Ontmantel het christendom Geloof Samenleving Britse non uit orde na Vaticaanse tegenstand Servische paasviering Paus van 20 tot 26 mei naar Midden-Oosten St' 22 DONDERDAG 13 JANUARI 2000 VANDAAG Ivetta van Hoei uit de twaalfde eeuw wist niet dat melaatsheid nauwelijks besmettelijk was. Niemand realiseerde zich dat in die tijd en dus mag het werken als vrijwilliger temidden van mensen met deze toentertijd gevreesde aandoening, als erg moedig worden gezien. Ivetta besloot melaatsen te verzorgen nadat ze al vroeg weduwe was geworden. Ze was getrouwd op haar achttiende en kreeg drie kinderen. Vijf jaar na de hu welijksvoltrekking overleed haar man en ze sloot zich aan bij de Cisterciënserinnen. En vanaf dat moment ging ze melaat sen verzorgen die in een kolonie leefden buiten de muren van Hoei. de plaats in België (provincie Luik) waar de Maas en de Hoyoux samenkomen. Ivetta's bemoeienissen en inzet voor de zwakkeren en zieken, zonder acht te slaan op haar eigen gezondheid, hebben haar een heiligenaura bezorgd. Ze overleed op 13 januari 1228 en kreeg later op die dag haar of ficiële heiligenfeestdag. Gesprek over geweld Cairo» SheikMohammed SayedTantawi (links) begroet paus Shenouda III, hoofd van de koptische christelijk orthodoxe kerk in Egypte. Beiden bespraken onder meer de uitbarsting van ge weld die in Egypte vorige week meer dan twintig doden kostte. foto ap Bijeenkomst in Herensingelparochie leiden De werkgroep "Inter Religieuze Ontmoetingsgroep Lei den en omgeving' houdt zondag een bijeenkomst bij een van de groeperingen die lid zijn van de werkgroep. Na bijeenkomsten bij de Moslims, de Hindoes en de Soefi-beweging, vindt het ge sprek nu plaats in de Herensingelparochie in Leiden. De Eucha ristieviering is van 11.00 tot 12.00 uur. Daarna wordt een kopje koffie gedronken en is er gelegenheid om vragen te stellen. De bijeenkomst duurt tot 13.00 uur. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Delft, M. Goudriaan te Lunteren. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Winschoten i.s.m. Westerlee, B.L. van der Woude te Middelstum. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Harlingen, E.C. Ouwejan te Langerak CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Leerdam, A. van Ek te Zaamslag. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Gouda, M. Karens te Werkendam; voor Kapelle- Biezelinge, A.B. van der Heiden te Utrecht. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Aangenomen: naar Dordrecht i.s.m. Breda, T.J. Smink uit Oud dorp; naar Utrecht A.J. Noord te Gouda. LONDEN ANP/RTR Een vooraanstaande Britse non en theologe heeft gisteren aan gekondigd dat ze haar religieu ze orde verlaat, omdat het Vati- caan haar heeft „getiran niseerd". De 52-jarige zuster Lavinia Byrne was 35 jaar lid van het Instituut van de Heilige Maagd Maria. Byrne, docente aan een theo logische opleiding in Cam bridge, schreef in 1993 een boek waarin ze pleitte voor de wijding van vrouwelijke pries ters. De Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer veroordeel de het boek. In de Verenigde Staten werden op verzoek van het Vaticaan 1300 exemplaren uit de handel genomen, aldus Byrne. De congregatie zette de non vervolgens onder druk om in het openbaar steun te betuigen aan de encycliek Humanae Vi- tae, die het gebruik van voorbe hoedmiddelen verbiedt, en de leer van paus Johannes Paulus II dat alleen mannen priester kunnen worden. Maar Byrne kon dat niet met een schoon geweten doen. Daarom verlaat ze haar orde. „Ik heb geen ruzie met de or de of de Rooms-Katholieke Kerk in dit land, maar met de congregatie in Rome. Ze ge bruiken technieken die tot een andere eeuw lijken te behoren. Ze gedragen zich als de Inquisi tie. Ik voel me getiranniseerd." Als non heeft Byrne onder meer de eed van gehoorzaam heid afgelegd. Maar daarbij gaat het volgens haar vooral om de gehoorzaamheid aan God en niet aan kerkleiders. „Ik heb niets tegen het rooms-katholie- ke geloof; ik verlaat de kerk niet", benadrukte ze. servië Servische orthodoxen vieren Pasen, terwijl