7 Katwijk zet streep door zeejachthaven pe leerkracht is het kind van de rekening' Duin Bollenstreek Weer run op huizen Aqua Nova en Zanderij 21 'Ze kennen de ins en outs niet Katwijk: meer hulp bij financiële problemen K Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 Katwijkse boulevard in de steigers 12 JANUARI 2000 et gordijnen in brand I-jarige Lissese is gisteravond met ademhalings- |en naar het ziekenhuis gebracht, nadat in haar wo- ■Ooievaarstraat brand was ontstaan. Een brandende 1 een gordijn, dat vlam vatte. De vrouw wist de wo- luchten en de brandweer kon het vuur in korte tijd malve brandschade aan gordijnen, vensterbank en |j de 37-jarige, is ook waterschade in de benedenwo- Jn. In Noordwijker aangehouden ■De politie heeft de afgelopen nacht op de Alk in len 60-jarige Noordwijker van de weg gehaald, om- Anet drank op achter het stuur van zijn auto was ge- poordwijker had twee keer meer gedronken dan is Hij kreeg een rijverbod van zes uur en een proces- 17 weer in de lucht Het regionale televisiezender Kanaal 7 is weer in de lis een storing aan het zogeheten kopstation, een V programma's moet doorgeven, is Kanaal 7 vanaf ■e lucht geweest. Tien technici zijn de afgelopen da- {weest om de storing te verhelpen. Na veel tegenslag chnici de apparatuur gistermorgen dan eindelijk l De achterstallige programma's van Kanaal 7 wor- Litgezonden. pUa op Nieuw-Zuid en De Krom He douches op de Katwijkse sportparken Nieuw- en De Krom (v.v. Katwijk) is de legionellabac- ioffen. De douchegelegenheden zijn tijdelijk buiten leid. Gisteren zijn de waterleidingen op de sportpar- poeld met heet water, morgen wordt die behande- fd. Daarna neemt het Duinwaterbedrijf Zuid-Hol- p monsters. Vermoedelijk is stilstand van de water- nen tijdens de winterstop de oorzaak van de aan- |hn de legionellabacterie. ntr iu ik Noordwijk stemt in ilan Bronsgeest-Zuid door lange bezwaarprocedures tegen de omlegging van de weg. De commissie drong er wel op aan het plan voor Brons geest-Noord niet los te laten. Verantwoordelijk wethouder R. Tummers verzekerde dat het nieuwe bestemmingsplan past binnen het 'tweepoten-beleid' (Bronsgeest Noord en Zuid) van de gemeente: „We gaan nu voor 680 woningen. Het plan voor Groot-Bronsgeest blijft." De fractie van de Combinatie (PvdA, GL, D66), bij monde van A. van Rijnberk, stelde weinig vertrouwen in de toezegging van de wethouder en hoorde in zijn verhaal dat Bronsgeest- Noord voor het plan Offem- Zuid wordt ingeruild. ,,U zet nu een heel andere lijn in en er is geen inspraak over de wijziging van het beleidsvoornemen. Het is niet de goede manier om met de bevolking om te gaan." Van Rijnberk zei dat het on nodig is een apart bestem- mihgsplan voor Bronsgeest- Zuid te maken, aangezien het bestemmingsplan voor Groot- Bronsgeest al is goedgekeurd: „In Groot-Bronsgeest kunnen 1200 woningen worden ge bouwd. Planologisch is dit alle maal al. geregeld in het huidige streekplan. En via een anticipa tieprocedure kunnen we star ten met bouwen in Bronsgeest- Zuid." Van Rijnberk stemde als eni ge tegen het collegevoorstel. katwijk Wie mooi wil zijn, moet pijn lijden, luidt het ge zegde. De bewoners van dit huizenblok aan de Boulevard zitten zich met die gedachte tijdelijk te verbijten. Bij de op knapbeurt van het Emmpalein worden de gevels van de ap partementen en res taurants ook meege nomen. Dat ziet er even spookachtig uit, maar het levert als het goed is straks een fraaie aanblik Op. foto dick ho- gewoning De woningen in de nieuwe fa ses