Provincie steunt plan Bronsgeest 'Ecotoerisme' in Katwijkse Noordduinen Toekomstig chirurg Duin Bollenstreek Nog geen remedie tegen wildplassen en vandalisme Andreas College Prins Mokum slaagt voor 'eindexamen' ZATERDAG 15 JANUARI 2000 Dansmariekes in Noordwijkerhout mqordwukerhout Het jaarlijkse dansmarieke-toernooi van car navalsvereniging De Kaninefaaten uit Noordwijkerhout telt morgen 275 deelneemsters. Onder hen de dansgardes van De Bokken uit Voorhout, De Gaapstokken uit Lisse en De Noortuk- kers uit Noordwijk. Zij presenteren in totaal 52 dansen, waarbij zowel garde- als showdansen aan de orde komen. Het toernooi in De Schelft begint om 12.00 uur. Timmermans maakt 'gouden' cocktail lisse janneke Timmermans uit Lisse heeft op de Horecava in de Amsterdamse RAI een wedstrijd voor 'bartenders' gewon nen. Timmermans was de sterkste van het 44-koppige deelne mersveld. De wedstrijd werd georganiseerd door een groothan del in horeca-artikelen, de VEN. Anders dan gebruikelijk kreeg Timmermans een kwartier voor de wedstrijd te zien, waarmee zij de longdrink kon maken. „Dat maakte de wedstrijd anders en vooral spannend. Het kwam aan op professionaliteit." Tim mermans won met de wedstrijd driehonderd euro's, een beker, een magnumfles champagne en een reis naar Frankrijk. Wandelen door duinen van Berkheide katwuk Bevroren duinmeertjes, een laagje rijp op de helmpol len, een vos of een ree. Tijdens een wandeling met de boswach ter van Staatsbosbeheer kunnen wandelaars vandaag genieten van de winter in de duinen van Berkheide. De boswachter ver telt tijdens de tocht over de planten en dieren die voorkomen in het natuurgebied. Wandelaars die de kou willen trotseren, wor den om tien uur vanochtend verwacht op de parkeerplaats te genover hotel Duinoord aan de Wassenaarseslag in Katwijk. De wandeling duurt ongeveer anderhalf uur. Na de excursie staat in hotel Duinoord een kop erwtensoep met roggebrood en spek klaar. De kosten bedragen 12,50 gulden voor volwassenen en 10 gulden voor kinderen. Katwijk denkt na over aanpak overlast Om het wildplassen tegen te gaan, wil de gemeente Katwijk een urinoir plaatsen in het uit gaanscentrum. Camera's tegen vandalisme en geweld blijven voorlopig achterwege. CDA'er T. van der Plas ziet de camera's echter graag verschijnen, terwijl WD'er Lindeboom het nut van een urinoir niet inziet. „We hebben gekozen om geen camera's te plaatsen uit oogpunt van schending van privacy", verklaart wethouder Van Paridon-van Tol. „Winke liers mogen op hun eigen do mein doen wat ze willen, maar als gemeente zullen we niet overgaan tot het plaatsen van camera's." Maar Van der Plas vindt dat de gemeente nogmaals moet bekijken of cameratoezicht niet tot de mogelijkheden behoort. „We zijn nu bezig met een her inrichting van het centrum en het zou jammer zijn als we niet meteen een circuit aanleggen voor camerabeveiliging. Vanda lisme en criminaliteit hebben alles te maken met anonimiteit en door cameratoezicht kan dat worden tegengegaan." Van der Plas krijgt echter wei nig bijval van zijn collega-poli tici. Ook het voornemen een urinoir te plaatsen om wild plassen tegen te gaan, kan niet rekenen op veel enthousiasme. WD-raadslid en horecaonder nemer Lindeboom denkt dat wildplassers het urinoir simpel weg zullen negeren. „Uitgaan spubliek doet geen drie stappen extra naar rechts of links om gebruik te maken van een uri noir. Dat is dan teveel moeite." Toch wil de wethouder één of twee maanden proefdraaien met een urinoir. „De ervaring is dat in het weekeinde door ho- recabezoekers vaak buiten wórdt