Fors tekort bij Stedelijk La Bloemen straalt als moeder en diva ïibes met soep, jachtschotel en dessert Cultuur Kunst U} 'histoire' van de ktderlandse schrijvers LVC in puin 'Rond 1930' in Stedelijk Crematorium even theater Kurt Sanderling te gast bij Rotterdams Philharmonisch Foto's Rohde eye-catcher in Sidac Studio RDAG 13 JANUARI 2000 jersucces van '99 in de lenj boekhandels was af- tot een Frans poëzietijdschrift uit 1999 met daarin uit het Ne derlands vertaalde gedichten. Om de bezoeker enig houvast te geven, zijn de boeken en ma nuscripten rond verschillende thema's gegroepeerd, vaak ver bonden aan een tijdsperiode. Bijvoorbeeld: 'De vroegste ver talingen in het Frans', 'Hoogte punten uit de Renaissance en de zeventiende eeuw' en 'De actualiteit van 1999'. Prachtig zijn veel van de ou de, soms in leer gebonden drukwerkjes.Er is duidelijk te zien dat de drukker zich veel moeite heeft getroost een mooi, ambachtelijk boek te maken. Bijzonder kunstig is bijvoor beeld een boekje getiteld Les jeux d'enfants van Jacob Cats uit 1764. Dit boekje, dat slechts één gedicht bevat, is niet veel groter dan een speelkaart. Klein is de mode, zo verklaart de tekstbezorger het formaat. Fascinerend worden deze ou de drukwerkjes vooral, wanneer je als bezoeker je fantasie er een beetje op loslaat. Probeer je bij het zien van een handbeschre- ven perkament uit 1400 eens voor te stellen, hoe dit zeshon derd jaar geleden door een monnik in zijn kleine klooster kamertje met een ganzenveer beschreven is. Naarmate de tentoonstelling dichter bij onze eigen tijd komt, is het vooral de voortdurende blijk van herkenning die de ten toonstelling zijn charme ver leent. Reve's Les soirs doet een belletje rinkelen, evenals Her mans' La chambre noire de Damoclès. Maar ook Multatuli, Couperus, Vestdijk en Elsschot zijn vertegenwoordigd. En dat is voor een Nederlander toch wel een gekke gewaarwording. Plotseling blijkt een andere cul tuur geïnteresseerd te zijn in ons kleine kikkerlandje. En niet alleen nu, maar al honderden jaren lang. De tentoonstelling wordt vrij dag 14 januari om 16.00 ge opend door «Hugo Brandt Corstius. Plaats: Universiteits- Bibliotheék, Witte Singel 27. De tentoonstelling is daarna nog te bezichtigen tot 25 fe bruari. cnaj van onze eigen Hol- 'j| )odem. Mulisch' La dé- Qy du ciel, bij ons beter als De ontdekking van n oi8'n8 'n drie maanden m iduizend maal over de 0( ik. En niet alleen een ïls Mulisch mag zich in Hei igstelling van de Franse mal ferheugen. Een beetje inse boekhandel heeft iling 'Littérature de pa- iques', waar de werken renommeerde Neder- tauj luteurs als Cees Noote- >en n Hell a Haasse zij aan nil i met boeken van jonge als Arnon Grunberg lkader Benali. e Franse belangstelling Jederlandse literatuur uitsluitend tot de laat- dei )aar beperkt, bewijst de kaï stelling die van 14 janu- 5 februari te zien is in is o\ 'se Universiteitsbiblio- ,mei en zestigtal handschrif- 1 hei B^en en anc'ere druk- schetsen op treffende n beeld van de Neder- literatuur in Frankrijk eeuwen heen. lee voor de tentoonstel- itond bij Jeanne Verbij- ;s tijdens haar werk boek, waarin voor het volledige Nederlandse wjjlrgeschiedenis in het eschreven wordt: His- la littérature néer- :N/Di. Voor dit boek, dat op lonstelling te zien is, zij alle in het Frans werken van de be- auteurs op. Door de heen bleken dat nogal ;ten te zijn. Een groot dn laarvan was zelfs aan- de catacomben van de o ojjLeidse Universiteitsbi- vj k waar Verbij-Schil- rkt: „Wat zonde, dacht ielij 1 die boeken daar maar ibliotheek staan terwijl w menseri-er weet van ■encj" omspant een tijdsbe- /anv i ongeveer