Rustenborch bij Leidse tehuizen >eterwoude breekt drempels af voor wielerronde Graven naar het verleden onder het HSL-tracé "MJI.MdiNJ mbtenaren uitsluiten bij verkoop gemeentepanden' BELLEN Regio GRATIS tm jtiek Voorschoten duurdere projecten Vier maanden celstraf voor agressieve Voorschotenaar ;RDAG 13 JANUARI 2000 nkomst kinderopvang vervroegd Wj. De informatie-avond die de stichting Kinderspeel- egstgeest houdt over kinderopvang in de nieuwe wijk :st, is vervroegd van dinsdagavond 18 januari naar van- De bijeenkomst wordt gehouden in de dependance van iooi Oudenhof Bokkesprong aan de Jac. P. Thijsselaan lelgeest en is bedoeld voor ouders die binnenkort in de wijk gaan wonen en voor ouders van wie de kinderen sschool Oudenhof Bokkesprong zitten. De aanvang is lOuur. rnetles in bibliotheek Leiderdorp )rp« De Leiderdorpse bibliotheek houdt intemet-work- 'oor beginners. Woensdagochtend 26 januari kunnen be llenden in tweeënhalf uur hun eerste stappen op het ride web leren zetten. Dat kost zeven gulden per deelne- inmeldingen bij de balie van de bibliotheek, Cor Gor- Eb13. gerwerk. Schandalig, dcelijk. Alle Voorscho- irtijen hadden gister- jdens een commissie- ng felle kritiek op het iet veiliger maken van op de Generaal Spoor- iboslaan 112.000 in m 40.000 gulden kost. iben vorige maand tij- behandeling van het per plan maar liefst ander- led gesproken over een van 25 gulden voor de en het Vloeken. Nu het gigantische overschrij- staan we daar bij wij- jarfcreken maar vijf minu- nai il. Dat kan toch niet", ra lc e C. Regoor (PvdA) uit ifdeling openbare wer- orte wees ook op het uitvallen van de kosten ji 1998 aangelegde ro- npiflozartlaan/Van Beetho- 747.000 gulden in an zes ton. Dit punt 0 iteravond aanvankelijk ns <i de agenda, maar werd lie t college ingetrokken, pl; nent werd daarbij aan bral dat het onderwerp 'nog is voor behandeling, it soort overschrijdin- en we volgende week in de commissie mid- il ne|rder discussiëren. Dit meer gebeuren", al- ir. iri rlaar van Groenlinks in d h af of er 'nog meer lij- wo e kast zitten'. Volgens Dodl er Draijer is dat niet sissi „We hebben een on- rleei i gehouden en zijn ets tegengekomen. Na- gevü vil ook het college van ester en wethouders lure dude jan preenen deze ontwikkelingen voortaan voorkomen. Daarom zullen we de zaken financieel beter bewa ken. Gelukkig valt de schade mee. We kunnen alles opvan gen dankzij subsidies van de provincie." Ondanks de kritiek legde de meerderheid van de raad zich neer bij de veel hogere kosten voor het veranderen van de bocht op de Generaal Spoor- laan/Rouboslaan. Zes jaar gele den ging de afdeling weg- en waterbouw en verkeer (die ook onder openbare werken valt) nog uit van 40 mille. Dat bedrag werd vastgesteld nog voordat er een ontwerptekening was ge maakt. Toen serieus werd gete kend en gerekend, bleek dat er aanzienlijk meer geld nodig was voor onder meer het aanbren gen van een soort vluchtheuvel in de weg. Voetgangers kunnen daardoor gefaseerd oversteken en automobilisten worden ge dwongen langzamer te rijden. „Deze weg vormt onderdeel van een belangrijke schoolrou- te. Uit veiligheidsoverwegingen is het veiliger maken van deze bocht nog even urgent als zes jaar geleden aldus Y. Molen kamp van D66. CDA en PvdA sloten zich bij haar aan. Groen linkser Harlaar hield tevergeefs een pleidooi voor het uitstellen van de beslissing tot de ver- keersnota er is. „Als straks wordt besloten om de Generaal Spoorlaan halverwege af te slui ten voor doorgaand verkeer, dan is die ingreep in die bocht helemaal niet meer nodig." Omdat wethouder Draijer daar over in de ogen van de WD te vaag was ('In principe komt die knip in de weg er niet'), wilden de liberalen vooralsnog niet met het voorstel van B en W in stemmen. Samenwerking met Roomburgh, 't Huis op de Waard en Lorentzhof Het Oegstgeestse zorgcentrum Rustenborch gaat nauw samenwerken met drie Leidse zorgcentra voor ouderen. Het zijn de verzorgingshuizen Roomburgh, Lorentzhof