'Carnaval Geweldloos' TV WEER Scholieren terug bij af Rijk door het terugdraaien van de kilometerteller I ZATERDAG 15 JANUARI 2000 COMMENTAAR Een maand na de grote scholierenstaking tegen het studiehuis zijn de leerlingen weer terug bij af. Staatssecretaris Adelmund die de actievoerders met een paniekmaatregel tegemoet wilde komen en daarvoor steun in het parlement vond, is gezwicht voor de druk van de onderwijswereld en draait de aanpassin gen weer terug. Haast en de daarbij behorende onzorgvuldigheid blijven het studiehuis achtervolgen. De invoering kwam in feite een jaar te vroeg. Onderwijsmethoden waren niet op tijd klaar en de scho len bleken in veel gevallen onvoldoende voorbereid om de ver dubbeling van het vakkenpakket op een verantwoorde manier vorm te geven. Voor de onderwijsgevenden bleek er kennelijk geen weg meer terug en dat betekent dat de leerlingen het ge lag moeten betalen voor deze op zichzelf toe te juichen onder wij s vern ieuwing. Staatssecretaris Adelmund heeft het studiehuis als een erfenis van haar voorgangster Netelenbos op het departement aange troffen, maar de wijze waarop zij zich tegen de problemen heeft geweerd, laat geen sterke indruk achter. Aanvankelijk schaarde zij zich achter het leerlingenprotest en voerde zonder overleg met de machtige onderwijsbonden aanpassingen door. Nu doet zij het omgekeerde: de bezwaren van de actievoerders lijken vergeten en op alle eisen van de tegensputterende bon den wordt ingegaan. Haar enige concessie is dat scholen vrij zijn de werkdruk van de leerlingen te verminderen, maar de ruimte daartoe is be perkt omdat de eindexameneisen centraal worden vastgesteld. Niemand moet dan ook raar opkijken als de komende maan den bijvoorbeeld uit het ziekteverzuim blijkt dat veel leerlingen de werkdruk niet aankunnen. En dat volgend jaar bij de eerste examens meer leerlingen dan gebruikelijk de toets niet kunnen doorstaan. Koken voor kleuters „Ga je DAARNAAR kijken?" „'Buys' 'm de grond in!" Walgelijkik gooi 'm altijd meteen van m'n tv!" Aldus wat reacties op mijn achteloze mededeling dat ik naar Prof. Dr. Kookgek ging kijken. Het was kortom niet simpel om onbevoordeeld voor de buis plaats te nemen. Voor de duidelijkheid: Prof. Dr. Kookgek, dat is joop Braakhek- ke. De leukste kok van Nederland, als je hemzelf moet geloven. Mag je zo'n beetje de rest van Nederland geloven (zie boven), dan lijkt-ie eerder de meest uitgespuugde kok van Nederland. Hoogste tijd dus om het definitieve antivoord te geven op de vraag: verdient Joop Braakhekke een programma bij de publie ke omroep, op de vroege vrijdagavond? Het antivoord is: Neen, driewerf neen. Daar hoef je niet langer dan één minuut voor te blijven kijken. „Het is een kinderprogramma, denk ik", zei een toevallige, on bevooroordeelde gast in huize Buys, toen zij het introotje zag. Een introotje waarin Braakhekke het volk trakteert op een kleu terliedje van het niveau Poesie mauw in de onvergetelijke uit voering van dat meisje op de schoot van Doms. Eerste shot na dit veelbelovende begin: komt Prof. Dr. Kookgek de studio binnengestormd. Met een levende kip onder z'n arm. Hilariteit bij het publiek. Braakhekke: „We gaan met z'n allen op stok! Het is hier net een kippenhok! Ik voel me kiplekker! We voelen ons allemddl kiplekker hè? Ik voel me ook kiplekkerst! En ik ben niet kippig!" I rest my case. O, het moest over kookkunst gaan? Dan heb ik nog wel een aardige, waargebeurde anekdote. Van een vriend van me, die jaren geleden bij Braakhekke heeft gewerkt. In diens restaurant De Kersentuin in Amsterdam. Zat er op een goede avond een sjiek gezelschap achter de res ten van een maaltijd. Heeft het gesmaakt, wilde Braakhekke we ten. „Hm", zei een van de eters, en hij wees op een sierlijk tralie- werkje voor de ramen: „En dan zijn dat de braakhekken zeker?" Inderdaad, een beetje van het niveau Prof. Dr. Kookgek. En toch, zo kan ik wel vertellen, dit vond de leukste kok van Nederland nou helemddl niet leuk. Zachte winter De eerste helft van de meteoro logische winter is uitgesproken vorstarm verlopen. De som van alle etmaalgemiddelden bene den nul. het Koudegetal, be draagt in De Bilt slechts 0,8. Al leen in 1991 en 1975 was