Woordenboek onder de muisknop Terug in de tijd Mandala's en dromen Multi Media Heldere kijk op duistere zaken U P D fl T Topmonitor voor een zachte prijs RDAC 15 JANUARI 2000 lUURMAN azi die teruggaat in de tijd voorkomen dat de Nazi's ede wereldoorlog win- et klinkt wat onwaar- et ijk, maar toch is dat het van Mortyr: 2093-1944, hietspel in de stijl van en Doom. Mortyr is ei- de enige echte opvolger ïstle Wolfenstein, het ke spel waarmee het gen- de 'first person shooters' door de ogen van de 0 >p de kaart werd gezet. In r gaat het om een Lfl deerde die in 1944 een iJichine uitvond. Daarmee n de Duitsers naar de toe- I® om een superwapen te waarmee de tweede we- rlog werd gewonnen. Een ;e aantasting van het me- ;me van de tijd dus. inde tijd iets is fout ge- nerkt de Nazi-officier Mortyr, die in 2093 leeft. 1 op de wereld gebeuren ;e rampen. Het einde der lijkt nabij. Mortyr ont- it alles te maken heeft it superwapen. Deze $||e' Duitser gaat op onder- lit en ontdekt bij de Ge- de beruchte tijdmachine, concludeert dat er maar ogelijkheid is om de leid te redden: zijn zoon w iaan moet terug in de tijd pc uitvinder van de tijdma- ziji uit te schakelen en te ij Dmen dat de machine ordt gebouwd. Daardoor de geallieerden de oorlog n en de tijd zal zijn nor- oop hernemen. In e Rijk eler kruipt in de huid van daan en moet zich door mie levels heenvechten n doel te bereiken. Het allemaal in een Duitse Ivaar al direct de wacht- 3e' i opduiken om de speler d* en andere wereld te hel- iegenstelling tot Quake Jom zijn de tegenstanders rmsmakelijke monsters, Duitse officeren en solda- het hele arsenaal van irde Rijk tot hun beschik- ebben. Er wordt overi- iiet alleen gevochten in er zijn ook uitstapjes naar over dat het spel goedkoop is en dat het zelfs op een oude 80486-computer nog heel be hoorlijk draait. Qua actie is er in ieder gevoel genoeg te beleven bij dit spel, waar ook een Viet- nam-versie van bestaat. Min. systeemeisen Mortyr Penti um 200, 32 Mb Ram, Windows 95/98, 3D videokaart sterk aan bevolen. Prijs: 100 gulden. Be schikbaar gesteld door Label Se- lect/MSVP. Min. systeemeisen WWII, Gl: 80486/100 Mhz, 16 Mb Ram, Dos 5.0 of Windows. Prijs: 50 gulden. Beschikbaar gesteld door Homesoft. PT KLOMPMAKER* Jrkel met symbolen erin is zenden jaren in verschil- culturen een uiting van euze beleving. Mandala's ze genoemd (mandala n ent cirkel in het Sanskriet) bekende mandala is het togteken. Maar ook de i-in-loodramen in nzijn in feite mandala's, ivvoordig zijn mandala's 3 i trek in New Age-kringen ilpmiddel bij meditatie, ekenen en inkleuren ervan rdert de innerlijke rust, be- 1 men. Bij Elmar Multi Mê- een cd-rom verschenen ientallen eeuwenoude 's uit 15 culturen, be togen en stromingen, zo- China, Japan, SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER N Babylon lost taalprobleem op Internet op 2093 waar in hypermoderne la boratoria tegen cyborgs en ro bots moet worden gevochten. In plaats van Mausers, Sch- meissers (machinepistolen) en Panzerfausten zijn daar laser wapens en plasmalanceerders beschikbaar. Mortyr, gemaakt door het Pool se softwarehuis ID Interactive, ziet er verbluffend goed uit. Net name de antieke Duitse gebou wen zijn een lust voor het oog. Het spel is een waardige opvol ger van Wolfenstein en is, nadat het uiteindelijk is uitgespeeld, altijd nog leuk om in een net werk met menselijke tegenstan ders of medestanders te spelen. Mortyr is een aanrader voor ie dereen die graag tegen de Na zi's vecht. wwn De Duitsers zijn eveneens te genstander in het spel 'WWII, GI', oftewel 'Amerikaanse sol daat in de tweede wereldoor log'. Maar dit keer is het de 101e