EU krijgt waakhond voor voedselveiligheid Bellen met 10% korting? es zelf uw 10 4 Buitenland Vrijlating Pinochet geschenk voor Spanje Frankrijk reserveert miljarden voor herstel van natuurschade David Letterman krijgt Hillary over de vloer Turkse regering stelt doodstraf Öcalan uit Russen trappen in dezelfde val als vier jaar geleden :rdag 13 januari 2000 A hervat inspecties in Irak Een delegatie van het Internationaal Agentschap voor energie (IAEA) gaat volgende week naar Bagdad om de ire installaties in Irak te inspecteren. De vier of vijf IAEA- tnwoordigers gaan na of het land het vermogen bezit rpens te produceren. Volgens Nizar Hamdoon, de Irakese vervangend minister van buitenlandse zaken, vloeit de in- voort uit de overeenkomst die Bagdad in 1972 met het ir t chap sloot. Zij heeft niets te maken met de controles van Irak, dat zich naar eigen zeggen van alle wapens voor /emietiging heeft ontdaan, verbiedt sinds december 1998 ipecteurs de toegang tot het land. De Verenigde Staten en Brittannië voerden toen vier dagen luchtaanvallen boven t, omdat de regering in Bagdad weigerde met de VN sa- *01 werken. anse politie vindt ETA-autobom q De Spaanse politie heeft gisteren een auto beladen met leven gevonden. De auto werd al een tijd gezocht omdat »ruikt zou zijn bij een mislukte aanslag op 3 januari. De N b trof de auto gevidd met twintig kilo dynamiet verlaten op rkeerplaats aan. Op 3 januari verijdelde de politie een van de Baskische afscheidingsbeweging ETA op een i van de Guarda Civil dat een lading dynamiet begeleid- aanslag mislukte doordat het konvooi op het laatste mo le route wijzigde. De Spaanse autoriteiten hebben inmid- jf verdachten aangehouden. De politie zocht met man en girnaar de vermoedelijke bestuurder van de auto en het S se extremist Switon veroordeeld [au De Poolse rechts-extremist Kazimierz Switon is gis- oor een rechtbank in Oswiecim (Auschwitz) veroordeeld het aanwakkeren van haat tegen joden. Switon had een gne gevoerd waarbij hij andere katholieken had opgeroe- ïisen te plaatsen bij het monument in het voormalige igingskamp Auschwitz. Het openbaar ministerie was een gQ oek tegen Switon begonnen nadat inwoners van Oswie- dden geklaagd over de opruiende pamfletten die hij in dje verspreidde. Switon had de Polen opgeroepen een eloze oorlog' te beginnen tegen de 'joods-communisti- keui ijmetselarij, de ergste vijand van de Poolse staat'. De legde Switon een boete op van tweehonderd gulden en jrwaardelijke celstraf van zes maanden. "Jhtvliegverbod Brussel ingetrokken lie 3 11 De Belgische minister van verkeer Durant trekt haar in om vanaf 2003 geen nachtvluchten tussen een en vijf «er toe te laten op de Brusselse luchthaven Zaventem. lid van de Franstalige groenen van Ecolo, wilde daar- pk geluidsoverlast voor omwonenden terugdringen. De ':rs die het zogeheten kernkabinet vormen, besloten gis- m een werkgroep op te richten. Die moet binnen drie voorstellen doen waarbij ook de economische en sociale in van zo'n maatregel en de gevolgen voor de bereik- id van Zaventem worden bekeken. In de werkgroep zit rhofstadt. Diens partij, de Vlaamse liberale VLJD, had gro- ilemen met het ministeriële besluit. j{; 10's welkom in Brits leger Het verbod voor homoseksuelen om bij de Britse in e 'achten werkzaam te zijn, is gisteren opgeheven door de- 3 in ninster Geoff Hoon. Hoon volgt hiermee een oordeel van 51 opese Hof voor de Mensenrechten. Dat bepaalde vorig het verbod onrechtmatig is. Drie mannen en een die na een onderzoek door de strijdkrachten wegens Snoseksualiteit werden ontslagen, waren naar het Euro- 1 gestapt. Vier maanden geleden kregen