Jeugdcentrum Madonna moet nieuwe start maken Rijn Veenstreek Oppositie feliciteert Lyklema met behoud zelfstandigheid 'In de polder vergeet ik alles om me heen Aarzeling ovt prijzige omni Detafleur stopt activiteiten in Veens veilingcomplex Verwaarloosde vil Alphen in de verk Anti Beu DONDERDAG 13 JANUARI 2000 ROELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT De bloemengroothandel Detaf leur is gestopt met de activitei ten in de voormalige Veense veilinghallen. De circa twintig personeelsleden krijgen werk aangeboden bij de aandeelhou ders A. van der Hoorn en J. Leli- veld in Aalsmeer. Gisteren was de laatste dag van de onderne ming die er op 20 oktober zijn deuren opende. Manager B. Kosten zegt een 'kater' aan het avontuur te hebben opgelopen. „Detafleur moest deze stap wel nemen omdat het anders failliet zou gaan." Enkele weken nadat Detaf leur zich vestigde in de veiling hallen, stopte het bedrijf om fi nanciële redenen al met de veil- activiteiten. Veertien perso neelsleden moesten toen al ver trekken. De overgebleven me dewerkers hielden zich bezig met de bestellingen van de bloemisten die naar Roelof- arendsveen bleven komen en het samenstellen van boeket ten. Ondanks de problemen van de afgelopen tijd, kwam het be richt om helemaal te stoppen bij het personeel vorige week 'als een donderslag bij heldere hemel'. Sommigen van hen gaan naar Aalsmeer. Anderen proberen in de omgeving van Roelofarendsveen ander werk te vinden. Volgens Kosten heeft het ge brek aan nieuwe bloemeninko- pers Detafleur parten gespeeld. Het aantal kopers schommelde zo rond de honderd. Om be staansrecht te hebben, hadden ze er tussen de 250 en 300 moe ten hebben. Dat de kopers weg bleven komt volgens hem door de onbekendheid van het Veen- se veilingcomplex en/of door het slechte imago. Ook het on vermijdelijke stopzetten van de veilklok heeft Detafleur parten H. van Tol, voorzitter van de kopersvereniging Ochtendglo rie, toont weinig begrip voor het besluit van Detafleur. ,,Die jongens hadden grootse plan nen, maar ze hebben weinig waar kunnen maken. Er was een slecht ondernemersplan, als dat er al was. Want om na twee weken met het veilen te stoppen en na zeven weken met alles, word je niet vrolijk." Van Tol kocht sinds een week zijn bloemen en planten voor zijn winkel in Ter Aar niet meer in bij Detafleur. ,,De kwaliteit holde achteruit." De kopersver eniging blijft bestaan. ALPHEN AAN DEN RUN De villa's aan de Oudshoornseweg in Alphen worden opgeknapt. FOTO HIELCO KUIPERS SASKIA BUITELAAR De verwaarloosde oude villa's onderaan 's-Molenj Alphen aan den Rijn worden verkocht en opgeknap naar, projectontwikkelaar Amvest, wil ervan af. Hi drie monumentale panden aan het eind van de Ou weg (170-174) en Nuovaweg 1 en 2. Amvest kocht de panden een paar jaar geleden oi taureren en bewoonbaar te maken, tegelijkertijd mi van zo'n 300 huizen op het achterliggende Van Oo Dat laatste is niet op korte termijn te realiseren, tyl asfaltcentrale Heijmans aan de overkant van de Hei ring stank produceert, is het terrein van de voormali nenfabriek Van Oordt onbewoonbaar. De staat van de oude villa's is echter slecht. Om te dat ze straks instorten verkoopt Amvest ze door. De per is verplicht om de villa's op te knappen. Hij m zes maanden een bouwvergunning en een restaur ning aanvragen bij de gemeente. Daar ligt ook een plan voor het erf klaar. Er staat een boete op het nif van deze verplichting. Verder is de nieuwe eigenaar verplicht om een grond te kopen als te zijner tijd de 's-Molenaarsbrug plaatst in de richting van het Van Oordt-terrein ei hoornseweg een doodlopende straat wordt. De g dan de oorspronkelijke ligging van de weg langs de I len. Het gebied rond de kruising van waterwegen kaï recreatieplekje met een vissteiger en wat banken. De verplaatsing van