Toneelspelen in het Lagerhuis Politiek: sn noodlokaal Duinpiepei! Stompje wordt Speelmolen Twee keer Trias is één te veel Duin Bollenstreek Weer stroomstoring bij werkzaamheden Nieuwe kleedkamers voor Noordw Nu al burenruzies in Zande VOOR/ 41,00 Neem een proefabonnement, WEKEN BEL 071-5128030 Twee organisaties die Trias heten, in één regio. Dat kan niet, vinden de dames van Stichting Trias, de Sassen- heimse kinderopvang. Bestaat hun Stichting Trias net een paar jaar, fuseren drie wo ningbouwverenigingen uit Lisse en Voorhout ineens tot Trias Woondiensten. Veel te verwarrend. De drie (vandaar 'Trias') da mes van de kinderopvang hebben het er niet bij laten zitten. Ze stuurden hun onge wenste naamgenoot een brief met het dringende verzoek een andere naam te zoeken. Daarbij deden ze één sugges tie: noem het maar Triade Woondiensten. Geintje van de dames. Tria den zijn Chinese maffia-achti- ge organisaties. Bij Trias Woondiensten lachte men niet al te hard. Wel ging er een antwoordbriefje de deur uit. Met de boodschap dat Trias kinderopvang en Trias Woon diensten een totaal verschil lend werkgebied hebben. Die naam blijft dus zoals-ie is. DONDERDAG 13 JANUARI 2000 Bond van Wapenbroeders in Katwijk katwijk De Bond van Wapenbroeders afdeling Leiden en om geving komt op vrijdag 14 januari voor de nieuwjaarsreceptie bijeen in het Protestants Militair Tehuis in Katwijk aan den Rijn. Tijdens deze bijeenkomst wordt A. van Ardenne, het Tweede- Kamerlid van het CDA, geïnstalleerd als beschermvrouwe van de afdeling. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Oplegger gekanteld nieuw-vennep Een vrachtwagen met oplegger is gistermiddag om half vier op de Getsewoudweg gekanteld. De vrachtwagen reed vanaf de N207 (weg tussen Lisse en de A4) de Getsewoud weg op in de richting van de IJweg. Op de rotonde kwam de wa gen deels in de berm terecht waarna de combinatie kantelde. De chauffeur is met rugklachten naar het ziekenhuis gebracht maar kon na behandeling weer naar huis. De vrachtwagen is ter plekke gelost en overgeladen. De Getsewoudweg is tot 20.15 uur afgezet geweest. Snelle machine breekt Sassenheimers op sassenheim peter van egmond Geen stroom, geen gas, geen water. Bewoners van de Rijks straatweg in Sassenheim heb ben er al verschillende keren mee te maken gehad sinds NUON eind november de schop in de grond zette om de water- en gasleidingen in hun buurt te vervangen. Gisteren was het opnieuw zo ver: de stroom viel uit. Dat gebeurde nadat een graafmachine een kabel had ge raakt. K. Schaap van EWR Kat wijk (nu NUON): „De werk zaamheden worden uitgevoerd met een graafmachine. Dan is het risico op problemen iets groter dan normaal, maar deze methode gebruiken we toch omdat er veel grond wordt ver zet en het vrij druk is. Dan kun nen dit soort dingen gebeuren. Voor de bewoners is dat een vervelende bijkomstigheid." Sinds eind november is de watervoorziening drie keer op zettelijk afgesneden, maar hier van zijn de bewoners op de hoogte gesteld. Schaap houdt het verder op twee of drie on verwachte storingen in het stroomnet. Bewoners spreken over vier of vijf storingen, ook in de gastoevoer. „Met tussenpozen wordt alles er vanaf gegooid", stelt H. Commandeur. „Dan water, dan gas, dan elektriciteit en te lefoon. We hebben de opzichter hier een keer op de koffie ge had. Die zei: 'Weten jullie hoe de leidingen hier lopen? Onze tekeningen kloppen niet.' Ze komen er zelf niet uit." Schaap benadrukt dat NUON wel zorgvuldig te werk gaat, maar er ligt volgens hem altijd wel een onverwacht kabeltje. „We nemen geen onverant