Nederland driemaal voor Hof van Justitie CDU em Liechtensteinse stichtingen wassen witter Wijdenbosch zet Bouterse onder druk Ce Buitenland Paniek in Roemenië over voorspelling aardbeving Tsjetsjenen willen praten met Russen CDU-leider wil alles van partijboekhouding weten mitten im Leben. WOENSDAG 12 JANUARI 2000 Tsjechische gevangenen in opstand VII 1111! H< praag Duizenden Tsjechische gevangenen zijn in opstand ge komen tegen de slechte omstandigheden waaronder ze opge sloten zitten. De gevangenen staken matrassen in brand uit protest tegen de wijze waarop ze behandeld worden. Duizen den gevangen zijn daarnaast in hongerstaking gegaan. Het pro test begon maandag in de gevangenis van Vinarice, 35 kilometer ten noorden van Praag. Enkele honderden gevangenen daar gingen in hongerstaking uit protest tegen een per 1 januari van kracht geworden wet die een verscherping van de regels in ge vangenissen inhoudt. Daarnaast klaagden ze ook over de kwali tatief en kwantitatief slechte voedselvoorziening en over het feit dat de Tsjechische gevangenissen zwaar overbevolkt zijn. De opstand sloeg over naar andere gevangenissen. foto epa OTTO ballon mierny Type Zwitsers toestel vaker neergestort zürich Het maandag verongelukte vliegtuig van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Crossair was van het type Saab-340, die de afgelopen paar jaar al twee maal eerder is neergestort. Dit zegt een woordvoerder van Crossair. In 1994 stortte een Saab- 340 van de Nederlandse luchtvaartmaatschappij KLM neer kort voor de landing die werd ingezet na problemen tijdens de vanaf St; Schiphol begonnen vlucht. Daarbij kwamen drie mensen om nrzi het leven. Een andere Saab-340 stortte in 1998 neer, vlak na de start vanuit Taiwan. Het toestel viel toen in zee en is niet gebor- e g< gen. In Nederland wordt met dit type toestel niet meer gevlo den. b DDR-jeugdfeest verhit gemoederen erlunIn Duitsland is een nieuwe discussie over de typisch *)ost-Duitse jeugdwijding ontbrand. De 'inzegening voor god- lelozen', de communistische tegenhanger van confirmatie en ormsel, is christen-democraten en kerken een doorn in het og. De jeugdwijding werd midden jaren vijftig in de voormali- e DDR voor 14-jarigen in het leven geroepen. De communisti- :he machthebbers van het ontkerkelijkte land wilden een al- irnatief voor de plechtige inwijdingen door de kerken. Ook nu de 'inzegening' nog steeds populair. Zo'n veertig procent van "linf e jongeren neemt nog steeds deel aan de vroeger verplichte ugdwijding. Christen-democratische politici pleiten voor een genhanger, uit vrees het contact met de niet-religieuze bevol- ng helemaal te verliezen. [)utroux-compaan' Nihoul vrijgelaten ussel Michel Nihoul, die lang verdacht is van een belangrijke I in de affaire-Dutroux, is gisteren opnieuw voorwaardelijk jgelaten uit een Brusselse gevangenis. De Belgische justitie eft besloten dat er geen reden is hem langer vast te houden, rige maand kwam hij al op vrije voeten nadat hij een straf or fraude en oplichting had uitgezeten, maar hij belandde nieuw achter de tralies omdat hij zich niet aan de reclasse- gsafspraken had gehouden. Dat gebeurde na tussenkomst l i minister Verwilghen van justitie. Velen in België menen nog eds dat de Brusselse zakenman Nihoul de spil was in een iotscheeps pedofilienetwerk, waarbij ook Dutroux betrokken zijn geweest. Bewijzen daarvoor zijn echter nooit gevonden, ïoul beweert zelf dat hij Dutroux alleen kent omdat die wel is zijn auto heeft gerepareerd. nel tiirac juridisch onschendbaar gilles De Franse president Chirac heeft recht op presiden- onschendbaarheid. Hij mag dus niet worden verhoord of geklaagd in het banenschandaal rond het stadhuis van Pa- waar hij bij betrokken zou zijn geweest. Een Frans hof van iep heeft dat gisteren bepaald. Het hof noemde het echter mogelijk dat Chirac alsnog vervolgd zal worden zodra hij »ident-af is. Tussen 1988 en 1993, toen Chirac burgemeester Parijs was, zouden er mensen op de loonlijst van het stad- hebben gestaan die feitelijk alleen werk voor de RPR, de ij van Chirac, zouden hebben verricht. Er loopt momenteel justitieel onderzoek naar het schandaal. Chirac was acht- jaar burgemeester van Parijs. In 1995 volgde hij Mitterrand Is president. Zijn eerste ambtstermijn loopt af in 2002. 