Spaanse rechter wil nieuw medisch onderzoek Pinochet f u Bill Bradley en Al Gore slijpen de messen Buitenland Sneeuw teistert Spanje Bosnische Kroaten krijgen 25 jaar voor slachtpartij MADR.k. fW'± - wfN#!1 js(\: -J Negentien overlevenden vliegtuigongeluk bij Libië Opnieuw demonstraties in Cuba voor kleine Elian Rusland noemt berichten over dodental 'leugens' Eï 15 JANUARI 2000 ontkent betaling aan ex ;pice Girl Melanie Brown, beter bekend als Mel B., ;ren ontkend dat ze ongeveer vier miljoen gulden zal m jimmy Gulzar, haar echtgenoot met wie ze momen- |aa leiding ligt. De Britse tabloid Daily Mail meldde dat de dse danser enkele miljoenen ontvangt van zijn vrouw einden appartement in Londen ter waarde van ruim an- gro iljoen gulden. Volgens de Daily Mail heeft Gulzar ruim ant 1 gulden geëist van zijn toekomstige ex-vrouw. De 31- n sterdammer ontmoette Mel B. in 1998. Gulzar danste erscms een tour van de Spice Girls. Het stel trouwde zes- hden geleden. Mel B. en Gulzar hebben samen een tien aarsj oude dochter die luistert naar de exotische naam pi. fll|g Belgische illegalen melden zich [et aantal illegalen in België dat een beroep doet op de iogelijkheid om hun verblijf in het land te legaliseren, isver behoorlijk tegen. Gisteren hadden zich in Vlaan- irussel nog slechts 3200 personen aangemeld, terwijl tienduizenden was gerekend. De overgrote meer- 'am alleen om nadere informatie te vragen. Slechts mensen heeft al een aanvraagformulier ingevuld, isatie begon maandag en duurt drie weken. België ie periode strenge grenscontroles uit en heeft de buur- vraagd hetzelfde te doen. Doel daarvan is om te voor- it tijdens de regularisatie nieuwe illegalen het land imen. iktjl voorstel dwangarbeiders Duitse regering heeft gisteren de presentatie van iorstel over schadeloosstelling van dwangarbeiders in tie Ie Wereldoorlog met een week uitgesteld tot 26 januari, ^'misverstand' over de eerdere datum opgegeven. Het m° Igt op een klacht van advocaten van oud-dwangarbei- ommige van hun clienten te weinig compensatie krij- it het wetsvoorstel is opgesteld zonder hun inbreng. Ie advocaten die een proces hadden aangespannen Ie slachtoffers zei dat de rechtszaak door zal gaan, on eerdere overeenkomst om de procedure op te schor- gschat gevonden in Ierland een grot in het zuiden van Ierland is volgens archeo- inzji unieke verzameling van voorwerpen gevonden die 'ikingen zijn gemaakt. Het gaat om munten, staven van :ilver en kegelvormige voorwerpen van zilverdraad. :ijn het sieraden of voorwerpen om kleren vast te ma- elkaar te houden. „Zoiets is nooit eerder gezien, zeker wereld van de Vikingen", aldus Andrew Halpin van aal Museum in Dublin. Tussen de gevonden voorwer- ook Angelsaksische munten uit het jaar 940: Dit geeft Vikingen in die tijd zowel in Engeland als in Ierland Igens historici begonnen de Vikingen aan het einde itste eeuw met hun aanvallen op Ierland. verkster Abu Nidal aangehouden |e Oostenrijkse politie heeft Nimer Halima aangehou- naaste medewerkster van de in de jaren zeventig en ^vreesde Palestijnse terrorist Abu Nidal. Ze zou zijn jiden toen ze 16 miljoen gulden wilde opnemen bij een Venen. Abu Nidal, wiens echte naam Sabri el-Banna [rdt verantwoordelijk geacht voor terroristische aansla- i landen waarbij 300 doden en 650 gewonden zijn ge- i Irak en Syrië zou hij zich momenteel nu in Libië op- held mag bij Griekse politie 'ie bij de Griekse politie wil moet als man minstens lang zijn en als vrouw 1,60, maar wie