Alphen laat claim op 'buren' vall Rijn Veenstreek Kinderopvang krijgt nieuw onderkomen Alphense jeugd geeft wensenlijstje af WLTO: Rijkswaterstaat aansprakelijk stellen Bezwaa tegen luee' tankstal Hazersi 'Aan de slag' MAANDAG 17 JANUARI 2000 alphen aan den run saskia buitelaar De Stichting Kinderopvang AJ- phen aan den Rijn heeft een tij delijk onderkomen gevonden voor een nieuw dagverblijf. De SKA kan portocabins plaatsen op een stuk grond aan de Zui- der Keerkring in Kerk en Zanen. De oplossing is voor maximaal vijf jaar. In die tijd moet de SKA een andere, definitieve plaats vinden. Directeur M. van Mourik van de SKA is tevreden met de se- mi-permanente plek. „Het wordt een luxueus noodlokaal, dat voldoet aan alle kwaliteits eisen die wij stellen aan ruimte en inrichting", zegt ze. Waar schijnlijk gaat het nieuwe dag verblijf in maart of april open. Er kunnen per week zo'n 120 kinderen terecht. Dat geeft weer wat lucht in de wachtlijst, die inmiddels is opgelopen tot enige tientallen kinderen, voor al uit Kerk en Zanen. De SKA kwam in de proble men toen afgelopen voorjaar bleek dat het dagverblijf Dik- kertje Dap snel moest vertrek ken uit de schoolwoningen aan de Marokkostraat. Die waren eerder dan gepland nodig voor de basisscholen, vanwege een snelle groei van het aantal leer lingen in de wijk. Van de vier groepen die er zaten, moest de SKA er twee afstoten. De andere twee konden nog even blijven in één van de schoolwoningen en gaan binnenkort over naar de Zuider Keerkring. Van Mourik heeft er vertrou wen in dat er over vijf jaar een definitieve plaats is gevonden in Kerk en Zanen. De Alphense scholen discussiëren over de mogelijkheden van een 'brede school': een wijkvoorziening, waar niet alleen les wordt gege ven, maar waar ook ruimte is voor bijvoorbeeld cursussen, sport en een kinderdagverblijf. De kans is volgens haar groot dat zo'n expereriment in Kerk en Zanen wordt uitgevoerd. In het stationsgebied of op het grote braakliggende terrein tus sen de woonwijk, Archeon en het bedrijfsterrein Molenwete ring. SKA wil het liefst op beide plekken een dagverblijf openen en gaat proberen in aanmer king te komen voor subsidie van het ministerie van volksge zondheid, welzijn en sport. Al phen mag tot 2002 195 extra kindplaatsen realiseren. Winterwandeling met IVN alphen aan den run Juist in de winter zijn bomen en struiken makkelijker te herkennen, aan hun silhouet en knoppen. Daar om organiseert de Alphense afdeling van het IVN op zondag 30 januari een winterwandeling in het gebied ten zuiden van de Zegerplas. De natuurgidsen bekijken de verschillen en overeen komsten van bomen en struiken en maken er een leerzame wandeling van. De tocht begint om 14 uur op de parkeerplaats van jongerencentrum Madonna aan de Olympiaweg. Meedoen kost niets. Voor informatie: 0172-436932 of 437018. Cursus internet- en computergebruik alphen aan den run De openbare bibliotheek van Alphen aan den Rijn organiseert in februari workshops over internet en het gebruik van de biebcomputer om informatie op te zoeken. Na een demonstratie van een uur gaan de deelnemers zelf aan de slag. De workshops zijn op dinsdagmorgen 1, 8 en 15 februari. Bij voldoende belangstelling worden ze ook op dinsdagavond gehouden. Deelname kost 10 gulden voor leden en 15 gulden voor mensen die geen lid zijn van de bieb. Deelnemers aan de internetcursus dienen overweg te kunnen met windows en de muis. Aanmelden kan via formulieren die bij de bieb te krijgen zijn. Bridgen voor het goede doel nieuwveen Om geld in te zamelen voor goede doelen houden de rotaryclub Nieuwkoop en de bridgeclubs Nieuwkoop en Ter Aar een midwinter bridgedrive. Op zondag 30 januari kunnen maximaal 120 paren in Het Trefpunt van stichting Ursula deel nemen. De opbrengst van het toernooi gaat naar een neurochi rurgisch project in Suriname, een aidspreventieproject in Zim babwe en naar de Niewkoopse stichting Facta voor hoogbegaaf de kinderen. Deelname kost 35 gulden per persoon. Andere geldschieters kunnen voor 150 gulden een paar sponsoren. De bridgedag begint om 9.30 met koffie en eindigt met de prijsuit reiking om 16.30 uur. Verdere inlichtingen: Hans van Oordt (0172-574424 of fax 0172-579779) Streetdance voor tieners alphen