Een taptoe voor de familie en niemand een stropdas om Komst van koningin dé kans om Leiden te promoten Lezers over Koninginnedag 2000 Een Koninginnedag Een historische 3 oktober-rondleiding Het moet ludiek worden Haring en een maaltje winterpeen voor hare majesteit met als thema Japan Voetballen bij Quick Boys en koffie in De Roskam ZATERDAG 15 JANUARI 2000 970 Koningin Beatrix komt 29 april naar Katwijk en Leiden. Moet ze lopen, varen of zich laten rijden? Koningin naar Indiëmonument Bezoek van de koningin aan het het voormalig Nederlands In- militair Indiëmonument Leiden dië. (onthuld op 23 oktober 1999) als eerbetoon aan de 25 ge- A. Cebol, sneuvelde Leidse militairen in Leiden. P. Doorheim, Rijnsburg. Her-rijexamen Het koningshuis is zelf van multiculturele komaf. Duits, Nederlands, Spaans en nu nog Argentijns erbij. Leiden als vluchtelingenstad zal dus geld beschikbaar moeten stellen om dit feest te bekostigen. En dan de spelen. Ik stel voor: karten, oftewel: her-rijexamen voor Willem Alexander om deze keer ongelukvrij te rijden. Ver der kan men Valkenburg bezoe ken voor een vliegshow met Willem Alexander als stuntpi loot én als de ervaren vlieger. Naar Leiden moet men komen 1 met een oude kolentrein-loco- j motief en naar Katwijk kan men met de boot. Overigens, als Maxima komt, mogen de minima daarvan pro fiteren. Minimumlonen en uit keringen verhogen, dus. C.J.M. Fornara, Leiden. Visdisplay Als inwoner van Katwijk leek het me leuk om voor de konin gin in Katwijk een visdisplay uit te stallen (iets dergelijks is afge lopen Visserijdagen al eerder gedaan). Een mooie locatie zou bij restaurant Het Zwaantje zijn. Daarbij zou de plaatselijke muziekvereniging UNI kunnen spelen, want die bestaat hon derd jaar en past dus prima in het Katwijkse beeld. Ik denk dat de shots met de zee op de ach tergrond erg mooi zullen wor den op de televisie. Carel Rijper, Katwijk. Gezien het feit dat onze majes teit graag paard rijdt, lijkt een aankomst op het Katwijkse strand met dit edele dier wel op zijn plaats. Op dit strand kan zij dan gelijk een workshop netten boeten volgen om daarna met een door haarzelf gefabriceerd netje te gaan saaïngen (garna len vissen). Hierna door naar een plek waar zij en haar gevolg haring kunnen schoonmaken die ze dan zelf mee mogen nemen. Vervolgens een rondgang langs optredens verzorgd door ver schillende verenigingen en scholen. Hierna wordt het programma voortgezet in Katwijk Binnen, waar onze vorstin een bezoek brengt aan de Groenteveiling alwaar de genodigden een maaltje winterpeen krijgen uit gereikt. Op de weg naar Leiden wordt vervolgens in Rijnsburg bij een lokale groentegrossier gestopt om wat uien op te ha len. In de Sleutelstad aangeko men, wordt een bezoek ge bracht aan de universiteit waar de huidige majesteit Beatrix en toekomstig koning Alexander in hun jeugdjaren hebben gestu deerd. Na een tour langs de en thousiaste Leidse bevolking kan het gezelschap aan tafel gaan voor een landelijk traditionele maaltijd. Helaas is de meelfa briek gesloten, anders had ook Leiden zijn ingredient kunnen leveren in de maaltijd van huts pot, haring en wittebrood. Moe maar voldaan zal het ge zelschap de reis naar het (histo rische) vliegveld Valkenburg aanvaarden vanwaar een heli kopter Beatrix en Claus naar Paleis Soestdijk zal vliegen, zo dat men op tijd op het verjaar dagsfeest van Juliana komt. A. van der Plas, Katwijk. Vertrek