Christenen maken 'stapje' vooruit in oecumene Predikant Sturm ziet astrologie als gave Gods r Geloof Samenleving MAANDAG 17 JANUARI 2000 VANDAAG 'Antonius met het varken' (derde eeuw) werd de 17 heilige van vandaag vaak genoemd. Dat komt om- JAN dat hij als woestijnasceet, c.q. kluizenaar, door de duivel in verzoeking werd gebracht met onder meer mooie vrouwen en een lekker stuk ham. Omdat supermarkten en voorverpakt vlees in die tijd nog niet bestonden, zond Beëlzebub hem een levend varken. Antonius Abt, zoals hij eigenlijk heette, joeg het beest weg, net zoals de mooie vrouwen en afschuwelijke monsters die hem af moes ten leiden van een leven in dienst van God. Hij bereikte een hoge leeftijd en werd later - alweer vanwege dat varken - als patroonheilige gezien van de slagers. Ook boeren riepen daar om zijn bovennatuurlijke hulp in als hun vee ziek werd. Diefstallen in synagogen amsterdam Twee vermoedelijk Israëlische mannen hebben ge probeerd in verschillende synagogen in de Randstad voorwer pen te stelen. Dat is hen in ieder geval in Scheveningen en Am sterdam gelukt. Daar worden kostbare siertorens voor de tora- rollen (rimoniem) vermist. De twee gaven zich uit voor toeristen en lieten zich in de week voor Kerst in een huurauto langs de verschillende synagogen vérvoeren. Ze vroegen bij elk gebeds huis of ze foto's mochten maken of mochten bidden en pro beerden vervolgens hun slag te slaan. In Rotterdam en Leiden lukte dat niet. Het Nederlands-Israëlietisch Kerkgenootschap heeft alle joodse gemeenten en instellingen met synagogen, zo als ziekenhuizen en scholen, per brief aangeraden om waarde volle voorwerpen goed op te bergen en bij bezoeken van toeris ten extra op te letten. Amnestie voor duizenden gevangenen Dubai De Saudische koning Fahd heeft ter gelegenheid van het eind van de Ramadan meer dan 4600 gevangenen amnestie ver leend. Dat meldt het officiële Saudische persbureau. De vasten maand liep vorige week al af. Onder de vrijgelatenen bevinden zich ruim 1800 buitenlanders. Het is niet duidelijk of er ook Ne derlanders bij waren. Alle vrijgelaten gedetineerden hebben zich schuldig gemaakt aan kleinere vergrijpen. Paus in februari naar Egypte CAIRO» Paus Johannes Paulus II brengt eind februari een bezoek aan Egypte. Dat heeft woordvoerder Nabil Osman van de rege ring in Caïro zaterdag bekendgemaakt. De bijna tachtigjarige kerkleider is 25 en 26 februari in het Noord-Afrikaanse land. Hij spreekt met president Hosni Mubarak en kerkelijke en politieke leiders. Het religieuze hoogtepunt wordt een bezoek aan het or thodoxe St. Catharinaklooster in de Sinaï. Deze week bevestigde het Vaticaan dat Johannes Paulus eind maart een jubileumspel grimage naar het Heilig Land maakt. Hij gaat onder meer naar een klooster op de Neboberg in Jordanië en de steden Bethle hem en Jeruzalem. Kerk raakt grond bij Jericho kwijt jericho* Priesters van de Russische Kerk in ballingschap kun nen alleen nog door een hek naar de Russische Tuin in Jericho kijken. De Palestijnse Autoriteit heeft de grond van de kerk in ballingschap overgedragen aan de officiële Russisch Orthodoxe Kerk in Moskou. Een illegale actie, aldus de priesters, foto ap Cantor joodse Berlijn overleden berlun De cantor van de joodse gemeente van Berlijn, Estron- go Nachama, is donderdag op 81-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een hartaandoening. Dit is zaterdag bekendge maakt. Estrongo Nachama, de enige van zijn familie die de jo denvervolging van de nazi's had overleefd, wordt zondag begra ven op het joodse kerkhof van Berlijn. Estrongo Nachama, op 4 mei 1918 in het Griekse Saloniki geboren, werd in 1943 met zijn hele familie gedeporteerd naar het vernietigingskamp Ausch witz. Hij overleefde de verschrikkingen omdat de SS-ers in het kamp wilden blijven genieten van zijn prachtige tenorstem, waarmee hij hun favoriete lied 'O sole mio' zong. Twee jaar na zijn bevrijding werd hij in 1947 cantor van de gedecimeerde joodse gemeente van Berlijn. arnhem anp De Raad van Kerken en de Evangelische Alliantie (EA) in Nederland hebben zon