierpatiënten kregen door de dialyse een langer leven of konden uiteindelijk een getransplanteerde nier ontvangen. Kolff vertrok later naar Amerika en leverde bijdragen aan de ontwikkeling van veel andere kunstorganen. Tijdens een recent bezoek aan Nederland sprak hij zich uit voor meer gebruik daarvan. Het implanteren van dierlijke organen (xenotransplantatie), een ont wikkeling waarop al jaren wordt gestudeerd en die deels al is ingezet met het gebruik van dierlijke dar men, acht Kolff immoreel. Wat we zelf kunnen ma ken, moeten we niet pakken ten koste van een die renleven, is zijn mening. Kolff leverde ook een bijdrage aan het ontstaan van de hart-longmachine. Het apparaat neemt tijdens hartoperaties de hartfunctie over en voorziet het bloed kunstmatig van zuurstof. De machinale moge lijkheden van de kunstnier en de hart-longmachine waren de grootste wegbereiders voor orgaantrans plantatie. De eerste niertransplantatie vond plaats in de jaren vijftig. De Zuid-Afrikaanse arts dr. Barnard werd in een klap wereldberoemd toen hij op 3 december 1967 in het Groote Schuurziekenhuis in Kaapstad het eerste hart transplanteerde. De.westerse wereld volgde de gang van zaken ademloos, maar de patiënt overleed al na 18 dagen aan een longontsteking. Bar- nards tweede transplantatie had meer succes; de pa tiënt leefde nog twintig maanden in een aanmerke lijk fittere toestand dan voor de ingreep. De transplantatie plaatste de medische wetenschap voor het probleem van de afstoting. De eerste nieu we nieren werden binnen korte tijd door het ontvan gend lichaam 'afgewezen'. Pas in jaren '60 en '70 werden echte vorderingen gemaakt met de ontwik keling van medicijnen tegen die afstoting. Inmiddels worden levers, nieren, harten, longen en combina ties daarvan getransplanteerd. De jongste ontwikke lingen op transplantatiegebied zijn de alvleesklier en de darm. Chirurgen opereren vele uren aaneen, waarna op afdelingen 'intensive care' wekenlang alle zeilen moeten worden bijgezet om de patiënt in le ven te houden. De werking van antistoffen tegen ziekte betekende eind vorige eeuw het begin van het farmaceutisch tijdperk. Wat in de oudheid begon met kruiden, smeersels en drankjes, ging uiteindelijk over in poe ders en later de gemakkelijk te doseren en in te ne men pil. Bekend is het werk van de Duitse onderzoe ker Felix Hoffmann, die met behulp van de latere Nobelprijswinnaar Adolf von Bayer in 1897 'aspirine' ontwikkelde. De werkzame stof 'acetylsalicylzuur' bleek een voortreffelijk koortswerend en pijnstillend middel. Het aspirientje kreeg later ook nieuwe toe passingen, waarvan het Bayer-concern trots meldt dat er jaarlijks nog vele bijkomen. Als bloedverdun- ner bijvoorbeeld voor cardiologische problemen. Re cent hebben onderzoekers de aspirine een rol toebe dacht in de strijd tegen kanker. De genezende werking van de 'chemotherapie' stamt uit 1910, toen de eerste synthetische stoffen tegen geslachtsziekten werden ingezet. In 1929 zette de Brit Sir Alexander Fleming een geweldige stap met penicilline. In een klein schaaltje zag hij dat een schimmel de bacteriën aantastte. Fleming conclu deerde terecht dat de schimmel (penicillium nota- turn) een stof afscheidde die de bacteriegroei remde. Zijn eerste pogingen de penicilline te gebruiken bij mensen mislukte. Hij had te weinig penicilline. In Amerika vond de Brit hulp. Door de drooglegging bleven daar vaten voor de alcoholproductie onge bruikt, zodat Fleming er zijn schimmels in kon kwe ken. In de Tweede Wereldoorlog kwam zijn penicilli ne beschikbaar voor de geallieerde soldaten. Gedu rende decennia daarna zijn nog vele andere antibio tica gevonden, telkens tegen specifiekere aandoe ningen. Aangespoord door immense financiële winsten speurt de farmaceutische industrie tot de dag van vandaag naar nieuwe medicijnen. Daarmee staan zij de artsen bij in hun strijd tegen ziekte. Voor veel aandoeningen is opereren niet meer nodig omdat er een adequaat medicijn tegen bestaat. Zo is het aan tal maagoperaties door de jaren heen drastisch ge daald. Aan het einde van deze eeuw is sprake van een nieuw soort pil: de consumentenpil. Voor ieder pro bleem dat veel mensen treft, lijkt de farmaceutische industrie een chemisch antwoord te fabriceren. Zo zijn er medicamenten die bij hapering de mannelijke erectie bevorderen, bestaat er een veelbelovende pil tegen kaalheid en is recent een medicijn geïntrodu ceerd dat rokers hun sigaret doet vergeten. Maar een