Leidsch Dagblad Geen verhoging Rekeningrijden bij hoofdstad onzeker Blokkade bij ambulancepost De Jong Eerste grote onderzoek naar effecten medicijn bij ouderen Amerikaanse overheid wil Microsoft opsplitsen "ram 'Pinochet is geestelijk veel te zwak' Vrouw probeert in bad vriendin te elektrocuteren I Zorg en Zekerheid handhaaft de laagste nominale ziekenfondspremie van Nederland. fïorg en Zekerheid Zorg en Zekerheid. Voor alle zekerheid dichtbij. 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Advocaten van het Amerikaan se ministerie van justitie willen dat Microsoft zich opsplitst in drie of meer kleinere bedrijven. Het voorstel is gedaan aan be middelaar Richard Posner, die bekijkt of het bedrijf en de over heid tot een schikking kunnen komen in de zaak van machts misbruik door de softwarereus. Rechter Thomas Penfield lackson oordeelde twee maan den geleden dat Microsoft 'mo nopolistische macht' heeft op het gebied van computerbestu ringsprogramma's en die heeft misbruikt ten nadele van ande re bedrijven en consumenten. Een woordvoerder van Mi- HET WOORD IS AAN Penelope Keith Het publiek lacht alleen maar als het zich veilig voelt. crosoft noemt het voorstel van de overheid 'radicaal en ex treem'. Verder noemt het be drijf het ironisch dat er wordt gepraat over het opsplitsen van Microsoft, terwijl de fusie tus sen America Online en Time Warner erop gericht is met Mi crosoft te gaan concurreren. Het is niet duidelijk hoe de Amerikaanse overheid denkt over de manier waarop de soft waregigant moet worden ge splitst. Er is gesproken over een driedeling, waarna een bedrijf zich bezighoudt met Windows, een met softwareapplicaties en de derde met internet. Pagina 5: Internet brengt beeld op bestelling thuis ■w bevyblkt Bedrijfsleven vraagt politiek proef te verijdelen NR. 42207 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 OVER ira 071-5128030 16 Sassenheimers willen peuters opvangen in molenstomp 18 'Bescherming weidevogels' een populaire cursus in Zoeterwoude ;DAG 13 JANUARI 2000 lering asbest »E( Isgehoorzaal jvatie voor een egbezuinigd' OPGERICHT 1 MAART 1860 Organisatoren •t Leidse Blues Jazzweek mikken Katwijk nog steeds in de ban van het millennium R€ ;re kans op asteroïde iat de aarde dit mil- wordt geraakt door oïde, is kleiner ge- Van de duizend tot >nd asteroïden die an de aarde kunnen is na nieuw onder maar ongeveer de gebleven. Dat meldt enschappelijk tijd- ture. Het aantal rots- lat met de aarde in kan komen, wordt d aan de hand van che beelden van het lander slikt medicijnen ders hebben verleden miljoen gulden meer dicijnen uitgegeven aar ervoor, een stij- ;lf procent Het aan schreven genees- steeg in 1999 met nt, één procent meer gelopen jaren gebrui- )d voor misdadiger idadigers kunnen rt na hun vrijlating jevangenis nog een ijk- of gemeentever- ;n. De burgemeesters itie daarover advise- heeft burgemeester k van Echteld van- igekondigd. Zomer- voorzitter van een die sinds vorig jaar meer betrokkenheid emeesters bij de te- I an zedenmisdadigers Ltschappij. Tientallen ambulancemedewerkers blokkeerden vanmorgen de ingang bij de Leidse particuliere ambulancedienst De Jong. foto marklamers 1: Versterking noodzakelijk LEIDEN ANNET VAN AARSEN Tientallen ambulancemedewerkers uit Amsterdam, Haarlemmermeer en de kop van Noord-Holland hebben vanmorgen vroeg een verrassingsactie uitgevoerd bij het particuliere ambulancebedrijf De Jong in Leiden. De actievoerders hadden zich met een fors aantal ambulances verzameld bij het transferium langs de A44 en blok keerden later de toegang tot De Jong. De