korter van stuk lurger moed heeft getoond bij het vangen van boeven tot de politieacademie worden toegelaten. Ook andere lals schooldiploma's, zullen soepel gehanteerd wor- jpersonen 'die hun leven in de waagschaal hebben ge- isdadigers te helpen grijpen. De veranderingen zijn igekondigd naar aanleiding van het geval van een !man, die in juli de kaper van een Griekse bus over- le en daarna ondanks een tekortschietende vooroplei- le politieopleiding werd toegelaten. malige ETA-leider vrijgelaten Het Spaanse Hooggerechtshof heeft gisteren de vrijla- de voormalige ETA-leider Antonio Urrutikoetxea Beng- lias Josu Ternera, bevolen. Ternera was veroordeeld Ns iet leiden van een gewapende groepering en het op- wapens en explosieven. De veroordeling volgde na de an een immens wapenarsenaal van de Baskische af- gsbeweging ETA in het zuidwesten van Frankrijk in :^en Ternera, die gezien wordt als een van de belangrijk- :s van de ETA in de jaren tachtig, was 31 jaar ge.ëist. Het ichtshof bepaalde echter dat de ETA-strijder al in 1990 ijk was berecht en veroordeeld tot tien jaar wegens de iten. Het hof vorderde daarop de onmiddellijke vrijla- Ide 48-jarige Ternera. I kindsoldaten in Sierra Leone iln Sierra Leone zijn zo'n 5.400 kindsoldaten ingezet in firoorlog door verschillende gewapende groeperingen in JL Dat blijkt uit schattingen die Unicef, het kinderfonds |erenigde Naties, gisteren bekendmaakte. Volgens een perster van Unicef 2ijn in totaal zo'n 10.000 kinderen ge- por de gewapende groeperingen. Naar schatting 5.400 (werden gebruikt als kindsoldaten, de rest werd ingezet [shoudelijk werk. Ruim 10.000 kinderen zijn van hun fa- jgenomen, zei ze. De meeste ontvoeringen werden uit- fdoor gewapende milities. In Genève is deze week een iep van de VN bijeen om te onderhandelen over een ft bij het VN-verdrag voor de rechten van het kind. Uni- Jat de leeftijdsgrens voor recrutering en deelname' aan be wereldwijd op achttien jaar wordt gesteld. Een aantal aaronder Nederland en de Verenigde Staten, willen mumleeftijd van zeventien jaar. Unicef vreest dat der- landen in navolging van de VS ook hun minimumleef- se premier yoor Euro Premier Persson van Zweden heeft zich gisteren oken voor aansluiting bij de Europese muntunie. Het standpunt van Zweden ten aanzien van de euro luidt niet', maar het dagelijks bestuur van de Sociaal-de- che Partij onder leiding van Persson stelt voor dat te in 'Ja, maar later'. Als ook de partijraad zich volgen- het voorstel kan vinden, zal het in maart worden aan het partijcongres. Uiteindelijk zal de Zweedse in een referendum of bij algemene verkiezingen over tot de EMU moeten beslissen. De sociaal-democra- ien daarvoor geen tijdsbestek. gat relatief dichtbij Amerikaanse astronomen hebben een zwart gat op 1600 lichtjaren van de aarde ontdekt. In de sterrenkunde tnd gering, maar absoluut gezien staat zo'n gat dan g wel ver weg. Een lichtjaar is de afstand die het licht in aflegt. Het gat werd door de mensen van het Massa- Institute of Technology (MIT) en een observatorium door een bijzonder sterke wisseling van gammastralen. ndt zich in het sterrenbeeld Boogschutter, zo deelden mee op een congres van astronomen in Atlanta, Ge zwart gat ontstaat doordat een ster door ineenstor- aartekracht ineenvalt tot er niets meer overblijft dan Daardoor wordt de aantrekkingskracht zo groot dat omgeving naar binnen wordt gezogen, zelfs het licht, de term 'zwart' gat. Officieel verzoek aan Britse minister den haag