1982 ibiö 1.19 14 3051 ot nnestie in Algerije voor FIS-leger Rs_t Strijders van de gewapende tak van de Algerijnse poli- partij Islamitisch Heilsfront (FIS) hebben amnestie gekre- Dit heeft de Algerijnse president Bouteflika gisteren be- ïgemaakt. Het Islamitische Heilsleger (AIS) staakte in okto- ■997 voorlopig de gewapende strijd en in juni 1999 defini- pouteflika's regering heeft wekenlang met gezanten van de Iging onderhandeld. De AIS wordt nu ontbonden. Leden a keren terug in de Algerijnse samenleving en helpen de vij- Jn van Algerije en van de islam te ontmaskeren, aldus de re- Ig. Met die vijanden bedoelt Algiers extremistische groepen p vvapens nog niet hebben neergelegd. stapt in 'taxi' vol overvallers Een jonge Brit heeft zondag in Nairobi, de hoofdstad inya, een wagen met drie gewapende overvallers ten on- aangezien voor een taxi. Hij stapte nietsvermoedend in ikele minuten later verwikkeld te zijn in een wilde achter in door de politie. De Brit werd ingerekend. De agenten den aanvankelijk weinig van zijn verhaal, maar na enige sie kon hij toch vertrekken. ,,Het was gewoon weer zo'n Engelsman", zei een woordvoerder van de politie. De tilers hadden de betrokken wagen gestolen, een vergrijp Kenya kan worden bestraft met dood door de strop. n Uiteftd plunderaars onderzocht nebloer s* Justitie in Venezuela zal een onderzoek instellen naar benodii ^8'ngen dat het leger tijdens de overstromingsramp n december zestig verdachten van plundering heeft sschoten. Dat deelde zij gisteren mee. De Venezolaanse sman voor bescherming van burgers tegen willekeur autoriteiten sprak over moorden. Volgens Roger Cede- urde dat in de periode van 25 tot 30 december in de it Vargas ten noorden van Caracas. Vargas werd het te getroffen door de overstromingen en modderlawines "ilg van aanhoudende zware regenval. Bij de ramp kwa- isen de 15.000 en 50.000 mensen om. ;res verhoogt druk in zaak-Elian IQüi Amerikaanse volksvertegenwoordigers in het Con- >ben de druk op minister Reno van justitie verhoogd om lanse bootvluchteling Elian Gonzalez voorlopig niet te- turen naar zijn vaderland. Ze willen pas dat ze in actie s alle juridische wegen zijn bewandeld. De Congresle de! democraten als republikeinen - deden hun verzoek 1 in een brief aan de minister. Een besluit om de zes-jari- vroegtijdig terug te sturen zou een ernstige fout zijn, ww zonnet :sc^riivers- De Amerikaanse Immigratiedienst bepaalde ■eek dat Elian terug naar Cuba moet gaan. ;076) 564 Brussel scheutig met 'rode kaarten Nederland wordt voor drie gevallen door de Europese Commissie voor het Hof van Justitie gesleept wegens het negeren van regels in de Europese Unie. Voor een vierde geval krijgt het kabinet een laatste waarschuwing. Ne derland verkeerde gisteren in het gezelschap van elf an dere lidstaten die over 24 zaken door de Commissie ge kapitteld werden. kiest tevoren eieren voor zijn geld en past de nationale wet geving aan, conform de EU voorschrijft." Eind vorig jaar waren er 2.029 zaken in behan deling bij het Hof in Luxem burg. Frankrijk was met 274 za ken de grootste overtreder van de EU-regels. Nederland stond met 96 zaken op de twaalfde plaats. De drie Hof-procedures die Nederland er gisteren bij kreeg, betreffen het niet naleven van brussel marc peeperkorn correspondent De Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - was rond uit scheutig met het uitdelen van 'rode' en 'gele' kaarten in