V rachtwagenchauffeur breekt quizrecord TV WEER Het Gesprek van de Dag Na Kohl ook Schauble Kriebels op Vakantiebeurs Rob Stenders laat toekomst van luisteraars afhangen WOENSDAG 12 JANUARI 2000 COMMENTAAR Dat macht corrumpeert is weer pijnlijk duidelijk geworden bij on ze oosterburen. De CDU van ex-kanselier Helmut Kohl is verwik keld in een smeergeldaffaire waarvan vermoedelijk slechts een topje van de ijsberg zichtbaar is. Na Kohl heeft nu ook partijvoor zitter Wolfgang Schauble toegegeven een koffer vol geld van een bevriende zakenrelatie te hebben aangenomen. Nu is het niet zo dat Schauble uit wroeging tot zijn opmerkelijke bekentenis voor de Duitse televisie is gekomen. Binnen de CDU woedt een machtsstrijd waarbij vooral Kohl wild om zich heen lijkt te slaan. 'Der Dicke' weigert als zondebok op te draaien om de CDU verdere blamage te besparen. Kohl heeft voor zichzelf een zonniger plekje in de Duitse geschiedenisboekjes gereserveerd. Schauble zag de verwijten zijn richting opkomen en koos uit stra tegische overwegingen eieren voor zijn geld. Eerder ontkende hij iets met de affaire van doen te hebben. Door zichzelf aan televisie kijkend Duitsland als 'onnozele hals' te presenteren - hij zegt te goeder trouw te hebben gehandeld - probeert hij de schade zoveel mogelijk te beperken. De gift van honderdduizend mark in con tanten gaf hij keurig af aan de penningmeester van de partij, waar mee voor hem de zaak af was! Los van het feit dat het geld afkomstig is van wapenhandelaar Karlheinz Schreiber, die zijn geld ook niet zomaar aan de eerste de beste geeft zonder daarvoor tegenprestaties te verlangen, is het on gehoord dat Schauble en Kohl nog steeds hun handen in onschuld wassen. Dat Kohl nog altijd weigert de namen van zijn anonieme geldschieters te noemen, hetgeen hij wettelijk verplicht is, is zo mogelijk nog schokkender. Wie in een politieke roman een dergelijk scenario had durven sug gereren, was ongetwijfeld door de betrokken politici voor de rech ter gesleept wegen smaad. Maar de werkelijkheid blijkt nog altijd grotesker en absurder te kunnen uitvallen dan de grootste fantast kan bedenken. Dat kanseliers, partijvoorzitters en duistere zaken mensen met koffertjes geld in de hand het land proberen te bestie ren, is ronduit verwerpelijk. Maar dat Schauble en Kohl gewoon blijven zitten, is 'arrogantie van de macht' in haar zuiverste vorm. Deskundigen als ramp Hebben we in Nederland op allerlei terrein niet te veel deskundi genJe vraagt het je wel eens af. En die lui zijn het ook zelden eens, zodat je na hun optreden meestal tot je knieën in een plas woorden staat zonder echt wijzer te zijn geworden. Gisteravond beleefden we weer zo'n staaltje. De Eindhovense politie wil kinderen beneden de twaalf jaar die 's avonds op plekken dolen waar ze niets te zoeken hebben naar hun ouders terugbrengen. Om zo te voorkomen dat ze in een crimineel circuit belanden. Pri ma, denk je dan. Wat kan daar nu tegen zijn? Heel wat, volgens jeugdcriminologe Junger in Netwerk. Ze vond de Eindhovense poli tie maar 'naief, want het zou, naar haar oordeel, ouders er niet toe brengen om beter op hun kinderen te letten. Hoe ze dat weet, terwijl er nog mee moet worden begonnen, mag Joost weten. En dan zo'n politieauto ineens in de straat met je kind, nou nee. Bovendien zul len er wel allochtone kinderen bijzitten en dat werkt weer 'zo stig- matiserend'. Het lendewater krijg je van zo iemand. Hoe moet het dan volgens haar wel? Veel discreter, via een samenwerking tussen allerlei in stellingen, onderwijs en politie. Je weet wat er dan in dit land volgt: rapporten, praatgroepen, competentie-gefrutsel, gedonder, kortom niks. Zouden we van dit soort deskundigen niet eens verlost kunnen worden? Zembla behandelde het probleem van mensen die door justitie zijn opgepakt vooreen misdrijf, maar wier onschuld later bleek of die werden vrijgesproken. Steeds