van de nieuwbouwprojec ten Aqua Nova en Zanderij in Katwijk zijn opnieuw erg in trek. Voor 14 eengezinswonin gen in de Zanderij meldden zich 496 kopers. Morgen ver richten wethouder Van der Plas en een notaris de loting tussen de inschrijvers. Voor 49 woningen in Aqua Nova (37 appartementen van af 335.000 gulden en 12 eenge zinswoningen vanaf 525.000 gulden) schreven zich 337 ge gadigden in. De 18 villawonin gen in de Zanderij (vanaf 810.000 gulden) trokken 94 belangstellenden. Verder heb ben 662 Katwijkers hun zin nen gezet op 32 eengezinswo ningen in het deel Tuindorp en loten 793 mensen mee voor 82 dakterraswoningen en 4 eengezinswoningen in de prijsklasse vanaf 425.000 gul den. Kandidaten die een woning wordt toegewezen, krijgen schriftelijk bericht van make laar De Leeuw. Alleen RPF wil verder met onderzoek iils|oet snel bouwen. ierderheid van de commissie ruim- ng was dit gister den om akkoord te snn voorontwerp be- Bronsgeest- e wijk ten zuiden ierckelweg komen ningen. Tot 2004 ddeld 100 wonin- leergezet. De pre- van de, waar- :errijke, wijk moet CL t, evenals de ver- ^et soort woningen op). Dit is onder dijk van de planex- nmingsplan staat ran het plan voor >eest - met 1200 ■uim drie jaar gele gemeenteraad is en door de plano- Imissie van de pro- De zeejachthaven in Katwijk is wat burgemeester en wethouders betreft definitief van de baan. Het college wil geen medewerking verlenen aan een haalbaarheidsonderzoek dat de stichting Zee jachthaven Katwijk wil laten verrichten. „In 1998 heeft het college al afwijzend gereageerd op zo'n verzoek. We hebben geluisterd naar alle argumenten de de KV1H en de stichting Zeejachthaven in de tussentijd hebben aangedragen, maar de meerderheid van het college ziet geen reden om dat besluit te herzien", verklaart burge meester ,Van Wouwe de streep die hij door het plan wil halen. katwijk» eric de jager tuwe plan Brons een apart bestem- pgesteld, dat nog ing aan de PPC - voorgelegd. In dit ^Hplan is overigens van de Van Berc- «Mgewenst is als de ^Kmsgeest er komt, I^Bien. Dit voorkomt RPF-wethouder Post hoort niet bij die collegemeerderheid. Hij stemde als enige wethouder vóór het haal baarheidsonderzoek. WD'er Van Pa ridon liet aantekenen dat zij welis waar niet tegen het plan voor een jachthaven op zich is, maar dat zij de financiële gevolgen voor Katwijk te groot vindt. Volgens burgemeester Van Wouwe gelden nog altijd dezelfde vier argu menten tegen een onderzoek die vo rig jaar leidden tot een afwijzing van het voorstel van de stichting. De ha ven in 't Wantveld past niet in de ste denbouwkundige visie op het dorp, het project is een aanslag op de na tuur in de Noordduinen, de econo mische spin-off voor Katwijk is gering en de financiële bijdrage die de ge meente moet opbrengen te fors. „Wij vinden het idee te interessant om het zomaar aan de kant te schui ven", verklaart Post zijn stem vóór. „Ik stem niet voor de jachthaven. Ik stem voor een haalbaarheidsonder zoek. Er is meer onderzoek nodig om 'ja' of 'nee' te kunnen zeggen. Bij voorbeeld naar de aantasting en de compensatie van natuurgebied. En er is hier een aantal telefoontjes ge pleegd en geconstateerd dat het te genvalt wat we aan financiële steun kunnen krijgen. Maar of dat nu tot de bodem is uitgezocht, daar kun je je vraagtekens bij zetten. Er is gewoon nader onderzoek nodig en dan kan best blijken dat de zeejachthaven er niet moet komen." Wat betreft de argumenten dat een zeejachthaven niet in Katwijk zou passen, zijn Post en zijn RPF inmid dels 