haar eerste vergaderweek dit nieuwe jaar. Volgens een Com missiewoordvoerder zijn de ge rechtelijke stappen bijzonder effectief. ,,In ruim negentig pro cent van de gevallen is een von nis niet eens nodig. De lidstaat de zwemwaterrichtlijn (onvol doende goede metingen), de re gels voor de bescherming van persoonsgegevens bij elektroni sche handel en het erkennen van het diploma bedrijfsarts in andere EU-landen. De 'gele kaart' (laatste waarschuwing voor de Commissie naar Hof stapt) geldt voor het niet accep teren van andere buitenlandse artsendiploma's. Naast Nederland werden nog elf EU-landen op het matje ge roepen. Alleen Denemarken, Finland en Griekenland bleven buiten schot. De Denen en Fin nen bevestigen hiermee hun 'braafste leden'-status. Tegen hen liepen eind vorig jaar 53 respectievelijk 64 Hof-zaken, ruwweg eenvijfde van de Fran se score. Tweede grootste over treder waren Italië (202 zaken), gevolgd door Griekenland (175) Duitsland (168) en België (163) Dat laatste land heeft onlangs een speciale regeringscommis saris aangesteld om de achter stand in het voldoen aan de EU-regels weg te werken. Als een lidstaat uiteindelijk veroordeeld wordt, kan dat tot een boete leiden. De meeste overtredingen betreffen de wet ten voor de vrije handel in de EU. Daarnaast negeren de lid staten veelvuldig de milieu- en landbouwregels. Zo hangt Ne derland alweer een nieuwe zaak boven het hoofd omdat het nog immer niet voldoet aan de ni traatrichtlijn. Het kabinet slaagt er niet in het aantal varkens in afdoende mate te verminderen. boekarest efe Nauwelijks bekomen van de millenniumwisseling maken veel Roemenen zich al weer op voor een 'nieuwe' ramp van buitengewone proporties. Een omstreden Roemeens- Amerikaanse onderzoeker, Vergil Hancu, heeft voorspeld dat Roemenië op 15 januari door een reusachtige aardbe ving getroffen wordt. Veel Roemenen vrezen het ergste. Hancu heeft een aardbeving met een kracht tussen zeven en acht op de schaal van Rich ter voorspeld. De in het Cali- fornische Long Beach werkza me onderzoeker meent een manier te hebben om aardbe vingen te zien aankomen. Die manier is niet wetenschappe lijk bewezen. Professor Mar- mureanu van het Roemeense geologische instituut verzekert zijn landgenoten dat het larie koek is. Maar heel het land discussieert inmiddels over Hancu en over de vraag of het niet beter is voor alle zeker heid voorzorgsmaatregelen te nemen. Talrijke Roemenen hebben daarom gepakte koffers in de hal staan, water- en voedsel- voorraadjes aangelegd en bat terijen ingeslagen voor zak lantaarns en radio's. Roeme nen die er de kans toe heb ben, vertrekken uit Boekarest naar het platteland of naar de laagbouw van garages die als onderkomen zijn ingericht. Het ministerie van publieke werken heeft recent 110 grote gebouwen in Boekarest enigs zins versterkt en van rode merktekens voorzien omdat ze als instortingsgevaarlijk gel den. Deze maatregelen heb ben de bevolking alleen maar ongeruster gemaakt. Roemenië kent zo'n duizend kleine ongevaarlijke aardbe vingen per jaar. De laatste grote beving was in maart 1977. Die kostte aan tweehon derd mensen het leven en er vielen 15.000 gewonden. MOSKOU-MOZDOK DPA-Rtr De moslimrebellen in de op standige Kaukasische republiek Tsjetsjenië willen met hun nieuwe tactiek van verrassings aanvallen de druk op de Russi sche troepen opvoeren en ze daarmee dwingen tot politiek overleg. Dat heeft een woord voerder van de Tsjetsjeense president Maschadov gisteren verklaard. Moskou heeft al bij herhaling laten weten niet met separatisten aan één tafel te willen zitten. De waarnemend president van Rusland, Poetin, zei in Moskou na afloop van een bij eenkomst van de Russische vei ligheidsraad dat de militaire operatie in Tsjetsjenië 'in een ongewijzigd tempo' zal door gaan. De secretaris van de raad, Sergei Ivanov, riep op tot een grootschaliger