ap De Spaanse onderzoeksrechter Baltasar Garzon wil dat de Chileense ex-dictator Pinochet opnieuw medisch wordt onderzocht. Garzon gaf met zijn verzoek om uitle vering de aanzet tot wat sinds najaar 1998 de zaak-Pino chet is geworden. De rechter zei gisteren dat hij hoopt zo de vrijlating van Pinochet te kunnen tegenhouden. madrid rtr Garzon heeft de Spaanse rege ring gevraagd zijn verzoek offi cieel aan de Britse minister van Binnenlandse Zaken Jack Straw over te brengen. Straw is van mening dat Pinochet een pro ces niet aankan en dat hij daar om moet worden vrijgelaten. Garzon doet ook een verzoek om de oud-dictator in Londen te mogen ondervragen voor zijn eventuele terugkeer naar Chili. Dat meldt een Britse juridische bron. Ook heeft de onderzoeks rechter gezegd dat hij al zijn ju ridische documenten in de zaak-Pinochet ter beschikking stelt van de Britse justitie. Zo zou Pinochet eventueel in Groot-Brittannië kunnen wor den berecht als het uitleve ringsverzoek van Spanje niet wordt gehonoreerd. Garzon vindt het besluit van Straw om de medische gege vens van Pinochet vertrouwelijk te houden niet terecht, melden Spaanse justitiële bronnen. Daarom moet er nu een onder zoek komen door artsen die be noemd zijn door de Spaanse rechter. Garzon wordt in deze visie gesteund door advocaten die zijn gespecialiseerd in de rechten van de mens. Die vin den dat dit de enige manier is om erachter te komen of het besluit van Straw deugdelijk onderbouwd is. Straw heeft Spanje en andere betrokken partijen zeven dagen de tijd gegeven zijn besluit aan te vechten. Een aantal Spaanse advocaten heeft het Europese Hof voor de Rechten van de Mens opgeroepen zich uit snel te spreken over de mogelijke uitlevering van Pinochet aan Spanje. De juristen komen op voor nabestaanden van zeven mensen die tijdens de Chileen se dictatuur verdwenen. De ad vocaten hadden het hof al eer der gevraagd om steun voor het uitleveringsverzoek van Garzon. Het zou nu aan Groot-Brittan- nië kunnen vragen de waar schijnlijk aanstaande vrijlating van de Chileen op te schorten totdat het een oordeel heeft ge veld over de aanvraag van de Spanjaarden. Uit spraak Joegoslavië-tribunaal anderen, die deel uitmaakten van een militie die samenwerk te met de politie, kregen straf fen die oplopen tot vijftien jaar. Het gaat om Drago Josipovic (vijftien jaar cel) en de twee uit Ahmici afkomstige broers Mir- jan en Zoran Kupreskic (respec tievelijk 8 en 10 jaar) en hun neef Vflatko Kupreskic (6 jaar), die volgens getuigen mensen afslachtten die ze al hun hele leven kenden en met wie ze voor de oorlog goed omgingen. Rechter Antonio Cassese zei dat Ahmici moet worden toege voegd „aan de lange lijst van voorheen onbekende gehuch ten en plaatsen die weerzin wekkende daden in herinnering roepen die ons doen sidderen van afschuw en schaamte". Als voorbeelden van andere plaat sen op die lijst noemde hij Da chau, Soweto en My Lai. 'Ahmi ci' werd beschouwd als een duidelijke zaak van etnische zuivering, omdat de slachtpartij geen enkel militair doel diende. Vijf Bosnische Kroaten zijn vrij dag door het Joegoslavië-tribu naal veroordeeld tot gevange nisstraffen van ten hoogste 25 jaar. wegens hun rol in een slachting die in 1993 in het Bos nische dorp Ahmici werd aan gericht onder moslims. Een zesde verdachte werd vrijge sproken wegens gebrek aan be wijs. In Ahmici werden op 16 april 1993 zeker 103 mannen, vrou wen en kinderen vermoord. Al le 172 huizen van moslims in het dorp werden