Nederlander eet minder vlees 4eer vraag naar dure huurhuizen Vooral melkveehouders emigreren Economie Albert Heijn haalt pakjes zuurkool uit de handel Flitstrein te bewonderen Microsoft schikt zaak over MS-DOS voor 330 miljoen Haven Rotterdam mag 'probleemschepen' veilen Ramenlapper voor kassen -Ê (IAG 12 JANUARI 2000 958 7 s schrapt 540 banen in Aken iektronicaconcern Philips schrapt 540 banen in een «enfabriek in Aken. Een deel van de productie wordt reld naar het Franse Dreux. Volgens een Philips- irder is de operatie nodig om te kunnen blijven con- „De lijn in Duitsland maakt beeldbuizen van een for- s verouderd. In Frankrijk worden breedbeeldbuizen k Hoewel de productie in Frankrijk groeit zorgt dat neer banen. „Er is in die fabriek een productielijn die 'oo jt is", aldus de woordvoerder. „Daarom hebben we .60 ?or verplaatsing." In de fabriek in Aken werken 1.600 |e productielijn wordt in juni buiten gebruik gesteld. 1.70 ÜS 1 plan bij Philipp Holzmann 1,10 ii.eo Duitse bouwgigant Philipp Holzmann, die in grote yroblemen verkeert, heeft een sociaal plan opgesteld 3,80 geveer 2.750 werknemers die hun baan verliezen. De 4.50 -jjn het gevolg van een grote schuldenlast van Hote ls b xdoor is een grondige reorganisatie noodzakelijk. De 7,30 werknemers kunnen rekenen op herscholingspro- 3,75 Ook krijgen ze een jaar lang uitbetaling van tachtig 2 40 a ^Un 3',70 F I;1S 'jlin: 473 Britse banen weg 14,00 bi 5,30 Trent De Franse bandenfabrikant Michelin gaat dit QibQ lianen schrappen bij zijn fabriek in het Britse Stoke-on- 2,15 [ar werken op dit ogenblik 2.700 mensen. Michelin 5,20 elf miljoen pond sterling (39 miljoen gulden) in de 3 go priek om die te moderniseren. 4', 10 F van HT-campus start maandag 4,401 2,45{n_» De bouw van de High Tech Campus van Philips in 5 gaat maandag officieel van start. Onlangs bepaalde 7,oi van State dat een bezwaarschrift tegen de verleende 16fiing een begin van de bouw niet in de weg staat. De qS verrijst naast het bestaande Natuurkundig Laboratori- 0,41 komende jaren komen daar tientallen nieuwe gebou- 1 'üilips wil er vrijwel alle onderzoeks- en ontwikkelingsac- 3( n concentreren. De bouw kost 900 miljoen gulden. Als 2.7 ar is, werken er 8.000 mensen. De Brabantse Milieufe- tekende bezwaar aan omdat de aanleg omdat onherstel- 1 "f iade zóu worden toegebracht aan het dal van het rivier- 5. ommel. 0, itszaak veehouders tegen Bayer Een groep van 7.000 gedupeerde koeienhouders spant c t geding aan tegen het Duitse chemieconcern Bayer. Het 5 heeft naar hun zeggen ruim een miljoen besmette vac- 5 everd. Door de besmetting zijn volgens de boeren dui- 1 koeien ziek geworden: ze gaven minder melk, wierpen dfjes of stierven. Bayer ontkent zelf elk verband. De boe- a en daarom nu weten welke vaccins aan welke koeien- s zijn geleverd. Zo kunnen ze zelf een verband aantonen :ondheidsklachten van de koeien. De boeren, verenigd ichting IBR/BVD Schade, besloot daartoe gisteren in Nij- 1 e boeren stelden Bayer eerder al aansprakelijk voor de en miljoenen guldens schade^die zij zeggen te hebben Alle zakjes naturel zuurkool van Albert Heijn moeten terug naar de fabrikant. Daartoe heeft het grootwinkelbedrijf gisteren be sloten, nadat in een aantal zak jes stukjes glas zijn gevonden. Volgens Albert Heijn is alleen de Zuurkool Naturel in het ge ding. Het betreft de zakjes van 520 gram die deze en Vorige week zijn verkocht met de houdbaarheidsdatum 07-03-00. Voor de