zeshonderd een tweetalig, handbe- "erf1 perkament uit 1400 cht< vi iel leiden De 'brug' van het LVC aan de Breestraat, de plek boven de dansvloer waar de dj's hun platen draaien, is al bijna geheel ontman teld. Nog even en de 'afgetrapte zooi', zoals voorzitter Fons Delemar- re het Leidse poppodium betitelde, herrijst uit zijn jaren zeventig-as. De verbouwingen die van het lelijke eendje een zwaan moeten ma ken, zijn in volle gang en moeten op 22 januari helemaal af zijn. Die avond gooit het popcentrum, hernieuwd met veel roestvrij staal, een trendy dj-hoek en een chill out room, de deuren weer open. De her opening wordt gevierd met optredens van dj's Lucien, Alwin en Jozo. FOTO HENK BOUWMAN Directeur Fuchs nog gespaard Wat is er zo misgelopen bij het Stedelijk Museum dat di recteur Rudi Fuchs cultuurwethouder Bruines met een tekort van 1,2 miljoen gulden over 1998 confronteerde? En dat er over 1999 een overschrijding van nog eens 3,5 ton dreigt? Tijdens de vergadering van de raadscommis sie gisteren hield de wethouder zich op de vlakte, al er kende ze benieuwd te zijn naar de oorzaken. In het ge zelschap van de nieuwe zakelijk directeur S. van Heus- den werd Fuchs door de raadsleden - vooralsnog? - ge spaard. wunand zeilstra 'Kameleon', tournee van Karin Bloemen Gezien: 12/01, schouwburg Leiden. Veel Oud Bruin bier drinken, dat is goed voor het zog. Het is informatie die je niet zo maar in een promotietournee van een nieuwe cd verwacht. Maar bij Karin Bloe men kan dat gewoon wel. Nog maar net bevallen van haar tweede dochtertje staat ze weer drie avonden per week op de Ne derlandse podia om haar nieuwe cd 'Ka meleon' onder de aandacht te brengen. Wat bij meer moeders in het kleinkunst- circuit - zoals Brigitte Kaandorp en Hester Macrander - vandaag de dag voor komt, vertelt ook Bloemen als jonge moeder met enthousiasme en zorg over haar huiselijke wederwaardigheden. Tegelijk doet ze een beetje lacherig en spottend over al die moedertrotspraat. Want Bloemen blijft 'La Bloemen', en ook de diva in haar staat weer menigmaal stralend op het podium, temid den van een zeskoppige band en drie bac king vocalists. Er zijn uitbundige nummers waar het muzikale geweld van afspat. Maar ook een uiterst ingetogen nummer gaat ze niet uit de weg. Vocaal kan Karin Bloemen dat alle maal moeiteloos aan. Haar zang- en stern- techniek zijn van hoog niveau. Het ene moment zingt ze in een pittig up tempo een rijk gearrangeerd nummer als 'Nooit meer jong' op tekst van Jan Boerstoel en op muziek van Mamix Busstra en Peter Heijnen. Vervolgens wordt het stil en vertolkt ze uiterst subtiel ander materi aal van dezelfde mensen. Het gaat om het prachtige 'Geen kind meer' dat enige tijd geleden zeer vaak op de radio te horen is geweest. Om het nog mooier te maken, had de begeleiding eigenlijk op de vleugel moe ten zijn. Zo'n keyboard blijft qua klank kleur toch duidelijk minder. En natuurlijk blijft Karin Bloemen toch ook nog een beetje cabaretière. Ze leeft zich uit in de plat Amsterdamse smartlap van de Jordanese vrouw die via een casset tebandje zingt tijdens haar eigen begrafenis 'Nou ben ik dood/ mijn houdbaarheids datum is verstreken'). En traditionele jazz- -zangeressen worden door haar lichtelijk bespot in twee heerlijk parodiërende ver tolkingen van jazzstandards als 'Summerti me' en All of me'. En het is leuk, omdat zij de techniek in huis heeft om zo'n knappe vorm van overdrijving ten beste te geven. Voor de herkenning is er nog wat ouder materiaal dat al op eerdere cd's is versche nen. Zo zingt ze bijvoorbeeld het onvermij delijke 'Zuid-Afrika' en het lieflijke 'Almaz'. Bekend zijn haar