PONTRESINA KAPRUN f Toerisme Rfifüï^c H ten thema Feesten en beesten op gletscher lAG 15 JANUARI 2000 Noorwegen Onlangs verscheen de nieuwe Officiële Noorwegen Catalogus Zomer 2000 met daarin een vracht aan toeristische informa tie over het land. Het eerste deel van de catalogus staat vol met algemene wetenswaardigheden en ook worden de ver schillende regio's voorgesteld. Het tweede deel van de catalo gus geeft onder meer praktische informatie over 'autorijden in Noorwegen', 'actief in Noorwegen' en 'Noorwegen van A tot Z'. Een evenementen- en touroperatorlijst complementeren het geheel. De Officiële Noorwegen Catalogus Zomer 2000 is te bestellen bij het Noors Verkeersbureau Benelux, telefoon 0900-89991170 (75 cent per minuut), per fax (020-6798886)of via internet http://www.noorsverkeersbu- reau.nl Oranjeroute De Oranjeroute gaat de grens over. Naast de 17 Duitse, met het Oranje-huis verbonden steden worden nu ook acht Ne derlandse steden in dit traject opgenomen. Een 32 pagina's omvattende brochure met aanbiedingen en tips ondersteunt het nieuwe initiatief. Informatie: Duits Verkeersburo, Hoogoorddreef 76,1101 BG Amsterdam, telefoon (020).697.80. 66 (klantenservice) of (0900). 109.10.29 (folder bestellijn; 60 ct/min) Hotel Honecker Het komend jaar gaat in de Duitse deelstaat Brandenburg het voormalige buitenverblijf van Erich Honecker open voor het publiek. Het aan de Drewitzer See (Müritzkreis) liggende pand wordt omgebouwd tot hotel. Op het terrein van het oude buitenverblijf van de voormalige Oost-Duitse staatsman staan de vakantiegangers straks 35 bungalows en vijf suites ter beschikking. Het nieuwe vakantieoord ligt midden in het bos en gaat 'Jagd- und Naturparkresidenz' heten. de toeschouwers lekker ver warmt, doet de bovenste sneeuwlaag smelten en maakt daarmee het parcours lood zwaar. Bij Pontresina, het Bartlehiem van de marathon, staan de toe schouwers rijen dik. Vooral om te zien hoe de meeste deelne mers op de traditioneel zeer lastige afdaling onderuit gaan. Daar - maar ook elders langs de route - ligt aan het eind van de dag een spoor van stokken, pet ten, zonnebrillen, gebroken ski's en kapotte bindingen. Niet alle deelnemers halen onge schonden de finish. Een uur, 28 minuten en dertig seconden na de start klinkt aan de meet een donderend ap plaus voor de winnaar, ook al is het dit jaar geen Zwitser maar een Noor. De eer van de Helve- tiërs wordt gered door Brigitte Albrecht, die als eerste vrouw de finish bereikt. Voor het geld hadden de winnaars zich overi gens niet zo hoeven in te span nen, want meer dan een paar duizend frank nemen ze niet mee naar huis. Maar wat telt is het plezier en de voldoening natuurlijk. Dat geldt ook voor Ido Bergsma, die met een tijd van 3.56.15 op de 9293e plaats eindigt. Marijke Brune (1833e in het wouwenklassement) doet er zes minuten langer over. „Als je een keer zo'n tocht hebt meegemaakt, ga je niet graag terug naar de Hollandse borstelbaan. Maar het moet, want volgend jaar ben ik hier zeker weer van de partij". Zeilen in Indonesië Tussock Cruising, de Nederlands-Turkse specialist voor invi- duele zeilcruises in de Aegeïsche Zee, gaat vanaf juli 2000 vaartochten organiseren in Indonesië. Dit gebeurt onder de naam Banyan Cruising. Er kan worden gekozen uit zes ver schillende vertrekdata en de route voert langs onder meer Lombok, Sumbawa (Kleine Sunda eilanden) en de Komodo- -archipel. Het schip waarmee wordt gevaren is een in 1998 van stapel gelopen Buginese zeilschoener. Er zijn acht hutten met douche toilet aan boord, alsmede een suite. In overleg met de twaalf bemanningsleden bepalen wind, stroming en stemming de vaarroute. In het programma wordt veel tijd vrij gemaakt voor zwemmen, snorkelen en