uit Katwijk aan den Rijn per boot over de Rijn naar Leiden. In Leiden vaart het gezelschap door de Witte Singel, versierd met grote wa terlelies waarop danseresjes dansen. Het koninklijk gezel schap stapt uit bij de Hortus en bezoekt de Von Siebold- tuin. Daar sluiten de rector magnificus en B en W van Lei den aan. Te voet vervolgt de koningin de route langs het Rapenburg. Hier ontmoet zij Japanse Si- moe-worstelaars, judoka's en andere typisch Japanse spor ten. In de voorhal van het Rijksmuseum van Oudheden is een tentoonstelling van Ja panse kunst. De route gaat verder rich ting Prinsessekade alwaar een demonstratie is van de Japan se keuken met hapjes en spe cifieke drankjes. Hierna rechtsaf de Boommarkt vol gen waar zich op het water drakenboten bevinden. Aan de walkant staan kraampjes met Japanse voorwerpen en zaken als bamboe artikelen, zijden kleding en ikebana bloemsierkunst. Op de Aalmarkt ziet de ko ningin dagvuurwerk bij An nies Verjaardag en op de wal een modeshow van geisha's in kimono en zwaarddansers. In het waaggebouw zijn demon straties van Japanse bedrijven zoals computers, auto-indu strie, elektronica en compu terspellen voor de jeugd. Op de Vismarkt en het Stadhuis plein zijn dansfeesten met muziek in de gedachten van 'Oost-West samen'. Het gezelschap trekt zich te rug ten stadhuize en vertrekt later per open koets over de Breestraat richting station en vertrekt per koninklijke trein richting Den Haag. T.P. Hoogervorst, Oegstgeest. Laat de feestelijkheden plaats vinden in en om het stadhuis, Burgsteeg, bibliotheek en De Burcht. Daar de koningin van cultuur houdt, lijkt het mij leuk om op De Burcht een optreden te laten verzorgen met muziek van K&G. Verder zou ik de We reldwinkel erbij betrekken en natuurlijk de openbare biblio- theek, waar misschien een ten- toonstelling kan plaatsvinden j over Leiden, vroeger en nu. Op het eind van haar bezoek mis- schien koffie met gebak in het j stadhuis. V.Th. Muller van der Voort, Leiden, j Songfestival Voor Koninginnedag 2000 in j Leiden heb ik de volgende idee- en: Een kindersongfestival met de koninklijke familie eventueel als jury. Een gemaskerd bal met geno digden uit alle lagen van de be- volking. H. Wallast, Oegstgeest. I Zandkasteel Wonende in Rijnsburg maar wel van Katwijkse bloede wilde j ik graag de volgende suggesties doen: Veel poppen in klederdracht, j Vrouwen die onder meer vis- sersnetten knopen. Een kasteel van zand laten bouwen door jongelui. Demonsteren van oude am- bachten, bijvoorbeeld klom- j penmaken. De boot Triton bezichtigen. Een zangkoor van kinderen, bijvoorbeeld De Lenteklokjes. I Een groot spel creëren op het j plein bij Het Zwaantje, bijvoor- j beeld kinderen die als haringen verkleed zijn door grote tonnen laten kruipen. Geen stompzinnige folklore deze keer Laat de koninklijke familie bij de mensen langsgaan. Gewoon, willekeurig ergens aanbellen en dan babbelen met de bewo ners, aan tafel aanschuiven en daarna gezamenlijk afwassen. Of laat ze plaatsnemen achter de pc en dan internetten met onbekende medeburgers. Dan wordt het voor het eerst een échte Koninginnedag; een feest voor het volk en niet een feest met al die stompzinnige folklo- Ook de koninklijke familie weet dat we in de moderne tijd leven. Of willen ze dat juist niet? Wim Witjes, Leiden. Het LD vraagt zich af of mén moet ringsteken of skaten op Koninginnedag op 29 april 2000 in Leiden. Welnu