Leidsch Dagblad Pinochet mogelijk vrij Véél! Sale! ch ei INSDAG 12 JANUARI 2000 5 Ter Aar blijft bestaan Akkoord maakt einde aan Franse blokkades Olifantje voor Volkenkunde m Topambtenaren kenden taxatiewaarde panden zori 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Eén op vijf apensoorten loopt gevaar OPGERICHT 1 MAART 1860 Prijswinnaar Ruud Fraij maakt rondreis door Zuid-Afrika 13 Marcel Marée speurt als detective naar kenmerken op Egyptische grafstenen 15 Oegstgeestse kwekers boos over uitstel aankoop gronden Rijnfront 17 Rector Henk H ietbrink verlaat Rijnlands Lyceum in Sassenheim 18 Anderhalf miljoen voor uitbreiding sporthal Oudendijk in Woubrugge [rafenis Daniël ider media van de zondag len Daniël van Cotthem heeft de media gevraagd e blijven van zijn begra- De ouders willen hun *'3 morgen in beslotenheid Jen begraven. De jongen eed aan de gevolgen van mishandeling vrijdag op r-lji Vlaardingen-Oost. Vrij- Wordt een herdenkings- Maandag was al een tocht door Vlaar- ah i r sin beperking Jek lijfrente Ie verdere versoepelingen t nieuwe belastingstelsel beperking van de lijfren- pbojek feitelijk van de baan. si&et spaarloon mag ge- 93 direct worden gebruikt lijfrente af te sluiten. ciedreiging -jnderwijs Jjeigen acties van leraren |t voortgezet onderwijs, —liegroep van leraren 'On- n||s, onderwijs, onderwijs' jet te spreken over de die staatssecreta- ilmund heeft genomen werk van scholieren in ite klassen van havo I o te verlichten. Volgende ~^gaat de groep de acties Spreiden. I3 Spanje onderneemt geen actie tegen vrijlating ex-dictator Chili afke van der toolen De twee Oegstgeestse topamb tenaren die ieder een gemeen- tepand kochten dat in drie jaar explosief in waarde is gestegen, kenden de taxatiewaarde van dit onroerend goed. Andere bieders hadden die voorkennis niet. Dat blijkt uit notulen van de raadscommissie die zich in 1997 over de verkoop boog. De advertentie waarin de twee gemeentelijke kantoor panden aan het Wilhelmina- park te koop werden aangebo den, vermeldt de getaxeerde waarde niet. Voorzitter Poel mans van de raadscommissie vond destijds dit verschil in kennis bij de ambtelijke en niet-ambtelijke bieders geen probleem: „Die taxatie kan geen rol hebben gespeeld. De bieding is gebaseerd op: 'wat heb ik ervoor over'." Eén van de twee topambte naren, het hoofd openbare wer ken, heeft zijn helft van het tweelingpand inmiddels te koop gezet voor krap twee mil joen gulden. De waarde van het imenen in ban i aardbeving Aanhangers van Pinochet vieren feest in de Chileense hoofdstad Santiago. pnië maakt zich op voor r^&mp van buitengewone 4rties. Een omstreden on- ^ker heeft voorspeld dat ^enië op 15 januari wordt jfen door een aardbeving Ie kracht van zeven of f |p de schaal van Richter. I Ajel het bericht door geo- wordt tegengesproken, jn de Roemenen water- jfAiedselvoorraadjes aange- rj:l Europa in itp van griep {joep krijgt heel Europa in Ireep. Gisteren waren van zwegen tot Italië en van i tot Groot-Brittannië al enen mensen het slacht- P In Duitsland komt de I langzamer op gang. In frijk zijn naar schatting Mjoen grieppatiënten, in tftwee. In Nederland heb- dch 100.000 mensen bij lisarts gemeld. IDAAG 24 PAGINA'S De vrijlating van de Chileense oud-dictator Augusto Pi nochet is zeer reëel geworden. De Spaanse regering ver klaarde vandaag dat zij geen pogingen zal ondernemen om de vrijlating van Pinochet tegen te houden. LONDEN-SANTIAGO-MADRID ANP-Rtr-AFP De Spaanse onderzoeksrechter Garzón wil de Chileen vervol gen