woorde risico's. Als het om hoogspanningskabels gaat, zijn we daar extra voorzichtig mee. Maar hier is het risico niet bui tensporig hoog." Eind volgende week hoopt NUON de werkzaamheden af te ronden. Opstaan als je praat. Dat is dé manier om te debatteren. Vwo-leerlingen van het Lissese Fioretticollege spijkeren hun discussievaardigheden bij voor de landelijke debatwedstrijd 'Op weg naar het Lagerhuis' van de VARA. foto dick hocewoninc Leerlingen Fioretticollege Lisse in debatwedstrijd lisse hanan nhass Daadkracht, durf en duidelijkheid. De drie d's van docent geschiedenis Niels de Bruin zijn voor de vwo-leerlingen van het Lissese Fioretticollege, die zich voorbereiden op de voorrondes van de landelijke debatwed strijd 'Op weg naar het Lagerhuis', onont beerlijk. Samen met nog zes andere Zuid- Hollandse scholen strijdt het Fioretticollege zaterdag in Spijkenisse om de provinciale titel. Uiteindelijk blijven twee teams over die tijdens de finale, op 22 april, in het La gerhuis-decor in de Rode Hoed in Amster dam, tegenover elkaar staan. Die finale wordt direct op televisie uitgezonden. Gis teren werd geoefend in de hoofdvestiging aan de Sportlaan. „Orde?', roept De Bruin in keurig Engels. „De generale repetitie begint." Achttien leerlingen van een 5 vwo-klas bootsen het Britse Lagerhuis na. Om alvast in de sfeer te komen zijn de schoolbanken van het ge schiedenislokaal in twee rijen gezet. Aan beide zijden de debaters, aan de voorkant voorzitter De Bruin met tegenover hem, aan de andere kant van het lokaal, de drie koppige jury. De stelling 'Invoering van de doodstraf is een goede oplossing van het probleem van zinloos geweld' doet de ge moederen hoog oplopen. De debaters, ge middelde leeftijd zeventien, moeten argu menten voor of tegen geven. Politicoloog-in-spe Jelle van den Bogaard doet het openingswoord. „Criminelen, zo als moordenaars die levenslang krijgen, zijn erg duur voor de staat en samenleving. Bovendien blijkt uit onderzoek dat deze mensen na hun vrijlating vaak terugvallen in hun criminele gedrag." Jelle doet zijn best om zijn argumenten overtuigend te brengen. Hij moet pleiten voor de doodstraf terwijl hij eigenlijk tegen is. En dat vindt SP'er Jelle moeilijk. Van De Bruin krijgt hij meteen een advies mee: „Straks tijdens de wedstrijd krijgen we als school ook gewoon op waar we voor of te gen moeten zijn. Dat wordt toneelspelen en dus liegen." No.g voor Jelle klaar is met de introductie van het thema, staat de eerste tegenstander op en zegt daadkrachtig: „Als je deze men sen doodt, ben je toch zélf een moorde naar." Het huiswerk is gedaan. Over en weer gooien de deelnemers gretig met fei ten en cijfers. In het kamp van de voorstan ders van de doodstraf klinkt het: „Ik wil geen belasting betalen voor het levenson derhoud van een seriemoordenaar." Een voorstander onderbreekt zijn ploeg genote. De Bruin springt meteen in. „El kaar laten uitspreken en goed luisteren. Toon je overzicht op het debat. Dat maakt je sterk." Hij werpt een blik op zijn horloge. Net als in het tv-programma Lagerhuis, ge presenteerd door Paul Witteman, moeten de debaters een tijdslimiet in acht houden. „Stop! De tijd is om." Een jurylid geeft haar klasgenoot er genadeloos van langs: „Je moet niet zo stijf staan. En je moet mensen aankijken als je tegen ze praat." Dé bel gaat. In een paar minuten is het een drukte van jewelste in het lokaal. In de chaos her haalt De Bruin: „Daadkracht, durf en dui delijkheid. We gaan winnen." Twee dagen voor de voorrondes in Spij kenisse krijgen de deelnemers de stellingen onder ogen. Dan