geen van bei de, is mijn mening. In Katwijk, waar eveneens de koninklijke familie aanwezig zal zijn, zullen dit soort vermakelijkheden wel worden gepresenteerd. Het is daarom dat Leiden zich moet realiseren wat de intensie van het feest is, namelijk: het vieren van de verjaardag van de ko ningin, ook al is zij werkelijk op 31 januari jarig, maar dat terzij de. Vieren, daar gaat het om en niet het 'profileren' van de stad Leiden zoals plaatselijke politici de komst van de koninklijke fa milie zich voorstellen. Het is een feit dat de koningin en haar familie Leiden kennen uit hun studententijd, van haver tot gort. En u kunt er vanop aan dat zij die tijd studentikoos hebben 'beleefd'. Ook officieel waren zij vele malen in Leiden. Voor openin gen, ontvangsten van wereldlei ders etcetera. Je kunt toch zeg gen dat zij van Leiden een meer dan goed beeld hebben. Wat de Koninklijke familie minder kennen, is de unieke sfeer die zich op de avond van 2 oktober ontwikkeld heeft tot een waar volksfeest: de taptoe. Georganiseerd door de 3-Ócto- ber-vereeniging, is dat de ma nier om de familie een fantasti sche dag te bezorgen. Niks geen koortsachtige plannenmakerij door nerveuze personen die willen profileren en veel geld zullen vrijmaken, hetgeen ten koste zal gaan van bestaande begrotingsposten. Welnee, mijn advies: zet een aantal vorstelijke zetels vóór het Stadhuis op de Breestraat en laat de burgerij en het vereni gingsleven aan de 'jarige' Ko ningin en haar familie voorbij trekken. Zij zullen genieten, im mers zij zijn toch ook een beet je Leidenaar. Te overdenken is om Alexander een zak met druiven te geven die hij dan niet moet opeten, maar... (ik durf het niet te zeggen). Geen gekibbel van buurtver enigingen die de familie juist hun wijk voorbij zien gaan, geen overspannen ambtenaren en het belangrijkste: het kost een fractie van wat de organisa ties in andere steden, waar Ko ninginnedag eerder werd ge vierd, heeft gekost. En als de burgemeester, de gemeenteraadsleden, de man nelijke bestuurders van de Ver eniging Koninginnedag en Hein van Woerden. Prins Claus een plezier willen doen, dan heb ben zij die dag dus geen strop das om. Wim van der Pluijm, Leiden. Vrijmarkt. Het lijkt mij heel leuk de binnenstad van Leiden te gebruiken om de vrijheid van Lei den te laten zien, die wij op 3 oktober zo gezellig vieren. Ik stel dus voor om vierhon derd jaar terug in de tijd te gaan. Langs de route die het koninklijk gezelschap loopt, kunnen werkzaamheden en spitsvondighe den worden uitgebeeld die de Leidenaars van toen de mogelijkheid gaven te (over)le- Ik denk dat een nauwe samenwerking van de Oranjevereniging met de 3 October- vereniging, die zo veel know how heeft op dit gebied, op z'n plaats is. Eerlijk gezegd vind ik voor een stad als Leiden Koningin nedag elk jaar maar een ongezellige boel. Dus wat organisatorische hulp kan de Oranjevereniging zeker gebruiken. Wat ik verwacht in de stad? Spaanse zan gers, echte hutspot, Katwijkers die lekkere verse haring uitdelen, mensen die de ar beid die toen in die dagen in Leiden weer op gang kwam uitbeelden, zoals het weven in de lakenfabrieken. Verder kan aandacht worden geschon ken aan de schilders Rembrandt en Jan Steen die hier hebben geleefd. Een leuke wandeling: over de Langebrug, waar Jan Steen woonde, naar de Stadstimmerwerf van Rembrandt. Kijk, de tijdsbeelden mo gen niet helemaal kloppen, maar het is wel