aan den run Voor tieners van 11 tot en met 15 jaar orga niseert het Alphense buurthuis Westerhaven een workshop streetdance. De cursus begint op woensdag 26 januari om 17.30 uur en kost 20 gulden. Een professionele docent geeft vijf work shops van twee uur. Het adres van het buurthuis is Emmalaan 45. Vetbollen voor vogels leimuiden Jongeren uit Leimuiden kunnen zaterdag vetbollen en pindaslingers maken om vogels de winter door te helpen. De plaatselijke hobbyclub organiseert vanaf 14 uur een knutsel- middag in de muziekzaal van Het Spant. De toegangsprijs be draagt 2,50 gulden. Verzekering dekt kwelschade niet De Veense afdeling van de WL TO (Westelijke Land- en Tuin bouw Organisatie) wil rijkswa terstaat aansprakelijk stellen voor kwelschade die kwekers langs de Sotaweg en De Baan oplopen. De komende jaren verrijzen er grote bulten zand bij Roelofarendsveen door de aanleg van de hogesnel heidslijn HSL en de verbre ding van de A4. Door on gecontroleerd hopen zand te storten kan de grond verzil- ten. Dat is nadelig voor de tuin ders. Verzekeringsmaatschappijen voelen niets voor een gezamen lijke rechtsbijstandsverzekering tegen verziltingsschade. Daar om gaat de WLTO bewoners van de Sotaweg en De Baan vragen de brief aan rijkswater staat te ondertekenen. De Veense afdeling schrijft dit in haar jaarverslag. In datzelfde verslag uit de or ganisatie haar bezorgdheid over de beëindiging van de recon structiesubsidie. Deze subsidie van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) loopt over twee jaar af. Tot die tijd vergoedt de DLG ze ventig procent van de recon- structiekosten in oude kassen- gebieden. De WLTO heeft ontdekt dat het veel tijd kost om die subsidie los te krijgen. Daar om hoopt de organisatie dat tuinders die hun kavels willen verbete ren, snel aan de bel trekken. De WLTO houdt dinsdag avond om 20.30 uur in de bo venzaal van café 't Veen aan de Langeweg haar jaarvergadering. Tiny van Rijn neemt na twaalf jaar afscheid als bestuurslid van de Veense afdeling. Er is nog geen opvolgster voor haar. Grote bulten zand door de aanleg van de HSL ANNO 1975 Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde d> oversclirijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen M Dagblad, t.a.v. leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie v Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. 'Je kimt alleen maar poolen of naar de disco in Langeraar' i Leidsch DagbladAKCHIEVEN ANNO 1900 Woensdag 17 Januari BUITENLAND - In Boston isergroote ruzie uitge broken tusschen de getrouwde en ongetrouwde da mes. De laatsten verzetten er zich met hand en tand tegen, dat de eersten geld verdienen. Ook hebben zij een vereenigingopgericht, onderden naam van: Ver- eeniging tot handhaving der rechten van ongetrouw de vrouwen. Aan het hoofd staat mej. Mina Peters. Doel der vereeniging is met alle krachten er tegen te waken, dat geen getrouwde vrouw eene of andere betrekking krijgt, zoolang er nog geschikte onge- trouwden voor zijn. De oorlog wordt met voerd, vooral door de meisjes in restaura brieken. Over het algemeen winnen dezi;cor er DUITSLAND - Keizer Wilhelm heeft we< m den beker uitgeloofd voor een internatio im< wedstrijd in de Kieler week Juni a.s. te h en 1 ciaal voor jachten van 24 voet, die na 11 >en 1899 gebouwd zijn. Met het oog op dier zijn in Duitschland reeds een 6-tal nieui van die maat in aanbouw, waarbij ook v< schen Keizer. Vrijdag 17 januari OEGSTGEEST - De rooms-katholieken van Oegst- geest hebben gisteren een 'open brief' in de bus ge kregen van het Rooms Katholiek Nederlands Cen trum 'Pro Fide Et Ecclesia' uit Helmond. Verontrus te, behoudend denkende katholieken uit Oegstgeest hebben het centrum laten weten dat aanstaande zondag (de 'week van de gebeden') in de St. Willi- brordkerk een gezamenlijke eucharistie-avond- maalsviering wordt gehouden, uitgaande van de ge reformeerde kerk, de hervormde gemeente en de rooms-katholieke parochie. In het pamflet staat on der meer: 'Het is met denkbeeldig, dat u meent dat de voorgenomen eucharistie-avondmaalsviering ge oorloofd en rechtsgeldig is. Immers ze wordt aange kondigd door uw plaatselijke kerkelijke leiders. Wij zijn in geweten verplicht u voor deze misvatting te