zekerheid haalt de kruidenier nu alle AH Zuurkool Naturel uit de schappen. Klan ten die zuurkool hebben ge kocht, krijgen hun geld terug. Volgens een woordvoerster van Albert Heijn is nog niet dui delijk hoe het glas .in de zuur kool terecht is gekomen. Ze acht het niet waarschijnlijk dat er sprake is van opzet. „We zijn de zaak tot op de bodem aan het uitzoeken. Daar gaat wat tijd overheen." De supermarktketen betrekt de zuurkool van meerdere Ne derlandse leveranciers. Om welke leverancier het gaat was gisteren nog niet bekend. Albert Heijn heeft tot dusver vijf klachten vanuit diverse filialen ontvangen. Belang VWS in bouwer Seattle Aantal banen in vleessector daalt bijna vier procent De Nederlander heeft vorig jaar iets minder vlees gegeten. Gemiddeld kwam 87,9 kilo vlees op het bord, een half procent (vier ons) minder dan het jaar ervoor. De totale vleesverkoop door slagers, supermarkten en anderen bleef toch stabiel op 1,4 miljard kilo, door de lichte groei van de bevolking. Er zijn wel verschuivingen opgetreden: we eten iets minder varkensvlees (43,7 kilo per persoon) en rundvlees (19,6 kilo), maar meer kippenvlees (21,9 kilo). De verschuivingen zijn te klein om te kunnen verldaren, zo meldt het Productschap voor Vee, Vlees en Eieren vandaag. Het vleesverbruik blijft al enige jaren gelijk. Overigens is ook bekend dat de Nederlander vo rig jaar gemiddeld 180 eieren at, twee meer dan in 1998. De eier- consumptie stijgt al geruime tijd. Het aantal banen in de Ne derlandse vee-, vlees- en eie- rensector is vorig jaar met bijna vier procent gedaald naar 120.000. Vooral in de varkens sector en bij gespecialiseerde vleesbedrijven gooien veel on dernemers het bijltje er bij neer. Hierdoor is het aantal arbeids plaatsen in de primaire sector met negen procent gedaald. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Productschap Vee, Vlees en Eieren. Ook in de vee handel is de werkgelegenheid met negen procent gedaald, omdat boeren steeds vaker di rect onderhandelen met slach terijen. De vleeswarenindustrie is wel licht gegroeid in 1999. Ook de detailhandel vormde een uitzondering op de negatie ve trend. Vooral bij slagerijen en supermarkten steeg het aan tal banen. Dat is opvallend, omdat steeds meer vlees voor verpakt in de winkel ligt. Het productschap zoekt de verkla ring in het bredere aanbod van slagersproducten en het groei ende aantal complete gerech ten in het assortiment. De productiewaarde in de rundveesector nam vorig jaar met negentien procent af, een voortzetting van de tendens. Door Europees beleid daalt het aantal geslachte stieren fors. Ook ondervinden Nederlandse slachterijen steeds meer con currentie vanuit Duitsland. Door een lichte stijging is de kalverhouderij de rundveesec tor nu in productiewaarde voorbijgestreefd. Koninklijke Volker Wessels Ste- vin neemt een belang van 25 procent in de Amerikaanse bouwer Seattle Construction met tevens een optie om dit be lang verder uit te breiden. Nieuwe activiteiten worden ook ontwikkeld in Midden-Europa voor zowel Nederlandse als Duitse opdrachtgevers. Seattle Construction bouwt al een kwart eeuw bedrijfspanden. Het bedrijf houdt alles in eigen beheer vanaf de ontwikkeling van het concept tot en met de bouw ervan. Bij Seattle Con struction werken vijftig mensen die een jaaromzet van zeventig miljoen gulden realiseren. 