aantal prangende kwesties heeft ook de farmacie nog niet opgelost. De jacht op een vaccin tegen het aidsvirus HIV is wereldwijd gaande. Tot dusver kan de ziekte alleen worden 'geremd'. Schrij nend is de onmogelijkheid voor miljoenen HIV-be- smette Afrikanen om over deze medicijnen te be schikken. Hen wacht een wisse dood. Ook tegen ge vaarlijke varianten van malaria, die in de westerse wereld amper voorkomen, bestaat nog geen afdoend medicijn. Het is zeer de vraag of er wel zo hard naar wordt gezocht: de uiteindelijke gebruikers hebben niet het geld om een duur medicijn te betalen, waar door er voor farmaceuten weinig winst te behalen valt. De medische wereld drong in honderd jaar via de huid, de organen en de cellen door tot in de kleinste bouwstenen van het menselijk lichaam. En het ontleden gaat steeds verder. Kortgeleden werd het eerste chromosoom volledig in kaart gebracht: ruim 33 miljoen gegevens in wiskundige formules. Het kan in de verre toekomst een schat aan kennis ople veren over ontstaan, bestrijding en voorkoming van ziekte. Ook het gen dat erfelijke factoren bevat die de mens vormen, wordt beetje bij beetje in kaart ikgi bracht. De kennis die dat oplevert, zal de gi heidszorg drastisch veranderen. Nu laten sommige vrouwen hun gezonde b amputeren omdat de aanleg voor borstkan familie zit. In de toekomst kan genetische 11.cp den tot veel meer medisch handelen uit vo jji De discussie richt zich steeds vaker op de e aspecten van het 'voorspellen'. Wil een me: ei; weten welk onheil hem of haai' wacht? En i p' re blijven onvolmaakte lichamen, geestelijl ie o in de toekomst geaccepteerd in de samenlf rwj] het te voorkomen is? Het voortschrijden van de medische weten heeft niet alleen positieve kanten. Doordal minder ziekten dodelijk zijn, ontstaan steei r Vi chronische patiënten. Vroeger had longonl de bijnaam 'Old Man's Friend', omdat heti snelle, draaglijke dood op de oude dag was versi longontsteking is nog maar zelden fataal, hrwa betere pijnstillers en medicijnen wordt het rekt, maar verschrompelen patiënten door als kanker. Het aantal mensen met hartproblemen nee jesli komende jaren met veertig procent toe. Vo rat teren' en 'bypass', het schoonmaken en on ersc van dichtgeslibde aderen, creëert een groef n di rige patiënten die anders was gestorven. Oi sche kerpatiënten worden steeds vaker chronisc ;eizc Het aantal patiënten met suikerziekte neen schattingen tot 2015 met 35 procent toe, vo heimer is dit percentage al veertig procent. De vergrijzing zal een groot deel van de Ne o lu ders afhankelijk maken van de gezondheid >mri Grote waagstukken over de financiering va graa zondheidszorg dienen zich daarom aan. H( toe we het allemaal? Blijft de solidariteit bestaa ze eeuw werd ingevoerd, waarbij de gezom betalen aan de rekening van de zieken? De gemiddelde leeftijd waarop mensen stei steeg van 46 jaar aan het begin van de eeuv voor wouwen en 76 voor mannen nu. Mae ste ziekten, gebreken en handicaps beginn tallen jaren lang rond het 60e levensjaar. VAI Rt p m idei uitdaging voor de komende eeuw is daaroi strijd tegen de - nog steeds - dodelijke ziekl 1 verbetering van de levenskwaliteit van chrc ken. fNH (Bronnen: prof.dr. D. Post, hoogleraar Rijk teit Groningen, prof.dr. W.J. Kolff, emeritu: raai', University of Utah. 'Inleiding tot de nis der geneeskunde', G.A. Lindeboom; M burg) Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Paar; 5. wandpilaster; 7. de oudste; 8. modderdruppel; 9. beetwortel; 11. bederven; 14. amfibie; 16. zouteloos; 17. slag; 18. kuur; 19. diepte; 20. bedrukt; 22. wedloop op korte afstand; 25. insect; 27. pressie; 29. ontvreemden; 30. deel v.e. boom; 31. vogelval. Verticaal: 2. Sluitmiddel; 3. Hongaarse componist; 4. optocht; 6. wijfjeshond; 8. voorgerecht; 9. laag; 10. legerleiding; 12. jekker voor zeilsport; 13. mondeling mededelen, 15. mestvocht; 16. bedrieglijk; 19. smerig; 21 vogel; 22. dikke boterham; 22. rijwiel; 24. list; 26. snaak; 28. maand v.h. jaar. Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1 Ene; 4. lis; 7. Alpen; 10. as; 12. iet; 13. ai; 14. tee; 15. ode, 16. or; 17. pui; 19 af; 20. Poe; 21. dip; 22. re; 23 pro; 25 tv; 27 ons; 28. kea; 29. et; 30. und; 32. ra; 33. fusie; 35. lar; 36. asa. VERTICAAL: 2. Na; 3. Eli; 4. let; 5. in; 6. nato; 8. Peru; 9. lief; 11. serpent; 13 adapter; 17. pep; 18. ido; 22. roet; 24. rans; 26. vaak; 30. uur; 31. dia; 33. fa; 34. es.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16