Kwekers boos over voortduren onzekerheid ORDEEL 1.99 0.99 Oud-wethouder: uitleg was onnodig 6.99 0.99 Regio JPER DE BOER Oegstgeest moet lachen om pluim van minister I 'RAWEEKEND ii voor lift osterland goed Proav moet nog jaar wachten op nieuw vuiloverslagstation Leiderdorp verlaagt afvalheffing iAG 12 JANUARI 2000 inbraken op klaarlichte dag Inbrekers hebben gisteren overdag toegeslagen in Sig van de Winkelhof in Leiderdorp. Uit vier huizen :helling, de Obool, de Marjoleintuin en de Heinsius- Ien ze onder meer audio- en videoapparatuur mee. De at er vanuit dat er steeds dezelfde inbrekers aan het geweest. Ze kwamen binnen door de voordeuren ireken. w onzedelijk betast Een 29-jarige Leiderdorpse is maandagochtend on- letast op het parkeerterrein bij de Raaphorst in Leider- tieeft hiervan gisteren aangifte gedaan. De vrouw was ijs van de autoruiten te krabben toen ze werd beetge- een man van een jaar of 25. Daarna holde de aanran- n de richting van de Lokhorst. 'an bomen voorlopig uitgesteld i^pe De drie bomen die voor garageboxen aan de Van jstraat in Zoeterwoude staan, worden voorlopig niet en W hebben gisteren besloten om de inspraakproce- te doen. Zij volgen daarmee een advies op van de ie bezwaar- en beroepschriften die tot de conclusie omwonenden niet in de gelegenheid zijn gesteld om ig te geven vóór het definitieve kapbesluit van het ie gemeente wil de bomen (een plataan en twee elzen) in omdat zij de toegang tot de garages blokkeren. Een ran de Van Swietenstraat en het actiecomité 'Kappen ip' maakten daar bezwaar tegen. Gemeente verlengt voorkeursrecht op aankoop gronden Rijnfront OEGSTGEEST PETER BLOK Bruine bonen- of erwtensoep blik 800ml 2-89 Oegstgeest krijgt bij het aanko pen van grond voor bedrijven terrein Rijnfront nog altijd nul op het rekest. De kwekers en bewoners in het gebied ten westen van de rijksweg A44 weigeren 'hun eigen graf te gra ven' door grond voor 'dump prijzen' aan de gemeente te verkopen. Een aantal van hen maakt bezwaar tegen de recen te verlenging van het wettelijke voorkeursrecht op aankoop van hun percelen. De gemeente moet dat voor keursrecht met twee jaar ver lengen, tot 2002, omdat de plannen voor Rijnfront nog niet zijn uitgewerkt. Ze wil het hui dige tuinbouwgebied ontwikke len tot bedrijventerrein. Aan de noordkant zou ruimte vrij moe ten komen voor woningbouw. Het oude voorkeursrecht liep in november 1999 af. De gemeen teraad moet in de vergadering van februari nog wel instem men met de verlenging. Kweker E. Segaar is een van de bezwaarmakers die de ver lenging van het voorkeursrecht onterecht vindt. „Aan de ge meente verkoop ik niks", zegt Segaar. „Ze heeft haar kans ge had en die laten liggen door een extreem lage prijs te bie den. Er is me 350.000 gulden geboden voor mijn hele bedrijf, dat ik ruim tien jaar geleden heb gekocht voor 425.000 gul den. Volgens een taxateur is mijn onderneming bijna 1,7 miljoen gulden waard. Dus voel ik mij bestolen. Met dit ge- Het kassengebied in Oegstgeest waar bedrijventerrein Rijnfront moet komen. Op de voorgrond is de A44 te zien. foto henk bouwman meentebestuur wens ik in prin cipe geen zaken te doen." Segaar wil alleen nog met de gemeente praten als hijzelf als projectontwikkelaar mag optre den. Oegstgeest heeft al laten weten daar niets voor te voelen. „Dan houdt het voor ons op", stelt Segaar vast. „Wij blijven hier zitten, net als onze buren Humapro broodje bakpau rundvlees of kippenvlees per stuk Eis bij raadsbesluit over verkoop niet meer naar voren gebracht Verse Zeeuwse mosselen supersortering lekvrije zak a 2 kilo-8^9 Witlof klasse I per 500g Jr99 gen zi|n geldig t/rn 15 januari 2000 Vervolg van voorpagina Oud-wethouder Poelmans van Oegstgeest vindt