het Koudegetal nog kleiner. De kans dat de winter als geheel zacht of vrij zacht eindigt is vrij groot. Voorzichtigheid blijft echter geboden. In 1991 kwa men we in februari nog ruim schoots op de schaats en in 1956, toen de winter tot halver wege januari evenmin weinig te betekenen had, werd de sprok kelmaand Siberisch. Mijn vader vertelde altijd dat de muggen tegen het eind van januari om zijn kop zwermden: een paar dagen later vroor het stenen uit de grond. De kans op serieus winterweer blijft voorlopig klein. Rond een krachtig hoge- drukgebied bij en in de loop van volgende week boven de Britse eilanden wordt afwisse lend zachte, minder zachte en soms koude lucht aangevoerd. 'Echte vrieskou' stroomt mid den volgende week over Scan dinavië naar het zuiden. Vooral het oosten van Europa en de Balkan komen volop in de win ter terecht. Vanmiddag worden de opklaringen breder en het blijft nagenoeg overal droog. De wind waait zwak tot matig uit het noorden tot noordoosten en de temperatuur stijgt tot 5-6 graden. De komende nacht in het binnenland lichte vorst. Ook bij ons kan het vooral tot rond middernacht een graadje of twee vriezen. In de nacht stijgt de temperatuur doordat met een naar noordwest krimpende wind wolkenvel den worden aangevoerd. Morgen overdag is er ooi kans op wat regen en hei wordt 6-7 graden. De wind waait zwak tot matig uit het noord westen. Gisteren na dikke mist enkele j uren zon (hoofd zakelijk in het kustgebied) re sulterend in maximaal 7,6 in Nieuw-Vennep en 7,1 graad in Bloemendaal aan Zee. Later op de middag raakte het weer be wolkt. In het bin nenland werd het niet warmer dan 3-4 graden. Brabantse gilden in actie tegen ver\'aging van nonnen Op het moment dat in Oss de actie 'Carnaval Geweldloos' werd bedacht, kon niemand binnen het Sint Sebastiaan Gilde vermoeden hoe akelig actueel het thema zou zijn. „Nu weer die jongen uit Vlaardingen die na een klap tegen zijn hoofd is overleden. Verschrik kelijk. Het is hoog tijd dat we ons allemaal te weer stellen tegen zinloos geweld. We moe ten iets doen", zegt gildehoofdman Paul van Mook met de nadruk op 'doen'. Het Sint Sebastiaan Gilde - der tig leden, onder wie drie vrou wen - besloot vorig jaar het voortouw te nemen in wat een brede maatschappelijke actie tegen geweld moet worden. „Het idee werd geboren op een gildeavond, waarop wij ons af vroegen hoe wij als gilde een actievere rol kunnen spelen in de maatschappij. Een schut tersgilde is van oudsher meer dan een gezelligheidsvereni ging. De traditionele rol is het 'beschutten' oftewel bescher men van de bevolking. Dat wil len wij vertalen naar de huidige samenleving", zegt Van Mook. Volgens fysiotherapeut en acu puncturist Van Mook (56) staat of valt een vreedzame maat schappij met het hebben van respect voor de ander. „Het gil de is een broederschap, geba seerd op respect voor de ander, voor diens opvattingen en vaar digheden. Fatsoen voor de te genpartij bij een sportwedstrijd hoort daar ook bij. Die normen en waarden moeten wij meer uitdragen en door steeds weer een voorbeeld te stellen ook overbrengen op vooral de jonge generatie." Bij de uitwerking van die ge dachte stuitten de Osse gilde- broeders op de Stichting tegen Zinloos Geweld. Die verkoopt speldjes met een verzilverd lie veheersbeestje erop voor vijf gulden. Wie het speldje draagt, geeft daarmee te kennen tegen geweld te zijn. „Wij spelden het lieveheersbeestje dit jaar op on ze sjerp boven alle schilden. Daarmee geven wij aan dat wij tegen zinloos geweld zijn. Wij hebben de andere tweehon derd gilden in Brabant, met ruim zesduizend leden, uitge daagd om hetzelfde te doen." Van Mook hoopt zo op een olievlekwerking. Het is de bedoeling dat de gil den in hun eigen dorp of stad iedereen aanspreken die be trokken is bij carnaval, zoals verenigingen, dansmariekes, dweilkapellen, prinsen en ra den van elf. „Daag hen uit om dat speldje te dragen tijdens carnaval. Laat hen uitdragen dat zij een geweldloos Carnaval willen", luidt de oproep van het Osse gilde. De verzendkosten voor de speldjes betaalt het Sint Sebastiaan Gilde, dat als coör dinator optreedt, uit de op brengst van een kerstbomen verkoop in december. Van Mook: „Carnaval