Studiehuis eindelijk op orde Binnenland Vooral slechte gezondheid houdt mensen in bijstand Wisseling van de wacht wil 'kinderkorting' euw belastingstelsel Connexxion dient klacht in tegen Britse concurrent Peper weet van niets en Den Haag wacht af De week na de fatale klap (15 JANUARI 2000 jik: 261,50 gulden vergoeding H' 'o-113-jarige jongen uit het Drentse Veenoord is door ^•chter in Assen veroordeeld voor het seksueel mis- een 9-jarig meisje uit Emmen. De kinderrechter be- je maanden voorwaardelijke jeugddetentie en 35 f. Ook komt de jongen twee jaar onder toezicht te e jeugdreclassering en moet hij 261 gulden en vijftig «vergoeding betalen. De jongen vergreep zich op 9 )rig jaar op 12-jarige leeftijd meerdere keren aan het meisje en de dader kenden elkaar niet. De jongen oekbij familieleden in Emmen. De ouders van het deden op basis van verklaringen van hun dochter 1 meervoudige verkrachting. Waarom dit de ver ten laste is gelegd, is onbekend. De zittingen van de ;er worden achter gesloten deuren gehouden. rechtszaak babymoord De rechtszitting over de moord op de baby Risan- ivordt op verzoek van de officier vkn justitie uitge- >en uitgebreid psychiatrisch rapport van de verdach- e k olgens haar advocaat Anker staat ze voor moord te- 'Peerdachte is zwanger en zit momenteel vast in Sche le eenjarige Risanne Tingen werd op 20 september ,ar uit haar bed gehaald. Op dat moment lieten haar ïond uit. Enkele uren later werd het meisje vermoord n de sloot achter het ouderlijk huis. Na het buurton- ird de verdachte aangehouden. Ze was een vriendin ilie Tingen. rkrachter in omgeving Arnhem b politie is op zoek naar een verkrachter, die min- laai heeft toegeslagen rond Arnhem en de Achter- an' an heeft drie vrouwen verkracht en waarschijnlijk 113 «ven meisjes en wouwen aangerand, waarbij hij veel ruikte. De verkrachter sloeg tussen 1994 en 1996 ne- e. Nadat in het tv-programma Opsporing Verzocht dacht was besteed aan de serieverkrachter bleef het ustig. Totdat op 1 december vorig jaar een 13-jarig d lastiggevallen in Hoog-Keppel, op dezelfde plaats 'e m eerder toesloeg. Op grond van de werkwijze gaat r van uit dat dezelfde man weer actief is. Ir zijn geen concrete plannen voor een verloving van ins. Berichten daarover zijn echte onzin. Dat zei pre- ?earijdag na afloop van de kabinetsvergadering. Kok rea- iet bericht in NRC Handelsblad van donderdag, dat ïof voorbereidingen voor een huwelijk zouden wor- raaen. Advocaten van het gerenommeerde Haagse kan- va tuw, Blackstone, Westbroek zouden zich al buigen ef velijkse voorwaarden in het huwelijkscontract van irrr ins. Maar Kok zei dat hij de volle ministeriële verant- car ïeid draagt voor de ontkenning van het bericht door irlichtingsdienst. De premier hield het erbij dat er in vriendschap. NV Bondgenoten vindt dat de Arbeidsinspectie moet i hoe het komt dat het aantal ongelukken in de indu- jaar tijd met veertig procent is toegenomen. ,,We ikken van de cijfers", zegt FNV-bestuurder Kagie. •verslag van de Arbeidsinspectie over 1998 blijkt dat in 1996 een ongeluk kregen. Twee jaar later was dit tot 1.206 werknemers. De oorzaak van de toename is Kagie denkt dat werkdruk en de veelvuldige inzet Ikrachten een oorzaak zou kunnen zijn. ,,We weten jven steeds meer aandacht is voor veiligheid. Of dat ïcrete aanpassingen, is de waag", zegt Kagie. Over nog geen cijfers bekend. rfien mogen blijven verloving Willem-Alexander' ngelukken industrie Mghaanse asielzoekers hoeven voorlopig niet terug aderland. Het land is daarvoor nog steeds te onveilig, kabinet gisteren besloten. Tussen