de NAVO al twee weken bezig is om doelen in het land te bombarderen. Een foto uit de serie rond religie waarmee Jorgen Caris de Canonprijs 1999 in de wacht sleepte. foto jorgen caris Ultraortl rabbijnei internet Vooraanstaande i rabbijnen hebbei voor hun volgelin >i gedaan omdat kc het Web hen maa kelijk naar porn profane zaken Het besluit van werd vorige week gemaakt in kraj middel van aanj Ö<L een oude, communicatieme ier 'OC !va iaii ainli streng-religieuzej oe hi De rabbijnen b aanvankelijk ovei om alle compu vebrieden, maar volgens Yaakov E ultraorthodoxe y mahaneh H ah are machines zijn hap£ bij het bijbelondi haj voeren van bedri yd, daarentegen, me t js onontkoombare naar sekspagina'i !sta verklaard. Filters, om bijv me met het woord 's ten, zijn volgeni werkbaar tijd wel ergens eei a; die ervoor zorgt opdracht met bij woord 'synagoge' nosite leidt. Pogin x e euze joodse webs ten zijn mislukt. jizu itiki ree 'Waarom Israël? Ds. W.J.J. Glashouwer, interna tionaal voorzitter van 'Christen voor Israël' tekent dit jaar voor een viertal bijbelavonden onder het thema 'Waarom Israël?'. De eerste avond staat dinsdag op het programma. Het onderwerp is dan 'Het oude en het nieuwe verbond'. De avond wordt ge houden in het Kerkelijk Cen trum aan de Voorstraat 74. VATICAANSTAD DPA/RTR/AFP Paus Johannes Paulus II be zoekt van 20 tot 26 maart het Midden-Oosten. Tijdens zijn „jubleumspelgrimage naar het Heilig Land" komt hij in Jorda nië, Israël en de Palestijnse ge bieden. Dit heeft het Vaticaan woensdag officieel bekendge maakt. De paus, die in mei 80 jaar wordt, vliegt op zondag 20 maart naar Jordanië. Daar be zoekt hij een klooster op de Ne- bo-berg en gaat hij voor in een eucharistieviering in het Am- manstadion. Vervolgens be zoekt hij onder meer Bethle hem en Jeruzalem. Het Vati caan gaf nog geen bijzonderhe den over wanneer hij welke plaatsen zal bezoeken. In Jeruzalem zal de paus ge sprekken hebben met joodse en moslimleiders. Ook is er een oecumenische ontmoeting ge pland met de hoofden van de kerken in de te bezoeken lan den. Verder heeft hij ontmoetin gen met koning Abdullah van Jordanië, president Weizman en premier Barak van Israël en de Palestijnse president Arafat. Oorspronkelijk zou de paus ook naar Irak gaan, waar hij een bezoek wilde brengen aan de bijbelse stad Ur, de geboorte plaats van Abraham. Het VN- embargo tegen Irak en het ge deeltelijk vliegverbod staan een goede organisatie van het be zoek in de weg, zo maakte Irak vorige maand bekend. Ook zijn er plannen voor een pausreis naar Egypte, waar de paus op de berg Sinaï wil bid den. Daar heeft God aan Mozes de tien geboden geopenbaard. Volgens Italiaanse kranten zou dat bezoek reeds eind februari plaatsvinden. Het Vaticaan heeft over die plannen nog geen mededelingen gedaan. BOEKBESPREKING Ter gelegenheid van het twin tigjarig bestaan van de esoteri sche uitgeverij Dabar uit Hees- wijk zijn twee toespraken over de dialoog tussen verschillen de godsdiensten gebundeld. Beide toespraken werden al in 1998 gegeven. De eerste is van schrijfster Catharina Visser (1932) en draagt de titel 'Het merg van de religie'. Toespraak nummer twee komt van filo soof, leraar, schrijver en dich ter Hein Stufkens (1947) en is opgedragen 'Aan een onbe kende God'. Beide auteurs schreven al een hele reeks van boeken voor Dabar, en de uitgave van dit jubileumboekje toont dat hun standpunten over religie en esoterie voor een groot deel de visie van de uitgeverij vertol ken. Deze visie is eigentijds spiritueel. Anders gezegd pas send in de nieuwe tijd, ofte wel 'new age'. Nu is dat een breed containerbegrip. Vandaar dat zowel Stufkens als Visser hun best doen helder aan te geven hoe ze tegen godsdienst, spiri tualiteit en samenleving aan kijken. Het jubileumboekje be vat maar zo'n 60 pagina's tekst. Er is dus weinig ruimte voor een diepgravend betoog waar in iedere uitspraak tot in detail wordt uitgesponnen. Dat maakt het wel makkelijk lees baar. Catharina Visser ziet reli gie als een 'hartsbewe ging van ie der mens persoonlijk'. Net