is in het zuiden een groot volksfeest voor jong en oud, voor arm en rijk, kortom voor iedereen. Het idee om actie te ondernemen tegen geweld kan in die dagen breed worden verspreid. Carna val is niet gewelddadig, maar iedereen drinkt een glaasje bier en de normen vervagen nogal gemakkelijk. Als iedereen aar dig blijft, dat uitdraagt en een beetje op elkaar let, dan wordt het een nog leuker feest." Als de actie aanslaat - de afgelo pen drie weken zijn al meer dan vijfhonderd speldjes aange vraagd - dan wil het Sint Sebas tiaan Gilde landelijk aan de slag. „Als de actie met carnaval een succes wordt, dan probe ren we haar door te trekken naar het EK Voetbal, dat deze zomer in Nederland en België wordt gehouden. Het gaat er uiteindelijk om dat mensen be wuster omgaan met hun mede mensen en meer rekening hou den met elkaar. Dat is de enige manier om de spiraal van ge weld te doorbreken. Wij hopen daar met dit initiatief een bij drage aan te leveren", zegt gil de-hoofdman Van Mook. YVONNE VAN DER HEUPEN mÊK r« Overpeinzing van een carnavalsvierder. „Laat iedereen uitdragen dat hij een geweldloos carnaval wil.' ARCHIEFFOTO ANP De man zelf beweert niets ille gaals te doen, maar volgens de Bovag is het 'pure oplichterij. Al is het lastig te bewijzen voor justitie.' De firma Airfair Holland bv houdt zich bezig met het aan passen, of eigenlijk het terug draaien van kilometertellers. „Een echte groeimarkt", zegt Peter Hofman van het bedrijf met onverholen enthousias me. Hofman en zijn collega's bieden voor 200 tot 1.500 gul den aan digitale kilometer standen van auto's te veran deren. Met hun dienst, „service aan huis", adverteren ze in de Te legraaf. Aan oplichting doet Airfair niet, verzekert Hofman enigszins opgewonden. Na tuurlijk komt het er op neer dat de teller op verzoek van de klant wordt teruggedraaid. „En er zijn best Wanten die onze diensten gebruiken om hun auto voor een betere prijs te verkopen, en zo anderen op te lichten. Maar dat is hun verantwoordelijkheid. Wat wij doen is volgens de wet niet strafbaar." Het openbaar ministerie in Utrecht heeft intussen wel vervolging ingesteld tegen een 45-jarige Utrechter wegens oplichting, omdat hij de kilo meterstand van diverse perso nenauto's (bijvoorbeeld van 228.000 naar 163.000) had te ruggedraaid. Twee personen werden zo volgens justitie voor een bedrag van 4.750 gulden opgelicht. Maar de fir ma Airfair opereert volgens Hofman dan keurig binnen de kaders van de wet. Op verzoek van steeds meer autobezitters die reageren op de adverten ties, rukt de firma uit met een laptop. Het dashboard wordt open geschroefd, de teller wordt op de laptop aangeslo ten en de monteur tikt naar believen van de Want een nieuwe Wlometerstand in, die wordt ingevoerd op de digitale teller. Wekelijks worden zo et telijke auto's 'behandeld'. „Op verzoek passen we alleen de stand aan. Dat is - zeg maar - onderhoud en verder niets", zegt Hofman. Hij zou ook een band kunnen verwis selen. „Wij zeggen dat we de stand veranderen en wijzen de Want er op dat we niet verant woordelijk zijn voor wat hij daar verder mee doet. Als mensen besluiten om die auto te gaan verkopen, is dat hun zaak. Een kastelein die een gast bier schenkt, is er toch ook niet verantwoordelijk voor dat hij nog stiekem in de auto stapt. En trouwens, als andere mensen gaan bepalen wat jij met je auto laat doen, waar blijven we dan?" De zaken gaan goed, wil Hof man vanachter het stuur van zijn auto wel toegeven. „Vroe ger had je de analoge teller waar iedereen zelf mee kon rommelen. Met die digitale Wok is dat veel moeilijker. We hebben iedereen als Want: van notarissen tot timmerlui en politiemensen. Occassioncen- tra? Datkan ik niet zeggen. Vast staat dat er tellers wor den aangepast sinds de twee dehands automarkt bestaat. En zolang er vraag naar die aanpassingen is, is er aanbod. Het is mijn beroep. In het le ven heb je twee zekerheden: dat je belasting moet betalen en sterft. De rest is één grote verrassing." De praktijken van de firma Airfair zijn volgens de Bovag, de branche-organisatie van de autohandel, een schandaal. Bovag-woordvoerder Rob Boon: „We hebben deze prak tijken al aangekaart bij de Tweede Kamer en we