exuberante kledingcre- aties en haai eigen grappen over lichaams gewicht en volumineuze boezem. Het is al lemaal wederom in ruime mate aanwezig, inclusief de grote verscheidenheid in het gebodene, het ruime aanbod en de hoge kwaliteit. Gewoon genieten dus. amsterdam fran^oise ledeboer Dat Fuchs ook als directeur van het Van Abbemuseum in Eind hoven en het Haags Gemeente museum zijn beschikbare bud get ver overschreed, leidde tot bezorgde vragen toen hij in 1993 de overstap naar het Ste delijk Museum maakte. Maar de toenmalige cultuurwethou der, E. Bakker, verzekerde de gemeenteraad er tijdens de be noemingsprocedure met de hand op zijn hart van, dat daar in Amsterdam geen sprake van kon zijn. Daar was de controle op het Stedelijk, dat als ge meentelijke dienst een jaarlijkse financiële verantwoordings plicht heeft, immers veel te de gelijk voor? Fuchs zelf verklaar de in onder meer een interview in NRC Handelsblad in 1994: „Nooit, nooit en nooit meer wil ik in een situatie belanden als destijds in het Haags Gemeen temuseum." Als oorzaak van de tekorten verwees de woordvoerder van het museum in november naar de overschrijding van het ten toonstellingsbudget en slechte verkoopcijfers van de catalogus van de Baselitz-expositie. Vol gens een artikel in het interne museumblad 'Stampede' had het museum bovendien verlies geleden op de verhuur van het museum voor feesten en bij eenkomsten aan derden. Bo vendien is er sprake van een onverwacht verlies van 2,5 ton op kassa-inkomsten en tenmin ste een halve ton op de huur van het restaurant en de winst van de museumwinkel. Vorige week werd de benoe ming bekendgemaakt van Van Heusden tot zakelijk mede-di recteur. Dat zijn benoeming de meesterzet zal blijken waardoor Fuchs niet publiekelijk aan de schandpaal wordt genageld voor financieel mismanage ment, lijkt waarschijnlijk. Van Fleusden, die op 1 febru ari begint, beloofde de raads commissie in elk geval dat hij zo snel mogelijk met een analy se van de tekorten over 1998 en 1999 en een prognose voor de toekomst komt. Hij krijgt ook nog te maken met veel hogere lasten voor de restauratie van Newmans vernielde schilderij Cathedra'. De verzekering dekt maar 345.000 gulden van de be groting van 640.000 gulden, zo dat er een gat van drie ton res teert. Omdat de internationale be geleidingscommissie pas eind februari met een eindverslag komt, zal ook de discussie over de aanzuivering van het Cathe- dra-tekort later worden ge voerd. Dan zal blijken of Fuchs inderdaad gespaard blijft voor kritiek op de tekorten die on danks zijn 'nooit, nooit en nooit' tenslotte ook in Amster dam aan het licht zijn geko 'AMIn het Stedelijk Musuem van Amster- le tentoonstelling 'Rond 1930' begonnen. n ositie geeft een beeld van de kunst uit de le, i van het interbellum, het tijdvak tussen de ereldoorlogen. Er is veel Nederlandse kunst van Toorop, Ket, en Maks en werk van Vlaamse kunstenaars als Permeke, Brusselmans en Gustave de Smet. De tentoonstelling omvat behal ve schilderijen ook beeldhouwwerken en meubilair en is tot het voorjaar te bezoeken. Op de foto kij ken bezoekers naar het werk 'Naakten' van Charley Toorop uit 1930. foto wfa/frank van rossum groningen rob de kam Een toneelstuk over de dood. Waar zou je dat beter kunnen spelen dan in een omgeving waar de dood de hoofdrolspeler is? En dus speelt het Noord Ne derlands Toneel 'Een sprookje over de dood' in het crematori um van Groningen. Een plek waar elke toeschouwer zich de ernst van de dood als vanzelf sprekend zal realiseren. Toneel makers Fenneke Wekker en Ro gier in 't Hout willen laten zien 'dat de dood een wezenlijk on derdeel is