in brand ge stoken. Het proces heeft 16 maanden geduurd. De veroor deling is gebaseerd op onder meer 158 getuigenverklaringen. De advocaten lieten weten dat zij hoger beroep zullen aante kenen. Vladimir Santic, die in de oorlog aan het hoofd stond van de politie in Ahmici, werd door het tribunaal veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf. De vier fX TRES CANTOS *5PU P Oeste J l .fe-, de doden zijn vijf Britten, drie Libiers, twee Canadezen, twee Kroaten, twee Filipijnen, een Tunesier, een Pakistaan en een Indiër. Tien Libiërs, onder wie de piloot en copiloot, zeven Britten en twee Indiërs hebben het ongeluk overleefd. Drie Li biërs, een Brit en een Filipijn worden vermist. Inmiddels zijn de voorberei dingen begonnen om het wrak, dat op een diepte van 50 meter op de zeebodem rust, te ber gen. De Libische luchtvaart dienst heeft de leiding van het onderzoek op zich genomen. Daarbij zullen de Libische auto riteiten worden bijgestaan door twee Britse experts en een Zwit serse. Het verongelukte toestel was een Shorts 360-300 van Noord-Ierse makelij. Reddingswerkers hebben giste ren negentien overlevenden van het vliegtuigongeluk bij Li bië uit zee gehaald en zeventien doden geborgen. Aan boord van een Zwitserse vliegtuig van de in Zürich gevestigde maat schappij Avisto AG, dat donder dagavond neerstortte, waren 38 passagiers en drie bemannings leden. De vijf personen die worden vermist zijn hoogst waarschijnlijk omgekomen. De passagiers werkten bij een olieraffinaderij in Marsa el-Ber- ga, waarheen het vliegtuig op weg was vanuit Tripoli. Op een hoogte van 600 meter kreeg het toestel motorproblemen, waar na de piloot op tien kilometer van de bestemming een nood landing maakte op zee. Onder Madrid Een eenzame wandelaar loopt langs een besneeuwde weg even buiten Madrid. Noord-Spanje en Portugal werden gisteren geteisterd door zware sneeuwval. In elf van de zeventien Spaanse regio's werd automobilisten geadviseerd sneeuwkettingen te gebruiken. Op de grote toe gangswegen naar Madrid ontstonden verkeersopstoppingen, terwijl veel secundaire wegen in de noordelijke buitenwijken van de hoofdstad niet of nauwelijks begaanbaar waren. In Asturie, Baskenland en Cantabrie waren 35 secundaire bergpassen voor het verkeer gesloten. FOTO EPA BERNARDO RODRIGUEZ havana ap GROZNY «AP Het Russische ministerie van defensie heeft gisteren berichten over een toenemend aantal slachtoffers onder Russische troepen in Tsjetsjenië afgedaan als 'opzettelijke leu gens'. Het Russische leger heeft steeds beweerd dat de strijd in Tsjetsjenië aan slechts wei nig van zijn soldaten het leven heeft gekost. Onafhankelijke waarnemers en soldaten in Tsjetsjenië zijn die lage dodentallen de laatste tijd echter gaan bestrijden. Het persbureau Interfax meldde donderdag dat in de voorgaande 24 uur 33 Russische sol daten waren gesneuveld, het hoogste do dental op één dag dat tot nu toe in de Rus sische pers is vermeld. Volgens het ministe rie van defensie sneuvelde donderdag in Tsjetsjenië één Russische soldaat, raakten dertien soldaten gewond en werden 40 re bellen e Russische soldaten bij een grensovergang in de Tsjetsjeense buurrepubliek Ingoesje- tie lieten gisteren voor het eerst sinds drie dagen weer Tsjetsjeense mannen door. Eerder deze week maakte Rusland bekend dat mannen tussen de tien en zestig jaar Tsjetsjenië niet meer in of uit mochten. Het was niet duidelijk of de maatregel, die felle internationale kritiek heeft opgeleverd, was