en 't Huis op de Waard. Deze drie instellingen kondig den vorig jaar al een samenwerkingsverband aan. Rus tenborch sluit zich daar nu bij aan. De vier partners heb ben een akkoord bereikt en hopen hun plannen in april rond te hebben. Zorgcentrum Rustenborch en drie Leidse tehuizen slaan de handen ineen. FOTO HIELCO KUIPERS oegstgeest erna straatsma Voor het personeel en de bewo ners van de betrokken zorgcen tra heeft de samenwerking geen ingrijpende gevolgen. En van een op handen zijnde fusie is geen sprake, zegt A. Korteland, directeur van 't Huis op de Waard en voorzitter van de Sa menwerkende Verzorgingshui zen Leiden (Savel). „De vier af zonderlijke huizen hebben hun eigen identiteit en cultuur en die moet behouden blijven." Roomburgh en Rustenborch zijn van rooms-katholieke sig natuur, de andere twee huizen zijn protestants-christelijk De zorgcentra willen een aantal beleidsmatige taken sa men gaan uitvoeren. Daarbij denken ze aan samenvoeging van diverse financieel-admlni- stratieve activiteiten, zoals het aanvragen van subsidies en scholing van personeel. Het on derling uitwisselen van perso neel is niet aan de orde, aldus Korteland: „Wat we met het personeel kunnen gaan doen is nog niet helder. Maar we heb ben niet gedacht aan het op richten van een soort perso- neels pool. Rustenborch voerde enkele jaren geleden ook al gesprekken over samenwerking met de Leidse verzorgingshuizen, maar haakte destijds af. Korteland: „Ze besloten na enkele oriënte rende gesprekken dat ze nog even wilden wachten met sa menwerking. Wij hebben toen gezegd dat Rustenborch altijd alsnog welkom zou zijn. En op die eerste gesprekken zijn ze nu teruggekomen en dat vinden wij een goede zaak. Op deze manier kun je het zorgaanbod in de betrokken huizen verbete ren." Korteland is als voorzitter van de Savel ook actief als bemid delaar in een conflict tussen de ondernemingsraad en het be stuur van Rustenborch. De plannen voor samenwerking tussen de vier huizen hebben daar echter niets mee te maken, zegt ze. Op haar rol als bemid delaar in het conflict wil Korte land niets zeggen. Het conflict gaat onder meer over de 'hei melijke' benoeming van direc teur J. Krom, in maart vorig jaar. Daarnaast liggen onderne mingsraad en bestuur over hoop over een voorgenomen fusie met het naastgelegen ver pleeghuis Van Wijckerslooth. De ondernemingsraad is voor stander van een dergelijke fu sie, het bestuur niet meer. Dat het bestuur inmiddels sceptisch staat tegenover de voorgeno men fusie heeft te maken met een hoogopgelopen conflict met de directeur van Van Wijc kerslooth, J. de Soeten. De Soeten ziet in de samen werking van Rustenborch met de drie zorgcentra geen poging om onder de voorgenomen fu sie met Van Wijckerslooth uit te komen. „Dit is iets totaal an ders, wij werken als verpleeg huis ook samen met een aantal andere instellingen. Zoiets hoeft onze fusieplannen niet te dwarsbomen." De voorgeno men fusie tussen Van Wijcker slooth en Rustenborch zou 1 april zijn beslag moeten krijgen. Vorig jaar maart hebben beide instellingen daarover een prin cipieel akkoord bereikt, maar sindsdien wil Rustenborch van het fusieplan af. Directeur Krom van Rusten borch was vanmorgen niet be reikbaar voor commentaar. hoogmade/leiderdorp janneke de jonge Eigenlijk is het een soort kijkoperatie, maar dan in de bodem. In de weilan den waar in de toekomst de HSL-trei- nen heen en weer denderen, graven archeologen op dit moment kuilen, op zoek naar resten van een boerderij uit de Ijzertijd, of een graf uit de Romein se tijd. Als ze een spoor vinden, dan fotograferen ze het en gooien ze de boel weer dicht. Want het gaat in eer ste instantie alléén om het kijken. Vorige week zijn archeologen van het Archeologisch Diensten Centrum (ADC) begonnen met het graven van putten in het weiland langs de A4 bij Hoogmade. Sinds maandag zijn ze ook actief in de Leiderdorpse Munniken- polder. De onderzoekers zijn in de arm genomen door