leuk om dat uit te laten beelden. Hoppezak heeft genoeg kleding en markante gildes zijn er ook nog steeds. Aan het eind van de historische 3 okto ber-rondleiding kan er besloten worden met het feit dat Leiden altijd een sociale stad is geweest en zelfs de 'vluchtelingen- stad' van het land was. Ik stel me zo voor: een big party met allerlei culturen; een dansfestijn met muziek van ons eigen K&G. Wedden dat Prins Claus meedoet? Margreet van Graas, Oegstgeest. Hieronder een aantal sugges ties voor Koninginnedag. Voor de kleinsten: Jan Klaassen en Katrijn. Voor de wat grotere kinderen: spring kussens en een ballonwed strijd. Voor pubers: fietswed- strijd op opoefietsen en mountainbikes. Voor studen ten: roeiwedstrijd. Voor ieder een: modeshow van ouder wetse kleding en badpakken, simultaanschaken en -dam men (bij regen in een gebouw) defileren door sportclubs en muziekgezelschappen, een optreden van de Jostiband, defileren in toga (met de pe del), ringsteken, touwtrekken, I volksdansen, massaal post- I duiven loslaten. Verder stel ik voor: een geu- j zendefilé met haring, wit- j brood en hutspot en vergeet j niet plaatsen te reserveren j voor rolstoelers. Dat moet een ludieke vie- I ring worden. A.C. Boon, Leiden. Modeshow Het lijkt mij een goed idee wan neer de Emilie Knappert Scho lengemeenschap, afdeling mo de en kleding, een modeshow verzorgt, zoals met de 3 okto- ber-optocht. De leerlingen zijn waarschijnlijk ook wel creatief met hoeden. Ch. van Zwieten-van der Linde, Leiden. I Koffie en gebak Laat de prinsen voetballen op het Quick Boys-terrein. En laat het koninklijk gezelschap in rij tuigen - de koningin in een koets en de prinsen in een jan plezier - door het dorp rijden, toegezongen door het Shan- Zo veel mogelijk mensen moeten kunnen genieten Het zou leuk zijn als zo veel mogelijk mensen van zo'n feestdag kunnen genieten. Start het feest op de Boter markt met kinderen die zich vermaken. Laat de koninklij ke familie van daar in de boot stappen en varend door de grachten naar het stad huis gaan. Op het bordes aangekomen heeft de konin gin een goed uitzicht en kunnen de mensen het Wil helmus zingen. In het stad huis kunnen B en W, men sen van de universiteit enzo voort met haar van gedach ten wisselen en kan ze de verbouwing bewonderen. Na het onderonsje kan al lopend door de Breestraat over de kinder-vrijmarkt en een kunstmarkt de tocht worden voortgezet. Zorg aan het eind van de Breestraat voor een koets en breng de familie dan via de Haagweg - Lage Mors naar het station of met de stadsbus naar huis. Op deze manier kunnen vele mensen profiteren van haar aanwezigheid en de rest van de familie. C.C.M. van der Laan, Leiden. tykoor. Vervolgens koffie in De Roskam en dan overstappen in een bus die heel hard door Rijnsburg naar Leiden gaat. J. van der Plas, Katwijk. Vreewijk In Vreewijk wordt elk jaar tus sen 09.00 en 13.00 uur traditio neel Koninginnedag gevierd met allerlei kinderspelen, een hardloopwedstrijd voor kinde ren en een wijkvrijmarkt. Ik denk dat het heel aardig is als de koningin zo'n typisch Leidse activiteit bezoekt. Bob Nieman, Leiden. Hierbij wil ik graag reageren op uw op roep voor suggesties voor Koninginne dag 2000 in Leiden. Toen ik hoorde dat de koningin Leiden gaat bezoeken, dacht ik gelijk: dit is de kans om Lei den te promoten. Door de vele be zienswaardigheden die Leiden te bie den heeft, kan de koningin zich met