32,7C el wordt opnieuw goedkoper Cj; De dieselprijs blijft dalen. Vandaag ging een liter ie cent in prijs omlaag, waarmee de adviesprijs op 1,694 per liter komt. Het is de derde keer dit jaar dat diesel per wordt. De prijs is nu bijna een dubbeltje lager dan an dit jaar. zen Rusland 36,5 procent gestegen L; De consumentenprijzen in Rusland zijn vorig jaar ge- met 36,5 procent, zo heeft het staatsbureau voor statis- cendgemaakt. In 1998 veroorzaakte de devaluatie van de een inflatie van 84,4 procent na elf procent het jaar er- Je regering denkt de geldontwaarding dit jaar beperkt te houden tot achttien procent. itvaartproject China-Rolls Royce Rolls-Royce Duitsland heeft een samenwerkingsover- nst gesloten met de Chinese luchtvaartonderneming £ij gaan zich samen bezighouden met het onderzoek en vMeling van vliegtuigmotoren. Daarvoor richten zijn iciaal 'Joint Engineering Team' op. lys draaide erg goéd in 1999 NS Internationaal, de internationale vervoerspoot van orbedrijf, heeft vorig jaar vijf miljoen reizigers vervoerd, icht procent meer dan in 1998. Vooral de Thalys draaide goed met een plus van twaalf procent. Tevreden is NS '.35 itionaal ook over de Disney-trein naar het pretpark bij 5,1 flie een bezettingsgraad kende van negentig procent. NS itionaal maakte gisteren ook bekend dat vanaf 29 mei de ght Express, een gecombineerde reizigers/goederen- agelijks vanuit Nederland met slaaprijtuigen naar Milaan den. Verder opent Thalys in het zomerseizoen een nieu- jinding naar Valence in Zuid-Frankrijk. ei Duitse economie 1,4 procent eni De economie van Duitsland is vorig jaar gegroeid procent. Dat blijkt uit vandaag gepubliceerde voorlopi- rs van het Duitse bureau voor statistiek. Het groeicijfer m onder de 2,2 procent van 1998. Volgens directeur Ha- et dieptepunt van de groei achter de rug. Hij verklaarde 97 2 bruto binnenlands product (bbp) in het vierde kwartaal 55,5: rocent groter was dan in dezelfde periode van 1998. ier neemt Koopmans over den» De pannenkoeken-, poffertjes- en broodmixen van ans komen in handen van de Duitse branchegenoot Koopmans doet alle consumentenzaken de deur uit de ontwikkeling van nieuwe producten te duur wordt. ^40 lans, een 150 jaar oud bedrijf dat nog steeds in meerder- ,462 gendom is van de gelijknamige familie, gaat verder met lfabrieken voor de professionele markt. Daar werken 130 in totaal 250 werknemers. De 120 personeelsleden van 5umentenproducten behouden hun baan onder de nieu- 33'5 tse moeder. De merknaam Koopmans blijft bestaan. OND naar dure huurhuizen zal dit emen, voorspelt de Nederlandse g van Makelaars (NVM). Door de rijsstijgingen bij de koopwonin- teeds meer mensen, vooral al- eners, aangewezen op een huur- kunnen de koopwoningen niet van de huizenprijzen met zes- nt in 1999 kwam vooral door het issen we de boot'-gevoel volgens rzitter T. Smit. De verminderde acht procent voor dit jaar werd jaar al duidelijk. Toen maakten akelaars bekend dat de gemid- in de periode september tot en mber flink lager lag dan in de pe- tot en met augustus, or veel mensen in de duurdere re gio's zijn de koopwoningen niet meer te betalen." Amsterdam spande de kroon met een toename van 24,5 procent. In de hoofdstad ging ook de duurste woning van de hand voor 12,25 miljoen gulden. Huur woningen komen steeds meer in beeld, vooral bij starters en alleenverdieners. Ook zijn de huurverhogingen voor dit jaar laag. „Het is nauwelijks meer dan de inflatie", aldus Smit. In de particuliere sector gingen de huren vorig jaar met 3,6 procent om hoog, tegen