Eindelijk erkenning .j.koeslag GERRITSEN TË r, AD 13 APR'1- l94'2 fusilleerd OP li A J.H.E.ROEBERS A.J.YMKERS GEFUSILLEERD OP 16 OCTOBER 1942 TE A FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER ZATERDAG 15 JANUARI 2000 Omwenteling Sima heeft als vertaalster lange tijd lippen diensten bewezen aan het Russische persbu reau Tass. Terwijl ze naar eigen zeggen aan geeft nooit partijvrouw te zijn geweest, nim mer een revolutionair en in wezen gruwde van het regime. „Maar daar dacht ik tijdens het werk dus niet aan. Ik vertaalde alleen maar, ik hoefde zelf niet iets te bedenken. Mij is meer dan eens aangeboden zelf ook te schrijven, maar dat heb ik gelukkig af kun nen houden. Ik kreeg dagelijks Westerse kranten onder ogen. En als ik dan een be richt over Holland zag, sprongen de tranen spontaan uit mijn ogen. Heb altijd heimelijk verlangd naar het land waar ik mijn kinderja ren doorbracht." Pas nadat Mikhail Gorbatsjov de Sovjet maatschappij collectief had ontdaan van de muilkorf door met zijn glasnost openheid te prediken, durfde Sima Sneevliet zich meer bloot te geven. „Het was niet langer gevaar lijk openhartig te zijn, vandaar dat ik in Mos kou meteen naar de instelling ben gestapt waar paspoortzaken werden geregeld. Ik had vlak na de oorlog al van de dood van mijn vader vernomen. Vele jaren later ontving ik vanuit Duitsland bericht van een vriend van mijn moeder, die door tussenkomst van het Nederlandse consulaat in München het graf van mijn vader in Driehuis-Westerveld had gevonden. Het punt was dat ik eigenlijk van af mijn zestiende met een vals paspoort heb geleefd. Mijn moeder had gezorgd voor een geboortebewijs, waarin de naam van mijn vader ontbrak. Voor alle zekerheid had ze in het bijzijn van twee getuigen ook mijn ge boortedatum op de gemeentesecretarie van mijn geboorteplaats Krementsjoek laten wij zigen." Een kleine vijftig jaar heette Sima naar haar moeder Zjolvolski; een kleine halve eeuw ook wist vrijwel niemand beter dan dat zij op 22 september 1922 in plaats van 18 september 1923 ter wereld was gekomen. Dat moest na zo vele jaren dus allemaal wor den rechtgezet in de Russische bevolkings administratie. „Eenmaal op de hoogte van de begraafplaats van mijn vader ben ik in Moskou naar de Nederlandse ambassade ge stapt. Daar werd mij gezegd dat er alleen een visum kon worden afgegeven, wanneer ik in zicht kon geven over de woonplaats in Hol land. Dat kon ik dus niet. Maar Tass heeft ge regeld dat ik in Den Haag kon inwonen bij de correspondent. Hij heeft ons, mijn doch s elfjarig meisje werd Sima Zjolvolski in 1934 vanuit Amsterdam door haar Oekraïnse moeder eegetroond naar de Sovjet unie, als gevolg van een latiebreuk. Daarna heeft ze laar vader Henk Sneevliet - een in 1942 door de nazi's terechtgestelde ultra-linkse verzetsstrijder - nooit meer ien. Ze leidde een leven vol mwee. Een groot verlangen ir de achternaam Sneevliet en naar Nederland. Beide irtewensen zijn vervuld. Ze woont tegenwoordig in Zandvoort en onlangs aaide de rechter dat ze zich ir haar vader mag noemen. Na meer dan een halve eeuw ge dwongen zelfontkenning, vindt ze op 76-jarige leeftijd alsnog haar ware identiteit. De Nederlandse natio naliteit heeft ze inmiddels al. De officiële toestemming om als buitenechtelijk kind de naam van haar vader te mogen dragen, kan na een recente gerechtelijke uitspraak elk moment bij haar in de brievenbus glijden. Clandestien gaf ze zich sinds haar terugkeer in Nederland al een jaar of elf uit voor de dochter van haar verwekker Henk Sneevliet. Het ging Sima niet eens zo zeer om erkend te worden als zijn dochter. Want sluit ze haar ogen, dan ziet ze zichzelf als pril meisje weer in die huiskamer