HSL-Zuid, verantwoor delijk voor de aanleg van het HSL-tra cé. De Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek heeft hen ver plicht om de grond te bestuderen voordat de schop erin gaat. Uit proef boringen bleek namelijk dat er moge lijk sporen uit de Ijzertijd (eerste mil lennium voor Christus) en de Romein se tijd in te vinden zijn. Tot nu toe is echter nog weinig ge vonden in de twee weilanden. De ar cheologen hebben op kaarten aange geven waar zich mogelijk 'vindplaat sen' bevinden, plaatsen waar resten van huizen of graven opduiken. Zelfs een verzameling kuilen kan interes sant zijn voor archeologen: als de mensen uit de Ijzertijd daar hun afval in gooiden bijvoorbeeld. Of dat zo is, is weer te zien aan de kleur van de bo dem. Oorspronkelijke grond In het grasland bij Hoogmade zijn twee van de vijf kuilen inmiddels dichtgegooid. Eén gat wordt nog ver groot, omdat de gravers daar meer ver wachten. Aan het eind van deze week ronden ze het onderzoek in Hoogma de af. In de Munnikenpolder graven de archeologen in totaal tien putten. De grond van een eerste put, eigenlijk een soort grote kuil, hebben ze deze week blootgelegd. Dwars op de A4 is een reep grond afgegraven. De grond be staat uit een klein aantal lichte stukken en heel veel donkere aarde. „De lichte grond is de oorspronkelijke grond", vertelt Joris Lanzing, projectleider ADC, tijdens een rondleiding. Alleen in die grond kunnen dus oude resten worden gevonden. De archeologen gaan ervan uit dat er in de Munnikenpolder op vijf plek ken sporen uit het verleden worden gevonden. De vondsten zullen daar grootschaliger zijn dan in Hoogmade. Lanzing wijst op een tekening een ou de geul aan, die haaks op de A4 staat. „Daarlangs was vroeger bebouwing. Eén vindplaats stamt uit de vroege Ijzertijd, de andere vier uit de Romein se tijd." De uitspraken kan hij voorals nog alleen doen op basis van de proef boringen. Het moet de komende maand blijken of zijn vermoedens waarheid zijn en dat wordt moeilijk, omdat veel klei in de Munnikenpolder is afgegraven voor dakpanfabrieken. m Zijn de vondsten interessant, dan komen de archeologen later terug om ze opnieuw bloot te leggen. delerronde van Zoeter- ip zondag 18 juni te wti aten doorgaan, verwij- KT J gemeente voor enkele in guldens een deel verkeersremmers rond Ibrug en de Schenkel- om obstakels die iidbfeel van het dorp zijn icht om het verkeer te dertig in plaats van ometer te rijden. Ie wielrenners lever maatregelen proble- Daarom hebben we in met het Wielercomité )ude besloten om het n ev Voor de brug wat te ver- drempel op de Schen- verwijderen en de be- sidi van de Dr. Kortmann- aar de Schenkelweg ge- y te laten aflopen. Op ier is het risico niet zo eer als de renners de Iweg oprijden", zo licht wethouder Van der Kooi de in- gtepen toe. Omdat de wielrenners een vrije val dreigden te maken, dacht de Koninklijke Neder landse Wielrenunie erover geen toestemming voor de ronde te geven. Ook vond voorzitter A. Hilgersom van het wielercomité de situatie voor de renners te riskant. „Gelukkig gaat er nu wat gebeuren. Het is een cruci aal punt in het parcours. De renners komen met grote snel heid vanaf de Kortmannstraat uit het Dorp en buigen dan af naaf de Schenkelweg. Als de weg geleidelijk afloopt, is er niets aan de hand. Wel als, zo als nu sprake is van een be hoorlijk hoogteverschil. Je kan wel zeggen, laat de renners wat afremmen, maar 170 meter ver derop ligt op de Schenkelweg de finish. Dan willen ze juist nog wat harder." Hilgersom is tevreden met de veranderingen die in mei wor den aangebracht. „Ach, dat er bij al die verkeersmaatregelen vorig jaar even niet is gedacht aan de wielerronde kan ik me voorstellen. Dat kan gebeuren. Toen wij aan de bel trokken, is meteen actie ondernomen. Daar gaat het nu om." Toch had Van der Kooi aan vankelijk wat bezwaren om dit deel van het parcours gedeelte lijk weer in de oude staat te her stellen: „Er worden in een wie lerwedstrijd altijd risico's geno