.eiden Regio Asbestverwijdering werd wegbezuinigd an Royal via Pardoeza naar Royaal Niet alle brievenbussen Merenwijk terug Ambulancediensten willen niet eerder onderhandelen met bonden Slordigheid politie leidt tot aanhouden rechtszaak 3AC 13 JANUARI 2000 ren gezocht voor 'De uitdaging' [et promotieteam van 'De uitdaging' zoekt nog jonge- n de 14 en 18 jaar. Het gaat hier om een Leidse variant ïkende televisieprogramma van Angela Groothuizen, takel is op zaterdag 20 mei. Op deze dag moeten de ers een op het eerste gezicht onmogelijke opdracht vol- Aanmelden kan bij Mounir Dadi (5665884) of Iris de 168152). üisboot v3t be ioe vermijd je als verhuizer het gemakkelijkst de pro- net inrijverboden, eenrichtingsverkeer en betaald par- je wilt verhuizen van de Oude Rijn naar de Apothe- Door over het water te gaan. Dat had deze bewoner studentenhuis aan de Oude Rijn ook door. Die overi- het voordeel had dat voor zijn deur al een terrasboot interend - de motor van de schuit werd niet echt meer id - bereikte hij met zijn spullen zo vrij eenvoudig zijn inderkomen. FOTO NICO VAN DER MEEL maar rijdt onder invloed 1(j )e politie zag gisteravond een man met hoge snelheid ito over de Zijlsingel rijden. In de Atjehstraat kon hij lijk worden aangehouden. Het bleek een 29-jarige Lei zijn die onder invloed was van alcohol en geen rijbe- Aanwezigheid in Stadsgehoorzaal levert geen direct gevaar op Bij de renovatie van de Stadsgehoorzaal in 1995 is een deel van het aangetroffen asbest niet verwijderd omdat er moest worden bezuinigd. Dat is de voorlopige conclu sie van wethouder Pechtold na gesprekken met diverse betrokkenen. De wethouder sprak gisteren al zijn verba zing uit over het feit dat er ook in het deel van de Stads gehoorzaal dat vijf jaar geleden grondig is verbouwd hier en daar nog altijd asbest zit. Overigens blijkt uit stof- en luchtmonsters dat het asbest in het gebouw nergens ge vaar oplevert voor de volksgezondheid. ziet is: Hoe is het mogelijk dat het asbest dat bij de renovatie werd aangetroffen indertijd niet werd verwijderd, en dat zelfs niet aan de gebruikers duidelijk is gemaakt waar er nog asbest aanwezig was. Daarbij gaat het niet zo zeer om het asbest in de foyer en de werkruimtes. Dat het gevaarlijke goedje daar nog aanwezig was, was bekend, en dat het niet is verwijderd is be grijpelijk omdat deze ruimtes bij de renovatie nauwelijks zijn beroerd. Pas in de geplande tweede fase van.de renovatie - die onderdeel is van het Aal marktplan - gaan foyer en werkruimtes tegen de vlakte om plaats te maken voor nieuw bouw. Dat er onder andere in de gangen en de artiestenkleed ruimtes die in '95 wél onder ruud sep Door de gunstige analyseresul taten is het niet nodig om een deel van het gebouw tijdelijk af te sluiten om het asbest te ver wijderen. Gisteren werd nog re kening gehouden met de moge lijkheid dat de foyer van de Stadsgehoorzaal tijdelijk zou moeten worden gesloten. In het plafond van de foyer is asbest verwerkt. De angst was dat dit asbest zich door de ruimte zou verspreiden. Uit de analyse van de monsters is gebleken dat dat in ieder geval niet het geval is. Alle geplande activiteiten in de Stadsgehoorzaal kunnen daar door ongestoord doorgaan. De belangrijkste vraag waar voor cultuur- en milieuwethou der Pechtold zich nu geplaatst handen zijn genomen nog as best aanwezig is, verbaast de wethouder hogelijk. Vooral ook omdat de gemeente als eige naar van de Stadsgehoorzaal niet op de hoogte was van de plaatsen waar nog asbest aan wezig was. „Er wordt in die ruimtes gewerkt terwijl de hui dige gebruikers niet op de hoogte zijn van de aanwezig heid van het spul. Hoe dat kon gebeuren, ben ik nu intern aan het uitzoeken. De gebruikers hadden minimaal moeten we ten waar er nog asbest zat, zo dat ze daar bij hun werkzaam heden rekening mee konden houden", aldus Pechtold. Een deel van het aangetroffen asbest is inmiddels verwijderd. Voor het pog aanwezige asbest in het gerenoveerde deel van de Stadsgehoorzaal zal worden be keken of het moet worden ver wijderd of dat het beter kan worden 'ingepakt'. Het asbest in foyer en werkruimtes zal blij ven zitten totdat ook dit deel van het gebouw onder handen wordt genomen. Daarvoor zal de keuze dan zeker op verwij dering vallen. Pechtold: „Dat is heel eenvoudig. Dit