hebben de Want gevraagd om de ad vertenties te weigeren, maar dat schijnt lastig te zijn.'" Om het gerommel met kilo meterstanden een halt toe te roepen hebben de Bovag, de ANWB en de RAI enkele jaren geleden de Nationale AutoPas (NAP) in het leven geroepen. Een tweedehandsauto met Autopas garandeert de koper dat de teller de originele kilo meterstand aangeeft. De garagebedrijven, dealers en occassionhandelaren die bij het NAP-systeem zijn aan gesloten, moeten bij onder houdsbeurten en APK-keurin- gen de actuele kilometerstand invoeren in een centrale data bank. Zo wordt van elke auto de kilometerhistorie opge bouwd. Bij een bonafide be drijf moet een Want die histo rie en de actuele Wlometer stand van elke auto kunnen opvragen. En bij de verkoop wordt op de autopas die actu ele stand vermeld. Boon: „Kan een bedrijf geen pas verstrek ken of vertoont de kilometer historie een dip, dan weet je als Want waar je aan toe bent." Komt de koper achteraf overigens tot de ontdekWng dat er met de stand is gerom meld, dan kan hij de koop als nog laten ontbinden. Dat is het gevolg van een arrest van de Hoge Raad. Volgens de Bovag is het over grote deel van de autobranche inmiddels bonafide dankzij maatregelen als de NAP. Kunst en werkelijkheid Eerst behandel ik de kunst, dan de wer kelijkheid. Waarschijnlijk allemaal te hoog gegrepen voor me maar je moet eens iets aandurven. Zoals de vader van Dimitri en Gregor Fran kei Frank. Die vader was 'Stehgeiger'. Eén keer per avond legde hij zijn viool weg en zei te gen het publiek: „Dan ga ik nu een lied je voor u zingen. Ik kan helemaal niet zingen maar tocli doe ik het. En daarom ben ik een kunstenaar. De kunst dus. Zo'n anderhalve eeuw gele den lepfde Edgar Allan Poe. Hij wordt beschouwd als de uitvinder van de de tective-verhalen. Als kind was ik gefasci neerd doorzijn proza omdat bijna alles wat hij schreef slecht afliep. Ik kende alleen maar happy ends. Die zijh wel niet uitge vonden in de twintigste eeuw maar onder leiding van Hollywood in die tijd wel gecul tiveerd natuurlijk. Een van Poe's werken heet 'De wonderlijke reis van Arthur Gordon JOOST PRINSEN Pym'. In die roman leidt de held schipbreuk. Hij ziet hoe iemand in de reddingssloep bezig is om een dren keling. die in die sloep probeert te klimmen, terug in zee te duwen. Dat viel de held tegen temeer omdat duweren drenkeling familie van elkaar waren. Ik was geschokt toen ik het las. Vooral het feit dat ie mand zoiets op durfde schrijven, verbaasde me. Maar goed, niet echt gebeurd. Kunst. Later kwam ik er trou wens achter dat het boek gewoon 'Het verhaal van Ar thur Gordon Pym'heet. Die wonderlijke reis leefde al leen in de fantasie van de vertaler. Vijftig jaar later vielen kunst en werkelijkheid samen. In het Berlijn van 1917, het laatste oorlogsjaar, be zweek een mager karrepaard onderzijn last. Nog hadden de mensen dit niet in de gaten of ze kwamen gewapend met messen hun huizen uitgerend om het stuiptrekkende dier uit te benen. Werkelijkheid. Deze gebeurtenis is door een amateurfilmer vastgelegdL En Bertold Brecht heeft na het zien van die film een lied geschreven 'Een paard klaagt aan Kunst, maar naar aanleiding van de harde feiten. Die trouwens altijd de aan leiding zijn van kunst. En dan nu alleen de werkelijkheid. Eind vorig jaar viel in grote gebieden van Frankrijk de stroom uit ten gevolge van de storm. In de Vogezen beloofde de elek triciteitsmaatschappij: wie in het nieuwe jaar geen stroom heeft, hoeft in 2000 geen energierekening te betalen. „Metals gevolg", ik citeer de Volkskrant, „dat de burgers de elektriciens te lijf gingen die juist te veel vlotheid aan de dag legden bij het herstel van de ka bels. Nu ja, de reporter had het van horen zeggen dus mis schien is het allemaal wat vriendelijker gegaan. „Komt u toch binnen meneerde elektricien. Drink nog een warme kop koffie, Geneviève haal even een lekker gebakje voor meneer hier.Zoiets. Maar stel dat de Volkskrant gelijk heeft. Dan is de situatie van Edgar Allan Poe omgekeerd: de drenkeling duwt de hand weg van de man die hem in de sloep wil trek ken. Daar had Poe helemaal iets moois van kunnen ma ken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2