moeten d'e scholieren in formatie zoeken en argumenten verzinnen. Het Lissese Fioretticollege is de enige mid delbare school in de Bollenstreek die mee doet aan de debatcompetitie. Niet verwon derlijk, volgens de stralende locatiedirec teur Karei Zwetsloot. „Er is hier op school een echte discussiecultuur. Dit initiatief kwam van de leerlingen zelf. Dat maakt me trots." De Bruin voegt eraan toe: „Tijdens bijna elke geschiedenisles zijn er leerlingen die een discussie beginnen over het kapitalis me en socialisme. En dan blijkt dat deze jongeren heel geëngageerd zijn. Socialisten, liberalen, ze zitten allemaal in mijn klas. Erg mooi, hoe de jeugd de maatschappij wil verbeteren." Plan voor snelle oplossing ruimte Een meerderheid van de Noordwijkse politieke 1 ziet kans om nog deze maand een noodlokaal te ren voor de met ruimtenood kampende zlmk-sd Duinpieper. Ze zijn met alle betrokken partijen ii po om tafel gaan zitten en zeggen in een verkla er voor 30.000 gulden een extra lokaal aan de Bossestraat kan komen. Alle betrokkenen kuni gens hen met dat plan instemmen. Daarmee kort geding dat door de bestuurscommissie Duinpieper is aangespannen in deze slepende van de baan zijn. voor zij akkoord ging nieuwste plan. De met het noodlokaal - binnenterrein van De del en De Diiinpieperbl kan komen - kan sled tot 1 augustus van di op hele korte termijn e duidelijkheid komen structurele oplossing, pieper heeft met ingai >r volgend schooljaar nai il hoefte aan drie extra li e Het bestuur van hiastichting, waaron Schapendel ressorte volgens de verklaring instemmen met hel voorstel. De Duinpii o: voor het noodlokaal gebruik maken van van die stichting. Ojst den moeten volgens ddt op korte termijn - lie t dag al - van het pl< n hoogte worden gebrat d; mee zouden bezwarei worden voorkomen, ven er volgens de geen bomen te wordt om het noodlokaal n< ten. En daarmee is bezwaar weggenomen o In de verklaring won 'li dat voor de rest van d h jaar gebruik kan wo e maakt van een nood! bi eerder bij de basisst Jutter aan de Gerleei gestaan. Het bouwbe der Wiel is bereid geve dat lokaal voor een zend gulden gedure half jaar te verhuren, kan dat lokaal binnen ken plaatsen. De kwestie komt aan de orde in een co vergadering. wim van wanrooy De fractievoorzitters van De Noordwijker, De Combinatie (PvdA/GroenLinks en D66), Noordwijks Belang, RPF/GPV en het CDA willen dat de in de cember ingediende en door de raad aangenomen motie nu snel tot uitvoering wordt ge bracht. Wethouder Smit heeft tot nu toe steeds gezegd datde voorbereidingen voor de bouw van het noodlokaal in gang zijn gezet. Maar dat duurt De Duin pieper, die zit te springen om extra ruimte, te lang. Bovendien vindt de bestuurscommissie van deze school dat het volgens de gemeentelijke regels recht heeft op een bestaand lokaal van de naastgelegen katholieke school De Schapendel. B en W van Noordwijk waren het daar mee eens. De gemeenteraad doorkruiste die visie echter door eind vorig jaar voor een extra noodlokaal als oplossing voor de ruimtenood te ldezen. Dat schoot in het verkeerde keelgat van de bestuurscom missie van De Duinpieper. De ruimtenood ging daardoor ge zien de noodzakelijke procedu re langer - te lang - duren. Re den voor deze- commissie om bij de gemeente een bezwaar schrift in te dienen en voor een spoedeisende oplossing naar de rechter te stappen. Door de nu ingezette bliksemactie hoopt de meerderheid van de Noord wijkse politiek De Duinpieper alsnog tegemoet te komen. Volgens de verklaring van de politieke partijen heeft de be stuurscommissie van De Duin pieper