herstel van de orde in de reeds door Moskou gecontroleerde gebieden van Tsjetsjenië. ,,De bevolking moet inzien dat deze orde voor altijd en eeuwig is." De rebellen zouden zich gis teren na een aantal verrassings aanvallen hebben teruggetrok ken uit de steden Sjali en Ar- goen, nabij Grozny. De Russi sche soldaten en de moslimop standelingen hebben er bloedi ge gevechten geleverd waar door delen van de centra in bei de oorden met de grond gelijk werden gemaakt. Volgens Rus sische bronnen vielen er de af gelopen dagen zeker tweehon derd doden onder de rebellen. Bevelhebber Kazantsev ver klaarde dat het leger de tactiek zal bijstellen. Kazantsev sprak nadat Moskou de zwaarste ver liezen op één dag had toegege ven: 26 doden op zondag. v- Een jongetje in een vluchtelingenkamp in de Tsjetsjeense buurrepubliek Ingoesjetië helpt zijn ouders brandhout te verzamelen. De Tsjetsjenen riepen de Russen gisteren op tot politiek overleg. foto epa sergey supinsky geneve bob kroon correspondent Het Vorstendom Liechtenstein is met zijn 31.000 inwoners één van de rijkste ministaatjes ter wereld. Dat is niet zozeer te danken aan de traditionele ex port van kunstgebitten en elek tronische producten, maar aan de stroom van hyperrijke toe risten die daar terecht kunnen met hun vluchtkapitalen. Mil jarden dollars aan zwart geld worden in het paradijs van vorst Hans Adam sinds jaar en dag liefderijk ondergebracht in anonieme 'stichtingen'. Die worden beheerd door discrete advocaten, die soms zelf de wa re identiteit van hun cliënten niet kennen. Dat Brussel zich zorgen maakt over deze Liechtensteinse geldfuik, is begrijpelijk. Maar ook Zwitserland, lang gezien als 's werelds favoriete vergaarbak voor zwart geld, staat hierover de laatste maanden op gespan nen voet met het buurstaatje. Sinds de schandalen over sla pende joodse rekeningen is het Zwitserse bankwezen tot meer openheid gedwongen - onder andere door de verplichting 'verdachte' rekeningen aan te melden bij de overheid. De Zwitserse minister van jusi- titie Metzier heeft haar Liecht ensteinse collega Frommelt toegezegd 'behulpzaam te zijn om een en ander op te helde ren'. De BND, de Duitse inlich tingendienst, onthulde name lijk onlangs in het Hamburgse weekblad Der Spiegel over grootschalig witwassen van zwart geld in Liechtenstein, 'met medeweten van de politie ke, justitiële, economische en politieautoriteiten'. Maar met het doorlichteh van de Liecht ensteinse 'stichtingen' wordt weinig haast gemaakt. In tegen stelling tot Zwitserland weigert Liechtenstein nog steeds ieder verzoek van buitenlandse rege ringen om 'rechtshulp' bij ver dachte financiële transacties. Een missie uit Brussel onder leiding van de toenmalige euro commissaris Mario Monti werd volgens het Geneefse dagblad Le Temps vorig jaar in Liechten stein 'hooghartig en arrogant' ontvangen. Schauble pauseert even tijdens een persconferentie. Hij wil alle feiten over de omstreden boekhoudpraktijken van zijn partij boven tafel ha len. foto reuters michael urban paramaribo armand snuders berlijn dpa De leider van de Duitse chris ten-democraten, Wolfgang Schauble, heeft gisteren op nieuw bezworen alles boven ta fel te willen halen over de om streden boekhoudpraktijken van zijn partij. Schauble heeft voormalig bondskanselier Hel mut Kohl opgevolgd en zit in zijn maag met enkele duistere overboekingen van giften aan de CDU in de tijd van Kohl. Schauble moest maandag er kennen ook een keer een gift te hebben aangenomen, maar hij heeft die naar eigen zeggen te goeder trouw overgedragen aan de penningmeester. Dat die met geheime rekeningen werk te, is volgens Schauble niet zijn schuld. Walther Leisier Kiep die de gift uiteindelijk ontvangen zou hebben, heeft gisteren ontkend het geld te hebben gezien. Tot nu toe deed het verhaal de ron de dat Schauble een gift van ruim 100.000 gulden