dag voor het eerst een gezamenlijke kerkdienst gehouden. De betrokken voorgangers noemden de viering in het kader van de gebedsweek voor de een heid van de christenen een stapje voor uit in de oecumene. De predikanten waarschuwden voor overhaaste stappen in de verdere sa menwerking tussen de verschillende kerken die bij de Raad en de EA zijn aangesloten. Het gemeenschappelijk vieren van avondmaal is nog altijd een brug te ver, vooral voor rooms-katholie- ken. De EA zal daarnaast nooit aan een interreligieuze gebedsdienst deelnemen, benadrukte voorzitter ds. Teun van der Leer. Maar ondanks de grote onderlinge verschillen zijn de EA en de Raad van Kerken volgens hem bereid te zoeken naar dingen die ze wel samen kunnen doen. „We hebben geen haast, we willen niet te ver voor onze achterban uit lo pen. Maar bidden moet je toch samen kunnen", zei Van der Leer, voorganger van de baptistenkapel in Arnhem waar de dienst plaatsvond. De EA en de Raad werkten voor het eerst samen tijdens de derde Kerkendag in Kampen (1998). Hoe groot de verscheidenheid ook is, evangelische en oecumenische christe nen zijn allen geroepen Jezus achterna te gaan, zei voorzitter Ton van Eijk van de Raad. Wat hem betreft houden de EA en de Raad elk jaar een gezamenlijke kerkdienst in het kader van de gebeds week. „Maar het is verstandig kalm aan te doen, om zoveel mogelijk mensen mee te krijgen. We moeten niet op de kerken vooruitlopen", zei de rooms-ka- tholieke Van Eijk. „Geef eenheid Heer tegen alle ver deeldheid in. Geef dat het gebed van christenen samen ons dichter bij U en elkaar brengt", bad de gereformeerde predikante Aukje Westra, voormalig be stuurslid van de Wereldraad van Kerken. De IKON zendt de dienst komende zon dag op televisie uit. Bram Grandia, teamleider godsdienstige programma's, noemde de tegenstelling tussen 'oecu menisch' en de 'evangelischen' tragisch. Hij hoopt dat de gebedsweek zal leiden tot vele grensoverschrijdende ontmoe tingen. Al sinds 1846 houdt de internationale evangelische beweging elk jaar in janua ri een week van gebed voor de eenheid van de christenen. De Wereldraad van Kerken houdt jaarlijks een internationa le gebedsweek (18-25 januari). De EA in Nederland heeft de datum van de week (16 - 23 januari) dit jaar opgeschoven, zodat er een gemeenschappelijke zon dag in beide weken zou vallen. Tiendui zenden christenen zullen de komende dagen op vele plaatsen samenkomen om te bidden. Sommige collega-dominees waarschuwen en wantrou wen Adriaan Sturm, omdat hij pastoraal werk doet met astrologie. „Maar andere predikanten laten een horo scoop door mij maken", verzekert de 60-jarige Zwolse hervormd predikant in ruste. ZWOLLE GPD Een radio-uitzending bracht predikant en godsdienstdocent Adriaan Sturm in 1980 in aan raking met de wetenschap van de planeten. Hij zag hierin een zoveelste boeiend randgebied van de theologie. Eerder ver diepte de Zwollenaar zich al in de kerkmuziek en pastorale psychologie. „Achterafheb ik in mijn eigen horoscoop kunnen reconstrueren waarom ik op dat moment in de astrologie ge- interesseerd raakte. Op dat mo ment stond Uranus op een heel belangrijk punt voor mij. Die planeet staat symbool voor een grote ontvankelijkheid voor ver andering en vernieuwing. Geen toeval dus. Ik geloof nu nog minder in toeval dan toen ik nog als predikant werkzaam was." Adriaan Sturm stond in de gemeenten van Pesse, Nijland en Steenderen en werkte op scholen in Hoogeveen, Nijver- dal en Apeldoorn als gods dienstdocent. Sinds hij ver vroegd uit het onderwijs trad, wendt een groeiend aantal mensen zich tot hem voor pas- toraal-astrologische adviezen. Sturm studeerde in Enschede twee jaar astrologie bij een van de vijf destijds erkende Neder landse instellingen. Hij houdt zich verre van toekomst voor spellen en damesbladenhoro scopen. „Voor 90 procent is as trologie een vorm van psycho logische hulpverlening. In mijn studie kwapi ik dezelfde namen tegen die ik eerder als predikant ook in mijn pastoraal-psycho- logische doctoraalstudie in Groningen tegenkwam: Freud en Jung. Een feest van herken