geürineerd. Mensen ko men buiten, krijgen het koud en moeten dan plassen. Het urinoir wordt in het weekeinde geplaatst en op zondag weer weggehaald. Laten we eerst eens kijken of de proef wat op levert." Mirjam Vos I 14 jaar I Leerling locatie Pieter Groen I 3 atheneum Campingeigenaar wil vijftig huisjes bouwen 'met veel natuur ertussen KATWUK ERIC DE JAGER Een zeejachthaven komt er waarschijnlijk niet, maar wat campinghouder Flip Kromhout betreft mag er wel iets gebeuren aan de toeristische voorzienin gen in de Noordduinen. Hij denkt de oplossing te hebben gevonden in vijftig zogenaamde 'ecohuisjes' die legen de duin- wal om zijn camping de Noord duinen gebouwd moeten wor den. „Niet schadelijk voor de natuur en goed voor het toeris me en de economie van Kat wijk", zegt Kromhout hoopvol. Oorspronkelijk had de eige naar van de Katwijkse cam pings De Noordduinen en De Zuidduinen en de Rijnsburgse Koningshof tachtig huisjes ge tekend op zijn terrein. „Maar daarvan zei een adviesbureau dat het te grootschalig was. Daarmee zou ik de nachtegaal die hier volgens natuurtellingen zit, wegjagen. En al is het er maar eentje, dat wil ik niet op m'n geweten hebben. Nu heb ik een nieuw plan laten uitwer ken. Daarin staan vijftig huisjes, met veel natuur ertussen, zodat de beestjes ook de ruimte heb ben." Kromhout nam in 1992 De Noordduinen over van de ge meente Katwijk. „Het terrein was goed onderhouden, maar de indeling was niet meer van deze tijd. Kleine plaatsen, alle typen kampeerders door elkaar. De kampeerder vraagt tegen woordig grotere plaatsen en meer faciliteiten. Ik wil graag een mooie centrumaccommo datie, waar ruimte is voor sport en recreatie. Een overdekt zwembad, een tennisbaan en een goede horecavoorziening. Uitsluitend voor de camping- gasten. Door de grotere plek ken, verlies ik standplaatsen. Dat probeer ik te compenseren door een nieuw soort onderdak voor de toerist in Katwijk: de huisjes en trekkershutten." „Ik wil huisjes en ik heb een duinwal waarop ruimte is. Het streekplan en het Pact van Tey- lingen zeggen echter dat toeris tische bedrijven alleen mogen uitbreiden als dat de natuur geen kwaad doet en als dat ten goede komt aan de kwaliteit van het toeristisch product. Ik denk dat Katwijk van deze huis jes echt beter wordt. En ze heb ben geen schadelijke effecten. De duinwal is overigens kunst matig aangelegd. Als je vanaf de Hoorneslaan komt, dan zie je dat het één rechte lijn is." Kromhout wil zogenaamde ecohuisjes laten bouwen op zijn camping. Hij ontdekte ze op een beurs in Utrecht. Kleine, comfortabele huisjes, gebouwd van duurzame materialen en overdekt met gras. Het gras iso leert en voor de klimaatbeheer sing maken de hutten gebruik van milieuvriendelijke warmte- en koudeopslag. „Ze verbruiken nauwelijks energie. De grasrug heeft meerdere voordelen. Want één van de voorwaarden van de gemeente is dat je vanaf de Rijnmond niets ziet. Door de begroeiing is er nauwelijks ver schil tussen de wal die er nu al ligt en de achterkant en daken van de huisjes." „De toerist heeft ook steeds meer oog voor de juiste om gang met de natuur. Ik hoef het echt niet meer te maken om op de camping mijn afval niet te scheiden. Het milieubesef van de gasten neemt toe." Vandaar ook dat Flip Kromhout eerst een milieueffectrapportage (MER) liet opstellen door een onafhankelijk bureau, voordat hij verder tekende aan zijn bun galowplannen. Wat de instanties als de pro vincie en de stichting Duinbe houd officieel van zijn plannen vinden, weet Kromhout niet. „Maar ik heb goed geluisterd naar de kritiek op mijn eerste plan. Dit