Gerard Meijer wil niet stoppen Leiden moet open met gemeenten in de regio in geprek gaan Sport/Schrijvende Lezers DUIVEN til Oudej aars vuurwerk zou verboden moeten worden In Leiderdorp wordt r naar de mensen geluis Millenniumwisseling rustig? Hoezo rustig? Problemen taxivervl niet door de chauffei WOENSDAG 12 JANUARI 2000 'Moet ik dunnen gaan draaien? Laat mij lekker nog een tijdje bij Feyenoord blijven niet bereid een vent over te ne men voor een ander. Al hebben resultaten daar ook mee te ma ken. Als die goed zijn, hebben spelers meer voor elkaar over dan wanneer die slecht zijn. Dat heb ik in al die jaren wel ge merkt. Zodra het minder gaat, is iedereen sneller prikkelbaar. De stemming lijdt er ook onder." „Toch ben ik nog nooit met te genzin naar mijn werk gegaan", vervolgt Gerard Meijer. „Het is nog steeds mijn hobby. Natuur lijk, iedereen heeft wel eens een mindere dag, maar ik doe het nog altijd fluitend en met dezelf de bezieling als vroeger. Al is er de laatste jaren veel veranderd. Feyenoord is geen club meer, het is een bedrijf geworden. Maar het plezier moet erin blij ven, want als je elke dag met de pest in je lijf naar je werk gaat, heb je zo last van stress." Meijer kijkt met plezier terug op zijn Feyenoord-jaren. „Ik heb echt wel eens in een mindere pe riode gedacht: -ik hou het voor gezien. Bij een gewone baas was je, met alles wat ik heb meege maakt, al lang opgestapt. Maar dit is geen gewone baas. De ene week zit iedereen diep in de put, een week later is iedereen weer in de gloria." De leeftijdsgrens zag hij al eni ge tijd geleden naderen. „Ik heb het al met voorzitter Van den Herik besproken. Die zei ook: „We gaan gewoon door. Maar als je wil stoppen, laat mij dat dan tijdig weten". Een opvolger heeft zeker een half jaar de tijd nodig om ingewerkt te worden. Daar om zal ik bijtijds moeten waar schuwen als ik er een punt ach ter wil zetten. Maar eerlijk ge zegd moet ik er voorlopig niet aan denken, want ik ben bang dat ik me dan echt oud ga voe len." Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 uur. Faxen mag ook: 071-5321921. E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl Hij kan over zeven maanden met pensioen, maar Gerard Meijer wil er niets van weten. Na 41 dienstjaren in de Kuip voelt hij zich nog fit genoeg om er zeker nog een jaartje aan vast te plakken. ,,En misschien nog wel langer", zegt Feyenoords verzorger. „Want, wat moet ik dan gaan doen? Met mijn duimen draaien?" Wim Visser krijgt bij zijn nieuwe club, de Koninklijke FTVV, een technische man bo ven zich. Oud-speler Frank Bijloos wordt de baas van alle trainers bij de Haagse derde klasser. Jan Wouters (Altior) heeft een nieuwe club. De voetbaltrainer uit Zevenhoven heeft een contract getekend bij Esto (Bodegraven). Cees de Roode is met het bestuur van UVS overeengekomen dat hij nog een seizoen de zaterdagtak van de blauwwitten onder zijn hoede neemt. Ook Wim Meutstege en SEV zijn het eens geworden over verlenging van het contract. Voetbalvereniging Alphen en Peter Kerkhof gaan aan het einde van dit seizoen uit el kaar Buiten de regio is het contract met Roy Wesseling (ADO '20),Tijs Schipper (Spakenburg) en René Pas (Die Haghe) met een jaar verlengd. Arie van der Zou- wen (WGZ) gaat na drie jaar terug naar zijn oude liefde ASWH en Wout Pronk (ex- Wassenaar en weggestuurd bij Kranenburg) treedt per direct in dienst van PGS. Chris Treling wordt de nieu we technische man bij 's- Gravenzande Errol Refos is weg bij Wuppertal. Twee wim visser amateurclubs vechten om FOTC zijn diensten: Heerjansdam en Holland Ook Wilhelmus (1-0 winst op Concordia) en WM (2-0 zege bij Quick) hebben zich geplaatst bij de laatste zestien in de strijd om de districtbeker West 3 De tuchtcommissie van de KNVB heeft be sloten dat de stand van 0-3 bij de gestaakte wedstrijd Kranenbutg-WM als eindstand wordt aangemerkt. WM-speler Mohamed Aboulasri, die een rode kaart ontving, werd