aan de Amsterdamse Over toom op de knie van haar vader zitten. In principe hoefde die haar zo dierbare herin nering niet eens te worden bekrachtigd met een document. Sima Sneevliet heeft zich al tijd de oogappel van Henk gevoeld, ook al heeft ze hem na haar emigratie met moeder naar Rusland nooit meer gezien na 1934. „Zij het officieus ben ik vrijwel meteen na mijn terugkeer in Nederland, nu elf jaar gele den, de naam Sneevliet gaan voeren. Mijn verzoek aan hare majesteit om alsnog offici eel te worden erkend, had voor alles te ma ken met mijn wens een al jaren bestaand probleem op te lossen. Ik wilde dat mijn kin deren een normale grootvader kregen, ook al was die dan al vele jaren dood. Zij hadden geen opa, zoals ik in feite geen vader had. Dat gaat er dus van komen. Dat betekent ook dat ik zowaar eens erkend ga worden, terwijl dat nooit niet door wie dan ook is gebeurd. Beter laat dan nooit." Dochter van Henk Sneevliet bereikt na 50 jaar haar doel Henk Sneevliet in de jaren dertig. FOTO SP AARNEST AD ARCHIEF» ter Natasja en mij, naar Driehuis-Westerveld gebracht. Maar het graf waarnaar we zoch ten, konden we niet vinden. We zijn daar toen overal geweest. Bij de vijver, bij het Multatuli-monument. Achteraf gezien heel dichtbij. We zijn weggegaan, en daarna weer teruggekeerd. En ineens hoorde ik Natasja roepen: 'Mamma, ik 'm gevonden. Een bele venis. Dolblij was ik." Stormachtig Ze kenschetst zichzelf als het liefderijke pro duct van een stormachtige liefde, die in de vroege jaren twintig opwelde tussen Snee vliet en de knappe Oekraïnse fabrieksar beidster Sima Zjolvolksi. Sneevliet was nog gehuwd, toen hij in 1920 als oprichter van de Indonesische Communistische Partij aanwe zig was op het Komintern-congres in Mos kou. Hij logeerde in hotel Lux aan de Gorki- straat, zij bezocht een vriendin die er werkte. Samen gingen ze in 1921 naar China om in Shanghai als gast van de eerste Chinese pre sident Sun Yat-sen het eerste congres bij te wonen van de communistische partij. „Er gens onderweg moet ik in de Transsiberië Expres zijn verwekt." Sima senior en de driejarige Sima junior kwamen in 1926 over naar Amsterdam om zich te voegen bij de inmiddels gescheiden Sneevliet. Het intermenselijk contact tussen de partners liet zich weldra beschrijven als flamboyant. Er sneuvelde menig kopje en schotel totdat de relatie zelf aan scherven lag. Sima hoorde van haar moeder dat de vi riliteit van Sneevliet tot de scheiding had ge leid. Sima senior had lippenstift aangetroffen op een van de handdoeken. „Zo heeft mijn moeder het verteld. Achteraf moet ik wel zeggen dat ze al gauw mijn latere stiefvader Jef Swart had, met wie ze naar Rusland af reisde. Ik moest ook mee. Ik moest afscheid nemen van mijn vader. Dat viel hem zwaar, ik zag hem huilen. Ik had het er ook moeilijk mee, maar heel dualistisch verheugde ik me ook op de reis naar Rusland. Zag dat als een avontuur." In Rusland ging de elfjarige Sima naar de Duitse school, waar ze nogal eens om haar Amsterdamse tongval werd uitgelachen. Met de andere leerlingen paradeerde ze op 1 mei trots op het Rode Plein, waar Stalin het défilé afnam. Goh, wat was ze als pionier trots op de rode halsdoek, die ze in Amsterdam nooit had mogen dragen. „Ik vond er alles mooi en prachtig. Totdat twee jaar later de eerste klap kwam. Twee jongens uit onze klas waren naar Spanje gegaan om met de communis ten te vechten tegen de fascisten van Franco. Geen mens die ze na die verloren oorlog ooit heeft teruggezien. Vrijwel zeker zijn ze als zovelen door kornuiten van Stalin zomaar opgepakt, in de kelders van het Loebjanka- gebouw van de KGB beland en daar nooit meer uitgekomen. Daarna ben ik anti gewor