is geen poldermodel, maar een duinmodel. Plannen in natuurgebied luisteren heel nauw, dat weet ik met twee campings in de duinen als geen ander. Daarom wil ik veel tijd steken in een zorgvuldige voor bereiding." Als alles naar wens verloopt, staan de eerste eco huisjes over twee jaar in de Noordduinen, verwacht Krom hout. Zie ook www.andreascollege.nl Het provinciebestuur staat positief tegenover het Noord - wijkse plan om geen Groot-Bronsgeest, maar een ge deeld Bronsgeest te bouwen. Dit blijkt uit de beantwoor ding door het provinciebestuur van schriftelijke vragen, die waren gesteld door vier fracties in provinciale staten. PETER VAN EGMOND Het bouwplan behelst de split sing van Bronsgeest in twee kleinere wijken: Bronsgeest- Zuid en Offem-Zuid. Bij de fracties van PvdA, SGP/RPF/GPV, GroenLinks en D66 leeft de vrees dat dit voor aantasting van het landgoed Offem zorgt. GS antwoorden echter dat zowel het oorspron kelijke plan-Bronsgeest ais de gedeelde variant het landgoed Offem 'onverlet laten'. De gedeelde variant is zelfs beter dan het oorspronkelijke Groot-Bronsgeest, valt op te maken uit de reactie van het provinciebestuur. Kostbare bol- lengronden in Bronsgeest blij ven immers behouden, de nieuwbouwhuizen komen te recht op veel minder waarde volle grond ten zuiden van landgoed Offem. Die bescher ming van bollengrond past in de uitgangspunten van het Pact van Teylingen, benadrukt het provinciebestuur. Volgens GS past het splitsen van Bronsgeest in Bronsgeest- Zuid en Offem-Zuid niet in het streekplan, waarin in grote lij nen de toegestane ruimtelijke inrichting is vastgelegd. Met na me woningbouw ten zuiden van Offem is in strijd met het streekplan, maar het provincie bestuur is bereid een procedure te starten om het plan aan te passen, zodat Offem-Zuid er toch kan komen. In Katwijk krijgen ze maar niet genoeg van het aanstaande bezoek van koningin Beatrix. Niet alleen de Oranje verenigingen zijn druk in de weer om alle zaakjes op orde te krijgen, ook de politici worden al behoorlijk zenuwachtig. Zo vroegen Joke Slings en Hans ten Hove deze week onafhanke lijk van elkaar bezorgd naar de verbouwing van het centrum. Is dat wel af als de koningin komt? We kunnen Trix toch niet in een paar kaplaarzen door de modderpoelen van Katwijk aan Zee voeren?, moet de raadsle den door het hoofd zijn gescho ten. Katwijk is tenslotte Lim burg niet. Maar wethouder Ton Berkheij hield het hoofd koel. Hij is wel vereerd dat zijn vor stin de invitatie van Katwijk heeft aangenomen, begrijp hem niet verkeerd. Maar hij weet ook dat Beatrix bekend staat om haar zakelijkheid. 'Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg'. Een gezegde dat Kat- wijkers doorgaans hoog in het vaandel hebben staan, maar dat ze in de euforie rond het naderende oranjefestijn even uit het oog dreigden te verlie zen. „De koningin heeft laten weten dat we geen gekke dingen moe ten doen. Zij wil Katwijk erva ren, zoals het werkelijk is", zei Berkheij. 'Zij liever dan ik', zul len sommigen zeggen, maar het betekent in elk geval minder so res voor de inwoners van Het dorp: Katwijkers hoeven op za terdag niet hun zondagse pak uit de kast te halen, de garage deuren waarachter geurige bok- kum hangt mogen open blijven staan en de bouwvakkers op het Emmaplein kunnen weer gewoon rook- en koffiepauzes inlassen. Die wetenschap biedt ook per spectieven voor het program ma. Want ook daarover maken de politici zich de laatste week erg druk. „Wordt het weer kle derdracht en netten boeten?", wilde Joke Slings donderdag weten. „Of gaan we wat mo dems