niet dat het gemeentebestuur de gang van zaken rond de twee gemeentelijke panden direct aan de burgers had moeten uitleggen. De WD vroeg daar drie jaar geleden om, toen de verkoop bijna rond was. ,Als je zoiets uitvoerig gaat uitleggen, creëer je juist vraagtekens", aldus Poelmans, die nu directeur is van het project Overheidsloket 2000, dat de kloof tussen overheid en burgers moet dichten. '®o!TIJD 0P ZOEK NAAR HET BESTE OEGSTGEEST AFKE VAN DER TOOLEN De notulen van de raadscom missie bestuur die zich in 1997 over de verkoop aan de twee topambtenaren boog, wijzen uit dat WD-raadslid. R. Haaf- kens de procedure weliswaar als correct bestempelde, maar vond dat dit duidelijk aan de burgers moest worden uitge legd. D66 sloot zich daarbij aan. Oud-wethouder Poelmans wijst er echter op dat deze Poelmans betreurt achteraf niet dat dit niet is gebeurd. „We hebben de gang van zaken toen in openbare commissie- en raadsvergaderingen uitgelegd. Komt de kwestie dan een paar jaar later bovendrijven, dan moet je het gewoon weer uit leggen." ERNA STRAATSMA Supermarkt C1000 wil graag uitbreiden aan de kant van het Kloosteriand. Direct naast de winkel (rechts) verbindt een steeg de 'romme lige lappendeken van achterkantterreinen' met de Langstraat. foto dick hogewoning tectenbureau Braaksma Roos. Ooit was het de bedoeling om deze school te slopen, maar inmiddels zijn de plannen totaal omgegooid. „Het is voor 99 procent zeker dat het gebouw een rijksmonument wordt", aldus Vriesen- dorp. De verbouwing van de school begint al deze zomer, nadat de leerlingen van de rooms-katholieke basisschool zijn verhuisd naar een noodgebouw. „We gaan ervan uit dat de verbouwing een jaar in beslag neemt en dat de leerlingen dus na een jaar weer terugkeren in het vernieuwde gebouw." Bijgebouwen van de school, die later zijn neergezet dan het hoofdgebouw, gaan tegen de vlakte. Er komen een nieuwe, multifunctionele gymzaal en een speellokaal voor de on derbouw van de rooms-katholieke ba sisschool. Als de school klaar is wordt het tijd voor uitvoering van andere deelplannen, zoals de verbouwing van het klooster, dat een aantal jaren geleden ook nog met sloop werd bedreigd. Braaksma Roos stellen voor om het voorste gedeel te weg te halen en in de rest van het ge bouw appartementen te maken. Dat plan staat althans in hun 'streefbeeld' voor het gebied. De eigenaar van het klooster is verantwoordelijk voor de met wie we de bouwplannen hadden. Daarmee loopt de ge meente bijna drie hectare aan grond mis. Zoals ze voor Rijn front al zoveel grond misloopt. Je kan tal van plannen hebben, maar zonder grond ben je ner gens." Een andere bewoner van de Valkenburgerweg, J. Drieber gen, voelt er niets voor dat hij letterlijk en figuurlijk in zijn be wegingsvrijheid wordt beknot. Hij kan weliswaar in zijn huis blijven wonen met daaromheen aan alle kanten, in het ergste geval, maximaal vijf meter grond. Driebergen heeft daarte gen 'ernstige bezwaren'. „Je weet immers nooit wat je voor de deur krijgt." Wethouder Van Eisen (Pro gressief Oegstgeest) van ruimte lijke ordening bevestigt dat de gemeente nog niet over veel grond in Rijnfront beschikt. „Dat is inderdaad waar. Maar dat is niet ongebruikelijk. Toen wij het plan Poelgeest ontwik kelden, hadden we daar ook nog geen enkele vierkante me ter grond. Toen het plan Poel geest eenmaal ontwikkeld was, is het vervolgens allemaal snel gegaan. Ik heb goede hoop dat het met Rijnfront dezelfde kant opgaat. Niets is immers onmo gelijk. Als de trein eenmaal op snelheid is, blijkt meer mogelijk dan vooraf het geval leek te zijn." Oegstgeest heeft volgens Van Eisen een aantal belangrijke re denen om het voorkeursrecht toe te passen. „Wij krijgen daar door een