ambulancemedewerkers eisen van de Landelijke Federatie Ambulance Zorg (LFAZ) dat de CAO-onderhandelingen di rect worden hervat. Directeur B. de Jong van het Leidse bedrijf is onderhandelaar namens de werkgevers. De onderhande lingen werden vlak voor de kerst opge schort tot begin maart. Eind vorig jaar had er een nieuwe CAO moeten zijn. ,,We willen niet meer wachten", ver klaarde woordvoerder R. den Hartog na mens het ambulancepersoneel. ,,De on derhandelingen zijn uitgesteld omdat een onderzoek naar de effecten van de Ar beidstijdenwet nog niet is afgerond. Maar wij willen afspraken over andere zaken, die net zo belangrijk zijn. Wij verdienen als werknemer bij een particuliere ambulan cedienst minder dan onze collega's bij de gemeentelijke diensten. En hoe komt het dat onze collega's met 55 jaar met de vut kunnen terwijl wij moeten blijven werken tot ons 61ste?" De ambulancemedewer kers boden De Jong een petitie aan. Dat kostte enige moeite. De Jong liep bij aankomst bij zijn kantoor aan de Pesthuis laan direct door naar binnen. Pas later was hij bereid de handtekeningenlijsten in ont vangst te nemen. Toezeggingen deed De Jong niet. Ambulancepersoneel dreigt nu het niet spoedeisend ziekenvervoer een dag stil te leggen als het CAO-overleg niet snel wordt hervat. Pagina Leiden: Ambulancediensten wil len niet eerder onderhandelen met bon den De invoering van rekeningrijden rond Amsterdam hangt aan een zijden draad. Het lot van het plan ligt met name in handen van de Amsterdamse PvdA, die intern ernstig verdeeld is. Bedrijfsleven en ANWB hebben een nieuw offensief ingezet tegen tolheffing op snelwegen rond de hoofdstad. and in de toekomst n machtig eri sterk rijn, is het noodzake- trijdkrachten te ver- interimpresi- ;tin gisteren na een ng met zijn nieuwe voor federale en na- aken Blochin. „Ons ooit een grote, mach- erke staat", aldus Po- ït is duidelijk dat dit elijk was als we geen :n machtige strijd- hadden." hand meer wethouder bijeenkomsten tussen |Ieden van de Al-Iman i wethouder Pauline henhuizen van Almere Jen handen meer wor- jfeeven. In september samenwerking ver iadat bestuursleden school weigerden de er de hand te schud- dat ze uit godsdiensti- egingen personen van ere geslacht niet wil- aken. Nu zal worden 'onder het schudden g van Ford kantelen rikaanse autoconcern tenteerde gisteren in rbags die uitklappen to dreigt om te slaan, elgevaar voorkomen chtkussens dat inzit- it de auto worden ge- Volgens Ford gebeurt helft van het aantal gevallen. AAG 22 PAGINA'S fen Samenleving fvan de Dag2 13,15,16,17,18 Strips1 q 20,21,22 programma's11 Slicht14 SANTIACO-LONDEN AP-GPD De Chileense oud-president Pi nochet is niet alleen lichamelijk te zwak om nog een strafproces te doorstaan. De Britse minis ter voor binnenlandse zaken Jack Straw suggereerde gisteren in het Lagerhuis, het parle ment, dat de 84-jarige Pinochet ook geestelijk niet meer in staat is aan een proces deel te ne men. Straw, die nog definitief moet beslissen of hij de oud-dictator uitlevert aan Spanje, of vrijlaat om hem te laten terugkeren naar Chili, herhaalde dat hij 'geneigd' is tot het laatste. Als een van zijn criteria noemde Straw 'of senator Pinochet in een positie verkeert om de pro cedure te kunnen volgen, of hij begrijpelijke instructies kan ge ven aan degenen die hem ver tegenwoordigen en of hij in staat is een coherente verkla ring van zijn eigen zaak en van zijn herinneringen af te leggen'. Straw weigerde verder in te gaan op de medische test die Pinochet eerder heeft onder gaan. Die blijft vertrouwelijk. De.twee overgebleven kandi daten in de