oktober 1998 en 19 hebben ruim drieduizend Afghanen asiel aange- lederland. Na inwoners uit voormalig Joegoslavië o) zijn zij de grootste groep instromers. Minister i (Buitenlandse Zaken) heeft de situatie in Afghanis- gd in een ambtsbericht dat onlangs aan het kabinet De VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr heeft eerder 1 Afghaanse asielzoekers niet gewongen terug te stu- nnen asielzoekers die via Pakistan naar Nederland en, daar naartoe worden teruggezonden. zaak Chanel Naomi achter glas rechtbank in Assen neemt bij de behandeling van de kende zedenmoord op de 7-jarige Chanel Naomi in enkel risico. Op 28 februari zal de Assenaar die acht van de verkrachting van en moord op het meisje 999, worden berecht achter kogelwerend glas. Vol- roordvoerder van Justitie is in overleg met de rechters jgelvrije wanden in de Tuinzaal te plaatsen. De zegs- i het midden wie door deze wanden moet worden Gezien de eerdere reacties op de zedenmoord sluit gelijke represailles tegen de man niet uit. De ver- ande op een steenworp afstand van zijn slachtoffer- ïwe belastingstelsel iparte belastingkor- opgenomen voor iet jonge kinderen, ient volgende week at over het nieuwe lsel een voorstel in inderkorting' op de m vijfhonderd gul- 'u 'n- en-democraten vin belastingherziening •cretaris Vermeend, ingaat, te weinig re- 'dt met de positie idens met kinderen. A'er Reitsma zou elk :en kind jonger dan n aanmerking moe voor zo'n extra be- Een dergelijke »t de schatkist een gulden. Het CDA alen met een wat [e arbeidskorting, de hing van ruim 1500 werkenden die vol- wordt geïntrodu- Ï,p willen iets c gezinnen met kinde- IA wil een kinderaf- -zinnen met lage in- bepleit een com- voor mensen die fi|lzor8 voor kinderen f ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diei Adelmund klaar na 'prachtig politiek proces De voorstellen: den haag anp Staatssecretaris Adelmund lijkt haar studiehuis eindelijk op orde te hebben. De ministerraad stelde zich gisteren op achter de veelgeplaagde bewindsvrouw, die er bin nen een maand twee verbouwingen heeft opzitten. De eerste, na de scholierendemonstratie, leidde tot zo veel weerstand bij de leraren en scholen dat een tweede in greep noodzakelijk was. Het was een 'prachtig politiek proces', zei de staatssecretaris zelf op een persconferen tie. den haag anp Het onderwijs kan goeddeels leven met het plan om het nieuwe vak algemene natuur wetenschappen (ANW) en de vreemde talen (de tweede voor havo en de derde voor vwo) rn het verplichte pakket te hand haven. Ook de Tweede Kamer, die volgende week over de nieuwe inrichting spreekt, zal Adelmund steunen. Van de gro te partijen plaatst alleen D66 ernstige kanttekeningen. Vol gens kamerlid Lambrechts is het onduidelijk of Adelmunds laatste werkstuk voor scholie ren net zoveel verlichting ople vert als bij het oorspronkelijke voorstel. Het Tweede Fase Stakingsco- mité dat opriep tot de staking vindt het alleen jammer dat de extra moderne talen verplicht blijven. Stakingsleider De Jong heeft acht weken niets meer aan Duits gedaan, omdat hij er vanuit ging dat het niet meer hoefde. „Nu moet ik dat weer oppakken." Scholen kunnen er voor kie zen het aantal praktische op drachten te beperken tot één per vak. Voor de periode van ten hoogste drie jaar hoeven bij de genoemde valcken en bij het vak culturele en kunstzinnige vorming (CKV1) niet het volle dige examenprogramma in het schoolexamen aan de orde te komen. Adelmund, tot haar staatsse cretariaat een vreemdeling in het onderwijs, erkende zich te hebben verkeken op de reacties die haar