als Stuf kens heeft ze niet veel op met grote ge- institutionali seerde ker ken. „Een spoor van geestelijken fysiek geweld kenmerkt de geschiedenis van de kerk", aldus Visser. Meer heil kan gevonden worden bij oude christe lijke mystici zoals Eckehart, Teresa van Avi- la en Johannes van het kruis. Ze bepleit een herwaardering voor het mystieke-, misschien wel gnostische denken, waar deze mensen voor staan. Haar streven is te komen tot een soort Nieuwe Tijds-christen- dom. „Als iemand mij vraagt: moeten wij het christendom redden, zeg ik: nee, wij moeten het ontmantelen. Terug naar de bron, ons openstellen voor het visioen dat Jezus had in de Jordaan - voor die stem, die zei: jij bent mijn kind, van jou Catharina Visser Hein Stufkens kan ik houden want jij houdt van de men sen." Het be toog van Hein Stuf kens over de dialoog tussen verschil lende godsdien sten klinkt zakelijker dan dat van Vis ser. Hij begint bij het onder werp 'gods dienstig geweld', en nuanceert in het volgende hoofdstukje zijn eerdere stelling dat geor ganiseerde godsdienst een ramp is voor de mensheid. Vooral Fransiscus van Assisi is een inspiratiebron voor Stuf- kens.Net als veel andere den kers met sympathie voor de new age beweging klaagt hij ook het rationalisme en reduc tionisme van de wetenschap aan. „Het wetenschappelijk wereldbeeld is naar mijn me ning in onze cultuur één van de oorzaken van een algemeen hul :ht gevoel van zinloos! de wetenschap me reld reduceert tot verklaarbare en (m tistisch) voorspelb r- heden." Uiteindeli et Stufkens een lans ere herstellen van kende God', één di dd ligies past en de br a les. Niemand mag hem het monopoli van de éne ware. voor de onbekendi basis voor een ope ting tussen mensei schillende achtergi luidt de kern van a|rer spraak. Het zijn geen opzifjvar visies die Visser en )ij namens Uitgeverij kondigen. De notit 'en reien dat de auteui i open deuren in tel komt allemaal nee pleidooi voor toler ci innerlijking. Ander nog zoveel geweld in de wereld dat et als vertolkt in dit jii nooit slecht kan zij Titel: 'Het merg vi en 'Aan een onbet Auteurs: Catharin jj Hein Stufkens. Uitgeverij: Dabar. ONNO VAN "T KLOOS1 WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Denemarken: Bewolkt en af en toe regen, mo gelijk ook sneeuw In de loop van vrijdag droog en een enkele op klaring. Middagtemperatuur da lend tot iets boven nul. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Af en toe zon en donderdag nog een enkele winterse bui. In Zuid- Engeland bewolkt en vooral don derdag perioden met regen, voor al in de heuvels ook sneeuw. Maxima tussen 2 en 6 graden. België en Luxemburg: Zonnige perioden en langs de kust donderdag mogelijk wat re gen of sneeuw. Maxima van 3 graden aan zee tot -2 in de Ar dennen. Noord- en Midden-Frankrijk: In het westen bewolkt en perio den met regen, iets verder landin waarts ook sneeuw. Elders droog en wolkenvelden, maar geleide lijk aan ook zon. Maxima tussen 0 en 4 graden, in het westen iets hoger. Zuid-Frankrijk: Aan zee wolkenvelden en toene mende kans op regen. Elders droog en hier en daar zon. Maxi ma tussen 3 en 7, aan de Middel landse Zeekust rond 10 graden. Spanje: Vanuit het noordwesten veel be wolking ennu en dan regen, landinwaarts ook sneeuw. Vrijdag aan de zuidelijke Costa's opkla ringen. Maxima dalend naar 0 tot 5 graden, aan zee in het noorden 5 tot 10, elders 10 tot 15 graden. Portugal: Donderdag vanuit het noordwes ten toenemende bewolking ge volgd door regen, verder landin waarts kans op sneeuw. Maxima landinwaarts dalend naar 1 tot 6, aan zee naar 9 tot 13 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Donderdag droog en perioden met zon. Vrijdag bewolkt en enige tijd regen, mogelijk ook onweer. Maxima rond 13 graden. Marokko: Westkust: Donderdag droog en flinke perioden met zon. Vrijdag meer bewolking en vooral in het noorden enkele buien. Maxima rond 16 graden, vrijdag in het noorden frisser. Tunesië: Veel wind en wolken en vooral in het oosten mogelijk flink wat re gen. Maxima ongeveer 12 gra