diverse vervoermiddelen door de stad laten begeleiden. Daarom heb ik twee varianten van vervoer en enkele idee- en bedacht. Hopelijk dat ik hiermee de organisatoren op een idee breng. Variant 1. Na het bezoek aan Kat wijk, komt de koningin met familie per bus aan via de Plesmanlaan bij de Morspoort: de 'ingang' van Leiden. Bij de stadspoort staan twee wachters met trompetten. Na een korte verwelko ming door de stadsoproeper worden de deuren tot de stad geopend. Deu ren zoals vroeger aanwezig, worden daarvoor weer aangebracht. Daarna wandelt (even de benen strekken) de koningin naar park De Put, waar een bond gezelschap van hedendaagse Rembrandts - amateur schilders, jong en oud - aan het schil deren is op schildersezels. Ter plaatste van molen De Put en de Rembrandt- brug, onthult de koningin het Rem- brandtborstbeeld, dat dus verplaatst wordt van de Witte Singel en trouwens in 1906 onthuld is door koningin-moe der Emma. Door het beeld in dit 'stadsver- nieuwde' Rembrandtkwartier te plaat sen, brengt hare majesteit Rembrandt weer terug binnen de singels van Lei den op een zeer mooie locatie, die is ontstaan na herbouw van de ophaal brug (Rembrandtbrug) en molen De Put. Daarna via de feestelijk versierde molen De Put en de historische haven, langs de oude ambachten van zeilma ker, smid enzovoort langs de Stadstim merwerf naar de échte Beestenmarkt, waar schapen worden geschoren en koeien verhandeld. Op deze plek stapt de koningin en familie over in een paardentram rich ting stadhuis, voor de ontvangst en de bordesscène. Vervolgens een bezoek aan de Nieuwe Rijn (met rommel markt en kabelbaan over het water) en daar stapt hare majesteit over in een antieke, luxe wagen (open of gesloten), voor een rondrit langs Steenschuur (Van der Werfpark) over het Rapen burg langs diverse bekende woningen (eventueel gevolgd door een rondje Pieterskerk en een bezoekje aan de Universiteit). Voor het huis waar de koningin Bea trix en prinses Margriet enkele jaren hebben gewoond, stapt men over in de rondvaartboot en volgt een tocht via Rapenburg, Vliet, Witte Singel, Zoeterwoudse Singel, Zijlsingel, Zijl poort, Herengracht en Nieuwe Rijn naai* het Galgewater. Uiteindelijk komt men weer uit bij de Zeevaartschool (waar niet het gebruikelijk ringsteken wordt gehouden, maar men met een groot penseel door een gat van een schilderspalet moet mikken). Uitein delijk staat hier de koninklijke bus op het Noordeinde klaar staat voor ver trek. Variant 2. Deze korte variant bevat bijna dezelfde locaties en dezelfde on derwerpen, alleen de route en het ver voer zijn anders. Na het bezoek aan Katwijk stapt de koninklijke familie in de rondvaart boot en komt via de oude Rijn en Gal gewater aan bij de (trouw)steiger voor het stadhuis. Daar zal de koningin ont vangen worden en de Leidenaren toe zwaaien. Vandaar uit een rondgang over de Nieuwe Rijn, waarna het gezel schap in een paardentram of antieke luxe auto stapt, die via de Steenschuur over het Rapenburg en Prinsessekade naar de Beestenmarkt voert. Vandaar uit gaat men via de feestelijk versierde historische haven naar molen De Put en de Rembrandtbrug, waar de konin gin het Rembrandtborstbeeld onthult. Van daaruit loopt het gezelschap over de Rembrandtbrug naar de Zeevaart school waar de koninklijke bus klaar staat op het Noordeinde. Ph. Pijnnaken, molenaar molen De Put, Leiden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18