vrijgesproken De zaalvoetbalcommissie van de KNVB West 3 begroet in Aad Siera en Henk Distelvelt twee nieuwe leden. Simeko '82 is naar aanleiding van de ongeregeldheden te gen The Bombers bestraft met 270 gulden boete. Leider Ed van Lierop is voor twee wed strijden uitgesloten De regenboog- en Ne derlandse kampioenstrui van wielrenster Le- ontien van Moorsel leverden bij de kerstvei ling van voetbalclub WSB liefst 4900 gulden op Bert de Lange is in Zoeteiwoudi - uitgeroepen tot 'Meerburger van hei J Carrier BV uit Hazerswoude is hooft van de jeugdopleidingen van SV BenL geworden Momenteel heeft alleen gen een voorkeur uitgesproken om Euro 2000 in de Bollenstreek te verte Huis ter Duin in Noordwijk heeft eei Het bestuur van de Holland Ladies wielerronde van Nederland voor vro heeft in Nijkerk een contract getekei Formido als nieuv i sponsor. In de van Leidse organisatie zitter Wim van Du de hamer over aai der Marten de Lai (Leende) Na de) schapsronde, die officieel van de wi lender is afgevoeri het Euro 2000 nu Zeeuws Wielerwet Ook in Zeeland ka litie geen begeleid randeren. Het Ni kampioenschap q wordt volgend jaa - weekeinde van 13 nuari gehouden in acker Peter Reits legom) behaalde fc loek zuyderduin strandrace in Egm zevende plaats. In pakte hij een dag 1 de bloemen De zevende wedstrijd i Peter van Vliet marathoncup werd ei1 voor Jos Dohle uit Wassenaar. Vrijda wordt de competitie op de Uithof afj Bij de vijfde wedstrijd om de Van de Cup ging de zege naar Lars Hoogenl Roelofarendsveen. Kees Kortekaas 0 was de beste B-rijder De schaatsm. ploeg van Yoeri Lissenberg moet op een nieuwe geldschieter. Sponsor G stopt na drie jaar met ondersteuning1 van Herpen en Joke van Gerven zijn f pen tot de beste atleten van de eeuw tiekvereniging De Spartaan uit Lisse keysters van Alecto zijn in de hoofd) (zaalcompetitie) ingedeeld bij HDM, dam en Soubergh. Zondag 16 januai competitie van start Meijer (64) woont bewust in een flat, omdat hij niet van tuinieren houdt. „Dus een volkstuintje valt ook af. Bovendien ben ik bang voor muizen en ratten. En han dig ben ik al helemaal niet. Nee, laat mij lekker nog maar een tijd je bij Feyenoord aan de gang blijven. Daar voel ik me prettig en jong bij en ik kan het nog alle maal aan." Als rechtsback van Sparta's derde elftal ('technisch niet zo begaafd, maar steenhard en su persnel') en als honkballer van Sparta's eerste negental ('meest al verrevelder') sprong hij zijn vader Teun bij als masseur van de boksers van Theo Huizenaar. „Vanaf mijn schooltijd ben ik ei genlijk al met masseren bezig", zegt hij. „Eerst mijn vader gehol pen, daarna Bob Janse." De trainer van Excelsior beval hem aan bij Guus Brox, die een masseur zocht. „Een nette en keurige jongen", zo had Bob Jan- se Feyenoords manager laten weten. Gerard Meijer, net 24 jaar, werd meteen aangenomen. Hij begon in augustus 1959, gelijk met trainer George Sabot- ka en de spelers Rinus Bennaars, Jan Klaassens en Reinier ('Beer tje') Kreijermaat in de Kuip. „Een heel andere tijd dan nu. Ik wil niet altijd teruggrijpen op het verleden, maar er is veel veran derd en niet altijd ten goede. Vooral bij de jeugd ontbreekt het nog wel eens aan discipline en er is weinig respect voor ouderen. Je kan gerust zeggen dat de nor men behoorlijk zijn vervaagd en dat stoort mij wel eens." „Vroeger maakten de oudere spelers de dienst uit. Zij gaven de jonge spelers aandacht, maar ook een grote mond of een schop onder hun kont als ze iets niet goed hadden gedaan. De jeugd is veranderd. Tegenwoor dig hebben ze eerst een grote mond en gaan daarna pas luiste ren." „Waarmee ik niet wil zeggen dat het allemaal brave kereltjes moeten zijn. Ik heb liever een brutaal of ondeugend ventje, dat voor niets en niemand bang is, zo'n rotzak die de tegenstander ondersteboven loopt, dan een lief knulletje dat niemand kwaad doet. Als-ie maar gedisciplineerd is." „Dat begint al in de kleedka mer. Het