wegens schendingen van de mensenrechten tijdens zijn militaire bewind in 1973-1990. Pinochet zit al bijna vijftien maanden in Groot-Brittannië vast in afwachting van mogelij ke uitlevering aan Spanje. De Britse minister van bin nenlandse zaken verklaarde gis teren dat hij 'geneigd is om Pi nochet vrij te laten, omdat on afhankelijke artsen geconclu deerd hebben dat de 84-jarige Chileen te ziek is om terecht te staan'. Alle partijen in de zaak krijgen zeven dagen de tijd hun visie op het Britse standpunt naar voren te brengen. Daarna volgt een definitief besluit. Het nieuws over de mogelijke vrijlating van Pinochet is met gemengde gevoelens ontvan gen. Organisaties van nabe staanden van slachtoffers van het Pinochet-regime hebben met ontzetting gereageerd. Me destanders van de 84-jarige Chileense oud-generaal halen opgelucht adem. De Argentijnse advocaat Car los Slepoy die Garzón hielp in zijn onderzoek verklaarde dat gezondheidsproblemen geen reden zijn om Pinochet vrij te laten. Als hij te ziek is om te worden berecht, dan moet de procedure worden uitgesteld en foto afp cris bouroncle moet hij wel onder huisarrest blijven totdat zijn gezondheid verbetert, aldus Slepoy. In Chili konden voormalige politieke gevangenen hun woe de niet verbergen. „Deze man kende geen genade. Hij kent geen medeleven en heeft geen spijt van wat hij in Chili heeft gedaan. We willen eerst een proces en pas dan kunnen we spreken over medeleven voor hem", aldus Luis Munoz. In Santiago gingen aanhan gers van Pinochet de straat op. „Het wordt tijd dat de inmen ging in onze aangelegenheden ophoudt", zei een van hen. tim brouwer de koning Ter Aar blijft een zelfstandige gemeente. Het provinciebe stuur van Zuid-Holland besloot gisteren dat het dorp de be stuurlijke problemen voldoen de heeft opgelost om op eigen benen te blijven staan. Daar mee is een dreigende herinde ling van de baan. Ter Aar krijgt binnen afzienbare tijd weer een eigen burgemeester. Wel moet de gemeente door middel van een meerjarenplan tonen dat zij 'duurzaam' in staat is om haar eigen broek op te houden. Ook komt er een provinciaal onder zoek naar samenwerking met andere Rijnstreekgemeenten. Afgelopen maandagavond had het gemeentebestuur nog een gesprek met de provincie over de toekomst. Als gezamen lijke opdrachtgevers bespraken «tnie 'f en Samenleving Ijrek van de Dag ""Tjtura/Strips 19 .6,7 IKEA WinterSALE! 20 tot en met 80% korting op veel producten .11,13,15,17,18 20,21 jsieprogramma's Iverzicht De WinterSALE duurt t/m 29 januari IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 ct/min.) ^IKEAJ maak je eigen wereld De blokkade van de grensovergangen tus sen Frankrijk en de buurlanden is voorbij. De Franse wegvervoerders en minister Gayssot (vervoer) bereikten de afgelopen nacht na urenlang overleg een akkoord. In het noorden en oosten van Frankrijk werden de meeste blokkades vanochtend kort na zes uur opgeheven. Op andere plaatsen kon het verkeer pas enkele uren later weer rijden. De blokkades, die maandag begonnen, waren een protest van de vrachtvervoer ders tegen de voorgenomen verkorting van de werkweek naar 35 uur en de verhoging van de brandstofprijs. Voor overwerk krij gen de vrachtwagenschauffeurs nu vanaf het 36ste uur betaald, de regering wilde aanvankelijk bij 39 uur beginnen. Ook is af gesproken dat de staat belasting op de brandstof terugbetaalt aan de ondernemin gen. Gayssot sprak vandaag met de werkne mers in het vrachtvervoer. Veel chauffeurs zijn woedend over de concessies