maatregelen van de cember teweeg brachten. „Ach teraf kijkend vind ik het een prachtig politiek proces. Ik heb meteen gereageerd op een pro bleem. Niemand had kunnen weten dat de voorstellen zo'n shock-effect op scholen had den." Het was nooit haar bedoeling geweest vakken te schrappen, zei ze. Adelmund sprak van 'verkeerde beeldvorming'. Ook ontkende ze dat ze nu een draai maakt. ANW, Frans en Duits worden immers nu geen keuze vakken, er wordt alleen in de inhoud geschrapt. „Dit is een kwestie van nuances." Als het aan premier Kok ligt, heeft het studiehuis nu zijn de finitieve inrichting gekregen. „Gezien de omstandigheden zie ik het verhaal in de categorie eind goed, al goed." Kok had Adelmund voor de kerstvakan tie al gezegd dat een nieuwe koerswijziging eerst de minis terraad zou moeten passeren. Dat was bij de eerste niet ge beurd. De premier liet door schemeren dat de staatssecre taris al te haastig op de eisen van de scholieren was inge gaan. Leraren die de omstreden vakken doceren zijn opgelucht. „Het is goed geweest voor de naamsbekendheid van het vak algemene natuurwetenschap pen (ANW)", zegt woordvoer der Van den Dool. Woordvoer der Stoks van de Vereniging Le raren in Vreemde Talen (VLVT) is zelfs buitengewoon tevreden. „Een paar weken geleden ben ik me nog rot geschrokken." Toch blijft een fors aantal le raren sceptisch over het studie huis. Een aangekondigde actie van de boze leraren-groepering Onderwijs, onderwijs, onder wijs tegen de nieuwe inrichting is nog niet van de baan. Staatssecetaris Adelmund geeft tekst en uitleg over haar radicale koers- wendingen de afgelopen weken. Een prachtig politiek proces, zo beti telde ze het zelf. foto gpd phil nijhuis De oude en nieuwe verbou wingsplannen van het studie huis op een rijtje: Algemene Natuurwetenschap pen - Eerst zouden scholen hier een keuzevak van mogen ma ken. Het aantal uren ANW op het vwo zou drastisch vermin deren. Nu blijft ANW een ver plicht vak. Wel worden onder delen geschrapt. Duits en Frans - Alle leerlingen blijven verplicht om een onder deel (lezen op het vwo, spreken en luisteren op het havo) van een van deze talen te volgen. Het idee om hier keuzevakken van te maken gaat niet door. Profielwerkstuk - Het profiel werkstuk telt de komende jaren niet mee voor het schoolexa men. Dat stelt scholen in staat om deze tijdvreter - begroot op 80 uur voor een vwo-leerling, 40 80 uur voor een havist - op een laag pitje te zetten. Praktische opdrachten - Het ge wicht van de praktische op drachten gaat omlaag. Dat wil zeggen dat ze veel minder zwaai- meetellen voor het schoolexamen. Het gewicht wordt 20 procent en dat was 40 procent. Voor ANW wordt het gewicht 25 procent. Culturele- en kunstzinnige vor ming (CKV) Hier blijft Adel munds eerste voorstel over eind: de omvang en het aantal verslagen van bijvoorbeeld mu- seumbezoek worden beperkt. Examens - De centrale examen commissie vaststelling opgaven (Cevo) kan besluiten delen van de behandelde stof buiten de examens te houden. Onderzoek Nijmeegse universiteit den haag anp Een slechte gezondheid staat uitstroom van mensen in de bijstand naar betaald werk in de weg. Veertig procent heeft li chamelijke klachten en ruim een kwart kampt met psychi sche en sociale problemen. Veel cliënten van sociale dien sten hebben zelfs een combina tie van ongemakken, die een beletsel vormen voor het krij gen van een baan. Dat blijkt uit het onderzoek 'Een bestaan in de bijstand', dat is uitgevoerd door de Nijmeeg se universiteit. Dossiers van 215 mensen met een bijstandsuit kering zijn bestudeerd. Minister De Vries