kan daar zo'n zootje zijn, dat ik me soms schaam voor de mensen die het moeten opruimen. En daar kunnen ou dere spelers iets aan doen. Zij moeten de jongeren op hun plichten wijzen. Vaak doe ik 't en dan voel ik me net een boeman. Ik denk dat het ook te maken heeft met de opvoeding. Vroeger nam je meer van je ouders aan als ze je wezen op je gedrag. Het zal allemaal wel met de veran derde mentaliteit te maken heb ben." „Verdraagzaamheid is ook zo iets. Iets voor elkaar over heb ben. Ik zeg altijd: als iemand z'n handdoek in de kleedkamer ver- rapen en even in de wasmand te geet en jij verdomt 't om 'm op te gooien, dan ben je op het veld Gerard Meijer „De jeugd is veranderd. Tegenwoordig hebben ze eerst een grote mond en gaan daarna pas luisteren." foto gpd cees kuiper SCHRIJVENDE LEZERS Er is weer volop gefeest ter af sluiting van het oude jaar. De balans: talloze licht- en zwaar gewonden, drie doden en der halve drie families in rouw ge dompeld, duizenden dieren de stuipen op het lijf gejaagd, vele PTT- en andere brievenbussen door vuurwerk vernield, mil joenen guldens aan vuurwerk - legaal en illegaal - de lucht in geblazen. Wat een feest, het kon niet op! Wanneer komen wij eindelijk eens tot bezinning? Wanneer stoppen wij met dit (barbaarse) gedoe? Boze geesten verjagen? Wij leven toch niet meer in de Middeleeuwen? Oudejaarsvuurwerk begint gewoonlijk op 31 december, 's avonds om 24.00 uur en gaat een uurtje of daaromtrent door. Althans, zo zou het moe ten. In onze wijk Zuid-West hebben wij ruim vier dagen veel overlast door vuurwerk moeten doorstaan. Kinderen van 9, 10 jaar en soms nog jon ger, die het gevaar van vuur werk niet kunnen inzien, be ginnen er ook al mee te experi menteren. Een groot vuurwerk als show? Ja, schitterend, zoals het plaatsvindt na de Lakenfeesten en de 3 oktoberfeesten; onder, ideale Condities, begeleid door verantwoordelijke personen en onder toezicht van politie en brandweerpersoneel. Persoonlijk voorzie ik in de verre toekomst afschaffing van dit heidense gedoe, maar jam mer genoeg moeten er mis schien nog veel slachtoffers van vuurwerk vallen voordat er maatregelen worden getroffen. Afschaffing van het ontsteken van oudejaarsvuurwerk door leken, zou wat mij betreft in de Tweede Kamer besproken moeten worden. Het betreft immers een bezuiniging van ettelijke miljoenen én net voor komt vele ongevallen. Ik schrijf dit overigens mede namens veel ouderen hier in de omgeving die het einde van het jaar op zo'n manier niet bepaald vrolijk tegemoet zien. Voor enkelen brengt het zelfs slechte herinneringen boven aan de oorlog van 1940-'45. J.P. Stuart, Leiden. 'Regio kent redelijk rustig oud en nieuw', 'Overlast blijft be perkt tot incidenten', 'Leiden probleemloos het nieuwe mil lennium in', 'Rustige millenni umnacht'. Dit zijn zo'n beetje de krantenkoppen van maan dag 3 januari 2000. Onze erva ring is anders. Op oudejaarsavond vertrek ken wij over de zeer rustige 'rondweg' in de Merenwijk in Leiden naar onze dochter en schoonzoon in Oegstgeest. Hun eerste oud en nieuw in het in 1999 gekochte nieuwe huis. Tussen de nieuwe buren steken ook wij traditiegetrouw ons vuurwerk af. Niet echt rustig in een smallere straat dan wij ge wend zijn, oorverdovend zelfs. Na een uurtje steekt de hele buurt de handen uit de mou wen en wordt de straat geveegd en het vuurwerkafval verbrand in een vuurkorf. Om een uur of drie in de nacht rijden wij terug naar de Merenwijk. Het is al rustig op straat. Zelfs op de hoek van de Marnixstraat branden de ver keerslichten nog allemaal. Geen mens en zeker geen ME te zien. We draaien de Gooimeerlaan op en gaan op de T-kruising linksaf de rondweg op. Het is erg stil overal. Dat komt zeker door de motregen. We passeren bij het bleke licht van de straatlantaarns achter elkaar minstens drie vol ledig vernielde bushuisjes. Zelfs de spanten zijn verbogen. Glas ligt ver in het rond. Alsof er bommen in zijn