ingetrokken. Tienduizenden vrouwen heb ben vrijdag in Havana gede monstreerd voor terugkeer van het gevluchte Cubaanse jonge tje Elian. Bij de 'mars van de 100.000 moeders' liepen de vrouwen via de kustboulevard Malecon naar de permanente Amerikaanse vertegenwoordi ging- Aan het hoofd van de massa wandelden beide grootmoeders van Elian en de voorzitter van de Cubaanse vrouwenbond, Es- pin, die gehuwd is met vice- president Raul Castro. Eerder op de dag kritiseerde de vader van Elian op de Amerikaanse televisie de bemoeienis van Amerikaanse politici met zijn zoon. Hij wil graag „al deze klootzakken de nek breken, te beginnen met de politici in Miami en degene die zich niet als fatsoenlijke familieleden ge dragen". De moeder van Elian en zijn stiefvader vluchtten eind no vember met een bootje van Cu ba naar de VS. Toen hun bootje kapseisde verdronken zij. Het zesjarig jongetje overleefde. Elian woont sindsdien bij fami lieleden in Miami die terugkeer naar zijn biologische vader wil len verhinderen. Elian werd al snel inzet van een politiek con flict tussen Cuba en de VS. De Amerikaanse immigratiedienst besloot begin deze maand dat Elian terug moet naar Cuba. Presidentskandidaten gooien met modder naar elkaar Vandaag wordt in de staat Louisiana de aftrap voor de Amerikaanse presidentsver kiezingen genomen. Tot no vember 2000 is het land in de ban van voorverkiezingen, caucuses en partijconventies. Een ingewikkeld kiesstelsel moet uiteindelijk één presi dent opleveren. Een overzicht van wat ons nog te wachten staat. HAARLEM MAAIKE OPPENKAMP „Wat Bill Bradley wil, is afwach ten tot de sociale zekerheid fail liet gaat en dan met een oplos sing komen. Dat doet me den ken aan de man die van een flat van tien verdiepingen naar be neden sprong en bij de vijfde verdieping riep: Tot nu toe gaat alles goed", aldus de huidige vi ce-president Al Gore. Deze stoot onder de gordel liet Brad ley niet op zich zitten. „Al Gore kan maar een ding goed: mijn beleidsvoorstellen verkeerd weergeven." De presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten zijn pas op 7 november, maar de messen zijn duidelijk al geslepen. Zwartmaakcampagnes over en weer zijn, zoals altijd bij Ameri kaanse presidentsverkiezingen, niet van de lucht. Verbazing wekkend is dat deze beide kemphanen niet tot verschil lende partijen behoren, maar alletwee Democraat zijn. Ze willen echter beiden president worden en slechts één van hen zal door hun partij worden ge kozen tot presidentskandidaat. Niet ondenkbaar is dat, als de genomineerde daadwerkelijk president wordt, de ander vice- president wordt. Volgende maand worden in de staat New Hampshire gewoon tegetrouw de eerste voorverkie zingen gehouden. Dit zijn indi recte verkiezingen, die de poli tieke partijen afzonderlijk hou den. De bevolking kiest afge vaardigden die uiteindelijk op de partijconventie in de zomer een presidentskandidaat kie zen. De verkiezingen in New Hampshire worden erg belang rijk gevonden. Meestal valt hier al een duidelijke indicatie te krijgen welke kandidaat de meeste kans maakt. Wie hier namelijk wint, krijgt veel aan dacht van de media, wat de kie zers in andere staten zeker zal beïnvloeden. Zo hebben sinds 1952 alle presidenten de voor verkiezingen in New Hampshi re gewonnen. Echte duidelijkheid is er voor de kandidaten te verkrijgen op Super Tuesday, die dit jaar op zeven maart valt. Deze dag worden er in maar liefst twaalf staten, waaronder enkele grote en belangrijke als