tochten over de eilan der^. Passagiers kunnen individueel reserveren, maar het is ook mogelijk het schip met een groep exclusief te charteren. De kosten voor de negen dagen durende ontdekkingstocht be dragen 2575 gulden per persoon. Informatie: Banyan Cruising, telefoon (033).422.00.55. Vissen De tweede edtie van de expositie 'Vis Varia' vindt dit jaar plaats 10 tot en met 12 maart in de IJsselhallen in Zwolle. Bezoekers maken kennis met alles wat met de hengelsport te maken heeft en ook is er een vakantiepaviljoen met informa tie over hengelsportreizen. Informatie: telefoon (038).421.18.43. Schrikkelpaar Wie ooit op schrikkeldag in het huwelijksbootje stapte, mag zich op 29 februari melden in de gemeente Hattem (Gld). Daar biedt de plaatselijke VW de echtparen een aantal ver rassingen aan waaronder een serenade en een lunch. Schrik- kelparen kunnen zich opgeven op telefoon (038).444.3014. Informatie: Secretariaat Engadiner Skimarathon, telefoon vanuit Neder land (00.41).81.842.66.85 ofWVSil- vaplana, telefoon vanuit Nederland (00.41 >.81.838.60.00; internet: www.silvaplana.ch e-mail: silvaplana@bluewin.ch langlaufers op weg naar de finish van de Engadiner Langlaufmarathon, de 'Elfstedenocht' van Zwitserland. Één van de Nederlandse deelne mers vorig jaar: Marijke Brune. is voor schaatsliefheb- Engadiner Skimara- de Zwitserse lang- tweede zon- verzamelen zich in te meer dan twaalf- nannen en vrouwen art van een parcours, langs en over de l' oren meren van het e adin, in het zuidoos- witserland. Wie denkt lufen vooral een be- voor ouderen, wordt op andere gedachten j Friese Elfsteden- staat het deelnemers- de marathon uit een oep wedstrijdracers d met enorm peloton irs. Terwijl de helikop- de televisie boven de cirkelen, raast de kop- et een snelheid van dlometer per uur over vv. De eersten melden ïen de anderhalf uur ïish. De liefhebbers, >edigd door tiendui- Deschouwers, hebben e tijd om de histori- 95 meter af te leggen, op tijd binnen is :t als bij de Elfsteden- endelijk bedankt voor te, maar krijgt geen ingsmedaiüe. en de Zwitsers zijn be- t het Engadiner lang- Aan de start van de n verschenen vorig jaar ers uit 36 landen, on- )ok 54 Nederlanders, hen was de 64-jarige sma, huisarts-in-ruste erend. Het was zijn arathon. In het 'vrou- stond onder anderen rige Marijke Brune uit n. Zij maakte haar de- deze Odyssee op smal en denkt nog steeds het allemaal op eigen kracht." In eigen land zijn die Neder landse langlaufers voor hun training, op een enkele winterse dag na, aangewezen op borstel- banen en rolski's. Daarom reis den de meeste Nederlandse deelnemers aan de marathon vroegtijdig naar Zwitserland om vooraf nog een paar dagen op echte sneeuw te kunnen oefe nen. Mede door de officiële er kenning van de 'skating-tech- niek' (een beetje te vergelijken met schaatsen) heeft het lang laufen de voorbije jaren aan po pulariteit gewonnen. En zoals altijd met populaire sporten, is de commercie er als de kippen bij. Zwitserse verzekerings maatschappijen betwisten el kaar de positie als hoofdspon sor van de marathon. In de be kende wintersportplaats Sankt Moritz, dat ook aan de route ligt, is zelfs een compleet spon sordorp verrezen. Niet iedereen is even enthousiast over deze ontwikkeling. Sommigen vre zen dat de commercie een te grote invloed gaat krijgen. Maar voorlopig lijkt die vrees onge grond. Pap en pasta Op de dag van de wedstrijd wordt in de al weken tevoren volgeboekte hotels in alle vroegte een stevig ontbijt geser veerd. „Pap en wat brood met jam. Daar moet je het op kun nen doen", zegt Ido Bergsma, terwijl aan andere tafels grote borden macaroni naar binnen worden gewerkt. Extra bussen rijden af en aan om deelne mers, verzorgers, toeschouwers en