den. Canarische Eilanden: Aan de zuidkant van de eilanden veel zon. Aan de noordzijde ook nu en dan bewolking en vrijdag kans op een bui. Middagtempera tuur rond 19 graden. Duitsland: Droog en hier en daar zon, maar vooral in het midden en zuiden eerst ook laaghangende bewol king. Maxima rond het vriespunt. Oostenrijk: Droog en overwegend veel zon, maar vooral in de dalen ook kans op mist of laaghangende bewol king. Maxima dichtbij het vries punt. Zwitserland: Droog en rustig weer met flink wat zon, maar in het noorden in de dalen wolkenvelden en lokaal mist. Maxima tussen 0 en 5 gra den. Polen: Droog en op de meeste plaatsen flink wat zon. Maxima meest iets boven het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Droog weer met op de meeste plaatsen flink wat zon. Middag- temperatuur dichtbij nul. Hongarije: Droog weer met op de meeste plaatsen flink wat zon. Middag- temperatuur tussen -2 en +5 gra den. Italië: Aantrekkende oostenwind. Verder in het zuiden veel bewolking en nu en dan regen. In het noorden droog en geregeld zon. Maxima van 5 graden in het noorden tot 14 lokaal in het zuiden. Corsica en Sardinië: Aantrekkende wind. Verder wol kenvelden en vooral in het oosten kans op regen. Maxima rond 12 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, op het oostelij ke vasteland en de eilanden in de zuidelijke Egeische Zee wolken velden en kans op een (winterse) bui. Op de Egeische Zee waait een koude noordenwind. Maxima tussen 5 en 13 graden. Malta: Bewolkt, veel wind flink wat re gen. Maxima ongeveer 13 gra den. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkus ten en op Cyprus droog en in het algemeen zonnig. Plaatselijk veel wind. Maxima van 7 graden bij de Dardanellen tot 15 in het zuid oosten. VRIJDAG 14 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.43 Zon onder 16.54 Maan op 12.18 Maan onder00.21 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.10 16.40 03.43 16.13 Laag 08.35 20.58 08.16 20.39 Weerrapporten 13 januari 07 u station weer wind Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berli|n Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) - tzi Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas half bew. zwaarbew w.s 0 ZW4 N2 ws.O 0 3 20 12 -4 00 1 0.0 15 00 6 00 bewolkt regen sm, onweer V warmtefront V koufront Londen Regen 01 Z3 3 8 0 00 4 0.0 opklaringen Jte. hagel lagedruk Luxemburg Madrid halfbew. ZO 2 NI 0 8 0 00 -3 0.0 mist windrichting hogedruk Malaga Mallorca half bew. licht bew. NW3 NI 15 13 3 0.0 2 1.4 zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512. DIRECTIE B.M, Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klem Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: TELEFA Advertenties: 071-5311 Familieberichten: 023-5320 216 Redactie: 071- 5321 91 IUC Hoofdredactie 071-5 in ADVERTEIfer Maandag t/m vrijdag v; 071- 5356 230 RUBRIEKSADVEjF' Maandag t/m vrijdag var 071- 5143 545 ABONNEMlfcjd, bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro! Ch per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een mach jjU het automatisch afschrijven abonnements- geld. ontvanf*- betaling. VERZENDING flaa Voor abonnementen die per jni worden verzonden geldt es aan portokosten per verschj LEIDSCH DAGBLAD OP Voor mensen die m hebben of blind zijn (of ee leeshandicap hebben), ise van het regionale nieuwsi Dagblad op geluidscassett ar informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken halfbew NO 2 Warschau zwaar bew, Z 3 Wenen half bew. ZO 4 Zürich zwaar bew ZW2 Bangkok zwaar bew. ZW 4 Buenos Aires half bew. 0 4 Casablanca half bew. ZW 1 Johannesburg zwaar bew NO 3 Los Angeles licht bew. W3 -2 5 0.0 New Orlean: -2 -6 0.0 New York 1 0 0.0 TelAviv 34 25 0.0 Tokyo 35 20 0 0 Toronto 15 0.0 26 14 0.0 11 5 0.0 14 6 0.0 6 2 260 1 -4 0.0 13 6 2.0 3 0 24 ZIEKE ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezi feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendier ar INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. dit

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14