deel wordt op termijn integraal gesloopt. Dan kun je dus niet anders dan verwijderen." tonderzoek na brand Chinees ■jan berendsen houdt een buurton- aar aanleiding van de aandagochtend rond n het Chinees restau- Pearl City aan het Vijf Omwonenden wordt of zij voor of tijdens iets bijzonders heb- i rondom het restau- iaast wordt buurtbe- m andere informatie die inzicht kan geven aak van de brand, ichting behoort tot de eden omdat de zij deur van de winkel die toegang geeft tot het afhaalgedeelte niet op slot zat en aan de achterkant aan de Kuipers Rietbergstraat een paneeltje uit de deur was gehaald. Vermoedelijk zijn er inbrekers geweest die door de brand sporen wilden uitwissen. Twee weken terug was er ook al brand in de zaak. Toen was een warmgedraaide koelkast motor de oorzaak. Sinds de eer ste brand was het restaurant gesloten en alleen het afhaalge deelte open. Na de tweede brand is de zaak helemaal dicht. leiden eric-jan berendsen Een landelijk tekort aan brie venbussen noopt bewoners van de Merenwijk tot een extra wandeling. In de wijk is name lijk een aantal brievenbussen dat door de PTT voor de jaar wisseling is weggehaald, nog niet allemaal teruggeplaatst. Elk jaar verwijdert de PTT de brievenbussen uit angst voor vandalisme. Dit keer ging bij de millenniumwisseling een re cordaantal van 430 brievenbus sen in rook op. Tijdens de jaar wisseling '98-'99 waren dat er nog 286. Volgens een PTT- woordvoerder zijn al voor het einde van het vorig jaar een groot aantal brievenbussen door illegaal vuurwerk letterlijk opgeblazen. „Daardoor hebben wij lande lijk een tekort en kunnen we niet alle brievenbussen meteen terugplaatsen. Bovendien is er dit jaar ook voor gekozen de bussen later op hun plek terug te zetten. Dat is gedaan omdat de eerste week van het nieuwe jaar nog schoolvakantie was en wij bang waren voor late aanslagen op brievenbussen door met name jongeren." De woordvoerder verwacht dat in de loop van volgende week weer overal brievenbus sen staan. „Tot die tijd zijn er mensen die een stukje moeten omlopen. Vervelend, maar het is helaas niet anders." leiden Het duurde even voordat hij kwam, maar gisteren kon dan eindelijk de kroon op de herin richting van het evenementenplein bij de Koper molen worden gezet: het beeld van de 'groene man'. Daarmee is de beeldengroep van kunstena res Berry Holslag - eerder waren al beelden van een man, een kind en twee vrouwen geplaatst - eindelijk klaar. De sokkel waarop de groene man moest plaatsnemen, stond al een aantal jaren klaar. De gemeente had de ondernemers in het winkelcentrum echter gevraagd om de kosten voor het beeld, zo'n 40.000 gulden, voor hun rekening te nemen. De winkeliers slaagden daar niet in, waardoor wethouder Van Rij besloot dat Leiden dan zelf maar het geld op tafel zou leggen. De wethouder onthulde het beeld gisteren samen met wijkbewoner Cees Stol. Het was tevens een eerbe toon aan dit lid van de bewonerscommissie Mila- nenhorst, die volgens de wethouder samen met zijn vrouw een cruciale rol heeft gespeeld in de opknapplannen voor de Slaaghwijk - waar de ver betering van de Kopermolen onderdeel van uit maakte. Tijdens een bijeenkomst na de onthulling prees de wethouder Stol en zijn echtgenote voor de manier waarop ze de plannen kritisch volgden, maar tegelijk de buurt er enthousiast voor hielden. FOTO HENK BOUWMAN NU ECHTE SNEEUW IN SKI-VALLEY! VRIJ SKIËN EN LESSEN IN DE DUINEN VAN DUINRELL leiden annet van aarsen vervolg van voorpagina De ambulancemedewerkers die van morgen actievoerden bij de ambulan cepost van De Jong aan de Pesthuis laan, willen voojal de aandacht vesti gen op directeur B. de Jong, die op treedt als CAO-onderhandelaar na mens de werkgevers. „We identifice ren hem als de oorzaak van het vastlo pen van de onderhandelingen", aldus woordvoerder R. den Hartog namens de actievoerders. De Jong wilde van morgen vroeg niet diep ingaan op de eisen van het protesterende ambuan- cepersoneel. Volgens werkgeversorga nisatie LFAZ is er op dit moment een sprake van een conflict met de vak bonden. De onderhandelingen zijn vooruitgeschoven, omdat een onder zoek naar de effecten van het arbeids tijdenbesluit nog niet af is. K. Molenaar van de LFAZ verklaarde vanmorgen dat daarom een vervroe ging van de onderhandelingen met de