van het leven zelf en niet iets waar een taboe op moet heersen.' Bij het Groninger crematori um hebben ze best even over het plan na moeten denken, zo erkent regiodirecteur Huib Kool. Maar de inhoud van het stuk gaf de doorslag: „Wat ik er over gehoord en gelezen heb geeft me de indruk dat het stuk bij ons op zijn plaats is. Een stuk over omgaan met de dood, dat past hier uitstekend. Kool, zelf een toneelliefheb ber, is dermate enthousiast over het project dat hij ook als sponsor van de voorstelling gaat optreden. Een keuze die past in zijn beleid om kunst te stimuleren binnen zijn jaarlijks door 130.000 mensen bezochte bedrijf. „We zijn een openbare gele genheid, waarom zou je cultuur daarin geen plek geven?" werk had. Sanderling was ook aanwezig bij de wereldpremière van de zesde symfonie onder leiding van zijn collega Mra- vinsky. In de Prokfjievmaand voeren het Rotterdams Philharmonisch en het Rotterdam Young Phil harmonic onder leiding van vier dirigenten muziek uit van Prokofjiev. De concerten onder leiding van Sanderling worden twee keer in Rotterdam uitge voerd. Op vrijdag 28 januari en op zondag 30 januari. Op zater dag 29 januari wordt het pro gramma uitgevoerd in Muziek centrum Frits Philips in Eind hoven. Kurt Sanderling, de Russische maestro van ver in de tachtig, is deze maand gastdirigent bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest. In Januari, de 'Prokof- jevmaand', dirigeert de mees ter, die Prokofjev zelf meerdere malen heeft ontmoet, in de Rotterdamse Doelen het twee de pianoconcert en de zesde symfonie van de Russische componist. Het was de uitdruk kelijke wens van Sanderling om deze symfonie uit te voeren, omdat hij nog levendige herin neringen heeft aan de bedoe lingen die de componist met dit Kunstenaars koken 'verteerbare' kunst in CBK iterl Zenl R0DY van der pols 'h'ig, zo stond er op de servetten te lezen. En rolijke boodschap was absoluut van toepassing uitbundige buffet dat gisteravond gehouden de tuinzaal van het Centrum Beeldende Kunst Leiden. Het was een buffet voor, maar ook nstenaars uit Leiden en regio. En dat liet zich De meest prachtige, maar vooral ook 'ver- lamst stond uitgestald op de buffettafels, itiatief voor dit evenement was afkomstig van ares en kookliefhebster Els Snijder. Ze wilde ts anders dan de gebruikelijke borrels, en daarom met het idee de kunstenaars voor el- laten koken. „Dat is tenslotte ook creatief." K stelde met veel plezier zijn tuinzaal ter be- B- konden gisteravond ruim zestig Leidse kun- sommigen vergezeld van een gast, elkaar cu- errassen. Bijna allemaal hadden ze een klein, nig gerecht gemaakt, dat ze op de lange buf fettafels 'exposeerden'. Het gedempte licht van de her en der verspreide waxinelichtjes gaf het geheel het aanzien van een ouderwets, Bourgondisch samenzijn. Op zeer uiteenlopende wijzen hadden de kunste naars zich met hun ingrediënten uitgeleefd. Van klas siek tot avant-garde, van traditioneel tot exotisch, alles was voorhanden. Tot de categorie 'avant-garde' be hoorde zonder twijfel het gerecht van Marie Ooster- baan: een schaal gevuld met tubes. Iedere tube bevat te een compleet driegangenmenu, bestaande uit bortsj, een vegetarische jachtschotel en een tropisch dessert. De inbreng van kunstenaar Feng was wat dat betreft iets traditioneler: geroosterde saté. Aan de smaak deed dit echter niets af. Zijn kookkunsten waren zijn atelier overigens wel noodlottig geworden: dat zag nu nog steeds blauw van de rook. Kunstenares Nicole Carvajal, naar eigen zeggen 'een echte smulpaap', had zich door haar Chileense ach tergrond laten inspireren. Zij trakteerde haar collega's die