de brug over de Wetering is o\ mogelijk als Alphen, Rijnwoude, hun ondernemei gen, de provincie en de Kamer van Koophandel he den over een nieuwe ontsluitingsweg achter de indi den Gnephoek en Lagewaard. Studies daarnaar zijn gerond. College en politiek Alphen willen andere stichting Precies onze mening verwoord' ALPHEN AAN DEN RUN Wat Alphen betreft mag de Stichting Jongerenwerk Ma donna failliet gaan en plaatsmaken voor een nieuwe or ganisatie. Eentje die zich wél richt op jongeren tussen de twaalf en zestien jaar én rendabel kan draaien. Dat vin den zowel wethouder Dales van jongerenbeleid als een meerderheid van de politieke partijen. Dales wil daarom niet, zoals Madonna voorstelt, ook zes tienplussers binnenhalen. .Als je twee doelgroepen combineert in één gebouw, worden de jongsten toch aan getrokken door dat stoere drank- en softdrugsgedrag van de ouderen gasten. We willen dat ouders hun kind met ver trouwen naar Madonna stu ren." In september 1998 sloot burgemeester Schoof Madonna voor vier weken nadat bleek dat er werd gehandeld in hard drugs: speed, cocaïne en XTC. Het stichtingsbestuur zegt SASKIA BUITELAAR Dales houdt er serieus rekening mee dat Madonna een nieuwe start moet maken en een nieu we naam krijgt. „Misschien moet het jongerencentrum ook wel een tijdje dicht", zegt Da- les. De gemeente wil dat het een ontmoetingsplek wordt voor jongeren van twaalf tot zestien jaar, alcohol- en drugs vrij. Daarvoor is het noodzake lijk dat het centrum zijn imago kwijtraakt van een housetent waar drugs worden gebruikt. dat het door die sluiting veel in komsten van feesten is misgelo pen. Juist terwijl er extra geld nodig is om de door de ge meente gewenste verbeteringen door te voeren: nieuwe huisre gels, portiers bij de ingang en drugshandel en -gebruik voor komen. Bij elkaar opgeteld lei den deze problemen tot een moeilijke financiële situatie. Als daar niet snel een oplossing voor komt zal Madonna moe ten sluiten, heeft het bestuur de gemeente laten weten. Praten In de vergadering van de raads commissie bewonerszaken gis teravond bleek dat de politiek daar wel voor voelt. Fractie voorzitter A. de Groot van Groenlinks ziet het als de idea le oplossing. „Het is elke keer wat met Madonna, al jaren pra ten we over problemen. De stichting mag van mij best weg." WD'er J. 't Hart was het met haar eens. Ook hij is het zat dat elk probleem op het bordje van de gemeente wordt geschoven. CDA'er P. Vree vond dat de ge meente de afgelopen jaren al soepel genoeg is geweest met Madonna, door steeds weer subsidie te verlenen. „Tekor ten? Ze zijn zelf verantwoorde lijk voor hun financiële beleid." Dales wil eigenlijk nog niet hardop over een faillissement praten. Want volgens hem ziet het bestuur wel wat in de ver jongingskuur die de gemeente voor ogen heeft en denkt het zelfs al na over activiteiten. „Maar of dit bestuur die ook uitvoert is nog punt van discus sie", geeft hij toe. TIM BROUWER DE KONING Oppositiepartij PAK is het voor één keer eens met het gemeentebestuur van Ter Aar. Sercreta- ris Visser van het Progressief Akkoord ,maakt waarnemend-burgemeester Lyklema compli menten met het behoud van zelfstandigheid van de gemeente. De provincie maakte eerder deze week bekend dat de dreigende herindeling van Ter Aar van de baan is, omdat het bestuur lijk en ambtelijk de goede kant opgaat met de gemeente. Verwoord Visser is vooral blij dat de diverse kernen van de gemeente bij elkaar zijn gebleven. „Op dat punt heeft Lyklema precies onze mening verwoord", zegt Visser tevreden. „Het is juist dat hij daar voor lof krijgt toegezwaaid. Ook kreeg hij hier meer voor elkaar aan burgemeester Vroeginde- weij en waarnemer Van den Berge. Lyklema had daarbij het voordeel dat hij kon beschikken over een zak met geld (door de verkoop van het gemeentelijke woningbedrijf, red.)