'om'. „In Scheveningen is het ook niet de jachthaven die ervoor ge zorgd heeft dat het centrum gewor den is tot wat het is. Een jachthaven kan de Katwijkse identiteit juist ver sterken", aldus Post. Aantasting van de Katwijkse identiteit is echter geen reden geweest om tegen het onder zoek te stemmen, zegt Van Wouwe: „Er zijn mensen die zeggen dat een zeejachthaven niet past in de Kat wijkse cultuur, maar dat is geen argu ment van het college." De gemeenteraad moet zich op donderdag 27 januari nog uitspreken over het voorstel van b en w om het haalbaarheidsonderzoek af te gelas ten. „Ik ben benieuwd hoe de ge meenteraad - en dus de bevolking - erover denkt. Want het woord is aan de raad", aldus Van Wouwe. En het collegeadvies komt aanstaande don derdagmiddag ter sprake in de com missie voor algemene bestuurszaken, waar de fractievoorzitters van alle po litieke partijen én vertegenwoordi gers van de stichting Zeejachthaven aanwezig zijn. De burgemeester zegt het wel te betreuren dat uitvoering van het plan volgens berekeningen van de ge meente niet mogelijk is. „Het is jam mer dat de op zichzelf gerechtvaar digde droom van een zeejachthaven in Katwijk wéér niet lukt. Maar ik ben niet gewend om dingen na te jagen die niet haalbaar zijn." Stichting Zeejachthaven: katwuk» eric de jager Secretaris P. de Haas van de KVTH zegt dat de ondernemersvereniging en de stichting Zeejachthaven donderdag tij dens de commissievergadering, waarin het voorstel tegen een nader onder zoek naai- de Katwijkse zeejachthaven wordt behandeld, hun ontevredenheid over het collegebesluit duidelijk zullen laten blijken. „Wij vinden dat ze het besluit moeten uitstellen. Ze kennen niet alle ins en outs." „De vraag was niet of het haalbaar is, de vraag was of we samen een haal baarheidsonderzoek konden doorzet ten", zegt De Haas. „Wij weten dat er om ons heen heel positief gedacht wordt over het plan. Maar iedereen zegt: 'we doen niets, als de gemeente niet meedoet.' Eind februari is het rap port van de Haagse Hogeschool klaar. Daarin staan veel nieuwe aspecten, dat rapport is beter dan de oorspronkelijke plannen. Wij willen dat aan het college aanbieden, maar het plan wordt al af geserveerd voordat het een kans krijgt." Vólgens Van Wouwe heeft de afde ling economische zaken van de ge meente wel degelijk alle ins en outs be keken: „Op alle aspecten is diep inge gaan en alle argumenten zijn zorgvul dig afgewogen." Toch heeft De Haas daar zijn twijfels over. „De Europese Unie en de provincie zijn bereid geld te voteren voor onderzoek. Het hoeft de gemeente Katwijk helemaal niet zoveel te kosten. Wij gaan er ook vanuit dat de bijdrage van de gemeente zo laag mo gelijk moet zijn." Maar zelfs als de stichting erin slaagt de kosten te beperken, dan nog ziet Van Wouwe weinig heil in een nader onderzoek. „Wethouder Van Paridon heeft alleen bezwaren over de financi en. Heel misschien is het geld wel op roepbaar, hoewel we daar echt zorg vuldig naar gekeken hebben, maai" voor de anderen resteren dan nog drie punten. Ik denk niet dat het realistisch is om te verwachten dat de omstandig heden snel wijzigen." Volgens De Haas kan Katwijk nog re kenen op een aantal 'ludieke acties' om de noodzaak van een nader onderzoek naar een zeejachthaven onder de aan dacht te brengen. Rector Henk Hietbrink verlaat Rijnlands Lyceum in Sassenheim (Ene nieuwenhuuse goed voor leerlin- Islecht voor leer- e politiek is voort- ig met het beden- en en de laatste p weer terugdraai- perwijsvernieuwin- èringen, die