avond op tomaten gevuld met advocado, alles op kunstige wijze gerangschikt. Eén gerecht was dermate experimenteel, dat het zelfs lange tijd onaangeroerd bleef. Dit bestond uit een kleine zwaan, getooid met waxinelichtje, die op het punt stond een duik te nemen in een poel van rood-rose gelatine. In het realistische genre scoorde kunstenares Resi van der Ploeg hoog. Een soort eetbare 'zonnebloem' had zij bijeen gekookt. Zalmpaté en toastjes waren de belangrijkste ingrediënten. Van der Ploeg was overi gens ook verantwoordelijk voor een deel van de aan kleding van de zaal. Haar witte, 'Tibetaanse' vlaggen, die verspreid door de zaal waren opgehangen, wisten een intieme sfeer te creëren. Behalve ruiken en proeven, luisteren en praten - wat in ruime mate gedaan werd - kon er ook gekeken worden. Op de achterwand van de tuinzaal werden le vensgroot diverse eetfragmenten uit films geprojec teerd. En zo werden alle zintuigen die avond ruim schoots aangesproken. Zoals het bij echte kunst na tuurlijk ook hoort. beeldende kunst recensie sandra spijkerman Expositie From Hungary with love Te zien: t/m 23 januari 2000, vr t/m zo 13 - 17 uur en op afspraak, Sidac Studio, Ho- gewoerd 77, Leiden. Diep onder de indruk zijn ze te ruggekomen uit Hongarije. Vooral de gastvrijheid en vrien delijkheid van de mensen heeft hen geraakt. Afgelopen zomer verbleven de Amerikaanse kun stenaar Molly Ackerman en de Leidse fotograaf Fred Rohde drie weken in het Central Euro pean Arts Camp in Tallya Hon garije. Als hommage aan de mensen in Tallya tonen zij het resultaat van hun werk daar in Sidac Studio; From Hungary with love. Meest indrukwekkend op de ze expositie zijn de tientallen kleine zwartwitfoto's van Roh de. Als een lint hangen ze in de galerie. Ze tonen de mensen uit een klein dorpje en hun dage lijkse bezigheden: vrouwen die de straat vegen, mannen die een kar trekken, een oude man met een mand op zijn rug en een auto als kledingwinkel. Sommige mensen poseren, an dere hebben niets in de gaten. Voor Rohde maakt het niet uit, zolang hij maar het gevoel heeft dat het klopt. En dat doet het bij hem. Prachtige heldere beelden weet hij vast te leggen. Daarin doen details van zich spreken. Rohde drukt het liefst zacht af en bo vendien geeft de gebruikte Lo- mo-camera weinig kans op harde contrasten. Daardoor ontstaan de subtiele nuances van' de uiteenlopende grijsto nen, die de beelden nog meer menselijke maat geven. En dat is waar het voor deze fotograaf om draait. Again van Molly Acker- In de schilderijen van Molly Ackerman valt, in tegenstelling tot de zwartwitfoto's, weinig grijs te bekennen. Cobaltblauw, geel, rood en paars hebben in haar werk de overhand. Met al lerhande afvalmateriaal - piep schuim, restjes textiel en bij voorbeeld een kinderwc-bril - dat de kunstenaar in Tallya op straat vond, creëerde zij ab stracte composities. Gevonden en 'waardeloos' afval heeft voor Ackerman vaak meer waarde dan edelstenen en diamanten. Een van de sterkere werken van Ackerman is 'White light'. Hoewel de kunstenaar hier op dezelfde manier te werk is ge gaan, zijn de verschillende ele menten in dit werk beter in ba lans. Bovendien zijn de kleuren - overwegend wit met een klein beetje vaag lila - beduidend subtieler. Een groter contrast tussen de kleurrijke schilderijen van Ac kerman en de sobere, maar hel dere foto's van Rohde is bijna niet denkbaar. Het feit dat alles op een vergelijkbare manier is ingelijst, zorgt ervoor dat er eenheid ontstaat. Het is opmer kelijk hoe uiteenlopend twee kunstenaars reageren op een zelfde verblijf in Hongarije.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19