." De PAK-woordvoerder blijft overigens bij zijn mening dat de Friese waarnemer snel moet plaatsmaken voor een echte burgemeester. „Laat het dan maar gelijk een goede zijn. Wat mij betreft moet dat niet het type Lyklema zijn. Want onder zijn leiding is het nog niet gekomen tot een politiek debat, zoals ook de onderzoe kers van het bureau van Naem en Partners heb ben opgemerkt. Ik verwacht niet dat Lyklema, nu Ter Aar zelfstandig blijft, ook de oppositie aan het woord laat. Daarnaast blijf ik erbij dat onze gemeente te veel gedoogt. Wat een kleine zelfstandige niet mag, doet een grote onderne mer soms ongestraft." Regentesk Het PAK ageert al jaren tegen de regenteske ma nier van politiek bedrijven. Visser hoopt dat de provincie bij de aanstaande burgemeestersver kiezing niet al te nadrukkelijk de regels bepaalt. Nauwe betrokkenheid stellen gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland als voorwaarde bij de aanstaande openstelling van de burgemeesters vacature. Visser: „Maar ik hoop van harte, dat ook de gemeenteraad tijdens de sollicitatieprocedure mag meepraten." Geweldda Vener kri gevangeni ROELOFARENDSVEEN/Di De rechtbank in heeft een 18-jai Roelofarendsveen tot een celstraf maanden waarvai waardelijk voor dri lieten in septembe woonplaats. De ofi titie eiste twee wi vijftien maanden vijf voorwaardelij voorwaardelijke zijn straf geldt een twee jaar. Bovend Vener nog drie wel gevangenis in van» dere overtreding. De Vener is en digd de aanstichte een massale veel jaar september iri plaats. Met een gn vertimmerde hij tij misweekeinde ee zaak. Twee leeftijd pen daarbij klappe broken tand op. De Vener vroej hem niet op te sl hij binnenkort val den. De reclasserii echter dat dit eenl Cursus weidevogelbescherming in trek De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering vertellen boeren en burgers waarom ze de cursus weidevogelbescherming in Zoeterwoude- Dorp volgen. Als de opkomst in Ons Huis in Zoeterwoude-dorp gisteravond iets zegt over de populariteit van de vogelbescherming, dan moet het de goede kant opgaan met de vogelstand in de regio. Jan Andeweg van het land schapsbeheer Zuid-Holland stond daar gisteren namelijk voor een 'uitverkochte' zaal. Ongeveer tachtig vogelliefheb bers waren afgekomen op de cursus weidevogelbescherming die de provincie de komende maand in het gemeenschaps huis houdt. Het verenkleed, de overwinteringsgebieden en de specifieke nestkenmerken van een tiental bekende en minder bekende weidevogels passeer den in een dialezing de revue. Om de eieren van de kievit, grutto en graspieper veilig te stellen, moet de vogelaar na tuurlijk eerst weten hoe hij ze herkent en waar hij ze kan vin den. De cursus van drie avonden is bedoeld om aanstormende vrijwilligers en veehouders die zijn begaan met de toekomst van de weidevogel in de regio, op weg te helpen. Geïnteres seerde vrijwilligers, die een paar uurtjes in de week over hebben, worden via de cursus aan boeren gekoppeld die wel rekening willen houden met de nesten op hun land, maar vaak de kennis en de broodnodige tijd missen. Volgens Abe Heemskerk, die zich voor het tweede jaar aansluit bij het le gioen van vogelbeschermers, ^werkt dat 'koppelsysteem'. „Je wordt toegewezen aan een boer bij jou in de buurt. Op ak kerbouwland plaats je bam boestokken bij de nesten, zo dat de boer eromheen kan maaien. Koeien trekken zich natuurlijk niks van die signalen aan, dus in de veehouderij ge bruik je nestbeschermers, een soort ijzeren kooitjes." Het maakt volgens de vrijwilliger veel uit of boeren meedoen. „Een weidevogel komt terug op de plaats waar hij succesvol heeft gebroed. Vorig jaar von den we op ons stuk dertig nes ten: dit voorjaar reken ik dus op een paar meer." Corné Hoogeveen, veehouder uit Stompwijk, is een van