'Mandela is de enige geaccepteerde bajesklant' Tn Bedrijf Leiden Regio fl £eftijd hoeft een oede baan niet de weg te staan' - Leidsch DagbladAHCHIEVIÏN RDAG 13 JANUARI 2000 Haags opvanghuis biedt ex-gevangenen een kans 'is elintS' een dief, altijd een dief? Vaak vinden len dat gevangenen die hun straf hebben ezeten een nieuwe kans moeten krijgen, 'och doen de plannen voor een Leids vanghuis voor ex-gevangenen veel stof aien. Buurtbewoners maken zich zorgen, aar hoe gaat het er in zo'n opvanghuis nlijk aan toe? Welke regels gelden er? En j oen bewoners daar nu precies? Een kijkje het Haagse huis voor ex-gevangenen. CONNIE VAN UFFELEN "e ar het pand van de a Exodus aan de Haagse A slag gaat, zou er bijna rijden. Het valt niet op, t is een huis als alle an- let één verschil: het ;staat eigenlijk uit drie izen. Beneden is een mer ingericht als huis- compleet met tweezits- aan elkaar geschoven tv, stereo, computer aan de muur. In een »uken wordt volop ge- lor mensen uit de buurt en eten in het Open it eetcafé van de Stich- -ee etages bevatten elk nenlijke douche, twee een grote keuken en tal aparte kamers. Deze nu ruimte aan twaalf Jongemannen die bij- lal in de twintig zijn en jaar lang kunnen wo- :er (28) is een van hen ïuurt hier al zo'n vijf n een kamer. Na het zijn ouders, twee eden, is hij 'doorge- Hij zocht zijn toevlucht „Niets interesseerde Ik ben niet crimineel, iet slechte mensen in gekomen." Peter f hulden, ging in de fout dde uiteindelijk dertien i in de cel. Daarna wil- (m de hij een nieuw leven begin nen. Via de reclassering kwam hij in contact met Exodus die hem nu onder meer helpt met zijn schulden en zijn rouwver werking. Net als de andere be woners heeft hij een eigen mentor. „Als je problemen hebt, kun je altijd met de bege leiding praten", zegt Peter te vreden. De begeleiders helpen bij het vinden van werk en zelfstandi ge huisvesting, bij het opbou wen van goede relaties met fa milie en vrienden en bij het zin vol omgaan met vrije tijd. Daar voor moeten deelnemers aan het project wel verplicht mee doen aan een werkervarings programma en bewonersverga deringen, groepsgesprekken, thema-avonden, sport en cor vee. Eens in de week is er in het Haagse huis een thema-avond. Vanavond is het onderwerp 'as sertiviteit'. De bewoners zitten ongeduldig in de gezamenlijke woonkamer. Ze krijgen van be geleider Ad van der Weide stel lingen over rechten en een lijst je met tips over assertief ge drag. Hij wil dat de mannen aangeven wat zij onder asserti viteit verstaan en welke rechten hen het meest aanspreken. Daarna moeten zij zeggen in welke situatie ze slecht voor zichzelf zijn opgekomen. Niet iedereen is enthousiast over dit verplichte nummer. Ad grijpt regelmatig in als de be woners door elkaar heen praten of moeite hebben met het tijde lijke rookverbod. Tijdens een pauze komt het gesprek op rechten in Zuid-Affika. „Oud- -president Mandela heeft vast gezeten omdat hij het recht op vrijheid van meningsuiting niet had", gooit Ad in de groep. „Hij heeft 27 jaar gezeten, maar het daarna tóch gemaakt." Waarop de oudste bewoner meldt dat Mandela vastzat omdat hij geen verklaring wilde tekenen om geweld af te zweren. „Maar Mandela is wel de enige geac cepteerde bajesklant", consta teert een ander cynisch. Iedereen moet zijn antwoor den opschrijven en toelichten. Waar Hassan (29) vooral moeite mee heeft, is nul op het rekest krijgen als hij bij instellingen om iets vraagt. „Ik heb recht op uitleg als mensen 'nee' tegen me zeggen." Naast de thema-avonden zijn er ook trainingen in sociale vaardigheden. „Alles is gericht op sterker worden en voor je zelf opkomen", legt Ad uit. „Zélf verantwoordelijk zijn voor je geluk en niet het idee hebben dat dingen je overkomen." Hassan heeft net als Peter dertien maanden in de gevan genis gezeten, maar is nog maar net een maandje in het huis. Hij werkt daar in de fiet- senwerkplaats. Dat is voor iede re bewoner de eerste twee maanden verplicht. Onder be geleiding repareren de bewo ners vier