ze daar in urg hun gelijk. De Europese rechters oordeelden dat teit een strikte privé-aangelegenheid is. Ze verwierpen ment dat homoseksuelen een negatieve invloed zouden op het functioneren van legeronderdelen. knemers krijgen auto van baas >na De 160 werknemers van een Portugese textielfabriek ia krijgen allemaal een auto van hun baas. Jorge Mario 10, eigenaar van het bedrijf, heeft een bedrag van meer s miljoen gulden uitgetrokken voor de ongewone nieuw- tkering.Alle medewerkers, de een meer dan de ander, 11 meegewerkt aan de winst die we hebben behaald", ver- B Carvalho. Autoverkoper Jorge Mendes kon zijn oren «loven toen de ondernemer zijn bestelling kwam doen. En tjaal niet toen de gulle werkgever hem even later per che- dn aankoop betaalde. Jotge Carvalho treedt met zijn geste Iföetsporen van zijn vader Manuel, die zijn werknemers in pn gele fiets schonk. J ontkent betrokkenheid bij moord De protestantse paramilitaire groepering LVF ontkent ;en te zijn geweest bij de moord op Richard Jameson, die Ier zou zijn van de eveneens protestantse paramilitaire »e Loyalist Volunteer Force maakte dat gisteren bekend in jrte verklaring. Jameson werd maandag voor zijn huis in pts Portadown door onbekenden doodgeschoten. Volgens ||ieidsbronnen was hij de plaatselijke leider van de Ulster teer Force. Zijn familie ontkent dat. De Britse politie wilde igeren op de verklaring van de LVF. In Noord-Ierland de- ïculaties de ronde dat de moord een wraakactie was na :htpartij tussen leden van beide groeperingen, eind vorig ische rijkswacht dreigt met acties i De Belgische rijkswacht dreigt met stiptheidsacties en gen tijdens het Europese voetbalkampioenschap dat deze in België en Nederland wordt gehouden. Paul van Keer belangrijkste rijkswachtvakbond NSPV eiste gisteren dui- eid van de regering over de rechten van de rijkswachters lieuw op te richten politiekorps. Van Keer liep vooruit op erhandelingen die de NSPV later deze maand voert met (ring. Na de zaak-Dutroux kwamen regeringspartijen en tie in België overeen dat de drie verschillende politie- n zouden samensmelten. Op lokaal niveau moeten ge- ipolitie en plaatselijke brigades van de rijkswacht, het na- politiekorps, samengaan. Daarnaast komt er een nieuw lal korps waarin de gerechtelijke politie (GP) en de re- edienst BOB van de rijkswacht opgaan. Alleen adviserende rol voor Europese organisatie Een nieuw onafhankelijk Europees voedselveiligheids- bureau moet het vertrouwen van de burger in het voed sel herstellen. De Europese Commissie wil dat het bu reau in 2002 van start gaat. De gevolgen van crises zoals de 'gekke-koeien-ziekte', de dioxinebesmetting van voedsel en rioolwater in veevoer, kunnen dan tot een minimum beperkt blijven. perking voor het voedselbu- reau. Volgens verantwoordelijk Europees Commissaris Byrne van volksgezondheid hoeft er aan de slagkracht van de nieu we Autoriteit niet getwijfeld te worden. De Commissie heeft sinds haar aantreden afgelopen zo mer verbetering van voedselvei ligheid absolute voorrang gege ven. Het voedselbureau wordt BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De Europese Voedselautoriteit, zoals het bureau officieel moet gaan heten, krijgt alleen een ad viserende rol. Het afkondigen van maatregelen blijft het voor recht van de Commissie als da gelijks bestuur van de Europese Unie. Europarlementariërs rea geren teleurgesteld op deze be- verantwoordelijk voor de we tenschappelijke analyses en ad viezen over alle etenswaren. Van 'boerderij tot bord' en van 'fabriek tot vork' moeten kwali teit en veiligheid van de pro ducten gegarandeerd zijn. Dat betekent scherper