luchtlandingsdivisie, een elitekorps, dat aan de bak moet. De Amerikaanse soldaten zijn bij de landing in Normandië achter de vijandelijke linies ge dropt en moeten zich daar te gen een geweldige overmacht zien te redden. De speler is zo'n elitesoldaat en en krijgt dus om de haverklap Duitse soldaten in het vizier. Met geweer, mitrail leur, granaten en bazooka moe ten die een kopje kleiner wor den gemaakt. WWII doet enigs zins gedateerd aan. Grafisch is het alsof de klok een paar jaar terug is gezet; er is bijvoorbeeld geen 3D-kaart nodig om het spel te spelen. Daar staat tegen- FRANK BUURMAN Engels is vrijwel de standaard taal op Internet: 80 procent van alle websites is Engelstalig. Maar ruim 70 procent van de gebruikers is niet Engelstalig. Hier ligt in feite een enorme taalbarrière, die door het Israë lische bedrijf Babyion voor een belangrijk deel is opgelost. Dit bedrijf biedt namelijk een gratis woordenboek aan, waarmee Engelse woorden die op het scherm verschijnen met een muisklik kunnen worden ver taald. In het Frans, Spaans, Duits, Nederlands, Chinees, Hebreeuws, Italiaans, Japans en Portugees. Het vertaalprogramma, dat met een snel modem in een half uur van de website van Babyion kan worden gehaald, is niet be doeld om grote stukken tekst te gaan vertalen. „Om hele teksten te vertalen zijn er professional programma's op de markt. Wat wij bieden is hulp bij het begrij pen van Engelse teksten, dus we gaan ervan uit dat de ge bruiker al een redelijke kennis van de Engelse taal heeft. Dat is vaak het geval bij mensen die Internet gebruiken. Zeker in een land als Nederland wordt Engels door de meeste mensen goed begrepen. Maar er zijn na tuurlijk altijd woorden en be grippen die niet bekend zijn, en waar je dus maar even over heen leest. Dat hoeft niet meer, als je met een enkele muisklik even snel de vertaling kunt op roepen", vertelt Nicolas Guida- levich van Babylon. Babyion is zelfs in staat om Engels naar Engels te vertalen, dat wil zeg gen dat bijvoorbeeld Engelse jg Nicolas Guidalevich van Babyion was op bezoek in Nederland foto PR medische vaktaal in een hand omdraai kan worden verduide lijkt. En ook worden er door het programma verbindingen ge legd naar websites die meer in formatie bieden. Daardoor krijgt het ook de stijl van een encyclopedie. Behoefte Naast woorden en begrippen herkent het programma ook af kortingen en plaatsnamen. Wie dus bijvoorbeeld op Amster dam klikt (meestal rechtermuis knop) krijgt informatie over de hoofdstad van Nederland. Dit gebeurt allemaal in een klein geel schermpje dat eventjes op de internetpagina komt te lig gen. Het programma werkt ra zendsnel en als je het een tijdje gebruikt hebt vraag je je af hoe je ooit zonder hebt gekund. In middels zijn er al twee en een half miljoen gebruikers van Ba byion en komen er elke dag dag 100.000 bij. Al die mensen zor gen voor 50 miljoen kleine ver talingen per maand, dus het programma voorziet kennelijk in een grote behoefte. Babylon is dus gratis en wie het programma heeft hoeft eigen lijk niet meer naar de Israëli sche website terug te keren, be halve misschien voor een up date van het programma, maar die verloopt meestal automa tisch. „Geld verdienen is in eer ste instantie niet de opzet van Babyion, het gaat er om om zo veel mogelijk mensen te berei ken met ons programma. We willen in principe een gratis service blijven bieden aan de gebruikers van Internet. Maar het is best mogelijk dat we in de toekomst een professionele be taalde service gaan bieden", zegt Guidalevich. Het Israëli sche Internetbedrijf heeft wel samenwerkingsverbanden op gezet met andere bedrijven, zo als Engelstalige kranten. Babylon