den. Zeker nadat mijn stiefvader werd gear resteerd. Die werd als sociaal-gevaarlijk ver oordeeld tot vijf jaar, in die tijd een lichte straf. Stalin liet mensen die als spion of als vijand van het volk werden opgepakt piefpaf- poef doodschieten." Sima herinnert het tijdperk-Stalin als de meedogenloze periode, tijdens welke het vooral verstandig was zonder tegensputteren uit te voeren wat van hogerhand werd opge dragen." In Wenen diende ze als tolk Duits het Ro de Leger, dat in 1945 bezit had genomen van het tot dan genazifïceerde Oostenrijk. Als vertaalster werkte ze in 1946 bij het Russi sche persbureau Tass, toen Sima zekerheid kreeg over wat zij al lang vermoedde. Het was IJsbrand Schilp, destijds een Nederland se medewerker van Radio Moskou, die haar een knipsel aanreikte uit De Tribune, een Nederlandstalige communistische krant. Ze las over de dood van een man, wiens naam ze noodgedwongen jaren had moeten dood zwijgen. Om haar hachie te redden had Sima nooit het hart gehad zichzelf te presenteren als dochter van een erkende trotskist, van een volgeling van de weggewerkte Trotsky, derhalve een klassevijand van Stalin. „Ik mocht bij wijze van spreken niet eens aan Sneevliet denken. Maar Schilp wist wel wie ik was. Na het huwelijk van mijn moeder met mijn stiefvader Jef Swart, een man die voor Rusland spioneerde, was Schilp wel eens bij ons thuis geweest in Moskou.'En nog meer Hollanders die daar zaten. Filmregisseur Jo ris Ivens kende me ook. Maar het was dus die IJsbrand die me de onheilstijding bracht." Opposant Ze had er altijd al rekening mee gehouden dat haar vader Henk zich tijdens de bezet ting als verzetsstrijder zou blootstellen aan gevaar, gezien zijn links-revolutionaire ach tergrond. Afkomstig uit een inkeurig katho liek gezin had de in 1883 geboren Sneevliet zich van jongsaf gemanifesteerd ter linker zijde van de maatschappij als prediker van de revolutie tegen al wat hij als onrecht be schouwde. Als spoorbeambte eerst als voor zitter van de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegmaatschappij. Vervol gens als marxistische opposant binnen de Sociaal Democratische Arbeiders Partij tegen de opportunistische partijpolitiek van Pieter Jelles Troelstra. In Indië werkzaam bij het Soerabajaas Handelsblad richtte hij de Indo nesische Communistische Partij op. Hij brak in 1927 als sympathisant van Trotsky met de stalinistisch georiënteerde Communistische Sima en haar moeder. Amsterdam, eind jaren twintig. FOTO SOCIALISTIESE UITGEVERIJ NIJMEGEN Partij Holland en met Josef Stalin zelf. En zo zette hij marinepersoneel in een pamflet ook aan tot verzet op de Zeven Provinciën tegen de salarisverlaging, die de regering-Colijn in het kader van de bezuinigingspolitiek door voerde. Terwijl hij een celstraf van vijf maan den uitzat wegens opruiing, werd Sneevliet gekozen als Kamerlid voor de Revolutionair Socialistische Arbeiders Partij (RSAP). „Voor mij kon het dus bijna niet anders dan dat hij ondergronds was gegaan. Toen ik nog niet wist van zijn lot, koesterde ik de stille hoop dat hij was geëmigreerd. Maar nee, hij is dus gebleven en dat werd zijn dood." Met andere kameraden werd hij als leider van het Marx-Lenin-Luxemburg-front, de il legale voortzetting van de RSAP, op 13 april 1942 standrechtelijk door de Gestapo geli quideerd op de Leusderheide. Alles kwam laatst weer boven, toen Sima Sneevliet haar leven ergens beknopt zag af gedrukt. Ze las al wat achter haar lag en de tranen sprongen uit de ogen. „Ik kreeg me delijden met mezelf. Terwijl ik nooit mede dogen met mezelf heb gehad, omdat het ei genlijk niet aangaat jezelf zielig te vinden. Want dan roep je de ziektes over jezelf af. Het leven in