op zich voor de leerlingen garbij de leerkracht van de rekening ïn. |mening van Henk jaar), rector van Lyceum in Sas- vertrekt op 1 au- sertig jaar onder do#! gebruik van een pensioenregeling, werkte hij in Win- leerkracht Neder- ïelljSplle (als conrector) ek hij als rector in leer. ands heeft ïko een en vwo en is bij- raal. Dit betekent iur gevormd wordt die daardoor een :1 op de gang van ïool druldcen. Het irtigt ook de belan- lijnlands in Wasse tgeest. laatste actie van t is Karin Adel- anderwijs zit Hie- Adelmund moet ook de ongezouten de rector. Adel- Tweede Fase terug ïze onderwijsver- e een verzwaring ■enpakket inhoudt, ugustus van vorig voorbereiding op n vwo's in Neder land is ingevoerd. Adelmund haalde bakzeil na dat er een stevig protest van leerlingen, waaronder 100 leer lingen uit Sassenheim, was ge weest. „En nadat ze een paar eieren tegen haar hoofd had ge had. Wat zij doet is geen bestu deren, dat is zwabberen", is de cynische mening van de ver trekkende rector. Hietbrink spreekt daarom over een zig-zag beleid. De Tweede Fase is een door haar voorganger Tineke Netelenbos, thans minister van Verkeer en Waterstaat, ingevoerd beleid. Dat was voortgekomen uit de behoefte het onderwijs te ver breden en te verdiepen. „Voor al het gebrek aan kennis van de moderne talen was altijd on derwerp van kritiek op die oude situatie", herinnert Hietbrink zich maar al te goed. Daarnaast - was de invoering van het vak Algemene Natuur Wetenschappen (ANW) ook niet uit de lucht komen vallen. „Ie kunt niet zomaar een nieu we onderwijssituatie met een pennestreek verwijderen. En zeker niet zonder daarvoor de bevoegde instanties te raadple gen." Over de andere onderwijsver nieuwingen van de laatste ja ren, het studiehuis heeft hij eveneens een duidelijk mening. De tijd voor het studiehuis is nog niet rijp. Leerlingen kun nen pas in de hogdre klassen zelfstandig werken, als ze daar in de eerste klassen al op zijn voorbereid. „Volgens mij zal er Henk Hietbrink, de vertrekkende rector van het Rijnlands, steekt zijn mening over de huidige staats secretaris van onder wijs niet onder stoelen of banken. „Adelmund moet weg." foto dick hogewoning daarom eerst een tijd een mengvorm van beide onder wijsvormen moeten zijn, dus het naast elkaar bestaan van traditionele klassen en compu terruimten waar leerlingen ge heel zelfstandig kunnen wer ken." De leerlingenpopulatie van het Rijnlands bestond - toen hij in 1972 aantrad - uit 45 leerlin gen. De school bestond louter uit een aantal lekkende barak ken. Sinds 1975 staat er een prachtig gebouw - een ver kleinde uitgave is in Maduro- dam te bewonderen. De school telt inmiddels ruim 1000 leer lingen. Het lerarenkorps be staat nu uit zo'n tachtig man. Tja, de leraren. Tijdens het gesprek komt hij er iedere keer op terug. Hij vindt het oneerlijk dat de volledige werkweek van de Nederlandse leerkracht nog steeds 26 uur is. In omliggende landen komt men nergens bo ven de 20 uit. Want de tijd dat er alleen les werd gegeven is definitief voorbij. Zelfs Hiet brink kan het zich nauwelijks herinneren. Vooral in de hogere klassen is de leraar van vandaag stimulator en organisator. „Ik zie dat hartstikke gemotiveerde leraren opgebrand raken. Ik constateer dat er onvoldoende leraren zijn. Ik merk dat leraren informatica al helemaal niet te krijgen zijn, omdat ze tijdens hun studie al worden wegge kocht door bedrijven." „Of de leerlingen veranderd zijn? Niet echt. Ze zijn wat ope ner en spontaner dan veertig jaar terug. Alleen de