is niet in staat om bij voorbeeld Spaanse webpagina's naar Engels te vertalen of Duits naar Frans, om maar iets te noemen. Maar ook dat is wel licht toekomstmuziek. Babyion hoeft overigens niet noodzake lijkerwijs op de harde schijf te worden gezet. Het programma kan ook on-line worden ge bruikt, waarbij alle taalmodules direct beschikbaar zijn. Informatie: www.babylon.com. JAN VAN DER NAT* India, Kelten, Egypte, Grieken land, Amerika, Tibet, islam, in dianen, gotiek, renaissance, ba rok, enz. Verder biedt de cd- rom fraaie animaties van mandala's en vertelt iets over de geschiedenis ervan. Dit alles begeleid door rustige muziek. De mandala's kunnen worden bekeken, ingekleurd en uitge print. Ook zijn ze over te zetten naar het bureaublad als achter grond. Een aanwinst voor wie spiritu eel geïnteresseerd is. Maar ook voor kinderen is deze uitgave een verrassende ontdekking. Mijn kinderen wisselen hun ac tiespelletjes op de computer graag af met even 'mandala's doen'. Bij dezelfde uitgever is ook een cd-rom uitgebracht over dro men. De schijf biedt meer dan 2500 klassieke droomverklarin gen. Ook kan een droomboek worden bijgehouden. De tek sten met ilustraties kunnen worden uitgeprint. Min. systeemeisen voor beide cd- roms: Pentium PC, Windows 95/98,16 Mb ramgeheugen, mo nitorinstelling 16-bits (hoge kleu ren), cd-romspeler, muis, 1 MB vrije schijfruimte. Prijs: 59,95 gul den. Sommige mensen bestempelen het allemaal als flauwekul. Ho roscopen, kaartlezers, waarzeg gers en meer van dat (semi) duistere gedoe. Anderen weten niet hoe snel ze de weekvoor- uitzichten moeten raadplegen in tijdschriften en dagbladen en raken diep onder de indruk van een zigeunerachtige dame, die dingen schijnt te kunnen zien in een omgekeerde lamp van de Gamma. Voor die laatste groep brengt Easy Disk een nieuwe serie cd-roms uit. De verzamel titel van die reeks is New Age, een wat merkwaardige naam, omdat het juist gaat om eeu wenoude zaken. Dat maakt de serie er overigens niet minder aardig om. Met Horoscoop kun je alles te we ten komen over wat je te wach ten staat in het jaar 2000. Per dag kun je je eigen horoscoop raadplegen', maar ook dat van een koppel. En of je er nu ge loof aan hecht of niet, het be studeren van de wereld van de astrologie is best een boeiende aangelegenheid. Bovendien kun je de horoscoop bekijken van beroemde personen en in de werkelijkheid kijken wat er van uitkomt. Veel geheimzinniger dan astro logie is het eeuwenoude tarot, het voorspellen van de toe komst aan de hand van fraai geïllustreerde kaarten. Het is de combinatie van de kaarten die iets vertelt over de weg die je te gaan hebt. Uiteraard moet je - net als bij een horoscoop - open staan voor dergelijke voorspellingen, waarvan onge twijfeld een aantal uitkomt. Daar is uiteraard niets geheim zinnigs aan, want de antwoor den zijn vaak zo ingekleed, dat je diverse kanten opkunt. Wie de vraag stelt of hij/zij binnen kort promotie zal maken en kiest voor simpele ja/nee op ties, heeft uiteraard vijftig pro cent kans. Je hoeft echter geen geloof te hechten aan voorspel lingen om plezier te beleven aan Tarot van Easy Disk. Het derde deel in de New Age- serie, dat dezer dagen ver schijnt, is wat wetenschappelij ker van opzet. Het betreft na melijk grafologie, de weten schap van het handschrift. De wijze waarop wij schrijven zegt heel veel over de karaktereigen schappen van een persoon. Niet voor niets was het heel lang verplicht om een sollicita tiebrief handgeschreven in te leveren. Een deskundige kan daar bepaalde zaken uit analy seren, die voor een werkgever van belang kunnen zijn. Wie bepaalde letters steeds iets an