GAK-bedrijf verkocht aan PinkRoccade UPC allergrootste kabelreus in Nederland Zeventienjarige in tien maanden intemetmiljonair Economie Brussel daagt Europese Centrale Bank voor Hof Internetplan moet kooplust van Japanners stimuleren Investeerders op de vuist erzoek naar Franse n transportsector tal gsm's verdubbeld Populariteit cruisehaven Amsterdam stijgt Te veel souvenirs in bloemenstal iDAC 13 JANUARI 2000 en Pontmeyer overwegen fusie Het GAK, bekend van de sociale uitkeringen, verkoopt automatiseringsdochter ASZ aan PinkRoccade, de beurs genoteerde automatiseerder die is voortgekomen uit het Rijks Computercentrum. Het IT-bedrijf ASZ (Automati sering Sociale Zekerheid) is een van de grootste com merciële onderdelen van het GAK. Bij het bedrijf werken circa duizend mensen en de omzet bedraagt zo'n 300 miljoen. niet zeggen. Het zal om enkele honderden miljoen guldens gaan. Door de verkoop verliest de GAK Holding, de commerciële poot van de uitvoerder, bijna de helft van haar omzet. De op brengst van ASZ zal volgens voorzitter E. de Jong van de raad van bestuur van de GAK Groep ten goede komen aan de holding. „Wij gaan onze kern activiteiten, preventie en reïnte gratie, verder uitbreiden." De Jong denkt nu de commerciële poot op orde te hebben. Hij verwacht niet dat er in de na bije toekomst andere bedrijfs onderdelen worden afgestoten. Wel zal er weer serieus geke ken worden naar de mogelijk heden van een fusie met Ach- mea, een conglomeraat van fi nanciële bedrijven, waaronder verzekeraar Zilveren Kruis. Bei de bedrijven willen samengaan. Het winstgevende bedrijf werkt voornamelijk voor de niet-com- merciële poot. Rond vijftien procent van de omzet komt van buiten, bijvoorbeeld van de ar beidsbureaus. Door de overna me wordt PinkRoccade de IT- specialist in de sociale zeker heid en arbeidsvoorziening. ASZ aast op de opdracht om de automatisering te gaan doen voor alle WW en WAO-uitvoer- ders. PinkRoccade neemt in eerste instantie een deel van de aandelen over. Later gaat de rest over. De koop vindt plaats door aandelenruil, waarbij GAK Holding een deel van de aande len van PinkRoccade krijgt. Dat bedrijf gaat extra aande len uitgeven om de koop te fi nancieren, zo maakte algemeen directeur H. Bosma bekend. Hoeveel PinkRoccade exact neertelt voor ASZ wil het bedrijf Verschil van inzicht over fraudebestrijding de autoriteit niet van het Euro pese antifraudebureau OLAF, dat alle Europese instellingen wil controleren. De uitbreiding van de bevoegdheden van OLAF was een rechtstreeks ge volg van het gesjoemel dat de vorige Europese Commissie on der Jacques Santer ten val bracht. Volgens 'Brussel' houden de Centrale Bank in Frankfurt en de investeringsbank in Luxem burg ten onrechte hun deuren gesloten voor de inspecteurs van OLAF. In een mededeling wijst de Commissie er op dat zowel het Europees Parlement als de Europese regeringslei ders er op hebben aangedron gen dat de beide banken volle dig met OLAF samenwerken. De Europese Centrale Bank meent echter dat zijn onafhan kelijkheid op geen enkele ma nier in het gedrang mag wor den gebracht, omdat het waakt over het monetaire beleid in de elf euro-lidstaten. De Europese Centrale Bank, onder leiding van Nederlander Duisenberg, wordt voor het Hof van Justitie in Luxemburg ge daagd. De Europese Commissie heeft gisteren besloten tot deze uitzonderlijke stap omdat de ECB onvoldoende zou meewer ken aan Europese anti-fraude maatregelen. Ook de Europese Investeringsbank (EIB) moet zich voor het Hof verantwoor den. Een ECB-woordvoerder zei gistermiddag dat de bank de procedure voor het Hof met vertrouwen tegemoet ziet. „Wij verwachten dat het Hof passen de aandacht zal besteden aan onze argumenten. De ECB er kent de noodzaak van fraude bestrijding. Precies om die re den is in oktober