doen?" Van Wouwe moest haar het antwoord schuldig blijven, maar Berkheij wist wel iets: „Als we toch alles kunnen laten liggen zoals het is, misschien kunnen we een folk loristisch spel met rioolbuizen bedenken." Overigens worden de geruchten Boelhouwer van Wouwe wilde nog niet zeggen wat het 'moderne vermaak' dat Katwijk de koningin gaat bieden, precies inhoudt. Na zijn keiharde belofte dat 'koekhappen uit is', is er voor de burgervader echter geen weg meer terug: hij zal zich moeten bekwamen in een eigentijdse variant. FOTO DICK HOGEWONING dat Beatrix over de Rijn van Katwijk naar Leiden zal varen, steeds sterker. De Rijksvoor lichtingsdienst wil niet zeggen of die beslissing wordt ingege ven door toeristische belang stelling, of dat de vorstin - door een kundige roerganger precies in het midden te laten varen - een burenruzie tussen Valken burg en Rijnsburg wil voorko men op die feestelijke dag. Lekker snel Van het kastje naar de muur en weer terug. Koos Smit draafde er de afgelopen weken lustig op los, maar waar hij precies heen ging, dat was niet altijd even duidelijk. Had hij net een fijne oplossing voor de ruimtenood van De Duinpieper bedacht, vond de gemeenteraad weer dat het anders moest. Kwam hij met een alternatief voorstel, wist de raad het weer beter. Als het niet om zo'n serieus onder werp ging, zou je denken dat de raadsleden bezig waren Koos van de straat te houden. Het verwijt aan het adres van Smit was dat de procedure voor een noodlokaal te lang duurde. De raadsleden hadden een sneller plan. Het duurde wel twee maanden dwarsliggen, voor dat lumineuze idee boven tafel kwam, maar toch. Er komt geen tijdelijk lokaal, maar een super-tijdelijk lokaal. In februa ri 9taat-ie er, in augustus moet- ie weer weg. Dat is lekker snel en het kost maar dertigduizend piek. Koos zat nog uit te hijgen van zijn vorige rondje naar Ner- genshuizen en knikte maar snel 'ja'. De volgende wethouder die door de vlotte Noordwijkse raad traagheid verweten wordt, is Ruud Tummers. Dat bouwen van Bronsgeest, dat duurt - net als het extra lokaal voor De Duinpieper - veel te lang, vin den de raadsleden. Het zweet breekt Ruud al uit. Want met de successtory van dat klaslokaal in het achterhoofd, doemt de gouden oplossing van de raad al op: de nieuwbouwwijk Bronsgeest, gevuld met porto- cabins zover het oog reikt. Da's lekker snel en niet duur. Waar koop je nog een luxe, vrijstaan de container met open keuken en ruime tifin voor dertig mille? Alleen in augustus moet de wo ning - zuiver procedureel - even weggetakeld worden, maar dan zijn de meeste Noordwijkers toch op vakantie. ERIC DE JAGER* NOORDWUKERHOUTEen aantal opdrachten moest prins Mokum (Bert Volkerijk) van car navalsvereniging De Kaninefaaten uit Noord wijkerhout gisteravond uitvoeren om te laten zien dat hij werkelijk in staat is dit jaar de feesten in goede banen te leiden. Bij de resi dentie van de carnavalsvereniging, hotel Van der Geest, moest hij onder andere zijn eigen naambord ophangen. Dat lukte. Prins Mo kum is geslaagd, het feesten kan beginnen. FOTO MARK LAMFRS Info-avond 17 januari aanvang 20:00 uur Open dag 22 januari Wat ik later wil worden, gelooft niemand...: chirurg. wel een paar jaartjes te gaan. gekozen omdat je er - als je héél zelfstandig mag werken. Dat zal ik later waarschijnlijk Informatie 071 402 42 01 Locatie Pieter Groen Eerst atheneum, dan medicij nen studeren en daarna verder leren. Ik heb dus nog Voor deze school heb ik dat tenminste wilt én kunt- oolc moeten... Of niet soms?'

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21