wel voorwaarden gesteld it De voetbalvereniging Noordwijk krijgt twee nieu we kleedkamers op het sportcomplex Duinwete ring. De gemeente stelt daarvoor de zaterdagclub een subsidie van 222.315 gulden beschikbaar. De voetbalvereniging moet 60.000 gulden uit eigen middelen betalen voor de nieuwe kleedkamers. In ruil voor de extra ruimte, moet Noordwijk twee kleedkamers afstaan aan de aanpalende sporthal. Voorzitter Leen Korbee van Noordwijk: „Het gezamenlijk gebruik van kleedkamers door zaalsporters en voetballers met klei onder hun voetbalschoenen werkt niet. In de afgelopen tijd is er tussen de gemeente en de w Noordwijk veel irritatie ontstaan over dat gebruik. Zaalsporters die na de voetballers in de kleedkamer moesten eerst de boel schoonmakent de hal inkonden. Dat was een onhoudb ei tie." Een van de twee nieuwe kleedkamer van grote afmetingen en speciaal voor De ruimte, 48 vierkante meter en hve groot als gebruikelijk, kan door divers tegelijk worden gebruikt. Korbee: „Dit mer telt voor twee en in feite gaan we a een kleedkamer op vooruit. We hadden te weinig en komen zo weer op een etvo uit." De commissie welzijn buigt zich op over het voorstel van B en W de subsidii baar te stellen. Bouw van extra garages zaait onrust in nieuwbouwwijk In de meeste gevallen moet de eerste spa de grond nog in, maar sommige toekomstige bewo ners van de Katwijkse nieuwbouwwijk Zanderij liggen nu al overhoop met hun buren. Bij een aantal duurdere woningen aan de Dauwbraam is ruimte gereserveerd voor een extra garage. En dat schiet de buren die niet zo'n berging willen in het verkeerde keelgat. Wethouder Berkheij hoorde gisteravond alle klachten aan en stelde vast dat er in sommige gevallen geen goed aan te doen is. De vrijheid om een garage bij te bouwen, komt namelijk voort uit een uitwerkingsplan voor het gebied, dat toekomstige bewoners veel vrijheid geeft om hun pasgekochte kavel in te vullen. Een aantal Katwijkers beweert nu echter, dat zij nooit hebben geweten dat hun buren een garage mochten plaatsen. In de woningen zelf zitten al inpandige garages, maar een enkeling verkiest die garage om te bouwen tot een kamer en een paar meter verderop een vrijstaande garage voor de auto neer te zetten. Voor sommige buren staat die garage te dicht op hun neus. „We hadden deze problemen kunnen voorko men, door het uitwerkingsplan van te voren dicht te timmeren. Maar we hebben al gegeven wat ongeveer mogelijk is en d keken wat de toekomstige bewoners pi len. Dat doe je voor de burgers, wanti niet dat de gemeente als een Big Brothe wat zij moeten doen", zei Berkheij. Toch drongen de leden van de comm ruimtelijke ontwikkeling aan op nieifi tussen buren onderling en het college, op een legpuzzel waarvan de stukjes sen", vond GroenLinkser Boland. Dec< leden pleitten voor een 'oplossing op m |L Berkheij zegde toe dat hij de garageki c eens zou aankaarten bij het college. |en moeten wel knopen worden doorgehad 'openheid' van het gebiedje is daarbijl^ gangspunt. Hoewel we het zoveel moMa- sen naar de zin proberen te maken, nooit iedereen tevreden stellen." Dev>r, verbaasde zich over de bewering van«Tv woners dat de projectontwikkelaar en laar nooit zouden hebben gezegd dal lijkheid tot bijbouwen bestond. „Deger Oi papieren niet hebben gehad, zijn weer nen die geen garage willen, maar mij dat makelaar en projectontwikkelaar»0i de informatie hebben verstrekt." Is het nu een uniek plan of niet? „Geen idee eigenlijk", peinst Andrea Faas. „Het moet haast wel", denkt Gritte Bos veld. „Zo veel zal het niet voor komen", schat Rosanne Hoge- woning