vorig jaar bin nen de ECB een onafhankelijk fraudebureau ingesteld." De ECB en de EIB erkennen Een groep Japanse detailhan delconcerns en internetinves- teerders heeft gisteren een initi atief gelanceerd dat de kooplust moet aanwakkeren. Vanaf eind januari kunnen Japanners in Tokyo en omgeving hun bood schappen via internet doen. De economie in Japan, de op één na grootste ter wereld, ver keert al enige jaren in een de plorabele toestand. Vooral het gebrek aan vertrouwen heeft geleid tot lage consumentenbe stedingen, waardoor het be drijfsleven zich met moeite aan de malaise onttrekt. De regering heeft al diverse pogingen ondernomen om de consumptie aan te wakkeren, tot dusver zonder veel resultaat. De 'e-tailers', ofwel de internet detaillisten, willen daarin ver andering brengen. Investe ringsmaatschappij Softbank, die belangen heeft in zeventig procent van de internetbedrij ven in Japan, heeft de partijen bij elkaar gebracht. Gemakswinkels als Sunkus Associates en Circle K en de su permarktketen Uny gaan op het internet opereren onder de naam e-Convenience. Via een website worden orders ver werkt voor snelle levering van etenswaren aan huis of op het werk. De 'e-tailers' denken in eerste instantie zo'n 10.000 klanten aan zich te binden, op lopend tot 150.000 over drie jaar. Naast Softbank steekt ook de internetinvesteerder Hikari Tsushin geld in het project. In totaal pompen alle partners er de komende twee jaar zo'n tachtig miljoen gulden in. In vesteringsmaatschappij Soft bank is ook actief als geldschie ter in Silicon Valley. Begin jaren negentig kocht het voor een prikje een groot belang in Yahoo. Dat is nu vele miljarden waard. Vakbondsman Dutman overleden londen harm harkema correspondent De 17-jarige Ben Cohen uit het Noord-Londen- se Elstree is al binnen, nog voor hij zijn middel bare school heeft afgemaakt. Hij wordt vrijwel zeker de jongste intemetmiljonair. Tien maan den geleden begon hij vanuit z'n slaapkamer met een investering van vijfhonderd gulden, zijn op de joodse gemeenschap gerichte inter netsite jewishnet.co.uk. Die blijkt zo succesvol, dat een investeringsmaatschappij er nu een paar miljoen gulden instopt. Ben brengt zijn bedrijfje dit voorjaar naar de beurs. De waarde ervan wordt nu al geschat op minimaal vijftien miljoen gulden. Hij wil overi gens zelf een aandeel van tien tot vijftien procent in het bedrijf houden: „Het is nu eenmaal mijn kindje, dus wil ik er niet helemaal afstand van doen." De dagelijkse leiding wordt echter over genomen door de full-time medewerkers van een joods weekblad. De scholier kwam op het idee, toen hij, geveld door de ziekte ME, langdurig het bed moest hou den. Verder speelde een rol dat zijn vader met een eigen softwarebedrijf ook al in de branche werkzaam is. Vader Cohen had overigens lange tijd niet eens door dat zoonlief goud aan het del ven was. Hij besteedde aanvankelijk nauwelijks aandacht aan Bens activiteiten, en moest er uit eindelijk door derden op gewezen worden dat die toch wel heel aardig bezig was. Ben dacht, toen hij zijn site begon, in het geheel niet aan rijk worden, maar wilde ,iets goeds voor de joodse gemeenschap' doen, die in Groot Brit- tannië uit zo'n 300.000 mensen bestaat. Vanaf het begin al gaat een tiende van de opbrengsten naar goede doelen. Het begin was een soort gele gids op het Internet, die het joden gemakkelijk maakt joodse bedrij ven te vinden. Daarnaast voegde hij nog uitge breide culturele, maatschappelijke en religieuze componenten aan zijn site toe. Ene Leah Levy verzorgt een 'Margriet-weet-Raad'- rubriek, Rab bi Alan Plancey is de eerste echte cyber-rabbi die on-line vragen van levensbeschouwelijke aard beantwoordt, diens echtgenote Miriam verzorgt een koosjere kookrubriek. En onder het kopje KosherSex kan een eenieder