meer wordt er schadevergoeding ge vraagd voor de dagen dat men in de cel heeft doorgebracht. De rechters zijn daar overigens niet scheutig mee: 150 tot 200 gidden per dag. Als voorbeelden werden in Zembla opgevoerd Piet Smid, verdacht van de moord op Marianne Vaatstra in Zwaagivesteinde (zijn onschuld bleek via een DNA-onderzoek) en leraar Coumou, verdacht van seksueel misbruik van een leerling, maar door de rechter vrijgesproken. Coumou werd afgescheept met 150 gidden per dag. Een andere rechter bepaalde desondanks dat het schoolbe stuur hem mocht ontslaan. Opvallend was de kilte die de officier van justitie, Brouwer, in beide zaken verspreidde. Dat beide mannen te kampen hadden met de naweeën van de zaak, leek hem niet te deren. Voor het maken van excuses zag hij geen reden. Ook procureur-generaal Van Daalen deed er heel koeltjes over. Ze hebben pech gehad' - daar kwam zijn oordeel op neer. De Bossche rechter H. Kok sprak met typische Hol landse benepenheid dat waar het de geldelijke genoegdoening be treft 'de zuinigheid moet worden gehandhaafd'. Het kost de staat der Nederland jaarlijks toch al zo'n twintig miljoen gulden. Winters scenario Op de Britse eilanden is het zacht tot zeer zacht en het wa ter komt er regionaal met bak ken naar beneden. In Shap werd vanochtend een etmaal som afgetapt van 84 mm. Wol kenvelden van het oceaanfront dat de regens veroorzaakt, hin gen gisteren boven onze regio. Het front lijkt ons land de ko mende dagen slechts te scham pen. Een tweetal krachtige ho- gedrukgebieden drukken het systeem, samen met een IJs landse storing, over de Britse eilanden naar de Golf van Bis kaje. Tegelijkertijd gaat de wind om naar richtingen tussen oost en zuid en daarmee wordt nog iets koudere lucht aangevoerd. In de nacht van donderdag op vrijdag gaat de temperatuur in het binnenland op veel plaat sen onderuit naar rond -6 gra den. Een winters scenario dus en waarschijnlijk komt in deze si tuatie tot en met het weekeinde geen verandering. Onder een uitloper van een zeer sterk (tij delijk 1050 hPa) hogedrukge- bied ten noordwesten van Ier land vriest het tot begin volgen de week. Daarna krimpt de wind naar het noorden tot noordwesten en kan minder koude lucht die om het hoge- drukgebied heen stroomt tot onze streken doordringen. Het blijft wel droog. Heel veel kou dendert volgende week omlaag over Scandinavië naar oostelijk Midden Europa, de Balkan en Rusland. Morgen trekken er nog enkele wolkenvelden over en vooral 's ochtends is er kans op aanvrie- zende mist. De zon laat echter geen verstek gaan en na lichte vorst (2-3 graden onder nul) in de nacht en ochtend wordt het in de middag hooguit twee gra den. De wind krimpt naar het zuiden tot zuidoosten en neemt geleidelijk in kracht af. Tijdens het afgelopen etmaal was er voornamelijk in de ochtend wat zonneschijn. Daarna raakte het bewolkt en op enkele plaatsen viel wat regen. De temperatuur steeg op Schiphol tot 5,4, op Valkenburg tot 5,8 en in Bloemendaal aan Zee tot 6,1 graden. In een overwegend zonnig Limburg werd het maar 3 graden. Cher slechtst geklede vrouw van 1999 Cher is door modecriticus Mr. Blackwell uitgeroepen tot slechtst geklede vrouw van 1999. Hij omschreef de zangeres en actrice, die bijna ieder jaar wel op de lijst voorkomt, als 'het ultieme modefiasco'. Op nummer 2 en 3 eindigden respectieve lijk zangeres Celine Dion en de Britse koningin Elizabeth. De Britse koningin kreeg on gezouten kritiek van Black well, een modeontwerper zonder voornaam. ,,Was ze de kerstboom van het paleis of gewoon een koninklijke clown?" Hij reageerde op de bontgekleurde outfit die Eli zabeth droeg in november. Een van de Britse tabloids noemde haar destijds de 'Harlequeen'. Andere hoge noteringen wa ren er voor de actrices Sarah Jessica Parker, Jennifer Aniston en Cameron Diaz en zangeres Britney Spears. Vol gens Blackwell zijn veel vrouwen op zijn