betere uitgangspositie op de vastgoedmarkt en kun nen een grondstrategie voeren. Daarnaast kunnen met het voorkeursrecht ongewenste verkopen en daarmee grond- speculatie worden tegenge gaan. Bovendien kan met het machtsmiddel de grondprijs op een redelijk niveau worden ge houden." De oud-wethouder houdt vast aan dezelfde uiüeg van toen: het was een openbare bieding, niemand kende eikaars bod, en alle geboden bedragen waren hoger dan de getaxeerde waarde. „Vanwege dat laatste hebben we als college gezegd: dan maakt het niet uit dat de ambtenaren die waarde wel kenden en de rest niet. Als de geboden bedragen ónder de taxatiewaarde hadden gelegen, dan zou het een rol hebben ge speeld." Poelmans wil niet kwijt of het college met deze mogelijkheid rekening had gehouden. „We hebben geen enkele beperking aangebracht in wie mocht bie den en wie niet. Daardoor heeft de gemeente de beste op brengst gekregen." Van Boxtel: 'Beste internetsite van Nederland' OEGSTGEEST PETER BLOK is de beste en meest complete gemeente lijke internetsite van Neder land. Dat staat in een rapport van D66-minister Van Boxtel van grotestedenbeleid en nieu we media. Inmiddels weet ie dereen het al, zelfs de afdeling automatisering van de Bra bantse gemeente Boxtel, be halve de gemeente Oegstgeest zelf. Die denkt vooralsnog aan een grap. Op het Oegstgeestse ge meentehuis was de verbazing groot toen via internet een ui terst complimenteus mailtje van ene R. van Boxtel binnen kwam. „De gemeente Oegst geest is goed bezig met haar activiteiten op de digitale snel weg. Veel gemeenten zouden een voorbeeld kunnen nemen aan uw gemeente. Natuurlijk is dit het einde niet. U zult pro beren de mogelijkheden ver der uit te werken en te optima liseren om zo uiteindelijk te komen tot een compleet aan bod van informatie. Het pro ject Overheidsloket 2000 zal hierin een grote rol spelen. Veel succes ermee. R. van Box tel", viel in de mailbox van de gemeente Oegstgeest te lezen. Het welgemeende compli ment van D66-minister Rogier van Boxtel (grotestedenbe leid/nieuwe media) is volgens een gemeentewoordvoerder 'niet meer dan een grapje' van een 'gelijknamige' ambtenaar uit de Brabantse gemeente Boxtel die even daarvoor in Oegstgeest op bezoek was ge weest om naar de omvangrijke gemeentelijke internetsite, 'de eerste in zijn soort', te kijken. Een telefoontje naar de ge meente Boxtel om die 'grap penmaker' te traceren, leert dat daar geen R. van Boxtel werkt. „Er werkt hier helemaal geen meneer of mevrouw Van Boxtel", meldt de telefoniste. „Ook de afgelopen jaren niet. Dan zou ik het moeten we ten." De gemeentelijke afdeling automatisering en/of nieuwe media van Boxtel dan? Daar neemt Peter Vendel de tele foon op. „Nee, een Van Boxtel werkt hier niet. Dat denkt de gemeente Oegstgeest? Dat is grappig. Wij hebben naar Oegstgeest inderdaad een mailtje gestuurd, maar dat was zéker niet als grap bedoeld. Daarin citeerden wij namelijk gewoon uit een rapport van minister Van Boxtel zelf, waar in hij hen nota bene compli menteert. Zij nemen dat com pliment met een korreltje zout, omdat ze een andere afzender veronderstellen? Dat is pas écht een grap." Matt Poelmans, oud-wet houder van Oegstgeest en grondlegger van Oegstgeest di gitaal, werkt op dit moment bij het in het mailtje genoemde Overheidsloket 2000. Hij schiet in de lach als hij verneemt dat de gemeente Oegstgeest de complimenten niet aan de mi nister, maar aan een Brabantse ambtenaar toeschrijft. „Ik ken het rapport waaruit de ge meente Boxtel citeert. Daar staat inderdaad in dat Oegst geest de beste internetsite heeft en bevat de persoonlijke boodschap van minister Ro gier van Boxtel, waarover nu blijkbaar verwarring is." DORDRECHT/ZOETERWOUDE daadwerkelijke