van sociale zaken heeft het onderzoek naar de Tweede Kamer gestuurd. De uitkomsten worden gebruikt bij de evalua tie van de bijstandswet. Naast gezondheidsproble men belemmeren ook de finan ciële situatie en het hebben van zorgtaken de uitstroom uit de bijstand. Ruim de helft van de mensen heeft te maken met twee factoren die vertrek uit de bijstand in de weg staan. Ook zaken als lage opleiding, matige beheersing van het Nederlands en gebrek aan werkervaring spelen een rol. De gemiddelde leeftijd van mensen in de bijstand is 41 jaar en ze hebben gemiddeld acht jaar een uitkering. Ruim de helft, 52 procent, is man en 48 procent vrouw. Meer dan de helft is alleenstaand. Tweederde is moeilijk bemid delbaar naar werk, van 25 pro cent zijn geen gegevens over de bemiddelingsstatus bekend en 9 procent kan op eigen kracht of met geringe steun van de so ciale dienst op zoek naar een baan. Sociale diensten beste den steeds meer aandacht aan het oplossen van problemen van individuele cliënten, zo blijkt uit een rondgang langs zestien sociale diensten. lerd gulden per gezin roepskostenaftrek' niet hele maal af te schaffen, zoals het kabinet wil. Afschaffing zou tot grote problemen leiden voor bijvoorbeeld musici, die hoge beroepskosten maken. De vak organisaties van beroepsmusici hebben berekend dat afschaf fing van de aftrek bij hun leden tot een inkomensverlies kan lei den Van tien tot twintig pro cent. De christen-democraten zul len zich volgende week verder sterk maken voor een bevrie zing van het huurwaardeforfait. Ze vinden bovendien dat het vervroegd aflossen van (delen van) de hypotheekschuld be loond zou moeten worden met een verlaagd huurwaardefor fait. De CDA-fractie wil zo de spaarzin bevorderen. Vervroeg de aflossing kost de woningbe zitter nu hypotheekrente-aftrek. Overigens geldt voor de popu laire spaarhypotheek dat hij niet vervroegd kan worden af gelost. Dat is juist de truc ervan: op papier blijft de volledige schuld tot aan het moment van aflossing gehandhaafd om maximaal te profiteren van de rentek-aftrek. D66 wil dat in het nieuwe be lastingplan de mogelijkheid blijft bestaan om de rente af te trekken op studieschulden. In het kabinetsplan verdwijnt deze aftrekpost. Dit voorstel kost on geveer 50 miljoen gulden. en irriteert ons dat uitgerekend een Engels bedrijf, binnenge haald door het kabinet om de marktwerking in het openbaar vervoer te bevorderen, dit soort dingen doet." Arriva bevestigt dat afspraken zijn gemaakt met Friese taxi bedrijven. „Niets bijzonders", aldus woordvoerder H. Kamer beek. „Dat gebeurt bij veel van dergelijke contracten." Over de inhoud wil hij niets kwijt. Gedwongen door de overheid heeft het streekbusbedrijf VSN (later omgedoopt in Connex xion) de busbedrijven van Friesland en Groningen eerder afgestoten. Dit om.de concur rentie binnen het openbaar vervoer te bevorderen. In 1998 kwam het vervoer in de noor delijke provincies in handen van Arriva. Connexxion vindt een geduchte tegenstander in de voormalige NZH-directeur C. Cramer, die inmiddels als di recteur taxivervoer bij Arriva werkt. De Haarlemmer besloot anderhalf jaar geleden bij de NZH op te stappen na reorgani saties. haarlem richard mooyman Busbedrijf Connexxion be schuldigt de Britse rivaal Arriva van onwettige praktijken bij het binnenhalen van vervoerscon- tracten. Connexxion (NZH, ZWN, Midnet en Oostnet) gaat een klacht indienen bij de Ne derlandse Mededingingsautori teit. Beide vervoersbedrijven zijn verwikkeld in een keiharde concurrentiestrijd. Het conflict draait om een bod op het vervoer van gehan dicapten