dagen per week fietsen van buurtbewoners. Om erva ring op te doen met werkritme. Bovendien krijgen bewoners zo contact met de buurt. Een buurt die, toen de opvang zo'n achttien jaar geleden werd op gezet vanuit het gevangenispas toraat en de Haagse Raad van Kerken, bedenkingen had bij de komst van ex-gedetineerden. En eigenlijk blijkt het nu alle maal wel mee te vallen, zo laat buurvrouw Trudy Millenaar weten. „In de zomer is er wel geluidsoverlast, als de ramen wijd open staan en de muziek hard door de straat klinkt. Maal ais er wat van wordt gezegd, dan wordt er meteen wat aan gedaan. Ideaal is het niet maar het is niet iedere dag narigheid. Er gaan weken voorbij dat je ze niet hoort." Millenaar bespeurt in de wijk wel eens wat gevoelens van on veiligheid, zoals die tegenwoor dig overal zijn. „Maar het is niet zo dat er dan echt iets is ge beurd. Het is meer het gevoel. Ik heb daar zelf niet zo'n last van. De mensen van het huis zeggen vriendelijk goeiedag." Wel had ze 'duizend keer liever' een gezin naast zich gehad. Aad Blokpoel, die schuin te genover het huis woont en voorzitter is van het Wijkover leg Statenkwartier, zegt dat het 'op enkele incidentjes na' rustig is rondom het Exodushuis. Ze zegt wel dat er sprake is van toenemend vandalisme door jongeren uit andere opvanghui zen in de buurt. Desalniettemin ervaart Peter de buurt als vriendelijk. „Men sen zeggen gedag, doen de groetjes. Ik heb buren wel eens Nazorg lijkt te helpen Nazorg aan ex-gedetineerden, zoals die wordt gegeven in het Haagse Exodushuis, lijkt te voorkomen dat ze opnieuw de fout in gaan. Deelnemers die een verblijf bij Exodus succes vol hebben afgerond - onge veer de helft - blijken bedui dend minder in de fout te gaan dan degenen die het ver blijf voortijdig afbreken. Dat blijkt uit de doctoraalscriptie Gevangen in herhaling?! die Wüma Melissant in 1998 schreef in het kader van haar studie psychologie aan de Universiteit Leiden. Melissant verzamelde onder meer informatie over 94 men sen die tussen januari 1992 en december 1997 hadden mee gedaan aan het Haagse Exo- dusproject. Van deze 94 deel nemers bleek ruim 40 procent na binnenkomst bij Exodus opnieuw met justitie in aanra king te komen. Dit cijfer noemt Melissant 'heel mooi' omdat gemiddeld zo'n 70 tot 80 procent weer de fout in gaat. Kanttekening daarbij is wel dat bij dit laatste cijfer niet duidelijk is binnen hoeveel tijd is onderzocht of mensen weer in de fout gingen. Melis sant keek naar recidive binnen een tot zes jaar en over enkele jaren kan het Exoduscijfer na tuurlijk hoger liggen. Wat Melissant heel verheu gend vond was dat van de mensen die het project af maakten, slechts 12 procent weer met justitie in aanraking kwam, tegenover 66 procent van de mensen die afhaakten. „Hoe langer je het volhoudt, hoe beter het is", zegt Melis sant. „In vergelijking met an dere nazorgprojecten steekt Exodus hier best gunstig bij af. Dat heeft te maken met de brede opzet van de opvang: je leert heel veel dingen tegelijk. Over wonen, werken, relaties en zingeving." Van alle 94 deelnemers werden er 30 op nieuw veroordeeld tot mini maal een nieuwe (onvoor waardelijke) vrijheidsstraf. Dominee Dronkers: 'Ik hóóp dat het hier in Leiden ook gaat lukken :hting Exodus Leiden wil de Exodusfor- vernemen. Initiatiefnemers zijn voorzitter inzi remmer, oud-Tweede-Kamerlid voor het :n Anton Dronkers. Hij is predikant in pzie van de gezamenlijke diaconieën en werk- )ij de Bakkerij, de dagopvang voor dak slozen. Daar ziet Dronkers al vaak ex-ge- len aankloppen die hun relaties en werk verloren. „Wat kun je die mensen nu Het is sneu om te zien dat ze door een aan ondersteuning weer terugvallen in jcuit waarvan je zou hopen dat zij er uit deifi komen." ikers ziet mogelijkheden om deze mensen riflHk Eén rubriek voor Zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-5356426, Fax: 071-5321921. ^zendbureau Ervaren Jaren in Leiden' op te vangen via bij voorbeeld het project 'Ori- entatiejaar', dat al in de Bakkerij