toezicht en strengere regels voor de pro ductie, verwerking, opslag en verkoop van voeding en drank. De bestaande wetenschappelij ke EU-comités worden in het nieuwe bureau ondergebracht. De Autoriteit krijgt ook de verantwoordelijkheid voor het permanent verzamelen van in formatie over voedingswaren en moet bij gevaar de EU-lid- staten alarmeren. „De Voedsel autoriteit wordt het centrale MADRID KERNAN TURNER Als Groot-Brittannië besluit om de Chileense oud-dictator Au- gusto Pinochet om gezond heidsredenen vrij te laten, zou dat zeer welkom nieuws zijn voor de Spaanse regering. Die zit al sinds de arrestatie vijftien maanden geleden van Pinochet diplomatiek op hete kolen. Het eind van het getouwtrek om Pinochet zal premier Jose Maria Aznar tot tevredenheid stemmen, want dan is de oppo sitie een belangrijk item kwijt geraakt met de parlementsver kiezingen van maart in het vooruitzicht. Keer op keer moet de centrumrechtse Aznar zich verdedigen tegen kritiek van de socialistische oppositie die hem hij verwijt dat hij Pinochet lie ver niet in Spanje wil laten be rechten. De Britse minister van binnen landse zaken Jack Straw maakte dinsdag bekend dat uit een on afhankelijk medisch onderzoek is gebleken dat de gezondheid van de 84-jarige Pinochet te slecht is om hem terecht te la ten staan. Straw neigt ernaar Pi nochet naar diens land te laten terugkeren, ondanks een uitle veringsprocedure die de Spaan se réchter Baltasar Garzon is begonnen. Garzon heeft Pinochet in staat van beschuldiging gesteld we gens genocide, terrorisme en marteling van politieke tegen standers, onder wie Spaanse staatsburgers. In totaal zijn 3.197 mensen vermoord of ver mist geraakt nadat ze waren ontvoerd door de veiligheids troepen onder Pinochets dicta- Egon Krenz gaat vandaag de cel in KALSRUHE DPA-AFP Voormalig DDR-staatshoofd Egon Krenz begint vandaag aan zijn gevangenisstraf van zesen eenhalf jaar wegens doodslag. Het Duitse gerechtshof heeft gisteren het hoger beroep van Krenz afgewezen. Het gerecht oordeelde dat de veroordeling van Krenz niet in strijd is met de wet die het met terugwer kende kracht toepassen van Duitse wetgeving op de voor malige DDR verbiedt. Krenz kreeg meer slechte be richten. Gisteren werd bekend dat de burgemeester van Ber lijn, Diepgen, een gratieverzoek voor Krenz heeft afgewezen. Krenz werd in november vo rig jaar veroordeeld, omdat hij opdracht gaf tot schieten op vluchtlingen die de zwaarbe waakte Oost-Duitse grens over probeerden te vluchten. tuur (1973-1990). Aznars rege ring heeft nooit ingestemd met Pinochets arrestatie en uitwij zing, maar heeft zich er ook nooit tegen verzet. Aznar werd wel overladen met kritiek door Pinochet-aanhangers in Chili en door de regeringen van Chili en Argentinië. Een oncomforta bele positie voor de leider van een land dat de afgelopen jaren grote economische belangen heeft opgebouwd in Zuid-Ame- rika. Garzon heeft ook 98 voor malige legerofficieren in Argen tinië in staat van beschuldiging gesteld wegens genocide, terro risme en marteling ten tijde van de Argentijnse dictatuur van 1976-1983. Chili en Argentinië beschuldigden Spanje ervan dat het zich opstelde alsof het nog steeds een koloniale macht was. En wat geeft Spanje het recht te oordelen over andere dictaturen, terwijl het thuis de Familieleden van mensen die onder het Pinochet-bewind verdwenen zijn, demonstreerden gisteren voor het presidentiële paleis in de Chileense hoofdstad Santiago. foto reuters antonio guevara PARUS-BRUSSEL DPA-ANP Na de hevige stormen en olie vervuiling langs de westkust heeft de Franse regering giste ren besloten miljarden opzij te