en ouderen in het noordwesten van Friesland. Ar riva heeft een geheim contract gesloten met acht plaatselijke taxibedrijven, waarin deze on dernemers wordt verboden in zee te gaan met andere gega digden zoals Connexxion. Dit onder dreiging van een boete van 100.000 gulden. „Door deze afspraken maken wij geen kans meer", zo rea geert woordvoerder C. Lely van Connexxion. „Wij willen graag knokken om een contract, maar dan moet het wel een fair zake lijk gevecht zijn. Het verbaast den helder Kapitein der zee Maas droeg gisteren in Den Helder het commando van de mijnenvegers over aan zijn collega Scheerens. Echt een vrolijke gebeurtenis was het niet, want het lukt de marine niet meer om voldoende liefhebbers te vinden. Maas sprak er in elk geval zijn teleur stelling over uit dat drie mijnenvegers niet het ruime sop kunnen kiezen omdat er gewoon geen bemanning voor is. foto anp albert Vermeulen den haag gpd In de Haagse politiek wordt terughou dend gereageerd op het nieuws dat er een 'waslijst aan bedenkelijke feiten' boven water is gekomen in het onderzoek naar het declaratiegedrag van minister Bram Peper ten tijde van diens burgemeester schap van Rotterdam. Peper mag de ko mende tijd proberen de feiten te weerleg gen die zijn opgediept door de Rotter damse commissie die zijn gedrag van des tijds onderzoekt. Peper wilde na het kabinetsberaad geen commentaar geven. „Ik ken de stukken niet, ik weet absoluut van niets," zei de aangeslagen ogende bewindsman van bin nenlandse zaken voor hij resoluut door col lega Van Boxtel werd meegenomen. Ook premier Kok wil niet reageren omdat de werkzaamheden van de onderzoekscom missie nog lopen. „De gesprekken met Pe per zijn nog niet afgerond. Er vindt nog hoor en wederhoor plaats," zei de premier op zijn wekelijkse persconferentie. „De be richten wekken wel de indruk dat zij af komstig zijn uit de koker van de commissie of de ondersteunende diensten daarvan. Maar naar alle betrokkenen toe, ook naar Peper, vind ik het zuiver af te wachten tot het eindrapport er is," verklaarde Kok. PvdA, WD en GroenLinks willen eveneens pas reageren als het eindoordeel van de Rotterdamse commissie er ligt. Dat wordt eind deze maand verwacht. SP-Kamerlid Kant merkt op dat het er ernstig uit lijkt te zien voor Peper, maar ook zij wil pas con clusies trekken als het eindrapport publiek is gemaakt. Ook de andere partijen denken er zo over. Woordvoerders zijn zeer voor zichtig om met een beschuldigende vinger naai' Peper te wijzen zolang niet is bewezen dat hij zich zou hebben misdragen. Pre mier Kok heeft Peper steeds de hand boven het hoofd gehouden in afwachting van het Rotterdamse rapport. Kok zei gisteren dat dat standpunt nog niet gewijzigd is. Zodra het rapport officieel wordt, zal het in politiek Den Haag vooral gaan om de vraag of de 'bedenkelijke feiten', waarvan de Rot terdamse commissie volgens ingewijden gewag maakt, voldoende zijn om Peper aan te vallen. Maar betrokkenen aan het Bin nenhof wijzen erop dat de positie van Pe per ook kan verzwakken zonder dat er har de bewijzen zijn van fraude. Peper gaat als minister van binnenlandse zaken onder meer over de integriteit van het openbaar bestuur. Die integriteit was ook het hoofdonderwerp van de commissie die de handelwijze van Peper heeft onder zocht. Om niet de indruk te wekken dat Pe per zich als minister buigt over het onder zoek naai'zijn eigen functioneren als bur gemeester, heeft D66-minister Van Boxtel van grotestedenbeleid de verantwoordelijk heid daarvoor overgenomen. De Amsterdamse hoogleraar bestuurskun de Huberts zei gisteren