ders schrijft mist bijvoorbeeld wat stabiliteit en wie aan het einde van een stuk tekst nog net zo netjes schrijft als aan het begin heeft doorzettingsvermo gen en verslapt niet snel. Met Grafologie kun je zo veel te we ten komen over mensen. Een klein stukje tekst inscannen (de software daartoe wordt meege leverd) is al voldoende. Min. systeemeisen: pc 486, Windows 3.11 of 95/98,16 Mb ramgeheugen, 256 kleuren. Prij zen: 49, 95 gulden voor Horo scoop en 39,95 gulden voor Tarot en Grafologie. Succesvolle voetbalveiling De internetveiling van de spullen van de Wedstrijd van de Eeuw, die onlangs in de Amsterdam Arena werd gehouden, heeft ruim 31.000 gulden opgeleverd voor de Johan Cruyff Wel fare Foundation. De veiling werd georganiseerd door het inter net-veilinghuis QXL. De gesigneerde shirts van Johan Cruyff en Marco van Basten waren het populairst en leverden respectie velijk 6.500 en 3.500 gulden op. De gemiddelde prijs voor een shirt bedroeg 850 gulden. De door Cruyff van een krabbel voor ziende wedstrijdbal ging de deur uit voor 650 piek. Leer snel Office 2000 Wie binnen de kortste keren de Office 2000-kantoorsuite van Microsoft onder de knie wil krijgen, zou eens moeten kijken naar de Snelgids die Easy Computing over de ver schillende edities van dat pakket heeft uitgebracht. Dit Data Becker-boek behandelt in 160 pagina's de belang rijkste onderdelen van Word, Excel, Powerpoint, Access en Outlook. Je wordt er geen ex pert mee, maar kunt wel zonder verder hulp aan de slag als je dit gidsje doorge werkt hebt. De belangrijkste taken die met de program ma's worden gedaan, wor den puntsgewijs behandeld, dusdanig eenvoudig uitge legd dat het voor iedereen te volgen is, ook voor compu teranalfabeten. De Snelgids-serie bestaat uit verschillende titels, die alle maal handelen over de po pulaire pakketten die tegen woordig op kantoor en thuis worden gebruikt. De boeken kosten f 19,60 per stuk Borsato-succes via internet Een kwart van de kopers (14.000) van de nieuwe cd van Marco Borsato heeft dat het afgelopen weekeinde, toen het schijfje voor het eerst te koop was, gedaan via de site van BOL op het internet. Een duidelijk bewijs dat steeds meer mensen hun mu ziek via het wereldwijde netwerk bestellen. Nu was de cd bij BOL ook iets goedkoper dan in de winkel, maar het gemak van thuis even bestellen en twee dagen later de cd in huis hebben, speelde natuurlijk ook een belangrijke rol. Zeker muziekliefheb bers die tevoren weten wat ze willen kopen zullen steeds meer hun toevlucht zoeken op het internet, zo verwacht Rick van Boekei, uitvoerend directeur van bol.com in Nederland Body Works Junior BodyWorks is al jaren een topper van TLC Domus: een zeer compleet anatomiepro- gramma waarin de werking van het menselijk lichaam haarfijn wordt verduidelijkt, aan de hand van mooie illu straties en animaties. Het programma wordt nu ook in een versie voor kinderen op de markt gebracht, onder de naam Bodyworks Junior. Vanzelfsprekend is het taal gebruik aanzienlijk vereen voudigd, maar verder is het programma nog steeds een uiterst leerzame biologieles voor kinderen vanaf acht jaar. De cd-rom bevat de on derwerpen Groei en Ontwik keling, Informatieverwer king, Beweging, Energie, Bloedsomloop en Verdedi ging. Door middel van op drachten worden de kinde ren gestimuleerd om zich te verdiepen in deze processen. Verder is een virtueel muse um opgenomen, met onder meer een spannende tocht door het bloedcirculatiesys teem. Het programma is fraai, maar stelt wel hoge ei sen aan het computersys teem. Min. systeemeisen: Pentium II of Celeron 350 Mhz, 32 Mb Ram, 3D-videokaart, Windows 95. Prijs: 69,95 