loopt. Dit pro ject is gericht op mensen tot 25 jaar die via het opdoen van werkervaring weer in het arbeids proces komen. Exodus Leiden wil daarbij sa menwerken met instellingen als De Zijl Bedrij ven, de LWO en de reclassering. Het plan is om het pand aan Plantage 16 per 1 september 2000 geschikt te maken voor bewo ning en twee maanden later te beginnen met de opvang voor voorlopig drie jaar. De gemeente geeft daar voor deze jaren jaarlijks 75.000 gulden voor. Daarna wil Exodus Leiden beslissen hoe het verder moet. Het is de bedoeling plaats te bieden aan zo'n twaalf deelnemers. Voorlopig gaat het daarbij niet om mensen die in de laatste fase van hun detentie zitten, wat in Den Haag wel gebeurt. Toezicht 's nachts is volgens Dronkers dan ook niet nodig. „Het zijn geen wildebeesten. Het zijn mensen die in het verleden dingen hebben uit gehaald waarvoor ze zijn gestraft. Daar moet je op een gegeven moment een streep achter kun nen zetten." Bovendien zijn er volgens Dronkers maar weinig plekken in de stad waar met zoveel discipline wordt gewerkt als in Exodushuizen. Welk soort ex-gevangenen er in Leiden ko men, weten Dronkers en Bremmer niet. Maar mensen die TBS hebben gekregen of psychiatri sche hulp nodig hebben, komen niet in aanmer king voor Exodusprojecten. „Het gaat in ieder geval om mensen die te kennen hebben gegeven stevig te willen werken aan hun toekomst en die aanspreekbaar zijn op hun gedrag", zegt Dron kers. Dat wordt vooraf goed nagetrokken. „Wij bieden mensen de mogelijkheid om in een vervangend huis te oefenen. En dat hoeft geen eilandje te zijn met plastic tralies. We moe ten proberen contacten met de buurt op te bou wen zoals dat in Den Haag gebeurt. Ik hoop dat dat hier ook gaat lukken." geholpen met het dragen van een wasmachine. Toen gaven ze hun tweedehands tv als ca deautje. Dat geeft een mooi ge voel, weetje." Hij en zijn huisgenoten moe ten zich houden aan strikte re gels. Zo dienen bewoners bij elk Exodusproject bij binnenkomst 'clean' te zijn. Bezit en gebruik van alcohol en drugs zijn ver boden en gebruik leidt tot uit zetting. Indien de begeleiding daar om vraagt, hoort een be woner mee te werken aan uri necontroles. Deze vinden so wieso twee keer per week plaats. Daarnaast is het verbo den geweld te gebruiken, uit te lokken of hiermee te dreigen. Ook geldt een verbod op het houden van wapens en het ma ken van racistische of seksisti sche opmerkingen. Doordeweeks moet iedere bewoner uiterlijk om 9.00 uur uit bed zijn. Bezoek moeten be woners voorstellen aan de be geleiding en dient voor 22.30 uur weg te zijn. Op vrijdag en zaterdag mag het een uurtje langer blijven. Logeren kan al leen in het weekeinde, na indie ning van een verzoek daartoe. Als bewoners het pand uit wil len, dienen zij zich bij de bege leiding af te melden. Ze moeten echter wel uiterlijk om 23.30 uur binnen zijn en zich bij thuiskomst weer aanmelden. Op vrijdag en zaterdag moeten zij uiterlijk om 24.00 uur thuis zijn. Bij overtreding van de re gels krijgen bewoners een gele kaart. Op tien gele kaarten volgt uitzetting. Na een week zonder gele kaarten, mag er een wor den ingeleverd. „Soms is het wel kinderach tig", zegt Hassan. „Maar deze regels geven wel ritme. En als je eenmaal in het ritme zit, heb je er geen last van." Hij wil via Exodus hulp krijgen bij het sa neren van zijn schulden. Daar naast wil hij zich laten scholen en een baan vinden. Dat hij zich hiervoor moet houden aan een strikt regime, vindt hij soms wel lastig. Vooral bij het vragen van weekeindeverlof. „Je moet dan een week van tevoren een verzoek indienen en doorgeven waar je naar toe gaat. Dat is ei genlijk wel privé. Maar daar kies je voor bij Exodus. Als dit goed voor mij is, en ik denk dat ik het over een half jaar beter heb, dan heb ik het er voor over." Met Peter gaat het inmiddels al beter. Hij is op zoek naar een huisje en heeft sinds twee maanden een baan als assis tent-sportleider. „Dat had ik nooit verwacht. Ik geloof nu in mijzelf. Dat is het