Californië en New York, voorverkiezingen ge houden. Na dezè dag zullen kandidaten die het slecht ge daan hebben, stoppen met hun voorverkiezingen. In sommige staten, zoals vandaag in Louisiana en volgende week in Iowa, wordt een zogenaamde caucus gehouden. Dat is een partijvergadering waar de afge- Vice-president Al Gore (rechts) geeft zijn opponent Bill Bradley het woord tijdens een verkiezingsdebat in New Hampshire. Beiden willen de presidentskandidaat voor de Democraten worden. FOTO REUTERS LUKE FRAZZA vaardigden die naar de partij- conventie gaan worden geko zen. De bevolking gaat dus niet naar de stembus, maar kan op een partijbijeenkomst, door middel van hand opsteken, haar keuze bekend maken. De caucuses worden minder als graadmeter gezien dan de voor verkiezingen, omdat er altijd maar een klein deel van de le den op komt dagen op een par tijvergadering. De partijconventies worden in de zomer gehouden. Er zijn maar twee agendapunten: het kiezen van de kandidaten voor het presidents- en vice-presi- dentsschap. Doordat al bekend is wie in de voorverkiezingen de meeste afgevaardigden heeft gewonnen, is meestal duidelijk wie de presidentskandidaat gaat worden. Deze keer doen er drie partijen aan de verkiezingen mee. De twee traditionele partijen: De mocraten en Republikeinen en de relatief nieuwe Reform Par ty, die een aantal jaren geleden door de exentrieke zakenman Ross Perot is opgericht. Grote kanshebber bij de Republikei nen om presidentskandidaat te worden is George W. Bush, de zoon van de oude president Bush. Maar Bush jr. doet het in de debatten die de afgelopen tijd zijn gevoerd niet fantas tisch. Hij wordt in de opiniepei lingen dan ook op de voet ge volgd door John McCain. De oorlogsheld, die in Vietnam ge vangen heeft gezeten. Andere kandidaten die minder kans maken zijn Steve Forbes, za kenman en hoofdredacteur van het zakenblad Forbes. De 'fami ly-man' Gary Bauer, voor wie het gezin de hoeksteen van de samenleving is. Orrin Hatch, die al sinds 1977 voor de staat Utah in de Senaat zit. En de enige zwarte kandidaat Alan Keyes, die vooral bekend is om zijn zware morele principes. Bij de Democraten is de keuze wat beperkter: de huidige vice- president Al Gore en oud-sena tor Bill Bradley. De huidige lei der van Amerika, Bill Clinton, mag zich niet meer verkiesbaar stellen, omdat hij al twee ter mijnen achter de rug heeft, het maximum voor een Amerikaan se president. Pat Buchanan en Donald Trump strijden binnen de Re form Party om de nominatie. Buchanan is een Republikeinse afvallige, die vooral bekend staat om zijn rechtse standpun ten en een talkshow op CNN presenteert. Trump is een rijke zakenman en heeft geen poli tieke ervaring. Als de uiteindelijke presidents kandidaten bekend zijn, kan de campagne echt beginnen. Ook de presidentsverkiezingen zijn indirect. Per staat zijn er kies mannen te winnen. Het aantal kiesmannen is afhankelijk van het aantal inwoners in een staat. Zo zijn er in Californië 54 kiesmannen te winnen en in de kleine staat Vermont maar drie. De persoon die de meeste kies mannen in een staat wint, krijgt gekgenoeg alle kiesmannen van die staat. President wordt hij die 270, of meer, van de 538 kiesmannen wint. Tot die tijd wordt het Ameri kaanse volk getrakteerd op vage verkiezingsbeloften zoals Bush jr. die onlangs prevelde. „Het hogere doel van welvaart is te zorgen dat de Amerikaanse droom ieders welwillende hart bereikt."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5