fans naar de startplaats te rijden. Zodra de eerste zonne stralen over de bergkam sche ren, klinkt het startschot. De wedstrijdlaufers gaan voorop, daarna volgen de overige deel nemers. Bij de passage in Silvaplana tu ren mannen met verrekijkers naar helikopters, die in de verte schijnbaar doelloos boven het besneeuwde meer cirkelen. Dan wordt in de enorme wit heid een zwarte streep zicht baar, die snel naderbij komt. Het is alsof het Engadin wordt overstroomd door een eindelo ze stoet mieren. Onder luid ap plaus van de toeschouwers pas seren de koplopers. Daarna duurt het ruim twintig minuten voordat de laatste deelnemer is gepasseerd. Pontresina kan met een beetje goeie wil worden vergeleken met Bartlehiem, de winnaar is een jaar lang beroemd en zo groot is de aantrekkingskracht van de Engadiner langlaufmarathon dat naast Zwitsers ook steeds meer buitenlanders aan de start verschijnen. Kortom: de ruim 42 kilometer lange skitocht in de omgeving van Sankt Moritz in Zwitserland heeft iets weg van de Friese Elfstedentocht. Al is het alleen maar om de chaotische taferelen bij de start. Lemmingen Drie kilometer verderop, aan de voet van een heuveltje, klonte ren de deelnemers nog een keer als een groep lemmingen sa men. Daarna valt het veld uit een. De achterblijvers krijgen het al snel moeilijk. De zon, die met enige schrik terug aan de taferelen direct na de start. „Ik dacht dat we netjes op onze be.urt zouden wachten, maar met een waas voor de ogen ging iedereen er vandoor. Mensen buitelden over elkaar heen. Het is een wonder dat er geen grote ongelukken zijn gebeurd." Brune en Bergsma behoren tot de langlaufende minderheid onder de Nederlandse winter sporters. Die geringe belang stelling voor wat officieel een 'Nordische' discipline heet, is voor een belangrijk deel het ge volg van de misvatting dat lang laufen een sport is voor oude ren. Het is wel een bezigheid die je tot op zeer hoge leeftijd kunt beoefenen, maar wie een tijdje langs het parcours van de marathon staat om het 'Elfste- denlucht' op te snuiven, ziet verbazend veel jongeren voor bij stuiven. „Langlaufen is een oersport", zegt Marijke Brune. De basisbe wegingen zijn misschien niet zo moeilijk, maar wie aan de ma rathon wil deelnemen moet een goede techniek combineren aan een puike conditie. „De 'gewone' skiër laat zich door kabelbaan, stoeltjes- of sleeplift omhoog brengen. Om weer heelhuids beneden te komen is wel enige techniek nodig, maar de zwaartekracht doet de helft van het werk. Langlaufers doen Het ere-tableau in Sankt Moritz, waarop alle namen van de winnaars staan vermeld.. Feesten en beesten op de gletsjer van Kaprun. Oostenrijk zet de poort wagenwijd open voor de jongere generatie. Overdag snow- boarden of skiën, 's avonds stap pen in Zeil am See. Het is slechts één van de mogelijkheden in het vakantiepakket van Free Record Shop en Kras Reizen, dat onder de naam Free TraveUFuntime op de markt wordt gebracht5. De organisatie verwacht veel van de primeur. De bussen zullen van af 9 februari 2000 de Duitse auto- J banen overstelpen, want de prij zen zijn concurrerend, is de over tuiging van de bedenkers. Voor 398 gulden (298 gulden in het laagsei- zoen) kan drie 'volle' dagen wor den geskied. Op woensdagavond vertrekt de bus; op zondagmorgen wordt iedereen weer keurig op de plaats van bestemming afgeleverd. De Oostenrijkse VW's zien de jon geren graag komen. De Neder landse wintersporter trekt niet meer zo massaal naar de bergen van Tirol of Salzburgerland als voorheen, toen het aantal skiërs en boarders op sommige plekken voor tachtig procent uit Nederlan ders bestond. Dat aandeel is in middels gezakt tot zestig procent en door een nieuwe 'markt' aan te boren hoopt Kaprun de Nederlan