de vele boeren die aan vogelbe scherming doet. Dat het minis terie van landbouw die mede werking financieel beloont, is voor hem bijzaak. „De boer krijgt pas sinds twee jaar per nest betaald. Vijftig gulden voor een veelvoorkomend kie vitsnest, honderdvijftig voor de zeldzamere grutto bijvoor beeld. Daarvoor deed ik ook al aan natuurbescherming. Voor andere boeren geeft de financi ële prikkel best een extra sti mulans." Sjaak de Jong van de weidevo gelgroep Zoeterwoude is erg blij zoveel nieuwe gezichten te zien. Hij heeft ook een verkla ring voor de grote opkomst. „'Terug naar de natuur' is blijk baar erg populair. Het is ook lekker om door de polder te lo pen, even het jachtige bestaan achter je laten. Als ik over het hek klim, denk ik nergens meer aan." Volgens De Jong levert de inzet van de vrijwillige vogelwach ters echt resultaat op. „De af gelopen zeven jaren heeft onze vereniging tachtig actieve leden geworven. Van half april tot half juni werken die hard om de zevenhonderd hectaren bij het dorp te beschermen. Vorig jaar signaleerden we daardoor in totaal 1160 nesten in Zoeter woude: 1,6 nest per hectare. Dat is niet gek." De tivee andere cursusavonden in Zoeterwoude-dorp worden op 26 januari en 9 februari ge houden. Ook in Aarlanderveen geeft het landschapsbeheer een cursus op 18 januari en 1 febru ari. Meer informatie via 0182- 524500. ZOETERWOUDE-DORP SUZANNE BARBIER OUDADE/RUPWETERING JANNEKE DE JONGE 'Een heel mooi plan maar hoe we aan die drie miljoen gulden voor de omnihal moeten ko men is ons een raadsel.' Zo luidde het oordeel van de inwo ners van Oud Ade en Rijpwete- ring die gisteravond in de kanti ne van voetbalclub ROAC '79 bij elkaar kwamen om over het leefbaarheidsonderzoek van Marktplan Advies Groep te pra ten. Toch besloten ze een pro jectgroep in het leven te roe pen, bestaande uit diverse ver enigingen, die samen met Marktplan het plan voor de sporthal gaat doorrekenen. Een halfjaar geleden stelde Rabobank Alkemade op initia tief van bewoners een onder zoek in met als hamvraag: 'hoe vergroten we de leefbaarheid in Oud Ade en Rijpwetering', sa men goed voor 2500 inwoners. De resultaten van een enquête onder 200 dorpsbewoners en de 53 verenigingen bespraken zij in oktober. Gisteravond kwam Pieter Laban van Markt plan met zijn uitwerking: een omnihal van drie miljoen gul den, voor en door de verenigin gen. Volgens zijn plan moet de hal bij het clubhuis van voetbalver eniging ROAC '79 in Rijpwete ring komen, zodat de kantine kan worden gedeeld. Het slecht onderhouden dorpshuis in de Rip en de peuterspeelzaal aan de Hertogsweg worden ge sloopt. Door het Oud Adese dorpshuis wel te behouden komt in de avondpiek iedereen aan z'n trekken. De sporthal kan door middel van schei dingswanden en uitneembare vloeren worden ingedeeld voor kleine groepen, zoals de toneel verenigingen. Een groot deel van de vijftig aanwezigen probeerde keer op keer bij Laban los te krijgen hoe hij dënkt dat de hal kan worden gefinancierd. De gespreksleider verzekerde hun ei ren dat die drie m kan komen, n portemonnees verenigingen, de I gemeente Alkeni grondeigenaars v. huis en de pe „Maar dan moeti gaan." Ook blekei enigingen bang V huurstijging. Uitei de zaal de projec in april de haalbaa plan toelicht. Tot nen de besturen gingen zich over gen. Hoewel een g lijke ruimte voor gen als wens uil kwam, stonden winkels met nog hoger op het Ferry van den F het handjevol winl dorp nog telt, vroi teravond verschil waar die blijven in Volgens de man v komt dat na i' zelf. „Als er mefl groeien de kansen dernemer ook. Et die de peuterspei dorpshuis achterli misschien huizen 1 congrescci* "Leeuwen I NoordwijM 55 ucselecieerJ. fi vrij. I4jmi 1 j zal. 15 jan- 2 zon. 16 jan j Org.: I.uilen 1 i

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18