Chileense presi dentsverkiezing, de socialist Ri- cardo Lagos en de rechtse Joaquin Lavin, hebben beiden gisteren gezegd dat ze een be rechting van oud-dictator Pino chet in Chili zouden toestaan. „Hij is als elk ander persoon onderworpen aan het gerecht", zei Lavin voor de televisie. La- vin zei verder dat Pinochet, die senator is voor het leven, zich helemaal uit de politiek zou moeten terugtrekken. Lavin was een aanhanger van het re gime-Pinochet, dat van 1973 tot 1990 duurde, maar distanti eerde zich in zijn verkiezings campagne van de oud-dictator. Lagos, die onder Pinochet gevangen zat, zei opnieuw dat hij voor berechting van de ge neraal was, maar dat de presi dent geen mensen berecht. Pagina 2: Commentaar Pagina 7: Vrijlating Pinochet is geschenk voor Spanje ANNET VAN AARSEN Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) heeft met het onlangs begonnen project Prosper het eerste grote onder zoek naar effecten van een me dicijn bij ouderen in handen. De onderzoekers bekijken de komende vier jaar of de choles terolverlager pravastatine de kans op hart- en vaatziekten en beroertes verlaagt bij mensen boven de zeventig jaar. In totaal 1100 ouderen uit Leiden en omgeving doen mee; net als nog eens ruim 45Ö0 leeftijdsge noten uit Glasgow (Schotland) en Cork (Ierland). Volgens de cardioloog J.W. Jukema, lid van het onder zoeksteam, hebben Leiden, Glasgow en Cork met Prosper een primeur. Tot nu toe wordt het als 'not done' beschouwd om ouderen te betrekken bij onderzoek naar de werking van medicijnen. „Nu is er sprake van een kentering in de policy met betrekking tot ouderen. Ik denk dat we te maken hebben met een briljante en een zeer zinvolle studie", zegt de cardio- loog. Pravastatine - ook wel be kend onder de merknaam Se- lektine - is al vele jaren in de handel. Er zijn eerder grote en langlopende studies naar het cholesterolverlagende middel uitgevoerd, maar dan bij men sen onder de zeventig. Jukema: „We weten dat het middel cho lesterolverlagend werkt en helpt om hartinfarcten te voor komen. Maar de onderzoeksre sultaten tot nu toe zijn telkens steeds mooier dan vooraf werd aangenomen. Pravastatine doet meer dan alleen cholesterolver- laging." De 1100 ouderen uit Leiden en omgeving, die meewerken aan Prosper, wonen allemaal nog zelfstandig en zijn 70 tot 82 jaar oud. Vijftig procent van de onderzoeksgroep krijgt het me dicijn, de andere helft een pla cebo. De onderzoekers kijken behalve naar de vraag of het medicijn de kans op hart- en vaatziekten en beroertes ver kleint, ook naar mogelijke posi tieve effecten op bijvoorbeeld het geheugen en het voorko men van dementie. Ongeveer de helft van de onderzoeks groep heeft een vaataandoe- ning in één of andere vorm, de rest heeft een verhoogd risico hierop. AMSTERDAM PIETER VAN HOVE RICHARD MOOYMAN Het is twijfelachtig of binnen de gemeenteraad van Amsterdam een meerderheid te vinden is voor rekeningrijden met tol poorten tijdens de Spitsuren. De WD heeft bedenkingen en de PvdA is tot op het bot ver deeld. De sociaal-democraten proberen het vanavond tijdens een extra partijvergadering als nog eens te worden. Burge meester en wethouders willen morgen een definitief stand punt innemen. De WD heeft als voorwaarde gesteld dat de hoofdstad vijf miljard gulden krijgt voor de proef. Verkeerswethouder Koh ier (GroenLinks) rekent echter op 'slechts' één miljard gulden. Volgens de WD is dat niet eens genoeg voor een tweede Coen- tunnel, die 1,6 miljard kost. De liberalen gaan niet akkoord met de proef als de gewenste inves teringen niet worden gedaan. Het bedrijfsleven