gulden. woordraadsel 'ZONTAAL: 1. Een zekere; 4. bloem; 7. hooggebergte in Midden-Europa; P'1: 12. een beetje; 13. tandeloos zoogdier; 14. Trans-Europa-express; >fdicht; 16. ondernemingsraad; 17. gevel; 19. klaar; 20. Amerikaanse schrijver; 0 lentaal dalletje; 22. muzieknoot; 23. voor; 25. televisie; 27. gewicht; 28. soort p 'aai; 29. Frans voegwoord; 30. Duits voegvoord; 32. dwarsmast; toensmelting; 35. withandgibbon; 36. eenheid van lichtgevoeligheid. KAAL: Achter; 3. bijbelse naam; 4. Europeaan; 5. voorzetsel; 6. atlantisch genootschap; 8. Zuid-Amerikaans land; 9. aardig; 11. feeks; 13. accu-oplader; jr kuierend middel; 18. kunsttaal; 22. schoorsteenzwart; 24. garstig; 26. dikwijls; van een etmaal; 31. projectieplaatje; 33. muzieknoot; 34. boom. ss'ng van vrijdag: J E°ntaal: 1Balans; 4. botbreuk; 6. gist; 8. krab; 9. natuurlijk, öal: 1. Bob; 2. lotus; 3. norm; 5. kwalijk; 6. gene; 7. teut; 8. kort. NEC richt zich op brede doelgroep met MultiSync FE 700 JAN VAN DER NAT In de grote, al maar doorgaan de prijzenslag, die de personal computer een normaal ver schijnsel heeft gemaakt in prak tisch elk huisgezin, willen de fa brikanten van hoogwaardige randapparatuur natuurlijk de slag niet missen. Dat zie je bij voorbeeld bij de fabrikanten van printers, die voor een paar honderd gulden al uitstekende 'afdrukkers' leveren. Ook moni toren dalen in hoog tempo in prijs en wie momenteel een pc koopt, neemt er bijna automa tisch een 17-inch-scherm bij, omdat het prijsverschil met de standaard 15-inch bijna te ver waarlozen is, zeker binnen het totale bedrag van de hele set. Voor wie niet kiest voor een kant-en-klare merk-pc, maar zelf een set wil samenstellen is er nu de mogelijkheid om een hoogwaardige monitor aan te schaffen voor een heel zacht prijsje. De MultiSync FE 700 van NEC is met z'n prijs van net onder de 700 gulden nauwelijks duurder dan een behoorlijke standaard-monitor, maar biedt wel iets bijzonders. In de eerste plaats natuurlijk de kwaliteit van NEC, al heel lang behorend tot de wereldtop van de moni tor-fabrikanten. Een 'NEC' was echter altijd een aankoop voor de (semi) professional, al was het alleen maar door de prijs. Nu dat bezwaar is weggeno men, is top-kwaliteit voor ie dereen, die iets over heeft om met maximaal genot naar een beeldscherm te kunnen kijken, bereikbaar. De MultiSync FE 700 maakt gebruik van de zoge noemde Flat Enterprise-tech- nologie. Het is dus een vlak scherm, waarbij niet gedacht moet worden aan zo'n platte, moderne, weinig ruimte inne mende kast, maar aan het glas dat volkomen vlak is. Dit in te genstelling tot de gewone mo nitor met een 'bol' scherm. Dat vlakke beeld is niet nieuw voor NEC, dat de technologie al gebruikt voor de professionele, veel duurdere schermen. De voordelen van het kijken naar een vlak scherm (zie de trini- ton-technologie bij televisies) zijn evident. Het beeld is veel rustiger voor de ogen en dus minder vermoeiend voor men sen die grote delen van hun (werk)dag achter een pc slijten. Een van de belangrijkste voor delen is de beperking van (zon) licht-refelctie, die 60 procent minder is dan bij een gewoon scherm. Logisch dus dat NEC zich met deze monitor richt op de brede doelgroep van parti culieren en kleine bedrijven, een grote groep die graag een lage prijs koppelt aan hoge kwaliteit (lange levensduur). De MultuiSync FE 700 van NEC voldoet aan beide eisen. HEINZ Elv TO *WAM t/ET Z0OWTJE mhm/rrer?aar zw RAAM. EREA TER WEPD H/J ret zow veoi'jre euittee Ais zv vader SOMS UEMER Z£ MET Z'R TW££TJ£S OVER STRAAT TE EER/TEW ER AIS JE RÊÉl EOED U/'STEET KOR JE ZE RTER ROS HORER.'

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9