leggen voor het herstel van de schade. Premier Lionel Jospin heeft gisteren ook een confe rentie aangekondigd over het opstellen van strenge regels voor het internationale zee transport. De bijeenkomst is in februari in Nantes. Parijs trekt 1,3 miljard gulden uit voor herstel van de directe schade en vier miljard gulden voor goedkope leningen aan getroffenen. Het begin van het herstel van omvergewaaide bossen kost minstens een half miljard gulden. Op lange ter mijn voorziet de regering twee miljard aan uitgaven om over tien jaar de bossen weer enigs zins op peil te brengen. De verwoestingen die de stor men in de kerstvakantie in Frankrijk aanrichtten, kosten het land in totaal naar schatting 25 miljard gulden. Circa negen tig mensen zijn om het leven gekomen. Tegelijkertijd voltrok zich een milieuramp aan de westkust. De Maltese tanker Erika verging en verloor 11.000 ton olie die vijfhonderd kilometer kust heeft besmeurd. In het gezon ken wrak van de Erika zit nog ongeveer 20.000 ton olie. meldpunt voor alle informatie over voedselveiligheid", voor spelde Byme gisteren tijdens de presentatie van zijn plannen. Tot eind april kunnen betrok ken instanties reageren op de voorstellen. In september volgt dan een definitief plan waarbij er ook duidelijkheid komt over de kosten. Naast de oprichting van het bureau, haalt de Commissie de stofkam door de bestaande EU- wetgeving omtrent voedselvei ligheid. Ruim tachtig voorstel len moeten de regels effectiever en duidelijker maken. Het gaat om zaken als etikettering, eisen voor nieuwe (genetisch gema nipuleerde) etenswaren en de samenstelling van veevoer. oude gezagsdragers ongemoeid liet na de dood van dictator Franco in 1975? Spaanse histo rici stellen daarentegen dat er grote verschillen zijn tussen het regime in Chili en dat in Span je. Allereerst kan Franco zelf niet worden vervolgd omdat hij dood is. Daarnaast zijn de wreedheden van Pinochet een zijdig, terwijl Franco's tegen standers ook wreedheden be- orasje* Een Bosnische legertank rolt over een rij geweren heen. De geweren werden gisteren vernietigd in het kader van de demilitari sering van het Bosnische district Brcko. In totaal werden ruim 2000 wapens vernietigd. foto era elvis barukcic NEW YORK Rtr Het kostte wat moeite, maar na een maand aandringen kreeg talk-showpresentator David Letterman het toch voor elkaar. Gisteravond kwam Hillary Clin ton op bezoek. Geheel in stijl begon Letterman het gesprek met wat grappen en grollen. Hij liet zich ontvallen dat hij wel een beetje nerveus was, on danks het feit dat hij in het ver leden al heel wat grootheden over de vloer heeft gehad. Hij vervolgde met „Vertel eens wat over jezelf." Maar Hillary beet ook van zich af. Letterman ging in op de verhuizing van de First Lady naar de staat New York, waar ze in de race is voor een senaatszetel. „Elk gek die langs jouw huis rijdt gaat nu toete ren." Hillary had haar ant woord klaarliggen: „Was jij dat? Toch kreeg ze ook de kans een paar serieuze dingen te zeggen. Op de vraag waarom ze naar New York is verhuisd, zei ze: „New York heeft altijd men sen uit de hele wereld getrok ken. Dat maakt het zo'n mooie plek om te wonen." Letterman testte vervolgens Hillary's ken nis over New York. Van de tien vragen had ze de helft goed. Ook ging ze in op de kwestie- Elian, de Cubaanse jongen die nu middelpunt is van een pro- pagandastrijd tussen de VS en Cuba. Ze hield zich echter op de vlakte toen haar gevraagd werd wat er met de jongen moet gebeuren. Ze zei dat Elian niet voor niets naar de VS is ge komen, maar dat ook rekening gehouden moet worden met zijn vader, die in Cuba is geble