contactadvertenties plaatsen, mits in het nette. De cyber-rabbi krijgt zo'n duizend vragen per maand te beantwoorden, en de site is inmiddels meer dan drie miljoen maal bezocht. Internet-si tes als deze, die voor een bepaalde gemeenschap zijn bedoeld, worden in toenemende mate als commercieel interessant beschouwd, omdat de genen die er gebruik van maken vaak dezelfde in teresses hebben. Ben zelf is inmiddels -buiten schooluren natuurlijk- druk bezig met een nieu we Internetsite: CyberBritain, die 's werelds krachtigste joodse zoekmachine moet worden. Overigens is de aspirant-miljonair niet van zins een uitgebreide carrière met het internet op te bouwen. Hij wil, na voltooiing van de Jewish Free School Engels gaan studeren, denkt aan het schrijven van boeken, en hoopt op latere leeftijd 'iets' in de politiek te gaan doen. Concentratie in netwerkwereld gaat onverminderd door n-Europe Communications «ds gisteren op afstand het abelbedrijf van Nederland. D aansluitingen van Eneco «ïondgebied die het voor miljard gulden kocht totaal in Nederland op 2,3 Europa heeft UPC 6,6 «sluitingen in twaalf lan en Essent, hebben inmiddels driekwart van de 5,9 miljoen Nederlandse kabel aansluitingen in bezit. Casema -vorig jaar door KPN verkocht aan France Te lecom - heeft er daarvan 1,1 miljoen. Het vorig jaar door een fusie van Cas- tel en PaletKabelcom geformeerde Es- sent heeft er 1,6 miljoen. De overige 1,4 miljoen zijn nog verdeeld over 115 kabelbedrijven, waarvan nog drie met meer dan 100.000 aansluitingen: Mul- tikabel in Alkmaar (218.000) Remu in Utrecht (151.000) en Zekatel in Zee land (134.000). Remu heeft een servi ce-contract met Casema. UPC omvat kabelnetwerken in Amster dam en omstreken, Hilversum, Fries land, Gelderland en de wijde regio Eindhoven-Helmond. Het bedrijf is ruim twee jaar geleden afgestoten door Philips en sinds begin vorig jaar aan de Amsterdamse beurs genoteerd. In au gustus vorig jaar is ook de Haarlemse kabel (65.000 abonnees) ingelijfd. UPC's razendsnelle groei is gevoed met Amerikaans kapitaal. Sinds de beursgang vorig jaar is de waarde van het bedrijf geëxplodeerd, wat de weg heeft vrijgemaakt voor verdere expan sie. UPC is, samen met Essent, in de race om het Vlaamse kabelnet met 2,2 miljoen aansluitingen en om (delen van) het kabelnet van Deutsche Tele kom. Eneco en UPC onderhandelen nog over de exacte prijs. Het bedrag van twee miljard voor het Rotterdamse ka belnet betekent een ongekende prijs per aansluiting van bijna 3.300 gulden. In augustus vorig jaar was de -omgere kend - 2.300 gulden per aansluiting in Haarlem een record. Amsterdam ver kocht als eerste grote stad zijn kabel net (A2000) in 1995 voor 693 miljoen gulden, ongeveer 1.400 gulden per aansluiting. UPC investeerde vervol gens nog 500 miljoen in het verbeteren van het net, dat onder andere geschikt is gemaakt voor telefonie en Internet. In Nederland beconcurreert UPC KPN met goedkope lokale telefoontjes in onder meer Amsterdam en Leeuwar den. UPC telt inmiddels bijna 150.000 telefoon- 60.000 internet-abonnees. De nieuwe toepassingen leveren nog geen geld op. Óver het boekjaar 1998 boekte UPC een verlies van 562 mil joen gulden óp een omzet van 409 mil joen, die voornamelijk kwam uit ka- beltv-abonnementen. Over 1999 wordt door de miljardeninvesteringen een minstens evenhoog verlies verwacht. Oud-vak- n Jan Willem Dut- iar gisteren bekend ge week op 80-jari- 1 overleden. De ge- 'ollenaar leidde in jJVA, de FNV-bond heidspersoneel, als r naar de fusie met ieke ambtenaren- }0. Hij bleef tot zitter van Abvaka- oorlog was hij tot leenteraadslid voor n Oldebroek. In dat hij ook bestuurder JVA om tien jaar la- 9 toe te treden tot Ibestuur van de renbond. In 1976 [ie eerste man van Dutman werd als opgevolgd door J. cheur. De vakbondsvoorman was