belangrijkste wat ik hier heb gemerkt. Door gesprekken hier, ben ik geeste lijk sterker geworden." Uit overwegingen van privacy zijn de namen 'Peteri en 'Has san' gefingeerd jazijnmedewerker van 92 >ud, een beleggingsad- 1 - 5 an achter in de vijftig en RTEI er met de gezegende fan 74. En allemaal zijn ere leeftijd aan hun comen door een bijzon- :ndbureau. Hoewel Lei- IEMI liddels al vele uitzend- telt, komt er op 17 ja- ch nog eentje bij. Dan D. Verheul samen met Jpagnon J. Boerefijn het iupni bureau Ervaren Jaren. Bndbureau richt zich >elgroep van 50 tot en ingf aar. De vestiging aan de ndijk 108 is al de twee- rschj laifjaar geleden ging e in Alphen aan den !n. ensen kijken verheugd isee de VUT, maar als het rei zover is dan valt het itti lan willen ze toch weer iets gaan doen", vertelt Ver heul. De stap naar het uitzend bureau valt dan wel eens tegen. „Veel mensen komen bij ons met het verhaal dat ze bij een regulier uitzendbureau niet se rieus worden genomen of hele maal niet worden ingeschre ven." Volgens Verheul heeft het in dienst nemen van een ouder persoon juist veel voordelen. „Ouderen hebben een andere mentaliteit en zijn vaak nog zeer loyaal aan het bedrijf waar ze werken. Bovendien hebben ze natuurlijk veel ervaring en zijn ze meer dan jongeren ge wend om zelfstandig te wer ken." In het primaire levensonder houd is in deze groep al voor zien. Hetzij via de AOW, wacht geld of andere betalingsrege ling. Geld verdienen en een J.D Verheul voor de Leidse vestiging van Ervaren jaren, het uitzendbureau voor ouderen van 50 tot en met 70 jaar. foto henk bouwma snelle carrière zijn dan ook veel minder aan de orde dan bij jon gere werknemers. Al is er bin nen de doelgroep wel een on derverdeling te maken. „Veel mensen rond de vijftig jaar zien een nieuwe baan als een ver lenging of een nieuw begin van hun carrière, voor de iets oude ren is dat meestal niet aan de orde." Bij sommige ouderen kan het zo zijn dat diploma's in de loop der jaren gedevalueerd zijn. Dat is volgens Verheul geen pro bleem. Als een bedrijf vraagt om een goede accountant en de kandidaat kan aantonen dat hij al twintig jaar ervaring heeft waarom zou er dan nog een di ploma moeten zijn?" Voor ou dere werkzoekenden die niet helemaal meer op de hoogte zijn van de huidige technologie, is er de mogelijkheid om via Er varen Jaren een computercur sus te volgen. „Volgens de ar- bowet zijn de fysieke werkom standigheden goed geregeld dus fysiek is er ook zelden een probleem. Ik snap ook niet dat het enorm potentieel aan erva ren werkzoekenden niet wordt gebruikt." De bedrijven waarop Verheul een beroep doet reageren meestal eerst terughoudend „Pas als ze met ouderen ge werkt hebben dan merken ze dat dat heel goed gaat. Een aan tal mensen is dan ook in vaste dienst genomen door het be drijf waar ze waren geplaatst. Die bedrijven komen ook gere geld bij ons terug als er weer vacature is." LESLEY GRIETEN KORT EN -AKELIJK Iroenoordhallen in Lei- Ban op zaterdag 15 janu- met computers en aan- ge2( 'te artikelen. Dan houdt icount weer een compu- rs. Op deze beurs wordt lieni ard- en software tegen 'prijzen aangeboden, aien is er een prijzenfes tival waarbij deelnemers kans maken op het winnen van een computer ter waarde van 2500 gulden. De beurs wordt gehou den van 10.00 tot 16.00 uur. Ook in het nieuwe jaar houdt de Kamer van Koophandel een groot aantal voorlichtingsbij eenkomsten. Zo wórden er bij eenkomsten georganiseerd over huurrecht, ontslag en af vloeiingsregelingen. Ook on derwerpen als leidinggeven en het opbouwen van commerci ële netwerken komen aan bod. Het complete overzicht van voorlichtingsbijeenkomsten is in de vorm van een program maboekje gratis aan te vragen. Ook het boekje met het specia le aanbod voor de stallende ondernemer is gratis te verkrij gen bij de afdeling producten en Diensten van de Kamer van Koophandel, telefoonummer 071 5250500. Secured is verhuisd. Het be drijf dat gespecialiseerd is in inbraakpreventie en beveili gingsadviezen heeft