men. Ik vroeg me daarom af of er voor één dag wielrennen per jaar zoveel concessies moeten worden gedaan aan de veilig heid in de rest van het jaar. Toch hebben we die keuze ge maakt. Ik kan er niet omheen dat de wielerronde, een traditie is en erg aanspreekt. Dat kan je allemaal niet zomaar aan de kant schuiven." De ronde blijft nu mogelijk, terwijl nog steeds rekening wordt gehouden met de verkeersveiligheid. den haag/voorschoten Het waren 'nare foto's' die de Haagse politierechter onlangs aantrof in het strafdossier van een 20-jarige Voorschotenaar die gisteren terecht had moe ten staan wegens mishande ling. Op de foto's was te zien hoe de 20-jarige iemand had toegetakeld. De ogen van het slachtoffer waren helemaal dichtgeslagen en zijn hoofd was blauw en paars. De rechter kon de verdachte gisteren niet met de foto's confronteren omdat hij niet kwam opdagen. Zijn zaak werd bij verstek afgedaan. De rechter veroordeelde hem tot vier maanden celstraf en tot betaling van 600 gulden scha devergoeding aan het slacht offer: een jongen die de man op 31 januari vorig jaar op een feestje ontmoette. Het slacht offer zou het zusje van de Voorschotenaar met een mes hebben bedreigd. De Voorscnotenaar had overigens nog meer op zijn kerfstok. Op 30 november '97 had hij ingeslagen op een man toen hij na een feest 's nachts over straat liep. Door de klap pen brak het slachtoffer drie tanden. De Zoeterwoudse wielerronde voert elk jaar over 't Watertje. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN n- peter blok en judy nihof jemeente Oegstgeest moeten dat ambtenaren meeboden e gemeente ruim drie jaar ge- •r panden in de verkoop deed? hoofd van de afdeling be- juridische zaken van de ge leiden, vindt van niet. „Ik je bij de verkoop van gemeen- Pngen. zoals grond en huizen, 'e optimale zuiverheid moet f hi :r) krïjfl Je all660 door amb- •e.'- uit te sluiten. Daarmee wor- D1) mbtenaren natuurlijk bena- 10F aar dat weegt niet op tegen 1 voordeel: de schijn van be- irstrengeling wordt voorko- voorkennis kan niet worden laat staan misbruikt." Pi»^eert °P het ferf dat de ge- 'ppi ?e8st8eest de panden Wilhel- 25 en 27 via een openbare ïng aan twee ambtenaren ver- 'r "for in totaal 759.500 gulden. Zij et hoogste bedrag. De ambte- 'rspijkerden er ieder voor ton- Een van hen, hoofd openbare R. den Ouden, heeft zijn pand bijna twee miljoen gulden te tet. Als hij dat bedrag ervoor aakt hij een miljoen gulden winst. Leiden heeft, net als Oegstgeest, nog geen vaste spelregels op dit ge bied, maar die mogen er wat Olivier betreft snel komen. „Duidelijkheid gaat boven alles. Bestuurders en amb tenaren moeten in mijn ogen alle schijn vermijden en dus uitgesloten worden bij de verkoop van gemeente bezittingen." Dat Oegstgeest geen anti-speculatie- béding op de panden Wilhelminapark 25 en 27 heeft gelegd, valt de gemeente niet te verwijten, vindt Olivier. „Ik heb begrepen dat zo'n drie jaar geleden de verkoopprocedure in gang is gezet. Op dat moment was de woningmarkt, ver geleken met de extreme prijsstijgingen van de laatste jaren, relatief stabiel. Je grijpt doorgaans naar het middel anti- speculatiebeding als de woningmarkt overspannen is." In Leiden wordt het machtsmiddel an- ti-speculatiebeding volgens Olivier re gelmatig, maar niet altijd, toegepast. „Wie zijn nieuwbouwhuis binnen tien jaar verkoopt, moet de gemeente laten meedelen in de winst. Bij verkoop na het eerste jaar krijgt de gemeente maar liefst negentig procent van de winst. Elk jaar gaat daar tien procent vanaf, totdat het nulpunt is bereikt. Daarmee hou je speculanten, die snel geld wil len verdienen, buiten de deur." Voorzover een medewerker van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) kan nagaan, gelden er geen spe ciale regels voor ambtenaren die iets van de gemeente willen kopen. Wel voor gemeentebestuurders: 'personen bekleed met openbaar gezag'. Zo mo gen zij 'een goed dat toebehoort aan de gemeente' kopen als hiervoor toe