waarschuwen, omdat de eerder bedoelde gezamen lijke viering volstrekt ongeoorloofd is. Pro Fide Et alphen aan den run harry oosterveen 'Er wordt niet naar ons geluis terd' is de naam van een van de jeugdbeleidnota's van het ge meentebestuur van Alphen aan den Rijn. In jongerencentrum Elckerlyk kregen raadsleden za terdag tijdens een miniconfe rentie de kans om naar de wen sen van de jeugd te luisteren. Uit gesprekken moest blijken wat er goed en slecht gaat in de Alphense wijken. De communi catie tussen gemeente en jon geren bleek niet optimaal. Ook is er een gebrek aan voorzienin gen voor de leeftijdsgroep van twaalf tot achttien jaar. Ruim dertig jongeren zijn in de grote zaal aanwezig, maar de volwassenen zijn toch in de meerderheid. In totaal zitten ongeveer zeventig mensen ge broederlijk naast elkaar. Wet houder Dales zegt aan het be gin van de conferentie dat de gemeente met de jeugd wil be kijken wat zij voor de jongeren kan doen. Na deze inleiding gaan jongeren met raadsleden en jeugdwerkers in vijf groepjes van gedachten wisselen. Ongeveer achttien personen blijven in de grote zaal achter. De helft bestaat uit jongens van dertien tot zeventien jaar. WD- raadslid 't Hart vraagt wat voor soort vrijetijdsbesteding deze jongeren in hun woonplaats zouden willen hebben. Er zijn namelijk weinig gelegenheden wijkagent praten over oplossin gen voor de overlast, maar we wachten nog steeds op die agenten." Op de vraag van de gespreks leiders of de jongens willen meewerken aan de organisatie van activiteiten, antwoordt Vin cent bevestigend. Guus wil we ten wat de gemeente doet met de suggesties van de jongeren. Dat is een logische vraag, want er werd de afgelopen jaren nau welijks naar de wensen van de jongeren geluisterd, 't Hart zegt toe dat raadsleden in de toe komst vaker met hen gaan pra ten. In de pauze toont 't Hart zich positief. „We kunnen hier wel wat mee. Ik maak uit het ge sprek op dat een contactper soon voor de jongeren gewenst is. We moeten in de toekomst met zijn allen aan betere com municatie werken. Ik weet al leen niet of er geld genoeg is om de wensen van de jongeren in te willigen." Als het aan wet houder Dales ligt, gaat de ge meenteraad met de wensen aan de slag. „Daartoe zijn we ver plicht. Jongeren weten precies waar het aan schort." Vincent vindt dat de politici de jongeren eindelijk serieus nemen. „Dat blijkt wel uit al die mensen die speciaal naar ons toegekomen zijn. Ik hoop dat er wat gaat veranderen. We heb ben nooit met de gemeente ge sproken, dus dit is een vooruit gang." De] het bedrag waaro naa bestond. Alphen g ed v niet op in. Nu die had wel toe bereid is, y niet meer. Het Alphense stuur, dat onverki zijn aan het eigen geli atsi ton 'oninbaar' ver mej ze kosten dekken het 'dubieuze credit doe voorstel komt wai het de commissie be in februari aan det 'Uitzicht vei em zinl ijfb Twaalf omwonem i tankstation in H Dorp willen niet een vijf meter hoge bij de benzinepoi provinciale weg. protest aan bij d bezwaar- en be tegen het besluit meester en wethoi vergunning voor h r te verlenen. „Ons a bezwaar is het ve uitzicht en de zon mers", zei een omwonenden „Bovendien kiji constant in een balk." De bewoJ.„, zo'n moderne nie tingsbalk bovendie tussen de karakte huizen van Hazersi De commissie uitspraak. De kan woners gelijk krijj J niet groot. Het b plan uit 1992 staat Wethouder Dales: „Jongeren weten precies waar het aan schort." waar hun leeftijdsgenoten in het weekeinde naar toe kun nen. „Een disco, een paar pool- tafels en een bar waar je een biertje en bitterballen kunt nut tigen zouden mooi zijn", zegt Vincent. Dat voorstel krijgt bij val van de andere jongens. Stadsgenoot Stephan: „Je kunt hier alleen poolen of naar de disco in Langeraar gaan. Van wege onze leeftijd mogen we verder nergens in." „En jongerencentrum Ma donna is niet leuk meer", zegt Raymond. Op de vraag of er nog andere plekken zijn waar de jongeren wél .heen kunnen, roept één van de jongens: „Waar blijft die McDonald's die jullie beloofd hebben?" Gelach weerklinkt. De jongelui hekelen eveneens het feit dat zij geen eigen gras veld hebben. „Oudere jongeren gaan naar het Weteringpark, maar dan hebben wij geen plek meer, want we willen niet naast ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS de ouderen staan", haalt Stephan een heikel punt aan. Vanwege het leeftijdsverschil kunnen verschillende groepen niet goed met elkaar opschie ten. „We kunnen alleen op ons schoolplein terecht", meldt Raymond. Daarnaast is er ergernis over de politie. „Altijd als we met zijn dertigen bij elkaar staan, komt de politie elk half uur langs", zegt een jongere. Vin cent: „We zouden nog met de Er lijkt een einde te komen aan het al meer dan tien jaar durende conflict rondom de sociale werkplaats (SWA) tussen Alphen aan den Rijn en de buurgemeenten. Bur gemeester en wethouders van Alphen stellen voor om niet langer door te vechten om de 4,2 ton bij Rijnwoude, Liemeer, Jacobswoude, Bodegraven en Leiden te verha len. alphen aan den run/runwoupe marieta kroft Het conflict dateert van de ja ren tachtig. Nadat was gebleken dat de sociale werkplaats meer mensen in dienst had dan was toegestaan, eiste het ministerie van sociale zaken het geld terug van Alphen dat het voor deze extra mensen ontving. Alphen op zijn beurt trachtte het geld te verhalen op de gemeenten die toen gebruikmaakten van de diensten van de SWA. Het merendeel betaalde Alphen, in totaal een bedrag van 1,8 mil joen gulden. Vijf gemeenten weigerden omdat ze vonden dat Alphen verantwoordelijk was voor de fout. Na een aantal mislukte po gingen van Alphen via de pro vincie om het geld boven tafel te krijgen besloten burgemees ter en wethouders drie jaar ge leden om één van deze ge meenten, Rijnwoude, voor de rechter te dagen. Vanwege een procedurefout nam de recht bank de zaak niet in behande ling. Tot een inhoudelijke uit spraak is het nooit gekomen. B en W voelen er niet veel voor om opnieuw naar de rech ter te stappen. Ze geven zich slechts vijftig procent kans om gelijk te krijgen. Als Alphen zo'n rechtszaak verliest, loopt het ook nog het risico dat de ge meenten die wél hebben be taald hun bedrag terugeisen. Een nieuwe rechtszaak brengt bovendien kosten met zich mee. Het vorige geding koste Alphen ook al 35.000 gulden. Bij de overweging om een punt te zetten achter het slepende conflict speelt verder mee dat de sociale werkplaats per 1 ja nuari van dit jaar zelfstandig is. De gemeente Alphen ver wacht ook geen compromis met de dwarsliggende gemeen ten te kunnen sluiten. Rijnwou de was in 1994 en 1997 nog be reid om de helft te betalen van Ecclesia neemt bij monde van de landel stelling tegen het feit dat de dienst in ei kerk wordt gehouden, dat er aan interes wordt gedaan en dat een (doopsgezind) predikatie zal verzorgen'. "Deze dienste een paar jaar en werden dan gehouden i naamde Groene Kerkje. Waarom nu plo' katholieke kerk? In onze open brief staa wat de H. Stoel denkt en wat bisschop S denkt over intercommunie. En wat er zo beurt is in strijd met wat Rome zegt. Uv gezag in de katholieke kerk centraal sta: ben gewoon weergegeven wat de katholi van denkt. Alles wat er gebeurt is in strij geloof." Kapelaan Poelma van de St. W chie: "Niemand is gedwongen om deze mee te maken. We doen het nu al zo'n c J geloof dat Pro Fide polariserend gaat w< j nog vier van dit soort vieringen in Oegstj dit niet christelijk." J hazerswoude-dorpAchter over leunen is er niet bij nu het nieuwe jongerencentrum Stek en de peuterspeelzaal er zijn. „Aan de slag", sommeerde wethouder Van der Lecq de bestuursleden zaterdag tijdens de officiële opening. Ze moe ten nu aantonen dat de nieuw bouw het geld dubbel en dwars waard is geweest. Voor zitter Ralph Bakker van het Stek kondigde onmiddellijk zijn aftreden aan. Maar dat was niet omdat hij een zware taak probeert te ontlopen. Bak ker wil ruimte maken voor de jongere generatie, zo gaf de bijna-dertiger de reden voor zijn vertrek aan. Hij draagt over enkele maanden zijn functie over aan de tien jaar jongere Leonard Pels. Bakker en Pels onthulden met de wethouder, voorzitter Hans Pluim van de Stichting Gemeenschapsvoorzieningen en Meindert Havers van de peuterspeelzaal het naambord je van het nieuw aangelegde plein: Dorpsplein. Vervolgens ontkurkten ze een grote opge blazen champagnefles waaruit ballonnen kwamen. Vele hon derden bezoekers namen za terdag een kijkje in de nieuw bouw.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12