de Sovjet-Unie ging onder welke omstandigheid dan ook door. Waarbij de eerlijkheid mij gebiedt te zeggen dat er in Rusland ook leuke momenten waren, al stond alles in het teken van mondje dicht. Als er liefde en zelfs liefdes zijn in je leven, wordt het echt bijzaak om voor een paar schoenen met hoge hakken een nacht in de rij te moeten staan." Verbazing Sima formuleert het allemaal in onberispelijk Nederlands, dat naar eigen zeggen in die 54 jaar Sovjet-Unie goed is geconserveerd door haar talenknobbel. Pas in 1988 werd ze ge waar hoeveel boeken er in Nederland over Henk Sneevliet in omloop waren. De eerste die haar daarop attendeerde was de trotskistisch opgevoede Vrij Nederland-jour nalist Igor Cornelissen, die met een hele zak boeken kwam aanzetten. „Wat ik toen voel de, laat zich nauwelijks beschrijven. Zo ver baasd was ik." Terug van heel lang weg geweest maakte ze ook kennis met de leden van het Comité Herdenking Henk Sneevliet, veelal oude ka meraden van haar vader. Onder de vroegere RSAP'ers Theo van Veen, haar huidige man. „Toen bleek mij ook dat mijn vader al sinds 1954 op zijn sterfdag wordt herdacht." Praat haar niet van bureaucratie. Volgens Sima regeerde die Rusland onder de tsaar, toen Stalin aan de macht was en nu nog. „Maar hier kunnen de ambtenaren er ook wat van. Eer je antwoord hebt! Toen ik na zo vele jaren weer in Nederland was, heb ik bij de koningin meteen een verzoek ingediend om hier de rest van mijn leven onder de naam Sneevliet te mogen doorbrengen. Maar nee, dat kon niet, omdat ik buiten het huwelijk was geboren. Wel bestond er in principe bereidheid mij de naam Sneevliet toe te kennen, mits ik bereid was vijftienhon derd gulden te betalen. Belachelijk.'" Zelf wist Sima er niet van, maar een kennis tipte haar over een vorig jaar doorgevoerde wetswijziging in het Nederlandse afstam mingsrecht. Daarmee werd de blokkade op geruimd, die de postume vaststelling van het vaderschap voordien onmogelijk had ge maakt. „Degene die me inseinde, bracht me in contact met advocaat Willems, die de zaak interessant genoeg achtte om er juridisch mee te gaan stoeien." Inmiddels heeft haar juridische adviseur bij de Haagse rechtbank aannemelijk weten te maken dat Sima in 1923 als buitenechtelij ke kind van Henk Sneevliet het levenslicht zag. De gebundelde correspondentie die haar vader in zijn SDAP-tijd voerde met geestverwante dichteres Henriëtte Roland Holst en waarin Sima veelvuldig als dochter werd aangehaald, diende mede als bewijs. Gedwongen uegen In Rusland liet ze twee kinderen achter. Eep zoon, pianist van beroep. En een dochter, die als scheikundige de kost verdient. Zij het postuum is Sneevliet voor hen nu opa. „Ik heb die elf jaar hier nooit ook maar een se conde heimwee naar dat land gehad: Wel is er altijd dat verlangen naar mijn kinderen en kleinkinderen. Ze wilden daar niet weg, ze zijn er immers opgegroeid als echte Russen. Hun wortels liggen daar. En ze hebben er hun werk. Gelukkig heb ik regelmatig con tact met ze. En ook met mijn kleinkinderen. Ik heb in 1994 het boekje 'Mijn jaren in stali nistisch Rusland' geschreven. Dat ging over mijn leven. Want had ik dat in één zin moe ten omschrijven, dan zou dat alleen maar hebben gekund door veel komma's en punt komma's tussen allerlei ellenlange onleesba re bijzinnen te plaatsen. Zo ingewikkeld zit het allemaal in elkaar. Ik heb ruim een halve eeuw moeten leven met een leugen, die mij dwong tot liegen. Over mezelf, over mijn ver langens, over mijn gedachten. De cirkel van mijn levensloop is niet helemaal rond. Zover is het pas als ik dood ben. Maar laat ik dat nog maar even uitstellen." GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 49