lijst zeer ta lentvol, „maar als het gaat om het uitkiezen van hun kleding, lijken ze beland te zijn in het land van slechte smaak, met geen uitgang in zicht." Het lijstje van Blackwell is een traditie in Hollywood.. Dit jaar is de veertigste keer dat hij er een samenstelde. Overigens maakte hij ook een lijstje met bestgeklede vrouwen. Daarop prijken de namen van onder anderen Nicole Kidman, Sharon Sto ne, Barbara Streisand, Sop hia Loren en Sophie Rhys- Jones. Die laatste trouwde vorig jaar juni met de jongste zoon van koningin Elizabeth, Edward. Lissenaar Joris Hencsei 'staat' al bijna op ton prijzengeld in Lucky Letters Joris Hencsei houdt de spelletjesfreaks aan de buis gekluisterd. De grote vraag is: doorbreekt de 43-jarige Lissenaar vanavond in de RTL4-quiz Lucky Letters de ma gische grens van 100.000 gulden prijzengeld? Hencsei heeft het al dertien finales volgehouden en daarmee heeft de vrachtwagenchauffeur alle records gebroken. Het hoogste bedrag dat Lucky Letters tot nu toe heeft uitbetaald is 42.000 gulden. Hencsei is dus in alle opzichten een opvallende verschijning in de studio's van En- demol. Maar niemand bij het televisiebedrijf die het Hencsei misgunt. „Presenta tor Vicor Reinier vindt het prachtig dat ik zoveel win", zeg hij. „Hij staat elke keer te springen. En iedereen er omheen is gemeend enthousiast. En dat houdt mij wel op de been hoor, want op een gegeven moment begin je het winnen van zoveel prijzengeld gênant te vinden. Endemol geeft me steun." Joris Hencsei begint zo langza merhand de status van bekende Nederlander te krijgen. De tele visieploegen van Vijf in het Land en RTL-Live zijn al naar Lisse uitgerukt om de plaatselij ke bevolking te vragen hoe het is om een bekende Nederlander in het dorp te hebben. Hencsei heeft gisteren voor het eerst fanmail ontvangen. De brief be gon met 'Lieve Joris'. Op de achtergrond lacht zijn vrouw wat onwennig. Vrouwen die vallen op haar man, dat is wel een geheel onverwachte bij komstigheid van het televisie optreden. Ik weet niet wat me allemaal overkomt, het lijkt wel Big Brother", zegt haar echtge noot. „Wat me nu is opgevallen dat hele families achter de tv plaatsnemen om te kijken wat ik ga doen. Ze leven echt mee." Afgelopen zondag liep hij als lid van atletiekvereniging De Spar taan mee met de halve mara thon van Egmond. Hij werd daar door iedereen aangegaapt en moest aan wildvreemden van alles uitleggen. Van een goede tijd kwam derhalve niet veel. „Ik heb door al die poes pas nauwelijks kunnen trainen. Wat mijn tijd was? Die ga ik jou echt niet vertellen." Als vrachtwagenchauffeur bij vleeshandel Gebroeders van der Meij in Sassenheim leidt hij inmiddels ook al geen anoniem bestaan meer. Als Hencsei de bonken vlees op zijn rug neemt op weg naar de slager, heeft hij veel uit te leggen. 'Wat gaat het vanavond worden', vragen de mensen aan hem. Wat ze niet weten is dat de shows weken van tevoren worden opgeno men. De eerste serie shows Joris Hencsei in Lucky Letters: „Overdag dood ik de tijd om 's avonds mijn hersens te pijnigen." foto mark lamers werd twee maanden geleden 'geschoten', vorige maand volg den de opnames van weer een aantal spelletjesprogramma's. Joris Hencsei is vader van drie kinderen. De oudste volgt de middelbare school. „Je ldnde- ren laten studeren is een kost bare zaak en dat is ook de re den dat ik het geld dat ik met Lucky Letters verdien, voor hen wegzet op de bank voor later." Hencsei 'staat' nu op ruim 95.000 gulden. Met die studie voör zijn kinderen zit het alvast snor. Misschien zit er voor de ouders zelf ook wat aan vast, als Hencsei vanavond weer een slag slaat. Mocht het misgaan, dan wacht het volgende spelle tje. Hencsei, de naam is afkom stig uit Hongarije waar zijn va der vandaan komt, is een echte spelletjesfanaat. Lucky Letters is niet het eerste programma waarin hij optreedt. Hij figu reerde al in Denktank, Lingo, Get