drie procent een jaar eerder. - Deze punten zullen de koop dit jaar iets temperen voorspelt de NVM. En dus ook de prijs. De rente en de oplevering van nieuwe woningen zijn andere remmende factoren. Kopers moeten inmiddels meer betalen voor hun lening dan begin 1999 doordat de rente stijgt. De kopers zijn bo vendien minder gespannen en happen minder snel omdat er meer keuze is door de oplevering van grootscheepse nieuw- bouwlocaties. De makelaars waarschuwen echter dat ook dit jaar de schaarste aan goede koopwonin gen blijft bestaan. Volgens Smit moeten overheden het nieuwe woningaanbod niet overschatten. „De verwachte nieuwbouw is niet genoeg om het probleem op te los sen." En daar zit volgens Smit tevens het probleem van de hoge prijzen. „Niet de consument of de makelaar zijn schuldig aan de hoge prijzen. Het is het scheve hui zenaanbod. Overheden bouwen nu teveel voor woning zoekenden, de zogenaamde starters, vindt de NVM. Hierdoor komen steeds weer de zelfde woningen op de markt. „Overheden moeten juist zorgen voor luxere woningen zodat kopers kunnen doorstromen", aldus Smit. Daarbij moeten ze goed luisteren naar de wensen van consumenten. „Die willen meer luxe en privacy. Er worden nog steeds teveel woningen gebouwd die later moeilijk te verkopen zijn." Hij doelt daarbij op woningen zonder parkeerplaats of tuin. Softwaregigant Microsoft heeft een al ruim drie jaar slepende zaak over zijn besturingspro gramma MS-DOS geschikt. De kleine concurrent Caldera krijgt 330 miljoen gulden als het af ziet van verdere juridische stap pen. Caldera stapte in 1996 naar de rechter omdat Micro soft MS-DOS als standaard op nam in zijn nieuwe besturings programma Windows. Daar door kreeg DR DOS van Caldera geen kans. DR DOS is in de ja ren tachtig ontwikkeld door Di gital Research, waarna het in handen kwam van softwarefa brikant Novell. In 1996 kreeg Caldera de beschikking over het besturingsprogramma. Microsoft trof de schikking drie weken voor het begin van het proces. De 330 miljoen ko men ten laste van de resultaten in het lopende kwartaal. De Amerikaanse overheid heeft nog een soortgelijke rechtszaak lopen tegen de softwaregigant. De staat beschuldigt Microsoft van machtsmisbruik omdat het in Windows het internetzoek- programma Explorer heeft ge- integreerd. De eerste bevindin gen van de rechter wezen uit dat Microsoft 'monopolistische macht' bezit. De verwachting is dat eind fe bruari een definitief oordeel wordt geveld. Caldera gaat de miljoenen waarschijnlijk ge bruiken voor investeringen in het alternatieve besturingssys teem Linux. Dit besturingssys teem is via internet gratis op te halen. Enkele aanverwante be drijfjes zijn op de beurs in New York miljarden waard. Caldera hoopt een graantje mee te pik ken en bereidt een beursgang voor. De computerfabrikant IBM maakte eerder deze week bekend honderden miljoenen dollars te investeren in Linux. utrecht Bezoekers van de Vakantiebeurs in Utrecht kunnen deze week de nieuwe hogesnelheidstrein van de NS bewonderen. De zilver kleurige ICE International, de 'flitstrein', gaat vanaf 1 juni dagelijks naar de wereldtentoonstelling in Hannover rijden en vervangt in het najaar de EuroCity Amsterdam-Keulen. Tot vrijdag staat de ICE langs het voormalige postperron, bereikbaar met een shuttle-treintje. Zater dag en zondag is de superluxe trein te bewonderen op Utrecht CS. NS hebben vier exemplaren bij Siemens aangeschaft. In Nederland mag de ICE niet