ders weer voor de besneeuwde bergtoppen te interesseren. Free Record Shop kan de Oosten rijkers daarbij van dienst zijn. De doelgroep - iedereen tussen de 16 en 35 jaar - komt immers vaak in de 250 vestigingen in Nederland en België. En dat biedt kansen. Zo verkoopt de winkelketen niet al leen cd's en dergelijke, maar is het sinds kort ook mogelijk in te teke- nen voor bijvoorbeeld een dagje shoppen in Parijs waarna 's avonds in Bercyeen concert van Phil Collins kan worden bijge woond. Levensstijl In datzelfde licht moeten de reisjes naar de wintersport worden ge zien. Een combinatie van actief bezigzijn en feesten past in de visie van het bedrijf, dat zich op deze manier wil onderscheiden van de concurrentie. Sterker nog: volgens directeur Eric Benjamin moet ko pen in één van zijn winkels 'een le vensstijl' worden. Net als actief bezig zijn. Zo kan de doelgroep op de toppen van Kap run terecht voor trendy boarden. De Nederlandse snowboardschool Ripstar gaat de beginnende boar der daarbij van dienst zijn. Ripstar wordt beheerd door Sjoerd Rem- melink, broer van de beroemde snowboarder Tedo, die Nederland tijdens de laatste winterspelen in Japan nog vertegenwoordigde. Kaprun heeft Ripstar met open ar men ontvangen. Snowboarden im mers past precies in het straatje van de plaatselijke VW, die zo graag dynamiek wil uitstralen. Het dorp leent zich goed voor een win ters uitstapje. De berg is vrij sneéuwzeker en nog sfeervol ook. Op de top is het - bij mooi weer al thans - altijd feest. Rond één uur in de middag neemt de Oostenrijkse André Hazes de microfoon ter hand en zie, de ene na de andere dijenkletser schalt tot groot plezier van het dansende skipubliek over berg en dal. Nadeel is wel dat het in de week einden druk bijzonder is. De wachtijden bij de sleepliften lopen al snel op, terwijl dat transport middel toch de enige manier vormt om naar de top van de glet sjer te komen. De pistes daar blij ken niet altijd in topconditie te zijn en een beetje beter activiteit van de bully's zou geen kwaad kunnen. Maar wie tilt daar zwaar aan, als hij weet dat het 's avonds weer groot feest is in The Grazy Dazy in Zeil am See. Feesten en beesten tot vier uur in de morgen. En dan de andere dag met kloppende slapen en een houten kop de piste weer af. Gaaf, man. ROB ONDERWATER Alles moet tegenwoordig een thema hebben. Met name cafés. In Amsterdam vind je hier en daar nog wel eens een donkerbruine kroeg. Kan je in New York vergeten. 't Begon allemaal met Hollywood Planet. Een aan de Ameri kaanse film gewijd etablissement dat zo aansloeg, dat er over de hele wereld een keten werd opgezet. Daarmee gaat het momen teel knap slecht, met die keten. Geen nood. Er kan op Long Is land - beloerd door dertig papegaaien - nog altijd een hambur ger worden gegeten in het stinkendwarme Rainforest Café. Dat - de naam zegt het al - er uitziet als een jungle. Ook kent New York - het is slechts een greep - een Hard Rock Café (57e straat - bestel een clubsandwich en je hoeft twee da gen niet meer te eten), een Harley Davidson Café (56e straat - de glimmend opgewreven motoren maken tijdens de lunch gebruik van een zonneklep min of meer noodzakelijk) en begin dit jaar werd de 'Big Apple' verblijd met een restaurant dat 'Mars 2112' is geheten. Het staat op de hoek van Broadway en de 51e straat en er staat altijd een rij. Dat komt, je stapt niet zo maar naar binnen. Alvorens je eindelijk achter je bordje zit, dien je plaats te ne men in een virtueel ruimteschip, dat je in vijf of zes kotsmisselijk makende minuten naar het op Mars staande restaurant schiet. En dan durft zo'n ober in astronautenpak toch nog te zeggen: 'Enjoy your meal'.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 41