vakbonden niet aan de orde is. „We willen wél een extra overlegronde, maar de echte onderhandelingen vin den pas later plaats. De actie van van morgen was een actie van een groep werknemers. Wij zijn nog steeds on speaking terms met de vakbonden. Maar een groep werknemers uit met name de Randstad is ongeduldig ge worden. Als zij het niet spoedeisende vervoer een dag stil willen leggen, is dat voor hun verantwoordelijkheid. Het lijkt me niet goed voor het imago van de sector." Het ambulancepersoneel van De Jong was niet direct betrokken bij de protestactie. Volgens de actievoerders om hun Leidse collega's een beetje uit de wind te houden. Een aantal Leide- naars voegde zich later overigens uit solidariteit bij de collega's, die de in gang van De Jong hadden geblok keerd. Onderhandelaar B. de Jong zit in een lastig pakket. Hij verklaart dat er geen CAO-akkoord kan worden afge sloten zolang het onderzoek, waarbij behalve de werkgevers ook de vakbon den en het ministerie van WVS zijn be trokken, niet klaar is. Volgens het aan staande arbeidstijdenbesluit mag het ambulancepersoneel naast het regu liere rooster niet meer dan maximaal drie bijzondere diensten draaien. De Jong: „Er zijn werknemers, die nu veel meer diensten draaien. Daar verdie nen ze extra mee. Ik schat in dat het arbeidstijdenbesluit tot gevolg heeft dat er landelijk twee-, driehonderd mensen bij moeten en miljoenen gul dens. De werkgevers willen daar een speciaal budget voor en het ministerie wil daar pas over praten als het onder zoek is afgerond. Ook de vakbonden weten hoe de vlag er bij hangt." De Jong erkent dat er verschillen be staan tussen de beloning voor werkne mers van particuliere ambulancedien sten en hun collega's van de gemeen telijke diensten. „Er zijn in Nederland negentig ambulancediensten, waarvan de helft particulier. De gemeentelijke diensten vallen niet onder dezelfde CAO. Elke gemeente bepaalt wat ze doet en daardoor zijn er verschillen." ti elkaar op oudejaars- ond half twaalf eens ken we hier het vuur- n of gaan we naar huis? ikipt )ten tot het laatste, tofi met hun drie kinde euwwisseling mee, ge- |an en korte nachtrust en ge arsochtend om half jn nden ze wederom op astraat. Het zijn drukke lor Lodewijk en Linda n. Het ondernemende r is sinds oud en nieuw itoc i de nieuwe eigenaar aurant Pardoeza. hadden de twee nau- je§rvaring in de horeca. /M had wel eens achter de een café gestaan en hij (42) in een snackbar gewerkt voordat hij de leiding kreeg over een machinefabriek. Na verloop van tijd kreeg hij last van een beetje metaalmoeheid en zocht een andere uitdaging. In september 1996 begon het stel in het theehuis in het Van der Werfpark. „Een goede leer school maar eigenlijk te klein", zegt Linda Daleman. In decem ber 1996 namen ze Patisserie Francaise aan de Nieuwe Rijn over: grand-café De Stadthou- der was geboren. Het geheim? „Ook 's avonds open en voor elk wat wils. Van een broodje kaas tot een cia- •batta met tonijn en knoflook saus en van een borrel via een De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. tosti naar een toumedos", zegt Linda Daleman. „We hebben een aparte ruimte voor borrels of een etentje en zorgen ge woon dat mensen gezellig kun nen zitten. Mijn man heeft de ideeën, ik werk ze uit. Al gauw smaakte dat blijkbaar naar meer. In september vorig jaar hoorde het stel dat Pardoeza te koop was, op 31 december werden zij de nieuwe eige naars. „Mijn man wil meer, hij pakt graag projecten aan", aldus Linda Daleman. Voorlopig heeft haar wederhelft geen re den tot klagen want de verbou wing van Pardoeza geschiedt in eigen beheer. De keuken wordt opnieuw ingericht, de bar ver plaatst, de vloer en plafonds vervangen, muren gesloopt er komt dubbel glas en het meu bilair wordt vernieuwd. Zelfs de naam verandert. Sierden illus tere namen als Chez Gianni, Chez Kok, sociëteit Pardoeza en helemaal daarvoor Royal de gevel, eind volgende week heet de zaak officieel restaurant brasserie Royaal. De Dalemannen hopen eind volgende week open te gaan, als alles meezit tijdens de ver bouwing. Er blijft plaats voor publiek dat prijsgericht eet, laat Linda Daleman weten.Maar er is ook ruimte voor een culi naire ontdekking. Dat kan vlees, vis of pasta zijn maar ook een vegetarisch- of ovenge recht." Half mei gaat