uitvoering van het plan, maar heeft zich in principe al wel bereid getoond om mee te werken aan een der gelijke verbouwing. Supermarkt C1000 mag waarschijnlijk aan de achterkant uitbreiden. Volgens de gemeente moet deze aanbouw dan wel het uiterlijk van deze straatzijde ver beteren. Nu is deze kant van het Kloos teriand nog een 'wonderlijk samenraap sel van achterkantterreinen'. Op 20 januari buigt de Wassenaarse politiek zich over het 'streefbeeld' van Braaksma Roos, tijdens een gecombi neerde raadscommissie. JAN PREENEN De Provinciale Afvalverwerking (Proav) moet nog tot eind dit jaar wachten met de bouw van een nieuw vuiloverslagstation aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. ProjecÜeider P. Biemans van de Proav, die werkt in opdracht van de Gemeen schappelijke Vuilverwerking Leiden en omgeving (Gevulei), is teleurgesteld over de gang van za ken: „We hebben dit plan medio 1997 met B en W van Zoeterwoude al besproken. In augustus 1998 hebben we een bouwaanvraag ingediend. We gingen er toen nog vanuit dat we aan het eind van dat jaar zouden kunnen beginnen met de bouw. In werkelijkheid wordt het nu zo'n jaar of twee later. Dat is een groot verschil." Weliswaar heeft de Proav de milieuvergunning binnen, maar pas vandaag heeft de gemeente het bouwplan voor een bulkoverslaghal, een kraan- baan en een kantoor op het voormalige terrein van Oosthoek ter visie gelegd. De procedure voor de bouwvergunning zal waarschijnlijk bijna een jaar in beslag nemen. De kosten voor het overslagstation bedroegen aanvankelijk 4,5 miljoen gulden. Dat bedrag wordt nu 'veel hoger'. Exacte informatie daarover geeft Biemans niet. „Dat is niet onze manier van werken. Ik kan alleen zeggen dat de vertraging fi nancieel geen gevolgen heeft voor de inwoners van de gemeenten. De contracten zijn in 1997 ge sloten. Het is voor ons een bedrijfsrisico, dat niet wordt doorberekend." Biemans heeft overigens wel begrip voor de si tuatie: „Ik begrijp de zorgvuldige aanpak van de gemeente wel. Je kunt zoiets niet zomaar neer zetten. Je weet ook dat je met een Vuiloverslag station bezwaren oproept en dat je te maken krijgt met procedures. Maar dat het zo lang zou duren, dat hadden we niet verwacht." Tot de be zwaarmakers behoorde de Stichting Stop Vuil- overslag Zoeterwoude, die onlangs door de Raad van State niet ontvankelijk is verklaard, omdat niet aan een formele eis was voldaan. Op dit moment wordt op het terrein van de Proav alleen huishoudelijk afval uit de regio over geslagen van vuilnisauto's op vrachtwagens die vervolgens naar de Afvalwerking Rijnmond rij den. In de nieuwe situatie worden ook bedrijfsaf val, bagger en licht verontreinigde grond aange voerd en wordt alles overgeladen op schepen. Voor de opslag en overslag van het bulkafval komt er een aparte loods met een overdekte ka de. LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN Huishoudens van twee personen in Leiderdorp betalen dit jaar 55 gulden minder afvalheffing. Alleenwopenden gaan er 35 gulden op vooruit, terwijl huishoudens van drie of meer mensen 16 gulden minder kwijt zijn. Verantwoordelijk wet houder A. Roest (CDA) voert deze lastenverlich ting door op voorspraak van de WD De Leiderdorpse liberalen stemden afgelopen najaar in met een verhoging van de onroerend- zaakbelasting (OZB) met 32,5 procent, op voor waarde dat de afvalheffing omlaag zou gaan. De AOV/Unie55+ voegde daaraan toe het eerlijker is om de belasting uit te splitsen naar het aantal be woners per huis. De meerderheid van de raad steunde deze twee voorstellen. Wethouder Roest kan het 'dou ceurtje' betalen omdat Leiderdorp geld over houdt aan de afvalverwerking.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15