ontploft. Dat doe je niet met je blote handen of met wat rotjes. De volgende dagen blijken er langs de rondweg nog meer huisjes volledig te zijn vernield. Hoeveel kost (onze gemeen schap, dus ook u) zo'n bushuis je eigenlijk? Vanavond wordt er bij Sonja gepraat over de verloedering op straat. Een al jaren durend ge sprek. Net als over zinloos ge weld. Er zijn slechts drie doden gevallen door vuurwerk. Eigen schuld, dikke bult, denkt ieder een. Het zijn maar wat bushokjes, dus wat klets je nou? Is dat niet te voorkomen? Nee, niet met meer blauw op straat, of met ME en dranghekken, of bewa kingscamera's. Het kan wél door op 31 december 2000 met een paar honderd (van de twin tigduizend) Merenwijkers bij elk van die kleine twintig bus- huisjes een feestje te bouwen. Met iets te drinken en oliebol len en wat ieder maar wil mee brengen. En natuurlijk is er dan ook plaats voor die 'vervelende vandalen'. Ze zijn tenslotte on ze eigen kinderen. We wensen elkaar om 24.00 uur een gelukkig en gezond nieuwjaar. Dan steken we geza- Met belangstelling heb ik in het Leidsch Dagblad van 29 decem ber gelezen wat onze burge meester Zonnevylle mist in Lei derdorp: chauvinisme. Inder daad is chauvinisme in de vorm van saamhorigheid een groot goed, zoals de burgemeester stelt. Maar als er niet wordt ge luisterd als burgers samen tegen iets zijn, dan verzwakt dat. En ontstaat er een zekere apathie. „Wij willen een omgeving waarin de burger zich thuis- voelt", aldus Zonnevylle. Maar er gaat van alles op de schop in Leiderdorp, terwijl de mensen dat zelf niet willen. De zogehe ten Schansen - de flats langs de Engelendaal - gaan bijvoor beeld tegen de vlakte. Daar hebben spandoeken buitenge hangen met protestleuzen. Die flats zijn prachtig. Ik ben er vele keren in geweest. Ze zijn even mooi als de flat waarin ik zelf woon. Ook even oud. Dat er na zoveel jaren achter stallig onderhoud is, dat weet iedereen. Maar dan gooi je ze nog niet tegen de vlakte. De mensen wonen er graag! Het gaat heel goed met de Nederlandse economie, maar ietsje minder zou ons staan. Laten we om kijken, dichtbij en voel}: Mensen hebben geen ven hun hoofd, wone ten of op straat. En v die flats weg, want weer eens iets nieuw#) Geld genoeg, dat hale weer bij de burgers: rend-zaakbelasting 30 procent omhoog. D Kamer sprak er scha^ maar wordt er geluiste totaal niet. Er is al 'oorlog' in buurt. Tegenover het park De Houtkamp kt ij torenflats, elk twaalf h de laatste jaren is er om hoogbouw te door laagbouw, maar dorp worden omgekt woontorens neergezei len de mensen het? wat helemaal fraai is zicht van de mensei park wordt gewoon metseld. En dan moeten wij vinistisch zijn?! M.C Kinderen beginnen op steeds jongere leeftijd met het afsteken van vuurwerk. archieffoto united photos de boer rob hendriks menlijk ons vuurwerk af en branden een beheerst vuurtje. Nemen er nog eentje op de goede afloop en zeggen: 'Tot 31 december 2001'. Als we dit doen, heeft binnen de kortste Wij gaan ervan uit dat dit nog een gezond, gelukkig en keren heel Nederland het over idee, in ieder geval in de Me- rustig nieuwjaar, de FHP's (feesthangplekken) renwijk, half november 2000 van Leiden. Komen we ook wordt uitgewerkt. Frans en Bep Hemelop, eens op de tv. En o ja, wij wensen iedereen Leiden. De afgelopen weken vond in deze krant een heftige woordenwisseling plaats tussen wethouders van Leiden en diverse regiogemeenten. De kritiek was ongezouten en had als onder werp: de verhouding tussen Leiden en de regio in het kader van het Grote Steden Beleid. Een ander conflict ligt nog vers in het geheugen, namelijk de verdeling van de opbrengst van de aandelen EZH. Bij dat conflict werd weliswaar beweerd dat het een pure centen- kwestie' was, maar ik waag dit te be twijfelen. Wanneer gemeenten elkaar voor de rechter dagen, met Zoeter- woude als gunstige uitzondering, is er echt iets grondig mis in de onderlinge verhoudingen. De publiek geuite