stemming is gevraagd bij de Kroon. Volgens de Leidse wethouder T. van Rij had de gemeente Oegstgeest er be ter aan gedaan in de advertentie waar in de bewuste panden te koop werden aangeboden de taxatiewaarde te ver melden. „Er zijn ambtenaren uit hoof de van hun functie op de hoogte van dergelijke informatie. Dat geldt zeker voor de baas van openbare werken. Als Den Ouden zelf een makelaar een taxatierapport zou hebben laten ma ken, dan is er wat mij betreft niets aan de hand. Dat hadden immers de ande re bieders ook kunnen doen. Maar als hij de taxatiewaarde kent omdat hij nu eenmaal bij de gemeente Oegstgeest werkt dan heeft hij een informatie voorsprong. En dat vind ik absoluut niet kunnen. Als ik Den Ouden was ge weest dan had ik er bij de gemeente op aangedrongen dat deze de andere bie ders ook op de hoogte had gesteld van de taxatiewaarde. Daarmee had hij alle kritiek die nu wordt geuit kunnen pa reren." Het Warmondse CDA-raadslid J. Be- zuyen - zelf hoofd openbare werken bij de gemeente Bussum - zet ook vraagtekens bij deelname van ambte naren aan openbare verkopingen van gemeentepanden. Volgens hem had de gemeente Oegstgeest zich bijvoor beeld sterk kunnen maken voor een anti-speculatiebeding op de panden. Om te voorkomen dat de indruk ont staat dat ambtenaren worden bevoor deeld. „Wat nu gebeurt, is dat ambtenaren in een kwaad daglicht komen. Als een voormalig gemeentepand in korte tijd met grove winst wordt doorverkocht, dan krijg je dat burgers gaan denken: de gemeente gaat niet goed om met haar onroerend goed, met gemeen schapsgeld. Zo ervaren burgers dat. In die positie moet je als gemeente niet willen komen." Bezuyen, die bena drukt dat hij de ins en outs van de Oegstgeestse zaak niet kent, heeft de indruk dat de gemeente haar ambte naren beter tegen zichzelf in bescher ming had moeten nemen. „Ervan uiit- gaand dat de hele verkoopprocedure eerlijk is gebeurd, is het effect nu toch dat de gemeente met het probleem zit: 'waar rook is, is vuur'. Dan heb je een hoop uit te leggen." Ook het Alphense Groen Links-raads lid A. de Groot verbaast zich over het ontbreken van een anti-speculatiebe ding. „Ik ken de zaak niet goed, maar als ik het zo hoor had de gemeente raad het beter moeten regelen. Met een anti-speculatiebeding. Als er amb tenaren meebieden moet je als ge meente extra attent zijn. Je moet elke schijn van belangenverstrengeling ver mijden." De Katwijkse advocaat L. de Milliano, die regelmatig optreedt als raadsman van ambtenaren, vindt dat er in Oegst geest 'helemaal niets aan de hand' is. „Voor mij is cruciaal dat er een open bare verkoopprocedure is geweest." Een anti-speculatiebeding is volgens hem hier niet aan de orde. „Omdat er ambtenaren meebieden? Waarom moet je aan een ambtenaar zwaardere eisen stellen dan aan een ander? Een anti-speculatiebeding heeft te maken met normen uit de volkshuisvesting. Je kan zo'n beding niet gebruiken voor een heel ander doel: om de schijn te vermijden dat er sprake is van belan genverstrengeling. Dat kan niet." BINNENKORT VERPLICHT? bij t for telecom krijgt u het gratis! GRATIS aansluiten, u bespaart 90,- GEEN abonnementskosten u betaalt ALLEEN gesprekskosten: 100 belminuten voor 30,- k unieke aanbieding met Ben Regelmatig 1 jaar (beste abon. uit test consumentengids dec. '99) GÉÉN afsluitkosten bij einde abonnement k GRATIS mobiele telefoon Ericsson A1018s GRATIS extra frontje handsfreeset t.w.v. 99,- u verdient totaal: 599,- 90,- ƒ99,- 788,-! e> o©© o O GRATIS EXTRA FRONTJE GRATIS MINI HANDSFREESET Ben'i ERICSSON Bel voor de dichtstbijzijnde t for telecom winkel: 010-23 81350 of kijk op internet: www.tfortelecom.nl. Geen winkel in de buurt? Bel en bestel: 0800-1269 telecom Voor het afsluiten van een mobiel telefoonabonnement neemt u mee: geldig legitimatiebewijs en een bank- of giropasje. Voor bedrijven: inschrijving KvK plus mach tiging en legitimatiebewijs duidelijke taal

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17