eersteklas sers zijn wel erg druk. Zij moe ten de eerste maanden getemd worden." Dat ze de laatste vijf jaar nagenoeg allemaal een bij baantje hebben, is een feno meen dat hem zorgen baart. „Waar ik hier in het dorp kom, bij de Digros of bij Albert Heijn, ik zie altijd leerlingen van onze school. En de Kaasunie draait op onze leerlingen. Daar moet ik Adelmund gelijk ingeven, de leerlingen zijn gewoon te druk. Ik denk dat het beter is als ze die tien uur betaald werk aan school zouden besteden. Of aan sport, want een deel doet daar echt te weinig aan..." katwuk marian krijgsman Als rekeningen niet betaald kunnen worden, het ene gat met het andere gedicht wordt en mensen niet meer op eigen kracht uit een uitzichtsloze fi nanciële situatie komen, kan de gemeente een handje helpen door middel van schuldhulp verlening. Bij de gemeente kan men terecht voor hulp bij bud getteren, voor schuldbemidde ling en schuldsanering. In Kat wijk en Valkenburg werd de schuldhulpverlening in het ver leden uitgevoerd door het Alge meen Maatschappelijk Werk (AMW), dat daarvoor een 'bud getconsulent' in dienst had. Die consulent is met pensioen en er is geen vervanger. Voor hulp worden Katwijkers en Valken burgers nu doorverwezen naar de Stadsbank in Leiden. Maar de Stadsbank wijst 70 procent van aanvragen voor schuld hulpverlening af, zodat een aantal probleemgevallen van hulp verstoken blijft. Dat moet anders, vinden Kat wijk en Valkenburg. Lokale schuldhulpverlening is een ge meentelijke taak. Op papier deugt het beleid wel, maar in werkelijkheid blijven teveel mensen zonder hulp doormod deren. De twee gemeenten wil len de hulpverlening weer te rugbrengen bij het AMW en ambtenaren van Sociale Zaken moeten een cursus schuldhulp verlening gaan volgen, zodat de aanvragen die richting Stads bank gaan beter onderbouwd worden. En uitsluitend mensen met een inkomen op bijstands niveau mogen nog aankloppen bij de gemeente. Alleen dan kan iedere aanvrager worden gehol pen. De Katwijkse wethouder Post wil - naast het oplossen - meer nadruk op het voorkomen van financële problemen. De leden van de commissie voor Onderwijs, Zorg en Wel zijn hadden gisteravond echter problemen met het voorstel. „Ik zie weinig nieuwe dingen", zei M. Tol (D66\Gemeentebelangen). „Ook in deze situatie zullen mensen bij de Stadsbank afge wezen worden en heeft het AMW geen tijd, omdat de vaca ture van budgetconsulent niet is ingevuld. Wij zien er meer in met de organisatie Planpraktijk in zee te gaan, zoals de ge meente Rijnsburg doet. Daar doet Planpraktijk goed werk." Collega's M. Boland (Groen- Links) en E. Stolk (PvdA) sloten zich daarbij aan. A. Kuijt-Van den Oever (RPF) maakte zich vooral zorgen over de verklei ning van de doelgroep. „Straks is er heel veel aandacht voor één bepaalde groep, terwijl er veel mensen zijn' die niet met geld kunnen omgaan. Mis schien is een laagdrempelig in formatiecentrum, zoals de Leidse budgetwinkel, voor Kat wijk ook wel iets." Wethouder Post wil nog niet met Planpraktijk in zee gaan. „Planpraktijk pakt alleen de fi nanciële problemen aan, terwijl het AMW ook kijkt naar de psy chische en maatschappelijke factoren waardoor mensen in de schuldproblemen kunnen komen. Het aantal afwijzingen van aanvragen door de Stads bank is inderdaad hoog. Vaak ligt dat aan hulpvragers zelf. Zij hebben bijvoorbeeld net een nieuwe auto gekocht die toch echt eerst verkocht moet wor den voordat de Stadsbank over gaat tot schuldsanering."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17