the Picture, Allround, Quiz van de Twintigste eeuw en Vijf op een Rij. Hencsei: „Ik wilde eerst meedoen aan Denktank. Maar daarvoor hadden ze bij Endemol genoeg kandidaten. Toen vroegen ze of ik met een nieuw spelletje, Vijf op een Rij, mee wilde doen. Zo is dat bal letje gaan rollen." Meedoen doet Hencsei voorna melijk voor de lol. „Ik geef best toe dat het geld een rol heeft gespeeld: Maar dat was gauw over. Nu geeft het mij een kick dat ik bij Lucky Letters acht keer het woord raad in de fina le. Dat is nog niemand gelukt, dan sta ik daar wel even te ge nieten, hoor." Wie schittert in Lucky Letters, beschikt over veel parate kennis en moet daar ontzettend veel voor lezen. „Welnee", weerlegt Hencsei, ,,'s morgens hooguit tien minuten De Telegraaf op werk, dat is alles. Opiniebladen of zo lees ik niet. Op tv volg ik wel informatieve programma's. Ach, het is ook een kwestie van geluk hebben." Hencsei heeft een voltooide HAVO opleiding. „En dan is jouw vraag zeker: wat doet hij dan pp de vrachtwagen? Na tuurlijk is mij wel eens gezegd dat ik wel beter zou kunnen, maar het mooie van mijn vak is dat het werk afgelopen is als je uit de vrachtwagen stapt. Ik heb ook in de computers gezeten. Dan zat ik 's avonds thuis te piekeren. Dan sjouw ik mij lie ver een bult met het vlees op mijn mg. Zeg maar dat ik over dag de tijd dood om 's avonds bij Lucky Letters mijn hersens te pijnigen. Ha, ha." Op het werk in Sassenheim hebben ze hem aangeraden mee te doen met Weekendmil- jonairS van Robert ten Brink. Hij heeft het wel eens gepro beerd. „Maar daar worden zul ke domme vragen gesteld, dat half Nederland meedoet. Waar staat de Eifeltoren, van die vra gen. Ik zat voor dat programma vijf minuten met de telefoon in mijn hand voor de kosten van een gulden per minuut. Toen dacht ik: bekijk het maar. Twee voor twaalf lijkt me een veel leukere quiz." Maar eerst vanavond nog Lucky Letters. Misschien wacht hem de magische ton. ROB ONDERWATER Opvallende verschijningen tijdens de vakantiebeurs in Utrecht: twee Nederlandse sumo-worstelaars, die 're clame' maken voor het evenement, dat gisteren in de Jaarbeurs de 'vakdag' beleefde. Vandaag is de Vakan tiebeurs, die tot zondag duurt, opengesteld voor het publiek. Er worden 200.000 bezoekers verwacht bij de dertigste editie, met als thema 'Vakantiekriebels'. De dame op de foto kreeg, zo te zien, de kriebels van de sumo-worstelaars. foto anp Radio 3 FM-presentator Rob Stenders heeft afgelopen maan dag in zijn middaguitzending bekend gemaakt door middel van een 'representatief luister onderzoek' luisteraars bindend te laten meebeslissen over de verlenging van zijn contract bij de VARA. Het huidige contract van Stenders loopt af op 31 ja nuari. Stenders zegt de mening van zijn luisteraars serieus te willen nemen. „Per 1 februari krijg ik een nieuw contract aan geboden door de VARA. Ik hoef niet aan heel Nederland te vra gen wat zij daarvan vinden, maar toch zeker wel aan mijn luisteraars. Als blijkt dat zij niet willen dat mijn contract wordt verlengd, wat doe ik dan nog op de radio?", vindt Stenders. Om het luisteronderzoek repre sentatief te maken heeft Sten ders de Dienst Kijk- en Luister onderzoek van de NOS inge schakeld. Daarnaast kunnen luisteraars op 31 januari via e- mail, fax of telefoon laten weten of ze nog langer naar Rob Sten ders willen luisteren. Op die dag krijgt hij officiële begelei ding van een notaris, die de voor- en tegenstemmen bij houdt. Als eind januari blijkt dat meer dan vijftig procent van de luis teraars wil dat Stenders van de radio verdwijnt, zegt de disc- jockey nog geen idee te hebben wat hij gaat doen. „Ik heb nog een eigen bedrijfje, dus ik zal niet verhongeren. En ik heb mijn luisteraars gezegd dat ik sowieso nog twee uur radio in de week zal blijven maken. Maar dan 's nachts ofzo, zodat ik ze overdag niet meer hoef lastig te vallen." De VARA is niet