bestuurlijk actief in dere de pensioenfondsen ABP en PGGM en in het Ko- liana Fonds. Dutman was officier in de Orde van Oran- archieffoto anp hans steinmeier tie's door grens honderd miljoen Christie's Amsterdam heeft vorig jaar voor het eerst r dan honderd miljoen gulden verkocht. Tijdens 41 werden 14.423 kavels aangeboden. Daarvan werd verkocht voor in totaal 103,7 miljoen gulden. Absolu- was een vroeg werk op papier van Piet Mondriaan 14), het uit circa 1898 daterende St. Jacobskerk te Win- ft de zogeheten Lindeboom collectie. Dit ging voor niljoen gulden naar een anonieme koper. IT-bedrijf ASZ levert driehonderd miljoen op rt Houtgroep Eecen Nederland besluit binnen een nden over een mogelijke fusie met branchegenoot ?r in Zaandam. Als de krachtenbundeling doorgaat, le grootste houthandel van Nederland. Om geruchten e houtsector voor te blijven, hebben de besturen de idelingsplannen openbaar gemaakt. Directeur H. Vet beklemtoont dat de plannen zich nog in een pril sta mden. De nieuwe combinatie zou met 1.700 werkne- a een miljard gulden omzetten. De totale Nederlandse erkingsindustrie is jaarlijks goed voor een omzet van miljard gulden. rijs omhoog na overleg ministers De prijs van een vat brent-olie (159 liter) is gisteren illarcent gestegen tot 24,82 dollar, na een sprongetje veer 90 dollarcent dinsdag. Eén van de oorzaken is de le ontmoeting tussen de olieministers van Saudi-Ara- ïezuala in Amsterdam. Dat het duo elkaar heeft ont- it op een eventuele handhaving van de productiebe- ie de olieproducerende landen, verenigd in de OPEC, r hebben afgesproken. In maait 1999 werct.de oliepro- 3r een jaar met vijf procent beperkt. ie duurder, diesel goedkoper Diesel wordt opnieuw goedkoper. Een liter kost mor- gulden, wat 1,6 cent minder is dan nu. De brandstof ie ruim een dubbeltje per liter goedkoper dan aan het het jaar. Benzine gaat daarentegen juist in prijs om- adviesprijs van een liter euro loodvrij komt vrijdag op :n te liggen, twee cent meer dan nu. Super 98 gaat met bedrag omhoog naar 2,41 gulden en super Met lood- komt op 2,47 gulden. 1(|ENT oet de schadeloos- Franse transportbe lt )r de recente verho- e dieselaccijns voor de Europese Com- ïssel stelt vervolgens :oek in naar mogelij- li entievervalsing. j' 'erbood vorig jaar na gelijk onderzoek de de Nederlandse rege- jomphouders in de Door een forse ver- de accijns op benzi- j' >el leden deze kleine ondernemers aanzienlijk om zetverlies. De Europese Com- missie besliste toen dat een kleine groep pomphouders niet aan een andere belastingregime mag worden onderworpen dan collega's elders in het land. De Europese Commissie wil de gisteren nog niet vooruitlo pen op de vraag of de Franse maatregel, die een eind maakte aan het truckersprotest, even eens in strijd is met de regels voor de interne markt. Maar een ambtenaar wees op het feit dat niet-Franse transportbedrij ven wèl de volledige accijns op diesel moeten afdragen. 'tig procent van de ers loopt met een ilefoon op zak. Aan in 1999 registreerden ibieders van mobiele 8 miljoen aansluitin- antal aansluitingen is i een jaar meer dan Eind 1998 telde nog bijna 3,4 mil- !le telefoons, rs van ING Barings lie vijf de aanbieders 'i le telefonie hun aan zagen stijgen. Liber- 'ind 1999 2.179.000 PN blijft de grootste met 3,5 miljoen aan een marktaandeel ocent. Dat was een jaar geleden nog 64 procent. Sinds de intrede van Ben, Dutchtone en Telfort verliest KPN, net als Libertel, terrein. Telfort had eind december 450.000 klanten. Dutchtone en Ben waren afgelopen jaar nieuwkomers op de Nederland se telefoniemarkt. Dutchtone telde vorig jaar 360.000 aanslui tingen, terwijl Ben er 300.000 aansluitingen bij kreeg. Vooral gsm's met prepaid- kaarten zijn erg gewild bij men sen die voor privé-gebruik wil len bellen, aldus een