ven. Letterman besloot Hillary niet met lege handen naar huis te sturen. Ze kreeg een maai- machine mee waarmee ze het gazon kan verzorgen van haar nieuwe onderkomen. ANKARA AFP-Rtr De Turkse regeringspartijen hebben gisteren besloten de doodstraf voor Abdullah öcal- lan, de leider van de Koerdische Arbeiderspartij PKK, voorlopig niet ten uitvoer te laten bren gen. Ze willen wachten op een uitspraak die het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in de zaak moet doen, zo maak te premier Ecevit bekend. Het overleg tussen de coalitiepartij en duurde zeven uur. Het besluit betekent dat het parlement zich voorlopig niet zal uitspreken over de dood straf. Ecevit maakte wel duide lijk dat uitstel nog geen afstel betekent. Het Turkse parlement moet uiteindelijk beslissen of de separatistische voorman wordt geëxecuteerd, waarna de president dit besluit met zijn handtekening moet bekrachti gen. Het in Straatsburg gevestigde mensenrechtenhof heeft Anka ra gevraagd de doodstraf niet uit te voeren totdat het uit spraak heeft gedaan over het beroep dat de Koerdische leider daar heeft ingediend. Deze uit spraak kan achttien maanden op zich laten wachten. Zowel de Europese Unie als de 41 lid staten tellende Raad van Euro pa heeft Turkije in duidelijke taal te verstaan gegeven zij niet accepteren dat öcalan wordt De PKK-leider werd in 1999 ter dood veroordeeld wegens verraad van de Turkse staat en het leiden van gewapend verzet voor Koerdische zelfbeschik king. In die strijd zouden in vijf tien jaar zeker 30.000 mensen zijn omgekomen. Ecevit heeft eerder verklaard persoonlijk te genstander te zijn van de dood straf. Hij vreest ook dat de dood van de PPK-leider een streep zet door eventuele toetreding van Turkije tot de EU. MOSKOU HANS HOOCENDUK Met VoordeelNummers Nederland belt u uw 10 favoriete telefoonnummers binnen Nederland voortaan met 10% korting (max. 1 mobiel nummer). Bel gratis 0800-0429 en volg de simpele instructies. De eenmalige administratie kosten (f 10,-) worden op uw telefoonnota in rekening gebracht. U hebt al 3 voordeelnummers? Dan kunt u ze nu gratis uitbreiden naar 10. U betaalt dus niet opnieuw de eenmalige administratiekosten. CORRESPONDENT Met vliegend vaandel wilde Vladimir Poetin, de nieuwe sterke man in Rus land, Tsjetsjenië binnentrekken om de zege op de rebellen te bekrachtigen en zo zijn overwinning bij de presidents verkiezingen van 26 maart te garande ren. Maar nu blaast een ijskoude Kau- kasische bergwind hem in het gezicht. De Russische militaire campagne is vastgelopen. Nadat de rebellen een aantal succesvolle tegenaanvallen heb ben uitgevoerd waarbij de Russen zwa re verliezen leden, moeten de Russi sche generaals hun strategie herzien willen ze een vernederende nederlaag als in 1996 vermijden. Ruim drie en een halve maand moesten de Tsjetsjeense vechters wijken voor de Russische overmacht, maar nu zijn ze teruggekeerd naar hun oude, favoriete tactiek: snelle aanvallen op door de Rus sen 'bevrijde' steden. En de enigen voor wie dit als een verrassing komt, lijken de Russische generaals te zijn. „De over winning staat voor de deur", klonk het nadat de Russen in december het tradi tioneel niet al te anti-Russische vlakke noorden van Tsjetsjenië hadden bezet. Een vergissing, want de zege is nog heel ver weg. De kolossale troepenmacht van zo'n 140.000 man van defensie en bin nenlandse zaken kan bepaalde gebieden wel bezetten, maar niet beheersen. Al weken geleden meldden Tsjetsjeense vechters dat ze zich 's nachts probleem loos langs en door de Russische stellin gen kónden bewegen, omdat hun tegen standers veel te bang waren hun