van een zakenman aan penningmeester Brigitte Baumeister had gege ven. Die raadpleegde naar eigen verklaringen haar wijze voor ganger, Leisier Kiep, die zich over het geld zou hebben ont fermd. Dit is een leugen, stelde Kiep gisteren. Baumeister heeft hem ook helemaal nooit om raad gevraagd, aldus Kiep'. De in opspraak geraakte Kohl kon gisteren even bijkomen van het schandaal in eigen land. Hij kreeg het eredoctoraat van de universiteit van het Poolse Wro claw. Een spreker van de theo logische faculteit prees Kohl om zijn rol als 'pleitbezorger van de Europese integratie'. Pagina 2: Commentaar correspondent De Surinaamse ex-dictator Dési Bouterse moet uit de politiek stappen, anders loopt hij in de nabije toekomst het risico uitge leverd te worden aan Nederland. Dit op merkelijke dreigement aan Bouterse komt van zijn partijgenoot president Ju les Wijdenbosch. Het staatshoofd eist dat Bouterse zijn functie van voorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP) neerlegt en zich niet meer met de politiek bemoeit. In dat geval kan de door Inter pol gezochte ex-dictator rekenen op be scherming en mag hij zijn overige, niet- politieke, zaken in Suriname voortzetten. Bouterse werd vorig jaar door de rechtbank in Den Haag wegens zijn betrokkenheid bij een aantal drugstransporten bij verstek ver oordeeld tot zestien jaar gevangenisstraf. Momenteel dient het hoger beroep dat door hem is aangetekend. Tot op heden wist de ex-dictator uit han den van de Nederlandse justitie te blijven, ook al omdat enkele landen in de Caraibi- sche regio weigerden hem aan te houden. Maar het net rond Bouterse lijkt zich steeds meer te sluiten, zeker nu ook buurland Bra zilië zijn zinnen op hem heeft gezet. Bou terse zou nauwe banden onderhouden met Braziliaanse drugsbendes en wordt gezien als de spil bij cocaïnetransporten naar Suri name. Het dreigement van Wijdenbosch om Bou terse aan Nederland uit te leveren, wordt vooral gezien als een politieke zet en is niet ingegeven door de toenemende druk van de Braziliaanse regering om de NDP-voor- zitter aan te pakken. Wijdenbosch werd eind 1996 door Bouterse naar voren ge schoven als presidentskandidaat. Enkele maanden na zijn aantreden als staatshoofd benoemde Wijdenbosch hem tot adviseur van Staat, wat Bouterse diplomatiek on schendbaar maakte en zijn aanhouding in het buitenland bemoeilijkte. De ex-dictator en zijn voormalig protégé zijn sindsdien echter herhaaldelijk met el kaar in aanvaring gekomen, met name over het te voeren beleid. Dat leidde in april vo rig jaar uiteindelijk tot het ontslag van Bou terse. Daarna verslechterde de relatie tus sen de twee, waardoor nu een scheuring binnen de NDP dreigt. Nog deze maand wordt door de partij de kandidatenlijst voor de verkiezingen van 25 mei vastgesteld. De verwachting was dat de naam van Wijden bosch daar niet meer op zou voorkomen, maar zijn kansen lijken nu te keren. Door Bouterse politiek uit te schakelen, kan Wij denbosch zijn eigen positie binnen de par tij handhaven en zelfs verstevigen. Volgens bronnen binnen de NDP heeft Bouterse nog niet op de opmerkelijke dreigementen van Wijdenbosch gereageerd. Het dreigement van Wijdenbosch komt op het moment dat zijn regering de relatie met Nederland weer wil herstellen. Die werd door de president in 1997 bevroren, wat een indirecte reactie was op het opspo ringsbevel dat op verzoek van Nederland tegen Bouterse was uitgevaardigd. Maan dag overhandigde de Surinaamse minister van buitenlandse zaken, Errol Snijders, een diplomatieke nota aan de Nederlandse am bassadeur Ruud Treffers, waarin het ver zoek tot hervatting van overleg met Neder land is vastgelegd. Overigens heeft Neder land nog niet op de Surinaamse nota ge reageerd, ook al omdat minister Herfkens van ontwikkelingssamenwerking met verlof

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5