en de ANWB zijn ondertussen een nieuwe campagne begonnen om de invoering van tolheffing te verijdelen. De werkgeversver enigingen VNO-NCW en MKB Nederland en de Kamers van Koophandel van de grote ste den kwamen gisteren in een spoedzitting bijeen met de ANWB, Bovag en Rai. Dit zoge noemde Noordzeeberaad wil met alternatieve plannen ko men om de files terug te drin gen. De organisaties roepen zo wel landelijke als plaatselijke politici op om de tolheffing niet te steunen. Het Noordzeeberaad wii be- WUDENES GPD Een vrouwelijke hoofdcipier van de gevangenis in Zwaag wordt verdacht van een poging haar vriendin te elektrocuteren. De vrouw gooide een elektrisch kacheltje in het bad waar het slachtof fer in zat. De vriendin overleefde de moordaanslag en zou het naar omstandigheden goed maken. De hoofdcipier, woonachtig in Wijdenes, is aangehouden door de politie. Haar wordt poging tot moord of doodslag ten laste ge legd. Overigens is de wijze waarop de aanslag werd gepleegd klas siek: in diverse films worden mensen in bad op deze manier ver moord. Veel zorgverzekeraars verhogen hun premie. Wij niet. Onze nominale premie blijft gewoon de laagste van Nederland. Als regionaal opererende zorgverzekeraar die uitsluitend voor haar verzekerden werkt en niet vanuit winstoogmerk, kunnen we de kosten namelijk laag houden. Als u ook verzekerd wilt zijn van een ruime dekking voor een lage prijs: bel GRATIS 0800 - 0327. Doe het snel, dan krijgt u alle informatie. Waarna u zonder problemen over kunt stappen van uw huidige verzekeraar naar Zorg en Zekerheid. Zelfs als u de premie aan hen al heeft voldaan. ZIEKENFONDS PARTICULIER taaistroken naast bestaande wegen, zodat automobilisten zelf kunnen kiezen of ze extra betalen voor een filevrije door tocht. Het plan van Netelenbos is volgens de critici vooral een vorm van 'betaald in de file staan'. De Kamer van Koophandel van Amsterdam en het Regio naal Orgaan Amsterdam (ROA) verzetten zich tegen de indruk dat al is beslist dat elektronisch tol wordt geheven op de A4 en de A2. „De zestien ROA-ge- meenten hebben nog lang niets beslist", zo stelt J. van der Lin den van het ROA. Haarlemmer meer en Spaarnwoude/Haar- lemmerliede hebben bijvoor beeld ernstige bedenkingen te gen tolheffing bij Amsterdam. Zij vrezen nog meer sluipver- keer van automobilisten die de tolpoorten willen omzeilen. Provinciale Staten van Noord-Holland spreken zich maandag uit. Volgens gedepu teerde E. Neef behoort het in voeren van betaalstroken in plaats van algehele tolheffing nog steeds tot de mogelijkhe den. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Vliegtuigen speciaal voor homoseksuelen LONDEN AFP Een Britse oud-steward heeft de eerste vliegtuigmaatschappij ter wereld opgericht speciaal be doeld voor homoseksuelen. Freedom Airways gaat opereren vanaf de luchthavens in Luton en Manchester. Martin Lang ham, die 34 jaar lang werkte voor een grote maatschappij, kreeg het idee door 'de botte behandeling van homoseksue len' door zijn ex-werkgever. Ook ondervond hij zelf de ge volgen van het beleid van ge wone maatschappijen toen hij met zijn vriend voor vakantie naar Bali vloog. Tijdens de vlucht sliep hij met zijn hoofd op de schouder van zijn vriend toen het cabine personeel hem wakker maakte en verklaarde dat hij zich „niet zo intiem mocht gedragen". Deze gedragingen ten opzichte van stellen van dezelfde sekse zijn typisch voor het beleid van vliegtuigmaatschappen, aldus Langham. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.y.m. controle bezorging Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1