harder rijden dan 140 kilometer per uur, maar eenmaal over de grens voert hij zijn snelheid op tot ruim driehonderd kilometer per uur. De eerste klas rijtuigen zijn uitgerust met videoschermen. Reizigers kunnen over de schouder van de treinbestuurder meekijken. Daarmee had machinist Marcel Raam, die gisteren de nieuwe ICE van Den Haag naar Utrecht reed, geen problemen. foto anp roger dohmen Zo'n tweehonderd tot 275 agrariërs verla ten jaarlijks Nederland om zich te vestigen in Canada, Denemarken, Frankrijk en Duitsland. Met name melkveehouders emi greren. Dat blijkt uit een enquête van agra rische NVM-makelaajs. Veel emigrerende boeren zijn de Nederlandse overheid zat. De emigratie neemt dit jaar mogelijk nog toe, omdat ondernemingen versneld stop pen door nieuwe belastingplannen. Uitbreiden in Nederland is duur door de snel stijgende grondprijzen. De gemiddelde prijs van grasland steeg vorig jaar met der tig procent naar gemiddeld 68.000 gulden per hectare. Voor akkerland werd in 1999 gemiddeld 61.610 gulden per hectare be taald, twaalf procent meer dan een jaar eer der. Grasland is het duurst in het Hol lands/Utrechts Weidegebied (88.000 gul den per hectare) en akkerland in westelijk Noord-Holland (78.500 gulden). De prijs voor grond in de glastuinbouw lag in 1999 landelijk gemiddeld rond 35 gulden per vierkante meter. In het West- land variëren de prijzen tussen 25 en 70 gulden, waarbij uitschieters tot 90 tot 100 gulden geen uitzondering zijn. Canada is topfavoriet bij emigranten- boeren. Jaarlijks verhuizen 100 tot 120 ge zinnen naar deze populaire bestemming. Het geliefst zijn de provincies Alberta (goed onderwijs) en Ontario (goede landbouw). Het land wordt ook steeds interessanter voor kippenboeren, omdat ze voor hun producten altijd minstens de kostprijs krij gen van afnemers. Voor varkensboeren is het land aantrekkelijk door goedkoop graan. Jaarlijks trekken 35 tot 45 boerengezin nen naar Denemarken. De helft wordt ge vormd door startende boeren. Denemar ken kent een interessante 'jonge-boerenle- ning'. Frankrijk trekt evenveel boeren, vooral wat kleinere koeienhouders. Op de vierde plaats van emigratielanden komt Duitsland. Vooral Oost-Duitsland biedt kansen voor gezinnen die grote melkveebe drijven willen opzetten. Portugal is voor koeienhouders interes sant omdat het land het melkquotum maar niet vol krijgt. Amerika is minder populair omdat de melkprijzen sterk schommelen. Minder gewilde locaties zijn Australië en Nieuw-Zeeland vanwege de onbekendheid van deze landen. rott5pdam anp Het gemeentelijke havenbedrijf (GHR) van Rotterdam kan ein delijk twee schepen die al jaren in Rotterdam aan de ketting lig gen, verkopen. Het gaat om de vissersboot Tseriba en de kust vaarder Kati die sinds 1995 en 1996 in Rotterdam vastliggen. De bemanning van de Russi sche Tseriba ging in 1995 in de Merwehaven van boord. Sinds dien probeerde het havenbe drijf contact te krijgen met de Russische eigenaar maar die heeft nooit gereageerd. Op de Kati werd in 1996 in de Waalha ven beslag gelegd door de car gadoor. De Cypriotische eige naar liet nooit meer wat van zich horen. Voor beide schepen leed het havenbedrijf een schade van ongeveer 300.000 gulden, onder andere voor nooit betaald ha vengeld. Overigens verwacht het GHR niet dat de openbare veilig voldoende opbrengt. In de Rotterdamse haven worden jaarlijks ongeveer 150 schepen aan de ketting gelegd. Ook nu liggen er tussen de tien