ING- woordvoerder. „De zakelijke markt is enigszins verzadigd. Aanbieders van mobiele telefo nie richten zich nu op de mas samarkt." Seoul Meer dan tweehonderd investeerders raakten gisteren in de hoofdstad van Zuid-Korea slaags met de politie voor het gerechtsgebouw. Zij eisen van de regering een vergoeding voor de enorme verliezen dat zij hebben geleden. foto »ap ahn young-joon Het aantal passagiers dat het afgelopen jaar de twee cruiseterminals in Amsterdam aandeed steeg het afgelopen jaar met vijf tien procent tot 81.000. De stijging is vooral te danken aan de schaalvergroting in de cruisevaart want het aantal cruiseschepen dat er afmeerde nam slechts met twee toe tot 93. Vooral als begin- of eindpunt, deed Am sterdam het goed. Ruim dertig procent van de schepen gebruikte de hoofdstad hier voor. Dit percentage past in het streven van Amsterdam Cruise Port om de stad vooral als 'turn-around haven' op de kaart te zet ten. De inkomsterf voor de regio zijn groter als een schip hier zijn cruise begint of ein digt. Naar verwachting blijft het aantal schepen dit jaar gelijk maar stijgt door de verdere schaalvergroting het aantal passa giers naar de 100.000. In Rotterdam gaat het minder goed sinds de haven in september 1997 een cruiseter minal opende. Per jaar legden er zo'n drie cruiseschepen aan. Het afgelopen jaar vormde een uitzondering. Dankzij rederij Club Cruise deden 28 schepen de haven aan. Maar de rederij is inmiddels vertrok ken en heeft Haifa als thuishaven. De ferryverbinding van DFDS Seaways tussen IJmuiden en Newcastle maakt een forse groei door. Het aantal afvaarten steeg van 289 in 1998 naar 449 in 1999. Naar ver wachting komt dit aantal in 2000 uit op 622. De rederij hoopt dit jaar tussen New castle en IJmuiden 372.000 passagiers te vervoeren: 170.000 meer dan in 1998. Vanaf 15 april zal dagelijks een ferryschip van Seaways naar het Engelse Newcastle vertrekken en een schip in IJmuiden aan komen. De schepen Admiral of Scandina via en King of Scandinavia hebben een ca paciteit van respectievelijk 1.192 en 972 passagiers. In IJmuiden wordt op dit moment hard gewerkt aan de nieuwe cruisekade. De diepgang bij de kade is vergroot tot 8,5 me ter. Nu kunnen schepen van maximaal 225 meter lengte aanleggen. Medio mei hoopt Amsterdam Cruise Port dat alle nieuwe fa ciliteiten klaar zijn. Pechiney krimpt in met 160 man zonder ontslagen vlissingen gpd Aluminiumsmelter Pechiney in Vlissingen-Oost schrapt de ko mende twee jaar 160 arbeids plaatsen, maar niemand wordt gedwongen op straat gezet. De directie garandeert dit in het sociaal plan dat gisteren aan het personeel is bekendge maakt. De bonden toonden zich redelijk tevreden over het sociaal plan, maar hebben nog zorgen over de verdere toe komst van het bedrijf. De reorganisatie moet Pechi ney eind 2003 een bezuiniging van veertig "miljoen gulden per jaar opleveren. Het personeel heeft het afgelopen jaar in het kader van het TOP-programma (Total Operational Performan ce) zelf meegedacht over waar en hoe goedkoper gewerkt kan worden. Daaruit is gebleken dat Pechiney met zeshonderd ar beidsplaatsen toe kan. Dat zijn er 160 minder dan nu. Over twee jaar zullen tachtig medewerkers 58 jaar of ouder zijn. Zij kunnen vervroegd met pensioen. Amsterdam Kooplieden van de Bloemenmarkt aan het Singel in Amsterdam stappen naar de rechter. Zij zijn het niet eens met de maatregel van de gemeente dat nog maar vijftien procent van hun handel uit souvenirs mag bestaan. De hoofdstedelijke bestuurders vinden het in de eerste plaats een bloemenmarkt en geen sou- venirmarkt. De ondernemers daarentegen vinden dat de markt bij uitstek eea toeristische trekpleister is en vrezen een forse omzetdaling door de maatregel. foto anp evertelzinga

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9