bang de popu laire disc-jockey door deze actie te verliezen. „We willen graag verder met hem en uit onder zoeken blijkt dat Stenders heel populair is bij zijn luisteraars. Juist dit soort ludieke acties maken zijn programma zo leuk aldus een woordvoerster. LIENEKE VAN DER FLUIT Leuk Gelijk het nieuwe jaar in plonzen, dat zou natuurlijk het beste zijn. Even een handje en een kusje en dan van bier en wijn uit de supermarkt op kosten van de baas is verleden tijd. Alleen uitgebluste bedrijven hup achter het bureau. De computer aan, kijken of doen het met nieuwjaar nog ouderwets: als werkne- er nog wat is op de e-mail en vervolgens bezig zijn met van alles en niks. Het leven van de geruste kantoorman dus. In de zekerheid dat hij nooit in zijn baan verliest. Dat zegt hij tenminste in een recente enquête, hoewel hij niet tevreden oogt. Maar oindat de baas weet dat zijn jongens en meisjes latent ongelukkig zijn, heeft hij er wat op bedacht. Of liever gezegd, hebben zijn dure 'managementadviseurs' die de bedrijven en ministeries in en uitlopen, er wat op bedacht. Er moet voortaan niet zo maar een nieuwjaarsreceptie bij de start, zeiden die consultants. Jullie moeten er iets moois van maken. En daarmee begon de ge sel van het grote opleuken. Het vindt in de woordenlijst van mijn computer nog geen ge nade, maar ik geef u op een schermpje en - als u print - op een briefje dat 'opleuken' bin nen een jaar tot de erkende woordenschat van het Nederlands behoort. Het moet dus anders. Het onbezorgd innemen HAN MULDER mer daar zou ik maar minder zeker zijn van mijn baantje. Op een ministerie bij mij in de buurt heeft men de tekenen van de nieuwe tijd wel bijzonder hel der verstaan. Het gebouw, een droevige honingraat in een suïcidale doorzonwijk in een slaapdorp, was voor de gelegenheid omgekat in een soort studiehuis. Kler ken kregen van wege nieu wjaar in hun traveeënver- blijf een middag les in rumba dansen. Leuk. In weer een ander zaaltje werden ze onderricht in het berei den van sushi, de Japanse lekkernij die al geruime tijd op bruiloften en partijen met de bitterbal concurreert. Leuk, leuk. Men kon ook creatief gaan behangen en schaken maar klaverjassen bijvoorbeeld weer niet. Leuk, leuk, leuk. De vlijtigsten en ook nog braafsten konden zich bekwamen in het schrijven van een toespraak voorde minister. Leuk, leuk, leuk, leuk. Een deskundige jury boog zich over de inzendingen en het hoogste retori sche standje kreeg de eerste prijs. Die bestond erin dat de bewindsman aan het einde van de middag die winnende redevoering zou voordragen. De ambtenaar zou her later, veel later, zijn kindskinderen nog kun nen vertellen: de minister heeft,ooit, heel langgele den, maar ik herinner het mij als de dag van gisteren, in het openbaar een verhaal voorgelezen dat jullie opa geschreven heeft. Zo kreeg, te langen leste, het le ven van die opa ten departemente toch nog iets dat in de verste verte een beetje leek op zinnigheid. Was het maar waar. Opleuken was het en is het wel zo leuk om een hele middag te moeten 'groepsschilde- ren' met tot halfvijf je dorst op de spaarbrander, om dat dan pas de remmen los mogen van de secretaris- -generaal? Die man heeft gelijk. Eerst lekker knippen en plakken en dan pas aan de tap. Het echte studie huis wordt toch ook pas op termijn compleet een jon- gerencafé? Dat vergt minstens nóg een scholierende monstratie op het Malieveld, maar dan zetAdelmund zich in eigen persoon achter de bar. Heeft ze beloofd, in tranen. Waarom krijgt dat astronomisch declarerend gilde externen met hun gekkigheid toch altijd weer die ruimte bij het bedrijf of op het ministerie? Dat komt, omdat we allemaal al lang de weg kwijt zijn en dus maken we er wanhopig maar wat leuks van. Excel lentie, wilt u mijn eigengemaakte sushi? Ik heb trou wens ook nog een oliebol over van vorig jaar.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2