Royaal ook over dag open. Dan gaat er ook 'iets' met het terras gebeuren. Heeft het echtpaar nog meer uitbrei dingsplannen nu ze inmiddels twee horecazaken hebben? „Nee hoor, we worden geen McDaleman." Eerlijk duur het langst Je gaat op koopavond de stad in en zet de auto op de Doeza- straat neer. Bij de parkeerauto maat ter hoogte van Karalis verdwijnt acht gulden in de gleuf maar een kaartje, ho maar. Vervolgens bel je bij de pizzeria het nummer van de parkeerpolitie om het manke ment te melden maar verder dan een ingesproken bandje van het antwoordapparaat komt de conversatie niet. Aan de andere kant van de Doeza- straat staat gelukkig ook nog een parkeerautomaat. Uit angst voor een bekeuring dus maai gauw hetzelfde bedrag in die machine gegooid, die het ge lukkig wél doet. Dat overkwam een Leids stel op donderdagavond 30 decem ber. Eenmaal thuis besloot het tweetal toch de volgende dag de parkeerpolitie te bellen. Niet voor die acht gulden maar uit principe. Oudejaarsdag blijkt de parkeer politie nog steeds via een bandje te communiceren maar uiteindelijk wordt ei* maandag 3 januari wel succesvol contact gelegd. De stem aan de andere kant van de telefoon zegt dat de klacht wordt onderzocht en na weer een telefoontje op dins- Linda en Lodewijk Daleman en hun drie kinderen zijn hard aan de slag om Pardoeza te veranderen in restaurant brasserie Royaal. FOTO HICLCO KUIPERS dag 4 januari kregen de twee Leidenaars gelijk. De automaat was inderdaad defect en de acht gulden die teveel was be taald, krijgen ze terug. Het bedrag is inmiddels in de acht gulden weer in hun bezit. Hulde voor de snelle service van de parkeerpolitie. En dat mag ook wel eens wor den gezegd. vorm van een parkeerkaart van eric-jan berendsen den haag/leiden ruud sep Een in Marokko geboren man wordt door de politie gearres teerd tijdens een echtelijke twist met zijn vrouw. Bij de ruzie zijn tevens hun 14-jarige zoon en de broer van de vrouw aanwezig. De broer wordt bedreigd en de ver dachte zou hem zelfs met een mes naar het leven hebben gestaan. De vrouw en haar broer spreken geen Neder lands, en er is zo gauw geen tolk te vinden. Maar geen nood. De 14-jarige zoon kan niet alleen optreden als getui ge, hij kan ook zonder proble men de verklaringen van zijn moeder en oom in het Neder lands vertalen. Deze situatie, die zich op 5 oktober vorig jaar voordeed in Leiden, was gisteren'de aan leiding voor een juridisch steekspel voor de meervoudi ge kamer van de Haagse rechtbank. Hoe kan een min derjarige jongen, zoon van de verdachte en zelf betrokken bij de zaak, voor de politie op treden als onafhankelijke tolk? De advocaat van de 51-jarige verdachte, die sinds drie maanden in Almere achter de tralies zit, had een duidelijk antwoord: dat kan niet. De politie heeft een grote fout ge maakt waardoor de hele zaak meteen de prullenbak in kan en zijn cliënt moet worden vrijgelaten, betoogde de raadsman. Dat de Leidse politie een fout heeft gemaakt, wilden zo wel de officier van justitie als rechtbankpresident I. van En gelen wel toegeven. Maar dat de fout onherstelbaar zou zijn, daar wilden beiden niet aan. In een later stadium zijn vrouw, zoon en broer afzon derlijk en uitgebreid door de rechter-commissaris ver hoord. Maar als de rechtbank de zaak dan toch wil doorzetten, dan wilde de advocaat in ieder geval de mogelijkheid krijgen om de drie getuigen tijdens de zitting te ondervragen. Hun verklaringen bij de rechter- -commissaris vertonen vol gens de raadsman kleine, maar interessante verschillen. Daarin hoopt hij steun te vin den voor zijn stelling dat niet zijn cliënt, maar de broer ach ter de tralies zou moeten zit ten. Dat verzoek werd door Van Engelen gehonoreerd. Zij vond dat ze een ondervraging tijdens de zitting moeilijk kon weigeren na de fouten die bij het eerste verhoor door de po litie 'zijn gemaakt. Het enige probleem is dat het oproepen van getuigen tijd kost, evenals het^ vinden van een datum voor een nieuwe rechtszaak. Voor de advocaat was dat nog aanleiding voor een ver geefs pleidooi tot opheffing van het voorarrest van de Lei- denaar. Maar zover mocht het niet komen. De zaak wordt binnen drie maanden voort gezet. De verdachte blijft zo lang in Almere achter slot en grendel.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13