voor nemens van de gemeente Leiden om juist tot betere regionale samenwer king te komen, staan hiermee in schril contrast. Mijn grote zorg is dat deze voornemens wel met de mond worden beleden, maar in de praktijk van wei nig waarde blijken. Laat ik een voorbeeld noemen ter il lustratie. Het is algemeen, bekend dat de gemeente Leiden op het huidige vliegveld Valkenburg woningen wil gaan bouwen. Daarbij wordt een grenscorrectie (annexatie) niet uitge sloten. Samen met de provincie Zuid- Holland heeft Leiden een bouwschets voor dit gebied ontwikkeld ('Valker hout'). In de regio zorgen de begerige ogen van Leiden voor veel commotie. De drie gemeenten die gezamenlijk eigenaar zijn van het grondgebied (Wassenaar, Valkenburg en Katwijk) hebben uit zelfbehoud inmiddels ook een plan ontwikkeld, voor het geval dat het vliegveld inderdaad voor wo ningbouw wordt vrijgegeven. Dit plan, 'Valkenburcht', werd op 21 april vorig jaar in een openbare commissieverga dering van de drie gemeenten bedis cussieerd. Tot mijn verbazing was van uit Leiden alleen mijn fractie vertegen woordigd. Geen van de collegepartijen of grote oppositiepartijen vond het blijkbaar de moeite waard om kennis te nemen van deze discussie. Of was het dat men vreesde 'in het hol van de leeuw' te zullen belanden? De kritiek op de gemeente Leiden was inderdaad niet van de lucht. Het wantrouwen van de regioge meenten ten opzichte van Leiden heeft diepe wortels. Wethouder Pecht- old legt de oorzaak hiervan bij de noodzakelijke gebiedsuitbreidingen uit het verleden. Natuurlijk is het zo dat in dergelijke situaties de belangen van de diverse gemeenten met elkaar kunnen botsen. Maar dat ontslaat ons niet van de plicht om ons tenminste te verplaatsen in de positie van andere gemeenten en met hen open in ge sprek te gaan. Hiermee kan dan een basis worden gelegd voor meer ver trouwen in de regio. Ik zie het als een taak van de Leidse gemeenteraad, en met name de colle- gefracties; om erop toe te zien dat het begrip regiobelangen niet wordt ge bruikt als synoniem voor Leidse belan gen. Alleen op deze wijze ontstaat de mogelijkheid van een vruchtbare re gionale samenwerking. Filip van As (RPF/SGP/GPV-fractie), Leiden. Graag wil ik reageren op het artikel in het Leidsch Dagblad van donderdag 6 januari over de problemen met het taxiver voer bij Eltax/Schutte. Net als vele anderen heb ook ik moeten ervaren wat het is lang op de taxi te moeten wachten, daarom ook mijn re actie. De ervaringen van me vrouw M. van der Meijden staan natuurlijk niet op zich zelf. Persoonlijk vind ik het spijtig dat zij de schuld legt bij de personen die er het minst schuldig aan zijn, namelijk de chauffeurs. Zij krijgen hun op drachten vanuit de centrale. Wanneer er daar fouten wor den gemaakt, krijgen de chauffeurs het op hun boter ham. En fouten worden er daar gemaakt, dat is een vast staand feit. Vandaar ook dat ik de reac tie van de heer B. de Jong van Taxi Schutte zeer zwak vind. Wanneer klant A een taxi be stelt, moet het mijns inziens niet kunnen dat klant B in de bestelde wagen stapt Gebeurt dit toch, dan moet de betref fende chauffeur weigeren de ze klant te vervoeren. Hij krijgt zijn opdracht vanuit trale en dient deze daier uit te voeren. De cri moet de opdracht duidelijk aan de beran« chauffeur doorgeven. toch van de gekke diei club of organisatie i 1 zelf moet gaan regelei ui aan de beurt is om in te mogen stappen. Ik zou de heer De J?n len adviseren zijn pen de centrale een betei ding te geven zodat be van gemaakte afsprai niet meer voorkomt. Persoonlijk vond ik tie van de heer Bramf - Eltax zakelijker. Hij moed te bekennen d<^ zijn spijt nog tekortki zijn in de automatise hoopte dat deze binne te lange tijd tot het gaan behoren. Wij als cliënt hopen hem mee, want sinds mengaan hebben veel hun twijfels. Zij den)t' terug aan die goede o toen Eltax nog Eltax vi AAE

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20