en vijf tien vast om operationele of economische redenen. Volgens het GHR is het voor buitenlandse schuldeisers inte ressant om in Nederlandse ha vens beslag te laten leggen. De wetgeving maakt dat in Neder land gemakkelijker dan in an dere landen. Bovendien zitten er goed ingevoerde advocaten en worden gestrande zeelieden opgevangen. Het havenbedrijf pleit er dan ook voor dat er een andere regelgeving komt voor beslaglegging. De meeste schepen zijn snel weer van de ketting af, maar sommige liggen maanden tot jaren weg te rotten ergens in de haven. Van deze 'probleemge vallen' houdt het havenbedrijf er nu nog maar één over, aldus een woordvoerder. Dat is de Jaising Trinity waarvoor het ha venbedrijf al eens een kort ge ding heeft gevoerd. De rechter stelde het GHR in het gelijk en gelastte de eigenaar 3,5 ton te betalen. Dat is nog niet ge beurd. Looneis van Duitse metaalvakbond zet banenoverleg klem frankfurt dpa-afp De Duitse metaalvakbond 1G Metall heeft gisteren het ba nenoverleg met de Duitse re gering onder druk gezet door een looneis van 5,5 procent op tafel te leggen. Afgelopen weekeinde kwamen de werk gevers en werknemers in dat overleg nog een bescheiden loonstijging overeen. IG Me tall, de grootste vakbond in Duitsland, heeft daar nu af scheid van genomen. Volgens de voorzitter van IG- Metall, Klaus Zwickel, is de looneis niet alleen 'gerechtvaar digd', maar ook 'passend en fi nancieel haalbaar'. Naast een forse loonsverhoging wil de bond verlaging van de pensi oengerechtigde leeftijd. De po sitie van IG Metall wordt als richtinggevend gezien voor de komende CAO-onderhandelin- gen in Duitsland. De Duitse metaalwerkgevers reageerden woedend op de ei sen. Zij spraken gisteren al van een loonconflict. „IG Metall wil meer uit de kan halen dan erin zit", aldus Werner Stumpfe van het werkgeversverbond Ge- samtmetall. Bondskanselier Schroder sprak zondag nog van een doorbraak in het banenoverleg maar reageerde gisteren niet op het eisenpakket van de vak bond. De rood groene regering wil met loonafspraken nieuwe banen creëren. In Duitsland heerst een hoge werkloosheid. Ruim tien procent van de be roepsbevolking zit zonder werk. EU-commissaris: Bewijzen voor bankafspraken Eurocommissaris Monti (mede dinging) heeft bewijzen dat een aantal banken vaste tarieven hanteert voor het wisselen van bankbiljetten. „Het lijkt erop dat onze verdenkingen klop pen, althans in diverse landen", aldus Monti gisteren tegenover het Europees Parlement. Europese ambtenaren heb ben de afgelopen maanden on derzoek gedaan naar de kartel vorming, waarbij ook invallen zijn gedaan. Volgens Monti zal de Europese Commissie het ko mende half jaar in actie komen tegen de betreffende banken. Zij riskeren hoge boetes. De tarieven die de banken hanteren zijn de afgelopen tijd verhoogd. Dat gebeurde on danks dat de wisselkoersen van de landen in de eurozone zijn bevroren sedert de girale invoe ring van de euro in 1999. Wis selkoersverliezen zijn daardoor uitgesloten. Tot de verdachte banken behoren onder meer ABN Amro en GWK. rilland Ramen wassen is een hele klus. Vooral als het gaat om omvangrijke warenhuizen van glastuinders. Onder meer in het Zeeuwse Rilland wordt daarvoor een een speciale wasmachine gebruikt die op de nok van de kassen wordt geplaatst. Na de wasbeurs kan het zonlicht weer ongehinderd de gewassen binnen dringen. foto anp wim van vossen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7