zijn vesti ging in Voorschoten sinds van daag verruild voor een winkel aan het Levendaal 157 in Lei den. Tijdens de hele volgende week krijgt elke klant een pre sentje en zijn er speciale aan biedingen. Mazdadealer Auto Home uit Leiderdorp heeft ter gelegen heid van haar dertigjarige jubi leum een bijzondere onder scheiding van Mazda ontvan gen. De prijs bestaat uit een plaquette en een speld met een in goud gevatte gecultiveerde Japanse parel. Sinds 3 januari is Alphen aan den Rijn een makelaarskantoor rijker. Op die dag opende John van Brussel zijn bedrijf Make laardij van Brussel. Klanten kunnen terecht voor taxaties, aan- en verkoop van woningen en bedrijfsobjecten. De make laardij is gevestigd aan de Eu ropalaan 4. ANNO 1900 Zaterdag 13 Januari ALGEMEEN-Als er één partij is, zegt de Nieuwe Delftsche Courant die sterk ijvert vóór algemeen kiesrecht, dan voorzeker de 'Sociaal-Democratische Arbeiders Partij'. Nu is dat propageeren voor alge meen kiesrecht op zichzelf nog zoo kwaad niet: men kan de uitstekendste Katholiek en tevens de warm ste voorstander van het allemans-kiesrecht zijn. Maar waarom ijveren de mannen van Troelstra er zoo voor? Dat heeft ons de onlangs gehouden vergadering tot stichting van het 'Nederl. Comité voor Algemeen Kiesrecht' geleerd. Daar zijn de volgende woorden gesproken: "Flet algemeen kiesrecht is voor de 'S.D.A.P. slechts middel, haar doel is de omzetting der kapita listische maatschappij in een socialistische." Wat we hieruit leeren? Tweeërlei. Primo: de Katholieken begaan nog zoo'n groote misdaad niet door over het algemeen tegen het alge meen kiesrecht gekant te zijn. Secundo: de socialisten sturen aan op den socia listische toekomststaat. Dat laatste heeft de 'S.D.A.P.' steeds ontkend. ANNO 1975 Maandag 13 januari LEIDEN - Sommige huisartsen blijken op het ogen blik niet meer in te enten tegen de griep. In Leiden is daarover door de gezamenlijke huisartsen welis waar geen besluit genomen. Maar de voorzitter van de Leidse Fluisartsen Vereniging, W. Kortmann, ver klaarde desgevraagd vanochtend dat een griepvacci natie op het ogenblik riskant kan zijn, omdat het bij sommige mensen de kans op vatbaarheid kan verho gen. Overigens dacht hij dat de meeste mensen al tegen de steeds verder oprukkende 'Nieuw-Zeeland griep' zijn ingeënt. Van de zijde van het staatstoe zicht op de volksgezondheid is inmiddels meege deeld dat ieder die vorig jaar is ingeënt, beschermd is tegen de Nieuwzeelandse stam. Naar aanleiding van de berichten over de Nieuwzeelandse stam, was enige ongerustheid ontstaan bij mensen die vorig jaar al tegen de griep waren ingeënt. Zii vroegen zich af of deze vaccinatie ook bescherming biedt tegen de Nieuw-Zeelandstam, die overigens twee jaar gele den al werd ontdekt. GRONINGEN (ANP) - Een 29-jarige man in Gronin gen is vannacht naakt de straat opgerend, nadat hij een bezoek aan een prostituee had gebracht. Hij was zeer ontevreden over de behandeling door de vrouw en was woest het huis uitgerend. Daarna sloeg hij met zijn arm een raam in bij de prostituee, waarbij hij zich ernstig verwondde aan het glas. Hij vluchtte een café in de buurt binnen, waar de politie werd ge waarschuwd. Deze vervoerde de man, die nog steeds naakt was. naar het academisch ziekenhuis. De man beweerde bij de politie voor 400 door de prostitu ee te zijn opgelicht. De politie heeft de kleding van de man bij de vrouw opgehaald. LEIDEN - Tijdens de jaarlijkse feestavond van de COVS (voet balscheidsrechters) werden drie scheidsrechters en hun echtge notes in het zonnetje en in de bloemetjes gezet De heren ga ven alle drie al 25 jaar leiding aan voetbalwedstrijden in Lei den en omgeving. Óp de foto neemt het echtpaar De Groot de felicitaties in ontvangst Naast het echtpaar De Groot het echt paar Brouwer, echtpaar van Bemmelen en districtsbestuur der Kouwer. foto archief leidsch dagblad Foto's in de/A' rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 10 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15