die de mi nister aan de werkgevers heeft gedaan. Toch verwacht Gayssot dat de werknemers MI ngrijke mededeling 1 Heijn heeft besloten om met onmiddellijke ingang AH Zuurkool 7^®' (zakje, netto gewicht 520 gram, uitlekgewicht 500 gram) uit de winkels iWPe consument terug te halen. jj voor deze maatregel zijn enkele klachten van consumenten met -'n9 tot het aantreffen van stukjes glas in het desbetreffende product. Albert ^telt hoge eisen aan de veiligheid van haar producten De klachten nde producten die vorige week en deze week verkocht zijn met de larheidscode 07-03-00. Uit voorzorg heeft Albert Heijn besloten alle irkool Naturel terug te halen bij de consument tatregel geldt uitsluitend voor de AH Zuurkool Naturel, overige varianten zuurkool is de kwaliteit gegarandeerd. 'enten die AH Zuurkool Naturel hebben gekocht wordt dringend verzocht [et te consumeren en terug te brengen naar de Albert Heijn-winkel, alwaar }ta' urne jtadere inlichtingen kunnen consumenten gebruik maken van de gratis flijn van Albert Heijn 0800-0305. oen onze verontschuldigingen aan voor het ongemak. Ook auto van benevelde wordt thuis gebracht drachten gpd Kroeglopers in Drachten kun nen voortaan hun auto thuis laten brengen. Een Drachtens taxibedrijf biedt beschonken klanten niet alleen een taxi, maar ook een extra chauffeur voor de eigen auto aan. De service is bedoeld om te voor komen dat mensen met een slok op achter het stuur stap pen. „Wij zien heel vaak dat men sen toch naar huis rijden, om dat ze hun auto beslist niet bij het café onbeheerd willen ach terlaten", zegt Verwoert van taxicentrale Kijlstra. Hoeveel de 'thuisbrengregeling' gaat kosten, staat nog niet vast. „Maar in ieder geval minder dan een dubbele taxirit." leiden Japanners waren dol op de olifantjes die Hollanders vanaf de 17de eeuw naar het eilandenrijk verscheepten. De cadeaus bestendigden de toch al stevige handelsrelaties tussen de twee landen. Een schilderij waarop het uitwisselen van zo'n geschenk te zien is, werd deze week aangekocht door het Leidse Rijksmuseum voor Volkenkunde. Schilder is de Japanner Watanabe Kakush die het werk in 1813 in opdracht maakte voor een rijke Japanse familie. Uiteindelijk belandde deze bijzondere schildering in handen van een Amerikaanse particulier die het aan Volkenkunde verkocht voor een half miljoen gul den. Het is vanaf 20 maart in Leiden te zien. Dit jaar viert Nederland, en Leiden in het bijzonder, de 400- jarige betrekkingen met Japan. Pagina 19: Een olifantje met hondenoren. foto pr NR. 42206 LOSSE NUMMERS/1,85 ZATERDAG 2,40 Leidsch ^-Dagblad ~T omem 'Niks mis' met procedure in Oegstgeest oegstgeest huis is destijds op 275.000 gul den geschat. De ambtenaar heeft ongeveer 3,5 ton betaald, en er volgens de huidige wet houder Smitsloo voor zo'n zes ton aan verspijkerd. Op het huis rustte geen anti-specula- tiebeding. Enkele gemeenteraadsleden zetten pas vraagtekens bij de gang van zaken toen bleek van wie het hoogste bod kwam: men had niet aan de mogelijk heid gedacht dat ambtenaren mee wilden bieden. Leefbaar Oegstgeest vroeg alsnog om een anti-speculatiebeding, maar de overige partijen legden zich bij de verkoop neer. Oud-wethouder Poelmans blijft erbij dat 'er niks mis' was met de gevolgde procedure. „Die is overigens door de ge meenteraad vastgesteld." In het college van B en W zijn volgens hem geen twijfels gerezen toen bleek wie de panden kochten: „Het college wilde de hoogste prijs hebben, en het maakte ons niet uit wie die betaalde." Pagina 15: Oud-wethouder: uitleg was onnodig zij het laatste rapport van het onderzoek van het bureau Van Naem en Partners. In tegenstel ling tot anderhalf jaar geleden achtten de onderzoekers herin deling van de gemeente nu overbodig. De veranderingen die het gemeentebestuur onder leiding van waarnemend-bur gemeester Lyklema op bestuur lijk en ambtelijk niveau door voerde gaven aanleiding tot een andere opstelling. Volgens Lyklema heeft de provincie aan de hand van het onderzoeksbureau Van Naem en Partners een slag van 180 graden gemaakt. „Niemand zal toegeven dat de provincie zich toen met opzet zo opstelde. Misschien is dat achteraf wel goed geweest om de problemen hier te kunnen aanpakken." Pagina 18: Werk van puinrui mer Lyklema zit er bijna op HET WOORD IS AAN Bob Dylan Op het ogenblik dat iemand zijn geweer aan het herla den is, dan is er vrede. geregeld C" y* .j *172° "271° *372° 30% 10% 10% 20% 40% 30% Belletje verraadt spoormoordenaar De gisteren in Lissabon opge pakte Franse verdachte van een serie spoormoorden in Frank rijk is verraden door een tele foontje naar een vriend in Mar seille. De man werd al een maand door de politie gezocht, maar was tot gisteren met succes on dergedoken. In Lissabon huur de hij een kamer. Maar, toen zijn hospes hem uit zijn kamer zette, voelde hij de behoefte om een Marseillaanse vriend te bel len. Doordat hij zijn mobiele tele foon had weggegooid, was hij aangewezen op een telefooncel. Dat en zijn Marseillaanse verle den werden hem noodlottig. De man wordt verdacht van moor den op een aantal jonge vrou wen, meest in nachttreinen. met de overeenkomst instemmen. Frankrijk stond onder grote internationa le druk om een einde te maken aan de blokkades. De Europese Commissie had Parijs maandag gedreigd met een juridi sche procedure bij het Europese hof we gens het hinderen van een vrij verkeer van personen en goederen. In Spanje was gisteravond een tegenactie van Spaanse chauffeurs bij de grenspost Biratiou. Franse chauffeurs komend uit Frankrijk of Spanje 'verzochten' zij rechts omkeert te maken. Spaanse en Portugese chauffeurs lieten zij wel door. 9-23 januari 2000 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. washington anp Eén op de vijf soorten apen en mensapen dreigt binnen één generatie van de aarde te ver dwijnen als er geen bescher mingsmaatregelen komen. Dat meldt de Amerikaanse milieu organisatie Conservation Inter nationaal (Cl) in het -rapport Primaten in gevaar. De organisatie stelde een top- 25 samen van meest bedreigde soorten. Op de lijst staan onder meer berggorilla's, orang- oetangs, Javaanse gibbons, een aantal soorten langoeren en een aantal maki-soorten. Vol gens de directeur van Cl vormt de lijst het topje van de ijsberg. De apen worden vooral in het nauw gebracht door grootscha lige houtkap en jagers en stro pers. Samen met de dieren lo pen ook belangrijke ecosyste men gevaar. Circa 96 procent van de meest bedreigde dier soorten leeft in bedreigde ge bieden. Die gebieden nemen 1,4 procent van de totale op pervlakte op aarde in beslag, maar ze herbergen meer dan zestig procent van alle planten en diersoorten ter wereld. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: ti.v.m. controle be/orgmg) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) D Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/glro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leidon. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.loidschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1