in. Maar zeker weten ze het niet, de drie dames van de Sassenheimse Stichting Trias. Hun plan? Een oude Sassen heimse molen omtoveren tot peuterdagopvang. Toegegeven, het woord molen is wat hoog gegrepen. Het gaat om De Speelman, in 1846 ge bouwd en ooit de hoogste tus sen Haarlem en Hoek van Hol land. Maar van dat fiere monu ment is nu niet meer dan een stompje over. Een maf, dik en hoekig torentje van drie verdie pingen. Zonder kap. zonder wieken, zonder molenaar. Dus als de dames van Trias per on geluk over hun 'molen' reppen, nemen ze dat meteen weer te rug: „Eh, ik bedoel de molen- stomp." in te wijden. Voor die gelegenheid gaan de oude houten deuren bij wijze foto dick hogewoning (heet), en maak bij de deur een klein voorportaaltje (tegen bin- nenwaaiende kou en regen). De peuteropvang is een aanvul ling op de naschoolse opvang die Trias al heeft in het gebouw van basisschool De Rank. Daar komen kinderen van 4 tot 12 jaar, na school. Peuters, dus 2-4 jaar, hebben geen school. Dus kunnen die de hele dag terecht in de peuteropvang. Van 8.00 tot 18.00 uur. „Maar niet voor halve dagen", meldt Rosanne. „Anders is het rooster zo lastig vol te krijgen. Bovendien zijn hele dagen pedagogisch beter, om het hechtingsproces met het kind te versnellen." De opvang is bedoeld voor Sas senheimse peuters, maar even tueel ook voor die uit Leiden en Amsterdam - bijvoorbeeld als pa of ma bij AKZO werkt. Er is plaats voor maximaal veertien kleintjes, onder supervisie van twee leidsters. Als alles meezit gaan de deuren van de peuter opvang in maart open. Als de meubeltjes er staan, de tussen wanden zijn geplaatst en het schilderwerk ('in rustige kleu ren') voltooid is. Dan nog één ding: de naam. Hoe moet je zo'n peuterojrvang noemen? „Een kind komt daar makkelijker op dan een volwas sene", heeft Rosanne onder vonden. „Volwassenen gaan dan zo moeilijk doen." Dus was het een kind dat de nieuwe naam bedacht. De peuterop vang gaat heten: De Speelmo len. Logisch. Dat neemt niet weg dat het een prima pand is om een peuter dagopvang te beginnen. Mid den in een woonwijk, en van binnen knus, rond en 'heel ge zellig'. En dan te bedenken hoe lastig het wel niet is om ge schikte ruimte te vinden voor zoiets als kinderopvang. Al moet er nog wel het een en ander aan het interieur van mo len De Speelman vertimmerd worden, en dat zónder de mo numentenvoorschriften te overtreden. De nieuwe houten vloer is pas gelegd, de oude zol dering van dikke balken blijft. De roestig stalen lampen-ster aan de zoldering ook. Net als de grote houten deuren, al blijven die vergrendeld. Voor dat oud- Hollandse gevoel. Buiten, tussen molenstomp en naastgelegen watertje, komt een speelpleintje. Daarvoor heeft Stichting Trias een 'de montabel hek' moeten aan schaffen. Want om de molen Een rondedans om De Speelmolen van uitzondering wijd open. staat een laag metalen sierhekje dat al even monumentaal blijkt te zijn als De Speelman zelf. Het is toegestaan op diezelfde plek een extra afscherming neer te zetten, om te voorkomen dat de kinderen zó via de bosjes het water in tuimelen. Maar na sluitingstijd moet het oude hek je wel weer zichtbaar worden. Voor de kinderen een demonta bel hek dus. Een peuterspeelzaaldeskundige van IKEA is opgetrommeld om advies te geven over het interi eur. Geinig idee: maak aan de houten trap in de molen een klein glijbaantje vast. En sluit dan vanaf de derde trede de trap af zodat de peuters niet van twee meter hoog naar be neden kunnen vallen. Andere tips: dek de verwarmingen af

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16