ning." Sturm hield zijn uit de hand lopende hobby aanvankelijk zoveel mogelijk voor zichzelf. Hij wilde er zijn werk als gods dienstleraar niet mee bemoeilij ken. „Ik was niet bang of zo, maar wilde gewoon zorgvuldig zijn. De meeste mensen denken namelijk bij het woord astrolo gie automatisch aan commerci ële rommel, die de naam horo scoop of astrologie niet waard is. Uiteindelijk ben ik als theo loog op televisie verschenen in Rondom Tien. Tot mijn verras sing kreeg ik overwegend goede en nieuwsgierige reacties. In de hogere klassen heb ik ook nog wat lessen over astrologie gege ven." De hervormde emeritus-pre dikant vindt dat theologie en astrologie uitstekend te combi neren zijn. Maar niet voor wie een dogmatische en gesloten theologie aanhangt. „Dan is as trologie vreemd en bedreigend. Dat kan het echter ook zijn als mensen zonder creativiteit gaan zitten afwachten op wat hun voorspeld is en afhankelijk worden gemaakt." Astrologie past volgens Sturm wel in een open theologie met oog voor de kosmische aspec ten van christelijk geloof: de symboliek in het bijbelboek Openbaring, de magiërs uit het Oosten die de ster volgden naar Jezus, de kunst en de liturgie. Sturm spreekt van de 'niet-ver- slavende vorm, die inzicht geeft in de blauwdruk van je geboor te'. Aan de hand van nauwkeu rige geboortegegevens kan hij aflezen wat de sterke en zwakke punten van een mens zijn. Sturm noemt de term pasto raal astroloog enigszins ge durfd. Hij is waarschijnlijk de enige die hem gebruikt en voelt zich een bruggenbouwer tussen de niet-religieuze en gelovige denkwereld. „Van huis uit ben ik streng gereformeerd. Ik spreek en versta de oude tale Kanaans en kan als hulpverle ner ook de kwalijke rol van ge loof in het verleden van men sen goed thuisbrengen. Laatst heb ik vooraf aan een lezing blind de horoscoop van iemand uit de zaal gemaakt. Achteraf bleek het Aleid Schilder te zijn, die nogal wat problemen heeft gehad met haar kerkelijke kom af. Zij was sprakeloos over hoe raak ik haar typeerde. Wij heb ben er later ook nog contact over gehad." Sturm adviseert veel mensen op kruispunten in hun leven: Astrologie is volgens hem goed bruikbaar als ondersteuning bij de opvoeding van kinderen, bij studie- en beroepskeuze, rela tieproblemen en voor het aan geven van goede tijdsbesteding voor wie 'het zwarte gat' van vut cf pensionering induiken. In strijd met het geloof is as- Astroloog Adriaan Sturm: „Ik geloof nu nog minder in toeval dan toen ik nog als predikant werkzaam was." foto gpd trologie volgens Sturm beslist is het een gave Gods. Bijbeltek- niet. „Net zo min als het raad- sten waarin negatief wordt ge- plegen van een dokter of je la- oordeeld over het bezig zijn ten opereren dat is. Als astrolo- met de sterren betreffen voor- gie dienstbaar wordt gebruikt, spellend misbruik in bijvoor beeld Babel, waar het onder deel was van de alomvattende cultus van het goddelijk ko ningschap. Dat is heidens. Wat ik doe zeker niet." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Finland: Half tot zwaar bewolkt en af en toe sneeuw. Fors aanwakkerende wind. Maxima onder nul, dinsdag tussen -15 en -6 graden. Denemarken: Veel wolken en af en toe regen of motregen, dinsdag kans op sneeuw. Maxima eerst rond 6 gra den, dinsdag veel kouder. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wolkenvelden, ook geregeld zon en meest droog. In Schotland meer wolken en wat regen. Maxi ma ongeveer 8 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en kans op wat lichte regen of motregen. Maxima rond 6 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het noorden en oosten wolken en kans op wat regen. Naar het zuiden toe droger kans op zon. Maxima van 8 graden in Bretagne tot ongeveer 3 graden in het oos ten. Zuid-Frankrijk: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. In het zuidoosten een straffe Mistralwind en helder. Maxima dinsdag rond 7 graden, Centraal Massief lager, in het ui terste zuiden 10 tot 15 graden. Spanje: Perioden met zon, maar in het zuiden en oosten langs de kusten eerst kans op een regen- of on weersbui. Maxima uiteenlopend van een graad of 6 in het noorden tot 15 langs de kust in het zui den. Portugal: In het zuidwesten bewolkt en kans op buien. Landinwaarts dro ger en geregeld zon. Maxima van 6 graden in het noorden tot 15 graden langs de kust. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon en meest droog. Maxima rond 13 graden, dinsdag 16 graden.. Marokko: Westkust: half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Middagtempe- ratuur tussen 14 en 18 graden. Tunesië: Steeds meer zonnige perioden en alleen in het noorden eerst nog een bui. Maxima ongeveer 15 graden. Madeira: Af en toe zon, maar ook een enke le (onweers)bui. Eerst veel wind. Maxima rond 15 graden. Canarische Eilanden: Geregeld zon, maar ook nog enke le buien, mogelijk met onweer. Aan de zuidkant van de eilanden droger. Middagtemperatuur rond 19 graden. Duitsland: Veel bewolking en af en toe re gen, in het midden en zuiden sneeuw. Middagtemperatuur rond plus 2 graden. Oostenrijk: Van het noorden uit bewolkt en af en toe wat sneeuw. In het zuiden meest droog. Forse noordenwind en maxima rond het vriespunt. Zwitserland: In het noorden bewolkt en af en toe wat sneeuw. In het zuiden door fhn zonnig en zacht met dinsdag 15 graden. Elders maxi ma tussen 1 en 5 graden. Polen: Veel wolken en af en toe regen, landinwaarts ook sneeuw. Erg veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 3 graden, dinsdag kou der en maxima iets onder nul. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en vooral in de noordelij ke gebieden af en toe sneeuw. Ook behoorlijk veel wind. Mid dagtemperatuur rond het vries punt. Hongarije: Van het noorden uit wolken en af en toe wat sneeuw, in het zuiden ook regen. Middagtemperatuur rond plus 2 graden, in het zuiden hoger. Italië: Perioden met zon en droog. In het zuiden eerst nog kans op een re gen- of onweersbui. Maxima dins dag uiteenlopend van een graad of7 in het noorden tot 14 graden in het zuiden en op Sicili. Corsica en Sardinië: Een stevige noordenwind. Verder geregeld zon en eerst een enkele regen- of onweersbuien. Maxima ongeveer 13 graden. Griekenland en Kreta: Af en toe zon en langs de meeste kusten kans op een bui, verder meest droog. Maxima tussen 5 graden in het noorden en 14 gra den in het zuiden. Turkije en Cyprus: Half tot zwaar bewolkt en een en kele bui, mogelijk met onweer. Maxima van 6 graden bij de Dar- danellen tot 15 in het zuidoos ten, landinwaarts flink kouder. DINSDAG 18 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.39 Zon onder 17.00 Maan op 14.24 Maan onder05.33 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.35 13.01 00.08 12.34 Laag 08.30 20.54 08.11 20.35 Weerrapporten 17 januari 07 u Amsterdam zwaar bew. NW 4 De Bilt halfbcw. NW3 Deelen NW4 Eelde Motregen NW 4 Eindhoven zwaar bew. W 3 Den Helder zwaar bew. NW3 Rotterdam zwaar bew. NW 3 Twente Motregen NW 3 Vlissingen half bew. W 3 Maastricht half bew. W3 Aberdeen zwaar bew. W 5 Athene zwaar bew. NO 3 Barcelona half bew N3 half bew NO 3 Klagenfurt half bew NW2 -4 -7 0.0 bewolkt onweer W warmtefront Kopenhagen licht bew NW6 b 5 0.0 LasPalmas half bew w^Q^ NO 3 21 12 14 0.0 7 0.0 regen sneeuw koufront half bew half bew 02 W2 6 7 -3 0.0 0 0.0 «Ét opklaringen iüte» hagel lagedruk Madrid half bew NW2 NI 3 10 1 0.0 0 00 mist windrichting H hogedruk Malaga Maliorca* Regen W4 w.s.0 14 14 10 6.0 1 0.0 zonnig 19 temperatuur luchtdruk in hecto pascal half bew NW4 half bew. NW 4 zwaar bew. N3 -1 -3 0.0 Warschau t 9 4 0.0 Wenen i 0 -1 00 Zünch i 5 2 0.0 Bangkok i 0 -1 0.0 Buenos Aires I 12 2 2 0 Casablanca i 9 -1 0.0 Johannesburg i 0 0 0.0 Los Angeles i 1 -1 0.0 New Orleans half bew. Z3 0 -2 0.0 New York licht bew. NW6 0 -6 0.0 Tel Aviv half bew. w s. 2 0 0 0.0 32 22 0.3 Toro 13 10 5.6 Tuni 16 12 9.0 Vanc 17 15 03 9 2 17.0 2 -18 0.0 15 8 00 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden K E N H U I ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgei Z feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendiei inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10