in een reactie dat voorzichtigheid geboden is. „Het gevaar is dat je zijn gedrag van toen gaat beoordelen volgens de normen van nu. Dat mag niet. De commissie die de zaak onderzoekt moet drie dingen doen: vaststellen wat er feitelijk is gebeurd, een schets maken van de nor men en waarden die destijds heersten bij de gemeente Rotterdam en vaststellen wel ke normen en waarden tegenwoordig gel den. Vervolgens mag je best constateren dat de normen destijds niet deugden, maar daar kun je het individu niet op afrekenen. Pe per moet worden beoordeeld volgens de spelregels die toen golden." vlaardingen gpd De dood van Daniël van Cot- them heeft Nederland ge schokt, voor de zoveelste maal. Een overzicht van de afgelopen week. Vrijdag 7 januari: Rond half negen gaat de 17- jarige Vlaardingse student Daniël van Cotthem samen met zijn vriendin Loes naai" station Vlaardingen-Oost. Hij wil haar wegbrengen naar Gorinchem. Op de trap van het station zitten zeven jon geren, die hem de doorgang belemmeren. Na enige dis cussie passeren beiden de groep, en lopen het perron op. Daar worden ze omsin geld en krijgt Daniël een klap op de zijkant van zijn hoofd. Hij vlucht met zijn vriendin naar huis. Samen met zijn va der brengt hij Loes met de auto naar Gorinchem. Daar na gaat hij naar bed. Zaterdag 8 januari: De vader van Daniël vindt zijn zoon verkrampt en bui ten bewustzijn in bed. Door de klap op zijn hoofd is een breuk in zijn schedel ont staan en scheurde het harde hersenvlies. De bloeding die dit als gevolg had, drukt op de hersenen van het slachtof fer. Met spoed wordt Daniël naar het Dijkzigt-ziekenhuis gebracht en meteen geope reerd. Zijn toestand verslech tert echter snel. Zondag 9 januari: Daniël overlijdt. De politie houdt 's avonds om half elf in onder meer Maassluis op aanwijzing van getuigen vier personen aan. Drie mannen van 23 jaar en een meisje van 16 jaar. Twee komen er uit Maassluis, een uit Rotterdam en het meisje uit Rozenburg. Flen wordt openlijke geweld pleging, de dood ten gevolge hebbende, ten laste gelegd. j 10 januari: Alle vier de verdachten ont kennen Daniël te hebben ge slagen. Wel geven ze toe op het moment van het incident in de buurt van het station te zijn geweest, 's Avonds is er in Vlaardingen een stille tocht. Dinsdag 11 januari: Volgens een woordvoerder van het onderzoeksteam is er nog geen spoor van de overi ge verdachten. Die zouden 'een zwervend bestaan' lei den. Resultaat hebben de ver horen nog niet. De voorberei dingen voor een tweede, stille tocht op vrijdagavond 14 ja nuari zijn gestart. Woensdag 12 januari: De rechter-commissaris toetst de rechtmatigheid van de aanhouding en de inverze keringstelling van de ver dachten. De advocaat van één van de aangeklaagden, een 23-jarige Maassluizer, verwacht dat zijn cliënt snel op vrije voeten zal komen. Gewacht wordt op de zoge heten spiegelconfrontatie. Dan zal Daniëls vriendin Loes aanwijzen wie er bij het inci dent op het perron aanwezig zijn geweest. Donderdag 13 januari: In het bijzijn van onder ande ren minister Peper en het ge meentebestuur van Schiedam en Vlaardingen wordt Daniël begraven op de Schiedamse begraafplaats Beukenhof. Vrijdag 14 januari: De vier verdachten worden voorgeleid aan de rechter commissaris. De officier van justitie is nog steeds over tuigd van hun betrokkenheid bij de dood van Daniël en vraagt hen daarom langer vast te houden. De rechter oordeelt dat de hechtenis van de verdachten met tien dagen zal worden verlengd, 's Avonds is in Vlaardingen de stille tocht.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3