gepant serde voertuigen te verlaten. De Russi sche opperbevelhebber in het gebied, generaal Kazantsjev, is daar nu ook ach ter. Hij kondigde na de overvallen van de Tsjetsjenen aan dat er fouten waren gemaakt. De 'bevrijde' steden waren niet nauwkeurig genoeg gezuiverd. Voortaan zullen alle mannelijke Tsjetsje nen tussen de tien en zestig jaar worden aangehouden en zorgvuldig worden ge controleerd, aldus de generaal. De nieuwe repressiemaatregelen zullen Kazantsjev en zijn soldaten weinig hel pen. Door hun meedogenloze optreden tegen de burgerbevolking hebben ze van de meeste Tsjetsjenen potentiële guerril lastrijders gemaakt. Russische analisten zijn het er over eens dat de Russen de Tsjetsjenen wel kunnen verdrijven uit de posities die ze tijdens hun verrassings aanvallen innemen, maar dat die zich daarna in de bergen hergroeperen om elders opnieuw in actie te komen. Het beste is een consolidatie in de bezette gebieden en in het voorjaar een nieuw offensief richting bergen, menen ze. „Acties in de bergen op dit moment zijn pure zelfmoord", stelt een analist. Maar stopzetting van de operaties zou niet alleen betekenen dat de Russen toe geven dat ze de Tsjetsjenen niet kunnen verslaan, maar ook dat de troepen de komende maanden bloot staan aan gu errilla-acties. Sommige deskundigen voorspellen zelfs dat het slechts een kwestie van weken is voordat de Tsje tsjeense vechters, wier moreel door de recente successen duidelijk is gestegen, zullen toeslaan op Russisch gebied. Op de door de staat gecontroleerde tv- zenders zal daar weinig van te zien zijn. De generaals zullen alles doen om de kansen voor hun favoriet Poetin om op 26 maart definitief zijn intrek in het Kremlin te nemen, niet te schaden. En dus zullen ze de officiële verliescijfers laag houden en alleen beelden vrijgeven van lachende soldaten, schietende tanks en aanvallende vliegtuigen en helikop ters. Maar in de Russische media is een om slag te bespeuren. Steeds vaker komen in de kranten soldaten aan het woord die over rampzalige verliezen spreken. In een krant klaagde de commandant van een elite-eenheid dat zijn man schappen als simpele infanteristen in de loopgraven moesten vechten in plaats van de commandotaken uit te voeren waarvoor ze zijn opgeleid. Het probleem is namelijk dat de Russische generaals geen behoorlijk geschoolde infanterie hebben. Ondanks jaren gepraat over hervormingen, is het leger nog altijd een log apparaat waarvan slecht opgeleide dienstplichtigen met verouderde wa pens de basis vormen. Bijna negentig procent van de soldaten in Tsjetsjenië zijn dienstplichtigen. Slechts enkele dui zenden worden beschouwd als inzet baar bij gevechtsacties. De Russische ge neraals zetten ook in op zogenaamde 'kontraktniki', veteranen uit de strijd in Tsjetsjenië en uit de oorlog in Afghanis tan, die voor geld vechten in de Kauka- sus. Maar hun gevechtswaarde blijkt ook niet al te groot en ze zijn regelmatig be trokken bij moord- en plunderpartijen. Verder was het een grote fout van de Russische legerleiding om recentelijk, na drie maanden frontdienst, een groot deel van het kader in Tsjetsjenië uit te wisselen. De onervaren nieuwkomers worden nu geconfronteerd met hoogge- motiveerde Tsjetsjeense rebellen. Poetin is er ongetwijfeld van op de hoogte, maar hij praat slechts over de wederge boorte van Rusland als sterke militaire macht. Hij moet het nu immers hebben van successen op het slagveld en niet van onrust binnen de troepen. Maar met elke gedode Russische soldaat slinken de kansen dat Poetin met slaande trom Grozny binnen kan trekken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7